Dingen voor het dagelijkse leven K.R.O. komt met nieuw program in de aether Kunstmatige winterslaap zou verboden moeten worden Thermosfles voor baby Rivièra-bruin indewinter Bejaarden-ziekenfonds Helikopferdiensfen voorhands economisch De nieuwe Russische volkswagen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vernieuwingen en verbeteringen (Van onze radio-medewerker). Met de doorsnee-radioluisteraar is het nog te vaak zó gesteld, dat men het uiterste verwacht van het ontspannings-programma en men bij de culturele uitzendingen spoedig geneigd is, de knop van het radiotoestel om te draaien. Wie nu kennis neemt van het K.R.O.-programma voor het zo juist ingetreden seizoen, samengesteld door de programmaleider Toon Rammelt en zijn staf, moet toegeven, dat over de ganse linie is gestreefd naar noodzakelijke verbetering. Hopelijk zal dat streven het duidelijkst tot uiting komen op de dinsdag- en zaterdagavonden, omdat daar de culminatie punten liggen voor de programma's van hoger cultureel plan en van de ontspanningsprogramma's. VERNIEUWING VAN HET AANSCHIJN DER AARDE. Aan het dinsdagavond-programma is een leidende en bindende gedachte ten grondslag gelegd. Het samenhan gend geheel zal worden gevormd on der de titel: „En gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen"; promi nente katholieke cultuurdragers zui len aan de voorbereiding en uitvoe ring meewerken. De reeks is samen gesteld uit programma's, gebaseerd op voortbrengselen van de Europese cultuur. Voor centrale redactie- en coördinatie-werkzaamheden is aan deze reeks verbonden Daniël de Lange. Onder de algemene titel „het christendom als bezieler van de Euro pese cultuur" worden vanaf de Ad vent tot Vastènavond elf uitzendin gen gegeven, met 'n gemiddelde duur van vijf kwartier elk. Naast de ge sproken programma's is muziek ge plaatst, waaruit de bezielende in vloed van het christendom op de mu ziek blijkt. Prof. J. Overath treedt als adviseur op. De overige godsdienstige en cultu rele programma's zijn onveranderd. Voor hen, die in de rubriek: „Wij lui den de zondag in" de laatste tijd prof. Wijers hebben gemist, kunnen we meedelen, dat deze priester spoedig in de ether zal terugkeren. Vervanging Carrousel. Op het gebied van de ontspanning is ernstig gestreefd naar verhoging van het niveau en bovendien naar uitbrei ding. Daartoe werden Jules de Corte en Kees Schilperoort in vaste dienst benoemd, en keert Leo Nelissen van de jeugdafdeling terug naar het amu sementsprogramma. De algemene lei ding blijft in handen van Wim Quint. De Carrousel wordt vervangen door een amusementsshow „Tierelan tijnen"; daaraan wordt toegevoegd een cabaret van de nieuwe jongeren groep Trant '56, getiteld: „Poppetje op de ruit". Over beide zaterdagavond-program ma's hebben we vernomen, dat in „Tierelantijnen" ook Moestafa zal optreden, eerst met een reeks straf processen tegen gefingeerde perso nen, later met een vaderlandse ge schiedenis op rijm. Natuurlijk komt er weer een huiselijk spelletje. Weke lijks namelijk zullen twee gezinnen tegen elkaar in de studio in het krijt treden bij de beantwoording van drie vragen, gebaseerd op familie-pro blemen uit het dagelijks leven. In een korte monoloog: „Wie ben ik?" zal een bekende persoonlijkheid enkele gegevens betreffende zijn identiteit onthullen. Alle luisteraars kunnen schriftelijk aan de KRO meedelen, wie naar hun oordeel de bekende fi guur- is. In het onderdeel: „Jan Alle- manstraat" zullen de dingen van de dag op humoristische en satyrieke wijze worden behandeld. Hierbij ver tolkt Wam Heskes in transformatie de vijf verschillende figuren. Herbert Joeks treedt op als de schilleman uit de Jan Allemanstraat. Tenslotte is in „Tierelantijnen" een vervolglied van Leo Nelissen opgenomen. Ander amusement. De uitstekende dansuitzending op zondag onder leiding van Ko Sand- mann blijft gelukkig gehandhaafd. Het ligt verder in de bedoeling, dat elke week een Instuif naar Hilversum zal komen om aan het stijlvolle dan sen mee ie doen. Een ander ontspan ningsprogramma zal telkens in ver schillende legerplaatsen in het bijzijn van militairen worden opgenomen. Evenals dit amusement behoort onder de rubriek „Lichte manoeuvres" ook een race op twee home-trainers voor militairen met hun verloofden, on der de titel „Per laatste gelegenheid". De militair die er in slaagt om bin nen de gestelde tijd een bepaalde af stand af te leggen, ontvangt voor zijn verdere diensttijd een koffie- en koektoelage. Onder leiding van Fons Disch zal na afloop van dit num mer een oud-gediende worden ge- interviewd over toestanden en ge woonten in zijn diensttijd, 30 of 40 jaar geleden. Dit betrof het zaterdagavond-bro- gramma. Wat de zondagavond aan gaat: het bekende vervolgspel: Sprong in het heelal" zal wordenop het pad der wonderlijke kaarsen voortgezet; de Kro'tje half om zal voortaan „Chanteclèr" heten. Nu Ju les de Corte er aan zal deelnemen in plaats van Alexander Pola worden sfeer en samenstelling enigszins ver anderd. Op vrijdagavond komt „De Sprinkplank" terug, dat is een re gelmatig gehouden talentenjacht op het gebied van de lichte mu£e. Pauzeconcerten. Tot de nieuwigheden gaan ook de pauzeconcerten behorén. Ze worden buiten de studio gehouden, hetzij in de foyer van grote bedrijven, hetzij bij onderwijsinrichtingen of in open bare gehoorzalen. Als uitvloeisel van de dirigentencursus van de Ned. Ra dio-unie zullen jonge geslaagden eni ge concerten leiden. De jazz-muziek zal worden voortgezet in enigszins gewijzigde vorm. Wat de ernstige muziek betreft: be halve bekende nummers van het klas sieke repertoire zullen inleidingen op muziekwerken met illustraties worden gehouden door Willem An- driessen. Een literaire grap. Aan vijf auteurs is een bijzondere opdracht verstrekt. Zij gaan een ket ting-hoorspel schrijven; na het vijfde vervolg maken ze gezamenlijk een zesde deel. Hierbij hebben zij tot taak, de moeilijkheden die zij in de vijf voorafgaande delen hebben opge stapeld, tot redelijke ontknoping te brengen. De vijf auteurs zijn: Willy Corsari, Henriëtte van Eijck, Michel van der Plas, Jan Willem Hofstra en Edmond Nicolas. Verder heeft een aantal auteurs opdracht gëkregen tot het schrijven van een luisterspel, waarvan literair genot en ontspanning de oogmerken De cabaret-werk groep Trant *56" van de KRO, die na een jaar van voorbereiding met in gang van zaterdag 22 ieptember een wekelijks programma zal verzor gen onder de titel „Pop petjes op de ruit". Van links naar rechts: Leo Nellss, Harry Bannink, Piet Baan, Reinoud An ders, Tineke Gomes, Louis Dusée, Christel Adelaar, Ben Visseren en Leo v. Velzen. zijn. Uiteraard zullen ook meer ern stige spelen worden opgevoerd en zal een tweede serie van 20 delen in de rubriek „Sprong in het heelal" wor den gegeven. Er komen verder twin tig volledige zondagavondspelen over het Mars-mysterie. Katholieke organisaties. In samenwerking met verschillen de katholieke organisaties zullen be kende rubrieken worden voortgezet, zoals voor de KVP, de KAB, de Kath. Actie en de Jeugdbeweging. Voor de Kath. middenstand zal een terugkerend forum worden gehou den, waarin deskundigen verschillen de vraagstukken behandelen onder de titel: „Van klanten en wanten weten". In de rubriek voor de vrouw zal de warenkennis worden voortgezet, thans onder de titel: „Waar voor uw geld". Voor de jeugd. De jeugduitzendingen brengen een aantrekkelijk nieuwtje, in samenwer king met de Jeugdbond zonder naam. Daarbij zullen talrijke activiteiten van de jeugdige luisteraars worden ontketend. Ocflc de schoolradio blijft niet achter, zoals men reeds eerder heeft kunnen lezen. Leo Pagano zal uitgebreide repor tages wijden aan de Olympische Spe len te Melbourne in Australië. Na zijn reis er heen, zal hij een bezoek brengen aan Nieuw-Guinea, teneinde over dit gebied een reeks levende re portages samen te stellen. s.u.s. ra. Reeds in dit najaar wordt S.U.S. III gehouden, een loterij ten behoeve van de volgende doelen: de landelij ke Katholieke actie; de katholieke jeugdbeweging; het katholiek sociaal- kerkelijk instituut, het katholiek op leidingscentrum voor jeugdleiding; het koloniehuis ,Sint Godelieve"; de stichting voor orthopedische inrich tingen; de stichting „sterke helpénde handen"; de katholieke centrale voor studie en research- en het Wit-Gele Kruis. Televisie nog beperkt. De auteur Jef Heydendaal zal een modern kerstspel schrijven; Jan Wil lem Hofstra zal toneelnieuws verzor gen; Jan de Cler zal aan de Krocodil meewerken; en voor de jeugd keert Dodo gelukkig terug. Waarom „Te- Ie vitrine" en meer nog „Pottenkjj- ken" op het programma blijven, is '{aspe&C U39 J33UX JO upUI SUO Internationaal artsencongres Tijdens de voortzetting gister middag der wetenschappelijke zit ting van het internationale katholie ke artsen congres sprak dr Mello Adriao namens dr. Pinto Michada Correia da Silva over het onderwerp „Morele beperkingen bij het gebruik van neuroplegic en kunstmatige on derkoeling". Hij waarschuwde tegen het overmatige en ongecontroleerde gebruik van cholpromazine, dat, naar hij opmerkte, het morele be wustzijn van de patiënt in gevaar kan brengen en tot een psychische dood kan leiden. Ook keerde spreker zich tegen de kunstmatige winterslaap als een middel om physische en physieke pijn te stillen. De toepassing hier van zou verboden moeten worden zo meenden hij, aangezien het aan het lijden en de dood het geheiligd ka rakter ontneemt dat de katholieken hieraan toekennen. Zelfmoord. De Oostenrijkse arts E. Ringel, hield hierna een inleiding over „me dische recht en het voorkomen van zelfmoord", waarin hij wees op de ontstellende toeneming van het aan tal zelfmoorden. De opvatting dat de zelfmoord een vrije beslissing is en men deze dus dient te respecteren gaat niet langer op, aldus spreker. De nieuwe psychopathologische on derzoekingen hebben duidelijk aan getoond dat de zelfmoord bijna al tijd na een bewustzijnsvernauwing, dus niet in vrijheid volgt. Bij een mislukking zijn de betreffenden la ter steeds gelukkig voort te kunnen leven. Hieruit vloeit voort, aldus spreker, dat het een heilig recht en een uitgesproken plicht van de ge neesheer is zelfmoord te voorkomen. Dr. J. B. Stolte uit Tilburg sprak over „het beroepsgeheim, noodzake lijke voorwaarde voor de goede ver houding tussen arts en patiënt". Enkele sprekers hielden een inlei ding over het experimenteren op de mens in de genaeskunde. Dr. H. Ch. P. Grenet (Frankrijk) verklaarde dat dergelijke proeven slechts geno men mogen worden indien zij in het belang van de patiënt zelf geschie den. Een medisch experiment met een zuiver wetenschappelijk doel is slechts dan gerechtvaardigd indien SALARISSEN MUZIEKLERAREN. Het Tweede-Kamerlid, de heer M. M. J. M. Peters (K.V.P.) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in de kringen van de muziekleraren aan de kweekscholen een ernstige be zorgdheid is ontstaan in verband met het nu al sinds 1 januari 1953 ach terwege blijven van de aanpassing hunner salariëring aan de verbetering der kweekschoolsalarissen? 2. Kan de minister mededelen of deze aanpassing thans spoedig haar beslag zal krijgen? 3. Acht de minister het niet bil lijk, dat de met ingang van een na der vast te stellen datum in functie zijnde muziekleraren allen als volle dig bevoegd worden erkend? Ook in de huishoudelijke afdeling heeft de Utrechtse Najaarsbeurs weer veel verrassingen, die uiteraard niet altijd wereldschokkend zijn, maar toch een bijzondere charme verlenen aan de resultaten van het op prac- tische spitsvondigheid gerichte denk werk, dat jaar in jaar uit achter de muren van fabrieken en laboratoria wordt verricht. Wie gemeend mocht hebben, dat de thermosfles reeds lang haar „meest volmaakte vorm" heeft, komt bedrogen uit. De nieuwe Vacco-fles, die haar wieg in Groningen heeft staan, wijkt sterk af van de tot op heden gebruikelijke isoleerflessen en is zelfs op vernuftige wijze uitgerust met een reserveflesje, waarin men koffie, thee, melk e.d. kan meene men. Even verder ontdekt men, dat Ne derland verrijkt wordt met diepvries steurgarnalen. Dank zij de moderne koeltechniek worden deze garnalen vanuit China naar Nederland ver zonden. Plastics. De plactics zetten hun zegetocht voort. Behalve de nieuwste wasknij pers, emmers, afwasbakken en zelfs mattenkloppers van deze kunststof, zijn er ook waterslangen met inlagen op PVC-basis, wat zeggen wil: be stand tegen normale waterdruk en bestand tegen zuren, natronloog, amoniakwater en alcohol. Aardig zijn de plastics tabouretjes met zwar te zitting en uitschroefbare ver chroomde poten en de wastafelop stand in zwart, compleet met schroe ven en beschermplaatjes. Als voetje voor stalen meubels en closettrekkers is plastic eveneens ge schikt materiaal. Waar plastic tekort schiet, komt nylon op de voorgrond b.v. bij pan- nenlappen en pansponsen. In tegen stelling tot plastic kan nylon tegen kokend water en heeft een veel lan gere levensduur. Eureka. Eureka uit Leimuiden gaat voort en brengt thans de non-stop-hand- werk-kaars in de handel, waarvan men vertelt, dat zij eeuwigdurend is. Hoewel dat een beetje erg lang is, kan ze toch wel een flink poosje mee. Zij bestaat uit een binnen- en buitenkaars, waarvan de laatste fraai bewerkt is. De binnenkaars kan steeds vernieuwd worden, zodat het mooie uiterlijk ongeschonden blijft, mede dank zij de speciale wascom- positie. Dezelfde firma brengt ook de boomschorskaars uit; kaarsen, kaar sen verwerkt in verschillende groep- en jes boomschors, bestaande uit één stam. De kaarsen zijn onzichtbaar aangebracht. Italië heeft gezorgd voor een su per automatische naaimachine, welke beschikt over automatische naald uitslag en automatische achterwaart se beweging, die afzonderlijk van elkaar door aparte schabionen wordt geregeld. Nieuw is ook het hef boompje met de standen: automa tisch, zigzag en rechtsteek. Voor de baby. Ook de baby krijgt zijn thermos fles, verwaardigd van Polyon-plastic met een huls om de zuigfles warm te houden. De voeding blijft min stens vijf uur op temperatuur. De huls is onbreekbaar en zeer licht in gewicht. In het zelfde genre wordt ook de gewone thermosfles on breekbaar! gemaakt. Tornado heeft weer een njeuw droogrek, dat op geen vierkante me ter tien meter drooglengte bezit. Belangstelling verdienen ook de marquisette en voile glasgordijnen, gemaakt van synthetische garens. Voor Nederland zijn deze stoffen nieuw. De gordijnen hebben diverse voordelen: goed wasbaar, lange le vensduur, behoeven nooit gestreken te worden en zijn krimpvrij. Combinatie-stoelen. De woningnood en de kleine be huizingen, die daaruit voortvloeien, zijn aanleiding geworden tot de con structie van de combinatie-stoel. Er is behoefte aan meubelen, die weinig plaats innemenen daarom zal de zit- ligstoel, die door een enkele hand beweging in de gewenste stand kan worden gebracht ongetwijfeld voor veel mensen een uitkomst zijn. Een Duitse firma heeft een één- handbeurs gefabriceerd, die zó ge maakt is, dat men slechts één hand nodig heeft om te betalen of te in casseren. Voorts is de mogelijkheid gescha pen om voortaan in het vilt ten stad- huize te komen. Bruidsjaponnen, jacketten enz., die uit vilt vervaar digd zijn, kreuken niet en zijn krimpvrij. Bruin in de winter. Voor mensen, die een hekel heb ben aan „hoogtezon-bruin" is er een nieuw zonnetje opgegaan, een Duit- cosmetische hoogtezon, die naar de naam Eva luistert envoorzien is van een hogedrukkwartsbrander met speciale filter. Men zegt, dat men bij het gebruik van deze hoog tezon „bruin wordt in een mate die tot nu toe voor onmogelijk werd ge houden". Voor de automatiekbezoekers is er de sandwichautomaat, Amerikaan van geboorte, die tot voordeel heeft, dat men na het inwerpen van een geldstuk door een druk op een knop je de belegging kan kiezen. En tenslotte nog een riem onder het hart van degene, die in de zo- mervacantie een hartstochtelijk pluimbalspeler is geworden en de winter met weemoed in het hart ziet naderen. Maak u niet bezorgt, want zelfs bij 15 graden vorst kan er ge- pluimbald worden. Er is een binnen- huisspel in de maak met kleine bats en een nylon pluimbal van slechts 2 gram. dit zonder pijn en zonder gevaar kan verlopen. Abortus in Japan. Dr R. N. Kumagaya (Japan) deel de in zijn voordracht mede dat hoe wel er in de Japanse wetgeving be palingen voorkomen die de abortus' verbieden, niettemin alleen reeds in 1955 zich twee millioen gevallen van abortus voordeden op een be volking van 89 millioen. Door het bestaan van de „eugenioprotection law" is het mogelijk, zo verklaarde hij, dat waar enerzijds de Japanse wet de abortus verbiedt en strafbaar stelt, anderzijds de artsen met sanc tie van de wet de abortus een legaal karakter geven. Op een bijzondere bijeenkomst in het Palace hotel sprak o.a. prof. H. Ruygers (Nederland) nog over „de betekenis en werkwijze van een ka tholieke organisatie voor de geeste lijke gezondheidszorg". Premie-reductie vervalt Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot regeling van de ziekenfondsverzvkering voor be jaarden. Deze regeling is bestemd om op 1 januari in werking te treden ter vervanging van de verplichte zieken fondsverzekering, waaronder thans degenen vallen, die een uitkering ge nieten krachtens de noodwet ouder domsvoorziening. Wanneer op die datum .de algeme ne ouderdomswet in werking treedt, zal het niet meer mogelijk zijn de ziekenfondspremie op de ouderdoms- uitkering in te houden. Voorgesteld wordt een vrijwillige ziekenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe alle bejaarden kunnen toetreden, wier inkomen een bedrag van ƒ3300.per jaar niet overschrijdt. De verzekerde bejaar den zullen een premie moeten beta len van ca 1.per week, voor welk bedrag hun echtgenote en eventuele kinderen beneden 16 jaar mede ver zekerd zijn. Deze premie dekt de helft van de kosten. Bejaarden, wier inkomen beneden 25.00.per jaar blijft,' behoeven slechts een kwart te betalen van de kostprijsdekkende premie, dus ca. 50 ct. per week. Scheepsberichten ABBEKERK 13 Penang. ALCYONE 12 St. Vincent. ALDERAMIN p. 12 Oues- sant n. Antw. ALMKERK 12 Casablance AMELAND 12 Port Said. AMSTEL- STAD p. 12 Gibraltar n. Marseille. CAL- TEX PERNIS 12 v. Isle of Grain n. Cu racao. CASTOR 11 v. Funchall n. Bar bados. COTTICA 13 Paramaribo. CRAD LE OF LIBERTY 12 Port Said. GABON- KUST 13 A'dam. GUINEEKUST 12 v. Freetown n. Dakar. HILVERSUM 12 te Suez. HOOGKERK p. 12 Gibraltar n. Genua. HOUTMAN 12 v. Sjanghai n. Kobe. LINGE 12 v. Royatta n. Delfzijl. MATARAM 13 Singapore. ORANJE 13 Colombo. PARKHAVEN 12 v. Las Pal- mas n. Rio Janeiro. PHRONTIS 12 v. Penang n. Singapore. POLYPHEMUS 12 v. Belawan n. Colombo. REMPANG 12 v. Suez n. Aden. SCHOUTEN 13 Mom basa. SLAMAT 12 v. Dover n. Port Said SLIEDRECHT 13 Suez. STAD SCHIE DAM p. 12 Kp St. Vincent n. Civita Vecchia. TIBIA p. 12 Landsend n. R'dam AARDIJK 12 v. Halifax n. Boston. ALDABI 11 Buenos Aires. ALNATI 12 v. Las Palmas n. Antw. ALPHARD p. 12 Fernando Noronha n. Antw. AMSTEL- MEER 12 v. Boston n. Marseille. AR- KELDIJK 12 New Orleans. CELEBES 13 Napels. CONGOKUST 13 Freetown DUIVENDRECHT p. 12 Azoren n. Hous ton. HEEMSKERK 13 Las Palmas. HE- RA 12 Philadelphia. KALYDON p. 12 Lizard n R'dam. LANKOEAS 12 v. Be lawan n. Surabaja. LIBERTY BELL 12 Pt Cardon .n R'dam. LIMBURG 12 v. Suez n. Belawan. MERWEDE 12 Dakar. Conclusie van commisie Weliswaar kan door het aan de markt komen van thans nog in ont wikkeling zijhde typen omstreeks I960 een betere situatie worden verwacht, maar dit neemt niet weg dat ook dan een exploitatie van geregelde helikop terdiensten naar alle waarschijnlijk heid nog zeer belangrijke verliezen zal opleveren. Aldus één der conclusies van de in november 1953 door de minister van Verkeer en Waterstaat inge stelde commissie-hefschroefvliegtui- gen. De commissie had tot opdracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan wor den ingenomen door het hefschroef- vliegtuig. De commissie merkt op, dat ener zijds de hoge aanschaffings. en ex ploitatiekosten en anderzijds de in en om Nederland zovele ter beschikking staande goede en goedkope andere transportmiddelen met frequente diensten oorzaak zijn van de verlie zen op een exploitatie van geregelde helikopterdiensten. De commissie is van mening dat men hier te lande ten aanzien van het geregelde vervoer door middel van helikopters het beste doet een afwachtende houding te blijven aan nemen en inmiddels voort te gaan de ontwikkeling nauwgezet te volgen. De mogelijkheden voor het onge regelde vervoer kunnen enigszins gunstiger worden beoordeeld, temeer daar een combinatie met het ge bruik voor speciale doeleinden voor de hand ligt. Wat het gebruik voor speciale doel einden betreft (ongeregeld vervoer, hulpverlening, besproeiing, bespui ting, luchtkartering) heeft de heli kopter vooral in het buitenland, doch ook hier te lande, ruimschoots zijn bestaansrecht bewezen. Op basis van de thans beschikbare gegevens lykt, naar het oordeel der commissie, voor de naaste toekomst een zuiver Nederlands binnenlands helikopternet, gezien de uitgebreid heid, frequentie en tarieven der ove rige transportmiddelen niet gerecht vaardigd. De exploitatie van het helikopter- net in West-Europa zou in de eerst komende jaren een verliesgevende onder."»:ming zijn. Exacte eisen, waaraan helihavens moéten voldoen, kruinen nog niet worden geformuleerd. De bouw van dakhavens lijkt de commissie voor Nederlandse steden voorlopig niet verantwoord. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst.. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Clavecimbelrecital. 11.00 Gram. 11.20 Lichte muz. AVRO: 12.00 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Pianotrio. 14.40 Voordr. 15.05 Ge- var. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.50 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Act. 182.0 Accordeonork. en solist. 18.50 Met de deur in huis, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Orgelspel en zang. VPRO: 19.30 Ons Adres, caus. 19.50 Nws. v. d. VPRO. 20.00 Nws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordr. 20.30 Gesproken zelfportret. 20.40 Het on derwijs nu, caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Gram, en comm. 22.00 Instr. kwint. 22.15 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.25 Gram. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Amus. muz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en sol. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.30 Radio Filharm. sextet. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ensemble 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stem men van overzee. 18.15 Gram. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Regeringsuitz.- Rubriek Verklaring en toelichting. De school- melkvoorziening. 19.20 Regerings uitz. Emigratierubriek. Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en soliste. 21.15 Rep. uit Cairo. 21.25 Radio Philharm. ork. 22.10 Gram. 22.20 Koorconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Tot voor kort reden er in Rusland alleen de duurdere modellen auto's. De Russen heb ben nu echter hun volkswagen" ontwor pen die in grote aantal len in produktie wordt genomen. Onze foto geeft een afbeelding van deze Russische auto waarvan het ontwerp geheel is aangepast aan de toestand van de Rus sische wegen, zodat de auto wat hoger op de wielen staat dan wij ge wend zijn. De wagen kan 4 vol wassenen en een klein kind vervoeren terwijl er ook ruimte wielen is voor bagage. De auto weegt ca. 800 kg. en kan met zijn 20 pk twee cylin. dermotor een snelheid van ca. 100 km. behalen. De motor is achterin ge plaatste en verbruikt ca. 1 op 16. De zijn onafhankelijk uit telescopische schok- brekers en spiraalveren. De zeer grote gebogen voorruit geeft samen met de korte neus de wagen wel een speciaal uiterlijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6