1 Overbrugging van een brugioos tijdperk %1 IF Mr A. Tepet oud-wethouder van Leiden overleden f A. 1 V Agenda van Leidse Raad Een charmant Huwelijk onder Lodewijk XV b OMGEVING WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA .1 In huize „St. Liduina" te War mond is gisteren in de' ouder dom van bijna 78 jaar overleden mr. A. F. L. Tepe, van 1927 tot 1945 wethouder van onderwijs en personeelszaken te Leiden. Alfred Franz Leo Maria Tepe werd op 7 october 1878 te Am sterdam geboren. Na zijn rech tenstudie te Amsterdam, werd hij in 1906 verbonden als weten schappelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau van de Katho lieke Sociale Actie, dat in 1905 te Leiden was geopend. Onverbrekelijk is zijn naam aan dit instituut verbonden. In 1918 volgde hij de latere minis ter Aalberse als directeur op, nadat hij reeds in 1913 tot ad junct-directeur was benoemd. In 1926 vond de opheffing van de K.S.A. plaats. De heer Tepe zette hierna het Centraal Bur. als zelfstandige instelling te Lei- den voort, hoofdzakelijk voor het geven van sociale adviezen, het uitgeven van een periodiek „Katho liek Nederland", het organiseren en geven van schriftelijke cursussen in sociologie, economie en staatsinrich ting en bemoeiingen met het film- vraagstuk. Vooral op het laatste ge bied heeft het bureau baanbrekend werk gedaan. Wethouder. In 1916 werd mr. Tepe als lid van de R.K. Staatspartij tot lid van de Leidse gemeenteraad gekozen. Door verhuizing naar Oegstgeest moest hij deze functie neerleggen. Maar „Lei den kwam hem achterna", zoals des tijds burgemeester De Gijselaar op merkte. Nadat Leiden een stuk van Oegstgeest geannexeerd had, werd mr. Tepe opnieuw inwoner van Lei den. In 1927 werd hij weer tot raads lid gekozen en onmiddellijk daarop volgde zijn benoeming tot wethouder van onderwijs en personeelszaken. Tot 1944 heeft mr. Tepe deze functie vervuld. Vooral in de moei lijke oorlogsjaren zijn hem de zorgen niet gespaard gebleven. Toen burge- meester Van de Sande Bakhuyzen door de Duitsers werd afgezet om plaats te verlenen aan de N.S.B.- burgemeester De Ruyter van Steve- ninck besloot mr. Tepe in overleg met de bisschop als wethouder aan te blijven. Zijn invloed op de burgemeester was niet gering. Door steeds vrij moedig voor eigen overtuiging uit te komen heeft mr. Tepe veel onzalige besluiten voor Leiden kunnen ver hinderen. Mr. Tepe vervulde vóór 1945 nog vele functies in het katholiek leven van Leiden. Hij was o.m. oprichter en voorzitter van de woningbouw vereniging „De Goede Woning". 300 JAAR OUDE ZAAK AAN HAARLEMMERSTRAAT Aan de Haarlemmerstraat 56 is al sinds 1656 een winkel gevestigd waar boter, kaas en dergelijke verkocht worden. De heer Onnekink, de eigenaar van deze zaak, hield gistermiddag naar aanleiding van dit, door historici be- i vestigd 300-jarige jubileum een recep- tie, waarop o.m. van hun belangstel ling blijk gaven: de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken, ir. H. Brander horst, adj. secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heer J. N. v. d. Kloot namens de L.M.C. de heren de Cler en Compier, namens de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Melkhandelaren, de heer J. Th. Witte, namens de afdeling Leiden van de Expoge, vrienden en zakenrelaties. Burgerlijke Stand Geb.: Peter z. v. N. v. d. Dop en E. v. d. Vliet; Johannes, z. v. R. Monfils en C. v. d .Wilk; Hendrikus Wouter, z .v. A. Koster en W. J. Schellinger hout; Yvonne Maria Pauline, d. v. J. A. N. Kieft en A. S. M. Barends; Ja cobus Paulus, z. v. A. Slegtenhorst en P. Boelee; Johannes Cornells Gerar- dus, z. v. J. P. Langeslag en E. A. v. a. Ploeg; Quirina Seraphina Helena, d. v. J. P. Langeslag en EL A. v. d. Ploeg. Overl.: M. J. Driebergen, huisvr. van C. Schoneveld, 49 jaar; L. Beij, wed. van Laman, 86 jaar; L. Munk, huisvr. van v. Bemmelen, 25 jaar; A. Kop, man 74 jaar; G. Langezaal, wed. van Struijk, 74 jaar. Maandag a.s. vergadert de Leidse voor dat dienstjaar van enkele tak- BEHENDIGHEIDSRIT VOOR AUTOMOBILISTEN OP HET LEVEND AAL. De Drie Octobervereniging nodigt alle automobilisten uit te bewijzen, dat ze werkelijk kunnen auto-rijden. Chauffeurs kunnen het bewijs leve ren, door op 3 oktober deel te nemen aan de in het kader van de jaarlijk se feesten, op het Levendaal te orga niseren behendigheidsrit. Voor de winnaars van deze buitengewoon at- traktieve wedstrijd zijn fraaie prij zen ter beschikking, o.a. 2 verzilver de bokalen. Er is een extra-prijs voor de beste chauffeuse. Bovendien krijgt iedere deelnemer een aandenken. Inlichtingen betreffende de rit zijn te verkrijgen bij M. de Marcas, Pr. Bernhardlaan 22, Oegstgeest, tel. 20186 en bij J. v. Harteveld, Zeeman laan 37 die te bereiken is onder teL 23577 en na zes uur onder nummer 30336. Belangstellenden kunnen zich bij deze adressen tevens doen inschrij- BLOEMEN- EN FRUITINZAMELING VOLKSTUINVERENIGING. Zaterdag j.I. had de traditionele jaarlijkse bloemen- en fruitinzame- ling plaats, georganiseerd door de Leidse Bond van Volkstuinen. Bloe men en fruit, welke door de leden zelf opthun volkstuin werden gekweekt, zijn dit jaar geschonken aan de zie ken van het Academisch ziekenhui* en de Anna Kliniek. Dat deze inzameling geslaagd is, be wijst wel dat alle zieken in deze hui zen van bloemen werden voorzien. No. 535. Horizontaal: 1. lichaams deel, 4. vruchtje, 7. salaris, 8. vol gens andere (afk.), 9. gem. in N.Br. 10. stuk hout, 11. tijding, 14. vis, 15. huurcontract, 17. uitroep, 19. nieuw (Gr), 21. afkorting van neon, 22. bloedhuis, 23. groente, 24. garni zoensplaats in Gelderland. Verticaal: 1. voegwoord, 2. vet der melk, 3. alleenheerser, keizer, of ko ning, 5. morsdoekje, 6. duivel, 10. vertelling, 12. stok, 13. heden, 16. verdriet, 18. afgesloten hokje, 20. vreemde munt. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: 1. Assen, 4. Ate, 7. angel, 9. cent, 11. re, 12. hag, 13. nog, 14. An, 15. pose, 16. aster, 17. ris, 19. Dekan. Verticaal: 1. Aa, 2. stang, 3. sent, 5. slegel. 6. schaaf, 8. Eros, 10. eens, 13. noria, 15. perk, 18. Sn. raad om 2 uur nam. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Benoeming van de leden van de Commissie van Advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet '47. De heren Ten Broek, Huurman, De Jong, De Kier en Schüller. Voorstel inzake het overplaatsen van een tweetal leerkrachten van de openbare lagere school aan de Me dusastraat naar de openbare lagere school aan de Javastraat. Voorstel inzake de afrekening van de vergoedingen, bedoeld in artikel 101 der lager-onderwijswet 1920, aan het bijzonder onderwijs over het 5- jarige tijdvak 1948 tot en met 1952. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken cm medewerking voor de aanschaf fing van meubilair voor het eerste leerjaar en het inrichten van een natuurkundelokaal, zulks ten behoe ve van de school voor u.l.o. aan de Haarlemmerstraat 34. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs .om medewer king voor het aanbrengen van een oliestookinrichting bij de centrale verwarmingsinstallaties in zijn scho len voor uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde 3 en voor ge woon en voortgezet gewoon lager on derwijs aan het Noordeinde 40. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor de aanschaf fing van meubilair en verduisterings gordijnen ten behoeve van' de r.k. meisjesschool voor voortgezet ge woon lager onderwijs aan de Peli kaanstraat 20. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de 5e klasse van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Franchimontlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het instellen van een onderzoek naar de toestand van het gebouwencomplex en het ontwerpen van een plan tot algehele restauratie van hel St. Caeciliagast- ihuis en het inrichten van het com plex tot cultureel centrum. Voorstel inzake het verbreden van een gedeelte van de Van Beuningen- laan en het daartoe aangaan van een overeenkomst tot ruiling van gron den. Voorstel tot het voorlopig goedkeu ren van een plan tot onteigening van eigendommen, welke zijn gele gen aan de Zoeterwoudsesingel en het Philosophenpad. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van een boekhoudmachine ten behoeve van de afdeling Financiën der gemeentesecretarie. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1956 en de begrotingen ken van diehst. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het instellen van een onderzoek om trent het collectieve openbare perso- nenvervoerte Leiden en naaste omge ving door het Nederlands Verkeers- instituut te 's-Gravenhage. Voorstel inzake het toekennen van een gemeentelijk subsidie aan de Dr. Van Voorthuysenstichting en de Corn. Musiusstichting over 1956 in de kosten van nazorg en avondver zorging ten behoeve van zwakzinni gen. TSJECHEN IN LEIDEN. Een kulturele delegatie van kun stenaars, kunsthistorici en architec ten uit Tsjecho-Slowakije heeft van morgen omstreeks twaalf uur een be zoek van een kwartier aan Leiden gebracht. Doel van het bezoek was een eer bewijs te brengen aan Rembrandt. Daartoe begaven de bezoekers zich naar de Weddesteeg, waar zij voor de gedenksteen ter herinnering aan de geboorte van Rembrandt een krans legden. Daarna vertrok het gezel schap met de drie Tsjechische bussen naar Rotterdam, waar men de ten toonstelling „Rembrandt" in het mu seum Boymans bezocht. Het gezelschap dat in Amsterdam verblijft is zes dagen in Nederland, R.K. Jongeren-Sociëteit „De Instuif". De bezitters van entree-kaarten voor de televisieshow in de zaal var Treslong te Hillegom, dienen a.s.' za terdagavond om kwart over zeven aanwezig te zijn bij het Leonardus- huis aan de Haagweg. Leidse Agenda WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Gerecht 10, 8 uur nam. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. V.E.B.O.-tentoonstelling, Marktter rein. Opening 10 uur v.m. Schutters hof. Vervolgcursus Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. (Peerke- Donders). R.K. Lyceum, Marienpoel- straat. Aanvang 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. HET TONEEHjSEIZOEN van K. en O., is gisteravond van start gë- gaan met de eerste voorstelling in de serie Toneel B, welke verzorgd werd door de Nederlandse Comedie. Onder regie van Ank v. d. Moer werd het blijspel van Alexander Dumas „Een huwelijk onder Lodewijk XV" ge speeld, een stuk, dat ondanks zijn leeftijd toch nog voldoende kwalitei ten bezit om ons te boeien. Het recept van Dumas is ons be kend, het is talloze malen op het toneel gebruikt, maar Dumas han teert het met een zwier en een vir tuositeit, welke de meesterhand ver raadt. In het Frankrijk van Lodewijk XV waren de zeden niet al te stevig meer en was het wellicht uit ver zet tegen het feit, dat huwelijken vaak door ouders en voogden bedis seld werden zonder dat de betrokke nen zelf een stem in het kapittel had denin „hogere' kringen gebruike lijk het huwelijk als een formaliteit te beschouwen. Zo dachten de graaf en de gravin de Candale er ook over, maar nauwelijks waren zij een dag of v/at getrouwd, of de graaf ontdekte, dat zijn vrouw zeer charmant was en de gravin ondervond, dat haar echt genoot ook de kwaadste niet was. En dan gebeurt natuurlijk, wat men in het tweede bedrijf al ziet aankomen, n.l. dat de beide echtelieden aan het eind .van het vijfde bedrijf dolgeluk kig elkaar in de armen vallen. GEM. SUBSIDIE NAZORG B.L.O.-SCHOLEN. B. en w. van Leiden stellen de raad voor over 1-956 aan de Dr. van Voort- huijsenstichting en de Corn. Musius stichting een gemeentelijke subsidie toe te kennen in de kosten van: nazorg ten behoeve van oud-leerlin gen van b.l.o-scholen, ten bedrage van 12.50 per Leidse oud-leerling, avondverzorging ten behoeve van oud-leerlingen van b.l.o.-scholen, ten bedrage van 4.50 per gegeven les uur, benevens 1'50 per leidinggevend hoofd van een b.l.o-school, alsmede twee derden van de netto zakelijke lasten, naar de verhouding van het aantal Leidse leerlingen tot het totale aantal leerlingen, een en ander met dien verstande, dat het subsidie slechts wordt toegekend, indien en voor zover de intsellingen over 1956 JUBILEUM BIJ DE COÖPERATIE „VOORUIT". Maandag j.I. herdacht de heer A. Verbeek het feit, dat hij gedurende "1 jaar als broodbakker in dienst m de coöperatie „Vooruit" was. Des avonds werd hij door het be stuur ontvangen in de recreatiezaal van het personeel, waarbij tevens aanwezig waren de bedrijfsleider, als mede vertegenwoordigers van de per soneelsvereniging en de onderne mingsraad. Namens het bestuur werd de jubi laris gecomplimenteerd door de voor zitter, de heer Fakkel. Deze sprak woorden van waardering en lof voor de wijze, waarop Verbeek steeds zijn beste krachten voor de coöperatie heeft gegeven. Als blijk van waarde ring bood hij de jubilaris een enve loppe met inhoud aan. Achtereenvolgens werd de heer Verbeek nog toegesproken door de bedrijfsleider, de meesterbakker en de vertegenwoordigers van het perso neel en de ondernemingsraad, waar bij aan de jubilaris geschenken wer den overhandigd. Na afloop van de officiële huldi ging bleef men nog een poosje bijeen. GESLAAGD VOOR HET GODS DIENSTEXAMEN. Gisteren slaagden in het St. Elisa beth Ziekenhuis te Leiden voor het Godisdienstexamen alle kandidaten. Het waren de zusters: Alkemade, Augusta; Auxilla (cum laude), De Greeff, Hartman, Heemskerk, De Heij (cum laude), Huigsloot, Kool, Koot, Lodewijks, M. Magdalena (cum laude) Martijn, Overdevest (cum laude), Roelofszen, v. Rijn, Rijsdam, Turn- 1 NEDERLANDSE COMEDIE heeft dit oude spel meesterlijk weten op te halen. Dank zij het talent van Han Bentz van den Berg en de Charmante verschijning van Kitty Janssen is de flonkerende en flitsende dialoog van Dumas schitterend tot z'n recht gekomen. Zij beiden „droegen" het stuk en hun geestig steekspel was een voortdurende bron van vermaak -voor de geamuseerde toeschouwers. iDoch ook de andere rollen vonden een -goede bezetting. Uitstekend was bijv. de betrekkelijk kleine rol van Rita Marechal, als de kamenier Mar ton, terwijl ook Alard v. d. Scheer een enthousiaste chevalier over de planken liet draven en Paul Huf een „ouderwetse" oom liet zien, die er wezen mocht. Dat de regie van Ank v. d. Moer de geboden gelegenheid benutte om de costuums uit die tijd tot in de puntjes te verzorgen, was te begrijpen, zodat de voorstelling maast een genoegen voor de geest ook een lust voor het oog is geworden. Een herhaling van dit blijspel wordt donderdag en vrijdag a.s. gege ven voor houders van groene kaarten. LEIDERDORP AANRIJDING MET BROMFIETS. Bij het verlaten van de school is he dochtertje van de fam. v. Eek uit de Koningstraat zonder uit te kijken de Hoofdstraat overgestoken en in aanraking gekomen met een brom fietser. Gelukkig viel het nogal mee en kon het meisjes na verbonden te zijn naar huis vervoerd worden. VAN BALKON GEVALLEN. Toen mevr. Rassers aan de Dr. de Bruijnestraat de was op het balkon aan het ophangen was, heeft zij niet bemerkt dat haar twee-jarig dochter tje haar achterna gekomen was. De kleine viel van het balkon en moest in ernstige toestand naar het acade misch ziekenhuis worden vervoerd. Amateurfotografen openen seizoen. De amateurfotografenvereniging Daguerre hield als inleiding op het a.s. werkseizoen een jaarvergadering in haar clublokaal in Het Wapen van Leiderdorp. De voorzitter, de heer v. d. Sterre, memoreerde het afgelopen jaar en constateerde, dat dit voor de vereniging een vrij druk seizoen was geweest. Het jaarverslag van de se cretaris maakte melding van het feit, dat de vereniging nu ook is vertegen woordigd in de culturele raad var Leiderdorp. Dat van de penningmees. ter meldde een klein batig saldo. In de plaats van de heer Vonk, die zich niet meer herkiesbaar stelde als pen ningmeester, werd gekozen de heer G. P. de Gunst. Het vergaderschema voor het komende jaar is zodanig vastgesteld, dat de ene maand twee maal en de daarop volgende maand driemaal een clubavond wordt gehou den. Na afloop der vergadering ver toonde de heer Vonk een serie kleu rendia's. OEGSTGEEST ZILVEREN KLOOSTERFEEST VAN PATER Dr JAC. NOUWENS. Pater dr Jac. Nouwens van de Mis sionarissen van het H. Hart zal op 21 september a.s. zijn zilveren kloos- terfeest vieren. Pater Nouwens werd op 28 januari 1912 in Oegstgeest geboren. Na zijn humaniora te Driehuis trad hij in het noviciaat van de congregatie te Berg en Dal, waar hij op 21 sept. 1931 werd geprofest. In 1936 werd pater Nouwens pries ter gewijd, waarna hij kerkgeschie denis studeerde te Rome. In 1940 werd hij benoemd tot professor aan het Theologicum te Stein (L.) In 1949 promoveerde pater Nouwens aan de Gregoriana te Rome tot doctor in de kerkgeschiedenis op een proefschrift over de veelvuldige H. Communie. Naast zijn werk als professor vindt pater Nouwens nog tijd om zich in de mijnstreek, waar hij zeer gezien is te wijden aan de zielzorg en het organisatieleven. VOORSCHOTEN Floraliatentoonstelling. Het is reeds jaren de gewoonte om in het voorjaar aan de schoolkinderen tegen vergoeding plantjes uit te reiken, die zij zelf kunnen opkweken. Ook dit jaar is dit gebeurd en het ligt in de 1 van dit jaar. bedoeling een tentoonstelling van deze plantjes te houden op vrijdag 21 en zaterdag 22 september a.s. in het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan. Jaarlijks werken de plaatselijke kwekers en bloemenwinkeliers altijd mee aan deze tentoonstelling door inzending van bijzonder mooie bloemstukken en prachtige vazen met bloemen, maar dit jaar zal bo vendien een inzending siervogels aanwezig zijn, terwijl ook een ver zameling biologische insluitingen in plastic de tentoonstelling extra luis ter bij zal zetten. De tentoonstelling wordt vrijdag avond om kwart over acht door de loco-burgemeester, wethouder G. Schrama geopend. Zij blijft daarna open tot half elf. Zaterdag is de ten toonstelling te bezichtigen van 10 tot 12 en vam half drie tot 10 uur. Vooral de ouders van schoolgaan de kinderen wordt aangeraden deze tentoonstelling te bezoeken om ook op deze wijze het werk van hun kin deren "te stimuleren en hun waarde ring te tonen voor het werk van de floralia-commissie. Geb.: Hendrika Johanna, d. v. C. Broeren en J. W. Th. Gerritsen. Ondertr.: W. A. Overgaag, te Delft, en J. W. M. v Velsen. Getr.: Ghr. J. de Vos en S. A. M. de Bruyn; A. Teunissen en F. R. Mahabier. Z0ETERW0UDE Dobbelrit. Hedenavond om 19.30 uur start de dobbelrit die georgani seerd wordt door PIT '54. Het Don Bosco-huis, alwaar de start is, gaat om 19 uur open. Iedereen, die een fiets bezit, kan meerijden. Het inleggeld bedraagt per deel nemer 0.50. De rit duurt tot 21 uur en de prijsuitreiking is om pl.m. 21.30 uur in het Don Bosco-huis. Laatste Berichten DE SUEZ-CONFERENTIE. De tweede Suez-conferentie is he denmorgen begonnen. De vergadering werd geopend door de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, die zei, dat in een bepaald stadium de Veiligheidsraad van de ,7erenigde Na ties zal worden geraadpleegd. Britse regering kan niet aanvaarden, dat het 'kanaal in onbeperkte macht komt van één regering of één man, aldus minister Lloyd. De Zweedse minister van buiten landse zaken, Unden, heeft gezegd, dat het naar het oordeel van zijn re gering raadzam is weer met Egypte in onderhandeling te treden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft een uit eenzetting gegeven van de grondbe ginselen van de voorgestelde gebrui kersvereniging. De Spaanse minister van buiten landse zaken, Artajo, beschreef de eerste vergadering als „een beetje verward". Drie-en-negentig vrouwen en kin deren van personeel van de Britse luchtmacht in Jordanië zijn woens dagochtend per vliegtuig vertrokken Cyprus en Londen. Eerder had de Britse regering Britse staatsbur gers in Jordanië aangeraden, dit land met het oog op de spanning in het oosten te verlaten, indien z j geen dringende reden hadden er te blijven. ER WORDT WAT AAN GEDAAN. De minister van binnenlandse za ken, Soenarjo, heeft woensdag mede- gedeeld, dat de Indonesische rege ring een badrag van 75 miljoen rup. heeft gereserveerd voor de financie ring van veiligheidsoperaties in de geterroriseerde gebieden van West- Java gedurende het laatste kwartaal in het genot worden gesteld van pro- hout (cum laude), Zijderveld en Ben- vinciaal suJbsidie. schop. Naast de Koepoortsbrug te Leiden wordt op het moment een noodbrug gebouwd, die een brugloze tiid 7 overbruggen. De Koepoortsbrug zal zoals reeds bekend is door een nieuwe, b—' re hri'* v- - worden. De noodbrug zal aan het voetgangers- en fietsersverkeer voorlopig tegemoet L T i straks de route over de Witte of Zoeterwoudsc Singel moeten kiezen over de Jan van Hou of de Viee- wijkbrug.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2