Cvcn Jiet de tem, de taan uit weeckelykse CRonycke Tante Pos is een vrouw, die vadertje Staat geld kost! Tussen Woerden en Zegveld duurt eerlijkheid het langst Voor ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wier maegden gaen in Leyden jubileren. die doen een moedigh werck in 's Heemels licht. Al sullen sy geen eerbetoon begéren toch sy dit vaers vol lof tot hen geridht. In 't oogh des waerelds synse dwaes wellicht want wat sy doen, doense in de Naem des Heeren. Daerop is ghants hun slaevend werck gericht en willen sulx in 't leeven niet ontberen. Sy syn tot dienen neederigh bereyd en sullen daermee 's Heemels Bruydschat erven. Hun waepenspreucke is Bermhertigheyd. Sy maecken 't lyden licht en 't sterven oock in 'smenschen laatste strijd Sy sullen self de eeuw'ge vree verwerven. Ten herder gaet ons altemet veriaeten, die elf jaeren langh èn siel èn kracht van syn parochie was, er werckte en bracht veel schoonheyd weer, die wy so lidht vergaeten. Hy was een reus in al syn doen en laeten, al was syn hand daerlbij iniet altyd sacht, syn woord soms fel. De schoonheyd bracht hem vreughd, veel leelycks kon hy haeten. Nae al het schoone dat hy wist te gaeren tot 's Heeren Lof en liefde voor syn kerck, gaet pastoor Brink nu van ons heen. Welaen, het sy dan so. dat God hem langh nogh spaere. Wy dancken hem voor 't onvermoeyde werck maer sien hem noode en met weemoed gaen! WILLEM VAN HORiSTENDAELE. Toekomstplannen tekort aan personeel klaagt. Voorzichtige berekeningen hebben Tante Pos heeft in 1956 tot nu toe ?f'00fn4P7 on" het Rijk diep teleurgesteld, want de geve.er f 3ft5.«K>.000,_ uit zal geven verwachting, dat zij winst in het aan tonen en even voorzichtige schat- laatje zou brengen, is omgeslagen de zeer gegronde vrees, dat de Staat weer bij zal moeten passen. Wan neer de laatste maanden van dit jaar zullen verlopen zoals de tot nu toe verstreken en er is gen enkele aan wijzing, dat het verloop anders zal zijn dan zal de Staat een slordige 30 miljoen moeten betalen om Tante Pos op de been te houden. Het grootste verlies spruit voort uit de steeds stijgende personeelslasten, terwijl de P.T.. nog steeds over een ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Andes" 25 septem ber. Australië: s.s. „Zuiderkruis" 24 sep tember; via Engeland 29 september. Brazilië: s.s. „Andes" 25 september. Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Labor de" 29 september. Canada: m.s. „Prins Johan Willem Friso" 27 september. Chili: via New York 27 september. Indonesië: s.s. „Ronde" 27 septem ber. Ned. Antillen: s.s. „Zuidericruis" 24 september. Nieuw Zeeland: s.s. „Zuiderkruis" 24 september en via Engeland 29 september. Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Car narvon Castle" 23 september en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle" 29 september. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. tingen vertellen, dat in 1957 de Staat 35.5 miljoen gulden bij zal moeten passen. In de begroting werd dan ook al gezinspeeld op tariefsverhoging en de cijfers tonen aan, dat deze niet te ont komen zal zijn. Om het gebrek aan personeel te ondervangen zal de P.T.T. meer ge mechaniseerd moeten worden; zo overweegt men de aanschaffing van boekingsmachines en girostempelma- chines voor de loketten. 'Het telexnet zal verder geautoma tiseerd worden en men verwacht aan het eind van 1957 rond 2300 telexaan sluitingen te hebben. Langzaam maar zeker zal het telexnet het openbare telegraafverkeer verdringen. In 1957 zullen 70.000 nieuwe ele- foonaansluitingen aangebracht wor den, maar dit zal de behoefte niet doen verminderen, want men ver wacht aan het eind van 1957 weder om een wachtlijst van 70.000 te heb ben. De draadomroep zal slechts gesa neerd en uitgebreid worden, wanneer een net rendabel gemaakt kan wor den en de televisie zal verder ontwik keld worden met o.m. mobiele appa raten voor de reportage. 650 JAAR „OUDE KERK" TE AMSTERDAM. Ter viering van het 650-jarig be staan van de „Oude Kerk" te Am sterdam, de eerste parochiekerk van de hoofdstad, zal mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zondag 14 october een pontificale H. Mis op dragen in de St. Nicolaaskerk, de op volgster van de „Oude Kerk". Verloren portefeuille na 12 uur gevonden Een inwoner van Zegveld, kreeg deze week de schrik van zijn leven. Hij had benzine getankt bij een garage in Zegveld, en toen hij in Woerden later zijn portefeuille nodig had deed hij een vergeefse greep in zijn binnenzak; de leren geldbuidel met naar hij meende een inhoud van 1200.was verdwenen. Hij herinnerde zich, dat hij de portefeuille had gebruikt om de benzine te beta len, waarna hij hem op de koffer van de auto had gelegd om wat kleingeld uit z'n portemonnaie te halen. Direct reed hij de route terug, maar daar het inmddels donker was gewor den, leverde die tocht niets op. De volgende morgen vroeg ging de gedupeerde met de politie op stap om nog eens naarstig te zoeken. Ijverig speurend in de grasbermen langs de GEVAARLIJKE KRUISING IN RIJKSWEG DEN HAAG—ADAM BIJ DE MAALDRIFT. De drukke rijksweg Den Haag WassenaarHaagsche Schouw (-Am sterdam) wordt in de omgeving van het benzinestation nabij de Maaldrift gelijkvloers gekruist door een zijweg. De rijksweg bestaat hier uit twee van elkaar gescheiden rijbanen en is niet voorzien van verlichting. Op dit wegvak wordt met zeer hoge snelheid gereden, terwijl bij avond in ver band met tegenliggers met gedim de koplichten moet worden gereden. Naar de mening van de A.N.W.B, volt dit (kruispunt bij avond in zeer onvoldoende mate op. De gebruikers van de rijksweg rijden op een auto snelweg en wanen zich gevrijwaard van onvoorziene situaties zoals dit bij avond onzichtbare kruispunt. Het ge volg hiervan is, dat reeds enkele on gevallen op dit kruispunt zijn ge beurd. Een duidelijke aanduiding, dat een kruising wordt genaderd ont breekt, terwijl bovendien de verlich ting van het benzinestation de waar neembaarheid van het kruispunt on gunstig beïnvloedt. De ANWB heeft de rijkswaterstaat verzocht om bij dit op deze gevaarlijke situatie wordt ge- Burgemeester at zich toegang Lintendoorknippende burgemeesters zijn vrijwel dagelijks voorkomende verschijnselen in Nederland. Het zal echter wel niet eerder voorgekomen zijn, dat een burgervader na verrich ting van zijn symbolische daad liet lint broederlijk met andere geno digden deelde en onder een goedkeu rende blik ging verorberen. Deze prestatie werd geleverd door burgemeest A. Oosterhoff van de ge meente Wonseradeel bij de opening van een nieuwe brug in het dorp Gaast bij Makkum. Door ziekte van de burgemeester was bovendien door de geduldigde buurtbewoners de ope ning van de brug een half jaar uit gesteld, enhet lint hing altijd in de schoorsteen te wachten. Het „lint" bestond namelijk uit een streng keurig in cellefaan verpakte boeren- worst. Bij een vorige gelegenheid had de burgervader dit produkt, de trots van Gaast, roemrijk geprezen en uit dank voor deze attentie was men se dert die gelegenheid vast besloten bij de volgende plechtigheid een lint van deze delicatesse te spannen. De bur germeester toonde zich over deze vondst bijzonder enthousiast. Zo'n kerk kan ineens in het zon licht te voorschijn springen: een to ren, die trots omhoog wijst, stevige muren en fundamenten. In de om geving vinden wij van die kerken, niet eens in de grootste gemeenten. Kunt u ons vertellen waar deze kerk te vinden is? De vorige week Uit het archief van de Leidse Courant hebben wij eens een foto opgediept v^n het kerkhof in Oegstgeest met gezicht op de paro chiekerk. We hebben vele goede oplossers, waarvan sommigen het dóór hadden, dat het een foto van jaren geleden was. Na loting hebben wij de prijs toegewezen aan: mej. J. Hoogduin, Irissenstraat 21, Rijnsburg. Zij irijgt een waardebon van 5 gulden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. En vergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. hoofdweg, werden zij opgemerkt door een dame, die naar buiten kwam en vroeg of de heren soms iets zochten... Inhoud viel mee! Zy werden binnen genodigd en de portefeuille kwam op tafel. In de vroege morgen, toen de heer des hui zes was gaan melken, had hij het waardevolle geval midden op de weg gevonden. Hij was direct naar de politie gegaan, maar trof die niet thuis en had de portefeuille daarom zo lang aan zij vrouw in bewaring gege ven. De portefeuille had toen al on geveer 12 uur op de weg gelegen en honderden zijn er voorbijgekomen, zonder het geld op te merken. Voor beide partijen werd het overigens nog een meevaller, want inplaats van 1200, zoals de verliezer stellig meen de, zat er 1400 in. MGR. HUIBERS WIJDT NIEUWE ST. CATHARINAKERK TE AMSTERDAM IN. De St. Catharinaparochie in Tuin- stad-Slotermeer, een van de nieuw tuinsteden van Amsterdam, is onge twijfeld een van de merkwaardigste parochies van ons land. Van de on geveer 6500 parochianen is de helft jonger dan vijftien jaar. Huwelijken en uitvaartdiensten komen dan ook vrijwel niet voor, doopplechtigheden des te meer. De parochianen komen uit alle delen van ons land omdat zich in de tuinsteden vele gezinnen vestigen, die van elders gekomen, in Amsterdam werk gekregen hebben. Maandag zal mgr. Huibers, bis schop van Haarlem, de nieuwe kerk inwijden. Deze kerk is de opvolgster van de St. Catharinakerk aan het Singel te Amsterdam, die eens bestemd was om kathedraal te worden voor het op te richten bisdom Amsterdam, zo als in een nooit uitgevoerd Concor daat tussen Z.H. de Paus en Koning Willem I was voorzien. De St. Ca tharinakerk is al jaren geleden we gens gebrek aan parochianen in de •binnenstad afgebroken. Plaatsengeld wordt niet geheven in de kerk. Tijdens de H. Missen wordt een offergang gehouden, waarhij ieder mag geven wat hij wil. De nieuwe kerk ligt aan de grote rijksweg AmsterdamHaarlem. Ziekenverpleger van moord verdacht volhardt in onschuld De 29-jarige ziekenverpleger F., die ervan verdacht wordt, het vorig jaar de kamerhverhuurder Goyaerts te hebben vermoord in diens woning aan de Eerste Helmersstraat te Amster dam, blijft sinds zijn aanhouding nog steeds hardnekkig ontkennen. Inmid dels heeft de Justitie weer enige nieu we aanwijzigingen gekregen, die het tegen de man getuigende materiaal nog verzwaren. Derhalve heeft de rechtbank in Amsterdam de gevan genhouding voor dertig dagen gelast van de verdachte. Jef a avetaiieaeuutatmitity Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie bete kent politiek, maar olie bete kent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne olieverwar ming, ontstaan uit de vroeger zo vaak gesmade oliekacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons geregeld kan worden thuisbezorgd en aan het gemak, dat een dergelijke wijze van sto ken biedt. De oliestokers-in-spé kan ech ter niet genoeg op het hart wor den gedrukt niet tot aankoop over te gaan alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrekken waar men deze ver warming wil toepassen hiertoe geschikt zijn of zijn te maken. De schoorsteen. Een belangrijke rol hierbij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies, nl. het opwek ken van trek en het afvoeren van de verbrandingsgassen. Om voldoende trek op te wekken zal de schoorsteentop 3 a 4 me ter hoger moeten liggen dan de rookmond van de kachel en ruim een halve meter boven de daknok of nabijgelegen obsta kels moeten uitsteken. Op het belang van een goede schoor steen kan niet genoeg worden gewezen. Wanneer er klachten afzetting tot gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste capaciteit van het aller grootste belang. Het verdient aanbeveling de leverancier een schetsje met de oppervlaktema- ten van het vertrek te verschaf fen. Aan de hand hiervan kan de leverancier bijvoorbeeld met behulp van de capaciteitsliniaal (een Nederlandse uitvinding, waarop octrooi is verleend) de benodigde capaciteit nauwkeu rig bepalen. Het tankje of de tank. Meestal zit het tankje (10, 12, 15 of 20 liter) achter de ka chel. Dit kan echter ook naast de schoorsteen of op het balcon worden geplaatst en met een ko peren buis met de kachel wor den verbonden. Er zijn appara ten, die door middel van kope ren leidingen zijn verbonden met een grote voorraadtank in de tuin. Dit is al heel gemakke lijk. Een en ander is met de han delaar te overleggen. Een oliereuk treedt beslist niet op, maar dan moet men wan neer het tankje in de kamer staat ook niet morsen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens een lek en een telefoontje naar de leverancier is dan de beste Geen ombouw van haard tot oliehaard. Het laten ombouwen van een kolenhaard tot oliehaard moet in het algemeen worden afgera den. Meestal zal de verbran dingsruimte te klein zijn, ter wijl bovendien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet dc capaciteit van de oor spronkelijke kolenhaard kunnen evenaren. Het gevolg is dat men in de kou komt te zitten. Een wederombouw tot kolenhaard stuit dan op tal van moeilijkhe den. dntmaetiny (hij. de Cift TIET DEUX-PIèCES is wel n e zijn over oliekachels dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van een slecht functione rende schoorsteen. De capaciteit. Verder zal men moeten laten beoordelen, welke capaciteit de kachel moet bezitten om het vertrek zo economisch mogelijk te verwarmen. Koopt men een te kleine kachel dan zal het ver trek bij lage buitentemperatuur niet snel genoeg of in het ge heel niet op de gewenste kamer temperatuur kunnen worden gebracht. Ook een te grote ca paciteit is niet goed. Bij matige buitentemperaturen zal men de kachel dan veelvuldig aan en uit willen doen, hetgeen een sterk schommelende kamertem peratuur en een verhoogde roet- Boekbespreking Ik ben mode-ontwerper, voor dracht van Christian Dior opge tekend door Alice Chavence en Elie Rabourdin. Dit boekje van 104 bladzijden, in 1954 in Frankrijk verschenen, Men ziet ze in vrijwel alle jaar getijden dragen, hetzij van lich te of van zware stof al naar ge lang de omstandigheden het toe laten. Ook voor het komende sei zoen zal het deux-pièces weer 1 en vogue zijn en de magazijnen bieden te kust en te keur. Eigen lijk is het volkomen begrijpe lijk, dat deze dracht wel speciaal in ons land in trek is, aangezien men zich zeer snel en zonder moeilijkheden kan aanpassen aan de plotselinge temperatuurs wisselingen. Te warm? Zonder jasje ziet u er keurig uit in blou se met rok. Frisser? Jasje aan en u ziet er correct uit. Voor herfst en winter worden natuurlijk zware stoffen gepre fereerd. Zo biedt onze illustratie U kunt niet alles weten U KUNT NIET ALLES WETEN! Handvaten van pannen e.d. worden niet heet, als "men deze omwikkelt met raffia. Honing smaakt lekkerder als u het sap van een halve citroen door de inhoud van het potje roert. Krassen op gepolitoerd hout kunnen verwijderd worden door deze met een halve aard- noot in te wrijven. De olie uit de noot doet de kras verdwij nen. Uw karnemelk zal niet zo gauw aanbranden, als u de bo dem van de pan eerst met een beetje vet insmeert. Geven uw gebeitste voorwer pen af, wrijf ze dan in met was. Nawrijven met een warme doek tot ze niet meer afgeven. Zeer vuil marmer kan men schoonmaken door er een laag vers gebluste kalk met water op te strijken en er 3 dagen op te laten zitten. een aardig deux-pièces in licht groen tweed met schuine knoop- sluiting van het jasje, waardoor dit een aparte snit krijgt. Let u eens op, het jasje heeft boven dien geen kraag. Dit biedt het voordeel, dat het veel gedragen kan worden, zonder dat het smet, hetgeen bij een kraag snel gebeurt. In de halsopening kan naar verkiezing een sjaal, een blouse of jumper, dan wel een tijdelijk kraagje gedragen wor den. Bovendien wijzen wij nog even op het feit, dat verschil lende deux-pièces tegenwoor dig gemaakt worden met wijde is thans in Nederland uitgegeven lijf Jp kp,,Upn oMnhl Qoor de uitgeverij De Cyclus te KeUKeTl geRlupi jasjes, waardoor ze ook geschikt zijn voor de aan taan-1? moeder. Deux-pièces, een prettige dracht. (Nadruk verboden). Leiden en verkrijgbaar voor 2.90. Dior, die met zijn new look in 1947 (lange rokken en de met rijgcorsetjes verkregen wes pentailles) zijn grote bekendheid verwierf, verteld in dit werkje hoe ihij in de haute couture terecht is gekomen, legt ons uit hoe een collectie tot stand komt, babbelt oyer de show, de cliën ten de verkoopsters en geeft ons een indruk van de zakelijke kant van zijn bedrijf. Kortom een aardig boekje, dat misschien ook voor degenen die zich niet direct voor de mode interesseren belangwekkend zal zijn. A. M. VOS. Gevulde appelen. 8 harde zure appelen, 50 gr. krenten, plm. 80 gr. suiker, ka neel, 40 gr. boter, 2 dl water. Appelen met water schoon- borstelen. Het klokhuis er met een appelboor uitsteken en de appelen naast elkaar in een vuurvaste schotel leggen. Het water erover gieten, de krenten schoonmaken en wassen en de holtes van de appelen ermee op vullen. De suiker en kaneel mengen, een gedeelte ervan in de holtes en de rest over de ap pelen strooien. De boter op de appelen verdelen en de schotel in de oven plaatsen. Af en toe de suikerstroop over de appelen gieten. Na plm. uur zijn de appelen gaar en kunnen ze op gediend worden. Hamschotel. 250 gr. ham, 200 gr. gaar vlees of soepvlees, 3 dl melk of bouil lon, 15 gr. boter, 15 gr. bloem, ui, peper, 1 ei, purée van plm 1V, pond aardappelen, paneer meel, 1015 gr. boter. De fijngehakte ui licht frui ten in 15 gr. boter; bloem en bouillon toevoegen en een sausje ervan koken. De eidooier, het vlees en de ham (grof gehakt) en tot slot 't stijfgeslagen eiwit erdoor mengen. Het geheel in een vuurvaste schotel overdoen. De purée erop leggen, bestrooien met paneermeel, bedekken met een paar kluitjes boter en in de oven bruin laten worden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7