Organisatie 0€bruikcrs VaO'"^ aPettLn% Staten QenetaaC in de ffiiddetzaat Suez-kanaal in oprichting Nederlandse nota over 't gebeurde in Djakarta Radio-activiteit in Duitsland geconstateerd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7, Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13911 Een „Kapers"- organisatie te Londen? I p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Adver^nties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 VANDAAG IS DE CONFERENTIE EROVER BEGONNEN (Zfg-ezien aan de ptaefiuaatt met eigen Coachen? Vandaag is te Londen een conferentie begonnen van de landen, die voor het plan-Dulles stemden, om te komen tot de oprichting van een organisatie van gebruikers van het Suez-kanaal. Erg veel enthousiasme schijnt er niet te zijn voor een dergelijke organisatie, maar de voorstellers (Amerika, Engeland en Frankrijk) hebben te kennen gegeven, dat zij in elk geval tot oprichting zullen overgaan, ongeacht het aantal deelnemers. Volgens de jongste ontwikkeling schijnt de nadruk thans meer te vallen op het organiseren van de olietoevoer en het financieren daarvan voor het geval Nasser niet met de organisatie wil samenwerken. op het ogenblik echter degelijk reke ning met de mogelijkheid van een sluiting van hun zaken in de komen de twee maanden wegens de bevrie zing van hun sterlingfondsen door de Egyptische autoriteiten. GEEN PROEFVAART? Het schijnt dat het oorspronkelijke plan om westerse loodsen op schepen te zetten en dan te proberen een kon vooi door het Suez-kanaal te krijgen, schipbreuk heeft geleden als gevolg van de afkeurende houding van Egyp te, de Scandinavische landen en an dere landen. Kol. Mahmoud Yoenis, directeur van de Egyptische kanaal- autoriteit, daagde het Westen gisteren uit het maar eens te proberen. Hij zei dat Egypte de schepen van de ge bruikersgenootschap zal toelaten in het kanaal, maar dat ze Egyptische loodsen aan boord moeten nemen. Egypte snoeft reeds, dat het lood- senprobleem is overwonnen. De voorzitter van het verbond van Suezkanaalloodsen, Henry Hussenot- Desenonges, die zelf loods in het Suezkanaal is geweest en gisteren met 97 andere employés van de (oude) Suezkanaalmaatschappij in Parijs aankwam, heeft voorspeld, dat het scheepvaartverkeer in het kanaal, lelijk in het gedrang zal komen, wan neer volgende maand het slechte weer begint, aangezien volgens hem de on ervaren nieuwe loodsen daar niet te genop kunnen. De Egyptische minister van handel, dr. Mohammed Abu Nosseir, heeft dinsdag verklaard, dat Egypte er op voorbereid is, de invoer uit landen, die niet met Egypte samenwerken te beperken of te verbieden. Hij deel de op een persconferentie mede, dat Egypte er in geslaagd is al de essen tiële goederen, die het nodig heeft, van „bevriende landen" te verkrij gen. Scheepsexpediteurs, kooplieden en leveranciers in Port Said houden er Loos alarm om de „Willem Ruys" Het te Kairo verschijnende blad „AI Akhbar" meldde gistermorgen, dat de „Willem Ruys" voor de west kust van Afrika op de rotsen zou zijn gelopen. Het blad wist ook nog te vertellen, dat alle passagiers met heli kopters van boord waren gehaald. Op het tijdstip dat de Egyptische krant verscheen, had het Engelse kust- station Portes Head (gistermorgen 6.16 uur Ned. tijd) normaal contact met de „Willem Ruys". Toen Scheveningenradio de „Willem Ruys" vertelde van zijn eigen on dergang, seinde de marconist laco niek terug: Niets aan de hand. Alles is rustig. ONAANVAARDBAAR. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft dinsdagavond in een bijeenkomst te Cairo een resolutie aanvaard, waarin het Brits-Frans- Amerikaanse plan, om tot de instel ling van een organisatie van staten- gebruikers van het Suezkanaal te ko men, „onaanvaardhaar" wordt ge noemd, aldus een bericht van radio- Cairo. De commissie, samengesteld uit de ministers van buitenlandse zaken der negen landen, leden van de Arabische Liga, sprak zich uit voor het Egypti sche voorstel om een onderhande lingslichaam in het leven te roepen, dat het Suezkanaalvraagptukof vreedzame wijze zou moeten oplos sen. In de resolutie wordt gezegd, dat het plan tot instelling ener gebrui kersorganisatie „onaanvaardbaar is, omdat het in strijd is met de grond beginselen der Verenigde Naties en het waarschijnlijk de wereldvrede in gevaar zal brengen". Schadelijk voor de gezondheid 1 In te velde staande gewassen en in weilanden in het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek is een gevaar lijk grote radio-activiteit geconsta teerd, aldus heeft het radiologisch instituut van de universiteit van Frei burg dinsdag meegedeeld. Deze radio activiteit wordt toegeschreven aan proeven met atoomwapens. De radio-activiteit bereikte in de maanden juli en augustus zulk een hoog peil, dat handhaven ervan een gevaar oplevert voor de mens. Het verschijnsel was het sterkst waar neembaar op hooggelegen akkers en weilanden. De radio-activiteit in de melk van koeien, die in hooggelegen weilanden in het Zwarte Woud gra zen, was vijümaal zo groot als die van koeien in weilanden in laaggelegen 6treken. Valt wel mee. Desgevraagd deelde het medisch-bio logisch laboratorium der rijksverde digingsorganisatie T.N.O. ons, mede namens het K.N.M.I. te De Bilt, naar aanleiding van bovenstaand bericht, het volgende mee: Gedurende de laatste maanden werden herhaaldelijk radio-actieve Raket naar de maan? Twee geleerden van een laborato rium van de Amerikaanse vloot te Washington, Stehling en Foster, heb- bij dinsdag in een tijdschriftartikel verklaard, dat het misschien bin nenkort mogelijk zal zijn een raket naar de maan te zenden. Proeven met zo'n raket zullen in de komende herfst in de Amerikaanse staat Florida beginnen. De raket zal, na afgeschoten te zijn, met een snelheid van ongeveer 7 kilometer per seconde, dat is acht maal sneller dan de maan, om de aarde draaien. jsplijtingsprodukten van recente oor sprong in de atmosfeer aangetroffen. Door de sterke regenval in deze periode werd hiervan in Nederland vrij veel op de aardbodem neerge slagen. Deze hoeveelheden neergeko men radio-activiteit kunnen plaatse lijk zeer verschillend, zijn. Daar 't hier een te oorsprong, neemt de radio-acti- recte oorsprong, neemt de radio-acti viteit snel af. Volgens huidige inzich ten is dan ook niet te verwachten dat zich schadelijke gevolgen zullen voor doen van de hoeveelheden activiteit, die in Nederland gevonden werden. Parlement was toch nutteloos Een man heeft dinsdagochtend in het gebouw van het Japanse parle ment een brandbom gegooid, welke in de wandelgangen, waar zich echter niemand bevond, tot ontploffing kwam. De man werd gearresteerd en de brand kon spoedig worden geblust. De brandstichter verklaarde tegen over de politie, dat hij het nut van het parlement niet inzag, nu dit „een haard van corruptie en politieke ma chinaties" was geworden. De Ku KIux Klan in actie Negerkinderen mogen in Sturgis in de Amerikaanse staat Kentycky niet langer „blanke" scholen bezoeken. De acht reeds op een „blanke' school toe gelaten negerkinderen zullen dus weer naar 'n „zwarte" school moeten. Sedert hun toelating hadden de blanke leerlingen de school geboycot. Een honderdtal leden van de Ku Klux Klan heeft dinsdagavond in de stad Mobile in Alabama een houten kruis van drie meter in brand gestoken, dat men had opgericht voor het huis van een (blanke) notabele, die zich voor de toelating van een negerleerling op een „blanke" school had ingezet. Koningin, prins en kroonprinses verlaten de Ridderzaal De foto toont de koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede. Links op de foto Z.K.H. prins Bernhard, rechts H.K.H. prinses Beatrix, die dit jaar voor het eerst de plechtige opening van de Staten-Generaal bijwoonde. Nadat H.M. de Koningin dinsdagmiddag de Troonrede had uitgesproken verliet het koninklijk paar en de oudste dochter de Ridderzaal om zich in de gouden koets naar het paleis op de Lange Voorhout te begeven. Op de foto ziet men H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en H.K.H. prinses Beatrix, tijdens het verlaten van de Ridderzaal. Goudkust wordt onafhankelijk Groot-Brittannië is voornemens de Goudkust in West-Afrika op zes maart 1957 onafhankelijkheid binnen het Britse Gemenebest te verlenen. Dit besluit van de Britse regering, dat dinsdag door het ministerie van kolo niën werd bekend gemaakt, moet nog door het parlement worden goedge keurd. Engeland beloofde eerder in dit jaar onafhankelijkheid aan de Goud kust, mits een redelijke meerderheid van de wetgevende vergadering van de Goudkust een motie goedkeurde waarin om onafih ankelij kiheid werd gevraagd. Er Zullen voorts maatregelen wor den genomen om Brits-Togoland in de onafhankelijke Goudkust op te nemen. Radio-golven van Mars Volgens de Amerikaanse marine zijn in de Verenigde Staten electro- magnetische golven opgevangen die hun ontstaan op de planeet Mars zou den hebben gehad. Wetenschappelijke onderzoekers zouden uit de opgevangen golven hebben opgemaakt dat op die planeet, wier baan op 9 september de baan van de aarde het dichtste naderde, de temperatuur iets onder het vriespunt lag. De opgevangen golven hadden een lengte van ongeveer drie centi meter. Zij werden opgevangen door een radiotelescoop. Blank en zwart bloed De apartheid zal voortaan ook gel den voor bloedgevers in Zuid-Afrika. Blanke donors krijgen witte regis- tratiekaarten en niet-blanken krijgen zwarte. De regering heeft de rassenschei ding onder de donors ingevoerd om te verhinderen dat blanken bloed van niet-blanken toegediend zouden krij gen. Zij heeft de maatregel doorgedre ven tegen het verzet in van dr. M. Shapiro de directeur van de bloed transfusiedienst, die heeft verklaard dat er geen verschil is tussen bloed van blanken en niet-blanken. Jongen schoot bandiet dood Een Duitse aspirant-bandiet werd gisteren door een 14-jarige Ameri kaanse jongen in Heidelberg doodge schoten voor hij zijn slag kon slaan, aldus meldt de „Tel". De bandiet, Hugo Walgenbach, drong gisterochtend vroeg door in de wo ning van John W. Kuhel, directeur van de Heidelbergse vertegenwoordi ging van de Chase Manhattan Bank. Zijin plan was de directeur met vrouw en 14-jarige zoon Robert on der dreiging van zijn pistool naar de bank te brengen. Daar moest de heer Kuhel uitstappen, en met 300.000 mark 270.000) terugkomen. Onderwijl zou hij mevrouw Kuhel en zoon Robert als gijzelaars in de auto van de familie vasthouden. Voor het vertrek uit het ouderlijk huis zag Robert kans een pistool bij zich te steken. Op weg naar de bank zag vader Kuhel twee autos van de Amerkiaanse militaire politie naderen en remde plotseling om te pogen hulp te krij'gen. Op dat moment trok Robert zijn pistool en schoot Walgen bach neer. Zij zaten samen op de ach terbank terwijl de heer en mevrouw Kuhel voorin zaten. De Amerikaanse M.P. heeft het incident thans in on derzoek. „Waar ia de ridderlijkheid"? De Nederlandse tijdelijk zaakgelas tigde in Djakarta, Herman Hagenaar, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de waarnemend secretaris-gene raal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, dr. Suban- drio, om deze een nota van de Neder landse regering te overhandigen, waarin „krachtig wordt geprotes teerd" tegen de demonstraties en cidenten, die maandag na afloop van de zitting in de zaak-Schmidt zijn ge houden. In de nota wordt opgemerkt dat de Nederlandse regering van oordeel is, dat „geen voldoende voorzorgsmaat regelen door de Indonesische rege ring zijn genomen om zulke inciden ten te voorkomen". Bij de Indonesische regering wordt aangedrongen maatregelen te treffen om dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te verhinderen. Drie Indonesische dagbladen heb ben woensdag in hoofdartikelen hun „afschuw" uitgesproken over het in cident voor het gebouw van het land- gerecht in Djakarta. De „Indonesian Observer" schrijft: „Het is onze plicht Schmidt een be hoorlijke berechting te geven en hem alle gelegenheid te schenken zijn on schuld te bewijzen en er mag geen in vloed van buiten worden geduld om druk uit te oefenen op het verloop van het proces". Het gematigde Islamietische dag blad „Abadi" is van oordeel, dat het incident de goede naam van de Indo nesische regering en het Indonesische Op zaterdag 6 en zondag 7 oktober zullen de studiedagen over lekenspi ritualiteit, welke jaarlijks op de volkshogeschool „Drakenburgh" te Baarn gehouden worden, gewijd zijn aan het thema: „bezitsvorming en evangelische levenshouding". Het ligt in de bedoeling dit thema te behandelen biuten de sfeer van de politieke problematiek om. Pater S. Jelsma M.S.C. en pater dr. Ponsioen hebben zich bereid ver klaard, respektievelijk de onderwer pen: „bezitsvorming en evangelie" en „bezitsvorming en christelijke tradi tie" ter algemene bespreking in te leiden. Fraai najaarsweer Het krachtige hogedrukgebied, dat gisteren boven Scandinavië werd aangetroffen, verplaatste zich nog verder in omvang toenemend naar Midden-Europa. Als gevolg van deze ontwikkeling draaide de wind in on ze streken naar oostelijke richtingen, waardoor drogere continentale lucht het land binnenstroomde. De bewolking loste op en de ver sterkte nachtelijke uitstraling van het aardoppervlak gaf aanleiding tot la gere minimum-temperaturen dan de voorafgaande nacht. Hier en daar ontstond mist, die in de vroege och tend weer snel oploste. De komende 24 uur komt er in de weerstoestand boven West- en Midden-Europa niet veel verandering. Het weer blijft overwegend zonnig met overdag de zelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. volk afbreuk kan doen en hoopt, dat in de toekomst geen incidenten meer zullen voorkomen. De onafhankelijke „Indonesia Raya" stelt de vraag: „Jeugd van In donesië, waar is uw ridderlijkheid?" „De mensen op de achtergrond van dit incident, die de jeugd opstookten, moeten worden vervolgd, indien pre mier Ali Sastroamidjojo het prestige van ons land werkelijk wil hooghou den", aldus „Indonesia Raya". Nieuw-Guinea weer voor UNO Het Indonesische kabinet heeft gis teravond definitief besloten het ge schil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea dit jaar wederom voor te leggen aan de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Dit werd medegedeeld in een heden uit gegeven regeringscommuniqué. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot I donderdagavond. Opgemaakt te I 11.15 uur). ZONNIG. Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Morgen over dag zonnig weer met dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Overwegend matige zuid oostelijke wind. Hoogwaterstanden 20 Sept. 3.30 v.m.; 3.50 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 14 C. OSLO mist 16 KOPENHAGEN half bew. 16 ABERDEEN mist 13 LONDEN mist IV AMSTERDAM licht bew. 16 LUXEMBURG onbew. 18 PARIJS nevel 20 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE nevel 22 NICE onbew. 23 BERLIJN nobew. 17 FRANKFURT nevel 19 MUNCHEN onbew. 17 ZURICH nevel 17 GENEVE nevel 19 LOCARNO geh. bew. 24 WENEN nevel 17 INNSBRUCK mist 21 ROME nevel 28 AJACCIO onbew. 25 MALLORCA onbew. 28 Korreltje Elk zijn deel is niet teveel.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1