OOST FLEVOLAND IS ROND Koningin Juliana zette de pompen direct in werking Draglinies wroeten 120 h.a. cultuurgrond uit de wildernis van 't Langeveld te Noordw.hout Sirenes loeiden: Over acht maanden ligt het land droog Het zand gaat naar Leiden voor het bouwrijp maken van gronden VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Juliana en een groot gezelschap van waterstaatkundigen, waterbouwkun digen, waterloopkundigen en dijkbou- wers in het reusachtige gemaal Wortman, het grootste van Europa, in Lelystad. In deze grote hal waren vele honderden bijeen om de plech tige inwerkingstelling der pompen door koningin Juliana bij te wonen. Minister Algera zeide het van gro 'te waarde voor ons land te achten, dat deze werken op tyd tot stand zijn gekomen. „Ik stel het op hoge prijs aan allen, die bij deze ontwikkeling betrokken zijn geweest, mijn grote waardering kenbaar te maken", aldus mr. Algera. f 14.000 per ha. In grote lijnen schetste vervolgens ir. J. F. R. van de Wall, hoofdinge nieur-directeur der Zuiderzeewerken, Glijdend over de vette baggerkluiten stapten twee voormannen van het grote dijkwerk in Oostelijk Flevoland op elkaar toe. Zojuist had de kraan- voerder Jan Schoffelmeer uit Schiedam zijn laatste baggerkluiten naar beneden laten vallen. De dijk was dicht. De sirenes loeiden en de stoom fluiten lieten een oorverdovend lawaai horen. Op het uiterste puntje van de Jan van Hasselt stond de koningin vergezeld van de minister-president en minister Algera en vele andere autoriteiten. Zij was onder de indruk van dat moment. „Wat enig, wie zijn die mannen die daar op elkaar toelopen", vroeg zij. Ingewijden wisten haar te vertellen, dat het Piet Dekker en Jan Hushart zijn, de bazen van de beide dijken, die onafgebroken met een snelheid van zes a twaalf meter per uur naar elkaar elkaar toegewerkt hebben. Geen wonder, dat zij juist zijn uitgekozen om als eersten over de vaste grond te gaan. Al gauw omringen de polderjon gens, veel Sliedrechtenaren, het twee tal, en met ware volksleut maken zij er een klein „gebbetje" van. Zij ma ken een stijf dansje op hun bagger laarzen en riepen elkaar dwaasheden Rommelige vloot. Om het onaanzienlijk brokje aarde, dat het centrum van de feestvreugde is, ligt in een wijde en onordelijke kring een enorme vloot. Schepen uit alle hoeken van het IJsselmeer zijn naar dit punt opgestoomd, zeiljachten en plezierboten. De schepen hadden een ligplaats gezocht tussen de ner veus heen en weer varende sleepbo ten, de bakken, de zandzuigers en al het materiaal waarover een dijkleger moet beschikken. Midden op zee was koningin Ju liana overgestapt van de Piet Hein op de Jan van Hasselt, die er af geladen met autoriteiten van enige afstand al precies eender uitzag als dé salonboten met belangstellende dagjesmensen. Dit overstappen geschiedde door middel van een drijvende aanlegstij- ger, waaraan beide boten meerden. Onder een scherm zat een voltallig harmonieorkest om de verveling te verdrijven marsen te blazen. Maar deze goed bedoelde muziek werd overstemd door gedonder van de malende bootmotoren en van de vliegtuigen, waarin de radio-verslag gevers de autoriteiten op de Jan van Hasselt op de hoogte hielden. Stilte. Op het grote moment was echter alles zo stil, dat het ratelende geluid van de kraan van Jan van Schoffel- meer duidelijk te horen was. Een voortijdig sireneconcert, dat door eer directie-vaartuigje nijdig werd weg- getoeterd ging vooraf aan het plech tige Wilhelmus, dat allen het hoofd deed ontbloten. Toen barstte het lawaai los. De watermassa, die door de ring dijk omsloten wordt, moet weggema- len worden en nog dezelfde middag stelde in gemaal Wortman koningin Juliana de acht machtige pompen van de drie gemalen in werking, die per etmaal de waterspiegel één centi meter kunnen doen zakken, zodat de deskundigen 'hebben uitgerekend, dat Nederlands derde IJsselmeerpolder over acht maanden zal droogvallen. Wij bouwen. „Nederland leeft wij bouwen". Met deze woorden besloot de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, een toespraak tot koningin j Luchtfoto van de sluiting van het laatste gat in de Meerdijk die de nieuwe polder oostelijk Flevoland zal omsluiten. De dichting van de dijk geschiedde donderdagmiddag om ruim acht minuten over een. Luchtfoto K.L.M. het tot stand komen van de derde polder: oostelijke Flevoland. Hij wees op de wijzigingen, welke in het plan- Lely, dank zij groeiende hydrografi sche kennis en mechanische mogelijk heden» ontstonden. De nieuwe grond kost, klaar voor exploitatie en bebouwd straks 14.000 per ha. Naar mijn mening, aldus ir. van de Wall, is hij niet te duur, ge zien de publiek-economische waarde. Wij krijgen brood voor vis en een land met duizenden welvarende boe rengezinnen. Alvorens koningin Juliana de uit nodiging van minister Algera aan vaardde om met het overhalen van een handel het Wortmangemaal en daarmede ook de „Colijn" en de „Lo- vink" in werking te stellen, las mi nister Algera het koninklijk besluit voor, waarbij aan een aantal mede werkers aan de Zuiderzeewerken ko ninklijke onderscheidingen worden verleend. Nadien decoreerde minister Algera de betrokenen. ELBURG BESCHERMT VLAGGEN. In El-burg zullen nationale vlaggen, onverschillig van welke natie, voortaan niet meer worden gebruikt als reklamemiddel, blikvfangetrs en dergelijke. Ze mogen in het vervolg alléén worden uitgestoken op feest en herdenkingsdag en bij bepaalde gebeurtenissen die voor vlagvertoon in aanmerking komen. In de staatsloterij is een prijs van 25.000 met een premie van 30.000 gevallen op lot no. 20664. Neem een kijkje in uw eigen woning... en wellicht zult u tot de conclusie komen, dat de bekleding van uw meubilair slijtplekken vertoont, dat liet houtwerk hier en daar bescha digd is. kortom, dat er iets aan moet worden gedaan. Wat daar nu aan te doen? Het ameublement geheel vernieuwen is natuurlijk ideaal. Maar als het frame en binnenwerk van stoelen en fauteuils nog in goede staat ver keren. kunt u het oude meubilair opnieuw laten bekleden en restau reren. hetgeen aanmerkelijk goed- koper is dan de aanschaffing van nieuw meubilair. Of uw meubelen de kosten van deze behandeling nog waard zijn? Hierover geven wij u gaarne een vrijblijvend en vakkundig advies. Zonodig komt een van onze techni sche mensen hiervoor vrijblijvend bij u aan huis. In onze afdeling meubeltextiel vindt u een prachtige collectie van de meest eenvoudige tot zeer luxueuze stoffen HASSEIMAN PANDER BOTERMARKT2122 BREESTR.146 Een gedeelte van de sloot-in-aanleg. Elven voorbij de boerderij van de eens zo bekende „moeder Koomen" klieft de sloot een kampeerterrein midden door. Op de plaats van dit kampeer terrein zullen wellicht over drie jaar de tulpen al geplant worden. Lange, rechte sloten gaan het thans droge Langeveld doorsnijden om het bollenland te bevloeien. Op de ach tergrond een dragline die het zand in de vrachtauto's schept. In het Noordwijkerhoutse Langeveld een paar honderd hectare rauwe rimboe grommen de draglinesVan 's morgens tot 's avonds scheppen de onverzadigbare ijzeren bakken het zand in de vrachtwagens, die dwars door de woestenij over met ijzeren platen versterkte zandwegen hun zware vrachten naar de Leidse Trekvaart bij het Lissese station voeren. Daar liggen de schepen gereed om geladen te worden en als men vol is, tuft men in de richting Leiden. Want de woningbouw in de polders vraagt, zand, zand, zand! Het gevleugelde woord wil, dat men aan een volgeladen boom één of twee pruimpjes nauwelijks zal missen, maar hier in het Lan geveld behoeft men ook niet op een auto'tje zand meer of minder te kijken. Want daar is men bezig bijna tweehonderd ha. woestenij te herscheppen in cultuurgrond (waarvan 120 ha. bollengrond zal worden) en er zijn hier dan ook afgravingen-op-zéér-grote schaal aan de gang. In totaal zal men een miljoen kubieke meter moeten afvoeren. In sprekender cijfers: op iedere grote vrachtauto laadt men pl.m. vijf kubieke meter. En voor men klaar is men schat over vijf jaar zullen dus 200.000 vrachtauto's met zand weggereden zijn. Met de meeste hoog achting aan het adres van de wegenbouwers Over drie jaar de eerste tulpen „Als u wat meer over dit project wil weten, moet u maar even naar het Langeveld rijden en vragen naar de heer Van Vliet; die weet er alles van". Zo luidde het advies dat we een dezer dagen kregen. Nu is het Langeveld wel iets anders dan de Steenstr. of de Papengracht. Welis waar behoeft u bij de Ruigenhoek niet meer te vragen welke (kant u op moet, want de ene vrachtauto na de andere komt uit het smalle strook je duin vandaan over een volkomen tot puin en poeder gereden weg. Even voorbij het kampeerterrein, waarop zelfs nu nog bewoonde zomerhuisjes staan, treft men naast bergen zand en wat loodsjes een soort schaftlokaal- tje, waarin zich enkele heren bevin den, die u melden, dat de heer Van Vliet zich vermoedelijk zal bevin den in de directiekeet der Ned. Hei demaatschappij, die bij.... Sancta Maria staat. Precies aan de andere kant van het Langeveld dus. Werk in volle gang. Hier, bij dat kampeerterrein, is het wehk in volle gang. Er zijn daar al sloten gegraven met betonnen dam men, die straks een soort sluis zullen vormen, er zijn daar lange rechte wegen-in-aanleg en als ge met een hoofse minachting voor alle voorra dige bordjes, die u vertellen dat het volgens artikel zóveel van het Wet boek van Strafrecht streng verboden is dat gebied te betreden, nóg even verder gaat, dan is men druk bezig het water uit de sloten omhoog te pompen in een duinpannetje, dat nu in een meertje aan het veranderen is. Het water moet toch per slot van re kening ergens blijven en het zakt in dat zand toch zo weer de grond in Hier zit ge ook de eerste bunders, die zijn afgegraven, geëgaliseerd en stuif- vrij gemaakt met stro. Even voorbij de boerderij van de eens zo befaamde „moeder Koomen", is men ook bezig met het graven van een brede sleuf en als ge daar infor meert of de heer Van Vliet toevallig m de buurt is, dan hoort ge dat hij zo nét naar de dragline vijfhonderd meter terug is gegaan. Eindelijk belandt ge dan eindelijk bij de directiekeet ter hoogte van Sancta Maria en daar is dan de heer Van Vliet. En hoewel die ook niet veel tijd heeft een zijner chefs staat al met een zware Buick gereed geeft hij enkele interessante gegevens aan de openbaarheid prijs. Nieuwe cultuurgrond. Het Langeveld, dat in de mei-da gen van 1940 nog dienst deed als noodvliegveld en in 19401945 ook door de Duitsers als zodanig in re serve werd gehouden, lag na de oor log maar te liggen, terwijl de bloem bollencultuur luidkeels om land gilde. Om kort te gaan: er werd een stichting gevormd, die een groot deel van het Langeveld (dat eigendom was geweest van Joden, die door de Duitsers waren vermoord in han den kreeg en besloot er bollenland van te maken. Het terrein, waarover de stichting de scepter zwaait, is ongeveer 180 hectare groot. Hiervan zullen 120 hec tare bollenland worden. De boeren in dit complex zullen eenzelfde op- pervlakte krijgen als ze nu in ge bruik hebben, maar een herkaveling is uiteraard noodzakelijk, terwijl de boerderijen die middenin het Lange veld staan afgebroken zullen moeten worden. Voor de bewoners zal een verhuizing vermoedelijk allesbehalve een ramp betekenen, want men woont daar in een eenzaamheid, die men in het dicht bevolkte westen van ons land nog nauwelijk voor mogelijk had gehouden. En wanneer het daar 's winters eens flink had gesneeuwd, dan voelde men zich als een pelsjager op Spitsbergen Nog omspuiten. Of het goed bollenland is, dat men hier gaat creëren? Ja, zegt de heer v. Vliet, maar het zand dat met het af graven boven komt is niet je-van-het. Men zal na de afzanding dan ook al les moeten spuiten wil men het voor de bollen cultuur zo gezochte, grof korrelige zand naar boven halen. De stichting is. er niet voor, dat en kele grote kwekers het land zullen krijgen. Men wil de middelgrote be drijven van 4 tot 6 ha een kans ge- Daar deze 180 hectare veel verschil in hoogte vertoont, zal het gehele pro ject in „terrassen" worden gemaakt. Er komen vier van deze „terrassen" en als ergens irrigatie noodzakelijk was, dan is het dus wel hier. Men is dan ook druk bezig met het graven van brede, diepe sloten die straks het water over het gehele Langeveld zul len brengen. Een gemaal is al ge bouwd, waarmee men water uit Rijn lands boezem en in de sloten pompt. Oppompen van bodemwater ging na tuurlijk niet, daar dat water een veel te lage temperatuur heeft. Betonnen dammen met schuiven zorgen er voor dat het water uit de hoger gelegen terrassen niet kan te ruglopen. Zoals reeds gezegd, zal men 200.000 vrachtauto's zand moe ten laten wegrijden, voor men het overtollige zand kwijt is. Als de werkzaamheden in hetzelfde tempo doorgaan, zal men over vier vijf echter niet duren, voor er land in cul- jaar klaar zijn. jot zo lang zal het tuur wordt gebracht. De eerste bollen In de grond. Zo gauw de wegen en de sloten klaar zijn en men kan een gedeelte geheel afmaken, dan zal dat land in gebruik worden genomen. Men ver wacht, dat men reeds over één, hoog stens twee jaar de eerste bollen in het Langeveld zal kunnen planten. Onnodig te zeggen, dat dit complex nu gelijk ook van goede wegen zal zijn voorzien. Of nu een groot stuk recreatieter- ren verloren gaat? De eerlijkheid ge biedt te getuigen, dat dit deel niet druk door vacanliegangers werd be zocht. En bovendien: er zijn vergevor derde plannen om aan de oostelijke rand van het gebied een recreatiege bied aan te leggen van 60 tot 80 ha. Maar hierover is nog geen beslissing gevallen. PROF. W .G. VEGTING OVERLEDEN. Gistermiddag is te Utrecht, waar hy in de kliniek van prof. dr. J. F. Nuboer verbleef voor een borstopera- tie, overleden prof. mr. W. G. Veg- ting, hoogleraar aan, en secretaris van de senaat der Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Prof. Vegting werd 3 maart 1902 te Amsterdam geboren. Hij promoveer de in 1941 tot doctor in ae rechten op het proefschrift „De gemeentelijke verordeningsbevoegdheid en het bur gerlijk recht". De overledene was van 1917 tot 1*930 in verscheidene rangen werk zaam ter secretarie van de hoofdstad. Van 19301945 als secretaris van de dienst der handelsinrichtingen, in 1045'46 als secr.-wnd directeur voor de zeelhaven, in 1946 als directeur van de afdeling onderwijs. In dat zelfde jaar werd dr. Yegting buitengewoon en in 1949 gewoon hoogleraar in ad ministratief recht aan de hoofdste delijke universiteit. Sinds 1947 was hij tevens secretaris van de senaat. PROF. ZERNIKE SCHENKT f 2000 AAN UNIVERSITEITSFONDS. Van de hem toegekende Nobelprijs heeft prof. dr. F. Zernike, hoogleraar te Groningen, 2.000,— geschonken aan het Groninger Universiteitsfonds, met de bedoeling dat van dit bedrag eens in de vijf jaar een prijs zal wor den toegekend aan een Gronings student(e) die zich bijzonder heeft onderscheiden. De reformatorische studentenvereniging VERA aange sloten bij SSR heeft een subsidie van 2000,ontvangen voor dc inrich ting van haar nieuwe sociëteit.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7