met hall miljard tekort op 7.368 milj. UITGAVEN, zoals zij verwacht werden, zoals zij zijn Schadepost van 1 miljard door „dubieuse debiteur" Indonesië Duurder, gevaarlijker en ingewikkelder leven doet de uitgaven steeds stijgen Verkeerscontrole kost naast boetes ook meer belasting Defensie-uitgaven in stijgende lijn Posttarieven zullen in 1957 niet aan verhoging ontkomen DIT JAAR BIJNA MILJARD BOVEN DE RAMING UITGEGEVEN en zoals zij verwacht worden DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 DE LEÏDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 UITGAVEN V.D. VERSCHILLENDE ONDERWERPEN V. STAATSZORG 1956-1957 I IN MIU. GULDENSi Het vermoedelijke beloop van de defensie-uitgaven in 1055 bedraagt circa 7.746. min, waardoor de oor spronkelijk vastgestelde defensiebe groting voor 1955 met 292 min over troffen wordt. De, vermoedelijke defensie-uitga- ven voor '56 zullen 1.820. miljoen be reiken. Hiervan wordt ongeveer 168 anln betaald met tegenwaardegelden, zodat, uitgaande van de oorspronke lijke raming van 1.360 min, de werke lijke uitgaven in 1956 292 min meer zullen bedragen dan de oorspronke lijke begroting. Hoewel voor '57, evenals voor '55 en 1956, een defensieplafond van 1.350 min zou gelden, wordt thans van een 100 min hoger bedrag uitgegaan, mede als gevolg van herhaalde ver hogingen van lonen en prijzen. Zelfs bij de thans voorgestelde ver hoging van het plafond zal het nood zakelijk zijn wijzigingen in de be staande plannen aan te brengen en bepaalde voorzieningen naar een la gere periode te verschuiven. Rekening moet worden gehouden met een uitgave van 45 mnl in ver band met algemene loonsverhogin gen; met een bijdrage van de Ne derlandse Antillen in de defensiekos- ten voor dat gebiedsdeel ad 7 min en met een bijdrage voor Nederlands Nieuw-Guinea voor door de konink lijke marine aldaar te verrichten hy drografische opnamewerkzaamheden ad 2 min. Een en ander betekent, dat op de ontwerp-begroting 1957 in totaal 1.509 min is uitgetrokken voor defen siedoeleinden. Naar verwachting zullen de werkelijke uitgaven in 1957 een bedrag van rond 1.800 min belo pen. BUITENLAND. De over de gehele wereld voortdu rende stijging van de kosten van le vensonderhoud komt mede tot uiting in het stijgen van de kosten der Ne derlandse vertegenwoordigingen in het buitenland. De hulp aan minder ontwikkelde gebieden buiten het Koninkrijk blijft ook in 1957 een stijgende ten- denz vertonen; Dat desondanks de totale uitgaven voor het betreffende onderdeel een (zeer geringe) daling te zien geven, is een gevolg van het vervallen van de uitgaven voor hulp en herstel van Zuid-Korea, waaroor in 195'S nog 2 min werd geraamd. SURINAME—NW-GUINEA. De Uitgaven ten behoeve van Suri name en de Nederlandse Antillen ver tonen een stijging als gevolg van de deelneming in de financiering van 't tienjarenplan voor Suriname (voor beide jaren neerkomend op totaal ruim 16 mnl). Als voorschot aan de stichting voor de ontw 'ckeling van de machinale landbouw in Suriname ten behoeve van ontginnings- en inpolderings werkzaamheden in het Nickerie-ge- bied, is op de ontwerp begroting 1957 6 miljoen opgenmen, hetgeen 3.5 milj minder is dan het vorig jaar. Als bijdrage in de geldmiddelen voor het gebiedsdeel Nederlands Nieuw-Guinea is voor 1957, evenals voorgaand jaar, 60 min geraamd. POLITIE EN JUSTITIE. Mede door de voortdurende ver meerdering van werkzaamheden bij de kantongrechten, o.a. als gevolg van de verscherpte controle op het verkeer, waardoor uitbreiding van het aantal kantonrechters en van administratief personeel noodzake lijk is, geven de uitgaven voor de rechtspraak een verdere stijging te zien. De grotere uitgaven voor de rijks politie vinden hun oorzaak in de ver scherping der verkeerscontrole op de grote intercommunale wegen, waar door de uitgaven voor vervanging, uitbreiding en exploitatie van het wa genpark een verhoging ondergaan. Aangezien het aantal onder toe zicht gestelde minderjarigen, dat bui ten het ouderlijk gezin wordt ge plaatst, nog steeds toeneemt, moet ook voor dit doel meer worden uitge trokken. Als gevolg van de stijging der ver- pleegprijzen en de uitbreiding van de nazorg, zijn voor subsidie en kosten van verpleging voor ter beschikking van de regering gestelde psychopa ten hogere uitgaven geraamd dan voor 1956 evenals voor het subsidie aan reclasseringsverenigingen. Het aflopen der werkzaamehden bij de verschillende afdelingen van de raad voor het rechtsherstel bracht een vermindering in de personeels- bezeting van circa 140 man. ONDERWIJS EN CULTUUR. De aanzienlijke stijging van het peil der uitgaven in de sector on derwijs en cultuur zal zich naar ver wachting ook in 1957 voortzetten. Voor een deel wordt deze stijging veroorzaakt door de salarisverhogin gen voor het onderwijzend en doce rend personeel: voor een ander deel door de uitbreiding van het aantal leerlingen als gevolg van de bevol kingsgroei en van de toeneming der belangstelling, in het bijzonder voor het kleuteronderwijs, het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, alsmede het nijverheidsonderwijs. De ontwikkeling van de landbouw hogeschool blijft voortgang vinden en de uitvoering van het vernieu wingsprogramma voor het lager en middelbaar land- en tuinbouwonder- wijs wordt voortgezet. Voor de eerste maal zijn gelden uit getrokken voor de bouw en exploi tatie van de tweede Technische Ho- geschool te Eindhoven. Ten behoeve van het onderwijs in de kernfysica zal een z.g. swimming pool reactor worden aangekocht, waarvoor, met inbegrip van de kosten van installa tie 25 min vereist is. Het kernfysisch onderzoek eist een hogere bijdrage voor 1957 van circa 0.9 min. De verlaging van de college gelden van 325 tot 200 gulden leidt enerzijds tot verlaging van de op brengst der middelen, anderzijds tot verhoging van het subsidie aan het bijzonder hoger onderwijs. De vermeeredering der uitgaven voor de jeugdvorming en volksont wikkeling is o.m. een gevolg van de subsidieverhoging voor een tweetal sociaal—pedagogische opleidingen en het part-time onderwijs. Ook het jeugdwerk en het jeugdzorgwerk be hoeven hogere bedragen. Het plafond der uitgaven voor de kunsten is in 1957 wederom hoger ge steld, n.l. op 9 min. WATERWERKEN. De uitvoering van de deltawerken zal naar verwachting in 1957 in to taal 50 min vergen, waarvan 8 min af komstig is van vorige dienstjaren. Ten behoeve van het drie-eilanden plan wordt in de onderhavige ont- werp-begroting 11 min. gevraagd. De afdamming van het Haringvliet, waarvoor in de begroting 1956 reeds een bedrag van 1.6 min was uitge trokken staat thans met 17.5 min op de begroting. De tunnelbouw te Velsen zal zo mo gelijk in 1957 worden voltooid waarvoor nog rond 13 min nodig zal zijn. Zowel voor de landbouw als voor de visserij blijft het streven gericht op de opvoering van de produktivi- teit en een verlaging van de kost prijzen. Dit is noodzakelijk om de afzetmogelijkheden in binnen- en bui tenland te behouden en zo mogelijk te vergroten. Daarom is rekening ge houden met een uitbreiding van de voorlichting. De toenemende activiteiten van de cultuurtechnische dienst veroorzaken een stijging van de uitgaven. Voor 1957 is thans een bedrag van rond 92 miljoen uitgetrokken, dat is rond 20 mnl meer dan voor 1956. SOC. VOORZIENINGEN. Het aandeel van het rijk in de werk loosheidspremie is i.v.m. de stijging van de loonsom 4 min hoger geraamd dan voor 1956. Het aantal cursisten op de rijks werkplaatsen voor vakontwikkeling neemt nog steeds toe. Voor 1957 is daarom uitgegaan van een gemiddel de bezetting van 37^0 cursisten (1956: 3500). De bijdragen ten behoeve van aan vullende werken worden voor 1957 ruim 20 min lager geraamd dan voor 1956. Een verhoging van de uitgaven voor de gezondheidszorg is nodig door een verhoging van de vele en veler lei subsidie ten behoeve van activitei ten, verband houdende met de ziek- tenbestrijding en wegens hogere bij dragen voor activiteiten op het ge bied van de gezondheidsbescher ming. Ter bestrijding van de kinder verlamming is voor 1957 een bedrag van bijna 1 min uitgetrokken. Voor de ondersteuning van Indi sche Nederlanders in Indonesië zal in verband met sterke stijging levens- kosten in 1957 een aanmerkelijk gro ter bedrag nodig zijn dan in 1956, on danks het feit, dat jaarlijks een groot aantal van hen repatrieert. P.T.T. blijft verliezen Daar de .T.T. in tegenstelling tot de verwachtingen het lopende jaar een verlies zal krijgen op haar ba lans, zal tariefsverhoging niet uit kunnen blijven. Aan het begin van dit jaar werd voor de P.T.T. een winst beraamd, doch de loonsverhogingen hebben deze verwachting teniet gedaan en daar zowel 1056 als 1957 ver lies zullen opleveren, dat door het Rijk betaald moet worden, zal een ta riefsverhoging niet te ontgaan zijn. De K.L.M. heeft een beter jaar ge had en de aandelen, die het Rijk in deze maatschappij bezit, leverden 'n winst op van 4 miljoen. Ook andere particuliere bedrijven en instellingen, waar het Rijk financieel bü geïnte- sesseerd is, leverden winsten op, zo dat de staat uit deze bron een inko men genoot van 20.5 miljoen gulden. AMBTENAREN-TOELOOP. Rekening houdend met de uitbrei ding van werkzaamheden, die ont stond door de invoering van de al gemene ouderdomswet, waarvoor 800 ambtenaren nodig waren, meent de minister niet ontevreden te kunnen zijn over de geringe toename van het ambtenaren-tal, namelijk met 1.054 man tot 85.022. Het vorig jaar bedroeg deze stijging nog het dubbele 2.257 man. Het streven van de regering blijft er op gericht om de toename van het aan tal ambtenaren zoveel mogelijk te remmen en daardoor het totale per- soneelscijfer zo laag mogelijk te hou den. WAAR GAAT HET GELD HEEN? JITGAVEN GEHELE DIENST IN NATIONAAL INKOMEN Land-un tuinbouw,welwN en vissen) I*»""I OoHogs-en vwEersnoodschade Itlllllllll PoliHeenjustiUe f WÊÊÊI Handel en nijverheid BeTN De ontwerpbegroting, zoals deze het vorig jaar op de derde dinsdag van september werd ingediend, sloot met een nadeling saldo van 560, miljoen. Daar echter volgens de huidige ramingen de uitgaven 957 miljoen en de inkomsten 748 miljoen hoger zullen liggen dan de raming, zal op 31 december a.s. het nadelig saldo waarschijnlijk gestegen zijn met 310 miljoen gulden tot 860 miljoen gul den. De meerdere uitgaven werden o.m. besteed aan: Bijdrage en lening voor Suri- naams-10-jaren-plan 16 miljoen, b: bijdrage sanering pensioenfond sen 170 miljoen. verhoging „alaringspost i.v.m. ver hoogde vakantie-uitkering, toe kenning 3% ineens over 1955 en 6% loonsverhoging per 1 sept. j.L 75 miljoen, d: Herziening salaris leerkrachten bij uitgebr. lager onderwijs en nijverheidsonderwijs 14 miljoen, e: Stijging defensie-uitgaven 460 miljoen. f: Uitkeringen van pensioenen, rente en aflossing, die Indonesië weigert te betalen 129 miljoen, g: Hoger nadelig tekort van het Landbouwegalisatiefonds 34 mil joen. Hier tegenover staan vermeede- ringen van inkomsten door grotere belastingopbrengsten en enkele an dere posten, zodat men tenslotte ver wacht tot het verhoogde tekort van 860 miljoen te geraken. De uitgaven, zoals deze momenteel op de begroting voorkomen en de vergelijkbare cijfers met de ontwerpbegroting van het lopende jaar en de verwachte resultaten van dit jaar, geven de volgende cijfers: Omschrijving Ontwerp begroting 1956 Defensie Buitenl.betrekkingen Overz.rijksdelen Politie en justitie Onderwijs en cultuur Waterstaat Verkeer Handel en Nijverheid Lai\d-, tuinbouw, veeteelt en visserij Spc, zaken, volksgezondheid en emigratie Volkshuisvesting Dienst Alg. aard Niet toegerekende pens. en wachtgelden Nat.schuld Afschrijvingen Oorlogsschade Watersnood Vergoeding gemeenten en verlaging personele en grondbelasting Salarisverhogingen 1.360 108,7 75,7 745,6 834.2 413.3 202,6 195,9 97*6,3 258,3 351,5 110,9' 685,8 117 329,2 31,9 61,0 Verwachte uitkomsten 1956 11(8.1 92.2 Ontwerp begroting 1957 1.464 108,5 89,1 283,0 Middelen en uitgaven van de staat Uitgaven v.d.Gew.Dienst,Buitenqew.0iensM+2 en Landbouw-Eqalisatiefonds- 395,4 225 145.1 403,8 997.2 283.2 755.5 288,7 110,2 447,8 252.1 LI 2,7 409.2 297,1 396,6 110,8 833,1 68 200 Totalen 6.752,7, DEFENSIE. Wanneer we enkele van deze pos ten aan een nadere beschouwing on derwerpen. dan zien we. dat de zwa re defensiepost weer zwaarder op de nieuwe begroting staat, dan zu het vorig jaar vermeld was, nl met ruim 100 miljoen gulden meer. Als we daarbij rekenen, dat de werkelijke uitgaven in 1956 voor de 7.710,1 7367,9 defensie geschat worden op 1.820, dus 360 miljoen boven de begroting, dan valt te verwachten, dat de be grotingspost van heden ook wel weer een nadelige verandering zal onder gaan. ONDERWIJS. Onderwijs staat met ruim 100 mil joen gulden meer op de begroting, Nationale schuld daalde 1.569 miljoen Het laconieke besluit, dat Indone sië enkele maanden geleden nam om zijn financiële verplichtingen ten op zichte van Nederland niet meer na te komen, zal de Staatsbalans in de naaste toekomst zeer nadelig beïn vloeden. In de balans, die thans opgemaakt is, werd met deze wonderlijke han delwijze nog geen rekening gehou den, maar wanneer Indonesië zijn leningsverplichting.en niet nakomt, betekent dit een schadepost van 650 miljoen. Sinds enige tijd komt Indonesië tevens zijn pensioenverplichtingen nog slechts gedeeltelijk na. Ook de gevolgen hiervan zijn nog niet op de nieuwe begroting berekend, maar naar schatting zal dit voor Nederland weer een schadepost van 350.mil joen zijn. Deze twee bedragen bij elkaar op geteld leveren dus een schadepost van ongeveer 1 miljard ten gevolge van het verzaken door Indonesië van zjjn schuldenverplichtingen. hetgeen voor een groot deel veroor zaakt wordt door de verhoging van de salarissen, waardoor ook de oor spronkelijke raming een tekort van 60 miljoen met de werkelijkheid ver toont. De nieuwe post „Salarisverhoging" geeft deze cijfers voor de ambtena ren e.d. weer. OORLOGS-RAMPSCHADE. Deze beide posten tonen hun aflo pend karakter. Als enige post bleef oorlogsschade beneden de ramingen en de nieuwe begrotingspost is al weer 80 miljoen beneden deze ver minderde werkelijke uitgave. De post watersnood zal hoogst waarschijnlijk dit jaar wel met 7,9 miljoen voor het laatste op de be- i groting voorkomen. NATIONALE SCHULD. Ir* de periode van 30 juni 1955 tot 30 juni 1956 daalde de nationale schuld van Nederland met 1.569 mil joen gulden, aan binnenlandse schuld viel een vermindering te constateren van 1.492 miljoen en aan buitenland se schuld een vermindering van 77 miljoen. De totale Nationale Schuld van Nederland bedraagt thans nog 19.033 miljoen gulden, dus ruim 19 miljard. SCHULD SINDS 1947 m

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9