Nat. fonds voor bestrijding kinderverlamming installeerde kroonprinses als beschermvrouwe „Spookkamp Helden wordt weer bewoond Plechtigheid in de Ridderzaal Regering vraagt SER advies over beperking bestedingen En zij kwamen terug Bevrijdingsvuur Maastricht voor DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Van belang voor Dames Loop geen risico bij hel kopen van corselten aan de deur De reizigster met het monsterkof fertje is nooit en te nimmer in staat U een zo'n rijke en gevarieerde keuze te bieden als de gevestigde corset- speciaalzaak. En waarom zou U risico lopen? Waarom zoudt U een contract ondertekenen, dat U aan handen en voeten bindt? Waarom zoudt U een bedrag vooruitbetalen? U moet maar afwachten wat U thuis krijgt. In de U bekende corsetzaak koopt U wat U ziet en ziet U wat U koopt; U hebt onmiddellijk controle op kwaliteit, afwerking en pasvorm. Neem het zekere voor het onzekere! Koop Uw corsetten in een van de ver trouwde corset-speciaalzaken. Nooit slaagt U beter en.... voordeliger! (Advertentie) Gistermiddag is H.K.H. prinses Beatrix in de Ridderzaal geïnstalleerd als beschermvrouwe van het nationale fonds voor de bestrijding van kinder verlamming door de voorzitter van dit nationale fonds, mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland. H.K.H. prinses Beatrix arriveerde om 15 uur aan de Ridderzaal in gezelschap van haar particuliere secretaresse mejuffrouw mr. M. Meurs en van jhr. D. G. de Graeff, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Na ont vangen te zijn door de voorzitter van het nationale fonds, mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, werden op het bordes aan hare koninklijke hoogheid voorgesteld de vice-voorzitter, de heer L. van Stolk (voorzitter van het kinderziekenhuis te Rotterdam), de secretaris, de heer J. Lupgens (secretaris van de stichting der vereniging van katholieke ziekenhuizen), de tweede secretaris, mr. E. Bouman (adjunct secretaris van de Stichting van de Arbeid), de penningmeester mr. D. P. C. de Hoop Scheffer (penningmeester van het Nederlandse Roode Kruis) en de tweede penningmeester de heer H. de Lint (directeur van het bankiers kantoor M. de Jong en zoon te 's Gravenhage). „Hulp zonder vertoon" Vervolgens bood de 14-jarige Bet- sie van Busken uit Schinveld, een voormalig patiëntje, de prinses bloe men aan, waarna nog werden voor gesteld prof. dr. P. Muntendam, staatssecretaris van volksgezondheid en voorzitter van de medische advies, raad van het fonds en mejuffrouw M. H. van Gunsteren, een medisch stu dente uit Leiden, die in het buiten land ervaring heeft opgedaan bij de bestrijding van de kinderverlam ming. Schrille tegenstellingen. Bij de installatie van H. K. H. voerde mr. Klaasesz het woord. Hij zeide, dat polio vooral een specta culaire ziekte is, door de schrille te genstellingen die erdoor worden op gewekt: de speelsheid en de beweeg lijkheid van de jeugdige slachtoffers tegenover de gedwongen rust. Hij zeide voorts, dat de wetenschap, die internationaal aan het polio-vraag stuk reeds zoveel aandacht besteedt, ook in Nederland, meer nog dan tot dusver reeds geschiedt, financieel in staat zal moeten worden gesteld de op dit terrein noodzakelijke onderzoe kingen te verrichten en dat Neder land in elk opzicht in staat moet zijn, de nodige preventieve dankbare hulp te bieden. Daartoe werd in mei van dit jaar op initiatief van prof. Mun tendam het nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming in het leven geroepen. Met de wens dat het nationale fonds voor de bestrijding der kin derverlamming onder haar bescher ming met succes werkzaam zal mo gen zijn verklaarde mr. Kaasesz prin ses Beatrix geïnstalleerd als be schermvrouwe. Beroep op jongeren. Na haar installatie sprak H. K. H. een rede uit, waarin zij zeide te be grijpen, dat veel geld nodig zal zijn om het werk van het fonds in al zijn facetten zo efficiënt mogelijk te ver richten en dat hier voor het particu liere initiatief een uiterst belangrijk arbeidsveld ligt. SCHADEREGELING VOOR GEDUPEERDE LANDBOUWERS. Gedeputeerde Staten van Overijs sel hebben aan Provinciale Staten een regeling voorgesteld om de door de abnormaal zware regenval van deze zomer gedupeerde landbouwers tegemoet te komen. Daartoe stellen zij voor een krediet van 500.000, ter beschiking te stellen om garan ties te verlenen voor betaling van rente en aflossing van de door de gedupeerde ondernemers op te nemen kredieten. De hulpverlening zal een aanvul lend karakter moeten dragen. Indien zou blijken, dat op een aantal bedrij ven zodanig schade is geleden, dat Ihet voortbestaan hiervan alleen mo gelijk is door bijdragen a fonds per- du, is de provincie bereid aan een regeling voor een dergelijke hulp verlening mee te werken. De prinses hoopte, dat de Neder landse preventieve'geneeskunde, wel ke zulk een goede naam heeft, er in zal slagen ook op dit gebied efficiën te en spoedige resultaten te bereiken en ze deed een beroep op haar leef tijdgenoten, zich niet te laten leiden door valse sentimenten ten opzichte van de polio-slachtoffers, maar ze te blijven beschouwen als volwaardige leden van de maatschappij. „Doe ge woon en verleen van-zelfsprekend zonder omhaal en vertoon de hulp die nodig is". H. K. H. zeide, het be schermvrouwschap te aanvaarden, met de wens, dat de arbeid van de stichting zegenrijk moge zijn. De foto toont H.K.H. tijdens haar rede. Links naast de prinses op de foto zit mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in provincie Zuid-Hol land en voorzitter van het nationaal fonds. KATHOLIEKE ARTSEN OP PALEIS SOESTDUK. H.M. Koningin Juliana heeft giste ren de delegatieleiders van het zeven de internationale congres van katho lieke artsen cup het paleis Soestdijk ontvangen. AUTO IN SLOOT: TWEE INZITTENDEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 47-jarige loon- ploeger F. Meyer uit Opperdoes, toen hij in gezelschap van zijn 17- jarige zoon in een auto van een stuk land in Abbekerk, waar hij gewerkt had. de weg opreed, tegen een juist passerende bus van de Naco gebotst. De personenauto kwam onderstebo ven in een diepe sloot langs de berm van de weg terecht. Pas na geruime tijd slaagde men er in de beide in zittenden te bevrijden. Zij bleken toen echter reeds te zijn verdronken. Wel juiste verhouding in volkshuishouden? Namens de regering hebben de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezond heid een verzoek tot de sociaal- economische raad gericht omadvies over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der bestedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouder domsvoorziening. In verband met de ontwikkeling van de lopende rekening van de be talingsbalans een factor van grote betekenis voor de deviezenpositie Nationale samenwerking. Na mr. Klaasesz sprak eerst nog prof. dr. P. Muntedam, staatssecretaris van volksgezondheid en voorzitter van de medische adviesraad van het fonds. Deze zeide onder meer, dat wij al len tezamen de plicht hebben het doel te bereiken, dat wij verankerden in de naam van onze stichting, name lijk nationaal, dat wil zeggen allen tezamen de gelden te verzamelen om de kinderverlamming te bestrijden. Nadat mr. Klaasesz de plechtigheid voor gesloten had verklaard werden in de Kondnginnekamer enige autori teiten aan de prinses voorgesteld, waarna deze zich naar buiten begaf om voor het bordes met een aantal kinderen giften in ontvangst te ne men, onder andere van het Alge meen Haags Comité tot bestrijding van de kinderverlamming, van ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven en van particulieren. Als eer ste gift kwam een bedrag van 100.000 binnen afkomstig van het Nederlands comité voor kinderpost zegels. Op het Binnenhof was de be langstelling van de zijde van het pu bliek zeer groot. De politiekapel bracht er muziek ten gehore. Onder de aanwezigen werden on der meer opgemerkt minister J. G. Suurhoff en mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer. 99 - Nadat sinds vorig jaar, toen wil de geruchten de ronde deden, dat het spookte in het woonwagenkamp te Helden, het betrokken terrein tussen de bossen angstvallig door woonwagenbewoners gemeden was, hebben zich er thans weer enige gezinnen in hun rijdende behuizin gen gestationeerd. En in tegenstel ling tot de panische vlucht, waar toe men vorig jaar overging, schijnt men thans vastbesloten te zijn om alle intimidatiepogingen van de zijde der spoken het hoofd te bie den. Deze laatsten hebben zich ook nu weer niet onbetuigd gelaten. De families Lemmens, Van Moorsel en Westheim hoorden kort na hun aankomst reeds in een van de eerste nachten het geronk van een auto, die uit de richting Kessel het kamp na derde. In de duisternis maakten enige mannelijke bewoners van het kamp een speurtocht naar de auto, die ech ter onvindbaar bleef. Plotseling wer den er een aantal vuurpijlen afge schoten, in het schijnsel waarvan men drie vluchtende gestalten zag. Een achtervolging werd ingezet, maar de „spoken" wisten tijdig met de ge reedstaande auto te ontkomen. In ieder geval constateerden de woon wagenbewoners met een zekere op luchting, dat althans deze keer wel zeer duidelijk „aardse geesten" aan het werk waren geweest. Nadien heeft men op een nacht nog eens ge- ARBEIDER DOOR MISSTAP TE WATER GERAAKT. Bij zijn werkzaamheden aan de losplaats van de Amsterdamse ballast maatschappij te Nederhorst den Berg is de 48-jarige arbeider A. M. Groe ne veld uit Ankeveen, toen hy van de ene zandbak op de andere wilde stappen, te water geraakt. Na een half uur dreggen werd de man uit het wa ter opgehaald. De lévensgeesten wa ren toen reeds geweken. Het slacht offer was vader van zeven kinderen. ruime tijd een licht in de bossen zien rondwaren, maar er gebeurde verder niets tot teleurstelling van de kamp bewoners, die hopen de spoken nog eens een warme ontvangst te berei den. Het peil der spookseances is wel aanmerkelijk gezakt vergeleken bij vorig jaar, toen de kampbewo ners geluiden als van door de lucht zwevende piano's en watergekabbel als van een plotseling ontstane beek meenden te horen. ZEVEN JARIGE KNAAP VOOR OGEN VAN KLASGENOTEN VERDRONKEN. Voor de ogen van zijn verschrikte klasgenoten is gisteren de 7-jarige Freddie Broer uit Egelantierstraat toen hij onder leiding van een onder wijzeres in de rij schoolkinderen van de Ebenhaerschool liep nabij de Raampoortbrug te Amsterdam in het water geraakt en verdronken. Op het gegil van de kinderen doken agenten en drie burgers in het water van de Buitensingelgracht. Een half uur lang heeft men getracht het kind op te duiken. De rijkspolitie te water heeft het lichaam na drie kwartier opgehaald met een sleepdreg. Kunst matige ademhaling mocht toen niet meer baten. Vrije Volk niet in ongelijk gesteld (De Raad van Tucht van de fede ratie van Nederlandse journalisten heeft het Vrije Volk vrij gesproken van de beschuldiging van De Gelder lander, als zou het afdrukken van een prent, die het bezit was van de Gelderlander in strijd zijn met de stand en de waardigheid van de Ne derlandse journalisten. Het Vrije Volk heeft door middel van een zwager van de clichémaker van „De Gelderlander" de beschik king gekregen over de prent, die de krant wilde publiceren, indien de K.V.P. als overwinnaar uit de ver kiezingsstrijd zou zijn gekomen. Het Vrije Volk heeft deze prent, die Romme te zien geeft op het mo ment dat deze Vermeer uit de boks- ring slaat in zijn editie opgenomen. NAVO-Oefening onder Nederlandse leiding Meer dan vijftig oorlogsbodems komen thans bijeen in de zuidelijke Noordzeehavens en maken zich ge reed om deel te nemen aan een grote Navo-mijnenveegoefening, welke vrijdagavond aanvangt. Deze schepen, behorende tot de marines van België, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, de Verenigde Staten en Nederland, zullen gedu rende een maand tezamen opereren in een grootscheepse oefening, wel- is ontworpen door Nederlandse en Britse officieren van het Kanaal commando van de Navo. De oefening zal onder leiding staan van de Commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht G. B. For- tuyn, in diens functie van admiraal- benelux en bevelhebber van het Be- neluxgebied van het Kanaal-com mando. In de Belgische, Franse en Neder landse wateren en in de scheepvaart routes in open zee zullen velden oefenmijnen worden gelegd. Tijdens de oefening zullen mijnenvegers tot taak hebben het scheepvaartverkeer het gehele oefengebied open te houden. Mijnenvegers en konvooien zullen worden aangevallen door vliegtuigen en snelvarende patrouillevaartuigen, o.a. van de Britse en Nederlandse marineluchtvaartdiensten, de Britse luchtmacht en de Britse kustverde diging. Ook de Mariniers. Gedurende de oefening zullen Ne derlandse mariniers een amphibische operatie uitvoeren, waarbij mijnen vegers van de zes deelnemende lan den zullen samenwerken bij het vrij maken van de route naar de kust voor de landingsvaartuigen en aan vallende strijdkrachten, die van de wal een tegenstand zullen ondervin den, welke velen van hen, die aan deze oefeningen zullen deelnemen, zal herinneren aan overeenkomstige ervaringen onder ernstige omstan digheden gedurende de oorlog. UIENEXPORT NAAR BELGIë STOPGEZET. Als gevolg van de prijsontwikke ling voor uien op de Belgische markt hebben België en Luxemburg beslo ten dat met ingang van 15 september voorlopig geen uien uit ons land ge ïmporteerd mogen worden. Hoe lang dit exportverbod zal du ren valt niet te zeggen. Het mathematische centrum te Amsterdam heeft kort geleden een nieuwe elektronische rekenmachine in gebruik genomen. Deze reken machine, de „Armac" geheten, die geheel op het mathematisch centrum is gebouwd, overeenkomstig het ont werp van eigen medewerkers, is op (haar gebied de snelste in Nederland. Haar capaciteit is twintigmaal zo groot als die van de „Arra", de eer ste door het mathematisch centrum ontworpen rekenmachine. Een „zus je" van deze „Arra" is de eveneens door het mathematisch centrum ver vaardigde „Ferta", die in vol bedrijf bij de Fokkerfabrieken is en onder meer uitstekende diensten heeft be wezen by de berekeningen voor de constructie van het „Friendship" vliegtuig. Op het ogenblik bestaan er bij het mathematisch centrum plannen voor de bouw van een derde elektronische rekenmachine, die weer in menig op zicht een verbetering van de „Ar mac." zal zyn. vraagt de regering zich af of de hui dige verhouding van middelen en be- sedingen in de Nederlandse volks-* huishouding wel geheel juist kan wor den geacht. Mocht uit het door de S.E.R. in te stellen onderzoek blijken, dat deze verhouding correctie be hoeft en een beperking van de be stedingen (overheidsuitgaven), con sumptie en investeringen derhalve inderdaad gewenst is, dan doet zich de vraag voor, hoe dit doel zal kun nen worden toereikt. Indien het nood. zakelijk zou blijken middelen te vin den om een corrigerende invloed uit te oefenen op de consumptie herinne ren de beide bewindslieden thans nog bestaande cansumenten- subsidies op melk en suiker en aan de tijdelijke vrijstelling van de omzetbe lasting op textiel, die op 1 jan. 1957 afloopt, indien ten minste geen na dere voorzieningen worden getrof fen. Gedeeltelijke compensatie huur verhoging. Voorts werpt de regering de vraag op, of de economische situatie in Nederland, mede met het oog op een toekomstige huurverhoging van om streeks 25 procent, een slechts ge deeltelijke compensatie rechtvaardigt de met ingang van 1 jan. 1957 In de nacht van dinsdag op woens dag is de estafetteloop van de 28 Maastrichtse atleten, die het .vrij heidsvuur van de Normandische kust een onafgebroken loop naar de Limburgse hoofdstad dragen, tot een zeer zware sportieve prestatie ge worden omdat voortdurend een ge stadige regen op de lopers neer daalde. In Chantilly, de hoofdstad van het departement Oise ten noorden van Parijs, waar de atleten woensdag morgen om 10 uur.aankwamen, werd voor het monument der gevallenen dier stad een korte plechtigheid ge houden. De vryheidsvlam werd voor het monument in een houder ge plaatst, en geüniformeerde leden der plaatselijke brandweer en vertegen woordigers der oud-strijders betrok ken met hun vaandels de erewacht. Hierna werden de atleten op het fraaie historische stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen en over handigde de loco-tourgemeester van Chantilly aan zijn Maastrichtse col lega, wethouder Pieters, de legpen ning der stad. Morgen op de bevrijdingsdag van Maastricht, arriveert de vlam in de late avonduren in de Limburgse hoofdstad en zal het vuur van Caen worden ontstoken bij het oorlogsmo nument op het Koningsplein. De estafettelopers zullen dan een af stand hebben afgelegd van 981 kilo meter, dezelfde route waarlangs de tachtigste Amerikaanse divisie twaalf jaar geleden vanuit Normandië naar Maastricht is gekomen. HAVENRADAR TE ROTTERDAM EIND OKTOBER IN BEDRIJF. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling op 31 oktober het haven- radarproject langs de Nieuwe Water weg ten behoeve van de haven van Rotterdam in bedrijf te stellen. Dan zullen zelfs tijdens mist alle schepen zonder gevaar de Nieuwe Waterweg en de Rotterdamse haven kunnen binnenlopen, zo zeggen de deskun digen. te heffen premie voor de algemene hen gedane waarnemingen langs de gehele rivier en in de havenbekkens langs radiotelefonische weg aan de loods doorgeven en wel zodanig, dat deze beschikt over de gegevens, die hij nodig heeft en die hij in normale gevallen door eigen aanschouwing zou verkrijgen. ouderdomsverizekering. Zoals bekend is hadden de werknemersorganisaties zich indertijd bereid: verklaard een niet volledige compensatie in over weging te nemen mits de economische omstandigheden hiertoe aanleiding zouden geven. Prins en Prinses bij hondenwedstrijd In het sportpark de Bilderberg te Oosterbeek is gisteren de kampioens wedstrijd met politiehonden gehou den, waaraan mochten deelnemen 7 hoogst geplaatste honden uit het ge hele land, die dit jaar voor het eerst een certificaat behaalden. De win naar van deze wedstrijd mag zich kampioen 1956 noemen. De eisen hiervoor zyn zeer zwaar en bestaan üit een zestal oefeningen een voorwerp of een man in een bos opzoeken, een voorwerp uit het wa ter halen, een voorwerp bewaken, toegeworpen voedsel weigeren, het tot staan brengen van een vluchte ling, met en zonder rijwiel en een springoefening. Spectaculair was het middagpro gramma, bestaande uit het zgn. „pak- werk" waarbij een vluchteling ach terhaald en 'tot staan wordt ge bracht. Prins Bernhard woonde deze oefening van twee tot vier uur ge heel bij. Om ongeveer 3 uur arri veerde ook prinses Margriet. De prins werd verwelkomd door jonkheer J. D. Laman Trip, kamerheer in bui tengewone dienst van H.M. de Ko ningin. De grootste belangstelling van de prinses ging uit naar de 2 y.-jarige gladharige Belgische Mechelaar van de heer H. Munter te Rotterdam, waarmede zij persoonlijk op de foto wilde, hetgeen na afloop dan ook ge beurde. De vele aanwezigen brach ten de prins en de prinsese een war me ovatie. De foto toont v.l.n.r. prins Bernhard en prinses Margriet bij de heer M. Munter uit Rotterdam, die „Jopie", zijn ly, jaar oude politiehond, gaar ne liet bewonderen door de vorste lijke bezoekers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5