3)e CddaeSoti/fcct/nt MEVROUW BOÜMAN ONTSNAPTE AAN EEN TIERENDE MENIGTE Planloze Troonrede bij Kabinetloze opening van 't Regeringsjaar 1957 Zti moest rennen om haar leven te redden Bezorgheid over internationale toestand Viiegtuiq qeieend vaat vluchtje Van kleuterklas tot hogeschool hij hoogvliegers DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13910 j Te Batavia „tiert" zelfs j I de rechtvaardigheid 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mud., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Weer prioriteit voor woningbouw De Troonrede, die H. M. Koningin Juliana hedenmiddag; bij de opening van de Staten Generaal uitgesproken heeft, constateert het teleurstellende verloop van de kabinetsformatie en geeft te kennen, dat het toekomst beeld van Nederland voor het ko mende regeringsjaar voor een zeer groot deel van de internationale poli tieke en economische ontwikkeling af hankelijk zal zijn. De Troonrede toont zich bezorgd over het niet nakomen van interna tionale verdragen, hetgeen in de laatste tijd tot ernstige toestanden geleid heeft en noemt met name In donesië, waar de sfeer zich in het af gelopen jaar niet ten gunste van Ne derland heeft gewijzigd. NIEUW GUINEA In de Troonrede wordt steun toe gezegd aan de Nederlanders in Indo nesië, die in moelij kheden zijn en met vreugde gedenkt de koningin de reis naar De West, die zij de af gelopen winter te zamen met Prins Bernhard heeft gemaakt. In de Nieuw-Guinea-politiek wordt geen verandering aangekondigd en teleurstelling blijkt over de lucht-. DE TROONREDE |7R is van 't jaar meer belang- ling voor de Troonrede dan anders. De oorzaak van deze verhe vigde belangstelling is de nieuwsgie righeid, wat de Troonrede zou zeg gen, nu er zo weinig te zeggen viel. Het is zowel in lengte als diepte nog een flink staatsstuk geworden. Uiteraard wordt er meer in vastge steld dan vooruitgezien. „Gouverner c'est prévoir" „regeren is vooruit zien", maar er is niet veel vooruit te zien, indien er geen regering is. Een nieuw kabinet zou, zij 't in de gebruikelijke vage Troonrede-stijl, het regeringsprogramma bij deze ge legenheid ter kennis hebben gebracht. Politieke vraagstukken van binnen landse aard worden echter niet aan gesneden, wèl de buitenlandse: de ondermijning van de internationale rechtsorde, zelfs in de „vrije wereld" o.a. door de Suez-kwestie, de tot nog toe onbevredigende luchtvaart-on derhandelingen met de Ver. Staten, de verheffing van de inheemse be volking van Nieuw-Guinea, de ont wikkeling van de Benelux en de Ko len- en Staalgemeenschap. Bezorgd heid en teleurstelling worden uitge sproken over de gang van zaken in Indonesië Wat het binnenland betreft, wordt slechts geconstateerd, wat algemeen bekend is, bedrijvigheid, woningnood, onderwijzers-tekort, uitbreiding der Staten Generaal (in. 1840 voor de Tweede Kamer 58 leden, in 1887 be paald op 100; voor de Eerste Kamer waren deze getallen 30 en 50). Beduchtheid wordt aan de dag gelegd voor het voortbestaan van de hoogconjunctuur, en bedachtzaamheid aanbevolen, in verband met de on gunstiger geworden verhouding tus sen in- en uitvoer. Temidden van de ambtelijke, altijd wat houterige stijl van de Troonrede doet de paragraaf over Suriname en de Antillen zeer prettig aan. H.M. de Koningin herinnert daarbij aan de reis, die „mijn man en ik" hebben ge maakt naar de gebiedsdelen overzee en de hartelijkheid, welke zij beiden aldaar hebben ondervonden. Deze hartelijkheid is hun beiden en de oudste dochter, onze „Leidse" prinses, ongetwijfeld ook heden in het Europese gebiedsdeel betoond. H.M. zeide er „bijzondere prijs" op ge steld te hebben, de zitting der Staten Generaal te openen, ondanks het uitblijven van een nieuw kabinet. Het Nederlandse volk heeft het van zijn kant op bijzondere prijs gesteld, dat Prinsjesdag met de overgeleverde luister is gevierd. In deze tijd van po litieke tweedracht schittert het ko ningschap als zinnebeeld der natio nale eendracht. Een koning is „een' Menighte besloten in een' Kroon", schreef Constantijn Huygens. In bijna geen land is deze beslotenheid van volk in kroon zo sterk als bij Oranje en Nederland. Ook al brengt de Troonrede geer nieuws, belangrijker dan de Troon rede is de bijzondere prijs, die onze geliefde en hooggeachte Koningin er op gesteld heeft, ondanks het uitblij ven van een nieuw ministerie, als hoofd der Regering de „gewone" zit ting van de volksvertegenwoordiging te openen. vaartonderhandelingen tussen Neder land en de Verenigde Staten. DREIGINGEN De gunstige economische ontwikke ling ziet de Troonrede bedreigd door spanningen zowel in Nederland als in het buitenland, hetgeen tot uitdruk king komt op een steeds ongunstiger wordende betalingsbalans. Wederom gewaagd de Troonrede van de grote nood, die Nederland nog steeds beheerst door het gebrek aan huizen, en ook voor het ingaande regeringsjaar wordt voor de woning bouw de grootst mogelijke prioriteit toegezegd. Het onderwijs zal in de naaste toe komst grote zorgen baren door gebrek aan onderwijskrachten en school ruimte; bijzondere maatregelen wor den in het vooruitzicht gesteld. Met de verwachting, dat de inter nationale samenwerking, die het ko mende jaar een nieuw stadium zal j bereiken met het bijeenkomen van de j raadgevende interparlementaire Be- neluxraad, de volkeren meer tot el kander zal brengen, sloot Hare Maje- steit de Troonrede en verklaarde de Staten Generaal voor geopend. (De volledige tekst van de Troon rede staat afgedrukt op pagina 1 tweede blad). Als het verkeerd gaat met Suez: Beperking van benzinegebruik Op het departement van Economi sche Zaken wordt bij wijze van voor zorg een distributie-systeem voor olie en benzine voorbereid voor het geval, dat de Suez-kwestie aanleiding wordt tot het stagneren van de olie-aan voer. Overwogen schijnt te worden een beperking van het autorijden door particulieren en speciaal een verbod op het zogenaamde „zondags rijden". Daarnaast bestaan nog plannen om het autoverkeer op weekse dagen enigszins in te tomen. Door deze maatregelen zou voldoende benzine bespaard worden. Momenteel ziet het er nog niet naar uit, dat deze maatregelen nodig zijn, temeer omdat de Amerikanen reeds voorbereidingen treffen om de aanvoer van benzine langs de Kaap te leiden. KROESTSJEF NEEMT RUST. Het sowjetpersbureau „Tass" meldt, dat de eerste secretaris van de com munistische partij der Sowjet-Unie, Kroestsjef, zich 19 september naar Zuid-Slavië zal begeven om daar „enkele dagen rust" te nemen. Een uur na haar ontsnapping aan de menigte heeft mevrouw Bouman in het huis van mr. E. Bonn (van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging) aan de correspondent van het A.N.P. het volgende relaas van de gebeurtenissen gegeven: „Na het sluiten van de 61ste zitting in de zaak van mijn cliënt H. Schmidt, verliet ik de rechtszaal en klom ik op een bank om Schmidt te zien instap pen in de politiewagen, waarmee hij naar de gevangenis zou worden terug gebracht. Ik zag, dat de politie zeer krachtig een vrije doorgang voor de wagen maakte door de menigte van honderden mensen op het voorerf van het gerechtsgebouw. Maar toen de wagen op een afstand van niet meer dan honderd meter was, zag ik ook, dat de speciale politie, die het gebouw had bewaakt, achter de politiewagen met Schmidt liep en dat deze politie het gebouw, dat omsingeld was door opgewonden jongeren, door slechts vijf of zes man gewone politie bewaakt liet. Over 'n muur van anderhalve meter gevlucht „GRIJP HAAR"! Plotseling was er een opschud ding op het voorerf en zag ik, dat de kroongetuige a charge Manoppo te midden van een menigte jongeren er bij deze op aandrong, het gebouw binnen te gaan. Onder aanvoering van Manoppo gingen zij een paar se conden later het gebouw binnen; zij droegen een demonstrant, die blijk baar gewond was, toen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maakte. Ze legden hem op een bank vlak bij de plaats waar ik stond. Toen zag Manoppo mij en schreeuw de: „Daar is ze, grijp haar, grijp haar". Ik rende weg om mijn leven te red den. Ik vluchtte de rechtszaal in en probeerde door een andere deur te ontsnappen. Maar jouwende jonge ren hadden tegen de tijd, dat ik daar was, die andere deur bereikt. Zij sloegen mij op mijn schouder en op mijn achterhoofd, ik viel bijna van de trappen, toen ik probeerde aan grenzende kamers te bereiken. Maar ik bewaarde mijn even wicht en het gelukte mij. Ik vlucht te in een van de kleine vertrekken van het kantoor en zag door het' raam, dat Willem Mooyman buiten poogde de menigte te weerhouden mijn ka mer binnen te gaan. De menigte volg de hem, toen hij tenslotte v/egliep. Achter een kast. Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aangren zende bureauruimte, waarin ik mij achter een kast heb verborgen. Ik hoorde buiten mensen hard lopen en luidkeels schreeuwen; ik hoorde de vraag: „Waar is zijn?". Ik hoorde tevens, dat er meubilair werd ver nield en dat er met stenen gegooid werd, niemand kwam echter in de kamer, waarin ik mij bevond. Iemand opende de deur van de ka mer, die ik had gesloten, doch door zocht de kamer niet. Ik beken, dat ik stond te beven, terwijl ik stond te wachten, dat degene die in de kamer was binnengekomen, weer zou ver dwijnen. Tenslotte werd het stil. Ik waagde het buiten de kamer te kij ken en zag dr. Bonn, die over de halve deuren van de er tegenover ge legen rechtzaal keek. Ik begaf mij daarheen en na enkele minuten zag ik politiemensen, die bezig waren de deuren van de rechtzaal te sluiten. In deze tussentijd ging de jouwen- 'e en tierende menigte haar gang. De leer Menke voegde zich even later n de rechtszaal bij ons. De com mandant van de politie, die intussen op het toneel was verschenen, zeide ons, dat wij konden ontsnappen aan de achterzijde van het gerechtsge*- bouw. Over de muur. Wij moesten daartoe over een muur springen van anderhalve meter hoogte, maar ik kan u de verzekering geven dat ik in staat zou zijn geweest over een nog hogere muur te sprin gen als dit nodig zou zijn geweest om te ontsnappen. Mevrouw Bouman glimlachte bij deze laatste opmerking. De heer H. Menke, hoofd der poli tieke afdeling van de Nederlandse vertegenwoordiging, werd door de volksmenigte ingesloten onmiddellijk nadat de menigte het gebouw was binnengedrongen. Een beambte nam de heer Menke onder zijn hoede en bracht hem in zijn kantoorkamer in veiligheid. De heer Menke had nog gelegenheid te zien, dat de Nederlandse journalist Willem Mooyman zich naar mevrouw Bouman spoedde. De heer Bonn zei: Zonder de moed van Mooyman had mevrouw Bouman nu gedood kun nen zijn. Door zijn moedige houding leidde hij de aandacht van de menig te af van haar voornaamste doel. De woedende demonstranten volg den hem, toen hij wegliep uit de rich ting van de kamer, waar mevrouw Bouman zich had verborgen. De heer Bonn werd met stenen be kogeld, toen hij, enkele ogenblikken nadat de menigte het gerechtsgebouw had overstroomd, voor de kamer stond, waarin mevrouw Bouman ver bleef, hij had schrammen op zijn lin kerarm. „Mooyma/i heeft gevochten als een leeuw", aldus de heer Bonn De Nederlandse vertegenwoordiging in Indonesië heeft verzocht om een onmiddellijk ingaande speciale poli tiebewaking voor de woning van me vrouw Bouman. Gewapende opoe op de weg Op een pas voor het verkeer open gestelde verkeersweg in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft in het afgelopen weekend een 72-jarige grootmoeder, gewapend met een ge weer en bijgestaan door familiele den, post gevat om elk verkeer op de weg te verhinderen. Deze strijd vaardigde vrouw, me vrouw Kornelia Zariczny, kan het namelijk helemaal niet verkroppen, dat een deel van haar land is ont eigend voor de aanleg van de weg. Het was zonder haar toestemming gebeurd en bovendien had zij geen schadevergoeding ontvangen, zegt zij. Zij heeft tenslotte toch eieren voor haar geld gekozen en ingestemd met een wapenstilstand. De wegver sperring in de vorm van een gevelde boomstam is weggehaald. Twee jonge Amerikanen, die nog maar net onder en boven de lange broek uitsteken, hebben een vliegtocht van ruim een uur gemaakt boven hun woonplaats in een „geleend" vliegtuigje, dat onbewaakt met de contact sleutel in het slot op het vliegveld stond. De techniek van het vliegen leverde hun geen moeilijkheden op: ze hadden die van te voren in een boekje terdege bestudeerdHier zien we „piloot" Eddie Cates en zijn „tweede piloot" Roy Alkan Brosseau in de cockpit van het toestel, waar mee zij de „joy flying" pleegden. Laten we hopen, dat de raketten in Amerika beter bewaakt worden Russisch-Amerikaanse samenwerking De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken bij het afschieten en na gaan van satellieten, die de aarde vanuit zeer grote hoogte moeten verkennen, aldus meldt de „Times". Beide landen bereiden plannen voor tot het lanceren van kunstmatige hemellichamen tijdens het interna tionale geofysische jaar. Prof. Chapman, voorzitter van de speciale commissie voor het interna tionale geofysische jaar, zei op een vergadering van deze commissie, die zaterdag te Barcelona werd gehou den, dat dit besluit het hoogtepunt van de besprekingen vormde en van het grootste gewicht is voor het ge hele programma van onderzoek. Zonnig weer Door drukstijgingen boven Scandi navië werd het hogedrukgebied bij Shotland aan zijn noordoost flank versterkt. Later ontwikkelde zich achter de Noorse bergen een afzon derlijk gebied met hoge barometer standen, dat zich tamelijk snel in zui delijke richting naar Duitsland en Polen verplaatst. Het wolkendek, waarachter de zon maandag vrijwel de gehele dag schuil ging, wordt nu langzaam naar het westen gedreven en dinsdagmorgen begon de bewolking dan ook in de provincie Groningen te breken. Mor gen komt het weer in ons land geheel onder invloed te staan van het conti nentale hoge drukgebied en zal met een iets in kracht toenemende wind uit oostelijke richtingen zeer droge lucht uit Duitsland worden aange voerd, waarin vrijwel geen bewolking meer voorkomt. De temperaturen kunnen hierin overdag een paar gra den hoger worden dan dinsdag. Het standvastige weer duurt nog enkele dagen voort en de neerslag- kansen blijven gering. Wel neemt de kans op nachtvorst geleidelijk toe. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDERE NACHT. Vannacht en morgenochtend kouder. Morgen overdag droog weer met weinig bewolking en ongeveer' dezelfde mperaturen a als vandaag. Zwakke of matige X wind uit oostelijke richtingen. Hoogwaterstanden 19 Sept. 3.v.m.; 3.15 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE EERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRJCH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt zwaar bew. onbewolkt motregen geheel bew. zwaar bew. geheel bew. nevel zwaar bew. geheel bew. licht bew. mist zwaar bew. mist nevel geheel bew. licht bew. zwaar bew. nevel onbewolkt licht bew. licht bew. Tweemaal „overtreffende trap" bij de Amerikaanse lu chtmacht: op de voorgrond het kleinste straalvliegtuig, de twee-persoons Cessna T 37 trainer en op de achtergrond de bijna zeventig keer zoveel wegende B 52 bom menwerper. De topsnelheid van bet tramertje ligt bij de 400 mijl p. u.; die van de bommenwerper bij de 650 mijl p. u. Korreltje Met één sprong komt men niet op de hoogste trap.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1