DE SPOKENJAGE Nederlands bedrijfsleven niet ongerust over Suez De zaak Anneke Beekman Scheepvaartmaatschappijen nemen maatregelen Lemstcr aak voor Prinses Beatrix Samenstelling van de koninklijke stoet op Prinsjesdag Bezwaar van N.S. tegen concessie Leiden-A'dam (Maarse en Kroon) N.S.-busdienst tussen Amsterdam en Den Haag in het geding VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Koran en het communisme Het Nederlandse zakenleven maakt zich niet al te ongerust over de situa tie, die rond het Suezkanaal is ont staan. Dit verklaarde dr. C. Hillen secretaris van het Midden-Oost-Insti- tuut, tijdens een onderhoud op de Utrechtse najaarsbeurs. Het Nederlandse zakenleven is van mening, dat de handelsbetrekkingen niet zullen lijden ondeir de huidige internationale spanning. Bovendien maakt men zich niet al te grote zor gen over een mogelijke stagnatie in de betalingen. In dit licht bezien, aldus dT. Hillen, is het begrijpelijk, dat de Nederlandse handel rustig voortgaat, getuige de deelneming aan de internationale jaarbeurs in Damas cus, die de gehele maand september Minister v. d. Kieft □aar Washinhton Minister J. van de Kieft vertrekt hedenmiddag als „Governor of the „International Bank for Reconstruc tion and Development" naar Was hington, waar hij de jaarlijkse ver gadering van de „Governors" van de bank zal bijwonen. Bij de opening van de staten-gene- raail zal de minister dus niet aanwe zig kunnen zijn. De minister van financiën a.i., dr. W. Drees, zal in de namiddag van dinsdag 15 sept a.s. de begroting voor het dienstjaar 1957 aan de voorzitter der Tweede Kamer overhandigen. HET BEVRIJDINGSVUUR BRANDT IN MAASTRICHT Gisteravond om half negen hebben de Maastrichtse atleten die maandag avond in de Normandische stad Caen het vrijheidsvuur in ontvagst hebben genomen, dit vuur in een onafgebro ken estafette dwars door Frankrijk en België Maastricht binnen gedra gen. Na een snelle tocht met de vlam door de stad die op deze dag als eerste stad van ons land' haar bevrij ding herdenkt, werd met het vuur van Normandië de vlam aan het be vrijdingsmonument op het Konings plein ontstoken. De laatste dag dor estafette heeft het uiterste aan lichamelijke kracht inspanning geëist van de door gebrek aan slaap zeer vermoeide estafette lopers. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello, en pia no. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Drents progr. 14.25 Mannenkoor. 14.50 Bereidt de school voor op heti leven in de maatschappij?, caus. 15.05 Gram. 15.35 Boekbespr. 15.50 Strijk orkest 16.30 Voetbalrep. 18.20 Nieuws en comm. 18.40 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. 19.40 De Bijbel in het kerke lijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Koorzang. 20.25 Cabaret. 20.55 Ork.conc. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Orgelspel en zang. 22.35 Schimmenspel op zee, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de 'kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.0£ Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinb.-meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Gram. 14.40 Amateurprogr. 15.00 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.40 Amateurprogr. 16.00 De schoonheid v. h. Grego riaans. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette-ork. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Ra dio Philharm. ork. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.00 De resoluties van het Internat. Kath. Artsencongres te Scheveningen, caus. 21.10 Belevenis sen van een missionaris in het cen trale bergland van Nieuw Guinea, caus. 21.30 Gram. 21.50 Metropole- ork. en solist. 22.30 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 15.45 Voor de kinderen. NTS: 16.25—18.15 Eurovisie: Voetbal. wedstr.: ZwitserlandNederland. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 TV-encyclopedie. 20.20 Vragen "136 Gram. 20.50 progr. 21.50 aan voorbijgangers. 20.36 Filmprogr. 21.00 Gevar. Dagsluiting. duurt. Al met al raakt de kwestie Suez in feite alleen nog de scheep vaart. Communistische hadji's. Zich verder verdiepend in de hui dige sfeer in het Midden-Oosten wees dr. Hillen op de zeer belangrijke vraag in hoeverre de Sow jet-Unie haar invloed zal weten uit te breiden. Moskou doet er, volgens hem, alle mogelijke moeite voor. Hadji's trek ken door de Arabische gebieden om de koran op basis van communistische theorieën uit te leggen. In boekwin kels in Syrië vindt men soms een grote verscheidenheid aan van in het Arabisch vertaalde communistische lectuur. Hoewel het gevaar van deze Russi sche infiltratiepogingen niet over het hoofd gezien mag worden, dient men aldus dr. Hillen, toch vooral de reali teit niet uit het oog te verliezen. De heer Hillen wees in dit verband op de blokkering van de Egyptische ster- lingsaldi, als eerste reactie op Nassers nationalisatie van het Suezkanaal. Gertrude van Moorst, de Neder landse, die ingevolge een Nederlands uitwijzingsverzoek in België is aan gehouden, is donderdag voor de ka mer van inbeschuldigingsstelling van het hof van beroep te Luik versche nen. Zij is de zuster van Elizabeth van Moorst, die met het joodse kind Anneke Beekman spoorloos verdwe nen is. Zij werd door het hof van beroep van Amsterdam veroordeeld wegens medeplichtigheid aan ontvoe. ring. De verdedigers van Gertrude van Moorst hebben de beschuldiging be twist. Advokaat-generaal Rigaux was van oordeel dat er, wat de Belgische wetgeving betreft, verjaring kan in geroepen worden. De verjaring trad volgens hem in, niet na de veroor deling maar op het ogenblik dat de beslissing werd genomen het kind aan de Israëlische gemeenschap toe te vertrouwen. Het gemotiveerde advies van de kamer, dat niet openbaar gemaakt mag worden, zal aan het ministerie van justitie worden overgemaakt dat de beslissing in verband met de uit wijzing zal moeten nemen. de Kaap Voor de vaart rond o.a. te Kaapstad, en om opgave van de beschikbare brandstof gevraagd. Uit de tot nu toe ontvangen antwoor den is gebleken, dat aan de vraag zal kunnen worden voldaan. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van vervoer heeft kortge leden een bezoek aan Zuid-Afrika ge bracht, om te bespreken, wat er ge daan zou kunnen worden, wanneer er meer gevergd zou worden van de bunker- en andere installaties in Zuid-Afrika. Volgens scheepvaartkringen is de scheepvaart rond de Kaap tot dusver re nog niet sterk toegenomen. De Engelse oliemaatschappijen wer ken samen met de scheepvaartmaat schappijen om er voor te zorgen, dat er een voorraad bunkerbrandstof ge vormd wordt op strategische punten in Zuid- en West-Afrika, voor het ge val de scheepvaart in plaats van door het Suezkanaal rond de Kaap zal moeten worden geleid, zo werd donderdag te Londen vernomen. Een woordvoerder van de voor naamste Engelse oliemaatschappijen deelde mede, dat de scheepvaart maatschappijen bijzonderheden aan de oliemaatschappijen hebben ver strekt, over de brandstof, die zij no dig zullen hebben, in geval zij haar reisroutes zullen moeten wijzigen. De Peninsular and Orient Line, die 11 schepen op Australië en het Verre Oosten exploiteeert, heeft donderdag routewijzigingen bekend gemaakt, waardoor verscheidene van haar schepen rond de Kaap zullen varen. De Orient Line maakt reeds ge bruik van de Kaaproute. Alle scheep vaartmaatschappijen, die voor de reis naar het Verre Oosten en Australië van het Suez-kanaal gebruik maken, hebben zich onafhankelijk van elkan- „Het is een droom", was de reac tie het van H.K.H. Prinses Beatrix op 31 januari j.l., de dag van haar 18e vér jaardag, toen het kort daarvoor geformeerde comité „Varend Neder land" haar kwam vertellen, dat be sloten was haar ter ere van deze heuglijke dag een jacht aan te bie den. „Het zal een kampeerschip, een moederschip voor mij worden", sprak zij tot de voorzitter van het comité, de heer E. Crone uit Amsterdam. Daar de keuze verder aan de prinses werd overgelaten wachtte men in spanning af, waarop de keuze zou vallen. Prinses Beatrix zeide korte tijd la ter, gaarne een Lemster-aak te wil len bezitten, een rond jacht, oorspron kelijk gebruikt als vissersvaartuig, dat overal in Nederland, met uitzon dering van nauwe vaarwaters, zal kunnen varen; De prinses vertelde verder te verlangen, dat het schip eenvoudig zou worden ingericht en het karakter van een kampeerschip zou dragen. Als naam heeft zij be dacht „De groene draeck", genoemd naar het admiraalsschip van Piet Hein. De heer A. de Boer uit Lemmer, een bekende ontwerper van Lemster- aken, heeft de tekeningen van het schip aan het comité overhandigd. De indeling en de constructie is daarop ontworpen door de N.V. Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr., die inmiddels begonnen is met de bouw van de diverse onderdelen. Over enkele maanden zal de kiel worden gelegd, waarop dan direct verder gebouwd kan worden. Het is de bedoeling, dat de wit-crêmekleu- rige aak, met op de kop van het roer een gebeeldhouwde draak, in mei 1957 gereed zal zijn, zodat het vaar tuig spoedig daarna zal kruinen wor den aangeboden. Bij de lengte van 15 meter krijgt het een breedte van 4.40 meter en het zeiloppervlak zal in totaal 128 vierkante meter bedragen. In de ach- terpiek komt een cockpit, plaats bie dend aan circa acht personen, met daaronder een motoikamer met een motor van 65 pk.. Daarvoor een sa lon van 4.30 bij 2.40 m. met een hoeksofa, ook geschikt voor twee personen om op te slapen, tafel, drie armstoelen, vaste kast, schrijftafel buffetbar, kast voor oliegoed en een gashaardje. Weer hiervoor ligt een gang met aan bakboord een hut voor vier dames en aan stuurboord een hut voor twee gasten. Bij de boeg ligt het schippersverblijf voor de twee vaste bemanningsleden, die het jacht krijgt, en hierachtir de kombuis met aanrecht, gootsteen, butagas-geijser en -gasstel en een koelkast. Verder zijn er drinkwatertanks voor 1200 li ter. Het casco wordt geheel van staal. De betimmering zal eenvoudig doch smaakvol zijn, maar de keuze der houtsoorten wordt aan de prinses overgelaten. Het m.s. Joh. v. Olden Barneveld, dat met ongeveer 1060 repatriërenden uit Indonesië aan boord, via de Kaap naar Amsterdam zal worden gedirigeerd, wordt vrijdagochtend 14 september in Amsterdam en in verband met het gewijzigde vaarplan op 25 sept. te Kaapstad, op 7 oktober te Las Pal- mas en op 12 oktober te Amsterdam verwacht. Het m.s. Oranje, zo deelt de directie voorts mede, blijft voorlopig de oude route volgen. De Oranje vertrok Rie den uit Colombo. BISDOM ROTTERDAM. Volgende week woensdag, 19 sep tember, zal de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen, geen audiën tie aan leken verlenen. BISDOM HAARLEM. Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 18 september geen audiëntie verlenen. De stoet, welke a.s. dinsdag te één uur van het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag vertrekt om h. m. de koningen, z. k. h. prins Bernhard en h. k. h. prinses Beatrix te begeleiden naar de Ridderzaal, waar de plechtige opening van de nieuwe zitting der sta ten.generaal zal geschieden, zal als volgt zijn sa mengesteld: Een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard waarna een de tachement der Koninklijke Mare chaussee. Een compagnie van het garde-regi ment grenadiers met het vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel. De ceremoniemeester, jhr. D. G. de Graeff, gezeten in een rijtuig met 2 paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. Vier kamerheren, n.l. jhr. A. D. Laman Trip, H. A. A. baron Collot d'Escury, mr. R. Römer en jhr. mr. W. W. Feith, gezeten in één rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. De groot-officieren, mr. W. C. ba ron Snouckaert van Schauburg, vice- admiraal b/d N. A. Rost van Tonnin gen, mr. J. C. baron Baud en en ir. F. C. C. baron van Tuyl van Seroos- kerken, gezeten in één rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. De grootmeesteres, douairière A. A. Baronesse van Heeckeren van Mole- caten, geboren jonkvrouwe Groeninx van Zoelen en de dame du palais, H. P. J. baronesse van Till geboren Tu- tein Nolthenius, gezeten in een rij tuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk por tier. De grootmeester mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, gezeten in een rij tuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk por tier. Een commando rijkspolitie te paard. H. M. de koningin, z. k. h. de prins Trein in botsing met verlaten auto Om half negen gisteravond is een sneltrein uit Enschede naar Amster dam tussen Assel en Stroe op de Veluwe op een onbewaakte overweg in aanrijding gekomen met een per sonenauto. Het treinverkeer ondervindt ern stige vertraging, daar de trein nog niet kon worden weggesleept, omdat een stuk van de auto klem zit onder de trein. Een hulplocomotief, die was uitgerukt om de trein op te slepen kon daardoor niets uitrichten. De auto was geleend door de 26- jarige mej. A G. van S. uit Nieuw Milligen. Toen zij op de onbewaakte overweg kwam sloeg de motor af. Deze stond echter in de versnelling en was niet los te wrikken. Voordat de trein aankwam heeft de militair H. Klaassens, gelegerd in Nieuw Mil ligen, nog getracht de auto van de spoorrails af te werken en toen dat niet lukte geprobeerd de trein tot stilstand te brengen. Mej. van S. was allang uitgestapt en zette het op een lopen toen de trein naderde. De Commissie Vergunningen Per- sonenervoer (C.V.P.) zal eerstdaags een beslising moeten nemen over twee verzoeken voor een vergunning aan de autobusonderneming Maarse en Kroon N.V. te Aalsmeer voor twee trajecten namelijk Abbenes Rijksweg No. 4 Burger veen en Burgerveen—-Rijksweg No. 4Rijks weg No. 4.station Leiden. In verband met de streekvervoer- behoefte in de richting Alphen werd met goedvinden van de N.C. toege staan, dat voor het rijks weggedeelte SchipholBurgerveen Maarse en Kroon een vergunning kreeg. De vertegenwoordiger van deze on derneming, mr. M. van Vugt heeft tij dens een gisteren te Amsterdam ge houden zitting van de C.V.P. de ver zoeken gemotiveerd. Ten aanzien van de eerste zei hij, dat er een grote be hoefte bestaat aan een snel vervoer van de steden Leiden en Amsterdam naar de Kagerplassen. Deze dienst zal alleen in de zomer kunnen worden gereden. Het andere verzoek dient om een rechtstreekse verbinding tussen Am sterdam en Leiden tot stand te bren gen. Doch hiertegen tekende de N.S. bezwaar aan. Drs. Van Leeuwen be toogde namens de Spoorwegen, dat gegeven de voldoende frequentie van de N.S.-verbindingen, er een on nodige doublure zou ontstaan in strijd met de richtlijnen en de wet auto vervoer personen. der Nederlanden en h. k. h. Beatrix, prinses der Nederlanden, gezeten in een staatsiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. Een adjudant, luitenanit-kolonel- vlieger mr. R. P. E. M. van Zinnicq Bergmann, rijdt ter rechterzijde van de staatsiekoets en een adjudant, lui. tenant-kolonel C. C. Geertsema ter linkerzijde een weinig achter het por tier. De overige adjudanten, majoor J. J. L. baron van Lynden en majoor J. J. Eisma rijden achter de staatsie koets. Een commando rijkspolitie te paard tot sluiting van de stoet. De eerste stalmeester, majoor W. F. K. Bisschop van Heemskerck, onder wiens beve len de stoet staat, is gezeten te paard. Zijn plaats in de stoet is vrij. BROMFIETSER TEGEN TRAM GEREDEN. Op de kruising Amstelveenseweg Zeilstraat te Amsterdam is gister middag een 63-jarige bromfietsberij der tegen een tramwagen van lijn 2 gereden. De oorzaak is vermoedelijk het geen voorrang verlenen van de bestuurder van de bromfiets aan de tram. Bij aankomst in het Wilhelmina- gasthuis bleek de man reeds te zijn overleden. DB ORICINILB— ZICKUNER KAPEL TATTA MIRANDO met zijn, zeven zoons speelt van 16 september v.a. 4 uur Hotel-Café-Restaurant ..DKN OUDEN DBYL" Tel.: 01751 - 3966-3366 WASSENAAR Maarse en Kroon wil dienst met stopplaatsen Verlenging van de bestaande ver gunning voor de Nederlandse Spoor wegen tot het onderhouden van een busdienst ononderbroken tussen Amsterdam en Den Haag enerzijds of toewijzing van de aanvraag van de onderneming Maarse en Kroon N.V. te Aalsmeer tot 't verlenen van een nieuwe concessie tot het exploiteren van deze autobuslijn met stopplaat sen in verscheidene gemeenten ander zijds. Dit is het alternatief waarvoor de „Commissie Vergunningen Perso nenvervoer" is gesteld en waarover zij straks een uitspraak zal moeten vellen. Mr. M. van Vugt„ die de belangen van Maarse en Kroon verdedigde, zei van mening te zijn, dat de vergun ning voor het busvervoer indertijd aan de NB. tijdelijk was verleend, omdat de frequentie op de spoorlijn vooral in de spitsuren onvoldoende was. Deze frequentie is inmiddels ver beterd en derhalve is volgens mr. v. Vugt deze spoorbusdienst een „clan destien vervoer" geworden. Verdediging N.S. Drs. C. G. van Leeuwen verdedig de namens de N.S. het verzoek ofn verlenging van de vergunning, die de N.S. indertijd is verleend onder de bepaling „zolang de nodige uitbrei ding van het vervoer per rail niet mogelijk is". Welnu, verhoging van de frequentie op de z.g. „oude lijn (Am sterdamHaarlemDen HaagRot terdam) zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. De spoorwegwer- ken te Leiden zijn inmiddels voltooid, doch die te HeemstedeAerdenhout en in Delft ziet de N.S. niet tot stand komen vóór 1962. Eerder mag de fre quentie op deze lijn niet worden ver hoogd ter bescherming van de ver- keersbelangen op de weg in verband met de hinderlijke spoorwegovergan gen en in verband met de capaciteit van de stations en emplacementen. Van het totaal aantal reizigers op het traject AmsterdamRotterdam maalkte circa 50 pet. gebruik van de route over Gouda, terwijl de bus dienst AmsterdamDen Haag 20 a 25 pet. vervoert van het totaal aan tal reizigers per dag en het vervoer vertoonde een stijgende/ tendentie. De exploitatie noemde drs. Van Leeu wen alleszins doelmatig. Tenslotte verzocht drs. Van Leeu wen een wijziging van de vergunning. Deze bestaat uit het opnemen van drie nieuwe halteplaatsen in Den Haag alsmede het nemen van de rou te over de in aanleg zijnde Rijksweg 4a," waarbij de autobussen van via een punt nabij Yoorburg langs Rijks weg No. 12 Den Haag zullen binnen komen. Busdienst met stopplaatsen In zijn verdediging van de aan vraag van een nieuwe concessie voor het exploiteren van een buslijn Am sterdam'Den Haag door Maarse en Kroon zei mr. Van Vugt, dat het doel van deze nieuwe dienst zou worden, hen, die tussen beide grote steden een woonplaats hebben, een behoor lijke verbinding met beide grote be volkingscentra te geven. Vele ge meenten, particulieren, het Dieren park Wassenaar en de Gemeentelijke Dienst en Luchthaven Schiphol heb ben hun instemming met de aan vraag betuigd. Hij bestreed het argu ment van de N.S., dat hier sprake zou zijn van „landelijk vervoer" en uitte critiek op het in de spoorbussen gel dende treintarief. Drs. Van Leeuwen zei in zijn toe lichting op het bezwaarschrift van de NB. op deze concessie, dat de aanvraag behelst de instelling van 'n nieuwe autobusdienst plus de NS.auto- busdienst en niet een Maarse en Kroon-dienst in plaats van de NS- dienst. De in totaal door NS over rail plus weg geboden vervoervoorzie- ning in de route Amsterdam'—Den Haag noemde drs. Van Leeuwen vol doende, zoals volgens hem ook de overheid van mening is. De door Maarse en Kroon aangevraagde dienst heeft tot gevolg, dat een rechtstreekse verbinding wordt gege ven tussen twee belangrijke, bevol kingscentra, waartussen volgens spr. reeds voldoende openbare verbindin gen bestaan. Over het tarief zei drs. Van Leeuwen dat het door Maarse en Kroon voorgestelde langere tarief het gevaar vergroot voor een redelijke vervoersordening. SPORT (12) SCHAKEN HET FIDE LANDENTOERNOOI. Voor de finalegroep van het Fide lan- dentoernooi zijn enkele afgebroken partijen uit de tweede en derde ronde gespeeld, waardoor de uitslagen van de landenontmoetingen als volgt werden: Tweede ronde: RoemeniëArgentinië 2 y21 Y2DenemarkenTsj echosolwa- kijë 2—2. Derde ronde: ArgentiniëEngeland 2j/2V/2: TsjechoslowakijeZuidslavië 12 en 1 afgebr. partij; BulgarijëRoe menië 1 2J/£. Voorts zijn in het eerste en tweede kwalificatietoernooi de afgebroken par tijen uitgespeeld. De resultaten waren: le Kwalificatietoernooi le ronde: Po lenBelgië iy2y-, 2e ronde: Polen Frankrijk 22; NederlandColumbia 22; NoorwegenOostenrijk VA2\A', 3e ronde: ColumbiaZweden y?3'/2; OostenrijkPolen 2yV/2\ Finland Noorwegen iy\y én 1 afgebr. party. 2e Kwalificatietoernooi: 2e ronde: Phi- lippijnenIndia 1 y2y2\ 3e ronde: SchotlandPhilippijnen 2—2Porto Rico Mongolië 12 en 1 afgebr. partij. De uitslagen van de 4e ronde luiden: Finaletoernooi: RuslandHongarije yiy (2 afg.); ZuidslaviëZwitser land 214V> '1 afg.); EngelandBul garije 2Y-)Y-> (1 afg.); West Duitsland Denemarken 21 (1 afg.)Roemenië Tsjechoslowakije 11 (2 afg.); Israël— Argentinië Y-,Yt (3 af£). le kwalificatietoernooi: BelgiëChili 21 (1 afg.); NederlandIJsland 31; ZwedenOost Duitsland 11 (2 afg.); NoorwegenColumbia 02 (2 afg.); FrankrijkOostenrijk 1—2 (1 afg.); Po lenFinland Y>V/, (2 afg.). Zweden heeft in deze afdeling na vier ronden de leiding met 11 punten en 2 afgebroken partijen. Nederland volgt op de tweede plaats met 10^ pnt. en drie en vier ex aequo staan Frankrijk en België met ieder 9 pnt en 1 afg. partij. SCHAAKKLUB PROFESSORENWIJK „S.P.W." hield haar jaarvergadering in het klubgebouwtje „Het Profje' 'aan de Burggravenlaan. De notulen der vorige vergadering alsmede de jaarverslagen van de secretaris en de penningmees ter werden goedgekeurd. De kascommis- sie bracht verslag uit en dechargeerde de penningm. voor zijn uitstekend beleid. De aftredende bestuursleden, de he ren v. Os en v. d. Veen, werden herbe noemd, terwijl de heer v. Tol, die door omstandigheden als wedstrijdleider moest bedanken, werd opgevolgd door de heer Vink. Bij de prijsuitreiking werd de wissel- prijs voor de onderlinge competitie voor de 2e maal in successie toegekend aan de heer De Vries. De heer Huussen ont ving een prijs voor de beste resultaten in de bondswedstrijden. Na .het besluit weder met twee tien tallen uit te komen in de competitie van de L.S.B., kwam het punt onderlinge competitie aan de orde. Besloten werd voor het a.s. speelseizoen het nieuwe z.g. «systeem Keizer' 'in te voeren, hetwelk vele voordelen blijkt te hebben. De rondvraag leverde een vruchtbare bespreking op, waarna tegen het mid dernachtelijk uur deze zeer goed be zochte vergadering werd besloten. POSTDUIVEN Steeds Sneller (Noordwijk) Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Roosendaal, afstand 78 km. In concours 301 duiven, gelost 8.20 uur met sterke z.w.-wind; aankomst eerste 9.03.28 u., snelheid 1800 m. p.m. Uitslag: C. v. d. Berg 1-4-13; E. Smit 2-7-8; J. v. d. Niet Wz 3-11-15; A v. Duin Azn 5; J. C. P. de Ridder 6; J. Passchier en Zn 9-17: C. Smit 10.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8