3)e£aidóe(2oti4a/nt De DOLLAR zal de KNIEËN NASSER dwingen op Nasser blaast van de hoge toren Amerika wil half miljard dollar lenen Amerikaanse ertsboot in tweeën gebroken Nasser wil Egypte's soevereiniteit verdedigen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No De beste loodsen staan nu aan de wal Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40 - Advertenties.'17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 Amerika zal dollars, tankboten en olie beschikbaar stellen, om Nasser op de knieën te krijgen. Men verwacht dat Amerika aan Westeuropese landen een slordige half miljard dollar zal lenen om ze in staat te stellen de vaart door het Suez- kanaal te vermijden als Egypte weigert schepen van de voorgestelde gebruikersorganisatie te laten passeren. De dollars zouden de kosten moeten dekken van Europese olie-aankopen in de Ver. Staten en Zuid-Amerika en wellicht ook van de omweg om de Kaap naar het Midden-Oosten. Minister Dulles zal dit plan deze week aan de nieuwe Londense Suezconferentie voorleggen, in de hoop daarmee Enge land en Frankrijk te doen afzien van militair optreden tegen Nasser. MOSKOU echo of souffleur van CAIRO AMERIKA VERWACHT WEIGERING. Amerikaanse functionarissen in Washington geloven, dat uit de zater dag gehouden reden van president Nasser opgemaakt kan worden, dat hij zal weigeren schepen van de op te richten organisatie van gebruikers van het Suezkanaal door te laten. Men gelooft, dat daarom de voor naamste vraagstukken, die de Lon dense conferentie de volgende week moet oplossen, zijn: 1. Coördinatie van plannen om het scheepvaartverkeer om Kaap "de Goede Hoop te leiden (waardoor Egypte de inkomsten uit de ka naalexploitatie goeddeels moeten derven en Nasser prestigeverlies zou leiden). 2. Voorzieningen met het oog op de financiële gevolgen hiervan. De Ver. Staten hebben reeds laten weten, dat zij bereid zijn dollars, tankschepen en olie beschikbaar te stellen om tekorten als gevolg van de sluiting van het Suez-kanaal aan te vullen. In ieder geval zou eerst een proef- konvooi naar het Suezkanaal gezon den worden. De Amerikaanse functionarissen geloven, dat minister Dulles op de Londense conferentie bereid zal zijn de voorstellen voor de gebruikersor ganisatie aan te vullen met sugges ties van de andere deelnemers, als deze zouden bijdragen aan het vin den van een vreedzame en prakti sche regeling van het vraagstuk. OLIEVOORZIENING. Deskundigen van de Amerikaanse regering en van oliemaatschappijen in de V.S. hebben een plan opgesteld, dat voorziet in handhaving van de dagelijkse Westeuropese invoer van 2.500.000 vaten olieprodukten, ook indien het vervoer door het Suezka naal aan vertraging onderhevig zou zijn. In dat geval zullen dagelijks onge veer 450.000 vaten uit het westelijk halfrond naar West-Europa worden gezonden, benevens 300.000 vaten uit het» Midden-Oosten, die normaal naar de Verenigde Staten worden verscheept. Wanneer bij deze verschepingen nog de olie komt, die door pijpleidin gen van de olievelden in het Mid den-Oosten naar de Middellandse Zeehavens wprdt afgevoerd, bene vens de olie, die via de route om de Kaap naar Westeuropese havens zal worden gebracht, zal de dagelijkse Westereuropese behoefte gedekt zijn. Tankers. Volgens deze Amerikaanse pers berichten zullen 35 tot 40 thans op gelegde Amerikaanse tankbotgn ge reed wórden gemaakt, om de door West-Europa benodigde olieproduk ten over de Atlantische Oceaan te vervoeren. Door deze maatregelen zou ge- op Nasser wordën uitgeoefend. Deze economische druk heeft nog een an dere kant. Als de olieproduktie van de Westelijke maatschappijen in het Midden-Oosten gaat dalen, verliezen de Arabische staten, die thans Nas ser steunen, olieroyalties. Daardoor zouden zij zich tegen Nasser kunnen gaan keren. SOWJET-REGERINGS- VERKLARING. Radio-Moskou heeft zaterdag een verklaring van de Sowjet-regering omgeroepen, waarin verklaard wordt, dat de voorgenomen vereniging van gebruikers van het Suezkanaal door de wereldopinie slechts beschouwd kan worden als een gevaarlijke uit daging om incidenten uit te lokken, die gewapende interventie tegen Egypte moeten rechtvaardigen. De Sowj et-regering wijst er op, dat elke bedreiging van de vrede in het Midden- en Nabije-Oosten ook de belangen en de veiligheid van de Sowjet-Unie raakt. De Britse en Franse militaire voorbereidingen zijn volgens Sowjet-regering in strijd met de geest van het V.N.-Handvest. Daar bij komt nog, dat Engeland Frankrijk, als leden van de Veilig heidsraad der Ver. Naties, bijzonder verantwoordelijk zijn voor handha ving van de vrede. De Sowjet-verklaring bevatte te vens de mededeling, dat de Sowjet- Unie zal deelnemen aan het door Egypte voorgesteld onderhandelings orgaan voor regeling van de Suez- kwestie. De kwestie kan en moet op vreedzame wijze geregeld worden, aldus de verklaring. Twee-en-dertig doden De Amerikaanse ertsboot Pelagia is zaterdagavond in een vliegende storm ter hoogte van Narvik vergaan bij de ingang van de Vestfjord, het Noorse schepenkerkhof nabij de Poolcirkel. Het 7.238 ton metende schip is volgens vijf geredde opva renden, de enigen van de 37 leden van de bemanning die de ramp over leefden,. doormidden gebroken. Het zoeken naar de overige opvarenden van het in New York thuishorende schip werd zondagavond gestaakt. De vijf overlevenden fcijn met het stoffelijk overschot van een van hun kameraden op de Engelse treiler Northern Duke op weg naar de Noor se haven-Harstad. De treiler redde de vijf mannen gisteren vlak bij de Lofoten. Zij dreven daar rond in een reddingboot. In de reddingboot de enige die was gestreken nadat de scheepshuid van de Pelagia begon te sdheurenlag ook het lijk van een zesde opvarende. De Engelse treiler die tijdens het reddingswerk lek was gestoten zette koers naar de haven Harstad op de Lofoten. De kapitein van de treiler meldde ^er radio dat de ger-edden zo vermoeid waren dat hij hen niet wil de lastig vallen met vragen over het vergaan van hun schip. Noodseinen. Zaterdagmiddag zond de Pelagia, een in 1943 in Baltimore gebouwd schip, de eerste noodseinen uit. Het vroeg toen onverwijlde hulp. Later seinde het dat een boot was gestre ken voor een inspectie van een be schadiging van de scheepshuid. Dat was het laatste levensteken van de Pelagia. Verscheidene schepen en vliegtui gen zochten uren lang de zee af. Een vliegboot van het type Catalina kreeg zondagmorgen een reddingboot in het oog en dirigeerde er de dichts- bijzijnde schepen heen. De Northern Duke bereikte de sloep het eerst. De overlevenden vertelden dat er maar één boot was gestreken voor de Pelagia in tweeën brak. Zij uitten de vrees dat zij de enige overlevenden waren. De Pelagia was met een la ding erts op weg van Narvik naar Baltimore. 5)e aude iaad&ett uetCaten het £gypti&che a chip Grote woorden. Het Sowj et-maandblad „Interna tionaal Leven" heeft zaterdag ver klaard, dat als Engeland een militai re actie tegen Egypte zou onderne men om de kanaalkwestie op te los sen, „dit uiteindelijk leiden zou tot de val van Engeland als wereld macht". Radio-Moskou verklaarde zater dag in een Arabische uitzending, dat de terugtrekking van de loodsen van het Suezkanaal een poging van de westelijke landen is om de scheep vaart door het kanaal in de war te sturen. De westelijke mogendheden zijn nu overgegaan „tot openlijke uitdaging van Egypte", aldus de ra dio. Nederlander in Denemarken omgekomen De 22-jarige machinist bij de kust vaart G. Koopmans uit het onder de gemeente Franekeradeel horende plaatsje Boer is in de nabijheid van Kolding (Denemarken) om het leven gekomen. De machinist, die om nog onopgehelderde reden op de weg lag, is door de auto van een tachtigjarige Deen overreden. De Nederlander is tijdens het vervoer naar een zieken huis overleden. De politie te Kolding meent, dat de heer K. tweemaal overreden moet zijn; na het eerste ongeluk is hij op de weg blijven liggen en daarna over reden door een inwoner uit Kolding. De heer K. was machinist aan boord van het m.s. „Pavonis", dat in Kol ding ligt. Avontuur aan Syrische grens Syrische troepen hebben zaterdag ten noorden van het Meer van Gali- lea twee burgers, een Amerikaanse toerist en zijn Israëlische vriend, die met een auto aan de Israëlische kant van de rgens reden, aangevallen en ontvoerd. De auto werd, met kogels doorzeefd en geheel uitgebrand, bij de grens teruggvonden. De neutrale voorzitter van de Syrisch-Israelische bestandscommissie heeft de Israëlische autoriteiten mee gedeeld, dat de twee mannen van daag door de Syriërs zouden worden uitgeleverd. De Kabinetscrisis Nieuwe adviezen Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen op het Huis Ten Bosch ontvangen de vice-president van de raad van state dr. A. A. L. Rutgers. De koningin zal heden voorts ach tereenvolgens ontvangen prof. dr. L. J. M. Beel, prof. dr. A. M. Donner, prof. mr. R. Kranenburg en prof. mr. P. J. Oud voor het inwinnen van staatsrechtelijke adviezen. Collegiale belangstelling voor minister Van Oven Zaterdagmiddag heeft prof. mr. J. van Oven, minister van justitie in het demissionaire kabinet, in zijn functie van demissionair minister van binnenlandse zaken ad interim, in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag plechtig de zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal gesloten. De foto links toont v.l.n.r. de démissionaire ministers mr. J. M. L. Th. Cals, mr. F. J. F. M. van Thiel en mr. J. M. A. II Luns, uit een raam van het gebouw der Eerste Kamer belangstellend toekijkend, terwijl prof van Oven (foto rechts) zich van zijn taak kwijt. Nadat de „oude" Suez-kanaalmaatschappij daartoe toe stemming had verleend, heeft het niet-Egyptische' per soneel de voorkeur te kennen gegeven Egypte te willen verlaten. Op de foto ziet men een aantal niet-Egyptische loodsen in de r\S staan bij het paspoorten bureau te Port Said voor een uitreisvisum. Geweld tegen geweld President Nasser heeft zaterdag verklaard, dat Egypte van plan is zijn souvereiniteit „tegen iedere prijs" te verdedigen. Hij zei dit te Bilbeis nabij de ka naalzone bij de uitreiking van bre vetten aan nieuwe piloten van de Egyptische luchtmacht. „Terwijl Engeland en Frankrijk thans met hun sabels kletteren, ver klaar ik uit naam van het Egyptische volk, dat met succes tegen buiten landse overheersing en agressie heeft gestreden, dat wij van plan zijn onze soevereiniteit tegen iedere prijs te verdedigen." «Egypte wil een voorbeeld voor de wereld zijn, dat zwakkere landen hun soevereiniteit en waardigheid kunnen en zullen behouden, indien zij hiertoe vastbesloten zijn." Voorts verklaarde de president, dat Egypte nooit het eenzijdig be sluit om een vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal op te rich ten, zal erkennen. Wel wil Egypte, zoals reeds verklaard is, met alle be langhebbende landen samenwerken om de vrije vaart door het kanaal te verzekeren in de best mogelijke om standigheden en in het belang van alle landen, maar de vrijheid en on afhankelijkheid van Egypte moeten absoluut geëerbiedigd blijven. De Egyptische regering heeft ge probeerd samen te werken met lan den, die zeggen dat zij kleinere lan den helpen, aldus Nasser, doch zij vroegen een te hoge prijs. „Toen wij weigerden, keerden zij zich tegen ons". De landen die het project voor de dam bij Assoean wilden financie ren' „stootten ons in de rug met de bewering dat onze economie niet ge zond was". Aldus de president. Egypte zal geweld met geweld be antwoorden. „Elke buitenlander, die Egypte tegen onze wil binnenkomt, zal het land niet levend verlaten. Wij zullen een georganiseerde oorlog en een guerilla voeren". De president beschuldigde de Brit se minister van buitenlandse zaken „Selwyn Lloyd" en de directeur van de oude Suezkanaalmaatschappij, Pi- cot, ervan, dat zij de kanaalemplo yés hadden opgestookt het werk neer te leggen, zodat „de wereld zou zien, dat Egypte de vrije vaart door het kanaal niet kan verzekeren". Het feit, dat j.L vrijdag 50 sche pen het Suezkanaal zijn gepasseerd, een nieuw record, noemde president Nasser een overwinning voor Egyp te en een nederlaag voor het inter nationale „bandietisme". Terwijl Nasser sprak, vlogen straaljagers en bommenwerpers van Russische makelij over. Weinig verandering Tijdens het weekeinde werd het weer bij ons bepaald door een lang gerekt hogedrukgebied, dat zich van de Balkan over de Noordzee en Schotland naar de Oceaan uitstrekte. Aan de zuidflank ervan stroomde met een matige noordoostelijke wind droge lucht uit Duitsland ons land binnen. In deze lucht kwam weinig bewolking voor. Het hogedrukgebied was echter aan tamelijk grote vorm veranderingen onderhevig en maan dagmorgen was er alleen nog een af zonderlijke cel over, waarvan het centrum op de Oceaan ten noord westen van Schotland gelegen is. De wind draaide intussen naar noordoos telijke richtingen, waardoor iets min der droge lucht van de Noordzee werd aangevoerd met daarin een uitgebreid wolkendek. Dit wolkendek wordt bo ven Denemarken begrenst door een zwak front, dat langzaam over de Duitse Bocht naderbij komt. Er is daardoor in de weerstoestand geen grote verandering te verwachten. De wind blijft in de noordhoek, ter wijl tijdelijke wolkenvelden zullen binnendrijven, kunnen er ook ver spreide opklaringen voorkomen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering en de regenkansen blij ven gering. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Perioden met zonneschijn en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ^oo^w^terst? nden 18 Sept. 2.25 v.m.; 2.45 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van maandag morgen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 13 C. OSLO onbewolkt 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 14 ABERDEEN geheel bewolkt 16 LONDEN half bewolkt AMSTERDAM geheel bewolkt LUXEMBURG zwaar bewolkt PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK AJACCIO 22 nevel 23 mist 21 licht bewolkt 25 regen 21 onbewoikt 21 mist 24 mist 26 onbewolkt 26 mist 24 half bewolkt 25 nevel 25 zwaar bewolkt 25 Korreltje Een valse pijp bederft de gehele orgelpartij.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1