WAAR BLIJFT DE BEZUINIGING BRITSE oorlogspelgrims brengen bezoek aan ARNHEM en NIJMEGEN F.C.H.Schrijnemakers nam afscheid van Centrale Coöperatie van LTB VERSTOREN KERKKLOKKEN DE EREDIENST? WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Van onze econ. medewerker). TEMIDDEN VAN EEN PERIODE van welvaart worden wij geconfron teerd met een schaarste-economie van ongekend omvang. De welvaart neemt wel snel toe maar meer ten laste van vroeger gemaakte besparingen dan als gevolg van enorm gestegen productie-mogelijkheden. Wij willen geen pessimist zijn en vooropstellen dat wij per hoofd in Nederland meer voortbrengen dan voorheen en derhalve kan de con sumptie zich ook uitbreiden. We zijn echter plotseling zo bevangen door een begeerte om te verteren en te genieten, dat we het gevoel voor de juiste verhoudingen hebben verloren. We kunnen dit met voorbeelden aantonen. Onze versterkte financiële positie als natie stelt ons in de ge legenheid onze defensie weer op peil te brengen. Maar we moeten nu niet menen, dat we zonder blikken of blozen 1500 miljoen per jaar voor dit doel kunnen -besteden. Onze NATO-verplichtingen leggen ons nog zwaardere lasten op voor de komen de jaren. De demissionaire minister van oorlog Staf wil die verplichtin gen nakomen. Maar men heeft reeds te veel een beroep gedaan op de schatkist en we zullen derhalve de defensie-tering wat naar de nering moeten zetten. De heer Staf zal der halve niet als minister van oorlog kunnen terugkeren. Hiermee treft hem nog geen verwijt, want onze volksvertegenwoordiging had van de aanvang af de militaire wensen van onze bondgenoten meer moeten kor ten. Bezuiniging gevraagd. DE SCHATKIST worstelt voortdu rend met tekorten .terwijl wij een van de hóógste belastingtarieven ter wereld bezitten. Toch komen we met die geweldige belastingopbrengst niet uit. De conclusie is: bezuinigen. In plaats daarvan komt men met nog meer sociale wensen aandragen en wil men het ambtelijk apparaat nog uitbreiden. Zo worstelt men vóór de invoering van de algemene ouder doms verzeke ring al met de daaraan verbonden problemen. De middenstand vraagt zich af hoe zij de premie moet ver dienen. De industrie ziet haar kost prijs meer stijgen dan zij aan winst speling heeft bij de felle buitenlandse concurrentie. Beide groepen zien dui delijk de gevaren van de snel toene mende consumptie naderen. Ons volk verbruikt teveel. Dat is duidelijk te zien aan de overmatig gestegen import waar tegenover een veel geringere stijging van de ex port staat. Over de eerste 7 maanden van dit jaar importeerden wij voor 1078 miljoen meer dan over dezelf de periode van het vorig jaar. Onze export steeg over hetzelfde tijdvak met 595 miljoen vergeleken bij 1955. Per saldo importeerden wij dm voor ongeveer miljard meer dan ver antwoord was. Onze indexcijfers be treffende het verbruik wijzen even eens in een fatale richting. Politiek van potverteren. DE ECONOMISCHE POSITIE van Nederland zou veel gunstiger zijn wanneer wij een aanzienlijker deel van het gestegen nationaal inkomen hadden bespaard. In de eerste plaats zou daardoor de import veel lager zijn geweest. Vervolgens zou men langs de weg der besparingen grote sommen hebben vrij gekregen om de uitbreiding der industrie te financie ren, terwijl ook de woningbouw ge weldige bedragen zal verslinden. Voor beide noodzakelijke doeleinden De sociale voorzieningen Ook met 6 pet. omhoog? De uitkeringen krachtens de ver schillende sociale werkzoorzienings- regelingen zullen, wanneer de mi nister van Sociale Zaken hieraan zijn goedkeuring hecht, verhoogd worden met 6 procent, meldt de „Volkskr.". In de laatste vergadering van de centrale revisie- en contactinstan tie hebben de drie vakcentralen en de vereniging van Nederlandse ge meenten hun mening aan de minis ter van Sociale Zaken bekend ge maakt. Men heeft de minister het volgen de geadviseerd: De werklozen, die vanwege de ge meente te werk zijn gesteld op een bepaald object, zullen de uitkering ineens van 3 percent over 1955 moe ten krijgen, een verhoging van de vakantietoeslag tot vier percent, uit breiding van het aantal vakantieda gen tot 15 per jaar en een loonsver hoging in 1956 van 6 percent. (Het ligt voor de hand, dat deze loonsver hoging op 1 september 1956 ingaat.) De „hoofdarbeiders", die ook door de gemeente te werk worden gesteld, zouden dezelfde verhogingen krij gen. De uitkeringen, die gedaan wor den krachtens de sociale voorziening- A zullen met 6 percent verhoogd moeten worden; de uitkeringen krachtens de sociale voorziening-B zouden ook met 6 percent omhoog moeten gaan en bovendien zou ook de huurvergoeding met 6 percent verhoogd moeten worden. De twee laatste voorzieningen (A en B) zijn in het leven geroepen voor hen, die niet onder de werk loosheidswet vallen. De A-regeling is afgestemd op het laatst verdiende loon, zoals dat ook in de Werkloos heidswet is voorzien. Ze is slechts van beperkte duur. De B-regeling is van langere duur niet gebonden aan een tijdslimiet afgestemd op de levensbehoeften. tekenen zich nu wel geweldige tekor ten af. Dit blijkt onder meer hier uit, dat geen enkele industrie met een emis sie durft te komen uit vrees voor mislukking.Waar het rijk aan deze politiek van potverteren even« heeft meegewerkt, worstelt ook de schatkist met tekorten. Overheids lichamen moeten nu reeds lenen te gen een hoge rente. Kon men nog geen jaar geleden een obligatielening met kans op succes beneden 4 plaatsen, thans heeft men moeite om tegen 4J^% te slagen. Beleggers, bevreesd zijn voor een koersverlies bij verdere rentestijging staan zeer aarzelend tegenover nieuwe lenin gen. En naar alle waarschijnlijkheid zal de rente nog verder stijgen. De gevolgen van een geldschaarste zullen èn economisch èn sociaal ern stig zijn. Want hoe duurder het geld wordt, hoe groter de kosten van finan ciering. Dit betekent andermaal een kostenstijging voor de industrie, zo dat de export onder nog zwaarder druk komt te staan. Voor de woningbouw is de rente stijging bepaald desatreus. Er zijn er duizenden, die met grote leningen een nieuwe woning hebben gezet. De kos ten van huisvesting kunnen voor hen met tien tot twintig gulden per maand stijgen. Dit gevaar wordt nog gro ter wanneer men bedenkt, dat in de ons omringende landen de rentevoet reeds veel hoger is dan bij ons. Naar de inflatie. DE OVERHEID staat voor de vraag hoe zij de consumptie moet bedwin gen. Men zal naar de belastingschroef kunnen grijpen. Verhoogt men de om zetbelasting, dan drijft men onsal leen maar verder op de weg van in flatie, omdat de door het rijk verkre gen gelden direct als sneeuw voor de zon verdwijnen. De nieuwe begro ting met een tekort van 786 miljoen levert daarvan het sprekende be wijs. Dit tekort ontstaat, terwijl men over 1957 een hogere belastingop brengst verwacht van ruim een mil jard. Werkt de regering door nieuwe belastingen er aan mee dat de prij- zenspiraal opnieuw wordt opge schroefd, dan is daarvan een ave rechtse werking te verwachten. De tijd is voorbij dat de doorsnee Ne derlander blindelings gelooft in een minister van financiën, die voor eni ge jaren consumptiebeperking vraagt, waarna de welvaartsvergroting on verdroten zal kunnen voortgaan. Vraagt men thans opnieuw van ons hogere belastingen, dan zal niet het consumptie- maar het bestaande be sparingsniveau daarvan het slachtof fer worden. Zelfs is te verwachten dat de con sumptie nog iets zal stijgen, omdat het publiek er aan gewend is geraakt dat beperkende maatregelen na korte tijd nog door verscherpte beperkin gen zullen worden gevolgd. Het re sultaat van hogere kostprijsverhogen. de belastingen (omzetbelastingen, accijnzen) zou dus beperking van be sparingen gaan inhouden. Dat wil dus zeggen, dat de overheid daarmee gel den in haar schoot krijgt geworden die voorheen door de particulier naar de spaarbank werden gedirigeerd. Blokkeert de overheid deze meerop brengst aan belasting niet of gebruikt ze deze niet voor delging van natio nale schuld, dan verteert voortaan de overheid hetgeen voorheen door ie burgers werd verbruikt. Hiermee blijft het probleem onopgelost. Maatregelen nodig. WIJ MIOGEN tot geen prijs dit volk in een toestand brengen van overspannen fiscale lasten. Het gevolg is een volledige financiële on verschilligheid, verlies van vertrou wen in de staat en toenemende so ciale spanningen. Het voorbeeld van Engeland is bepaald niet aanlokkelijk. Wil men de consumptie beperken, dan moet men middelen vinden om de besparingen van het publiek zelf aan te moedigen. Men kan jongeren, die een bepaald bedrag gespaard heb ben, de voorkeur geven bij toewijzen van een nieuwe woning. Men moet er onverwijld toe overgaan de huren te verhogen, waarbij een deel van het voor vertering beschikbare geld in handen van huiseigenaren komt, die een grotere bereidheid zullen tonen tot sparen van de loontrekkers. Bo venal moet de staat haar consump tie verder beperken en zichzelf dwin gen tot sluitende begrotingen des noods ten koste der defensie. Na 1 januari 1957 heeft Nederland zijn kostenvoorsprong op het buiten land verloren. Nog is het tijd te be seffen dat wij bezig zijn het goed- koopte-eilarid, dat wij waren, te ma ken tot een verdronken land van consumptie-inflatie. Drs. MIERLO. OPENING EERSTE KAMER Ontmoeting van Vorstin en Volk De Eerste Kamer kwan) heden middag om kwart over drie in de eerste vergadering, na de opening van de Staten-Generaal, bijeen. De voorzitter, mr. J. Jonkman, hield een openingsreden, waarin hij o.m herinnerde aan de communiqué's, 2£ juni en 24 augustus j.l. door de Ko ningin en de Prins der Nederlanden aan de pers verstrekt. Zij confronteer den ons met „gerezen moeilijkheden" in het Koninklijk Huis. Wanneer het gaat om „moeilijk heden" in het Huis van Oranje, dan valt er over het Nederlandse volk een zware schaduw van heklemming en spanning, maar dan doen tegelijk onze innige gevoelens aan aanhanke lijkheid en eerbied zich te krachtiger gelden. Het tweede communiqué besloot met de woorden: „met vertrouwen zien wij thans de toekomst tegemoet" Uit het Nederlandse volk rijst de bede, dat het zo moge zijn. Temeer zijn wij tot dankbaarheid en vertrouwen gestemd, dat H.M. heeft goedgevonden zij zeide zelfs zo even: er bijzonder prijs op heeft gesteld al zijn haar ministers dan demissionair toch persoonlijk en vergezeld van Z.K.H. de Prins der Nederlanden en, voor de eerste maal, van H.K.H. Beatrix, Prinses der Ne derlanden op deze derde dinsdag van september wat zij noemde: de eerste gewone zitting der vernieuw de Staten-Generaal te openen. De tocht door de stad en de ver schijning in de verenigde vergade ring der Staten-Generaal deze prachtige, historische, zinrijke ont moetingen van vorstin en volk, ons staatshoofd en volksvertegenwoordi ging 'behouden immers hun grote waarde, ook al is de troonrede -korter en behelst die minder toekomstplan nen. Toen ik onlangs voor de zesde maal tijdens de aanhangige kabinetsfor matie door de Koningin ter conferen tie was uitgenodigd, mocht ik Hare Majesteit reeds ze®r eerbiedig voor mijn herbenoeming als voorzitter onzer Kamer mijn dank betuigen. Wij gaan nu nogmaals een min of meer interimaire zittingsperiode te gemoet, aangezien de l'le oktober a.s. reeds verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuiwe Eerste Kamer van 75 leden. Met ihgang van de 21e dag dat zal zijn de 3e no vember na de vaststelling van de uitslag dazer verkiezing zullen de zittende leden af en de nieuw geko zen leden optreden. Laten wij desalniettemin thans ons er toe zétten voor ons deel naar het woord van art. 54 der Grondwet alles te doen wat goede en ge trouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. De overtuiging koesterende, dat met de goede wil en de vereende krachten van allen, die het aangaat, de redenen tot bezorgdheid zullen worden weggenomen en met Gods hulp Nederlands herrijzenis voort gang vinden zal. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft de nomi natie voor het voorzitterschap opge maakt. Bij de stemming voor de eer ste plaats worden uitgebracht 88 stemmen. Op de heer Kortenhorst (KVP) zijn 79 stemmen uitgebracht. Voorts is één stem uitgebracht op de heren Luns (KVP), Weiter (KVP) en Staf (CH). Zes stemmen waren blanco. Twee voor de heer Van Sleen (P.v.d.A), en een op de heer Roosjen (A.R.). Met autobussen maakten gister morgen de 260 Engelse gasten, die de Airborne herdenking, te Oosterbeek bijwoonden een tocht langs de lan dingsplaatsen der Airbornes. In Heelsum, op het terrein „Klein Amerika", gaven enkele parachutis ten van 1944 een ooggetuigeverslag van hun wederwaardigheden bij de groots opgezette luchtlanding der Air bornes. Ook op het terrein van de Duno, aan de Rijn, waar de Air bornes in 1944 hun terugtocht aan vaardden, werd van de belevenissen van deze parachutisten verteld. Bij het Airborne-monument tegen over Hartenstein, het voormalig hoofdkwartier der Airbornes, werd daarna de jaarlijkse plechtigheid ge houden. De kranslegging werd begeleid door doedebzakspel van pipe-major W. Wilson van het 15e Schotse ba taljon parachutisten. Na het spelen der Engelse, Poolse en Nederlandse volksliederen door de koninklijke harmonie te Oosterbeek, vertrok men naar Renkum, waar in het hotel „Rijnzicht" een lunch, aan geboden door Renkums gemeentebe stuur, werd gebruikt. Gisteravond te 19.36 vertrokken de Engelse bezoekers met een speciale Airborne-expresse naar Hoek van Holland. Vijf dagen in Nijmegen. Sinds vrijdagavond vertoeven 53 andere Britse oorlogspelgrims, die de graven van hun gesneuvelde bloed verwanten in en om Nijmegen bezoe ken, in de Keizer Karelstad. Onder leiding van het Nederlandse Oor- logsgravencomité maken zij excursies en traditiegetrouw nemen Nijmeegse families de Britse gasten gastvrij in hun huizen op. In de loop van hun vijfdaags ver blijf in Nijmegen en omgeving brach ten de Britse pelgrims bezoeken aan de Engelse oorlogskerkhoven te Nij megen en te Mook. Maandag woonden zij de Airborne. plechtighéden bij. Vandaag gaat de tocht naar het Britse oorlogskerkhof in het Reichs- wald bij Kleef waar in de laatste oor logsdagen fel gevochten is en velen zijn gesneuveld. Het vertrek naar huis is bepaald op donderdag via Hoek van Holland. In de loop van deze en volgende maanden worden nog meer Engelse pelgrims te Nijmegen verwacht. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer F. C. H. Schrijnema- kers gisteren afscheid genomen als directeur van de Centrale Coöperatie L.T.B., bij velen nog beter bekend als de Handelsraad van de L.T.B. Zoals wij destijds reeds konden be richten, was dit afscheid te verwach ten in verband met de pensioenge rechtigde leeftijd, die de heer Schrij nemakers intussen bereikt heeft. Niet minder dan vijf en dertig jaar is hij directeur geweest van deze L. T.B.-instelling en gedurende die tijd heeft hij zich een bekwaam handels man betoond, die zowel door zijn kelijk inzicht als door zijn hartelijk en innemend optreden velen aan zich wist te verplichten. Geen wonder dus, dat velen gisteren naar Haar lem kwamen om hem ten afscheid de hand te drukken. Voor het afscheid was een gehele dag uitgetrokken, welke grotendeels in besloten kring zou worden afge werkt. Daartoe waren uitgenodigd de leden van het bestuur, de raad van toezicht en de directie van de Centrale Coöperatie L.T.B. Voorts het bestuur van het In- en Verkoop kantoor L.T.B., het hoofdbestuur van de L.T.B., de leden van het dagelijks bestuur van de L.T.B. en de direc ties van het Assurantiekantoor en het Boekhoudbureau van de L.T.B. De dag werd ingezet met een H. Mis in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat te Haarlem, welke werd opgedragen door de geestelijk advi seur van de L.T.B., rector J. A. G van der Hoogte. Veel verdiensten. Vervolgens werd de feestvergade- ring gehouden in de Tuinzaal van Brinkmann en daarbij maakten ver schillende sprekers van de gelegen heid gebruik om te zeggen, wat zij nu wel dachten van de heer Schrijne- makers. Het was allemaal goeds, wat er gedacht werd en de sprekers be wezen ook, Jat zij terecht zo dach ten. Herhaaldelijk kwam naar voren, hoe het de heer Schrijnemakers is geweest, die van het kleine plantje een stevige boom heeft weten te ma ken, doordat hij immer attent is weest op zijn zaken. Dat de Coöpera tie nu een uitstekend aanzien heeft, is op de eerste plaats aan hem te dan ken. Degene, die dat het eerst uitte, was de voorzitter van deze feestver- gadering, de heer H. A. Giesen. Ook geestelijk adviseur, rector Van der Hoogte, liet woorden van waardering horen, en namens het hoofdbestuur van de L.T.B. sprak bij afwezigheid van de algemeen voor zitter, de heer G. Kampschöer, de tweede voorzitter, de heer Jacq. Groen Azn. Verder noemen wij nog de oud-se- Cr(etaris van Je vroegere coöperatie, de heer Van Gent, die nu uit per soonlijke ervaringen kon getuigen, dat de keuze, die destijds op de heer Schrijnemakers was gevallen, goed was geweest. Receptie. l het vroege middaguur begon een besloten receptie, die enkele uren duurde en waarop vele repre sentanten van nevenorganisaties het woord voerden. In velerlei schake ringen prezen zij de activiteit en de werklust van de heer Schrijnema kers, met wie zij immer prettig had den samengewerkt en zaken hadden "aan. Dat hun woorden alle zin hadden, bleek wel uit de vele fraaie geschenken, die de scheidende func- KERKEBOUfWGSTUK VOOR GELDERSE GEDEPUTEERDEN Voor het beroepscollege van Ged. Staten van Gelderland is dinsdag op 't provinciehuis in Arnhem mondeling behandeld het beroep van de kerk voogdij en kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente te Bennekom tegen de beslissing van b. en w. van Ede tot toelating van de oprichting van een r.-k. kerk in Bennekom. Gecommit teerden waren mr. Eling Visser, J. J. V.". IJsselmuiden en W. F. P. Boshou wers, Mr. Somer trad op namens de N.-H.-kerkvoogdij van Bennekom, de heer Bulder voor het Edese gemeen tebestuur en bouwpastoor Lutz gaf ten slotte zijn visie weer op deze zaak. Onder aanhaling van artikel zeven van de uit 1853 daterende wet op de kerkgenootschappen lichtte mr. Somor de bezwaren toe, die er van hervormde zijde in Bennekom bestaan tegen de voorgenomen bouw van een Katholie ke kerk aan de Heelsumseweg-Kerk- hoflaan. De vereiste vergunningen wa ren reeds afgekomen maar de bouw is uitgesteld, hangende de beslissing van Gereputeerden. Mr. Somer stelde de vraag waarom de bouw van de ka tholieke kerk moet gebeuren zo vlakbij de hervormde kerk waar de predikant niet meer zou zijn te verstaan, als de klok van de nieuwe katholieke kerk VERKIEZING IN F.A.O. Minister Mansholt op derde plaats De Voedsel- en Landbouworgani satie van de Ver. Naties (F.A.O.) is er gisteren te Rome bij twee stem mingen niet in geslaagd een nieuwe directeur-generaal te kiezen. Geen van de kandidaten kreeg de meer derheid. De Nederlandse minister van Landbouw, de heer S. L. Mans- holt kwam op de derde plaats. Don derdag wordt opnieuw gestemd. De Amerikaan John B. Davis kreeg by de twee stemmingen resp. 33 en stemmen, terwijl de vereiste meerderheid resp. 37 en 38 was. (Bij tweede stemming deed een land meer mee dan bij de eerste). De kan didaat van India, Binay Ranjan Sen, kreeg resp. 19 en 26 stemmen en mi nister Mansholt resp. 9 en 11. Vóór de tweede stemming begon tfokken twee van de vijf kandidaten zich terug. Het waren Joaquin Eli- zalde van de Philippijnen en Ram Cantos Figuerola van Spanje, die resp. 7 en 5 stemmen hadden gekre gen. De verkiezingen hadden plaats ten einde een opvolger aan te wijzen voor de Amerikaan Philip V. Cardon, die op 6 maart om gezondheidsreden moest aftreden. DE BEVRIJDINGSFAKKEL TE EINDHOVEN AANGEKOMEN. In het stralend geïllumineerde Eind hoven is gisteren de fakkel met het bevrijdingsvuur uit Bayeux triom fantelijk binnengehaald. Om kwart voor acht overhandigde de wielrenner Jaap Kersten de fakkel aan burge meester Kolfschoten, die zich met de bestuursleden van de stichting bevrij dingsherdenking en twee wethouders van Bayeux, had opgseteld op een podium op het 18 Septemberplein, waar duizenden mensen zich hadden verzameld. Hardlopers uit Eindhoven hadden, begeleid door de coureurs, de fakkel uit Brussel naar de grens van tionaris in ontvangst mocht nemen. In zijn uitvoerig dankwoord kaatste de heer Schrijnemakers min of meer de bal terug en kon hij op zijn beurt de vele .corporaties, instellingen en zaken bedanken voor de prettige ma nier, waarop zij hem steeds waren tegemoet getreden. Vermelden wij tenslotte, dat ook het personeel zich niet onbetuigd heeft gelaten. Reeds in de morgen uren gaf het acte de présance bij monde van verschillende vertegen woordigers, met name onder andere van de heer W. Menken. Een ge schenk bleef ook hier niet achter wege. Het afscheid is voor de heer Schrijnemakers, die vergezeld was van zijn naaste familieleden, bepaald luisterrijk geworden. Tot zijn opvolger is thans benoemd de heer A. J. van Woerkens. Tot on der-directeur zijn aangesteld de he ren W. Menken en F. Russel. Van belang voor Dames Aan de deur gekocht en., be-kocht Slechte corsetten voor goed geld. Het kopen van corsetten aan de deur brengt groot risico met zich mee. U kunt niet zelf echt vrij en zelfstan dig kiezen. De Juffrouw-aan-de-deur werkt met een zeer beperkt aantal „monsters" en verkoopt bij vooruit betaling. Weet U wat U straks thuis gestuurd krijgt? En vindt U het pret tig voor het kopen van een corset een contractje te moeten tekenen? Als 't dan tegen valt is er weinig meer aan te veranderen. Een corset is een wertrouwensartikel en daarvoor moet U in de bonafide corset-speciaalzaken zijn. Daar vindt U precies wat U zoekt; daar kunt U zelf kiezen, zelf beoordelen, zelf pas sen. U kunt er rekenen op goede kwaliteit, verantwoorde prijzen en ter zake kundige bediening. (Advertentie). DEKEN VENINGS VICARIS- GENERAAL VAN HET AARTS BISDOM. Door mgr. dr. B. J. Alfrink, Aarts bisschop van Utrecht, is benoemd tot Vicaris-Generaal van het Aartsbis dom, deken C. J. A. Venings van En schede. De nieuwbenoemde Vicaris- G-eneraal zal zijn taak vervullen naast mgr. D. Huurdeman, die Vicaris- Generaal van het Aartsbisdom blijft. Tijdens de op zaterdag en zondag in het vormingsinstituut der KVP te Ba3-rn gehouden vergadering van de Bestuursraad van de Jongerenorga nisatie in de KVP, is een nieuw alge meen Jongerenbestuur gekozen. Dit bestuur bestaat uit de heren drs. C. Cosijn, voorzitter; dr. J. J. M. Beenakker, vice-voorzitter; J. Reynen penningm.; C. J. E. van Geel, P. H. M. Rondagh en A. Q. C. van Ruiten, leden. Mr. L. J. v. d. Ark is in de functie van secretaris opgevolgd door heer Fra M. M. van Eijlc. BRAND GESTICHT IN EIGEN BOERDERIJ. Voor de rechtbank te Almelo stond gisteren terecht, de 31-iarige land bouwer H. Th. J. M. uit Geesteren (gem. Tubbergen), die ervan beschul digd was brand te hebben gesticht in zijn eigen boerderij met het oogmerk de verzekeringsgelden ad 36.700 in handen te krijgen. M., die dit toegaf, zeide tot zijn daad gekomen te zijn, omdat hij diep in de schulden zat. Hij had een hoe veelheid Hooi in een gat van een schoorsteen gestoken, terwijl 'hij wist, dat zijn moeder veelal rommel in de desbetreffende stookplaats verbrand de. Op 14 mei j.l. had zijn moeder in derdaad wat rommel verbrand en toen was een brand uitgebroken, waardoor een deel van de 250 jaar oude boerderij verbrand was. De officier van Justitie, mr. A W. Rosingh, die opmerkte, dat de boer derij een obsessie voor verdachte was geworden, achtte het stichten van de brand bewezen en eiste zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en onder toezichtstelling. Uit spraak over 14 dagen. worden geluid. Er is elders in Ben nekom nog ruimte genoeg zei hij. Mr. Somer vroeg tenslotte vernietiging van het op 2 juno j.l. door b. en w. van Ede genomen goedkeuringsbesluit. Pastoor Lutz vond, dat hier z.i. toch wel een subjectief element in het ge ding is gebracht. Is dan een hervorm de kerkklok geen „ordeverstorend" ele ment, vroeg hij, en hij voerde verder aan dat de gereformeerde kerk in Bennekom toch ook op korte afstand staat van de hervormde kerk, doch dat het luiden van de gereformeerde kerk klok nooit is aangemerkt als een or deverstorend element. Mr. Eling Visser stelde tenslotte de vraag, of er historische redenen vielen aan te voeren, die er toe zou den kunnen leiden de bouw van een kerk te verbieden. Hierop antwoordde mr. Somer ontkennend. Heiikopterdiensten naar het buitenland Op 1 november a.s. gaat voor de „Sabena" de winterdienstregeling in. Tussen Amsterdam en Brussel zul len 29 diensten per week voor pas sagiers en vijf speciale vraohtdiensten per week worden onderhouden, in samenwerking met de KLM en de SAS. De helikopters, die momenteel 6 personen kunnen vervoeren, zullen geleidelijk vervangen worden door toestellen voor 12 passagiers. De Sabena zal acht toestellen van dit type ontvangen, waardoor het helikopternet in het voorjaar van 1957 uitgebreid zal kunnen worden met lijnen op Parijs, Luxemburg en Saar- brücken. De lijn Brussel-Luik-Maas- trioht-Keulen wordt tienmaal per week gevlogen, vier diensten van deze lijn worden doorgetrokken tot Bonn, maar van januari a.s. af zal de frequentie op laatstgenoemde stad tot twee diensten worden teruggebracht. Een dagelijkse diens zal Brussel ver binden met Eindhoven, Duisburg en Dortmund; tot einde december zal bovendien driemaal per week Brussel Eindhoven worden gevlogen. Met ingang van januari a.s. zal deze laat ste een dagelijkse dienst worden, die dans eveneens naar het Ruhrgebied zal worden doorgetrokken. Op de lijn BrusselAntwerpen Rotterdam zullen negen vluchten per week onderhouden worden tot einde december, daarna zal de frequentie op twaalf vluchten per week worden ge bracht. WEER TWEE ETHERPIRATEN IN DE VAL. Op 12 september j.l. hebben opspo ringsambtenaren van de PTT in sa menwerking met de gemeentepolitie te Zutphen, de geheime zender „Paohrd" opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opge- Eindhoven gebracht, waar de kopman j maakt tegen de 24-jarige kantoorbe- van de rennersequipe, Jaap Kersten I diende J. D. te Zutphen. Op 16 sept. de fakkel weer overnam en tussen onderging in Overdinkel de clandes- een haag van duizenden juichende1 tiene zender „Vuurtoren" hetzelfde toeschouwers, naar het centrum der lot. Hier werd proces-verbaal opge- stad bracht onder het gebeier van maakt tegen de 24-jarige grondwer- de klokken van het Dekenale kerk. ker K. de V. uit Overdinkel-Losser. BADEN IN ZEE BIJ NES NIET STRAFBAAR. De Amelandse hotelier H. Stein- voorde, die enige tijd geleden in een badpak op het strand bij Nes op Ameland liep en in zee een bad nam, heeft volgens kantonrechter mr. Coes- ter te Leeuwarden daarmee geen strafbaar feit gepleegd. Hij werd van rechtsvervolging ontslagen, hoewel de kantonrechter in zijn schriftelijk vonnis het ten laste gelegde wel be wezen achtte. De heer Steinvoorde had een proef proces uitgelokt omtrent het gemeen telijk verbod in Nes van 1922, waar bij baden in zee verboden werd. De desbetreffende bordjes waren op rijks grond geplaatst. Op 4 september had de rechtszit ting over dit geval plaast op het strand bij Nes. VINDER VAN GOUDEN ARMBAND DEED DOMME DINGEN. De politie heeft in Nootdorp een inwoner van Delft aangehouden en op het bureau ingesloten wegens ver duistering van een gouden armband. De man had het sieraad op straat ge vonden en had het, in de veronder stelling dat het van koper was, aan zijn zoontje gegeven, die het gebruikte bij het hinkspel. Toen de man de armband nog eens nader bekeek zag hij merktekens bij het slot. Hij begaf zich ermee naar een juwelier in Delft, vernam daar, dat het sieraad inderdaad van goud was en verkocht het vopr 75. Een dag later kreeg do juwelier bezoek van een dame, die iets wilde kopen, de armband zag en deze prompt als haar eigendom herkende. Aangezien M. zijn naam en adres aan de juwelier had opgegeven wist de politie hem snel te vinden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6