©e Ccld6cSoiiAanl De Londense conferentie trekt nog niet één lijn NEDERLAND STEMT IN met gebruikersorganisatie BOELGANIN wil weer 'n andere Suez-conferentie Clpnieuv ötxfydt men aan de tapet vaat (t Suezkanaal Directeur; C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 1 Een Suez-organisatie zonder tanden Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 LONDEN VERGADERT \7ROEGER WARJEN HET de oor- logen, die de geschiedenis be paalden; wanneer men op school maar wist, waar en wanneer de diverse oorlogen gevoerd waren, werd men geacht de hele geschiedenis te ken nen. Thans zijn het de grote conferenties, welke de loo,p van de historie be palen; zij zijn minder opwindend, zelfs ietwat aan de saaie kant, maar zij kosten niet zo veel. Toen Nasser zijn hand uitstak naar het Suezkanaal, vloog de wereld te hoop in een conferentie te Londen onder angstwekkend sabeige- 0 rinkel van Engeland en Frank rijk. Het resultaat was, dat men besloot niet te vechten doch wel te eisen dat Nasser zijn Suezkanaal weer zou loslaten en een internatio naal beheer zou aanvaaaden. Nasser had er geen oren naar en weer liepen 18 landen te hoop, weer in Londen en wat zal nu het resultaat zijn? Vermoedelijk zal men het voor stel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles wel aan vaarden en een internationale orga nisatie van staten-gebruikers van het Suezkanaal instellen. Maar wat dan? Voorlopig schijnt nog niemand te weten, wat die internationale organi satie zal moeten gaan doen. Met Nas ser gaan onderhandelen of de kwes tie aan de UNO voorleggen? Het één zowel als het ander lijkt uitzichtloos, tenzij men zich voegt naar hetgeen Nasser wil. IHet hele geval dreigt uit te gaan als een nachtkaars en het oorlogsge rucht in het oostelijk deel van de Middellandse Zee is een sotrm in een glas water gebleken. De conferentie is nog niet afgelopen en met kan derhalve moeilijk voor spellen, wat het eindresultaat zal zijn, maar één ding is alvast duidelijk: Amerika voelt niets voor een z.g. „ferme houding" tegenover Egypte, het heeft de geladen plannen van Frankrijk en Engeland op een dood spoor weten te rijden en is alleen be reid om mee te doen voorzover er wat aan te verdienen valt. Onder deze omstandigheden kan Nasser zichzelf de hand drukken en alvast uitzien naar een volgende stunt. Naasten is makkelijker dan u denkt en is toch voordeliger. Per „Rock and roll" 't ziekenhuis in Vijftien matrozen en mariniers lig gen in een hospitaal na een wilde vechtpartij1, die van een kortgeleden gerestaureerde dancing te Newport op Rhode Island niet veel meer dan een ruïne heeft overgelaten. Oor zaak: Rock 'n' roll. Ongeveer 1500' matrozen en mari niers en hun vrouwen, verloofden en vriendinnen werden bij de vechtpar tij betrokken. Het handgemeen brak uit, toen een matroos tegen zijn meis je een opmerking maakte, waar zijn verhit doch vredig rock 'n' rollende omgeving bezwaar tegen had. De bezwaren werden tot uiting ge bracht in het smijten met bierblik jes en het toebrengen van vuistsla gen. In een oogwenk was de zaal her schapen in een slagveld en ook men sen buiten de zaal kregen het met elkaar aan de stok. Politie uit nabijgelegen plaatsen moest er bij te pas komen voordat met behulp van militaire politie de orde was hersteld. Resultaat: vijftien gewonden en aanzienlijke materiële schade. Eens komt men toch bij de UNO terecht Evenals op de eerste conferentie over het Suezkanaal in Londen is het de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, minister Foster Dulles, die op deze tweede bijeenkomst over zoals hij woensdagmiddag heeft verklaard „een van de belangrijkste gebeurtenissen van na de tweede wereldoorlog" het initiatief heeft genomen voor een vreedzame oplossing. Kort na de opening van de conferentie maakte hij de Amerikaanse opvat ting bekend over de voorgenomen oprichting van de associatie van kanaal gebruikers in een uit zes punten bestaand plan. Gisteren hebben reeds negen delegaties, waaronder de Nederlandse, volledig of in beginsel hun instemming betuigd met de voorstellen van minister Dulles, die de ernst van de toestand schetste met de woorden: „Van wat wij zullen doen hangt af, of wij in staat zullen zijn een vreedzame wereld op te bouwen". vorderlijk zijn, vóór een gemeenschap pelijke houding en het bereiken van een voorlopige de facto grondslag voor het beheer vergemakkelijken, in afwachting van een duurzame op lossing van het vraagstuk. Minister Luns voegde hier nog aan toe, dat het in het leven roepen van een vereni ging van gebruikers van het kanaal zeker een belangrijk element kan vormen bij het op de juiste wijze be naderen van de Verenigde Naties. De conferentie wordt vandaag voortgezet. In conferentiekringen verwacht men, dat mogelijk 12 van de 18 deelnemende landen zullen be sluiten met een gebruikersvereniging in zee te gaan. Dat de vier landen, die hebben ge weigerd het westelijke plan voor in ternationalisatie van het Suez-kanaal op de eerste conferentie te steunen, thans niet aan de besprekingen deel nemen, betekent overigens niet, dat er volledige eenheid onder de acht tien delegaties bestaat, een eenheid, waartoe ook minister Luns woensdag in zijn rede heeft opgeroepen. Uit de redevoeringen van de Zweedse, Fran se, Spaanse, Deense en Pakistaanse afgevaardigden is gebleken, dat deze laden zij het nog niet alle defini tief er de voorkeur aan geven of te trachten door nieuwe onderhande lingen met kolonel Nasser alsnog tot overeenstemming te komen, of reeds nu de kwestie voor te leggen aan de Verenigde Naties. In Nederlandse delegatiekringen was men woensdagavond nog niet be reid commentaar te geven op het ver loop van de conferentie, die naar al gemeen wordt verwacht, niet langer dan tot aan het einde van deze week zal duren. Minister Luns heeft zich woensdag in zijn rede beperkt tot een aantal „algemene opmerkingen" en evenals verscheidene andere delega ties zal de Nederlandse delegatie voor de bijeenkoms van donderdag de voorstellen van minister Dulles na der bestuderen, hoewel zij daarmee, zoals was te verwachten, in het alge meen kan instemmen. De voorgestelde associatie kan be- ALLES VOOR DE VREDE. „Niemand kan nu al weten of de uiteindelijke oplossing van het Suez- probleem alle betrokkenen recht zal doen, maar wat wij wel weten is, dat de wereld zal inzien dat Amerika geen pogingen onbeproefd heeft ge laten om de vrede te redden". Dit zei president Eisenhower gis teren in een rede ter opening van zijn verkiezingscampagne. In een alge meen overzicht van zijn buitenlandse politiek raakte de president de kwes- tie-Suez slechts even aan. De scheepvaart door het kanaal. Een Egyptische regeringswoord voerder maakte woensdagavond be kend, dat 179 schepen het kanaal ge passeerd zijn sedert vrijdag de niet- Egyptische loodsen het werk leer- legden. EGYPTISCHE PECHVOGELS. Aan boord van het Nederlandse passagiersschip „Willem Ruys", dat in verband met de Suez-kanaal-crisis om Kaap de Goede Hoop naar Indo nesië vaart, bevonden zich ook drie Egyptenaren, die in Nederland pas- sag boekten voor Port Said. Zij debarkeerden in Kaapstad en zullen nu op kosten van de Rotter damsche Lloyd naar Cairo vliegen, waar ze twee weken later zullen aan komen dan ze aanvankelijk ver wachtten. Maarschalk luin bezocht minister Staf Woensdagmiddag, onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegveld Valken burg, heeft de Franse maarschalk A. Juin een bezoek gebracht aan ir. C. Staf, minister van oorlog en marine. Op de foto ziet men de maarschalk en de minister tijdens het onderhoud. JONGEN REDDE ZIJN VADER Naklanken van de ramp te Marcinelle Te Marcinelle zijn woensdagmiddag wederom 53 slachtoffers van de mijn ramp begraven. j De Requiem-mis werd opgedragen op de „Place des Hayes". Otp het plein bevond zich een grote menigte rond de 19 legervrachtv/a gens, waarop de lijkkisten waren ge plaatst. Deze waren behangen met de nationale kleuren van de landen, waarvan de slachtoffers onderdanen waren. De kisten van zeven niet- geïdentificeerde slachtoffers waren behangen met de vlag van Marcinelle. De-balans van de mijnramp ziet er als volgt uit: 293 Geïdentificeerden: 197 Italia nen, 73 Belgen, 7 Polen, 5 Grieken, 3 Duitsers, 3 Hongaren, 1 Engelsman, 1 Oekrainer, 1 Rus en 2 Fransen. 32 Niet geïdentificeerden, 27 nog niet opgehaalde lijken, 13 overleven den. Dit is Robert Kuhel, de veertienjarige zoon van de directeur van een Ame rikaans bankfiliaal in de Duitse uni versiteitsstad Heidelberg, John. W: Kuhel. De jongen plaatste zich plot seling in het wereldnieuws door een gangster, de 36-jarige Hugo Walgen- bach, die het op de gelden van de bank had gemunt, neer te schieten, toen deze roveP Robert met zijn va der en moeder naar de bank verge zelde in de auto van de bank-direc- teur, die bedreigd door het pistool van de gangster, zelf moest rijden. Het pistool, waarmee de jongen de aanvaller, een recidivist, om 't leven bracht, had hij bemachtigd, toen hij voor het begin van de onvrijwillige rit even aan de aandacht van Walgen- bacht wist te ontsnappen. „We zijn nog bezig" zegt Amerika Maarschalk Nikolai Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft in Volgens radio-Moskou verwees Boel ganin in dit verband naar het Egyp tisch voorstel om een conferentie te beleggen, waarop de Conventie van la?8 ZOU T,ete? worden. Hij antwoord op vragen gesteld door een cvpent vertegenwoordiger van het Ameri- "f>nr op" kaanse persbureau „International News Service" verklaard, dat de Sow jet-Unie een bijeenkomst van rege ringsleiders van Egypte, India, Frank rijk, Engeland, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie ter bespreking van het Suezvraagstuk zou toejuichen, aldus heeft radio-Moskou woensdag meege deeld. In het Lancaster House te Londen is woensdagochtend de tweede internationale conferentie over de situatie rondom het Suezkanaal begonnen. De foto toont v.l.n.r. aan de conferentietafel de delegaties van Nederland, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Derde van links de lei der van de Nederlandse delegatie mr. J. M. A. H. Luns, naast hem mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur in Londen. voor een vreedzame regeling van het Suezgeschil en dat de Sowjet-Unie er geen bezwaar tegen heeft, dat een overeenkomst, die op een dergelijke conferentie gesloten wordt, ter be krachtiging aan de Ver. Naties wordt voorgelegd". Koele ontvangst. Deze suggestie van premier Boel ganin is woensdag op het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken in Washington koel ontvangen. Op de vraag of de Ver. Staten be reid zouden zijn aan een dergelijke conferentie deel te nemen, antwoord de een woordvoerder van het minis terie, dat „de landen die alles hebben gedaan om tot een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het Suez geschil te komen, hun pogingen in die richting juist op de conferentie, die nu in Londen wordt gehouden, voort zetten. „Boelganin's denkbeeld is niet nieuw", aldus luidde «le reactie van autoriteiten van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Zij brachten in herinnering, dat de Sowjet-Russische minister van bui tenlandse zaken, Sjefilof op de ir augustus j.l. te Londen gehouden in ternationale besprekingen over het Suezkanaalvraagstuk had voorgesteld een 45-landenconferentie over dit ge schil te doen houden, waarna hij later voorstelde het overleg tot de zes thans in Boelganins brief genoemde staten te beperken. In Britse regeringskringen heeft men tot nu toe geweigerd commen taar te geven. Men verklaarde, dat deze suggestie gedaan is in een vraaggesprek er. waarschijnlijk niet officieel in over weging zal worden genomen, tenzij ze in een mededeling aan de Britse regering overhandigd wordt. Tenminste zes doden en negen gewonden zijn te betreuren tengevol ge van een instorting van een verdie. ping van het centrale stadsverwar mingsgebouw, dat op het ogenblik te Cadiz (Spanje) in aanbouw is. Broodoorlog in Frankrijk Parijs, dat het in de afgelopen 48 uur zonder verse groente en fruit heeft moeten stellen door een staking van groenteboeren uit protest tegen de prijzenpolitiek van de regering, is vandaag, donderdag, voor nieuwe moeilijkheden komen te staan. De bakkers hebben n.l. besloten vandaag hun winkels gesloten te hou den uit protest tegen de weigering van de regering een prijsverhoging voor brood goed te keuren. De pre fect van het departement Seine heeft reeds bekendgemaakt, dat de bakkers winkels in beslag genomen kunnen worden om de voedselvoorziening gaande te houden. De broodoorlog is in het afgelopen weekeinde in de Parijse voorsteden en in vele provinciesteden begonnen. In de voorsteden werd woensdag in één derde van de bakkerijen normaal gewerkt, doch in de provincies bak ken reeds drie dagen militaire koks broden, die aan de bevolking uitge reikt worden. De staking begon, toen de bakkers zaterdag hun klanten vroegen voor een brood 2 frank meer te betalen als compensatie voor de gestegen lonen der bakkersknechts. Toen de overheid echter bekendmaakte, dat dit een onwettige prijsverhoging be tekende, weigerden de bakkers brood te bakken. Columbiaanse Methusalem? Javier Pareira ,een Columbiaanse Indiaan, die beweert 167 jaar te zijn, waardoor hij de oudste mens ter we reld zou zijn, is Woensdag per vlieg tuig uit de Columbiaanse hoofdstad Bogota in New York aangekomen, waar hij in een ziekenhuis zal wor den onderzocht. Het onderzoek te New York is een voortzetting van een reeds door Co lumbiaanse geneesheren te Bogota verricht onderzoek. Deze dokters ver klaarden toen, dat Pereira het oud ste levende wezen was, dat zij ooit hadden gezien. Pereira is 1.32 meter lang en weegt iets meer dan 34 kilogram. Radio-Vaticaan heeft dinsdag meegedeeld, dat het aantal Katholie ken in de gehele wereld 484.077.090 bedraagt, dat is achttien procent van de wereldbevolking. Het aantal Ka tholieken neemt gemiddeld met 1,5 procent per jaar toe, de wereldbevol king niet 1,4 procent. Zelfde temperatuur In bijna geheel West- en Midden- Europa is het weer overwegend zon nig en vrij warm. De middagtempe- raturen in Frankrijk liepen gisteren op tot 24 a 28 graden. In ons land kwamen temperaturen voor van 21 graden. Gedurende de nacht treedt echter een aanzienlijke afkoeling op. In Noord-Duitsland werden vannacht minimum-temparturen waargenomen van enkele graden boven het vries punt. De nachtelijke afkoeling ver oorzaakte in Oost-Engeland op uit gebreide schaal mist. Het fraaie en rustige weer is een gevolg van de aanwezigheid van een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven de Balkan was gelegen. Op de Britse eilanden daalt de luchtdruk langjzaaim onder invloed van een Oceaan-depressie, waarvan een regenzone vanmorgen boven Ier land was gelegen. Deze Oceaande pressie breidt zijn invloedsfeer lang zaam in oostelijke richting uit. In verband daarmede zal naar alle waar schijnlijkheid in ons land morgen de bewolking iets toenemen. De kans op regen is evenwel zeer gering en in het temperatuurverlóop komt nog niet veel verandering. Poolonderzoekers spoorloos Twee Sovjetrussische en drie Scan dinavische wetenschappelijke onder zoekers zijn al verscheidene dagen spoorloos in het noordpoolgebied. De vorige week landden zij per helikop ter op een gletsjer in het nooroos ten van Spitsbergen. Al een paar dagen hebben zij niets per radio van zich laten horen. Omdat zij maar een kleine voor raad voedsel bij zich hadden vreest men dat de vijf mannen iets is over komen. Een groep redders is dinsdag avond vertrokken van Longyear- Byen op Spitsbergen om hen te zoe ken. De redders zullen, omdat het erg mistig is op Spitsbergen, de gletsjer waar de vijf mannen zich moeten be vinden vermoedelijk niet voor het einde van de week kunnen bereiken. Het lag in de bedoeling dat de vijf onderzoekers na twee of drie dagen weer per helikopter zouden worden opgehaald, maar slecht weer verhin derde dat. De vijf mannen maken deel uit van een internationale expeditie van pool. vorsers die de Sovjetrussische ijsbre- ker als basis heeft. De poolvorsers verrichten hun onderzoekingen in het kader van het Internationale Geofysi sche Jaar. De drie Scandinaviërs zijn vermoe delijk twee Zweden en een Noor die gevolg hebben gegeven aan een Sov jetrussische uitnodiging met de Ob naar het noordpoolgebied te gaan. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). DROOG WEER. Droog weer met later meer bewolking en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma- tige wind uit zuidelijke richtin- gen. Hoogwaterstanden 21 Sept. 4.v.m.; 4.20 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LQCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA geheel bew. 14 C. mist 15 regen 15 mist 18 mist 22 licht bew. 19 half bew. 19 nevel 25 mist 24 mist 26 zwaar bew. 25 half bew. 18 mist 19 mist 18 mist 21 mist 25 geheel bew. 17 onbew. 17 mist 23 zwaar bew. 29 zwaar bew. 25 licht bew. 29 Korreltje Bij veel zaaks behoort weinig spraaks.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1