Economische spanningen in binnen- en buitenland vragen maatregelen TROONREDE 1956 Alleen het traditioneel Oranjezonnetje was vandaag niet in 's Gravenhage 'n Miljard méér-'n miljard tekort Ondermijning van vertrouwen Spanningen bedreigen welvaart Plannen voor 't komende jaar Vreedzame invasie verstopte de straten 20 Maanden met aftrek voor wapendiefstal te Ede DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 H.M. de Koningin heeft de gewone zitting der Staten- Generaal geopend met het uitspreken van de vol gende rede: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Ofschoon meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden ge houden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vorming van een nieuw kabinet. Het demis sionaire kabinet doet op mijn uitnodiging alles wat het in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk acht. Evenwel kunnen u onder deze omstandigheden geen plannen betreffende het in de toekomst te voeren be leid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzondere prijs op gesteld de eerste gewone zitting der vernieuwde Staten-Generaal persoonlijk te openen. Gij zijt hier voor het laatst bijeen in het sinds 1887 geldende aantal. De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij de jongste wijziging der grondwet is be sloten, zal spoedig tot stand komen. Ook in het komende jaar zult gij gesteld worden voor tal-van vraagstukken, waarop veelal ook de inter nationale toestand invloed uitoefent. Over het wereld beeld blijven de schaduwen liggen van belangrijke internationale problemen, welke nog steeds niet tot oplossing konden worden gebracht. In de laatste tijd bestaat bovendien reden tot bezorgdheid over een ondermijning van het vertrouwen, dat althans in de vrije wereld de internationale rechtsregels en gebrui ken worden nageleefd. Herstel van dit vertrouwen moet van het hoogste belang worden geacht voor het bereiken van stabiliteit in de internationale betrek kingen. Alleen indien de overtuiging aanwezig is, dat de regels van het internationaal verkeer in acht wor den genomen, zal de mogelijkheid blijven bestaan om ernstige conflicten te voorkomen door tijdig in vreed zaam overleg een voor partijen aanvaardbare oplossing te zoeken. Verschillende gebeurtenissen in Indonesië in de loop van dit jaar hebben geleid tot een ontwikkeling in de verhouding tussen ons land en deze republiek, die wij betreuren. De zorg der regering blijft uitgaan naar Nederlan ders in Indonesië, die aldaar in moeilijkheden verke ren, en naar hen, die zich vandaar in Nederland vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het Midden- Oosten heeft 'de wereld voor nieuwe en gevaarlijke problemen gesteld. Het bezoek, dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewaren een dank bare herinnering aan de talloze blijken van aanhanke lijkheid, die wij daar ontvingen en die duidelijk de sterke band met het Koninkrijk aantoonden. De openlegging van Nederlands Nieuw-Guinea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemende in- schakéling van de autochtone bevolking bij de ontwik keling van eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een algehele herziening van de bewindsregeling in Nieuw-Guinea voor te bereiden. De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten hebben hier te lande tot nu toe teleurstelling gewekt. Ik spreek de hoop uit, dat bij de.voortzetting daarvan meer dan tot dusver met redelijke aanspra ken van de Nederlandse luchtvaart rekening zal wor den gehouden. Het Nederlandse volk heeft zich de laatste jaren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige economische ontwikkeling. Ook thans blijft de toestand gekenmerkt door een hoge graad van be drijvigheid. Intussen treden, zowel in ons land als daarbuiten, geleidelijk meer spanningen op. Maat regelen tot het tegengaan daarvan vragen in toene mende mate de aandacht, in het bijzonder met het oog op de ongunstiger ontwikkeling van de betalingsbalans in de verstreken maanden van dit jaar. De op zichzelf verheugend hoge stand van de werk gelegenheid in onderscheidene bedrijfstakken komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeidskrachten, waaraan, ondanks alle inspanningen, niet kan worden voldaan. Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden ingelopen op het woningtekort, dat de zwaarste nood is, waaronder ons volk lijdt. Alle mogelijkheden om in die nood met groter spoed te voorzien dienen te worden aangegrepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke prioriteit gegeven. Ook bij de verschillende takken van het onderwijs noopt het tekort aan personeel en gebouwen tot ingrij pende maatregelen. De gezondheidstoestand der bevolking blijft zich gunstig ontwikkelen. Hoewel nog niet te voorzien is welke wetsvoorstellen u in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds ingediende voorstellen zullen worden gehand haafd, staat het vast, dat in het komende zittingsjaar weer veel van uw werkkracht zal worden gevraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ont werpen betreffende pensioenregelingen en inzake de ziekenfondsverzekering voor bejaarden in aanmerking komen voor behandeling. Tijdige afdoening daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdomsverzekering. Het beroep, dat op velen van u wordt gedaan voor de vertegenwoordiging in internationale en supra nationale parlementaire instellingen, zal een nieuwe uitbreiding ondergaan. Binnenkort zal de raadgevende interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bijeeh- komen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Beneluxlanden, die een bijzondere betekenis heeft in het geheel van de vormen van samenwerking tussen de vrije volke ren, waaraan Nederland deelneemt. Het overleg tussen de zes landen, die deel uitmaken van de kolen- en staalgemeenschap, inzake de totstand koming van een verdrag over de gemeenschappelijke markt en over de kernenergie zal bij welslagen aan dit geheel een nieuw en belangrijk element toevoegen. Moge God u wijsheid en kracht schenken voor de vervulling van uw veelzijdige en verantwoordelijke taak. Hiermede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Zelfs de minst politiek-geïnteres- seerde Hagenaar begon zich een maandje geleden ongerust te maken, toen het Kabinet maar niet gefor meerd kon worden en een Haags jon getje gaf wellicht uiting aan aller gevoelens, toen hij een briefje aan een minister schreef, waarin hij vroeg toch een beetje met de formatie op te schieten, omdat er anders geen Prinsjesdag zou zijn. En hoe kleurloos zou het leven voor Den Haag zijn, wanneer de derde dinsdag van september als een ge wone dinsdag voorbij zou gaan. De Hagenaars hebben echter zon der reden gevreesd, want hoewel het Kabinet nog steeds een mooie illusie is voor Nederland, is dezer dagen de gouden koets van stal gehaald en op gepoetst, zijn de tribunes weer in de Haagse straten gekomen en heeft Den Haag zijn feestpak aangetrokken om de erfenis van vroeger jaren, toen het 365 dagen van 't jaar Residentie was, met gepaste vreugde te genieten. NIET „ECHT". Het Oranjezonnetje had kennelijk geen rekening gehouden met het doorgaan van Prinsjesdag, want het verbrak de traditie en was niet aan wezig. Soms kwam een tamelijk bleek zonnetje herinneringen aan vroegere, gelukkiger jaren wakker roepen, maar het echte Oranjezonnetje, dat de gouden koets tot een echt sprookje maakt en de Hagenaars de wachttijd op de tribunes tot een genoegen maakt, was niet aanwezig. Dat was echter de enige afwezige in Den Haag, want niet alleen waren alle Hagenaars te hoop gelopen langs de straten waar de koninklijke stoet zou passeren, maar het aantal „vreemdelingen" leek weer gestegen en in de vroege morgenuren voerden treinen en bussen vele tienduizenden Nederlanders uit alle streken van ons land naar Den Haag om daar het jaarlijks feest mee te vieren. Om één uur klonk het eerste der minuutschoten en dit was voor wachtenden het teken, dat aan de Lange Voorhout de grote stoet zien in beweging had gezet. DE STOET. Een rijknecht-majoor en twee rij knechten te paard openden de stoet, gevolgd door onderdelen van ma rechaussee en grenadiers, en de -Ko ninklijke militaire kapel. De rijtuigen, die aan beide zijden werden geëscorteerd door één lakei, waarmede de kamerheren zich naar de Ridderzaal begaven, werden gevolgd do^r de koetsen, die aan beide zijden geëscorteerd werden door twee la keien en waarin zich grootofficieren, de grootmeesteres, douairière A. A. baronesse ■■"an Heeckeren van 'vloie- caten, en grootmeester baron Van I-Iardenbroet bevonden. Onmiddellijk voorafgaande aan de gouden ko^is. waarin Koningin Ju liana, Prins Bernhard en Kroonprin ses Beatrix gazelen waren, reed rijks politie te paard De staatsiekoets was bespannen met acht paarden en naast iodcr paard liep een koetsier. Naast de vier lakeien, die aan ?lke zijde van do koets liepen, reden aan de rechter kant luitenant-kolonei- vlieger mr. R. J. E. M. van Z inn icq Bergman en aan de linker zijde iui- tenant-kolonel C. C. Geertsema te paf.rd. Twee adjudanten reden achter de gouden koets en een commando rijkspolitie te paard sloot de stoet. IN DE RIDDERZAAL. Luide toegejuicht door de dui sen der langs ie weg, trok de stoet van 't Lange Voorhout over het Schelp pad, de Knuute-dijk, de Lange Yij- \crberg en de Korte Vijverberg naai de Ridderzaal op het Biir.ioihof, waar a.m plaatsen gereserveerd wa ren vcor dragers van de Militaire Willemsorde, voor burgemeesters en voor de prijswinnaars van de inter nationale school-opstellenwedstriji. In de Ridderzaal was een fraaie versiering met bloemen en planten aangebracht. Velen hadden zich hier reeds vroegtijdig verzameld met de leden der Staten-Generaal. Men zag er het goud en zilver van ambtsge waden naast het stemmige zwart der herenkleding, fleurige toiletten der dames naast professorale toga's en uniformen. Aan de ingang van de Ridderzaal werden de Koningin, de Prins en de Kroonprinses ontvangen door prof. mr. Beaufort O.F.M., die kort daar voor tot voorzitter van de commissie van in- en uitgeleide was benoemd, en door de parlementsleden Tilanus mevr. Verwey-Jonkers, Van Sleen, Korthals, dr. Bruins Slot, prof. mr. Rip, Van der Zande, ir. Van Meel en mej. mr. Zeelenberg, die tot leden van bovengenoemde commissie waren be noemd. Toen de koninklijke stoet in aan tocht was, verhieven alle aanwezigen in de Ridderzaal zich van htm plaat sen en nadat de koningin op haar troon plaatsgenomen had, sprak zij de Troonrede uit, die door de aan wezigen beantwoord werd met een „Leve de Koningin!" De commissie van ontvangst leidde vervolgens de Koningin, Prins en Kroonprinses naar de ontvangkamer, vanwaar men de stoet voor de terug tocht naar het Paleis Lange Voorhout formeerde. Een jaar en acht maanden gevan genisstraf met aftrek legde de Haagse rechtbank op aan de 24-jarige student N.J.M.V. uit Leiden en aan diens 21- jarige broer, de boekdrukker W. J. M. V. uit Den Haag. Zij hadden zich schuldig gemaakt f* 1 pEZIEN DE KABINETSCRISIS en het ontbreken van een regerings programma voor het komende par lementaire jaar, is de minister van financiën zonder meer uitgegaan van een voortzetting van het tot heden gevoerde beleid. Hiei£>ij komt hij tot de slotsom dat de begroting in het komende jaar een tekort zal verto nen van 786 miljoen. Houden wij re kening met de voorziene stijging der defensie uitgaven van 100 mil joen en de reeds ingecalculeerde schatting der loonsverhogingen per 1 januari a.s., dan lijkt dit niet on gunstig. Bij nadere beschouwing komt men tot een veel meer verontrustend beeld: Nederland gaat bij een gun stige conjunctuur een periode tege moet van gestegen lasten, waaraan wij slechts met nieuwe ingrijpende overheidsmaatregelen het hoofd kun nen bieden. Hoe die nieuwe maatre gelen er uit zullen zien, is een zaak van het nieuwe ministerie en daar over moet men op korte termijn in het duister blijven tasten. UET STREKT de regering tot eer, dat zij met kracht blijft streven naar vermindering van de staats schuld. Ruim anderhalf miljard werd er in het afgelopen jaar ingelopen, zodat Nederland op 30 juni 1956 nog ruim 19 miljard schuld te vereffenen had. Wanneer wij ons daarbij even herinneren dat wij op 31 december 1947 nog ruim 28 miljard als een blok aan ons nationale been hadden han gen, dan is deze gang van zaken alles zins bevredigend. In nog geen 10 jaar tijds is de totale schuld met een kwart verminderd. Ook de ontwikkeling van de schuld aan het buitenland vertoont een gun stig beeld. Van 1950 tot 1956 losten we daarvan anderhalf miljard af, zo dat we in hetzelfde tempo voortgaan de over tien jaar vrij van buiten landse schulden kunnen zijn, want de vreemde schuldeisers moeten nu nog 1973 miljoen van ons hebben. In het afgelopen jaar kregen de laatsten 77 miljoen terug. Gaarne zouden wij zien dat het accent van de aflossing nog meer naar de buitenlandse schuld werd verplaatst, maar een maal aangegane verplichtingen en de devisiepositie leggen ons hier beper kingen op. Een tekort van 786 miljoen op de begroting is niet verontrustend in.de pressiejaren. Bij gunstige conjunc tuur zou de stijging van uitgaven zonder meer moeten kunnen gedekt uit de gestegen belastingopbrengst. Die opbrengst stijgt het komende jaar aanzienlijk, maar men heeft deze no dig om andere gestegen lasten te dek ken en dit achten wij funest. IJOE het begrotingstekort zal moe- 11 ten worden weggewerkt geeft de miljoenenota nergens aan. Dit kan slechts op twee wijzen: öf door uit gifte van schatkistpapier, dus door inflatoire financiëring, öf door een belasting verhoging op welk terrein ook. Het eerste middel doet ons nog verder in de modder wegzinken, zo dat slechts het tweede overblijft. Waar bovendien in het geprojecteer de begrotingsbeeld wordt gewezen op de dreigende tekorten op de be lastingsbalans en de besparingen zul len moeten toenemen zal het kabinet met saneringsplannen moeten komen. Elke uitbreiding van de nationale welvaart is in de afgelopen jaren ge zocht in de consumptieve sfeer. Deze ontwikkeling zal kort en goed moeten worden gestopt, terwijl men eveneens een stopmiddel zal moeten produce ren voor de consumptievergroting, die uit de definitieve ouderdoms voorziening voortvloeit. De eerste tekenen aan de wand der stijgende fiscale lasten zijn reeds zichtbaar. Per 1 januari 1957 zal de omzetbelasting voor suiker en textiel terugkeren, die men tijdelijk buiten werking heeft gesteld. Men verwacht voor het komende begrotingsjaar een stijging van de omzetbelasting van 275 miljoen. FR IS niet veel fantasie voor nodig om te concluderen dat de ge noemde herinvoering van omzetbe lasting gepaard aan een huurverho ging en een daaruit voortvloeiende loonsverhoging, een prijsstijging zal veroorzaken, die Nederlands naam als goedkoopte-eiland voorgoed naar het rijk der fabelen zal verwijzen. Aan inkomsten- en loonbelasting denkt de overheid in het komende aan een opzienbarende wapendiefstal in de Prins Mauritskazerne te Ede, aan een inbraak in het Neurotisch Hospitaal te Austerlitz en aan een diefstal in een wijnhandel te Den Haag. Een deel van de wapens werd, zo als men zich herinneren zal, later teruggevonden op de bodem van de Haarlemmertrekvaart te Leiden. De oudste van de twee broers zou gehandeld hebben uit rancune tegen over het gezag. De eis was een jaar en tien maanden gevangenisstraf met voorwaardelijke ter beschikkingstel ling aan de regering. Een ondergeschikte rol had de 24- jarige student K. A. H. v. U. uit Lei den gespeeld. Wegens ihet plegen van diefstal in vereniging krijgt hij 5 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden met aftrek en toezicht door de R. K. Reclassering. Tegen hem was de eis acht maanden waarvan 3 maanden voorwaardelijk. INBRAAK IN POSTKANTOOR. Vannacht om kwart over twaalf hebben vier personen, die met een auto waren gekomen, een inbraak gepleegd in het postkantoor te Twij- zel (Fr.). Nadat ze door het inslaan van een ruit het kantoor waren bin nengedrongen, konden ze met een kistje verdwijnen. Dit kistje moet echter alleen waardepapieren hebben ingehouden, die voor de dieven van generlei waarde zijn. Door de opmerkzaamheid van iemand, die tegenover het postkan toor woont, werd de politie opmerk zaam gemaakt op een auto, die zich op verdachte wijze in Twijzel had opgehouden. Het nummer was opge nomen en het raderwerk van de po litie werd direct in werking gesteld. Reeds om twee uur vannacht werd de auto op de Afsluitdijk aangehouden. Er zaten vier personen uit Amster dam in. Drie van hen hebben reeds zware vonnissen achter de rug. Het zijn de 54-jarige J. F. B., de 30-jarige G. van den B., de 48-jarige J. M. en de 22-jarige P. K. De mannen zijn in de kazerne te Buitenpost ingesloten en zullen voor de officier van justitie te Leeuwarden worden geleid. jaar respectievelijk 350 en 275 mil joen meer te ontvangen Telt men hier de verwachte verhoging der omzet belasting bij en een toegenomen op brengst van vermogensbelasting a 30 miljoen, dan blijft de gestegen belas tingopbrengst slechts 80 miljoen be neden het miljard. Nergens leest men in de begroting dat men bij de verwachte loonsver hoging van zins is de belastingtarie ven aan te passen. Bij een sterk pro gressief stelsel als het onze houdt dit in dat iedereen na 1 januari bij een loonsverhoging, die onvermijdelijk is, procentueel meer belasting zal beta len dan thans. Formeel mogen dan de tarieven gelijk blijven, materieel gaat iedere belastingplichtige dan on der een zwaardere last gebukt. En desondanks heeft de minister geen kans gezien een sluitende begroting op tafel te leggen. QCHENKEN WE nu onze aandacht aan de voorziene uitgaven voor de verschillende departementen. Voor onderwijs, kunsten en weten schappen is 110 miljoen meer uitge trokken. Daarbij is alleen rekening gehouden met de stijging van sala rissen voor docenten en een gestegen bijdrage voor sociaal-pedagogische inrichtingen in verband met de on derwijsvernieuwing. Het is wel zeer sober, wanneer wij denken aan de van alle kanten komende protesten tegen het verouderde onderwijs. De nieuwe regering zal hier iets aan moeten doen, waarbij direct het be grotingstekort stijgt. Wij willen het defensiebeleid niet verder behandelen dan er alleen op wijzen, dat de uitgetrokken middelen hiervoor wel verhoogd kunnen wor den (wanneer minister Staf zijn zin krijgt) doch nimmer verlaagd. Ook dat budget is dus wel aan de lage kant en zeker niet te ruim genomen. Over verplichtingen ten opzichte van Nieuw Guinea willen wij niet eens spreken. De regering doet dat even min en voelt blijkens de stukken al leen nog maar plichten met betrek king tot Suriname en de Antillen, die ook al niet met goede gaven worden overstroomd Het ministerie van volkshuisves ting moet onze aannemers 75.000 hui zen laten produceren. Waren ze er maar vast. Verkeer en waterstaat krijgt alleen die fondsen welke nodig zijn om de economische structuurverandering bij te houden. Gezien de gunstige con junctuur is dit juist. Op het beleid van wegen- en waterwerken komen we niet achter en we moeten niet verder springen dan de lengte van onze financiële polsstok. De begroting en de cijfers lijken niet ongunstig. Zij geven alleen geen reëel beeld, omdat elke nieuwe rege ring gedwongen zal zijn deze omver te werpen. De grote zekerheid die de begroting verkondigt bestaat alleen hierin dat de doorsnee-burger in Ne derland in het komende jaar opnieuw meer belasting moet betalen, dat hij rekening moet houden met inkrim ping van consumptie en dat hij zeker per 1 januari een loonsverhoging zal ontvangen van tenminste 10%, want men heeft er bij het rijk nu al 200 miljoen voor uitgetrokken. Jammer genoeg staat er niet bij dat ook middenstanders en industriëlen hetzelfde percentage toeslag op hun inkomen mogen verwachten. De regering twijfelt daar vermoe delijk aan, want elke middenstander en industrieel zal met hogere omzet belasting (suiker en textiel) en met hogere lonen en huren weldra zien dat zijn verkoop onder een zware druk staat.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7