Mochten Ned. beroepsofficieren hun ere-woord geven? Voorzittersbenoeming terecht geschied maakte volgens enquête Inhoud commissie tekening ontoelaatbaar De Strijder van Arnhem voor de 12e maal geëerd Elke vrouw Koelbloedige kassier bracht het geld in veiligheid DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Over breken van ere-ivoord commissie niet eenstemmig Wij hebben zaterdag reeds een interessant gedeelte gepubliceerd van het lijvige rapport der enquête-commissie over het regeringsbeleid in en na de oorlogsjaren. Belangwekkend is ook hetgeen de commissie zegt omtrent de veel besproken kwestie van het breken van het aan de Duitsers gegeven ere woord door Nederlandse beroepsofficieren. In haar conclusies merkt de commissie op, dat bij een beoordeling van hetgeen is gebeurd, vooraf dient vastgesteld te worden of het de krijgs gevangen Nederlandse militairen in het algemeen was toegestaan een ere woord te geven teneinde krijgsgevangenschap te ontgaan. Met de grote meerderheid der deskundigen beantwoordt de commissie bevestigend de vraag of de Nederlandse wetten krijgsgevangene Nederlandse militairen veroorloofden een erewoord te gven. INHOUD ONTOELAATBAAR. Wat de inhoud van de erewoord- verklaring betreft, welke op 14 juli 1940 is getekend, merkt de commissie op, dat deze tekening daarvan ontoe laatbaar maakte. Vooral de laatste zin van de tekst van het erewoord: „Ik zal geen handeling begaan of verzuim plegen, waardoor het Duit- sche rijk schade van welken aard ook zou kunnen lijden", bond de be roepsofficieren zodanig, dat de com missie het tekenen hiervan als on toelaatbaar beschouwt. De opperbevelhebber heeft zijn definitieve mening over deze kwes tie aan de officieren kenbaar willen maken, maar hij kon dit eerst doen wanneer hij de inhoud van het ere woord kende. Hij heeft evenwel geen officiële beslissing meer kunnen ne men, omdat hij, voordat de definitie ve tekst bekend was, door de Duit sers in krijgsgevangenschap werd ge voerd. Na de arrestatie van generaal Win kelman heeft luitenant-generaal Best de vlag- en opperofficieren bijeen geroepen, ten einde over deze kwes tie te spreken. Een eenstemmig advies aan de of ficieren is door deze vlag- en opper officieren niet gegeven kunnen wor den. De commissie is van mening, dat de vlag- en opperofficieren, toen hun met nadruk gevraagd was door de onder hen dienende hoofd- en subal terne officieren om leiding te geven op een voor het officierskorps zeer belangrijk tijdstip, hierin hebben ge faald. De beroepsofficieren van de zee macht ontvingen van schout bij nacht Heeris een schrijven, waarin deze verklaarde het tekenen niet in strijd te achten met de officiers-eed en de officierseer en daarin geen ontoelaat bare handeling te zien. Veel waardering heeft de commis sie voor die beroepsofficieren, die geweigerd hebben de naar het oordeel van de commissie niet toe laatbare erewoordverklaring te te kenen. Toch wil de commissie het gedrag van de overgrote meerderheid der beroepsofficieren niet veroordelen, omdat er een aantal gronden is, waarop deze gedisculpeerd geacht kunnen worden. Gezien de hiërarchische verhou dingen, hebben de beroepsofficieren de erewoordverklaring getekend, daartoe gebracht door de houding van vele opper- en vlagofficieren en door de begeleidende brieven, welke zij tezamen met de erewoordverkla ring ontvingen. Bij het vellen van haar oordeel over het breken van het erewoord gaat de commissie in de eerste plaats van het standpunt uit, dat een gege ven erewoord met de meeste nauw gezetheid moet worden nagekomen. Er zouden zich in het algemeen, naar de commissie meent, geen moei lijkheden hebben voorgedaan, wan neer niet de Duitse civiele autoritei ten bij het voortschrijden van de oorlog keer op keer en op de meest ernstige ./ij ze het landoorlogregle ment ten aanzien van de bevolking in haar geheel hadden geschonden. De oorlog veranderde na 1940 reeds spoedig in een strijd met een steeds meer totalitair karakter en de be zetter schond keer op keer de men selijke rechten. Een aantal beroeps officieren heeft toen gemeend het erewoord te kunnen breken, hetzij door naar Engeland te gaan om zich bij de Nederlandse strijdkrachten al daar te voegen, hetzij door zich bij het verzet aan te sluiten. Andere officieren, die eveneens meenden niet langer werkeloos te kunnen toezien, hebben het ere woord teruggegeven en zich in krijgsgevangenschap laten voeren, met de bedoeling daaruit te ontsnap pen om, hetzij naar Engeland te gaan, hetzij zich bij het verzet aan te sluiten. Een aantal van hen is dit ook gelukt. De meerderheid van de commissie meent, dat de tweede weg, de weg dus via de krijgsgevangenschap, de juiste is geweest. Slechts wanneer die weg niet mogelijk was er kon den zich inderdaad omstandigheden voordoen, waardoor een zo ernstig conflict van plichten kon ontstaan, dat hij, die zijn erewoord brak, ge disculpeerd kon zijn acht de meerderheid van de commissie het breken van het erewoord aanvaard baar. In elk geval meent de meer derheid der commissie, dat die offi cieren, die na mei 1942 in krijgsge vangenschap zyn afgevoerd, en daar uit b.v. wegens ziekte op erewoord werden ontslagen, wel zeer ernstige redenen gehad moeten hebben om hun erewoord te breken. Een minderheid van de commissie kan zich met deze conclusies t.a.v. het „breken" van het erewoord slechts ten dele verenigen. Productschap voor Zuivel Minister De Bruijn heeft, in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel, een uiteenzetting gegeven over de procedure, die is gevolgd bij de benoeming van de voorzitter van het produktschap voor Zuivel. Deze procedure is in het geval van het produktschap voor Zuivel dezelf de geweest als die, welke gevolgd is bij de benoeming der voorzitters van andere produktschappen. Zij vindt haar grondslag in art. 78 van de wet op de bedrijfsorganisatie, waar be paald wordt, dat de S.E.R. wordt ge hoord, alvorens een voordracht tot benoeming aan de Kroon wordt ge daan. Het horen van de raad geschiedt in deze vorm, dat aan de raad sugges ties worden gevraagd omtrent bepaal de personen, onder opgave van de redenen, waarom de raad de gesugge reerde persoon of personen voor de vervulling van het betrokken voorzit terschap geschikt acht. Zoals de mi nister bij de openbare behandeling van het wetsontwerp instelling pro duktschap voor Zuivel in de Tweede Kamer reeds mededeelde, is het hem bekend, dat de S.E.R., alvorens ter zake advies uit te brengen, de betrok ken organisaties pleegt te horen. Vertrouwelijk. Uiteraard draagt dit overleg een strikt vertrouwelijk, informeel en niet bindend karakter, daar anders in strijd zou worden gehandeld met de duidelijke bedoeling van de wetgever, die het leggen van de benoeming bij de Kroon mede heeft gezien als een waarborg voor het algemeen belang en in verband daarmee o.m. een bin ding van de benoeming aan een voor dracht van bestuur van het betrokken produktschap van de hand heeft ge wezen. De minister heeft er echter nim de S.E.R. op informele wijze het ge voelen in de betrokken kringen van het bedrijfsleven inwon, alvorens over een bepaalde persoon te advise ren. Daar het hier het beleid van de S.E.R. betreft, moet de regering daar bij uiteraard geheel aan het inzicht van de raad overlaten, of hij een dgl. informeel overleg pleegt, op welke wijze hij dit pleegt en welke beteke nis hij aan de daarbij naar voren gekomen meningen hecht. Voordracht De raad heeft ook in dit geval óver leg gepleegd, waarna de raad, even als bij de meeste andere produkt- schappeoi, adviseerde de voorzitter van het oude bedrijfschap ter benoé- ming voor te dragen. Dit advies is vervolgens dOor de minister, na over leg met zijn ambtgenoten van Land bouw en van Economische Zaken, ge volgd. Het is de minister bekend, dat een aantal ondernemersorganisaties in de zuivelsector zich tot de SER heeft gewend met het verzoek, alvorens een advies uit te brengen omtrent de benoeming van een voorzitter van het produktschap voor zuivel, die or ganisaties formeel en als zodanig te horen. De raad heeft het echter niet wenselijk geacht in dit geval af te wijken vén de door de raad ook bij het adviseren omtrent de benoeming van voorzitters van andere produkt schappen gevolgde procedure van in formele raadpleging van het bedrijfs leven, omdat een officiële raadple ging, als door bedoelde organisaties gewenst, ten aanzien van benoemin gen van personen onjuist en ondoel matig werd geacht. De minister is met de raad van oor deel dat een dgl. formeel overleg met de betrokken organisaties onjuist zou zijn geweest en met name ook zou indruisen tegen de duidelijke be- mer bezwaar tegen willen maken, datdoeling van de wetgever. Uitgaven voor roken namen verder toe In de periode augustus 1955juli 1956 ging in ons land per hoofd per bevolking aan tabak, sigaren en si garetten een bedrag van 75,62 in rook op, tegen 75.88 in de periode juli 1955juni 1956 en ƒ72.80 in het gehele jaar 1955. In de periode aug. 1955juli 1956 kwamen per hoofd der bevolking 87 sigaren, 13 cigaril- lo's, 1143 sigaretten en 0.76 kg. kerf tabak ter beschikking, aldus het C.B.S. Voor het gehele Nederlandse volk kwamen in de periode aug. 1955 juli 1956 937 miljoen sigaren, 145 miljoen cigarillo's, 12.377 miljoen si garetten en 8.228.O90 kg. kerftabak ter beschikking. De kleinhandels- waarde van de ter beschikking geko men sigaren beliep 185.3 miljoen, van de sigaretten 498.9 miljoen en van de kerftabak ƒ119.8 miljoen. In totaal derhalve uitmakende een be drag van 819.0 miljoen, tegen 782.5 miljoen in het gehele jaar 1955. ZOMERCONGRES NEDERLANDSE R.-K. HANZEBOND. Gistermorgen is in Haarlem het zomercongres van de Nederlandse r.k. Hanzebond van werkgevers in de woninginrichting en meubileringsbe- drijven, Sint Reinoldus, begonnen met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. De loco-burge meester, de heer A. J. M. Angenent, verwelkomde de gasten, waarna de bondsvoorzitter, de heer P. Hoefsloot uit Arnhem, woorden van dank sprak. In de ochtendvergadering hield pa ter Henry de Greeve een inleiding over „de kerstening van ons beroep". In de vergadering, die des middags werd voortgezet, machtigde de ver gadering het hoofdbestuur voor een jaar namens de bond op te treden bij de toekomstige loononderhandelingen. By wijziging van de collectieve ar beidsovereenkomst zal de ledenver gadering niet bijeen worden geroe pen. De machtiging sluit niet uit, dat het algemeen beleid inzake loon en arbeidsvoorwaarden een onderwerp van bespreking blijft in de ledenver gadering. Goedgekeurd werd een voorstel van de afdeling Den Haag, om te ko men tot een vlot en efficiënt werken speciaal bij het stofferen van wonin gen. Wegens de ernstige schaarste aan personeel en het steeds stijgende loonpeil wil men in federatief ver band komen tot een overleg met ar chitecten en aannemers waarvoor het hoofdbestuur zich in verbinding zal stellen met het bouwcentrum, de bond van architecten en de federatie van meubileringsbonden. Op voorstel van de afdeling Den Haag werd besloten de mogelijkheid te onderzoeken van een vaste vakan tieweek voor het personeel van de behangerij, beddenmakerij, stoffeer- derij en de meubelmakerij. De bondsvoorzitter, de heer P. Hoefsloot uit Arnhem, deelde mee, dat de directeur van de bond, de heer H. F. W. van Dorst, met een europees team een studiereis naar Amerika zal maken. houdt van afwisseling. Daarom kijken zoveel dames iedere week vol spanning uit naar hun Libelle. In dit veelzijdigste dames weekblad staan nu weer „sprekende" schilderijen! Beroemde schilder stukken in de originele kleuren mèt boeiende uitleg. Lees ook: „Eén agent tegen een duizendkoppig monster". Veilig verkeer gaat ook aan l En binnenkort „Herinneringen aan vroeger dagen". Henriëtte van Eijk sprak met de bekende zangeres Julia Culp. Dertig cent per week is beslist een kleine uitgave voor zovéél afwisseling. Bovendien bespaart u zich dit bedrag dubbel en dwars door de uitstekende patronen en gratis adviezen! Vul dus nu de bon in: BON Noteer mij als abonnee op Libelle 1 30 ct per week i f 3.90 per 3 maanden NAAM: STRAAT: PLAATS: Doorstrepen wat niet wordt verlangd. Invullen a.u.b. en in open envelop, waarop 2 ct postzegel, zenden aan Libelle, Nassau- plein 7, te Haarlem. Postgiro 268670. Libelle biedt u de ene verrassing na de andere GEEN OVERWEGENDE BEZWAREN TEGEN EEN CREMATORIUM IN DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft gistermiddag, zonder hoofdelij ke stemming, besloten de minister van Binnenlandse Zaken te adviseren, dat te Den Haag en naaste omgeving geen overwegende bezwaren bestaan, ontleend aan opvattingen omtrent de godsdienst, tegen de oprichting van een crematorium op de particuliere begraafplaats „Nieuw Eijkenduynen". Uw maaltijd boeit U niet op te breken Een of twee Rennlee blossen dat innrbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. (Advertentie) BANKOVERVAL TE EELDE MISLUKT Overvaller miste beheersing die het vak vereist Toen gistermiddag omstreeks half drie de kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Eelde, de heer A. R. Hartlief, en diens assistente, mej. Boerma, op het kantoor van de bank werkzaam waren, verscheen plotse ling een roodharige man van middelbare leeftijd aan het loket. Hij was gekleed in een stofjas en droeg een donkere bril. „Geef hier die geldtas", zei de man kortaf. „Dat doe ik nooit", was het antwoord van de kassier en hij trok de tas met geld weg van het bureau. „Geef hier, die geldtas anders schiet ik", hernam de man het gesprek. De heer Hartlief veranderde niet van opvatting over het onderwerp, ook niet, toen de cliënt een groot automatisch wapen onder zijn jas vandaan haalde. Hij nam een sprong en zocht dekking met zijn geldtas achter de kluis. Ook mejuffrouw Boerma nam een sprong en wel in de richting van de alarminstallatie. Kennelijk geschrokken van de loeiende sirene, loste de overvaller twee schoten, die hun doel misten, en ging er vandoor. Dicht bij de in gang van het kantoor stond buiten een man, die voor hij besefte wat er aan de hand was de vluchteling langs zich heen zag stormen. De kapper Hoven, atleet en schaatsenrijder van naam, die toevallig aan kwam fiet sen, zette echter onmiddellijk de achtervolging in, maar moest, toen de man enkele schoten op hem loste, de jacht staken. Op het lawaai kwa- kwamen vele andere dorpsbewoners haar buiten rennen, maar de voor sprong van de gangster was te groot en zo moest men toezien, hoe hij in een nieuwe personenauto stapte, die 200 meter van de bank in een zijweg stond geparkeerd. De politie van Eelde, door de kas sier gewaarschuwd, gaf op haar beurt ■het alarm door aan alle posten in de omgeving. Politie arresteerde verkeerde. Reeds enkele dagen voor de overval was in Eelde een man gesignaleerd, die de aandacht had getrokken door zijn rode haar. Vooral bij de kapper was de man opgevallen, die het haar maar slecht geknipt vond en die zelfs de veronderstelling uitte, dat de Maandag is op de Airborne-begraafplaats te Oosterbeek een herdenkingsdienst gehouden voor de leden van de Britse eerste Airborne-divisie, de Royal Air Force en andere geallieerde legereenheden, die rond 17 september 1944 bij Arnhem en Oosterbeek zijn gesneuveld in de strijd tegen de Duitsers en voor hen, die later ten gevolge van deze strijd om het leven kwamen. De foto laat zien hoe schoolkinderen uit de omgeving bloemen leggen op de graven van de gevallenen. POLITIEFUNCTIONARIS GEARRESTEERD. Verdacht van verduistering van geld in dienstbetrekking, is te Ha ren aangehouden de 32-jarige admi nistrateur van politie, J. L., wonen de te Haren. Hij is te Groningen in het Huis van Bewaring ingesloten. vreemdeling een pruik droeg. Op het vermoeden dat de man mogelijk de dader zou kunnen zijn ging de politie des avonds tot zijn arrestatie over. De bankier, zijn assistente en enkele an deren, die de roodharige overvaller van dichtbij hadden gezien, werden ter confrontatie met de arrestant naar Leeuwarden vervoerd. De confronta tie mislukte echter en het bleek dat men de verkeerde had gearresteerd. Naar de identiteit van de overvaller tast men in het duister. Dader thans gearresteerd. De dader van de roofoverval op de Boerenleenbank te Eelde, welke gis termiddag werd gepleegd, is van nacht in de stad Groningen gearre steerd. De arrestatie geschiedde door de recherche te Groningen in samen werking met de rijkspolitie. De da der is de 36-jarige G. S. uit Gronin gen, die al vaker met de politie in aanraking is geweest. Het signale ment van deze man was volkomen bekend. Hij is geconfronteerd met de kassier en diens 22-jarige assis tente. Hij heeft inmiddels bekend en is ter beschikking van de justitie ge steld. WEER PREMIELENING MET HOOFDPRIJS ƒ250.000. Bljjkens een voorstel aan de raad is Amsterdams gemeentebestuur voornemens opnieuw een 2i^% pre mielening uit te geven, de derde van dit jaar, ten bedrage van 20 mil joen, met de eerste vijf jaar als ex tra-premie een prijs van een kwart miljoen gulden: De voorwaarden zijn gelijk aan die van de lening Amster dam 1956 II. CONGRES R.-K. BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. Te Nijmegen heeft gisteren de r.k. bond van kleermakerspatroons in Ne derland „St. Martinus" zijn congres gehouden. Bij de behandeling van verschil lende afdelingsvoorstellen sprak de vergadering overeenkomstig een prae-advies van het hoofdbestuur, zich uit voor ruimere mogelijkheden voor maatkleermakers ook geconfec tioneerde bovenkleding te kunnen verkopen zonder in het bezit te zijn van het textiel-brevet. Het hoofdbestuur deelde nog mee, dat onderhandelingen hieromtrent in een vergevorderd stadium zijn. Apekool door aap met dood bekocht De 42-jarige mej. M. uit de 3de Oosterparkstraat te Amsterdam, die er samen met haar zuster een kleine dierentuin op na hield, is gistermor gen zo ernstig gebeten door een aap, dat zij in het O. L. V.-Gasthuis moest worden opgenomen. De politie, die werd gealarmeerd, heeft de aap met pistoolschoten afgemaakt. In de woning achter hun winkel hielden de beide zusters, behalve de aap nog vier honden. Nog niet zo lang geleden bestond de levende have uit nog een stuk of wat honden en een koppel kraaien. Maandagmorgen wilde een van de beide dames de aap van zijn hok overbrengen naar een kistje. Het beest rukte zich plotseling los, vluchtte de huiskamer in, gooide alle stoelen en tafels om en sprong ver volgens blazend en krijsend op de lamp. Toen mej. M. hem wilde pakken, beet hij haar. De vrouw moest in het ziekenhuis worden opgenomen en men waarschuwde de politie. De bij stand van de Sterke Arm. was het dier kennelijk niet aangenaam. Met een sprong dwars door een ruit vluchtte het de tuin in, waar het gillend van woede en agitatie tussen de glasscherven bleef rondlopen. Op verzoek van de eigenaresse heeft toen een van de agenten de aap dood geschoten. Geschrokken van het eer ste schot dat zijn doel miste, rende het dier een boom in en verstopte zich in het gebladerte. Pas bij het vierde schot kwam de ontzielde drift kop naar beneden. TWEE OUDE DAMES OVERREDEN EEN GEDOOD. Op de Loosduinse kade in Den Haag zijn gistermiddag twee oude dames, die bij een van de doorgan gen trachtten de rijweg over te ste ken, door een personenauto aangere den, een van de slachtoffers, de 87- jarig.e mevrouw C. de RuiterSchol- lee in 's avonds aan de opgelopen verwondingen overleden. Het tweede slachtoffers, de 77-jari. ge mevrouw G. SchippersAlbers, is zeer ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De chauffeur van een vrachtauto, die de dames zag oversteken, min derde vaart, maar de bestuurder van een personenauto, die met een snel heid van ongeveer 75 kilometer de vrachtauto passeerde, zag de dames te laat en kon niet meer tijdig rem men. De douane te Brisbane heeft aan boord van het Nederlandse 9.16* ton metende schip „Straat Banka" van de Koninklijke JavaChina Paketvaart- lijnen een hoeveelheid opium ter waarde van 80.000 gulden ontdekt, die in een verfbus was verborgen. De eigenaar kon niet worden opge spoord. Het schip was op weg van Bombay via Singapore naar Mel bourne.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6