't Plan van toebedeling is een van de belangrijkste stukken Betekenis van „wenszittingen" Willem Ruys" rond de Kaap naar Indonesië Landbouw vraagt herziening van het garantie prijs-beleid Montmartre sticht Ambassade'' in Jordaan Hoe maak ik mijn bedrijf meer rendabel? DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 PROCEDURE VAN DE RUILVERKAVELING Zodra het voor een ruilverkave- lingsblok door de plaatselijke com missie op basis van het voorlopige plan opgestelde definitieve plan van wegen en waterlopen door Gedepu teerde Staten is vastgesteld, gaat deze commissie over tot het opnieuw indelen binnen het raamwerk van wegen en waterlopen van de rech ten van de eigenaren, tot regeling of opheffing van de aan de overige rechthebbenden toebehorende zake lijke rechten, het recht van huur en de lasten, welke op de onroerende goederen rusten en het vastleggen van de diverse pachtverhoudingen. Dit geschiedt in het zogenaamde plan van toedeling. Ter verduidelijking zij allereerst vermeldt, dat de Ruilverkavelings- wet 1954 onder „eigenaar" verstaat, hij die in het blok recht heeft van eigendom, erfpacht, beklemming, vruchtgebruik, gebruik of bewoning. Deze categorie rechten betreffen dus het gebruik van de grond. De waar de van deze rechten, worden vastge steld door middel van een schatting. Tot de „rechthebbenden" behoren behalve de eigenaren ook zij die een hiervoor nog niet genoemd zakelijk recht, zoals jachtrente, tiendrente of een recht van huur hebben. Ter verkrijging van een inzicht in al deze rechten stelt de plaatselijke commissie een lijst van rechthebben den op, waarbij volledigheidshalve erop wordt gewezen dat de pacht- rechten niet op deze lijst worden ge plaatst. Zoals reeds in het artikel over de positie van de pachter in een ruilverkaveling is vermeld, kennen we de pachtregistratie. De lijst van geregistreerde pachters is te verge lijken met de lijst van rechthebben den. Uit het feit, dat de lijst van recht hebbenden nadat deze is vast komen te staan en dan bindend is en dat het plan van toedeling gebaseerd wordt op deze lijst, waardoor dus alle toe komstige rechten worden vastgelegd, blijkt dat het plan van toedeling als een zeer gewichtig stuk moet wor den aangemerkt. Inhoud plan van toedeling. Het plan van toedeling omvat een of enkele registers, alsmede een ge nummerde kavelkaart (bestaande uit een of meer bladen). Om het opzoe ken in het register te vergemakke lijken wordt tevens een namenlijst samengesteld, welke in alfabetische volgorde de namen der rechthebben den bevat. De volgnummers die in een bepaalde kleur voor de eigena ren, pachters eh hypotheekhouders worden geschreven, verwijzen naar het register. Ingevolge voorschrift van de Wet houdt dit plan in: 1. de indeling van de nieuw gevorm de kavels; deze worden genum merd op de kavalkaart aangege ven; 2. de toedeling dezer kavels per eigendom; onder vermelding der nummers der toebedeelde kavels, de oppervlakte en de waarde, als mede het bedrag dat te veel of te weinig is toebedeeld ten opzichte van de netto inbrengwaarde, zie register; 3. de toewijzinz van kavels aan openbare lichamen; 4. de gehandhaafde, opgeheven en gevestigde pachtverhoudingen, onder vermelding van bepalingen inzake de duur en verlengbaar heid van de pachtovereenkomst; 5. de regeling of opheffing van za kelijke rechten, het recht van huur en de lasten welke op de on roerende goederen rusten. De re geling van de geldelijke gevolgen daarvan bijvoorbeeld voor de af koop van jachtrenten wordt ge troffen in de door de plaatselijke commissie op te maken lijst van geldelijke regelingen; 6. de bepalingen omtrent hét in be zit nemen van de nieuw gevorm de kavels. Wettelijke voorschriften. Bij het opmaken van het plan van toedeling dient de plaatselijke com missie de ter zake in de Wet opge nomen bepalingen in acht te nemen. Deze voorschriften zijn: 1. iedere eigenaar moet zijn even redig deel terugontvangen van de totale waarde van alle in het blok opgenomen onroerende goe deren, verminderd met de waar de van de onroerende goederen, benodigd voor de aanleg van een doelmatig net van wegen en wa terlopen*), alsmede van de on roerende goederen, die eventueel nodig zijn voor de toewijzing aan openbare lichamen. Teneinde uit landbouwkundig oogpunt verant woorde kavels te kunnen ontwer pen, is het praktisch niet moge lijk te voldoen aan de bepaling, dat iedere eigenaar naar verhou ding precies dezelfde waarde te rug ontvangt als waarop hij op grond van zijn inbrengwaarde recht heeft. In het geval dat de voor een eigenaar ontworpen kavel een hogere waarde vertegenwoordigt, zal deze vanwege de overbedeling het verschil in geld moeten bijbe talen. Is de waarde van de kavel ken eigenaar voor de onderbede ling:, een vergoeding in geld wor den uitgekeerd, welk bedrag te zijner tijd bij de ruilverkavelings- kosten wordt verrekend. Uitdruk kelijk bepaalt de Wet dat het ver schil in waarde tussen de toe te wijzen kavels en de vordering tegen de wil van de eigenaar niet meer dan 5 mag bedragen. De eigenaar kan dus 5 meer of minder terugkrijgen dan waarop hij recht kan doen gelden. Met in stemming van de eigenaar mag dit verschil meer dan 5 zijn. Zou in zo'n geval de bij hem in eigendom zijnde grond bezwaard zijn met hypotheek, dan zal bij een grotere onderbedeling van 5% ook de hypotheekhouder hier aan zijn goedkeuring moeten ge ven. De mogelijkheid bestaat dat de plaatselijke commissie zulks na goedkeuring van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie aan een eigenaar in plaats van een nieuwe kavel algehele vergoeding in geld geeft. Dit kan geschieden als de eigendom in het blok een zeer klein perceel blijkt te zijn. De waarde waarop de betrok ken eigenaar recht heeft kan dan zo gering zijn, dat de toepassing van de algemene regel van de toewijzing in eigendom zou leiden tot een zogenaamde miniatuur kavel. Het is duidelijk dat door de opheffing van niet op behoor lijke wijze te exploiteren kavels de rechtszekerheid niet wordt aangetast; 2. iedere eigenaar krijgt, indien niet anders is overeengekomen, goe deren toebedeeld van dezelfde hoedanigheid en gebruiksbestem- ming als werden ingebracht; 3. elke kavel moet zo mogelijk uit weg op een openbare land- of wa terweg en gelegenheid hebben tot behoorlijke afwatering; 4. voorts gaan hypotheken met be houd van rang over op de kavel of gedeelten van kavels, die in de plaats van het onroerend goed waarop zij rusten worden toebe deeld. Bij verpachte gronden wordt ten aanzien van de in de wet vastgeleg de voorschriften over de rechten van de pachter verwezen naar de hier op betrekking hebbende publicatie. Wenszittingen. Hoewel het niet wettelijk is voor geschreven worden voordat de plaat selijke commissie overgaat tot het opmaken van het plan van toedeling om een zoveel mogelijk bevredigen de kavelindeling te bewerkstellingen zogenaamde wenszittingen gehou den, waarvoor iedere belanghebben de wordt uitgenodigd. Het doel hier van is kennis te nemen van de wen sen der belanghebbenden voor wat betreft waar zij in de toekomst bij voorkeur hun gronden zouden willen hebben. Op deze zittingen worden de geuite wensen, die voor de com missie waardevol zijn, door de land meter in het wensregister ingeschre ven. Het is dus van belang dat aan de oproep voor deze vergaderingen gehoor wordt gegeven en verlangens naar voren worden gebracht. De practijk heeft geleerd dat voor een zeer groot percentage aan redelijke wensen tegemoet kan worden geko men. Ontwerp kavelindeling. Met behulp van de gegevens uit het wensregister en met inachtne ming van de bepalingen in de Wet wordt door de landmeter een ont werp gemaakt voor de kavelindeling. Hierover wordt door de plaatselijke commissie met de landmeter en de Cultuurtechnische Dienst uitvoerig overleg gepleegd. Het ontwerp wordt al of niet gewijzigd. Bij het ontwerpen van de kavelin deling wordt er gestreefd naar een zo sterk mogelijke samenvoeging van de aan dezelfde eigenaar (ge bruiker) toebehorende percelen, het geen van belang is met het oog op het stichten van een nieuwe boerde rij op deze eigendomskavel. De bij hem eventueel in pacht zijnde losse percelen worden bij voorkeur gecon centreerd tot één pachtkavel, die grenst aan de hem toe te wijzen eigendomskavel. Voorzover de eigenaar-gebruiker zelf vóór de ruilverkaveling vanwe ge de verspreide en ongunstige lig ging ten opzichte van zijn bedrijfs- gebouvven percelen los-land in pacht uitgaf is het niet dondenkbaar dat hij na de ruilverkaveling deze percelen zelf in exploitatie neemt. Op deze wijze zal het grondgebruik beslist economischer geschieden, maar de betrokken pachters van voorheen ondervinden echter nadeel, tenzij de plaatselijke commissie hiervoor een oplossing kan bieden. Bij verpach ting van een volledig bedrijf doen zich uiteraard geen moeilijkheden voor. Wordt los-land verpacht door uitwonende eigenaren, dan zal een gecombineerde eigendoms- en ge- bruiksverkaveling de meest geschikte oplossing zijn. Tervisielegging. Het plan van toedeling behoeft de goedkeufing van de Centrale Com missie. Na goedkeuring worden de grenzen der kavels op het terrein door de landmeter uitgezet en wordt het plan in totaal 14 dagen ter inza- OT) cor-rotfcHe van dr gemeente (n) waarin het blok is ge legen. Van deze nederlegging geschiedt openbare kennisgeving in tenminste 2 nieuwsbladen en door aanplakking aan de gemeentehuizen. De belang hebbenden worden bovendien bij aangetekend schrijven van de neder legging in kennis gesteld. Bezwaren en behandeling. Binnen 14 dagen na de laatste dag waarop het plan van toedeling ter inzage heeft gelegen kan iedere be langhebbende schriftelijk zijn be zwaren bij de plaatselijke commissie indienen. Zijn binnen de voornoem de termijn geen bezwaren ingediend, dan staat het plan van toedeling vast. Mochten er tijdig bezwaren zijn binnengekomen, dan tracht de commissie met de reclamanten tot overeenstemming te komen over de gerezen moeilijkheden. Voorzover geen overeenstemming wordt bereikt, worden de reclaman ten verwezen naar de rechtercom missaris. Bij aangetekend schrijven worden de reclamanten opgeroepen om hetzij in persoon of bij schrifte lijk gemachtigde op de door de rech- XJJIV 66iiiawiuguc uy uc uuui ue leur lldj.cn UIHVdUgca CCI1 ClKCUUUmsuc- J .„i„ jr., j ter-commissaris vastgestelde bijeen- wijs. Meestal zijn de nieuwe kavels af Dnil komst te verschijnen. Bij niet ver schijnen van de reclamanten in per soon noch bij schriftelijk gemachtig de worden zij geacht hun bezwaren hebben ingetrokken. De bijeen komst wordt bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Centrale Commissie, een of meer leden van de plaatselijke commissie en de land meter. Indien ten aanzien van be paalde reclames geschil blijft be staan, verwijst de rechter-commissa- ris deze aangelegenheden naar de Rechtbank. De kavelindeling, zijnde een on derdeel van het plan van toedeling, wordt in ieder geval door de rech- ter-commissaris vastgesteld. De Rechtbank kan hierin geen wijziging brengen. Mocht de Rechtbank me nen, dat door de kavelindeling een bepaalde eigenaar te korte is gedaan, dan kan de betrokkene alleen nog in geld schadeloos worden gesteld. De Rechtbank doet inzake de nog aanhangige bezwaren in hoogste in stantie uitspraak, nadat de recla manten, hetzij in persoon, hetzij bij schriftelijk gemachtigde de bezwa ren mondeling hebben toegelicht en de Rechtbank een vertegenwoordi ger van de Centrale Commissie, een of meer leden der plaatselijke com missie en de betrokken landmeter heeft gehoord. Hiermede komt het plan van toedeling vast te staan. Acte van toedeling. Na vaststelling van het plan van toedeling wordt door een notaris aan de hand van gegevens die de land meter verstrekt de acte van toede ling opgemaakt. Deze acte wordt overgeschreven in de openbare re gisters van het kadaster, waarmede de nieuwe toestand op het kadaster is ingevoerd en de nieuwe rechten zijn verkregen. Na de overschrijving wordt hij aan wie bij bedoelde acte enig perceel in eigendom of gebruik is toegedeeld, desnoods op bevel schrift van de rechtercommissaris, door middel van de sterke arm in het bezit daarvan gesteld. De eige naren ontvangen een eigendomsbe- Het vlaggenschip „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat niet via het Suezkanaal maar rond de Kaap de Goede Hoop de reis naar Indonesië maakt, wordt 20 september in Kaapstad verwacht, waar gebunkerd zal worden. Het schip zal in deze haven van 's och tends zes tot 's middags een uur blij ven liggen. Op 29 september wordt de „Willem Ruys" in Colombo ver wacht, waar ook 'n oponthout van ongeveer zes uur zal zijn. In Bela- wan komt het schip dan aan op 2 oktober, in Singapore op 3 oktober HEUSDEN LICHTSTAD Gisteravond is Heusden aan de Maas de feestweek begonnen, die ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het nieuwe gemeen tehuis van Heusden op 11 september door H.M. de koningin wordt ge opend. Pastoor van Biggelaar hield een rede ter herdenking van dege nen, die bij de bevrijding in 1944 on der het oude stadhuis, 164 in getal, zijn omgekomen. Ds. Dijkstra wees in zijn toespraak op de vreugde die het nieuwe tijd perk inluidde. Het geheel werd om lijst met zang. De ontsteking van de feestverlichting bracht Heusden in een gloed van licht. Vooral de openbare gebouwen als- reeds in een vroeger stadium in ge bruik genomen, namelijk naarmate de terreinwerkzaamheden gereed ko men. De benodigde grond voor we gen en waterlopen is een aftrek, die niet in geld wordt vergoed. De geza menlijke eigenaren staan deze grond af ten behoeve van deze doeleinden. In weerwil van een dreigende prijs verhoging voor melk en suiker acht de Nederlandse landbouw een her ziening van het prijsbeleid der rege ring te zijnen gunste verantwoord, ook al zal die tornen aan de subsi diëring van enkele levensmiddelen. In de garantieprijzen zoals die op het ogenblik gelden, werd slechts voor een klein deel rekening gehouden met de eigenaarslasten. In landbouwkrin- gen wenst men echter, dat van de werkelijke kostprijzen wordt, aldus de Volkskrant. Een herziening van die kostprijzen en de wijziging van de garantieprij zen, die daarna zal moeten volgen, betekent een lastenverhoging van het Landbouw-egalisatiefonds met waar schijnlijk 150 miljoen gulden (een schatting aan de lage kant). De vraag is, in hoeverre deze kostenverhoging aan de consument kan worden door berekend. Men kan ze ook van de belastingopbrengst afnemen. Als de consument een en ander betaalt, be tekent dit een prijsverhoging van de melk met rond 2 cent per liter. Mansholt „om". Een andere wens van de boeren is, dat de „beloning voor de bedrijfslei ding" herzien moet worden. Dit werkt ook kostprijsverhogend en het bete kent ook weer een verhoging van de garantieprijs. In het Landbouwschap Omstreeks ha'lf vier gistermiddag is op de Ruygrocklaan te 's-Graven- hage een verkeersongeval met dode lijk afloop gebeurd. Mevrouw W. R. uit Amsterdam verleende, rijdend op haar bromfiets, geen voorrang aan een van rechts komende bestel auto, bestuurd door de 33-jarige T. A. v. d. W. uit Den Haag. Zij werd door de auto gegrepen en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Schol wordt schaars in de Noordzee De schol in de Noordzee wordt langzamerhand schaarser. De hoeveel heid oudere schol in dieper water is achteruitgegaan. In de Nederlandse kustwateren is ook bij de oude vis een trek naair beneden geconstateerd. Onderzoekingen hebben met zeker heid aangetoond dat de achteruitgang te wijten is aan „oveibevissinig", aldus de Telegraaf. Het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek te IJmuiden doet al ruim tien jaar onderzoekingen op dit gebied. De groeiende vissersvloten voeren nog wel grote hoeveelheden schol aan, maar de kleine soorten beginnen te overheersen. Het onderzoek naar de scholstand in de Noordzee werd door Nederland samen met Engeland begonnen. En geland nam het onderzoek naar de scholeieren in handen en heeft nu ook als resultaat gevonden dat de produk- tie daarvan achteruit is gegaan. Het is niet alleen de schol in de Noordzee die achteruitgaat. De bio loog J. Zijlstra, die het haringonder- zoek voor zijn rekening heeft, is al tot gelijke conclusies gekomen bij de haring. Als oorzaak hiervan wordt overbe- vissing genoemd door de industrie- visserij van Denemarken en Duitsland die de haring uitsluitend vangen voor de vismeel- en oliebereiding. is deze kwestie op het ogenblik in studie. In landbouwkringen heerst onge rustheid en ontevredenheid over het beleid dat tot nu toe gevoerd is. Mi nister Mansholt heeft de bezwaren van de boeren tegen zijn beleid lange tijd weggewuifd. Kort voor de ver kiezingen bleek hij echter „om" te zijn. Toen vond hij bijvoorbeeld ook, dat het garantieprijsbeleid gewijzigd moest worden. Onlangs heeft hij be toogd, dat op de garantieprijs van vandaag een zekere toeslag moest komen. In de landbouw is men er van over. tuigd, dat de doelmatigheid en de produktiviteit opgevoerd moet wor den. Men vindt echter, dat het niet alleen van de boeren kan komen. De stijging van de welvaart is aan de boeren voorbijgegaan. VERDEELD ADVIES OVER LOON VAN GRAFICI. Aan het einde van deze week zal het College van Rijksbemiddelaars waarschijnlijk een beslissing nemen ten aanzien van de loonsverhoging in het Grafisch Bedrijf. Het advies, dat door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid is uitge bracht toont aan, dat men van me ning verschilt over de vraag: drie of zes procent. gen de donkere avondlucht af. Dui zenden bezoekers vulden de straten. De komst van de koningin, die van middag de officiële opening verricht te, bracht een stroom van bezoekers. De vereniging van zeefdrukkers (silk screen) houdt tot en met woens dag a.s. een reünie van buitenlandse en Nederlandse zeefdrukkers in het I.C.C. en een tentoonstelling van zeefdrukwerk en benoddigdheden in het Minervapaviljoen te Amsterdam. Daar heeft de voorzitter der vereni ging mr. R. A. Levisson, reünie en expositie maandagmiddag geopend, waarbij hij opmerkte, dat het vierde drukprocedé, de zeefdruk, naast de bekende oude technieken boek-, off set- en diepdruk, volledig is gegroeid en nieuwe mogelijkheden heeft ge kregen. dan op 5 oktober 's morgens vroeg in Djakarta aan te komen. Over de datum van vertrek en de te volgen route op de thuisreis zal door de directie van de Lloyd nog nader worden beslist. BENOIT FRANSSEN WEDEROM TE MECHELEN BEKROOND. Voor de derde maal in successie is de Maastrichtse componist Benoit Franssen bekroond in de jaarlijkse beiaardcompositiewedstrijd te Meche- len. Zijn „sonate" verwierf de hoog ste onderscheiding, de Jef Denijn- prijs. De derde prijs, de prijs van de beiaardschool, ging naar de Belgische toondichter René Defossez. Andere prijzen werden er dit jaar niet toe gekend, ofschoon het aantal inzen dingen 28 bedroeg. Aan de Nederlandse in Parijs woon achtige kunstschilder Corneille is een nationale prijs van de Salomon R. Guggenheim Foundation te New York toegekend voor zijn werk „Ville Hos tile". Voor mededinging naar de inter nationale prijs in november a.s. te Parijs zijn aangewezen: J. Diederen (met een „mijnlandschap" en een nog niet getiteld werk), Friso ten Holst (met „Jacob en de engel") en Cornelia (met „Pierre et Fleur"). Achter de duinen ligt het geheim zinnige, verborgen stadje: Dammer- dam, dat de achtergrond vormt van een nieuw vervolghoorspel, geschre ven door Manus van de Kamp en Jan de Cler voor de KiRO-jeugdrubriek „De Kinkhoorn". Het is geschreven naar een idee van pater W. Loop, Montfortaan, van de Jeugdbond Zon der Naam. In het spel zijn liedjes van Jan de Cler verwerkt, die door de componist zelf gezongen zullen worden. De eer ste uitzending van deze reeks ge- scheidt in De Kinkhoorn van zater dag a.s. N.B.: De uitzending van deze ru briek zal voortaan om 16.-30 uur in plaats van 17.00 uur beginnen. Franse eregast op Jordaanfeest De Amsterdamse jordaan heeft se dert gisteravond zijn Montmartraan- se ambassade in de paardenslagerij van Jan Hijzelendoorn aan de Lin- dengracht. Burgemeester van de Pa- rijse wijk Montmartre, deed gister avond voor de honderden paren ogen van de feestvierende Jordaners het schildje uit de doeken, dat het fraaie opschrift droeg in onvervalst Frans „Ambassade commune libre du vieu Montmartre". Wat dat alle maal betekende, is niemand precies te weten gekomen want zowel de fraaie woorden van de Franse maire als de vertaling in het jordaans gin- Hulp van acht instellingen Tussen de grote groep van werkne mers, die hun rechtspositie in de laat ste jaren enorm verstevigd zagen, en de krachtige grootbedrijven met hun mogelijkheid van voordelige export, is het zelfstandige klein- en midden bedrijf wel eens in de verdrukking geraakt. En toch is het mogelijk, dat ook het klein- en middenbedrijf zijn positie verstevigt en deelt in de stij gende welvaart. Op welke wijze dat kan geschieden in een vraag, welke ieder onderne mer zelf moet beantwoorden, maar er wel richtlijnen aan te geven over de „Statendam" gaat reis om de wereld maken De „Statendam", het nieuwe 23.000 ton metende passagiersschip van de Holland-Amerika Lijn zal in decem ber door Wilton Feijenoord worden afgeleverd en in januari de eerste reis naar New York maken. Van daaruit zal de „Statendam", dje een akkomodatie heeft voor 84 passagiers, eerste klas en 871 in de toeristenklasse direct pleziertochten in de Zuidamerikaanse en Westindi- sche water gaan maken. Voor januari 1958 heeft de rederij met het schip zelfs nog grotere plannen. De bedoe ling is namelijk vanuit New York een reis om de wereld te gaan maken. Deze reis zal 110 dagen duren en de passagiers via havens in Brazilië, Afrika, Ceylon, Malakka, Indo-China, Indonesië, de Plhilippijnen, Japan, Okinawa en de Hawai-eilanden naar San Francisco voeren. Het schip zal van alle gemakken zijn voorzien, iedere hut krijigt b.v. telefoon en in het scheepstheater kunnen Cinemas- eoópfilims worden gedraaid. gen voor een ieder verloren onder luide tonen van de muziek van een hoempa-orkest en de niet minder zachte toejuichingen van het pu bliek, die niet alleen monsieur La- bric, maar bovenal de paardenslager golden. Later was de Franse eregast op dit Jordaan-festival getuige van de in middels traditioneel geworden vis wedstrijd in het troebele water van de Brouwersgracht, waar een dertig leden van de damesvisclub „De Wes tertoren" elkaar een (houten) visje trachtten af te vangen onder het strenge oog der mannelijke keur meesters. Alle vrouwen waren op hun jordaanbest uitgedost. De per sonificatie van onze zomer 1956 was Tante Bets, van top tot teen in plas tic gestoken en Tante Leen had ook voor deze avond de (mannen) broek aan. Voor de heer Lalbric en zijn se condanten, Gérard Graber en Ana- tole Delarue, ging veel van de zo zeer geprezen Jordaanse humor ver loren, want wie vertaalt de onvèr- valste jordaanmopjes in goed ver staanbaar Frans?, toch zei de heer Lalbric van het feest reuze te hebben genoten en dat is voor de Jordaners een groot compliment, aangezien de Franse maire geen onbekende is op het gebied van feesten. Het feest is later voortgezet. Voor de jordaners op de kermissen en dansterreinen en in de feestelijk verlichte straten, voor de Franse gasten in een bij vreemdelingen be kend eethuisje waar de eigenaar, de heer N. Kroese 't ambassadeurschap van Montmartre ontving. Deze be hoeft evenwel niet zijn intrek in de tot ambassade verklaarde paarden slagerij te nemen. Hij mag, op zijn uitdrukkelijke wens, in zijn eethuisje blijven zitten. Teneinde genoemde groep van voor lichting en advies te dienen hebben acht instellingen in Nederland beslo ten tot een gezamenlijke actie, wel ke resultaert in de oprichting van een stand in de Bernhardhal aan de Croe- selaan te Utrecht tijdens de Najaars- beurs en in het houden van een zes tal inleidingen in de congreszaal naast de Bernhardhal op 12, 13, 14, 17, 18 en 19 september. Op deze expositie en in de inleidingen (welke in lunch tijd worden gehouden, aanvangende te 12.45 uur) zullen de mogelijkhe den worden besproken om de proble men, voorkomende bij het streven naar grotere productiviteit en grotere omzet, op te lossen. De samenwerkende instellingen zijn: de Contactgroep Opvoering Pro- Tr ductiviteit, Den Haag; het Econo- u De toneelspeelster Ellen Vogel, misch Instituut voor de Middenstand, kaar broer de voordrachtkunstenaar Den Haag; het Ned. Instituut voor Albert Vogel en diens vrouw de pia- Efficiëncy, Den Haag; het Producti-n«te Evertine Vogel zp na een reis viteitscentrum Klein-metaal, Utrecht; yan zes maanden door Indonesië en het Productiviteitscentrum voor het ket nabije oosten in Nederland te- Midden- en Kleinbedrijf, Den Haag; ruggekeerd. de Rijksmiddenstands voorlichtings dienst, Den Haag; de Rijksnijver- heidsdienst, Den Haag; en de Stich ting Cursussen en Resarch, Delft. Het programma der inleidingen is als volgt: Woensdag 12 september: ir. E. Vin cent over: Haal meer uit uw bedrijf! Donderdag 13 september: G. S. Scheltema over: „Wie zich aan een ander spiegelt Vrijdag 14 september: A. J. M. Storck over: Kostprijsberekening een noodzakelijk kwaad. Maandag 17 september: drs. H. J. M. van de Laar over: Hoe zal ik mijn bedrijf in de komende jaren finan cieren? Dinsdag 18 September: dr. D. Hor- ringa over Personeelsbinding alleen een kwestie van beloning?. Woensdag 19 september over: Kos tenbesparing door werkmethodever betering. Scheepsberichten AAGTEDIJK 11 Aden. ALAMAK 10 Antw. BANDA 10 v. Cochin n. Penang. CALTEX LEIDEN 10 Singapore. CAL- TEX PERNIS 10 Sheerness. CALTEX THE HAGUE 10 cv. Curacao n. Vlissin- gen. CALTEX UTRECHT 10 v. Rastanu- ra n. Barcelona via Suez. CASTOR 11 Funchall. ESSO AMSTERDAM 10 v. Ant werpen n. Ras Tanura. HECUBA p. 10 Ouessant n. Barbados. HEEMSKERK p. 10 Finisterre n. Las Palmas. KERTOSO- NO 10 v. Port Said n. Napels. LUTTER- KERK 10 v. Bushire n. Suez. MATA- RAM 10 v. Makassar n. Singapore. ORANJE 10 v. rede Belawan n. Colom bo. PENDRECHT p. 10 Aden n. Ras Ta nura. REMPANG 10 Port Said. SCHIE p. 10 Kp De Gata n. Malta. TARAKAN 10 v. Belawan n. Semarang. WILLEM BARENDSZ 10 Le Havre. ZEELAND KT?T, n 10 MirvVni r cw~r«*«.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6