Zevende internat, congres voor kath. artsen Gouden paar in De Veen GEMEENSCHAP GEDIJT NIET DOOR RECHT ALLEEN Uitbreiding Tweede Kamer De samenstelling van de Eerste Kamer lacht u toe! Gebrek aan goede musici in de Nederlandse orkesten Speeltuin en luchthaven in Berlijn OP 'T HAARLEMSE MATJE DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Leven gericht door de moraal Tijdens de wetenschappelijke zit ting van gistermiddag van 't zevende internationale congres van katholieke artsen, dat te Scheveningen wordt ge houden, hield prof. mag. L. Lanssens een voordracht over het onderwerp „recht en moraal". De uiteenlopende bepalingen van 't recht komen toch hierin overeen, zo betoogde hij, dat ze steeds het recht voorstellen als regel van het sociale levén. Dit soci ale leven sluit in, 't samenleven van mensen, hun samenwerking aan de objectieve kuituur en de ordening van die objektieve kuituur naar al ler subjektieve kuituur. Dat alles, zoals alles in ons bestaan, wordt uit eindelijk gericht door de moraal. Het recht moet dus van het sociaal leven innerlijk met de moraal in verband staan. Naar zijn verband is 't recht een nadere bepaling en toe passing van de moraal. Door zijn innerlijk verband met de moraal deelt het in haar vermogen om in geweten te verplichten. Het recht heeft een morele finaliteit en moet in zijn ontwikkeling geleid en bezield worden door het dynamisme van de moraal. Morele normen onveranderlijk. Deze moraal beheerst al de aspek- ten van ons menselijk handelen, ter wijl het redht enkel kan voorschrij ven wat het sociale leven betreft of wat geëist wordt door het algemeen welzijg. De morele normen zijn voorts onveranderlijk (het recht be staat in verschillende rechtssyste men volgens volken en tijden), om dat het moet aangepast zijn aan de feitelijke en wisselende sociale voor waarden. Waar de gemeenschap niet kan leven zonder recht, zo besloot prof. Janssens, kan ze ook niet ge dijen met het recht alleen, ze berust op het dynamisme van de moraal en op het geweten van haar leden. Vervolgens sprak dr. P. Mueller over „De arts tegenover recht en moraal". Zedelijkheid gaat terug op de schepper. Het antwoord op de vragen: Wat is recht; Wat is moraal?, volgt uit de natuur van de mens als een eenheid van lichaam en geest. Zedelijkheid is de verwerkelijking van zedelijke waarden. Alle recht en zedelijkheid, ook op het gebied van het medisch handelen kunnen nooit in de mens of in de door hem opgestelde regels en wetten hun oorsprong vinden, zij kunnen slechts ontleend wor<Ji de zijns wording van gaan daardoor uiteindelijk UI de schepper van die zijnswor<jfing en van de mens zelf, om de God, aldus dr. Mueller. Actuële ketterij. Tenslotte sprak prof. E. N. Macder- mott (Ierland) over „recht en collec tieve geneeskunde". In zijn inleiding tegen de moderne ketterij van het totalitaire socialisme. Het is de plicht van de katholieke medicus in individueel en gemeen schappelijk pogen aan deze ketterij weerstand te bieden, zo betoogde hij. De passende rol van de wet is er een van toezien op, niet een van tot zich trekken van de functie van het ge- neesher enkorps. De deelnemers aan het congres werden gisteravond in de Ridderzaal ontvangen door regering en gemeen teraad. Het centraal stembureau zal op 13 gen, M. M. A. C., Aardenburg; Nolte, October a.s. 50 nieuwe leden van de mej. A. H., Amsterdam; Bachg, F. J. Tweede Kamer gekozen moeten ver-; H., 'sGravenhage; De Graaf, Th. M. klaren als gevolg van de uitbreiding van het aantal leden. Op grond van de hiervoor geldende bepalingen, kan aangenomen worden dat de volgende 50 candidaten gekozen zullen ver klaard worden. Dit betekent niet, dat de samenstel ling van de Tweede Kamer nu defi nitief vaststaat. Immers gekozenen kunnen bedanken b.v. wanneer zij tot minister of staatssecretaris wor den benoemd. Ook de Eerste Kamer wordt uitge breid. Voor haar is een nieuwe kan didaatstelling voorgeschreven, n.l. op 18 september Lisse; Kleisterleer, C. F., Rotter dam; Moorman, H. C. W., Voorburg; Baeten, A. M. I. H., Maastricht. P. v. d. A. (16): Daam, F. H. M. M., 's-Gravenhage; Kramer, J. J., Bruns- èsum; Reehorst, J., Rotterdam; Van den Born, H. J. Amsterdam; Lam berts, J. H. Rotterdam; Den Uyl, J. M., Afnsterdam; Van den Tempel, B., 's-Gravenhage; Patijn, C. L., 's-Gra venhage; Baart, I., 's-Gravenhage; Westerhout, Th. J., Middelburg, Schurer, F., Heerenveen; Vredeling, H., Huis ter Heide gem. Zeist; Teile gen, geb. Veldstra, U., Maarssen; Kranenburg F. J., 's-Gravenhage; (16): Blaisse, P. A., 's-Gra- jrranssen h. m., Assen; om de zes ven hage; De Vreeze, J. Th. M., Utrecht; Veldkamp, G. M. J., Breda; Van Buel, B. J., Oss; Assmann, W. P. G., Roosendaal; Janssen, M. M. A. A., Zeist; Albering, L. A. H., Rijswijk; (Z.H.); Zwanikken, J., Hilversum; Verhoeven, B. J., Arnhem; Van Don- ling te gebruiken formulieren. Hier- 1 Pirate loten tussen de kandidaten v. op mogen thans de namen van ten Dijk, F. G., 's-Gravenhage en Visser, Gisteren is bij Koninklijk Besluit bepaald, dat de vijftig nieuwe leden, waarmede de Tweede Kamer inge volge de bepalingen der gewijzigde grondwet dient te worden uitgebreid, door het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op zaterdag 13 oktober a.s. zullen worden benoemd verklaarde Tevens is vastgesteld, dat de ver kiezingen voor de leden van de uit gebreide Eerste Kamer in elke pro vincie zullen worden- gehouden op donderdag 11 oktober. Aan de com missarissen der koningin is machti ging verleend de staten van hun pro vincies daartoe in een buitengewone zitting bijeen te roepen. De kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer geschiedt op dinsdag 18 september. In een wijziging van het kiesbesluit, welke eveneens heden tot stand is ge komen, zijn voorschriften opgenomen betreffende de bij de kandidaatstel- tiende plaats loten tussen de kandi daten Deering, J. C., Rotterdam en "gierde, W., Arnhem. A.R. (5): Gerbrandy, P., Scheve- hingen; Van der Zaal, C., Harlingen; Smallenbroek, J., Assen; Biesheuvel, B. W., Wassenaar; Versteeg, Th. A., Amsterdam. C.H.U. (5): De Ruiter, J., Heeren veen; Van Mastrigt, C. J., Zeist; Cal- meyer, M. R. H., 's-Gravenhage; Van der Peijl, C. F., Goes; Van der Lin den, J. W., 's-Gravenhage. V.V.D. (4): Toxopeus, E. H., Bre da; Berkhouwer, C., Alkmaar, Wilde, J., Amsterdam; om de vierde STUDIEDAGEN TECHNIEK EN AMBACHT. De stichting ter bevordering van techniek en ambacht te 's Hertogen- bosoh houdt op 11 en 12 oktober stu diedagen, »die in de eerste plaats be stemd zijn voor afgestudeerde MTS- ers en andere technici uit het be drijfsleven. Een drietal sprekers zal inleidingen houden over vervaardi ging, toepassing en eigenschappen van smeermiddelen, waarna er gele- men ter verkrijging van het Staatsdi- ploma voor Leraar in de Stenografie de eis, dat de vereniging, die de kan didaat voor 1 Oktober 1955 een di ploma voor onderwijzer of leeraar in dat vak heeft uitgereikt, rechtsper- soonlijkheid bezit, in een aantal ge- genheid tot discussie is. De bijeen- vallen tot onbillijkheid leidt.. Zij is komst staat onder leiding van ir. C. bereid te bevorderen, dat in het ko- A. P. Dellaert, directeur van de MTS ninklijk besluit van 13 juli 1956, deze te 's Hertogenbosch. eis vervalt. hoogste vijftien kandidaten (tevoren 10) worden geplaatst. De in het kies besluit vastgestelde termijn van drie weken, gedurende welke deze formu lieren kosteloos ter provinciade grif fie worden verkrijgbaar gesteld, is in veiband met de korte tijdsduur, welke aan de kandidaatstelling voorafgaat, voor deze verkiezing komen te ver vallen. Als gevolg van de thans vastgestel de data zullen de beide kamers met ingang van zaterdag 3 november zijn uitgebreid, de Tweede Kamer zal dan uit 160 leden bestaan, de Eerste Ka mer uit 76 leden. DIPLOMA LERAAR STENOGRAFIE BIJ VERKORT EXAMEN. Op schriftelijke vragen van het M., Arnhem. C.P.N. (3): Haken, J., Amsterdam; Lips geb. Odinot, M. E. Hilversum; Bakker, M., Zaandam. S.G.Ê. (1): Kodde, D.> Zoutelahde. ROUTE VAN GOUDEN KOETS BIJ OPENING STATEN-GENERAAL. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal door de koningin op dins dag 18 september zal de koninklijke stoet met de gouden koets, waarin dit jaar behalve koningin en prins, ook prinses Beatrix zal zitten, onderstaan de route volgen: Koninklijk paleis a. h. Lange Voor hout, Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad), Kneuterdijk, Lange Vij verberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde route zal de koningin naar het paleis aan het Lange Voorhout te rugkeren. PRINS BERNHARD NAAR NIJMEEGSE CONFERENTIE Het ligt in de bedoeling, dat prins Bernhard in zijn functie van alge meen voorzitter van dé Internatio nale Conferentie inzake Menselijke verhoudingen in de middagzitting van de sluitingsdag op vrijdag 14 september een samenvattend over zicht zal geven van het verloop der conferentie. De zitting zal worden gehouden in hotel „Erica", Molen bosweg 17, Berg en Dal. Ook de plenaire vergadering op donderdag 13 september die eveneens in hotel Erica wordt gehouden, zal door prins Berhard worden geleid. DEPARTEMENTSAMBTENAREN IN HÉT ZONNETJE GEZET. Naar wij vernemen zullen de amb tenaren en arbeidscontractanten van het ministerie van justitie bij wijze van proef in de gelegenheid worden gesteld een hoogtezonkuur te onder gaan. Nu de afgelopen zomer zo wei nig zon heeft gebracht wil men trach ten door een zodanige kuur, de weer stand van het licaam te vergroten en de vatbaarheid voor de infectieziek ten van de winter te verminderen. In overleg met de medische inspec teur van het departement zal bij wij ze van proef, voor rekening van het ministerie een aantal hoogtezonlain- pen worden gehuurd, voldoende voor een of twee kuren, welke in het al gemeen zes weken duren. De bedoe ling is het personeel van de departe mentale afdelingen in de gelegenheid te stellen tussen acht uur 's morgens en half zes 's middags, derhalve ook gedurende de kantooruren de kuur te ondergaan. Aan de deelnemers aan de kuur zullen ook gratis multi- vitaminetabletten worden verstrekt. PROF. LIEFTINCK VERTREKT NAAR AMERIKA. Prof. mr. P. Lieftinck zal vanavond om 22.30 uuf per KLM-vIiegtuig van Schiphol naar New York vertrekken. Dit moderne damesweekblad brengt u elke week: levendige verhalen vrolijke kleuren uitstekende patronen gezellige rubrieken gratis adviezen en nu ook een Huisvrouwen Competitie met grote geldprijzen! Waarom zoudt u het uitstellen? Morgen is deze krant misschien weg. Pak dus nu uw schaar en knip de bon uit! 52 BON De Nederlandse orkesten hebben te kampen met tekorten aan goede, ta lentvolle musici. Dit verklaarde de dirigent van het Residentie-orkest, de heer Willem van Otterloo tijdens een Op schriftelijke vragen van net persconferentie over het komende Tweede Kamerlid de heer Roos jen sejzoen> Er bestaat een tekort aan violisten, over de toelating tot het verkort examen ter verkrijgen van het Staatsdiploma voor leraar in de ste-hoornisten, fluitisten, die capabel zijn nografie heeft mejuffrouw De Waal, j om een waardige plaats in een der staatssecretaris van onderwijs, kun- j Nederlandse orkesten in te nemen, sten en wetenschappen het volgende Directeuren van conservatoria en or- gantwoord: I kestleiders doen alle mogelijke moeite Het is de staatssecretaris gebleken, j om j°nJ»e» talentvolle lieden te vin dat met betrekking tot de toelating den. De situatie wordt te nijpender, van kandidaten tot het verkort exa- omdat in de komende vijf jaar vele Rekesten aan de kamers |SS£^Tï£!lE£rfi?£ ginnende krachten worden behoorly ke salarissen 'betaald. Het rapport-Witteman over de toe komst en de salariëring van orkesten is over het geheel genomen door de leden van het Residentie-orkest en door bestuur en directie met voldoe ning ontvangen. Nu het „Verbond van verenigingen van leden der Neder landse Symphonie-orkesten", waar van de Residentie-musici geen lid zijn, zich tot de Sta ten-Generaal heeft gewend teneinde naast dit rapport te bepleiten om de leden van het Con certgebouw-orkest 25 percent hoger te honoreren, dan leden van andere orkesten „ter conservering van het hoofdstedelijk orkest", hebben musi ci, bestuur en directie van het Resi dentie-orkest zich eveneens tot de Kamers gewend. pensioengerechtigd Jammer genoeg kan men geen ak- ties ontketenen onder het motto „Er zit muziek in de muziek" of „Ook voor u hangt er eits aan de strijkstok" om jongelui tot studie voor de orkest praktijk aan te sporen. Tezeer nog, aldus de heer Van Otterloo, denkt .men dat het leven van de orkest- Een van staalpijpen vervaardigd vliegtuig heeft een West-Berlijnse speelplaats tot een interessante luchthaven voor de jeugd omgetoverd zoals deze foto laat zien. In hun rekest wordt stelling ge nomen tegen die suggestie tot betere honorering, die, vanwege het tekort aan musici, desastreus voor andere ensembles zou zijn. Ten nauwste hangt hiermee de geprojekteerde uit breiding der orkesten samen. Deze kan slechts na verloop van jaren wor den geëffectueerd. Indien nu een der orkesten in een bevoorrechte positie komt, dan worden de anderen ge schaad. Het Residentie-orkest heeft enige buitenlandse krachten moeten aanne men, omdat van vele Nederlandse sol licitanten slechts enkelen geschikt bleken. STATISTICI VERGADEREN. Van 4 tot 8 sept. heeft op het cen traal bureau voor de statistiek de statistische commissie van de centrale Rijnvaart commissie vergaderd onder voorzitterschap van dr. H. C. Kuiler. De laatste hand werd gelegd aan het ontwerp voor eèn nieuwe goederen- noimenclatuiur ten behoeve van de Rijnvaart. Vrijdag waren de gedelegeerden van de vijf Rijnlanden de gast van het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam. Bij een bezoek aan de havenbedrijf is speciaal aandacht be steed aan de verweving van zee- en binnenvaart in een grote haven. GOUDEN AANNEMERS JUBILEUM Op 12 september a.s. hoopt de heer Leo J. J. Hillen, directeur van Noteec mij als abonnee op Libelle 30 ct per week k 3-90 per 3 maanden NAAM: STRAAT: PLAATS: Doorstrepen wat niet wordt verlangd. Invullen a.u.b. en in open envelop, waarop 2 cc postzegel, zenden aan Libelle, Nassau- plein 7, te Haarlem. Postgiro 268670. Libelle biedt u verrassing na de Daags na de viering van Leidens ontzet zal er ook op de Spoorstraat 50 te Roelofarendsveen feest gevierd worden. Want op deze 4de oktober is het voor het bruidspaar Wouter Koek en Johanna Maria Koek gebo ren Hoek precies 50 jaar geleden, dat zij elkander trouw beloofden. De gezondheid van de 73-jarige bruidegom laat overigens een te drukke feestviering niet toe. Wel is hij zo nu en dan nog werkzaam op zijn volkstuintje nabij zijn woning. Echter het werken zoals hy dat zijn gehele leven gedaan heeft, gaat toch niet meer. Tot voor enkele jaren ge leden was het altijd nog zo, dat men Wout Koek, gewapend met zijn broodzak 's morgens vroeg zijn wo ning zag verlaten om zich. naar zijn tuindersbedrijfje aan de Plas te be geven. Daar bleef hij de gehele dag werken, waarna hij 's avonds inet het invallen der duisternis weer thuis kwam. Twee uur gaans heen en terug werd dan iedere dag door hem gedeeltelijk lopende en varende afgelegd. De 70 lentes tellende gou den bruid heeft nog een goede ge zondheid en verricht dan ook mog met plezier haar dagelijkse huiselij ke bezigheden. Uit het huwelijk: wer- 12 kinderen geboren, waarvan 8 nog in leven. Het nageslacht telt voorts nog 23 kleinkinderen. Onge twijfeld zal het t gouden paar op de 4e oktober welke feestdag met een H. Mis uit dankbaarheid wordt begonnen zeker niet aan belang stelling ontbreken. Honderd gulden subs, dertig dagen eiste de officier van Justitie bij de politierechter te Haarlem tegen een automobilist uit Lisse. Toen verdachte op 9 juni nabij het Spaarne te Haar lem als automobilist een bestelauto had aangereden heeft hij niet gewacht om zy'n identiteit bekend te maken. Deswege werd wegens overtreding van art. 30 der Wegenverkeerswet proces-verbaal opgemaakt. Het onfat soen langs d<e weg neemt hand aan hand toe. Het neemt zelfs angstwek kende vormen aan. Om deze reden ziet de officier va>n Justitie, mr. Van der Valk Bouiman zich genoodzaakt krachtig tegen incorrecte weggebrui kers op te treden. Indien hoge boetes geen effectieve uitwerking hebben, zal in d etoekomst gevangenisstraf worden gevraagd. Politie-rechter mr. Müllre achtte een boete van zestig gulden subs, dertig dagen voldoende. SLECHT ZICHT. De Alkmaarse politierechter heeft de twee neven uit Egmond-Binnen, die tijdens de kermis te Rinnegom onder Egimond, na het drinken van een stevige borrel een andere kermis- ganger die met zijn meisje liep te wandelen,, plotseling hadden aange vallen en bewusteloos geslagen, ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Achteraf bleek, dat de neven zich hadden vergist. Ze hadden een ander willen molesteren. KRANTENBEZORGERS HIELDEN GELD ACHTER. In de tijd van negen maanden heb ben vier bezorgers van een in Bra- aannemings n.v. Hillen en Roosen te bant verschijnend blad kans gezien Amsterdam, voorzitter en oprichter I om ruim 4000 van de abonnements van de Amsterdamse aannemers ver- gelden achter te houden binder dat eniging, secretaris aannemers een-1 het de administratie opviel. Bij een trum Amsterdam, de dag te herden-controle in augustus werd de fraude ken, waarop hij 50 jaar geleden zijn ontdekt. De bezorgers zijn door de intrede deed in het bouwvak. I politie verhoord en geverbaliseerd. PARASIETEN IN SLAGERIJ. Een dame in Amsterdam, die in 'n slagerij onwel werd, kwam toen zij weer wat was opgeknapt tot de onaangename ontdekking, dat iemand er met haar tas vandoor was. Behalve de boodschappen raakte zjjn nog kwijt een boekje voor weduwe en wezenrente, familiefoto's en i 45. KOSTGANGER MISHANDELD! ZIJN HOSPITA. De politierechter te Alkmaar, mr J. N. Alblas heeft een landarbeider uit Linsohoten by verstek veroor deeld, overeenkomstig de eis, tot drie maanden gevangenisstraf we gens mishandeling van zijn hospita. De man was in juli jJ. naar Groo tebroek gekomen om aardappelen te rooien. Op een late avond na een be zoek aan een café, werd de man de deur van zijn kosthuis geweigerd door zijn hospita, die de dronken man niet binnen wilde laten. Hy heeft toen de deur ingetrapt en *ijn hospita mishandeld. Het bestuur der vereniging effec tenbescherming heeft aan de N.V. Si mons' emballagefabrieken en hout handel N.V. te Oosterhout bericht, dat het niet akkoord kan gaan met de voorgestelde commissarisbenoemi ig. Hoewel het bestuur der vereniging alle drie personen hoogschat naar be kwaamheid en integriteit, wordt het feit dat twee hunner directeuren xijn van afnemers der N.V. Simons' een onoverkomenlijk bezwaar geacht. Op deze wyze zou de meerderheid in het college van commissarissen worden gevormd door afnemers, wier belangen en inzichten op tal van pun ten het bestuur noemt prijs-, uit- kerings- en afzetpolitiek nu óf la ter zou kunnen verschillen van die van aandeelhouders, voor wier belan gen de vereniging effecten bescher ming zich op de bres stelt"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5