75.000 WONIÜGEN met een begroting van 1.100 miljoen; Grotere bedragen gevraagd voor studie, voorlichting en sanering PLANNEN VOOR 1957 5000 Huizen en 150 miljoen meer dan dit jaar Productie zal 8 procent stijgen door grote belangstelling en mechanisatie Chefarine ,4 Marine-begroting kondigt geen ingrijpende veranderingen aan WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Twee koningskinderen door jubelend Den Haag Het bouwprogramma voor 1957 sluit, zoals uit de miljoenennota blijkt, op 2.494 miljoen, waarvan 2000 miljoen voor gebouwen en 494 miljoen voor weg- en waterbouwkundige werken; de overeenkomstige cijfers voor 1956 zijn: 2.047 miljoen, 1650 miljoen en 359 miljoen. Er wordt reke ning mee gehouden, dat de produktiviteit in het bouwbedrijf met 8 zal stijgen. In de cijfers zijn niet begrepen de militaire werken, de werken aan ge bouwen, waarvoor geen gemeentelijke bouwvergunning nodig is en de werken met een bouwsom van 2.000,en lager. Bij beschouwing van het bouwprogramma 1957 dient in aanmerking te worden genomen, dat de bouwprijzen sinds 1955 zijn gestegen. Hoewel het niet doenlijk is volstrekt exacte cijfers aangaande de prijs verschillen te geven, kan toch wel worden aangenomen, dat sinds 1955 dit verschil tot 10 is opgelopen. Ook in 1957 zal in de meeste sectoren het bouwprogramma onvoldoende de reëele vraag naar bouwwerken kunnen beantwoorden; daarom zal ook in 1957 de controle op de uit te voeren werken moeten plaats hebben. Tegenover de prijsstijging valt echter een voortgaande stijging in de produktiecapaciteit te constateren. Deze wordt o.a. veroorzaakt door een bescheiden, maar toch duidelijk merkbare toeneming van het aantal bouwvakarbeiders. Verder vindt in toenemende mate mechanisatie en in dustrialisatie in de bouwsector waar te nemen. Dit houdt in, dat met een zelfde hoeveelheid arbeiders meer geproduceerd kan worden. In deze opzet is ervan uitgegaan, dat het huidige beleid, dat gericht is op een volledige bezetting van het bouwapparaat, zal worden gecontinu eerd en dat de toepassing van ar beidsbesparende methoden verder voortgang zal vinden. Geraamd is dat in 1957 rond 680 boerderijen zullen worden gebouwd. Hiervan komen ongeveer 140 boer derijen in de Noordoostelijke Polder; 140 komen in de plaats van door oor- logschade vernielde boerderijen; rond 200 boerderijen'worden gerekend no dig te zijn voor ruilverkavelingen en ontginningen; voor vervanging van door brand vernielde boerderijen wordt eveneens op 200 gerekend. BEDRIJFSGEBOUWEN. Rijksgoedkeuring voor gebouwen in de sector nijverheid wordt steeds verleend in verband met de zeer grote belangen, welke gemoeid zijn met de voortgang der industrialisa tie; deze post staat 80 miljoen hoger op de balans dan vorig jaar en vraagt 320 miljoen. Op de leiders van het bedrijfsleven is een dringend beroep gedaan om in het huidige stadium niet strikt nood zakelijke investeringen aan gebouwen achterwege te laten en voor de uit te voeren bouwprojecten geen mate rialen en constructies te kiezen, waar aan in de woningbouw grote behoefte bestaat. SOCIALE SECTOR. Het voor gezondheidszorg en hy giëne uitgetrokken bedrag zal in de eerste en voornaamste plaats bestemd worden voor de bouw van ziekenhui, zen, psychiatrische inrichtingen en verpleeghuizen. Voor de bouw van bad- en zweminrichtingen zal slechts een klein gedeelte van het totale be- schikbare bedrag worden bestemd. Het voor kerken uitgetrokken be drag van 23 miljoen wordt vol doende geacht voor de uitvoering van de door de kerkgenootschappen ont-1 worpen bouwprogramma's. Na afweging van de behoeften I van het onderwijs tegen de vele even-1 zeer drihgende behoeften in andere sectoren wordt een bedrag van 150 miljoen voor scholen aanvaardbaar geacht. 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees- j middelen. De vier middelen verenigd in i Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tenslotte heeft het goedkeurings- en subsidiebeleid, dat sedert februari 1956 wordt gevoerd, ten gevolge ge had, dat enerzijds de continuïteit in de bouwnijverheid is bevorderd en dat anderzijds een aantal arbeiders, dat voorheen slechts ten dele was ingeschakeld, nu Ook ten vólle zijn bijdrage levert tot verhoging van de totale produktie. DE VERDELING. De uitwerking van deze gunstige factoren kan voorzichtig geschat, op 8 worden gesteld. Ondanks de prijsverhoging kan hierdoor een produktie van 2.000 miljoen aan gebouwen als bereikbaar v/orden beschouwd. Het totaal uitgetrokken verwer kingsbedrag is de verschillende on derdelen van de werken als volgt verdeeld: Woningen 1100 miljoen (1956: 950, 1955: 813); Boerderijen 52 miljoen (1956; 42, 1955: 62); Overige agrarische gebouwen 18 (10 en 23); Gebouwen voor de nijverheid 320 (240 en 287); Gebouwen voor handel en verkeer 130 (95 en 153); Gebouwen voor gezondheidszorg 57 (52 en 39); Kerken 23 (18 en 19); Scholen l50 (115 en 109); Overige bijzondere gebouwen 42 (25 en 23); Overheidsgebouwen 28 (25 en 23); Herstel en verbouw van gebouwen, herstel oorlogs- en watersnoódscha- de, buitengewoon onderhoud en ver bouw 80 (75 en 99); Weg- en waterbouwkundige kapi- taalswerken 494 (400 en 359). DE WONINGBOUW. Voor de woningbouw is 1.100 miljoen geraamd, d.i. 55 van het totale gebouwenprogramma. Voorlo pig wordt in deze sector een produk tie geraamd overeenkomend met de bouw van 75.000 woningen, t.w. (tus sen haakjes de cijfers voor 1956) 35.000 (32.000) woningwetwoningen, 33.000 (30.000) premiewoningen, 3.000 (7.000) herbouwwoningen (oorlógs* BEGROTING LANDBOUW EN VEETEELT Herverkaveling De begroting van het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is gesteld op 175.052.700. De sterk in aantal toegenomen cul tuurmaatregelen in de land- en tuinbouw hebben de behoefte doen ontstaan de reactie van de planten daarop beter te leren kennen. In 1955 werd de stichting „Centrum voor Plantenfysiologisch onderzoek" in het leven werd geroepen; de landbouw organisatie T.N.O. nam de aanloop kosten voor dit centrum voor 1955 en 1956 voor haar rekening. Aangezien deze instelling echter een permanent karakter zal dragen, wordt het juister geacht de kosten hiervoor in de rijksbegroting op te nemen. Voor het jaar 1957 blijft dit beperkt tot de personeelskosten, zijnde 74.300. STUDIE. Het groter wordende aantal aan vragen om financiële steun voor het volgen van onderwijs aan de land bouwhogeschool maakt het noodzake lijk het begrotingsbedrag voor stu diebeurzen te verhogen met 133.000.—. De voorgenomen stichting van een nieuwe landbouwwinterschool en enige uitbreiding van het leraren corps en het lager personeel voor de rijkslandbouw. en rijkstuinbouwwin- terscholen brengt een verhoging mede van 2.635.000 tot 2.796.100. De subsidies aan bijzondere land en tuinbouwscholen worden verhoogd van ƒ2.200.000 tot 2.580.000. De hogere raming is een gevolg van: schade), 4.000 (1.000) woningen in de 1. De omstandigheid dat voor 1957 z.g. vrije sector. rekening is gehouden met rijksbij drage in de kosten van nieuwbouw of uitbreiding van schoolgebou wen; 2. inrichtingskosten van in 1957 ge reedkomende nieuwe schoolgebou wen en uitbreiding van bestaande scholen. Voor subsidie en overige uitgaven ten behoeve van lagere land- en tuin bouwscholen wordt een verhoging van 5.900.000 tot ƒ7.113.200 ge vraagd. Deze is toe te schrijven aan de verdere invoering van het hand vaardigheids- en praktijkonderwijs aan resp. 40 en 60 scholen ter verdere tegemoetkoming aan de eisen, die aan de scholing van landarbeiders moeten worden gesteld. VOORLICHTING. De ontwikkeling van de voorlich ting op het gebied van de veevoeding via de commissies voor de veevoe ding is zodanig, dat hiervoor 110.000 is uitgetrokken (1956 ƒ75.000). In verband met de werkzaamheden ter coördinering van de activiteiten op het gebied van de veevoedervoor lichting wordt uitbreiding van de formatie met 2 ingenieurs voorge steld. Voorts is de huidige bezetting van de veeteeltconsulentschappen niet voldoende en zal tot een uitbreiding met 16 assistenten moeten worden overgegaan. Voor de personeelsuitgaven wordt daarom een verhoging van 578.300 tot 699.800 voorgesteld. De uitvoering van de aan de land- bouwvoorlichtingsdienst gestelde ta ken vraagt een uitbreiding van 20 man, t.w.: 1 hoofdingenieur ter ver vanging van de landbouwconsulent voor zuidelijk Noord-Holland; 9 ad junct-ingenieurs, toe te voegen aan de consulenten; 1 hoofdassistent voor boerderij enbouw; 9 steno-typistes, toe te voegen aan de consuenten. Miettnede voeten de „3teCg.tim aadet&)> naat Umetiha SANERING. Voor de uitvoering van de werk zaamheden voor de rationalisatie kleine-boerenbedrijven en voor bete. re bedrijfsvoering in de gebieden, die zijn achtergebleven, zijn in totaal op genomen 123 man; de personeelsuit gaven zullen in verband met een en ander stijgen van 5.708.300 tot f 6.356.500. Als subsidie aan het instituut voor cultuurtechnische en waterhuishou ding wordt 1.200.000 aangevraagd. Voor sübsidie aan het internatio naal instituut vhor landaanwinning en cultuurtechniek wordt 170.000 De cultuurtechnische dienst zal in totaal ƒ84.310.800 vorderen tegen 67.176.800 op de begroting voor 1956. De reeds enkele jaren geleden ingezette verhoogde activiteit ten aanzien van de uitvoering van cul tuurtechnische werken vindt onver minderd voortgagn. In het bijzonder Ter gelegenheid van „Prinsjesdag" maakte de koninklijke familie dinsdag middag een rijtoer door Den Haag. Op de foto ziet men de tweede calèche waarin H.K.H. prinses Beatrix en H.K.H. prinses Irene hadden plaats genomen. zal de ruilverkavelingscapaciteit worden opgevoerd. Het is noodzakelijk de ruilverkave lingscapaciteit voorshands op te voe ren tot 25.000 a 35.000 ha. per jaar, welk cijfer nog geenszins is bereikt. Voor de in uitvoering zijnde ver kavelingen en voor de opvoering van de capaciteit zal aan subsidie een bedrag gemoeid zijn van 46.500.000. Voor elektrificatie en boerderijen- bouw of -overplaatsing, is respectie velijk 1.000.000 en ƒ2.000.000 opge voerd terwijl voor aanleg van water leiding in ruilverkavelingsgebieden 500.000 werd geraamd. Evenals voor 1956 is voor de nieuw bouw van boerderijen op ontginnings. grond een bedrag van 1.400.000 uit getrokken. De achterstand bij het voorzien van ontginningsgrond met de noodzakelijke boerderijen blijkt te zijn ingehaald. De „Mayflower II", het nauwkeurig nagemaakte schip van de „Pelgrim Vaders" dat op een werf In Devon (Engeland) wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. Zaterdag a.s. zal het te water worden gelaten. Het scheepje, dat bestemd is als een geschenk voor de Verenigde- Staten, zal in april van het volgende jaar de reis na^r de nieuwe wereld maken. Aan boord zal zich dan een aantal nakomelingen van de echte „Pilgrim Fathers" bevinden. Personeelstekort Het totaal der begrotingsuitgaven voor het departement van marine voor 1957 bedraagt 352.77.000. Hierbij is begrepen de bijdrage aan de Neder landse Antillen in de defensiekosten van dat gebiedsdeel ten bedrage van 7.000.000, alsook de bijdrage van het gouvernement van Nederlands-Nieuw- Guinea, groot ƒ2.000.000, in de kosten van exploitatie van het in dat gebieds deel aanwezige tweede opnemingsvaar tuig. Voor zover thans kan worden beoor deeld zal het beleid ten aanzien van de opbouw van de koninklijke marine geen ingrijpende veranderingen onder gaan. De nog moeilijke personeelssituatie is oorzaak, dat de minister nog zorg heeft ten aanzien van de mogelijkhe den van een snelle spreiding der vloct bij een onverhoopt conflict. AANSCHAFFINGEN. In de loop van 1957 zullen 12 nieuwe onderzee^ootjagers deel der vloot uit maken. 26 Mijnenvegers zullen aan het einde van het jaar 1956 zijn overgenomen 6 mijnenvegers zullen in het eerste kwartaal 1957 worden opgeleverd. Het in Italië in aanbouw zijnde kust-escortevartuig „Lynx", bestemd voor Nederland, wordt in de aanvang van het jaar 1957 hier te lande ver wacht. Het gereedkomen van Hr. Ms. „Ka rel Doorman# zal, als gevolg van een tekort aan arbeidskrachten worden vertraagd. Voor wat betreft de nieuwe haven te Den Helder, deelt de minister tot zijn leedwezen mede, dat het in verband met de beschikbare financiële midde len, niet mogelijk zal zijn, reeds in '57 met de waterbouwundige voor zieningen voor de oostelijke helft aan te vangen. Met erkentelijkheid wordt vermeld, dat medio 1957 een aantal Engelse jachtvliegtuigen met straalaandrijving, type „SeahaWik" van de Ver. Staten zal worden verkregen, zulks ter ver vanging van jachtvliegtuigen van het type „Seafury". Personeelsprobleem. In de loop van het jaar 1957 zullen voor twee bataljons mariniers herha lingsoefeningen worden gehouden. Het verloop onder het beroepsper- soneel blijft grote zorgen baren en een verbetering 'der bezoldigingsregeling, waarbij onder meer voor de schepelin gen het stelsel van éénjaarlijkse in- plaats van tweejaarlijkse verhogingen werd ingevoerd, kreeg reeds haar be slag. Ook aan verbetering der woon- positie wordt gewerkt. De maatregel, waarbij dienstplichti gen van het korps mariniers onder genot van een premie in de gele genheid worden gesteld in beroeps- dienst over te gaan, heeft niet tot het beoogde resultaat geleid. De ongetwijfeld moeilijke personeels situatie zal echter geen beletsel vor men voor het eventueel uitoefenen van oorlogstaken, aangezien het be- roepspersoneel, na verstrijken van zijn dienstverband, nog geruime tijd re- serveplichtig blijft en boven het be schikbare ruime dienstplichtigpoten- tieel een goed geoefende personeelsre rve vormt. LOODSEN GEVRAAGD. De toeneming van de scheepvaart maakt het aannemen van meer lood sen noodzakelijk. Bij deze begroting worden wederom de nodige fondsen daartoe aangevraagd. Indien deze aan neming in verband met de krappe ar beidsmarkt niet op korte termijn t( verwezenlijken zou zijn, wordt over wogen op welke wijze de loodsen, die een extra inspanning moeten leveren, daarvoor compensatie kunnen ontvan gen. Ter verdere uitvoering van het vlootplan is met de regering van de V.S. overleg geopend om te trachten enkele ondiepwater-mijnenvegers toe gewezen te krijgen; daarnaast is het noodzakelijk voor eigen rekening een aantal dezer mijnenvegers te doen bouwen; een eventuele bouw zal ver moedelijk eerst in h,et jaar 1958 wor den aangevangen. In verband met het in bedrijf nemen van aan de marine-luchtvaartdienst toegewezen Seahawk-vliegtuigen dient een speciaal gebouw voor verkeers leiding op het vliegveld Valkenburg te worden gebouwd. De minister zal de afbouw van de onderzeedienstkazerne te Den Helder bespoedigen. BEGROTING KUIS DER KONINGIN De begroting van het huis der ko ningin beloopt een bedrag van 2.850.000.hetgeen 24.166.meer is dan voor het lopende jaar. Dit wordt veroorzaakt door de omstan digheid, dat H.K.H. Prinses Beatrix volgend jaar voor het eerst haar volle inkomen zal genieten. Dit jaar was dat nog niet het geval, daar zij pas eind januari de leeftijd bereikte, waarop haar volgens de wet een eigen inkomen toekomt. In de begroting van de hoge colle ges van staat en het kabinet der ko- ninging wordt 6.110.800.ge vraagd, dat is 332.300.meer dan voor dit jaar. Voor meer dan de helft wordt deze verhoging veroorzaakt door hogere personeelslasten. PRINS BERNHARD NAAR TANGANYIKA. Prins Bernhard is gisteravond om circa acht uur van het vliegveld Soestertoerg naar Tanganyika ver trokken, om daar enkele weken door te brengen. Het vliegtuig vertrok omstreeks tien over acht van Soes- tedberg. Aan boord bevniden zich met Z.KJH. de Prins der Nederlanden, prof. dr. J. Fr. Nuhoer, hoogleraar in de heelkunde aan de rijksuniver siteit te Utrecht, luitenant-kolonel C. C, Geertsema, adjudant van de Prins, hoofdcommissiaris van politie C. Se- sink, hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis en eerste lui tenant-vlieger-waarnemer W. J. Hols- wilder, bestuurder van de „Dakota" ph-pba van de rijksluchtvaartdienst. De prins wordt omstreeks half ok tober in ons land terugverwacht. CONGRES VAN DE R.K. BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. Gisteren is het congres van de r.k. bond van kleermakerspatroons in Es planade te Nijmegen voortgezet. In 1957 zal de bond, ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan, een grote leden werfactie beginnen. Rector Swinkels, adviseur van de bond, waarschuwde de leden tegen het te grote materialisme van deze tijd. In de vorige eeuw streed een wanhopig pauperisme tegen het libe ralisme om een beter bestaan betoog de hij, maar in deze eeuw dreigt het materialisme een geestelijke verar ming te veroorzaken. De heer De Jong trad uit het hoofd bestuur. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur werden de heren Broere uit Amsterdam en Haanappel uit Rot terdam gekozen. Het volgende jaar wordt het con gres gehouden te 's Hertogenbosch, de bakermat van de jubilerende bond. STEEKPARTIJ OP GRONINGER VEEMARKT. Op de Groninger veemarkt is het gistermiddag tot een hevige vechtpar tij gekomen, tussen twee veehande laren. De vechtpartij groeide allengs uit, doordat steeds meer personen zich in de strijd mengden. Toen de politie op het strijdtoneel verscheen en orde op zaken stelde, waren er twee gewonden. S. uit Koekange was met een mes aan zijn arm gewond, J. V. even eens uit Koekange had vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. Beiden zijn overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. Na verbonden te zijn, konden ze voor verhoor over gebracht worden naar het politie bureau. Het onderzoek naar de juiste toedracht van 't conflict duurt voort.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5