Koningin opende nieuw stadhuis in Heusden Modebeurs in Amsterdam toont de „Heer in Holland" van 1957 'n Koninklijke vendelgroet van gilden Actuele vraagstukken te Nijmegen geanaliseerd Door afbetaling in schulden Diefstal van horloges Tussen „MamW en „blazer' Als de kat van honk is Horeca-bedrijven hadden een niet al te best seizoen WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Vele duizenden uit Heusden en verre omtrek hebben gistermid dag met groot enthousiasme de koningin verwelkomd toen zij in Heusden aankwam om de plechtige ingebruikneming van het nieuwe stadhuis van deze gemeente bij te van de menselijke verhoudingen Prof. dr E. de Vries, vice-vooiait- ter van de internationale conferen tie inzake menselijke verhoudingen, welke van 4 tot 14 september in ho tel ,3erg en Dal" bij Nijmegen wordt gehouden, gaf gistermiddag tijdens een persconferentie zijn persoonlij ke visie over het verloop van de con ferentie, welke hij van goede inter nationale standing achtte en welke naar zijn mening, uitmuntte door een grote mate van goodwill bij de aanwezige congressisten. De sprekers, zeer verschillend vqn afkomst en van grote bekwaamheid, gaven hun persoonlijke visie op de filosofische achtergronden van het menselijk verkeer. Behandeld wer den: Het dorpsleven in West-Afrika, het kastensysteem van India, en intrede van de eerste democratische opvattingen in Algiers, de rassen vooroordelen van het Amerikaanse volk, waarbij onverschilligheid over het rassenvraagstuk wel als het ern stigst werd geschetst. In de sectievergaderingen werden de belangrijke veranderingen in de mensenlijke verhoudingen over d£ gehele wereld besproken. De snelle veranderingen geschieden voorname lijk onder invloed van de westerse cultuur en het onderwijs en de mas sacommunicatiemiddelen, zoals pers, radio, bioscoop, enz. De aanpassing van de nieuwe verhoudingen en de geest van de westerse cultuur kan beter door persoonlijke keuze ge schieden dan langs de wegen van conformatie. Het congres meende niet dat klassificatie de beste oplos sing is voor de verbetering van men selijke verhoudingen. De mens als sociaal wezen kan ge lukkiger leven in kleine groepen dan in grote massale groeperingen. Dit geldt eveneens voor de industrie, waar de rust en de produktie bevor derd worden wanneer de werkers onderverdeeld worden in kleine groepen. Spreker wees er op, dat de leden der massa, verenigd in bonden of andere organisaties, nimmer het per soonlijk contact met hun beweging mogen verliezen. wonen en de epitaaf voor de in 1944 gesneuvelde inwoners van Heus den te onthullen. Voor het nieuwe stadhuis, dat van een smaakvolle versiering voorzien was, stond aan de ene zijde de school jeugd van Heusden, feestelijk getooid en zwaaiend met oranje en rood-wit blauwe vlaggen, terwijl aan de andere zijde de gilden Sint Blasius van Heus den en Sint Cathrina van Erpt ston den opgesteld. In de ontvangstzaal van het stad huis werden de wethouders en raads leden aan koningin Juliana voorge steld, waarna de vorstin opnieuw het bordes 'betrad om daar de vendel- groet van de gilden, welke alleen aan haar krachtens haar hoge waardig heid toekomt, in ontvangst te nemen. Na de plechtige raa&lzitting heeft H.M. in de hal de epitaaf onthuld. Al vorens tot deze handeling over te gaan, zei de koningin, dat door de oprichting van dit nieuwe stadhuis blijkt, dat er steeds weer een toe komst is, een toekomst, die geheiligd wordt door het offer van hen, die cns voorgingen. Na de onthulling las Mare Majesteit de tekst die op de epitaaf is aangebracht hardop voor, waarna Ferdinand Timmermans op het stadhiuiscarillon het „Wilhelmus" inzette. Bezoek hervormde kerk. De koningin heeft zich daarna en kele minuten onderhouden met enige nabestaanden van slachtoffers van de ramp ii^ 1944. Na een bezoek aan de Nederlandse Hervormde kerk, waar van de restauratiewerkzaamheden in. volle gang zijn, en waar de konin gin door de architect, de heer F. Jant- zen uitvoerig werd voorgelicht over de historie van dit gebouw en de wijze waarop de restauratie geschiedt, werden aan Hare Majesteit ten stad- Door het onthullen van een epitaaf in de hal van het nieuwe raadhuis te Heusden heeft H.M. koningin Juliana dinsdagmiddag dit nieuwe gebouw 1 officieel in gebruik gesteld. Vanaf het bordes van het stadhuis sloeg H.M., na de onthulling en een rondgang door het nieuwe bouwwerk, een oefe ning gade, uitgevoerd door leden van de gymnastieverenigingen van de jonge boerenstand en van de r.k. boerinnenbond. De foto toont de Ko- ninging op het bordes. Rechts op het bordes herkent men nog de commis saris der koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, links de burgemeester van Heusden, de heer A. van Delft. huize verscheidene fraaie geschenken aangeboden, waaronder namens de middenstand een maquette van het stadhuis, in suiker uitgevoerd, en na mens de boerenbevolking een enorm siersfcuk, samensteld uit produkten van het boerenbedrijf. beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4' BROOD MET MUISJE Haarlem een stad met ver rassingen. Gaven wjj onlangs het bericht, dat een gezin in een fles melk een dood vogeltje aantrof en zich troostte met de gedachte: één vogel in de hand is beter dan tien in de lucht, vandaag verne men wij, dat in de Spaarnestad dit muisje een staartje heeft ge kregen. In een brood, waarvan al een aantal boterhammen waren ge sneden, vond een huisvrouw een „draad", die bij nader inzien een muizenstaart bleek te zijn, die bevestigd was aan een half muizenlichaam. De familie heeft niet verder gegeten. De taxistaking in Amsterdam Eerste sollicitanten geslaagd Een tiental van de stakende Am sterdamse loon-chauffeurs is inge gaan op het voorstel der taxi-onder nemers om als firmant toe te treden tot de op te richten vennootschappen onder firma. De stakingsleiding had geadviseerd niet op dit aanbod in te gaan. Vijf hunner hebben zich na derhand teruggetrokken. Maandag jl zijn de vijf anderen uitgereden, doch zij werden lastig gevallen door hun stakende collega's en zijn daar om aldus deelde men van onder nemerszijde mede naar de garages teruggekeerd. Nadien is door de on dernemers met de autoriteiten over leg gepleegd teneinde herhaling van deze voorvallen in de toekomst te voorkomen. Inmiddels zijn de eerste sollicitan ten op de advertentie van de onder nemers voor chauffeurs, bij de po litie „afgereden" en geslaagd. Critiek heeft de officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank mr. A. W. Holstein gistermiddag geuit op een ambtenaar bij de stadscrediet- bank (de voormalige bank van le ning), omdat deze enkele gouden horloges bezet met briljanten in pand had genomen, terwijl hij had kunnen bedenken dat deze voorwer pen mogelijk gestolen hadden kunnen zijn. Ofschoon een onderzoek bij de bank is ingesteld, heeft men de be trokken ambtenaar niet kunnen op sporen. De waardevolle voorwerpen waren gestolen door een 39-jarige vrouw uit Amsterdam, mevr. J. V.B uit een winkel van een juwelier uit de hoofdstad en door haar en haar zus ter, de 38-jarige mevr. van D.B. PRINSES BEATRIX BEZOCHT CONFERENTIE TE NIJMEGEN. Gisteravond omstreeks half negen heeft prinses Beatrix, vergezeld van haar secretaresse, mej. mr M. van Meurs, de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen be zocht, welke in Berg en Dal bij Nij megen gehouden wordt. Zij werd in de hal van hotel „Berg en Dal" verwelkomd door de profes soren dr F. Rutten en E. de Vries, waarna zij de inleidingen volgde, die door prof. ir. J. Th. Thijsse, direc teur van het waterloopkundig labo ratorium te Delft, en door drs A. J. Venstra, socioloog bij de directie Wieringermeer, gehouden werden over de problemen der menselijke betrekkingen in nieuwverworven land, waar de bevolking als het ware kunstmatig is samengesteld. Omstreeks 10.30 uur verliet de prinses de conferentie. TIEN JAAR K-R.O.'S „GEWONE MAN". Volgende maand is het tien jaar ge leden, dat de K.R.O. startte met de steeds terugkerende rubriek van „De gewone man". Aanvankelijk werden de teksten geschreven door mr. Jan Dgrks, later, tot op deze dag, door de programmaleider Toon Rammelt. Maar al die jaren is het steeds Wam Heskes geweest, die de teksten heeft uitgesproken, op een wijze, die bij iedere luisteraar waardering vindt. Vertrouwd en in een gemoedelijke stijl brengt de heer Heskes zyn mo noloog voor de microfoon. Hij weet altfjd het luisterend publiek te boeien door zijn overtuigend woord. deels beleend bij 9e stadscredietbank, deels verkocht aan een antiquair. De horloges vertegenwoordigden een verkoopwaarde van 7 a 8000 gulden, ze hadden mevr. V.B. circa 2000 opgeleverd, waarvan ze 125,aan haar zuster had betaald voor haar be middeling bij het te gelde maken. Wegens diefstal van de acht horlo ges eiste de officier tegen mevr. V. B. 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Ze was reeds vijfmaal eerder veroordeeld, doch reeds lang geleden. Tegen de andere verdachte eiste de officier, mede gezien het vrij gunstige reclasseringsrapport, wegens heling van de gestolen uurwerken acht maanden met aftrek der drie maanden preventief waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Afbetaling. De raadslieden bepleitten clementie op grond van persoonlijke omstandig heden van beide verdachten. Zo bleek, dat de hoofdschuldige in finan ciële moeilijkheden verkeerde en vooral grote schulden had door koop op afbetaling. De gevraagde onmiddellijke invrij heidstelling van de andere verdachte mevr. van D.B. wees de rechtbank af. Op 25 september a.s. zal vonnis worden gewezen. Van Gelder plant bomen in Suriname Naar alle waarschijnlijkheid zul len de Surinaamse staten binnen kort de regering van Suriname machtigen, met de Nederlandse pa pierindustrie Van Gelder en zn een overeenkomst aan te gaan tot de op richting van een proefbedrijf met pinusbomen in Suriname. De pinus is een snelgroeiende boom, waarvan het hout naar Ne derland zal worden verscheept om daar verwerkt te worden tot papier. De heer Elenbaas zeide goede hoop te hebben, dat de staten geen over wegende bezwaren tegen de over eenkomst zullen maken en dat der halve de mantelverordening in laat ste instantie zal worden goedge keurd. Van Gelder en zn volgt de na-oor- logse koers van Bruynzeel en Jamin. die in Suriname respectievelijk een fabriek en een plantage van 2400 h.a. voor de verbouw van koffie, citrus en cacao exploiteren. Een man, die tijdens de afwezigheid van zijn patroon diens zaak zou rege len meldde zich gisteren aan het poli tiebureau in de Warmoesstraat te Amsterdam. Hij had de handtekening van zijn baas vervalst en bij diverse banken, wist hij op door hemzelf getekende chèques ruim 14.000 gulden op te ne men. Toen was hij met drie kennissen op vakantie gegaan naar Duitsland en Frankrijk en van het opgenomen kapitaal was geen cent overgeble ven. Borrel-inhoud nog niet vastgesteld In de gisteren gehouden openba re vergadering van het bestuur van het bedrijfschap Horeca heeft de voorzitter, de heer J. G. Meyer, op gemerkt, dat de welvaart deze zo mer voor de bedrijfstak achter de schermen is gebleven. Door 't slech te weer hadden de Horecabedrijven veel afbestellingen. Er waren min der bezoekers ,dus ook de omzetten liepen terug. In vele delen van het land leden de bedrijven ook schade door de voorkomende poliogevallen. Velen uit het buitenland werden er van weerhouden naar ons land te gaan. Daarnaast had ook de Suezka- naalkwestie invloed op het bezoek- Velen van overzee, met name uit de Verenigde Staten, veranderden hun aanvankelijke plannen naar Europa te gaan. Anderen, die er reeds wa ren, bekortten hun bezoeken aan Europa. De laatste maanden viel een merkbare inzinking in het bezoek aan Nederland waar te nemen. Toch mag de bedrijfstak niet ontevreden zijn. Wel wordt het met de toene mende kosten voor de ondernemers veel moeilijker. Met alle bij het Ho recabedrijf en het toerisme betrok kenen wordt voeling gehouden op welke wijze de moeilijkheden het best kunnen worden ondervangen, zonder schade te doen aan de naam, de kwaliteit en de service van het Horecabedrijf. Het bestuur keurde een ontwerp verordening goed, houdende wijzi ging van zijn verordening tot vast stelling van de begroting van in komsten en uitgaven van het be- drijfsschap voor 1956. Het personeel van het schap zal een eenmalige uit kering van 3 procent ontvangen. De vakantietoeslag werd verhoogd van 2 tot 4 procent. Een ontwerp verordening tot re geling van de glasinhoud bij ver koop van gedistilleerde dranken voor het gebruik ter plaatse werd terug genomen ter nadere bestudering. De ze ontwerp-verordening houdt in de borrel-inhoud op 35 cc vast te stel len. Zowel van de kant van het be drijfsleven als van de ministeries van economische zaken en van socia le zaken zijn zoveel bezwaren tegen het ontwerp naar vo'ren gebracht, dat men de zaak nog eens in de kring van bedrijfsgenoten wil bekijken. Schijnwerper op het OVERHEMD De heren der schepping zijn altijd sterk geweest in het bedenken van grapjes over de damesmode, maar het ogenblik is gekomen, dat zij er beter het zwijgen toe kunnen doen. In hun wereldje van ,,'t kantoorpak en 't zondagse pak" begint de bijna ongemerkt binnengeslopen revolutie in een stadium te komen, waarvan men moet zeggen: Van een terugkeer naar de tijd der „beperkte moge lijkheden" kan geen sprake meer zijn. De herenmodebeurs in het R.AI.-ge- bouw te Amsterdam. Groteske figuren als Pieces de Milieu. Deze overtuiging moet iedereen hebben, die deze week een bezoek heeft gebracht aan de elfde Heren modebeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Het record aantal stand houders bewees, dat de vorige beur sen in de practjjk succes hebben op geleverd, terwijl de geëxposeerde ar tikelen de bezoeker wel duidelijk maakten, dat hij de nieuwe ontwik keling niet behoeft te betreuren. Waarom niet? Waarom zou er voor de mannen ook niet wat meer variatie komen? Uit zakelijk oogpunt gezien varen handel en industrie er wel bij, ter wijl tegelijkertijd de aanblik van dit regenachtige land wat wordt opge fleurd. Nu is het nog niet zó, dat alle mannen reeds mode-minded zijn, maar de belangstelling is groeiende en deze elfde Herenmodebeurs heeft er weer toe bijgedragen, om veel mis verstand weg te nemen. Men behoeft werkelijk geen uit heems kereltje te zijn, om achter „de revolutie" te staan. Neem alleen de overhemden maar eens. Hoe knap is op dit terrein de goede smaak gecombineerd met de practische eisen, die het leven stelt. Daar is op de eerste plaats het won derlijke popeline overhemd van En gelse vinding, dat de vrouw des hui zes veel werk uit de handen neemt en haar man in staat stelt een paar weken voor zichzelf te zorgen, zon der dat hij in een staat van totale verwaarlozing komt. Enige primitieve kennis van de wasmiddelen is reeds voldoende, om op een hotelkamer 'n wasje te ar rangeren, dat weinig moeite en tijd kost. Zijn drijfnatte en verkreukelde overhemd kan hij op een plastic han. gertje doen en de volgende morgen, bij het ontwaken, kijkt hij tegen een hagelwit overhemd aan, dat door de kaboutertjes is gestreken. Dit over hemd heeft namelijk geen ijzer no dig en keert altijd eigener beweging terug tot de staat, die we kreukloos noemen. En 'n boord, Om door het bekende ringetje te halen! Wit favoriet. Het overhemd heeft op deze beurs een zeer bijzondere plaats. Wit is in Nederland sterk favoriet: 60 van de omzet bestaat uit witte hemden. De mode trekt hier blijkbaar een strakke lijn, want nergens bespeurt men de lust, om de drukke Ameri kaanse dessins populair te maken. In het genre van de weekend shirts ziet men veel Schotse ruitjes in ge zellige kleurencombinaties. Sommige sportieve hemden zijn zó geweven, dat het katoen het uiterlijk van tri cot heeft gekregen. Een enkel over hemd heeft 'n iets verhoogde hals lijn, zodat de kraag nogal tegen de hals opstaat. De boorden bij de sport hemden zijn vaak zover teruggesne- den, dat zij bijna in horizontale lijn liggen. Met een smal dasje geeft dat een aardig effect. Engeland blijkt nog een andere in vloed te hebben op onze herenmode- markt: de blazer. Dit kledingstuk, dat aan de andere zijde van het Ka naal erg populair is, zal in 1957 ook op de Nederlandse straten verschij nen. In hoeverre het de straat zal veroveren is nog een open vraag; de uitvoering is echter aantrekkelijk. Het marine-blauw met de koperen knopen heeft afgedaan en plaats ge maakt voor ruit- en streepdessins in grijs en gedekt rood. Er z(jn ook hoeden, die speciaal voor deze bla zers gemaakt worden. Hoedennieuws. De hoed gaat eveneens over een grote liniee 'n nieuwe toekomst tege moet. Naast de bekende modellen ziet men er het broertje van de Amerikaanse „Mambo", waarvan een hoge bol en een smalle rand de ty pische kenmerken zijn. Eerlijk ge zegd niet „om zó op te zetten", maar misschien 'n kwestie van wennen! Het lage model met de flinke rand, 'n idee, dat in Frankrijk geboren werd, ziet er aantrekkelijker uit. 'n Ander hoofddeksel, dat de laat ste jaren weer terrein wint, is de pet met de rudimentaire klep. Die klep wordt nog steeds kleiner! De sportcolberts, die steeds meer gevraagd worden, brengt men in vele nieuwe, vaak ook streepjesdessins. Als iets nieuws wordt ook gebracht de regenjas, die aan twee kanten draagbaar is, met aan de ene zijde een raglan mouw en aan de andere een ingezette. Bijzonder prettig is het, dat in -na- volging van Italië ook hier de nylon- regenjassen voor heren op de markt komen. De jas kan evenals de plastic regenjas in een klein en gemakkelijke te vervoeren pakje worden opgevouwen, de kleuren zul len gevarieerd zijn, hetgeen een prestatie op zich is, omdat nylon moeilijk te verven is. Bij deze jassen behoort een soort nylon pet, waarin de jas in gevouwen toestand kan worden opgeborgen. Overigens blijven bij de regenkle ding de kortere, sportieve modellen gehandhaafd. Lengte van de sok. De sok begint weer aan de groei te geraken. Het heeft er even >p ge leken, dat de ankiet het tot alleen heerser zou. brengen, maar in dit klimaat met zijn vele koude dagen zijn de afmetingen van dit kleding stuk toch niet altijd in overeenstem ming met de behoefte aan warmte. Vandaar waarschijnlijk, dat er nu weer een langere sok gelanceerd wordt met elactieken boorden, frisse dessins en een grotere lengte. De kamerjas, die allang niet meer alleen in kringen van de beter ge situeerden als onmisbaar werd be schouwd, begint naar men ver wacht aan een loopbaan op popu lair niveau. De collectie is groter en gevarieerder dan ooit en de prijzen komen langzamerhand binnen het bereik van een groter publiek. Hoe gaat 't met de broekspijpen? 't Blijft natuurlijk een vraag, hoe de heren zullen reageren, maar voorlo pig schijnt de voorkeur naar smal te gaan, want wijde pijpen zag men niet op de Herenmodebeurs. 't Twist punt zal vermoedelijk niet zijn: Breed of smal maar eerder ,,'hoe smal?" In het smalle genre zijn vele verscheidenheden, die zich uitstrek ken tot het super-smalle. De beurs, die tot motto had: „Heer in Holland" heeft in ieder geval aan getoond, dat er ook op het terrein van de herenkleding vele mogelijk heden liggen, waarvan er pas enkele aangeboord zijn. Voor de toekomst staat de heren nog heel wat te wach ten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5