EEN MEISJE DE SPOKENJAGE B.E.A. klaagt over gang van zaken bij afgifte rijbewijzen Op de vingers getikt Puck van Duyne-Brouwer derde geklasseerd op 100 en 200 m. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 C.B.R. geeft commentaar De directeur van het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen CBR, de heer H. Wes- terlaken heeft de leden van rijschool houders bonden op de hoogte ge bracht van klachten over de door hem geleide instelling. Deze klach ten werden gepubliceerd in het con tactblad van de „coöperatieve ver eniging BE A (Bond van Erkende Autorijschoolhouders) met welke bond de directie van het CBR geen contact heeft. In een begeleidend schrijven zegt de heer Westerlaken dat een af schrift werd bijgevoegd, omdat het jammer zou zijn, dat de bekendheid van dit fraais beperkt zou blijven tot de toch al kleine groep van BEA-le- den. Het contactblad van de BEA heeft blijkens het afschrift, op de instel ling CBR en op de directeur ern stige critiek. Het bureau zou één grote chaos zijn, waar niets klopt en service een onbekend woord is. De „almachtige directeur daalt toch niet van zijn troon", zodat het dan „ook geen enkele zin heeft om te recla meren of te gaan praten". Verteld wordt voorts, dat advi seurs kandidaten laten zakken voor het rijbewijs, omdat zij op een scoo ter niet kunnen.... achteruitrijden. Er zijn mensen, die acht weken op een oproep voor het examen moeten wachten, terwijl anderen omtrent hun eerste les al geslaagd zijn. Der den horen pas na drie weken de examen-uitslag of horen helemaal niets. Adviseurs worden door het contactblad beschuldigd van het ma ken van reclame voor een bepaalde rijschool, van onbeschoftheid e.d. De heer Westerlaken, over deze circulaire door een redacteur van het A.N.P. benaderd, meende, dat commentaar tegenover de bonafide georganiseerde rijschoolhouders over bodig is. Met deze rijschoolhouders bestaat een groeiend en nuttig con tact. De beschuldigingen van het con tactblad noemde hij ongefundeerd. Deze resulteren volgens de heer Wes terlaken uit aard en wezen van de „coöperatieve vereniging BEA", die volgens hem in feite een financie- rings-instelling is en geen belangen organisatie. Door middel van adver- TWEE SPOORWEGARBEIDERS DOOR GOEDERENTREIN AANGEREDEN Gisterenmorgen omstreeks half elf zijn twee spoorwegarbeiders, die be zig waren met onderhoudswerkzaam heden aan het viaduct Kinderhuis- singel te Haarlem door een uit de richting Beverwijk komende goede rentrein gegrepen. De beide mannen werden met vrij ernstige hoofdwon den naar het Joannes de Deo Zieken huis in Haarlem overgebracht. De slachtoffers, de 50-jarige L. G. Hen driks en A. v. Bergen zijn in Amster dam woonachtig. De oorzaak van dit ongeluk is nog onbekend. DRIE GEZINNEN DOOR BRAND DAKLOOS Gisteravond omstreeks half elf is de woning met landbouwschuur van de heer Kragt te IJsselmuiden door brand verwoest .Hierdoor werden drie gezinnen dakloos Het meubilair en de landbouwinventaris gingen vrijwel geheel verloren. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van de brand is niet bekend. 6-JARIG JONGETJE TE SCHIEDAM VERDRONKEN De 6-jarige J. W. Loch, van de Korte Achterweg te Schiedam is gis teren in een sloot achter de tuin van een woning aan de Parallelweg aldaar verdronken. Het jongetje was met zijn moeder op bezoek en ging in de tuin sipelen. Toen nien hem na enige tijd miste ging men op onderzoek uit. De politie sloeg aan het dreggen en slaagde er in het jongetje op te halen, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. tenties en vergaderingen lokt men lieden, die „in enkele dagen" opge leid kunnen worden tot rijschoolhou der terwijl hen door de vereniging materieel wordt verschaft op, gemak kelijke, doch naar mening van de heer Westerlaken, zeer ongunstige voorwaarden. Het CBR wil met deze rijschool houders, althans in het collectieve verband van hun coöperatie niets van doeh hebben. Dit heeft tot de heftige reacties van de BEA geleid, aldus de heer Westerlaken. De heer Westerlaken trekt ernstig in twijfel of deze vereniging inder daad in het belang der aangeworven leden werkt, gezien de beslist onvol doende opleiding en de prijzen en de toestand van het verschafte mate rieel. „Ik ben erg dankbaar, edelacht bare", zei gistermorgen de 63-jarige directeur van een naamloze vennoot schap T. C. M. uit Bussum tegen de Amsterdamse politierechter, mr. F. de Blecourt, op diens vraag of de ver dachte na de eis van de officier 25,boete wegens het slaan van een elfjarig meisje) nog iets te zeg gen had. De directeur lidhtte zijn dankbaar heid nog toe: „De dagvaarding is op de school rond gegaan en nu komen er geen kinderen meer in mijn tuin". Op 24 maart van dit jaar namelijk heeft de verdachte, zoals hij tegen het slot van de zitting toegaf, het elfjarig dochtertje van mr. H. J. van L., dat bij het krijgertje spelen door zijn tuin liep de directeur woont vlak naast een school met een twijgje een klap op de linkerhand gegeven. „Het kind was helemaal overstuur toen het thuis kwam en had een opgezwollen hand met een wondje", zo vertelde de vader van het meisje. Belangstellend bekeek mr. De Blè- court het hem toegestoken handje, waarop nog een minuscuul lidteken te zien is. „Sohaamt u zich niet om op uw leeftijd in tegenwoordigheid van dit kind zo te staan liegen?" zei mr. De Blécourt tegen de verdachte, die aanvankelijk had gezegd, dat hij het meisje niet had geslagen „maar wel had gedreigd en even later iets po sitiever was geworden met „ik meen, dat ik haar niet geslagen heb". „Ik begrijp wel, dat u kwaad bent geworden omdat die kinderen steeds door uw tuin liepen en ik zou ze misschien ook wel een pats hebben gegeven, maar dat mag nu eenmaal niet", zei mr. De Blécourt tegen de verdachte die tenslotte een geld boete van 10,kreeg. Stijf en Stram? Nn hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatisthe pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oor zaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheu- matische pijn. (Advertentie) SPORT Naar wij vernemen zal Faas Wilkes zaterdag a.s. niet meespelen met het Ne derlands elftal tegen Zwitserland. In verband met een blessure heeft de arts A. A. M. F. Pannekoek te Helmond Wil kes na de oefenwedstrijd tussen het A- en B-elftal dinsdagavond te Boxtel ge adviseerd zich in een ziekenhuis voor een onderzoek te laten opnemen. Dit onderzoek vindt thans plaats in het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam. De keuze commissie van de KNVB zal zich nader beraden over de samenstel ling van de voorhoede voor Lausanne. Men heeft Voges van de Sportclub En schede uitgenodigd als reserve de reis naar Zwitserland mee te maken. Men mag aannemen, dat het Nederlands elf tal in zijn definitieve vorm pas vrijdag of zaterdag te Lausanne zal kunnen worden bekend gemaakt. OM DE EUROPESE VOETBALBEKER De wedstrijd tussen de Belgische sport club Anderlecht en Manchester United (GB), te Brussel gespeeld voor de eer ste ronde van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker, is met 20 door de Engelse club gewonnen. Bij rust leidden de Engelsen met 10. JAN VERHOEVEN IN NED. BONDSELFTAL De Keuze Commissie amateurvoetbal heeft de Lugdunummer J. Verhoeven uitgenodigd deel te Goede athletiek in Londen Onder zeer gunstige weersomstandig heden zijn gisteravond in het Whity City stadion te Londen internationale atle tiekwedstrijden gehouden, waaraan door atleten uit 13 verschillende landen is deel genomen. Onze landgenote Puck van DuyneBrouwer verscheen aan de start voor het nummer 100" meter dames. Fel is er tussen haar en de Engelsen Ann Pashley en June Paul gestreden. De drie loopsters lieten allen een tijd van 11,9 sec. afdrukken. Ann Pashley werd even wel als eerste geklasseerd, June Paul als tweede en Puck van DuyneBrouwer als derde. De Duitse dames Renate Nitschke, Irene Brütting en Marie San- der bezetten resp. de vierde, vijfde en zesde plaats. ZU noteerden allen 12.1 sec. De 800 meter dames eindigde in een Oostduitse zege. Ursula Donth passeerde in de uitstekende tijd van 2 min. 7.5 sec. Als eerste de finish. De Nederlandse strijd Duits bondselftal amateurNeder lands bondselftal amateur op woensdag 19 september in Bocholt. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers Charlton Athletic 20; EvertonBurn ley 10; Leeds UnitedManchester City 20; Sheffield WednesdayCar diff City 53; Wolverhampton Wande rersSunderland 22. Tweede divisie: Fulham—Bristol City 2—1; Leicester City—Bury 3—0; Midd- lesboroughGrimsby Town 21. LAWNTENNIS DEENSE SPELERS GESCHORST land uit te komen of in vertegenwoor digende Deense ploegen. De uitsluiting van deze twee vooraan staande Deense spelers zal onmiddellijk ingaan, zodra zij in hun land terug zijn. Nielsen is op het ogenblik bezig aan een toer door Italië; Ulrich verblijft in Noord-Amerika. Voor Nielsen is het de eerste keer dat hij wordt uitgesloten door de Deense tennisbond, waarvan Ulrichs vader secretaris is. Ulrich werd verleden jaar al eens voor zes maanden geschorst, nadat Kurt Niel sen, de captain van het team, weigerde hem verder te laten meespelen in de wedstrijd ZwedenDenemarken in Stockholm. Er ontstond toen een inci dent. doordat de temperamentvolle Ul rich zich niet kon verenigen met de hou ding van het publiek. Hij werd kwaad, gooide tennisballen naar de tribunes en smeet tenslotte zijn racket op de baan. Gedurende de vijf laatste jaren zijn beide spelers in toenemende mate bij dergelijke gebeurtenissen betrokken ge weest. Herhaaldelijk verschenen zij te laat op toernooien of debatteerden zij over beslissingen met de scheidsrechters. SCHAKEN HET FIDE LANDENTOERNOOI Te Moskou zijn de partijen uit de der- de ronde van het Fide landentoernooi aan de wed- gespeeld. De uitslagen luiden: Finaletoernooi: RuslandWest Duits land 31, nadat een 11 stand was be reikt. versloegen de Russen Taimanov en Geiler hun Duitse tegenstanders, resp. Darga en Pfeiffer; HongarijeIsraël 30 (1 afg.); ArgentiniëEngeland V/j1]4 (1 afg.); BulgarijeRoemenië 12 (1 afg.); TsjechoslowakijeZuid- slavië 11 (2 afg.); ZwitserlandDene marken Z2. Eerste kwalificatietoernooi: Frankrijk —België 22; OostenrijkPolen 1—1 (2 afg.); NederlandOost Duitsland 3- IJSland—Chili 2—1 (1 afg.); Columbia— Zweden 01 (3 afg.); FinlandNoor wegen V>—V> <3 afg.) (ll) Stein Scharleman bracht het niet ver der dan tot de 10e plaats. Voor haar werd geen tijd afgedrukt. Engeland won het nummer 4 x 100 meter dames in de fraaie tijd van 45.7 0.1 sec. boven het officiële wereld record, dat met 45.8 sec. sedert 20 sep tember 1953 op naam van Rusland staat. Puck van DuyneBrouwer moest nog maals met een derde plaats genoegen nemen. Ditmaal was het op de 200 me ter. waarbij zij op de derde plaats ein digde. Winnares van dit nummer werd de Engelse Jean Scribbens met een tijd 24,4 sec. haar ploeggenoot uit de estafette, Heather Armitage, werd twee de in dezelfde tijd. De tijd van Puck van DuyneBrouwer bedroeg 25.- sec. pre cies. Maria Sander won de 80 meter hor den in 11,2 sec. Op de tweede plaats legde de Poolse Wagner Owa beslag (11.4 sec.). Bij de heren vielen verrassende resul taten te noteren. Zo werden de wereld record op de 3000 en 5000 meter Gordon Pirie (GB) en zijn landgenoot Chris Chataway op de 1500 meter verslagen door de Oostduitser Richtzenhain. Laatst genoemde werd winnaar in 3 min. 43 Vóór Pirie 3 min. 43.4 sec. en Cha taway 3 min. 46.4 sec. Pas toen er nog 400 meter te lopen waren, nam Richtzen hain de kop. Pirie volgde hem op de hielen. In de laatste bocht trachtte de Engelsman Richtzenhain in te halen en dit werd hem noodlottig. Een tweede opmerkelijk resultaat le verde de 100 meter op. Dave Sime (V.S) werd hier naar de tweede plaats verwe zen door de Westduitser Germar. Ger- mar liep de afstand in 10.5 sec. En Dave Sime in 10.7 sec. Later bleek evenwel, dat de Amerikaan een spier had verrekt. Het nummer 4 x 400 meter werd ge wonnen door een ploeg, samengesteld uit Oost- en Westduitse atleten. De tijd bedroeg 3 min. 7,8 sec. Engeland werd tweede in 3 min. 8 sec. West Duitsland legde beslag op de eerste plaats van de 4 x 100 meter estafette met een tijd van 41.2 sec. gevolgd door Engeland met 41.3 sec. De Engelsman Sando nam de 5000 me ter voor zijn rekening (14 min. 12 sec.). De Oostduitser Havenstein, die tweede werd, liet dezelfde tijd noteren. Pratt (VS) zegevierde op de 110 meter horden in 14.3 sec. Steinei (W-Dld) en Roud- nitska (Fr.), die resp. de tweede en de derde plaats innamen, lieten de chrono meters op dezelfde tijd stil staan. OLYMPISCHE SPELEN NIEUWE WIJZE VAN TUD OPNEMEN BIJ HET ZWEMMEN Voor de eerste maal in de geschiede nis zal de Fina bij wedstrijden, en wel bij de olympische zwemwedstrijden te Melbourne in november a.s. gebruik ma ken van een automatische tijdopnemer, Een Zwitserse fabrikant heeft name lijk een apparaat uitgevonden, dat op 1/10 sec. precies de tijd van de deelne mer aanwijst. Dit is vooral van belang bij het verbeteren van wereldrecords met tienden van seconden. Het apparaat werkt veel accurater dan de methode van het indrukken van de chronometers met de hand. Tot nu toe was het immers zo, dat de drie tijdopnemers zich bij de banen be vonden met de chronometers in de hand, op het ogenblik, dat zij de rook of het geluid uit het startpistool zagen of hoorden. Zij drukten de chronometers opnieuw in wanneer zij de deelnemer zagen aantikken. Als officiële tijd geldt dan het gemiddelde van de drie tijden, die de chronometers aanwijzen, waar een marge van 0,1 tot 0,3 sec. zeker kan voorkomen. Ook kan de nervositeit of temperatuur bij het opnemen met een handchronometer een grote rol spelen bij de reactiesnelheid van een tijdopne mer. De tellers van het nieuwe apparaat Worden automatisch en gelijktijdig in geschakeld door de electrische stroom op het ogenblik, dat het pistool afgaat. De chronometers worden door officials gestopt, wanneer de deelnemers aan tikken. VOLLEYBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS De Russische dames-volleybalploeg heeft haar wereldtitel met succes ver dedigd. Opnieuw werd het kampioen schap veroverd, nadat in Parijs het team van Tsjechoslowakije was verslagen. De cijfers waren: 1513 158 155. Het eindklassement luidt: 1. en we reldkampioen Rusland 18 pnt.; 2. Roe menië 17 pnt.; 3. Polen 15 pnt.; 4. Tsj. Slowakije 15 pnt.; 5. Bulgarije 14 pnt. Nederland bezet met 9 punten de 10e plaats. Het kwalificatietoernooi voor heren is gewonnen door Brazilië, zodat het in het algemeen eindklassement de elfde plaats inneemt (18 punten). Nederland werd derde in het kwalificatietoernooi en be zet derhalve in de algemene eindrang schikking de dertiende plaats (16 pnt.). WIELRENNEN Zal de uitslag van de Ronde van Italië, die dit seizoen werd gehouden, ongeldig worden verklaard? Met deze vraag houdt een deel van de Italiaanse sport pers zich de laatste dagen bezig. Men is tot deze veronderstelling gekomen door het hardnekkige gerucht, dat drie wed strijdcommissarissen uit de „Giro" zou den zijn geschorst, naar aanleiding van de etappe naar Trento, tijdens welke 44 renners de strijd hebben gestaakt. Zoals bekend, moest deze beruchte Dolomie ten-etappe onder abominabele weers omstandigheden regen en sneeuw, wind en ijzige koude worden gere den. Er is toen beweerd, dat verschei dene andere deelnemers de rit niet op eigen krachten hebben beëindigd. Dit laatste zou de aanleiding zijn geweest tot het schorsen van de wedstrijdcom missarissen. Inmiddels is het nog niet mogelijk gebleken, een bevestiging van het schorsingsbesluit te verkrijgen. POSTDUIVEN Wedvlucht met oud en jong vanaf Duffel, afstand 119 km,gelost te 13.50 uur met z.w.-wind. De Bonte Duif In concours 102 vo gels. Ie duif te 15.11.35 uur. Uitslag: H. Riet 1-3-8-10; W. Nagtegaal 2-5; L. van Hees Jr 4; G. A. v. Albada 6-7-9. Wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 137 km, gelost te 7 uur met z.o.-wind. De Bonte Duif In concours 46 vo gels. Ie duif te 9.14.46 uur. Uitslag: F. N. Bink 1: G. A. v. Albada 2-3; M. Noor- dervliet 4-6; W. Nagtegaal 5-7; Groenen dijk 8; L. van Hees Jr 9-10. Leidse Postdulvenclub In concours 89 vogels. Chr. v. d. Pluym 1-5-7; W. Burgy 2; B. Geenjaar 3; M. Nijssen 4- 8-10; De Roode 6-9. De Blauwkras In concours 102 vo gels. Ie duif te 9.13.47 uur. Uitslag'. J. v. Klaveren 1; W. v. d. Wel 2-4; D. Ba- rendse 3-5; H. Moenen 6-9; C. v. Kam pen 7; Chr. v. Weeren 8; H. Philippo 10. Het Oosten (Leiden) Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Venlo. In concours 103 duiven, om 12.30 uur met z.w.-wind gelost; aankomst eerste 15.15.55 uur, snelheid 884.70 m. p.m., laatste snelheid 750.65 m. p.m. werd om 15.43.04 uur geklokt. Uitslag: J. v. Wezel 1-4-7-18; A. ter Haar 2-19: L. Burgers 3- 14-16-17-21: D. Zwaan 5; J. Roest 6-8- 10-20; B. Singeling 9. Leidse Vitesse Club Wedvlucht v.a. Duffel. In concours 254 duiven, gelost te 13.50 uur met sterke z.w.-wind. Ie duif te 15.04.54 uur. Uitslag: M. A. v. d. Wilk 1-2; H. v. Riet 3-10-23; S. Koster 4-21; Gebr. Kok 5; Chr. v. d. Pluym 6-8-16; W. Nagtegaal 7-12; J. W. Wolters 9-25. Kampioen oude duiven: 1. G. A. v. Albada 1494 85 p.; 2. A. Hulst 1428.40 p.; 3. Otten-Dekker 1365.95 p. Kampioen jonge duiven: 1. J. Wolters 874.12 p.; 2. J. Krekelaar 851.13 p.; 3. Chr. v. d. Pluym 840.01 p. Kampioen generaal: 1. J. Wolters 2195.47 p.; 2. G. A. v. Albada 2186.20 p.; 3. N. Oudshoorn 2162.16 p. De Gevleugelde Vrienden (Wasse naar) Wedvlucht met 153 oude en jonge duiven vanuit Vilvoorde, afstand 130 km. Uitslag: mevr. Groeneveld 1-13- 14; W. v. d. Zwaan 2-7-18-10: J. C. B. Brederode 3-26; A. G. Visser 4-5; J. H. M. Brouwer 6-9-16-22-28-30-31; J. Par- levliet 8-11-15; J. P. Brederode 10. Warmond Wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde, afstand 142 km, gelost te 7 uur met z.o.-wind, aankomst eerste 9.18.26. Uitslag: J. Roest 1-2; P. v. d. Drift 3-9; J. Smeets 4; dr. J. Venker 5; B. Oskam 6-7; B. G. J. ter Beek 8; Th. Verwoerd 10. Ons Genoegen (De Kwakel) Wed vlucht Roosendaal met 227 oude en jon ge duiven, los 18.50 uur met stormach tige w.z.w.-wind, afstand 82 km. Tijd snelste 2098.20 m. p.m., laatste 1710.74 m. p.m. Uitslag: Verkerk 1; v. Vliet 2-35; v. d. Sluis 3; De Groot 4-8-12-33; O. Cui- per 5-19-37-40-42-43; Rekelhof-Zaal 6- 17-21-28-29-30-45; De Horde 7-27; Woer- de 9; Vlasman 10-13. Wedvlucht Duffel met oude en jonge duiven, in concours 136 vogels, los 14.20 uur met z.z.w.-wind, afstand 129 km tijd snelste duif 1538.74 m. p.m., laat ste 1414.50 m. p.m. Uitslag: Rekelhof- Zaal 1-2-4-7-10; O. Cuiper 3-13-15-18: Bartels 5-19-27; Woerde 6-25; Vlasman 9; Winters 9, De Blauwband (Alphen) Wedvlucht met 182 oude en jonge duiven v.a. Vil voorde, gelost 7 uur bij n.o.-wind, afst. 140 km, aankomst eerste 9.16.33, snelheid 987,7 m. p.m.; laatste om 9.56.26, snelheid 757.3 m. p.m. Uitslag: J. C. v. Donk 1; E. v. Egmond 2-12-21; A. Ekelschot 3- 24-26-37; E. v. Ofwegen 4-8-9-11; B. Hoogevorst 5-6-36; K. Vergunst 7; Bauer -Kruiswijk 10-15-35. Conoourscommissie Rijn en Gouwe Uitslagen kampioenschappen 1956: Vites se: 1. W. v. d. Water, Waddinxveen 6570 p.; 2. A. v. d. Vliet, Woerden 6567 p.: 3. Gebr. de Wit. Alphen 6557 p.; 4. J. De- genkamp 6543 p.; 5. F. Rip, Waddinx veen 6532 p. Fond: 1. Gebr. Oosterman, Aarlanderveen 3723 p.; 2. W. v. d. Jagt, Waddinxveen 3701 p.; 3. H. W. Martens, Alphen 3652 p.; 4. W. v. d. Water 3496 p.; 4. G. v. Klaveren, Alphen 3485 p. Jonge duiven: 1. H. J. v. d. Berg. Wad dinxveen 4684 p.; 2. W. v. Berkestein, id. 4676 p.; 3. W. v. d. Water .4649 p.; 4. Gebr. De Wit 4581 p,5. Gebr. Ooster man 4560 p. Generaal-kampioen: 1. W. v. d. Water 14715 p.; 2. Gebr. Ooster man 14556 p.: 3. H. J. v, d. Berg 14204 p.; 4. H. W. Martens 14114 p.; 5. Gebr. De Wit 13968 p. IN DE Wild West door HOFFMANN BIRNEY 30) „Wat me echter verbaasde; zei hij vlug, „was dat Young de cheque nam zonder op zijn oorspronkelijke eis te blijven staan. Zou ik dat memoran dum van Wallace mogen zien, dat Court u gat?" Ze gaf hem het samengevouwen papier. Hij vouwde het open, las het vlug door en legde het toen voor haar neer. „Een buitengewoon belangrijk document", vond hij. Zij las.... „Maar.maar wat betekent dat?", vroeg ze verwonderd. „Het is niet wat u veronderstelde dat het was, toen u Young met zoveel succes overdonderde. Het is een lijst van dingen, die men nodig heeft voor het aanleggen van buizen. Ik geloof, miss Moran, dat ik die jongen Court onderschat heb. Zeg u hem alstublieft dat hij twéé glazen met mij drinken kan". Zijn brede schouders schudden van het lachen, toen hij haar van de deur af tot afscheid toewuifde. Zij hoorde zyn voetstappen op de gang en toen door de zijingang verdwijnen. Hij ver meed langs de deur te gaan, waar achter de andere mannen nog de laatste zaken van die dag in orde maakten. Even later weerklonk van buiten het geknetter van een motor en het knersende overhalen van ver snellingshevels. Zij wachtte, totdat ook de tweede auto veTtrok en totdat de deur nogmaals geopend werd en Court de kamer binnentrad. „Hij is weg, lady Jane.... voor goed, hoop ik. Waar is Zijne Maje steit? Hier is de chèque, waarvoor hij al die driehonderd dollar betaalde". „Hij is ook weggegaanhoorde u hem niet? Hij zei, dat hij er meer dan genoeg van had en dat de chèque hem gestuurd kon worden". „Gelijk heeft-ie. Dit is een dag ge weest, die men in 't algemeen gaarne zo vlug mogelijk vergeet". „Wat is dit, Ted?" Haar vinger klopte op de lijst, die Court haar gedurende het gesprek van Young gegevèn had. Een enkele blik op haar vermoeid gezicht zei hem, dat een spottend antwoord nu niet op zijn plaats zou zijn. „Dat? Ik spreek ernstig, miss Mo ran :dat is een truc, die zijn uitwer king niet gemist heeft". „Veronderstel de truc had niet ge werkt, wat dan?" „Dan zou ik heel vlug een andere hebben moeten bedenken". „Ted, wist je dat Young's revolver ontladen was?" „Hè?" „Mr. Carver zag het je doen. Waar- „Wel, om zijn eigen woorden te ge bruiken, ik heb een slang haar tan den uitgetrokken". „Hij was er je dankbaar voor; hij zei, dat hij je niet juist beoordeeld had". „Grote hemel! Guus hield toch niet nóg een rede? Geen wonder dat u er zo vermoeid uitziet". „Alsjeblieft, ik verzoek je geen schertsen. Hij is heel wat edelmoedi ger dan jij. Hij zei, dat je een glas met hem kon gaan drinken, omdat je de patronen uit die revolver gehaald hebt. Toen hij dit papier zag en be greep wat je uitgevoerd had zei hij, dat het twee glazen zouden worden. Hij doet werkelijk alles wat hij kan voor mij". „Dat doet-ie. Hij spreekt zo eerlijk en zo overtuigend als ik nog nooit een man heb horen spreken. Die be langrijke documenen en dat geld, waarover we vanavond voor het eerst hoorden spreken, worden vermist maar ik verzeker u, dat ik niet ge loof dat Carver er ook maar iets meer van weet dan u of ik". „Ik ben blij dat je dat zegt, want ik denk er net zo over. Zou mr. Car ver een en ander vinden, dan ben ik ervan overtuigd dat hij alle snelheids records breken zou om me het goede nieuws persoonlijk te komen bren gen". „Algemene vergadering van de Carver Bewonderings Maatschappij, niet? Weet u, eigenlijk moest ik de man sympathiek vinden, lady Jane. En waarachtig, ik wou dat ik het kón.... en toch is hij op de een of andere manier een spin in een web','. HOOFDSTUK XII. Een kwartier nadat de advocaat de Bar-Rafter-K verlaten had, pakte Lafe Young zijn weinige bezittingen bij elkaar, wierp ze in Dok Morgan's wagen en nam zwijgend naast de dok ter plaats. Geen van beiden sprak. Toen ze de heuvel overreden, draaide Young zich nog eens om en wierp een blik op de verlichte ramen van de ranch. Pas toen ze de kronkelige weg, die door de Schedel Canyon leidde, bereikt hadden, verbrak Young het zwijgen. „Ik hoop, dat u tevreden bent met mijn verklaring, dokter. Die vent, King, had zijn hand bij zijn revolver toen ik op hem schoot. Met de linker hand nog weler is geen andere man in de Verenigde Staten, die me dat nadoet". Morgan hoorde de trotse toon in de stem van de ander. „Je bent handig, Lafc, gaf hij toe. „Dat zal niemand bestrijden. Je hebt het trouwens dikwijls genoeg be wezen". „In iede/r geval handig genoeg om mijn leven te beschermen. Handig ge noeg om te zien wat een kerel van plan is, voordat hij het doet. Handig genoeg om.... maar wat doet het tenslotte ter zake? Tk ben ontslagen. Waar zal ik naar toe gaan? Terug naar Little Colorado. „Lafe, viel de dokter hem rustig in de rede, „we zijn nu slechts met ons tweeën en niemand kan horen, wat we zeggen. Wie heeft King neerge schoten?" Voor het eerst, sedert ze de ranch verlaten hadden, keek Lafe de dokter aan. Het vage licht van het dashboard verlichte vreemd zijn gezicht, dat op eens wonderlijk op dat van een ratel slang leek. „Ik. En probeer nou maar, het te bewijzen. U zei zelf dat hier geen ge tuigen zijn. En voor het gerecht geldt mijn nee evenveel als uw ja". „Natuurlijk heb je gelijk. Lafe. Als men zo oud wordt als ik nu lang zamerhand ben, wordt men nieuws gierig. Dat is alles wat ik weten wilde Ik kan het niet bewijzen en ik denk er ook niet aan dat te proberen. Ze waren nu in de stad. Handig stuurde de dokter de auto door de straten en stopte tenslotte voor de kleine garage, die naast zijn huis stond. „Je kunt wel in mijn huis slapen, Lafe. Ik zie er de noodzakelijkheid niet van in, je bij de sheriff af te leveren. Ik veronderstel, dat je er morgen nog wel zult zijn. Hij bleef in gedachten zitten roken, totdat hij zag dat het licht in de slaap kamer uitging; toen stond hij op en liep naar Carver's huis. j (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7