Hart-chirurgie steeds gewaagder DE LEIDSE BIOSCOPEN? Lezing van ProL White in Leiden Opsporen van oorzaken hartkwalen belangrijk Help mee aan de reclassering Heeft Rusland reeds kunstmanen? Scherp „Van woningnood tot een sociale sanering" Sociografisch rapport over Leiden verschenen Gewestelijk arbeidsbureau Leiden Seizoen-invloeden slechts in beperkte mate merkbaar ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Amerikaanse hartspecialist, prof. Dudley White, die president Eisenhower bij zijn laatste ziekte behandelde, heeft in de enkele uren, die hij in Nederland ver toefde, groot opzien gebaard door zijn uitspraak over het typische Nederlandse vervoermiddel: de fiets. De professor uit het land, waar „iedereen een auto heeft", be toogde, dat het rijden op een fiets veel gezonder is, dan het gebrui ken van een ander vervoermiddel en dat er veel minder hartkwa len zouden voorkomen, als de mensheid meer "het gemotoriseer de vervoermiddel ruilde tegen het rijwiel. Komende vanuit Stockholm, waar prof. White tezamen met de Leldse hartspecialist prof. Snellen een cardiologencongres bijwoonde, kwam de Amerikaanse geleerde speciaal naar Nederland voor de Leidse cardiologen do centen en studenten een lezing te geven over de cardiologie en het chirurgisch ingrijpen bij hart ziekten. Prof. White begon zijn lezing met een historische schets van de ontwik keling der hart-operaties, die zich steeds op gewaagder terrein begeven hebben, zodat men thans zelfs het hart gedurende 20 minuten kan stil leggen om b.v. een operatie aan een der hartkleppen te verrichten. Het gebied, dat zich nog steeds in een experimenteel stadium bevindt, is het opereren aan de aorta (hoofd slagader). Prof. White belichtte speciaal de ontwikkeling van de hart-chirurgie in Amerika. Als typische vordering op het ge bied van de hart-chirurgie vertelde prof. White, dat hij in Moskou een film gezien had over de operatie van een hond, die men langs chirurgische weg een ander hart gegeven had; het dier heeft 14 dagen met het nieuwe hart geleefd. De ontwikkeling van de hart- chirurgie trekt zijn curve naar steeds ingewikkelder operaties, maar het doel van de cardiologie zo betoog- KONING1N COMPLIMENTEERDE C EPRO MO VEERDE OUD-LEIDSE STUDENTE. Mej. dr. D. Norel, die gistermiddag aan de r.k. universiteit te Nijmegen is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, heeft op haar receptie in „Metropole" te Nijmegen gelukwen sen in ontvangst mogen nemen van de Koningin. De Koningin was on geveer een kwartier op de receptie aanwezig. De Koningin kent mej. dr. Norel nog uit haar studietijd in Leiden. Mej. dr. Norel is gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Obsterical uro- genitical fistulae". Promotor was prof. dr. L. A. M. Stolte, hoogleraar in de gynaecologie en obstetie aan de r.k. universiteit. Mej. Norel is in 1909 te Zutphen geboren. Na haar gymna siumtijd in Haarlem, studeerde zij van 1&27 tot en met 1935 aan de Leidse universiteit. Zij was assistente van prof. Stolte te Nijmegen. de prof. White is het overbodig maken van de hart-chirurgie door het opsporen van de oorzaken, die aan hartkwalen ten grondslag liggen. Voedsel oorzaak? In dit verband wordt momenteel over de gehele wereld een intensieve studie gemaakt van het voedsel, dat de mens tot zich neemt, daar men sinds kort de ziekte, die men als „manager-ziekte" gedoopt had, an dere oorzaken toeschrijft dan de overspanning door het uitoefenen van een leidinggevende positie. Daar in de laatste tijd gebleken is, dat ook mensen, die weinig verant woordelijk werk verrichten, door de „manager-ziekte" worden aangetast, is men de oorzaak gaan zoeken in het voedsel, dat de mens, wanneer hij tot een zekere graad van welstand gekomen is, tot zich neemt, een theorie, die reeds gedeeltelijk juist is bevonden. De lezing, die in de filmzaal van de Leidse universiteit gehouden werd, werd aangehoord door vele hoogleraren en studenten. De Amerikaanse professor is he denmiddag per vliegtuig naar Lon den vertrokken. NaarHUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden roor Ceboorteaankondigingin Men schrijft ons: Bijna 29 september, dus bijna Na tionale Recla9seringsdag. In de week van 24 tot 29 septem ber wordt door de medewerkers on der spanning gewerkt om het finan ciële resultaat van de aan die natio nale Reclasseringsdag verbonden geld-inzameling zo hoog mogelijk op te voeren. Het vorige jaar was de opbrengst ruim ƒ4600.tweemaal zoveel dan het jaar daarvoor. Een geweldig suc ces! Zouden wij dit jaar weer een groot succes mogen boeken en b.v. een derde vooruit mogen gaan om als streefbedrag, te kunnen noemen 6000.—? Indien U enthousiast bent om voor dit belangrijke werk Uw hulp als col lectant (e) op 29 september a.s. te verlenen, b.v. om in de komende week medewerking te verlenen bij de in tekenlijst-collecte, wilt U zich dan opgeven aan de onderstaande adres sen? Mej. W. Th. A. Laken, Kamerlingh Onneslaan 10, de heer A. J. Martijn, Kastanje kade 16, De heer C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121, of telefonisch na. 22050. Wat is reclassering? Reclasering is opheffen. Opheffen van hen, die door welke omstandighe- GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden zijn heden ge veild: de herenhuizen Hogerbeetstr. 1 en 7 na afmijning tezamen in bod: 17.600.—, koper: J. H. Keij te Lei den q.q. voor ƒ18.100.—. Het woonhuis Rembrandtstraat 8 in bod: ƒ3.500.koper: J. J. L. Koet te Leiden voor 3.500. Het woonhuis Witte Rozengracht 58-58a, het woonhuis Oude Vest 27a, het complex Groenhazengracht 10, Doelengracht 1, 2 en 3 en het pakhuis met afz. bovenwoning Zandstraat 15- 15a, resp. in bod: ƒ7.300.—, ƒ6.200.—, 13.400.en 5.900.zijn uit de hand verkocht. Het herenhuis Johan de Wittstraat 34 in bod 9.600.— is niet afgeslagen en opgehouden. Ze zouden al rondcirkelen Volgens enige Westeuropese afge vaardigden op het zevende ruimte vaartcongres in Rome zouden de Rus sen een voorsprong hebben op de Amerikanen bij' de ontwikkeling van kunstmatige aardsatellieten. Zelfs wordt er verteld, dat de Rus sen al zes kunstmanen de wereld ruimte ingestuurd hebben. Volgens deze geruchten, die naar France Soir meedeelt, eigenlijk rond uit bevestigd zijn door verscheidene leden van de Russische delegatie van het congres, zou de eerste kunstmaan in juli 1949 de aarde hebben verla ten. Nadat hij een afstand van hon derd kilometer had afgelegd is hij uiteengespat. De Duitse en de Russi sche deskundigen gaven echter de moed niet op en reeds korte tijd daar na werd een nieuwe kunstmaan afge schoten, die zich op het ogenblik nog rond de aarde beweegt. De grootste moeilijkheden die de Russen hebben moeten overwinnen waren het onderhouden van het con tact met de kunstmanen en het zoe ken van de middelen om hun banen te kunnen leiden. Volgens de Russi sche deskundigen, die enigszins bab belziek zijn geweest, zou men er uit eindelijk in zijn geslaagd bepaalde resultaten te bereiken. De jongste kunstmanen men POTLOOD en GEEST Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. onecht, 5. Leo, 6. winkel, 8. do, 9. elk, 10. rit, 13. cl., 14. Panama, 17. one, 18. prosit. Verticaal: 2. Eli, 3. cent, 4. hok, 6. Wolga, 7. erica, 8. de, II. Tl, 12. kano, 15. nor, 16. mes. heeft ze in 1955 afgeschoten zou den van de aarde af gecontroleerd worden. De andere zijn voorgoed in het wereldruim verdwenen. Gered uit het Pool-ijs De vijf geleerden van Russische, Zweedse en Noorse nationaliteit, die op een ijsbarrlère aan de westkust van Spitsbergen van de buitenwe reld afgesloten zijn geweest, zijn vrijdag gevonden en aan boord ge nomen van een Russisch vliegtuig. Men begon reeds het ergste te vre zen, want een reddingsploeg, die er met honden op uit was getrokken, was onverrichterzake terugkeerd. De geleerden waren op de ijsbarrière af gezet voor het verrichten van we tenschappelijk onderzoek in verband -met het internationale geofysische jaar. De Parljse bakkersstaking Ongeveer 1300 van de 4000 Parij- bakkers hebben vrijdag onder protest brood gebakken. Zij weiger den echter het te verkopen. Politie mannen en ambtenaren belastten zich hiermee. De regering heeft donderdag meer dan duizend bakkerijen onder haar beheer genomen en men verwachtte, dat vrijdagavond meer dan 3000 bak kerijen zouden zijn overgenomen. In verscheidene plaatsen in de pro vincie wordt de staking van de bak kers voortgezet. Men verwachtte vrijdagavond, dat het geschil zou worden bijgelegd in onderhandelin gen achter de schermen tussen ver tegenwoordigers van de regering en van de bakkers. De stakende bakkers worden ge steund door de „voorvechter voor de kleine middenstanders" Poujade, die vrijdag zei hen onvoorwaardelijke steun te zullen geven tegen het „au toritaire optreden van de regering". den ook, dermate van het goede pad zijn afgedwaald, dat zü hun eigen persoonlijkheid en die van anderen niet meer respecteerden en kwamen tot daden, die niet toelaatbaar waren t.o.v. de gemeenschap en van hen zelf. De gevangenis wachtte hen! Wilt U trachten U even in te den ken in het leed, dat daar gedragen wordt? Het leed van de schuldgevoelens, van de eenzaamheid, van het geschei den zijn van dierbaren, van de vrij heidsberoving en het leed, veroor zaakt door angst voor de toekomst, de terugkeer soms na lange jaren in de maatschappij. Laat ons niet praten van „schuld'', doch alleen dankbaar zijn, dat wij onze vrijheid bezitten, dat wij zo „flink" waren aan de verleiding, in dien deze aanwezig was, weerstand te bieden. Hulp verlenen tijdens de gevan genschap en hulp verlenen na de in vrijheidstelling kost offers van vele vrijwillige medewerkers. Ook mate rieel moeten de diverse Reclasserings- verenigingen vaak bijspringen. Toont met Uw financiële bijdrage of uw persoonlijke hulp bij de col lecte, wat het u waard is uw vrijheid te bezitten, en niet te behoeven te verkeren in die omstandigheden, waarin uw medemens is terecht ge komen. BB-CONTACTAVOND WIJK VI. Op wel originele wijze heeft Wijk VI van de Bescherming Bevolking, waarvan wijkhoofd is de heer B. J. Huurman Jr., gisteravond het nieuwe winterseizoen ingezet. Het waren vooral het blokhoofd, de heer L. Scheffer en de B.B.-assistent, de heer W. Brugman, die de avond dit bijzon der cachet wisten te geven. Eerstge noemde zou de avond openen, maar verdween na enkele seconden van het toneel. Daarop stond de heer Brug man in de zaal op en vroeg, of dat zo door moest gaanEn het antwoord kwam via een deur achterin de zaal van het Antonius Clubhuis In de vorm van het muziekgezelschap „De Pol- derploeg", die de B.B. wat nieuw leven in wilde blazenWat hele maal niet nodig was, zei de heer Brug man. En zo was het inderdaad, want uit hetgeen deze avond ten tonele werd gevoerd, bleek overduidelijk, dat er in de afgelopen „vakantie'-weken toch hard gewerkt moet zijn, om tot een dergelijk resultaat te komen. Een hele blokploeg werkte aan het programma mee. Het ging wat onwennig aanvan kelijk, maar allengs vlotte alles beter en met medewerking van de jeugdige ksmpioen-aocordeonist Henny Lange- veld en de Polderploeg o.l.v. de heer A. v. d. Nagel, die zich later ook als Tiroler Kapel aandiende, werd een aardig programma afgewerkt. Het HBB, de heer S. W. Hagedoorn, die wederom ook hier blijk van be langstelling gaf, hoorde deze avond zichzelf eens spreken, want enkele telefoongesprekken tussen hem en de heer Scheffer waren op de bandrecor der vastgelegd en in dit programma weergegeven. Zo droeg de heer Hage doorn toch middels zijn propagandis tisch woord nog een steentje bij tot het welslagen van de avond. Aan het einde ervan te laat ko mend doordat ook veel te laat was begonnen sprak het wijkhoofd, de heer B. J. Huurman Jr., een hartelijk woord van dank tot allen, die aan deze avond hun medewerking hadden verleend, speciaal de heren Scheffer en Brugman en hij constateerde met voldoening welk een prettige sfeer gehandeld, er in Wijk VI heerst. Deze bijeen komst heeft ongetwijfeld weer bij gedragen tot de onmisbare binding, die modig is voor een saamhorige ploeg. Met het volkslied werd de bijeen komst besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina dr van J. den Hollander en A. v. d. Plas. Marga- retha Maria Clasina dr van J. C. Meijer en M. C. van der Meer. Leo- nardus zn van A. J. de RooiJ en A. v. Kesteren. Dirk zn van J. van Oosten en A. M. de Rijk. Alida Jannetje dr van J. Brussee ea J. Jansen. Overleden: C. Starkenburg, vrouw 71 jaar. In 1951 hebben een aantal mensen uit de jeugdzorg te Lei den gemeend dat het voor de voortzetting van hun werk no dig was dat er een uitgebreid sociografisch onderzoek zou plaats vinden in bepaalde stads wijken. Zij hebben daartoe contact op genomen met het „Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Ne derlandse Volk", n.I. met de hoogleraren Groenman en Van Heek en vervolgens met het ge meentebestuur van Leiden. Er is toen tot stand gekomen de „In stelling voor sociografisch on derzoek te Leiden". In het curatorium dezer instelling hebben plaats gevonden vertegen woordigers van het College van B. en W., Gem. Dienst v. Sociale Zaken, Sociale Raad, en particuliere figuren uit de plaatselijke jeugdzorg of het maatschappelijk werk. Het dagelijks bestuur is steeds in handen geweest van de particuliere sector. Financiële steun is ontvangen van de gemeente en van het rijk en van particuliere fondsen, n.I. het „Konin gin Juliana Fonds" en van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. In begin 1952 kon overgegaan worden tot de aanstelling van een wetenschappelijk sociaal on derzoeker, de heer drs H. Ph. Min kowski, socioloog. Van toen af is er hard gewerkt en zijn er vele gege vens verzameld. De sociaal-onder zoeker heeft op zeer gewetensvolle wijze en met veel tact en verant woordelijkheid ten opzichte van de mensen in de te onderzoeken wijk Uit de standcijfers van het aanbod (de arbeidsreserve) blijkt dat, dank zij de gunstige conjunctuur de beidsmarkt een alleszins bevredigend beeld vertoont. Seizoeninvloeden zijn slechts in zeer beperkte mate merk< baar en dan nog hoofdzakelijk in de horecasector. Het werkloosheidscij fer is dan ook gering te noemen en beliep op 15 september j.l. 175. Vraag. Het aantal geregistreerde aanvra gen bleef vrijwel gelijk en bedroeg 410, waarvan 50% (205) betrekking had op jeugdige, 15 t.m. 18 jaar. In nagenoeg alle bedrijftakken bestaat behoefte aan arbeidskrachten. Jengdbemiddeling. De behoefte aan jeugdigen t.m. 18 jaar is, zoals reeds terzijde M Gouden medaille Orde van Oranje Nassau. De heer H. J. van Leeuwen, orga nist van de Nederlands Hervormde „Oosterkerk", mocht gisteren, bij ge legenheid van zijn vijfentachtigste verjaardag uit handen van burge meester van Kinschot de gouden me daille in ontvangst nemen van de Orde van Oranje Nassau. Het vol gend jaar hoopt de heer van Leeu wen zijn zestigjarig jubileum als or ganist te vieren. Zijn last verloren. Omstreeks 7 uur gisteravond ver loor een Duitse trailer zijn oplegger op de Steenstraat bij Amicitia. Hier door werd het verkeer versperd. Door brommer aangereden. Een 70-jarige Leidenaar W. V., wonende in de Ambonstraat is gister avond op de hoek van de Herensin gel en de Lage Rijndijk op de fiets door een onbekend gebleven brom fietser aangereden. Hij kreeg een rechter heup-fractuur. werd opgemerkt, nog altijd groot. Het aanbod blijft in niet onbelang rijke mate bü de vraag ten achter, vooral waar het gaat om beroepen welke niet direct tot de verbeeldings kracht der jongelui spreken, zoals b.v. winkel- en magazijnwerk. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi ging en bedroeg 125. Eén wijk is als onderzoek-buurt het eerste ter hand genomen en over dit onderzoek is een rapport ver- Leidse Agenda Zondagsdienst der huisartsen te Lelden. A.s.' zondag 23 sept. zal de dienst worden waargenomen door dr Jasperse, Kors, Langezaal, Stoffers Van Alphen. Doktersdienst Oegstgeest: F. W. N. en J. B. Hugenholtz. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Zaterdag 22 sep tember zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten: Doeza-apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313; apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Zondag 23 september is van 's och tends 9 uur tót 's avonds 12 uur al leen geopend Doeza-apotheek. nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Doeza-apotheek, apotheek Nieuwg Rijn en apotheek Oegstgeest. BIOSCOPEN. De films in de week van 21- september zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Blond gevaar", 14 jaar. Lido: „Keer terug", 118 jaar. Luxor: „The rose tattoo", 18 jaar. Trianon: „Charlie's tante", volwasse nen. Rex: „De redder van fort Shat- tan", 14 jaar. schenen: „Van woningnood tot so ciale sanering". Dit rapport van de hand van de heer Milikowski is he den in boekvorm bij de N.V. Van Gorcum verschenen. Binnenkort hopen wij op de in houd van dit rapport terug te ko men. Het eindrapport betreffende het gehele onderzoek zal later nog ver schijnen. Verdere onderzoekingen. De „Instelling voor sociografisch onderzoek te Leiden" is voornemens om in de naaste toekomst het zo dringend noodzakelijke sociale re- searchwerk in Leiden verder te doen plaats vinden. Zij zal daartoe nauw gaan samenwerken met het „Sociolo gisch Instituut van de Universiteit". Overleg met en steun van het ge meentebestuur zal daarbij onont beerlijk zijn en ook stellig duurzaam verkregen worden. Steun wordt ook wederom verwacht van het Ministe rie van Maatschappelijk Werk, het welk met bijzonder veel interesse het Leidse onderzoek volgt. Het Secretariaat der Instelling is gevestigd op de Apothekersdijk 33. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Weinig faillissementen in augustus Het aantal faillissementen in ons land heeft in augustus een kleine ver mindering ondergaan in vergelijking met de voorafgaande maand en in vergelijking met de overeenkomstige maand van 1955. In augustus werden n.I 81 faillisse menten uitgesproken tegen 93 in juli en 89 in augustus van het vorig jaar. Door deze ontwikkeling kwam het aantal faillissementen in de eerste acht maanden van dit jaar op 759, te gen 772 in de eerste acht maanden van het vorig jaar. Volgens opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal faillissemen ten in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) in augustus 5 (v.m. 11; v.j. 8), Amsterdam 15 (15; 16), Zuid Holland (excl. Den Haag 10 Rotterdam) 5 (10; 4), Den Haag 10 (6, 11), Rotterdam 9 (6; 7), Utrecht 2 (9; 0), Gelderland 11 (6; 12), Noord Brabant 7 (14; 12), Limburg 3 (2; 6), Zeeland 3 (2;2), Friesland 3 (6; 3), Groningen 3 (3; 2), Drente 0 (3; 2) en Overijsel (4; 4). Het totaal-aantal definitief ver leende surséances van betaling was in augustus 0 (4; 1) en in de eerste acht maanden van dit jaar 34 (v.j. 33). Het totaal-aantal voorlopig ver leende surséance beliep 3 (1! 6) en in de periode jan-aug. 61 (45). attendeerd. Door een tyfoon, die vrijdag het zuid-oosten van 't Philippijnse eiland Luzon teisterde, zijn zeven mensen om het leven gekomen en twintig ge wond. Verschillende kleine plaatsen zijn tengevolge van overstromingen geïsoleerd. WAT BRENGEN Casino. „Blond gevaar", is één van die typisch Engelse films, waarvoor Nederland een zwak heeft. De droge Engelse humor ligt ons wel, al geeft zij nu eenmaal geen aanleiding tot een uitbundige schaterlach. In „Blond gevaar" gaat het om een jongeman, die zo pas de erfgenaam is geworden van een „bloeiende" zaak in vodden en lompen met een bankrekening van niet minder dan 62.000 pond. Papa, die vroeger met een handkar reed, heeft dit resultaat bereikt door zui nig op de penning te zijn en zoonlief heeft dezelfde zuinigheid mede geërfd. Op een reisje met de voetbalklub naar Londen maakt hij kennis met een koordanseresje, een hevig blond ge val met een uitgesproken neiging naar een rijk huwelijk. Berst ziet ze niets in de voddenkoopman, maar als ze het bedrag van zijn bankrekening hoort, wordt dat anders. Zij is dan echter een groot gevaar om die reke ning, waaraan de zuinige vodden- koning maar te nauwernood ontsnapt. Een humoristisch verhaal, in blonde kleuren. Toegang boven 14 jaar. Lido. In de film „Keer terug" krij gen we een uitstekend gespeeld ver- Me en pj haal te zien over liefd passie, waarbij een gelukkig huwelijk door een afgewezen minnaar dreigt ten onder te gaan. In deze Standaardfilm maken we kennis met drie erfgena men van een scheepswerfeigenaar, twee neven en een nicht. Roberto wil afstand doen van zijn deel, omdat zün oom in het testament onvriendelijke dingen gezegd heeft aan het adres van zijn moeder. Als Suzanne hem echter bewijst, dat hun oom anders over zijn moeder en hem heeft gedacht, komt hij op zijn besluit terug en inge nieus zijnde neemt hij de leiding op zich van de scheepswerf, die op de rand van een faillissement stond. Ciacömo evenwel, die reeds eerder liefde had opgevat voor Suzanne, is het hiermee niet eens. Hij houdt niet bijster veel van werken en gokt lie ver en als hij later tot de ontdekking komt, dat Roberto en Susanne elkan der liefhebben en zullen trouwen, vergaat hij van jaloezie en zint op middelen om hun geluk te verstoren. En dan volgt een geraffineerd opge zet spel van trigues, die de onschuld van de vrouw aantasten en Roberto doen besluiten weg te gaan. De scenario- schrijver heeft daarbij wondere wegen bewandeld, maar om zijn verhaal meer effect te doen heb ben, liet hij Roberto zijn vrouw geen verklaring vragen van de verhalen, die Giacomo vertelde. Zo zit er een climax in de film, die door de beken tenis van Giacomo op zijn sterfbed eerst tot oplossing komt. Maar daar mee is het verhaal nog geenszins ten einde, dat tenslotte toch onder grote bevrediging komt. Amadeo Nazzazi en Yvonne San son spelen de hoofdrol op uitstekende wijze. De KFC keurde de film voor 18 jaar. Trianon heeft „Charlie's tante" van Heinz Rühmann opnieuw geprolon geerd. Voor volwassenen. Luxor: Meer dan de opgeblazen aankondiging: „Het meest uitdagen de liefdesverhaal, dat u ooit zag!", zullen de naam van Tenessee Williams en de herinnering aan „Tramlijn Be geerte" bij kenners de belangstelling voor „Rose Tattoo' trekken; wij ver moeden echter, dat zü enigszins te leurgesteld zullen worden. De geschiednis is vaag, zoals dit bij Tenessee Williams past. Een naar Amerika geëmigreerde Italiaanse ont dekt op de dag, dat haar dochtertje verliefd wordt, de ontrouw van haar overleden echtgenoot en krijgt tege lijker tijd de avances van een onge vaarlijke idioot te verduren. De sfeer van de film is onzeker met een dra matische ondergrond; het „gevaar lijke oog" ontbreekt niet en onge remde gemoedaurtingen doen ons „koele Noorderlingen" een weinig ge chargeerd aan. Bij alle nadelen, die de verfilming van een toneelstuk met zich brengt, heeft Hollywood er een sausje van zoetsappigheid overgegoten, waar door geen der figuren behoorlijk uit de verf komt en men tot het eind toe blijft zweven tiussen een „happy en- ding" en een volslagen nihilisme. De film heeft vele knappe momen ten en grote sterren geven groots spel. Daarnaast zijn er echter scènes, die op een zodanige wijze uitgespon nen zijn, dat de toeschouwer er krie gel van wordt. ALs verschijnsel is deze film inte ressant en dikwijls meer dan dat; een vergelijking met „Tramlijn Begeerte" kan zij echter niet doorstaan. KFC-keuring: 18 jaar. Rex: „De redder van fort Shallan" is Jed Cooper, een pelsjager, die ver blind door uniformen en aangelokt door alcohol, dienst neemt bij het leger, niet met de bedoeling om India nen te doden, maar om zijn vaderland dat is het land, dat hem de meeste huiden oplevert te beschermen. Het zijn primitieve motieven, maar Jed (Victor Mature) is eerlijk en weet zijn fouten te erkennen, zo gauw hij ze ontdekt. Bij die ontdekkingen wordt hij geholpen door een jonge kapitein adjudant, die hem begrijpt. Niet zo de commandant, die trots is en hooghartig en die geen bevelen kan herroepen. Zelfs zijn vrouw kan he>m om die reden niet meer uitstaan en hieruit wordt het al spoedig na het 'begin van het verhaal duidelijk, dat er oorlog moet komen om het onge lukkige huwelijk van de vrouw (Guy Madison) in een gelukkig huwelijk met Jed te doen veranderen. En de toeschouwer die juist tot deze conclu sie is gekomen, ziet tot zijn genoegen, dat de kolonel ondanks de pogingen van de adjudant en van Jed, dit te verhinderen, toch zijn bevel geeft tot de aanval, die hem noodlottig wordt. De bekroning van het verhaal is dan, dat Jed beroepsmilitair wordt (wat geen hoogtepunt in een mensen leven is!) en dat hij de veelbegeerde vrouw van wijlen de commandant die vol bewondering voor zijn dron- kenmansdapperheid, haar objecties heeft laten varen overneemt. Toegang 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2