In 1957 komt aan zwerversbestaan van school Timorstraat een einde Scheep 12.000ste in Voorschoten Leids professor gaat insekten zoeken 'N LEEG SIGARENKISTJE Deken W.PJ legde eerste steen Oliespuiter bedwongen VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vanmorgen is in de burgelijke stand van Voorschoten de 12.000ste inwoner ingeschreven. Het is Hendrika Johanna Broeren, dochter van Cornelis Broeren, drag line-machinist en Jacoba Wil'helmina Theresia BroerenGerritse, Hya- cinthenstraat 12, Voorschoten. Het meisje, dat zo fortuinlijk is, haar leven als 12000ste in de gemeente te mogen beginnen, is de tweede doch ter in het gezin Broeren. Het werd geboren om tien voor tien gistermor gen en vanmorgen om 11 uur aange geven. De burgemeester, de heer C. J. v. d. Hoeven bood de gelukkige nieuwe burger vanmiddag om twee uur een spaarbankboekje aan. De 10.000ste inwoner van Voorscho ten is geboren in oktober 1950, de 11.000ste in december 1953. Er valt dus een gelijkmatige groei van de ge meente te constateren. Nicolaas Cornelis, z. v. C. J. Fen- nes en A. van den Berg; Theodora, d. v. M. de Koning en A. Kortekaas. Geb. te Leiden: Jelle, z. v. G. Ver boon en T. Tolsma; Elizabeth Alida Maria, d. v. H. Neuteboom en H. Vis been. Geb. te Den Haag: Osiria Alexan drine Maria, d. v. J. S. L. Zwager en EXCLUSIEVE JUMPERS en VESTEN Advertentie M. F. P. Steijlen. Getr.: J. C. de Bruyn en C. M. van den Assem te Wassenaar. Overl.: Jacoba Marianne Alting, 72 jaar. „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbj want... „Margriet" is véél j Met subsidie van Z.W.O. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft verleden jaar prof. dr. H. Boschma, hoogleraar in de bijzondere dierkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het rijks museum van natuurlijke historie al hier, een subsidie verleend voor zoölogische studies in de omgeving van Beetsterzwaag (Friesland) en elders. Bedoelde studies worden ge daan door dr. H. C. Blöte, onder directeur van het zojuist genoemde museum. Sinds 1949 verricht het museum van natuurlijke historie te Leiden regelmatig zoölogische studies. Het gaat er hierbij om, een goed over zicht te verkrijgen van het z.g. topo- typische materiaal d.w.z. vani de in secten, die op een bepaalde plaats worden aangetroffen vanwaar zij oorspronkelijk zijn beschreven. In de vorige eeuw toen de kennis van de zoölogie nog niet zo groot was brachten tal van particuliere verza melaars op verdienstelijke wijze ma teriaal bijeen, dat nahun dood meestal in de musea terecht kwam. Meer dan 10.000 soorten. Het particuliere verzamelen biedt echter hoe langer hoe meer moeilijk heden. Niet alleen herbergt Neder land'meer dan 10.000 soorten insecten, maar ook brengen prepareren en op bergen speciale vraagstukken met zich mede. Voor het beoordelen van de iden titeit van de in Nederland, dat zowel de atlantische- als de midden-euro- pese component op zoölogisch gebied bezit, zijn veel biutenlandse vangsten nodig. Maar op de eerste plaats moeten excursies in Nederland gemaakt wor den. In dit kader moeten ook de stu diereizen gezien worden, die men naar de St. Pietersberg ondernomen POTLOOD en GEEST No. 531. Horizontaal: 1. twijg, 3. fraaie zangvogel, 5. meisjesnaam, 7. voornaamwoord, 9. rund, 10. een der profeten, 11. voorzetsel, 12. voorzet sel, 14. arbeidseenheid, 16. broeibak, 17. vaartuig. Verticaal: 1. zoek, verloren, 2. mu zieknoot, 3. uitroep, 4. stap, 6. water in België, 8. boom, 9. voorvoegsel, 11. tevens, 13. eikenschors, 14. boom, 15. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. Laban, 6. mud, 7. kip, 8. roe, 9. are, 10. Isère. Verticaal: 2. Andreas, 3. Alkmaar, 4. smart, 5. appel. heeft, waar men een rijke voorraad planten en dieren bijeen heeft kun nen brengen. Het spreekt vanzelf, dat met de bestudering van de soor ten jaren gemoeid* zijn. Het onderzoek in Friesland. In Friesland werden reeds vrij veel dieren, vooral insekten verzameld. Het daar bijeengebrachte materiaal wacht nog op bewerking. Voor zoölo gische studies, aldus dr. Blöte, is de heide van Duurswoude een zeer aan trekkelijk terrein, evenals het bos gebied van Beetsterzwaag, omdat deze natuurmonumenten nog vrijwel geheel in tact zijn, een omstandig heid, die bijvoorbeeld heel impor tant is met het oog op het zich hand haven van de soorten. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Burgerlijke Stand Geb.: Grietje Willemina, d. v. J. Hus en J. J. Guijt; Jan Willem, z. v. G. v. Delft en N. v. Wieringen; Wil lem Dankert, z. v. C. J. H. Blokhuizen en P. Faas; Arie Pieter Jan, z. v. C. J. Vroege en P. Noteboom; Cornelis, z. v. J. Arnoldus en M. Kulk; Enge- lina Neeltje, d. v. G. Kraaij en M. A. v. Ingen Schenau; Emmy, d. d. J. v. d. Water en F. v. d. Bosch; Gerardus Johannes, z. v. G. J. den Dubbelden en M. v. Helden; Hans, z. v. J. Kan- bier en N. E. de Vos; Johanna, d. v. A. H. M. v. Vuuren en J. v. Leeuwen; Willem, z. v. P. F. Zaalberg en E. Molenaar; Maurits Alexander, z. v. L. S. Nauta en A. J. J. Beumer; Maria Jannetje, d. v. J. P. Buis en G. Ju; Hendrik, z. v. P. Pronk en A. Bar- mentlo; Robert, z. v. A. Ouwerkerk en M. van 't Wout. Getrouwd: J. Hollebeek en N. van Beelen; W. J. v. Harteveld en A. J. H. M. v. Zandwijk; G. M. Friedhoff en Th. W. M. Servaas; J. B. Castelein en J. M. Stikvoort; J. M. Slingerland en P. C. Mieloo; L. Vernet en E. A. C. Ouwerkerk; J. Mark en H. Heruer; M. G. Tros en L. C. v. d. Vooren; K. J. Ph. de Graaf en H. J. v. Westbroek; J. de Lange en Th. W. J. de Boer; J. Zaalberg en C. v. Gorsel; J. Brussé en A. J. P. de Koning; T. Klein en P. de Groot; .J Boelee en C. J. M. v. Cas- sel; J. W. Massaar en E.Th. Taverne; H. Slagman en A. Derogee; Ph. A. Kooien en M. C. v. Leeuwen. Overl.: P. Verdonk, man, 63 jaar; J. J. Kooreman, man, 77 jaar: G. D. Marijt, huisrv. van Timmers, 67 jaar; L. L. Servaas, man, 56 jaar. „SOLDATENKOOR" BESTAAT TWEE JAAR. Met een vocaal concert in de kan tine van de Doelenkazerne, vierde gisteravond het Soldatenkoor van de Koksschool, dat onder leiding staat van de heer H. A. Rijnbeek, zijn twee jarig bestaan. Het koor, dat versterkt werd door de bariton Bert Mulder, en zes sopraan-zangertjes van het Sleu telkoor, bracht met 'begeleiding door de pianist Martin Öbdam, uitsluitend klassieke nummers ten gehore. Een te sohril kontrast vormde, na Schu bert, Mozart, Grieg en Verdi het op treden van de „Kohala's", die „songs" ten beste gaven van en over de verre Zuidzee-eilanden, wat echter niets afdoet aan de verdiensten van het Koksschool-koor. Na de pauze lag het accent meer op de populaire muziek. Het optreden van Dolf Delprado ontlokte storm achtige bijval aan het publiek. De KRO gaf, door zich te laten verte genwoordigen door mevrouw A. Im- mink en het hoofd van haar afdeling muziek, de heer R. Karssemeyer blijk van haar interesse voor de prestaties van het Koksschool-koor. mi GELUKKIGE WINNAAR. Bij gelegenheid van haar dertig jarig bestaan hebben Sikkens Lakfa brieken n.v. een prijsvraag uitge schreven onder hun talrijke afne mers. De vijftig beste inzenders zul len deelnemen aan een feestelijke reünie en een bezoek aan de jaar lijkse Salon de 1'Automobile te Pa rijs. Onder de gelukkigen bevindt zich de heer C. J. Deckers, Zoeter- woudseweg 32, Leiden. Zondagmorgen N.R.K.M. De H. Mis op de sociale zondag morgen van de N.R.K.M. begint om negen uur en niet om acht uur, zoals in de krant van gisteren werd ver meld. Avondmuziek Pieterskerk. Het programma van'de avondmu ziek in de Pieterskerk op maandag- GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Tesselschadestraat, voorzover gelegen tussen de Lage Morsweg en de Brederostraat, met ingang van heden, voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratingswerken, gesloten is verklaard voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtin gen. Advertentie avond 8.30 uur door Joop Brons, or ganist van de Kooikapel, luidt als volgt: 1. Variaties over „Ei, du feiner Reiter", S. Scheidt; 2. Koraal „Herr Christ, der einig Gottes Sohn", D. Buxtehude; 3. Toccata in F, J. S. Bach; 4. Koraal „Der Tag der ist so freudenreich", J. S. Bach; 5. Nöël, L. C. d'Aquin; 6. 2 Koralen, a. „Jesus meine Zuversicht", b. „Ein feste Burg", M. Reger; 7. Pièce Heroique, C. Franck. Aan de uitgang collecte voor het orgelfonds der Hooglandse Kerk. Toegang vrij. Ir. P. van Ovost te Leiden is be noemd tot ingenieur bij de dienst van de Zuiderzeewerken, afdeling kust- werken, te Den Haag. Leidse Agenda VRIJDAG 14 SEPTEMBER. Opening Bijgebouw Rijksherba rium. Nonnensteeg 3. 3.30 nam. Cabaret „De Doofpot" (Max Tail leur). Stadsschouwburg. 8 u. nam. Speeltuinver. „Ons Eiland": Lam pion-optocht, vertrek 7.30 uur school plein Oosterstraat. ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Jubileumtoneel „De Gastspelers". „Om de Karashoeve" Stadsschouw burg. 8 uur nam. „Instuif", Leonardushuis. Elsa Schmidt, operettezangers. 8 u. nam. K.A.B. Opening seizoen. Avondmis Kapel Elisabethziekenhuis. 8 u. n.m. waarna bijeenkomst in St. Antonius Clubhuis. Speeltuinver. „Ons Eiland": Avond tuinfeest van 8 tot 11 uur. Vola Excursie Universiteit en Hor tus Botanicus. 2 uur nam. Ingang Universiteit. Dienst van de apotheken te Lei den en Oegstgeest: apotheek Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg, 4, tel. 23553; apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1421 september zijn door de Kath'. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Vuile handen", 13 jaar. Lido: „Serenade", 14 jaar. Luxor: „Morgen zie ik je weer" alle leeftijden. Trianon: „Charlie's tante", volwas senen. Rex: „Johnny Guitar', volwas senen. is stellig niet de aangewezen bergplaats voor uw foto's. Kom eens kijken naar onze Moderne collectie FOTO-ALBUMS en kóóp zo'n fraai exemplaar. Breestraat 123 - m li i Haarlemmerstr. 102 t.o. het Stadhuis, rOtO'CIDC JIM WvQlTStftQ naast „Bata", Tel. 21851 3 Tel. 32778 (Advertentie) Deken W. P. M. Haring, deken van Leiden, heeft vanmorgen de eerste steen gelegd van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Ti morstraat. Met deze steen, die al door een groot aantal getuige de foto is voorafgegaan, valt een steen van het hart van het katholieke school bestuur, dat met nijpende ruimte problemen te maken heeft. De school aan de Timorstraat zal de leerlingen opnemen, die als zwer vers in verschillende scholen in Lei den zijn ondergebracht. De eerste klas van de school is gevestigd in de Lusthoflaan, de tweede in de Os- en Paardenlaan, de derde en zesde klas in een noodlokaal aan de Madoera- straat, de vierde in de gemeentelijke school aan de Medusastraat en de vijfde in de openbare school aan de Marnixstraat. Met Pasen van het volgende jaar echter zal de school waarschijnlijk klaar zijn en eindelijk aan één school gemeenschap onderdak kunnen verle ren. De school zal dus onmiddellijk ge heel bezet zijn en dit betekent, dat straks om aan de uitbreidingsplannen Noord IV, V en VI tegemoet te ko men, zeker een nieuwe school ge bouwd moet worden. De school aan de Timorstraat. Het wordt een zeer moderne school met acht klassen en een aangebouw de aula over twee verdiepingen. In Katwijk is een school van hetzelfde type bijna afgebouwd. Het ontwerp is van het architectenbureau Van Oerle en Schrama; aannemers zijn C. J. Kiebert en Zn. uit Sassenheim. Plechtigheid. Om elf uur vanmorgen verzamel den zich op het bouwterrein enige no tabelen, onder wie de deken van Lei den, pastoor F. A. M. Bernefeld, voor zitter van het r.k. schoolbestuur, dat voltallig aanwezig was, pastoor J. A. v. Kleef, de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik, namens het gemeen tebestuur van Leiden, ir. H. A. van Oerle, de heer Kieberts, het personeel van de school, onder 'wie de heer C. Wijngaards, die 1 October a.s. de heer J. Jacobs eveneens aanwezig als hoofd van de school zal opvolgen. In een korte toespraak wees deken Haring op de zin van deze orte li turgische plechtigheid: het werk gaat beginnen en zal onder Gods zegen tot een goed einde worden gebracht. Na de steenlegging wenste pastoor Van Kleef he't schoolbestuur en per soneel geluk met deze toekomstige school; aan veel hoofdbrekens over de verdeling van de klassen zal straks een einde komen. Nadat enige de vaardigheid met cement en troffel hadden vertoond sprak dr. G. Kallen berg een dankwoord, waarin hij vol vertrouwen de stichting van een nieuwe schoolgemeenschap tegemoet zag. In het zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg dronk men tenslotte een kopje koffie. De foto toont een moment van gebed voor de steenlegging. V.l.n.r. dr. Kal lenberg, wethouder Mer der Van Schaik, pastoor Van Kleef en deken Haring. (Foto: „De Leidse Courant"). I I - 'w 3 'uv- ".1"- De Kabinetsformatie DE HEER VAN MASTRIGT BEDANKTE VOOR MINISTERS BAANTJE. De kabinetsformateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft hedenochtend te half tien de heer C. J. van Mas- trigt, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ontvangen. Het onderhoud heeft drie kwartier geduurd. De heer Van Mas- trigt heeft om persoonlijke redenen gemeend een portefeuille niet te moeten aanvaarden. Prof. dr. J. Horring, directeur van het Landbouw-economische Instituut, heeft gisteravond reeds bedankt voor een plaats in het kabinet. Ook de heer A. B. W. Tilanus, di recteur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk werk, heeft in gelfjke zin besloten. Na met de heer Van Mastrigt te hebben gesproken heeft de informa teur hedenochtend een onderhoud gehad met de vice-president van de raad van state, dr. A. A. L. Rutgers. De woordvoerder verklaarde, dat er omtrent verdere plannen van de informateur voor vandaag niets be kend was. De Russische reis van Soekarno Welingelichte politieke kringen heb ben vandaag tegenover de correspon dent van het A.N.P. in Djakarta ver klaard, dat de gezamenlijke Indone sischRussische verklaringen over belangrijke wereldvraagstukken, wel ke in Moskou werd uitgegeven na de reis van president Soekarno door de Sowjet-Unie, een scheuring zou kun nen veroorzaken in de coalitie-rege ring. Zij zeiden, dat de minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, de verklaring zonder medeweten van het kabinet heeft ondertekend. Zij meenden, dat het kabinet de verkla ring, die volgens een aantal invloed rijke politici aan 's lands onafhan kelijke buitenlandse politiek ernstige schade zou kunnen berokkenen, als nog zou kunnen verwerpen. Indien dit het geval mocht zijn, zou de mi nister van buitenlandse zaken moe ten aftreden, zo zeiden zij. Mohammed Natsir, de voorzitter van de fel anti-communistische en ge matigde Islamietische partij „Masju- mi" verklaarde vandaag, dat de ver klaring vele vraagtekens heeft op geworpen en aandachtige bestudering vereist. „Inderdaad verlangen wij een vreedzame oplossing van de crisis rondom het Suezkanaal en inderdaad stemmen wij in met het antikolonia lisme en het toelaten van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Na ties, doch het is geheel iets anders om dit liedje in. koor met de Sowjet- Unie te zingen". Hij merkte op, dat de gemeenschap pelijke verklaring zich uitspreekt te gen het gebruik van en proeven met kernwapens. „Doch wij zijn ons be wust van het feit, dat Rusland ze pro duceert en beproeft". Het blad van de Masjumi, „Abadi" stelt in een hoofdartikel vast, dat „met de Moskouse verklaring de on afhankelijke buitenlandse politiek van Indonesië geëindigd is". Volgens het blad heeft de verklaring ook alle „goodwill", die Soekarno bij zijn be zoek aan de Westerse landen had ge schapen, te niet gedaan. Abadi vraagt zich af, of de Islamie tische regeringspartijen „Nahdatul Ulama"; de Perti en de P.S.I.L er mee zouden instemmen culturele or ganisaties uit te wisselen, die de Sow- jet atheistische cultuur in het Isla mietische Indonesië zouden versprei den. Het onafhankelijke blad de „Times of Indonesia" levert commentaar op het feit, dat het geschil van Indone sië met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea niet in de verklaring wordt genoemd. „Toegegeven moet worden, dat behalve de wodka, ka viaar en onbeduidende opmerkingen, de missie van de president naar Mos kou is uitgelopen op een algehele mis lukking". Na dertien dagen is de Amerikaan se deskundige Kenley erin geslaagd een zeven ton wegende installatie aan te brengen boven de oliebron van Al- borze, waaruit de olie tot dusverre onder een druk van 700 atmosferen over de woestijn vloeide. Hierdoor heeft men de bron in bedwang ge kregen en zal later de olie kunnen worden afgetapt. Dit is de tweede maal, dat Kenley in Perzië succes heeft. De eerste maal, in 1950 werd hij door de toenmalige Anglo-Iranian Oil Company uitgeno digd naar Perzië te komen, om een in brand staande bron in het gebied van Masjed Soleiman te bedwingen. Hij is daarin toen in een week tijd ge- Overstromingen in Oostenrijk In verscheidene delen van Oosten rijk zijn vrijdagmorgen waar ~c'iu win - gen gegeven voor overstromingen. In de stad Innsbruck staan vele straten blank. In verscheidene streken van Tirol zijn de wegen versperd door hopen puin en slijk, die de watermassa' hebben achtergelaten. Ook in de provincie Salzburg ver oorzaakt de hevige regenval overlast. De spoorweg tussen Zeil am See en Krimml is door een overstroming vernield.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2