DE PAUS SPRAK TOT DE KATHOLIEKE ARTSEN OP HET INTERNATIONAAL COHGHES TE SCHEVENINGEN De arts, het recht en de Katholieke moraal Scherp TYPE-LES voor SCHOLIEREN!!! Vanmorgen werd 67 ste jaarbeurs in de Domstad geopend Overvallen op Westduitse militairen De wervelstorm „Emma" De Europese olievoorziening Werkgelegenheid te Leiden nog steeds gunstig DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Ter gelegenheid van- het 7de Internationale Congres van Katholieke Artsen, dat tot 15 september in Scheveningen wordt gehouden en gewijd is aan het thema „Arts en Recht", heeft Z.H. de Paus hedenmorgen via Radio-Vatlcana en de K.R.O. een radiotoespraak gehouden. De toespraak werd uitgesproken in Castel Gandolfo, dat met een directe lijn met Radio-Vaticana was verbonden. RECHTEN VAN HET INDIVIDU Na in zijn inleiding plaats en taak van de arts beschreven te hebben ver-, klaarde de H. Vader in het eerste deel van zijn radioboodschap, dat het indi vidu al zijn rechten ontleent aan zijn Schepper. Wanneer de mens door zijn geboorte de gemeenschap binnen treedt, is hij door de Schepper reeds voorzien van onafhankelijke rech ten. De waarden, die deze mens door zijn samenleving met andere mensen schept, tonen aan, dat de gemeen schap een voorrang en eigen waar digheid heeft, maar dit heeft niet tot gevolg, dat er een verandering op treedt in de verhouding. Het indi vidu blijft niet alleen vooraf gaan aan de gemeenschap door zijn oor sprong, maar het blijft er ook bo venuit gaan door zijn bestemming. In dit verband waarschuwde de Paus voor een verkeerd begrijpen van het totaliteitsbeginsel en tegen verkeer de toepassing van dit principe. Na aldus de verhouding God-indi vidu en gemeenschap zuiver te heb ben gesteld behandelde de H. Vader in het tweede deel de medische mo raal en het medisch recht. „Bijna al onze toespraken", aldus de Paus, „tot de geneesheren hebben dit tweevoudige probleem, dat men ove rigens in elk beroep aantreft, aange sneden. Zo het thema van uw con gres luidt: de geneesheer en het recht, dan sluit het begrip recht niet de moraal uit, daar u beiden in hun wederzijdse verhoudingen wenst te bestuderen. De moraal en het recht hebben een eigen karakter dat ge vrijwaard dient te worden, zij bewe gen zich op het terrein van het ge weten en van de wet en hun weder zijdse betrekkkingen latenniet toe ze te scheiden en evenmin ze geheel te versmelten". DE MEDISCHE MORAAL In verband hiermede herinnerd de JH. Vader aan zijn toespraak over de grenzen van het researchwerk en de medische activiteit, in het bijzonder in de toepassing der moderne ont dekkingen, waarbij verschillende punten werden aangegeven, waar de moraal aan de geneeskunde haar veto oplegt. Voorbeelden uit de practijk aan halend zegt de H. Vader: „Soms zal men hem (de arts) vragen uit ove rigens medisch onbegrijpelijke mo tieven tot euthanasie over te gaan, of tot rechtstreekse onderbrekingen van de zwangerschap, of doeltref fende medewerking aan anti-con- ceptionele practijken, en dit telkens met objectief ernstige indicatie. De geneesheer bevindt zich hier voor de verplichting de medische moraal te eerbiedigen, een onvoorwaardelijke eis voor de christelijke geneesheer in al die gevallen waar de morele norm onvoorwaardelijk duidelijk en zeker is. Aldus de morele wet ge hoorzamen brengt uiteindelijk geen schade mee voor de belangen van de wetenschap, noch voor die van de patiënt, noch voor die van de POTLOOD en GEEST meenschap of van het „bonum com mune". In bijzondere gevallen, aldus de H. Vader, neme de geneesheer niet vol gens zijn subjectieve smaak of wil lekeur een beslissing en geve h\j al lerminst toe aan immorele verzoe ken of wensen, maar volge hij zijn geweten, verplicht door objectieve normen en denke hij aan God, waar aan hij rekenschap moet geven. HET MEDISCH RECHT. De H. Vader behandelde vervol gens het medisch recht als 't geheel van normen, die in een poUtieke ge meenschap, de persoon en de werk zaamlheid van de arts betreffen er waarvan de navolging kan worden opgelegd door de openbare machts middelen. De H. Vader waarschuw de voor een teveel aan wetten. „Het is duidelijk onredelijk en onmoge lijk alles wat de arts kan dienen en al wat men van hem mag verwach ten door wetten te willen bepalen en regelen". De H. Vader dacht hierbij onder meer aan een codex van me disch recht, waarin men wel met in achtneming van bepaalde indicaties en zekere waarborgen de recht streekse onderbreking der zwanger schap toelaat of zelfs oplegt. Waar 't gaat om het medisch beroepsgeheim of wanneer de arts als deskundige gedaagd wordt voor de rechtbank beschouwt men de normen, die vast gesteld zijn door de politieke auto riteit als uitsluitend geldig en ver plichtend. Dit nu, aldus de H. Vader betekend juist een overdreven be snoeiing van de betekenis van het morele element en een belediging van de persoonlijke waardigheid van de geneesheer op het gebied van het medische redht. In dit gedeelte van zijn toespraak beval de H. Vader internationale sa menwerking uitdrukkelijk aan. „Van zelfsprekend beschikt gij, als katho lieken, niet over een aparte medische kennis, maar gij hebt uw eigen wijze van beschouwen en medische vraag stukken. Het is niet zonder belang om, bij een gelegenheid als deze die u tezamen brengt collega's van inter nationale faam te leren kennen en te horen, welke collega's zich bij hun werkzaamheden als wetenschapsmen sen en practici in genen dele gehin derd voelen door hun overtuiging en hun christelijke levenshouding. De H. Vader besloot z'n radioboodschap met wensen voor een volledig succes. „Ze ker, u zult uw doeleinden niet in en kele dagen kunnen bereiken, maar u zult dichter bij uw doel komen en zonder enige twijfel zult u de hulp krijgen van de waarheid, de kennis en de wijsheid van God". Tot slot van zijn boodschap gaf de H. Vader de u geopende rekening. Namens apostolische zegen. 1 provinciaal bestuur: Houben". Tijdens de voortzetting van het 7de internationale congres van ka tholieke artsen hield dr Letitia Fair field (Engeland) een inleiding over het onderwerp „De medische wetge ving op het gebied van de collectie ve geneeskunde". Zij wees er hier bij o.a. op, dat indien in Engeland een wet in strijd is met de publieke opinie, de jury's zullen weigeren overtreders schuldig te verklaren, zoals b.v. is gebeurd bij vervolgin gen wegens abortus. De conclusie is, aldus spreekster, dat strengere wet ten krachteloos zouden zijn zonder verdergaande aanvaarding van de beginselen van het geloof. Prof. O. Graf (Duitsland) sprak over „het medisch recht op het ge bied van de collectieve geneeskun de", mgr. D. MacGowan (Amerika) over „de katholieke aspecten van overheidsbemoeiing met verzekering op gezondheidsgebied". Na de discussie voerden nog het woord prof. dr V. M. Palmieri (Ita lië) over het onderwerp „medisch recht op het gebied van de indivi duele geneeskunde" terwijl mr dr J. E. M. Eras, raadsheer in het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch het zelfde thema behandelde. Tussen de behandelende genees heer, aldus mr dr Eras, en diens in dividuele patiënt bestaat een bij zondere rechtsbetrekking. De natio nale wetgevingen omschrijven de uit die rechtsbetrekkingen over en weer voortspruitende rechten en verplich tingen niet gedetailleerd. Men is dus aangewezen op een andere kenbron. Uit de aard der medische verrich ting volgt, dat die andere kenbron moet zijn het natuurrecht. Rechtvaardigheid en liefde zijn de twee peilers, waarop onder deskun dige leiding het gebouw der medi sche plichtenleer dient te worden opgetrokken. Dat zulks in werkelijk heid niet steeds geschiedt, is daaraan te wijten, dat men zich te weinig be zint over de betekenis en inhoud van het natuurrecht, tengevolge waarvan ontstaat een slecht gevormd of misleid geweten, hetgeen nood wendig moet leiden tot een onjuist oordeel, bestaande onjuiste opvat tingen moeten worden bestreden door het op juiste wijze doen ver vullen van zijn taak door de behan delende genesheer, zeer in het bij zonder ook door de katholieke me dicus. De juiste beginselen dienen voorts in woord en geschrift te wor den uitgedragen. In de middaguren maakten de con gressisten een excursie naar Amster dam. Hier zullen zij vanavond door het gemeentebestuur in het Rijks museum worden ontvangen. NEDERLANDSE GIFTEN VOOR MARCINELLE. Op de speciale girorekening, die het Nederlandsche Roode Kruis geopend heeft ten bate van. de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, heeft het Ne derlandse volk een bedrag van ruim 207.000 gestort. Verder ontving het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis vanmorgen het volgende telegram van de commissaris van de koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben: „De mijnprovincie van Nederland, Lim burg, heeft besloten haar deelneming, haar bewogenheid met de ramp te Marcinelle te bevestigen in een stor ting van 5.000 op de daartoe door het Zoveel rumoer voor 56 ct Een niet verschenen dame uit Lei den, was voor de Haagse Politierech ter gedagvaard, omdat zij op 20 juni 1956 in een zelfbedieningszaak te Lei den twee zakjes bouillontabletten had ontvreemd. Ze was niet verschenen, omdat ze van het gebeurde erg in de war was geraakt, zoals haar man schreef. De totale waarde van het gestolene was 56 cent. In deze zaak was een groot voorlichtingsrapport uit gebracht, hetgeen de politierechter deed opmerken, dat dit wel een beetje teveel eer was voor die 56 cent. Het rapport meldde o.m. „Verdach te is een forse gezette vrouw, met KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558. 40 cent per uur. Opleiding v. officieel diploma. (Advertentie). knap mens". „Wat dat met die bouil lon te maken heeft, is mij een raad sel", zuchtte de rechter. „Er wordt veel gegapt in die zaak", merkte de officier op en hij eiste 10 boete of 5 dagen. De rechter vond dat de zaak beter geseponeerd had kunnen worden, te meer omdat verdachte al zo'n vrese lijke angst had gekregen na het ge beurde. Hij veroordeelde haar tot het uiterlijk van een matrone, een 5 boete of 10 dagen. Zonder enig officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de 67ste jaar beurs geopend. Reeds vroeg voerden treinen, bussen en auto's duizenden naar de Domstad, waar men zicb verspreidde over de jaarbeursterrei nen op het Vreeburg en aan de Croeselaan. De Utrechtse politie had samen met de koninklijke mare chaussee uitgebreide voorzieningen getroffen om de verkeersstroom door de nauwe binnenstad te leiden. Vooral de 'belangstelling voor het Croeselaanterrein, waar dit jaar voor het eerst de elektrobeurs is on dergebracht en ook de efficiencyaf- delingen een plaats vonden, was bij zonder groot. De beurs, die t/m 20 september wordt gehouden, omvat totaal 1969 inzendingen, die een netto-expositie- oppervlakte van 33.000 m2 in beslag nemen. Firma's uit 22 landen zullen aan deze manifestatie deelnemen, te weten uit: Nederland (1100), België (25), Canada (41), Denemarken (19), West-Duitsland (380), Oost-Duits- land (15), Groot-Brittannië (123), Finland (11), Frankrijk (&2)Italië (25), Japan (9), Liechtenstein (3), Marokko (1), Noorwegen (6), Oos tenrijk (7), Pakistan (1), Polen (6), Spanje (2), Tsjechoslowakije (4). USA (76), Zweden (33), en Zwitserland (77). Grote verscheidenheid. Op het Croeselaanterrein wordt, in het kader van de najaarsbeurs, een elektrobeurs gehouden. In de Julianahal zijn de fabrikanten, in de Margriethal de groothandelaren en importeurs ondergebracht. Deze vak beurs telt 273 inzendingen op het ge bied van elektrische huishoudelijke apparaten en verlichtingsartikelen, alsmede radio- en televisietoestellen. Naast 135 Nederlandse inzendin gen, zijn er op de elektrobeurs 138 buitenlandse inzendingen te bezich tigen. Er wordt in de groep elektrische huishoudelijke apparaten een grote verscheidenheid van produkten ge toond, o.a. was- en droogmachines, stofzuigers, strijkijzers, koelkasten, afwasapparaten, haarden en ventila tors. Voorts wordt op de elektro beurs een overzicht geboden van de nieuwe modellen en technische snuf jes in radio- en televisietoestellen, geluidsopname-apparaten en gramo- foons. Een andere belangwekkende ex positie wordt gevormd door de me dische afdeling, die om de twee jaar op de najaarsbeurs is vertegenwoor digd. In deze afdeling kan de be zoeker zich oriënteren in medische instrumenten, apparaten en artike- farmaceutische preparaten, la boratoriumapparaten en -benodigd heden, orthopedische apparaten, ste rilisatie- en desinfectieapparatuur, tandheelkundige benodigdheden, zie kenhuisartikelen en -meubilair en keukeninrichtingen voor ziekenhui zen. In de congresruimte van het me disch paviljoen wordt gedurende de beurs een reeks lezingen gehouden over ziekenhuisbouw en -inrichting. Efficiency. In de efficiency-afdeling, die jaar lijks op de najaarsbeurs een over zicht geeft van kantoormachines, ad ministratiesystemen, kantoormeubi lair, archief en magazijninrichtingen, telefonie- en oproepsystemen, kan toor- en schrijfbehoeften en verpak kingsartikelen zijn inzendingen van 362 firma's te zien. Een nieuwe verschijning in deze groep is de voorlichtingsstand van acht landelijke instituten, die onder het motto: „Betere bedrijfsvoering in het midden- en klein bedrijf" aan on dernemers en detaillisten adviezen zullen verstrekken met betrekking tot hun interne bedrijfsorganisatie, Een aantal deskundigen zal tijdens lunchbij eenkomsten verschillende ac tuele vraagstukken op genoemd ge bied behandelen. De afdeling schoolinrichting, di< in de efficiency-groep is opgenomen, telt 14 inzendingen op het gebied van schoolmeubilair, gymnastiekmate- riaal en schoolbenodigdheden op een expositieoppervlakte van .385 m2. In de congreszaal gelegen naast de Bernhardhal zullen deskundigen voordrachten houden over moderne scholenbouw en -inrichting. PRINSES BEATRIX BIJ INZAMELING VOOR BESTRIJDING VAN KINDERVERLAMMING. Morgenmiddag zal H.K.H. prinses Beatrix in een bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag, die om drie uur begint, worden geïnstalleerd als beschermvrouwe van het Nationaal for.ds voor de bestrijding van de kin derverlamming. Na afloop van de plechtigheid, die op het Binnenhof voor het publiek te volgen zal zijn, zal prinses Beatrix te ongeveer kwart voor vier op het bordes van de Ridderzaal enige tijd aanwezig zijn bij de inzameling, die dan ten bate van het fonds wordt gehouden. Geflankeerd door alle provinciale vlaggen zal zij persoon lijk, giften in ontvangst nemen. Als eersten zullen het Nederlands comité voor kinderpostzegels eh het Haags actie comité belangrijke bedragen ten bate van de bestrijding van de kinderverlamming aan de bescherm vrouwe van het fonds overhandigen. Het publiek ontvangt daarna gele genheid zijn giften af te dragen. Tijdens deze inzameling, waarvan de organisatie in handen is van de gemeentelijke commissie Haagse Jeugdactie, zal de koninklijke 's Gra- venhaagse politiemuziekvereniging „Onderling Kunstgenot" op het Bin nenhof concerteren, terwijl enkele drumbands eveneens hun medewer king verlenen. Vele jeugdorganisaties zijn uitge nodigd de plechtigheid bij te wonen, omdat het fonds de bestrijding van de kinderverlamming in de volle belangstelling der jeugd wil plaatsen. Mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land en voorzitter van het nationale fonds voor de bestrijding van de kin derverlamming, heeft de bevolking van Den Haag opgeroepen 's middags in groten getale naar het Binnenhof te komen om deze inzameling, die het fonds aan startkapitaal zal moe ten helpen, daadwerkelijk te steunen. No. 527. Horizontaal: 1. kleur, 5. telwoord, 7. bevroren water, 8. nauwe opening, 10. korf, 11. telwoord, 12. op zichter van een aannemer, 13. voor. 14. sap van run, 15. jongensnaam, 16. kade, '17. lichaamsdeel, 18. oude lengtemaat. 19. vast rantsoen, 21. gem. in Zeeland, 22. ontkenning (Eng., 23. opschik, 24. soort van weef sel. Verticaal: 1. gehakte opening in het ijs, 2. boom, 3. koren, 4. eenmaal, 5. voegwoord (Fr.), 6. soort weefsel, 9. bekende afkorting, 10. keer, 11. oor logsgod, 12. papiermaat, 13. bontjas, 14. rivier in Engeland en Schotland, 15. livreiknëcht, 17. muziekinstru ment, 19. voorzetsel, 20. gesloten, 21. vers (afk.), 22. heden. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526. Horizontaal: 1. madelief, 9. rap, 10. kor, 11. of, 13. r.eg, 15. si, 16. erg, 18. nop, 20. teen, 22. mos, 24. teer, 26. som, 29. Luik, 31. pa, 32. Ot, 34. snap, 36. kop, 37. grijs. Verticaal: 2. ar, 3. Dan, 4. Epen, 5. ik, 6. Eos. 7. fris, 8. moet, 12. fret, 14. gom, 17. geel, 19. pos, 21. neus, 23. sop, 25. ring, 27. mat, 28. pok, 30. kar, 33. To, 35. pij. Jordaans-Israelisch grensincident Jordanië heeft bij de gemengde be standscommissie een klacht ingediend over een aanval van ongeveer hon derd Israëlische militairen die maan dag ten westen van Edana in het ge bied van Hebron de demarcatielijn overschreden zouden hebben. De Is raëli's beschoten Arabische hoeren en Jordaanse militairen die het vuur be antwoordden. Zes Israëlische militai ren zijn gesneuveld. Een Jordaanse soldaat liep verwondingen op. Dit heeft een Jordaanse woordvoerder in Amman bekendgemaakt. De bestandscommissie van de V.N. heeft later bekendgemaakt dat op Jor daans gebied de lijken van zes Israë lische militairen zijn gevonden. Een Jordaanse soladat heeft verwondin gen opgelopen. Er worden in de laatste tijd in West-Duitsland nogal eens overval len op militairen gepleegd. In het afgelopen weekeinde zijn te Hamburg twee soldaten overvallen en zo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgeno- Voorts wierpen negen aangescho ten jonge mannen zich op een onder officier en een korporaal van het nieuwe Westduitse leger, die zij zware verwondingen toebrachten. De politie heeft de daders gearresteerd. In een buitenwijk van Hamburg overvielen drie onbekende mannen een jonge matroos en verwondden hem zo zwaar, dat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. Ook in Muenchen en andere West duitse steden hebben ziöh in de afge lopen weken ernstige vechtpartijen tussen burgers en militairen voor- i gedaan. DE „DRIE WIJZE MANNEN" De ministers van buitenlandse za ken van Canada, Italië en Noorwegen, resp. Lester Pearson, Gaetano Martino en Halvard Lange, zijn te Parijs bij eengekomen om verder van gedachten te wisselen over de wijze, waarop de vijftien landen van de Navo hun eco nomische, politieke en culturele sa menwerking kunnen verbeteren. Deze „drie wijze mannen", die in mei j.l. in de Navo-raad van de ministers de opdracht kregen, na te gaan op welke manier de organisatie een meer algemeen karakter in plaats van een zuiver militaire aard kan krijgen, gaan zich nu bezig houden met de antwoorden, die de aangeslo ten landen op een reeks vragen over het onderhavige vraagstuk hebben gezonden. Volgens Navo-functionarissen zal de commissie waarschijnlijk tien da gen te Parijs vergaderen. Tegen het eind van het jaar moet zij rapport uitbrengen aan de Navo-raad. In de westelijke en zuidelijke delen van Japan, waar de wervelstorm „Em ma" heeft gewoed, zijn tenminste 30 mensen om het leven gekomen en 130 gewond. 636 Mensen worden ver mist 4.000 Huizen werden verwoest of zwaar beschadigd. Op het eiland Kioesjioe hadden ongeveer 5.000 hui zen te lijden van overstromingen. In Zuid-Korea zijn elf mensen om gekomen en zes gewond. Honderden huizen werden door de storm ver nield. De tyfoon neemt thans langs de kust van Siberië in kracht af. Een Amerikaanse bommenwerper, die moest onderzoeken welke weg door de wervelstorm werd gevolgd, wordt vermist. Er bevinden zich zestien man aan boord. In Baltimore in de V.S. is een windtunnel gebouwd, waarbij de vlucht van geleide projectielen tot een snelheid van 17.500 kilometer per uur kan worden nagebootst. Te Londen zijn maandag plannen bekend gemaakt om de havens van Milford Haven in Wales geschikt le maken voor tankschepen van 100.000 ton, waardoor deze haven het distri butiecentrum voor de Europese olie voorziening zou kunnen worden. Volgens een woordvoerder van een ingenieursbureau, dat de plannen op verzoek van de autoriteiten van Mil ford Haven heeft uitgewerkt, zouden dergelijke grote tankschepen olie tegen economische tarieven rond Afrika in plaats van door het Suez- kanaal kunnen vervoeren. Mochten de plannen worden uitgevoerd, dan zou volgens deze woordvoerder over drie jaar geen gebruik meer van het Suezkanaal behoeven te worden gemaakt. Oliemaatschappijen zijn uitgeno digd de plannen vrijdag a.s. te Lon den te bespreken. De kosten, die met de uitbreiding van de havens van Milford Haven gemoeid zouden zijn, worden geschat op 13 a 15 miljoen pond sterling. Aan de Engelse rege ring zal steun voor de plannen wor den gevraagd. Naar de woordvoerder van het in genieursbureau verder mededeelde zouden 50 tankschepen van 100.000 ton de gehele olie-invoer van Enge land kunnen vervoeren. De olie zou van de grote schepen kunnen worden overgeladen in kleine tankschepen, die haar naar de oliehavens in Enge land en geheel Europa zouden kun nen brengen. Mimi Boesman kon gisteren met de ballon „Qhr. Nell" in Portogruaro bij Venetië niet opstijgen met de Itali aanse minister van Financiën An- dreotti. De minister was te zwaar. Ten slotte ging ze met een Romeins journalist de lucht in. -- In het modernste ziekenhuis van Hamburg hebben in het afgelopen weekeinde 300 patiënten voedselver giftiging gekregen. Gebleken is, dat het gehakt dat zij bij het diner kre gen, besmet was. Muziekinstrumenten. De bezetting van de Vredenburg- gebouwen vertoont op deze najaars beurs een nieuw aspect. De parterre, die vrijgekomen is door de verhui zing van de afdeling electrische huis houdelijke artikelen, radio en televi sie naar het Croeselaanterrein, wordt nu in beslag genomen door een ge heel nieuwe groep, de afdeling mu ziekinstrumenten en door de afde ling woninginrichting. Bovendien trekt de aandacht 'n gro te voorlichtingsstand van het insti tuut voor industriële vormgeving, waarin een achttal nederlandse fa brikanten een keurcollectie toont van produkten die volgens hen aan de eisen van industriële vormgeving voldoen. „SIBAJAK" OOK ROND KAAP DE GOEDE HOOP. De „Sibajak", die vandaag uit Rot terdam met 1020 emigranten aan boord naar Australië vertrok, zal, evenals de „Willem Ruys" rond Kaap de Goede Hoop varen. De reisduur zal hierdoor met 3% a 4 dagen wor den verlengd. De „Sibajak", een schip van de Kon. Rott. Lloyd, vaart in charter voor de Nederlandse re gering. Het besluit is gevallen na vanochtend met de betrokken minis ter gepleegd overleg. HOND GERED TEN KOSTE VAN EIGEN LEVEN. De 42-jarige cacaobewerker Telman uit Amsterdam is gistermiddag over leden, nadat hij te water was ge sprongen om zijn hond te redden. De man liep op de Kanaaldijk bij de Westelijke Mierwede in Amster dam, toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn hond opdracht gaf 'het eruit te halen. Het dier sprong in het water, doch kon de kant niet meer bereiken. De heer Telman, on danks een hartafwijking, ontkleedde zich, dook in het water en bracht de hond zwemmend aan wal. Kort daar op werd hij onwel. Tijdens zijn over brenging naar de G.G.D.-barakken aan de Zeebuxgerdijk is de man overleden. OM DE ZES JAAR. Te Zwaagdijk, gemeente Wognum, is gisteren in het gezin C. Bruin Groot een tweeling (Cornelia Alida en Anna Louise) geboren. Op zich zelf is dat niet zo heel bijzonder, maar wel is dat het feit dat in dit gezin de kinderen precies om de zes jaar op 10 september schijnen te ko men. De eerste, Dick, is geboren op 10 sept. 1944, de tweede, Ade, kwam ter wereld 10 sept. 1950 en de tweelingen op 10 sept. 1956. ÏO-GLAS-JIN-LOOD RAMEN VAN CHARLES EYCK IN VATICAAN STAD. Charles Eyck heeft tien glas-in-lood ramen voor de nieuwe kapel van de Augustijnen in Vaticaanstad vervaar digd. Aan het einde van deze maand gaat hij naar Rome teneinde bij het plaatsen der ramen aanwezig te zijn. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Mede als gevolg van de uitermate slechte weersgesteldheid steeg het aanbod (arbeidsreserve) over de pe riode van 27 augustus tot 1 septem ber n.l. van 140 tot 175. In de sector hotel-café-restaurant bedrijven was de terugslag het sterkst merkbaar. Het zomerseizoen is in het algemeen zeer teleurstellend te noemen en de sluiting van de sei- zoenbedrijven en de daarmede ge paard gaande afvloeiing van perso neel, vond dit jaar eerder plaats dan normaal het geval is. Voorts werden een aantal ex-scholieren ingeschre ven. Een vergelijking va de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat hoewel de grootte van de verschillen zijn afge nomen, de werkgelegenheid nog steeds gunstig kan worden genoemd. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 705, 290 en 20. De vraag handhaafde zich op ge lijk niveau en beliep 420 geregi streerde aanvragen, waarvan er 200 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t/m jaar. In vrijwel alle bedrijfstakken be staat goede tot ruime plaatsingsmo gelijkheid. Jeugdbemiddeling. De resultaten van de contactavon- nen zich te weerspiegelen in het aanbodcijfer, dat in de verstreken periode toenam van 35 tot 50. Vooral voor het donderdagavond spreekuur (van 78 uur) bestaat in toenemen de mate belangstelling. Onder de ingeschrevenen bevonden zich een vrij groot aantal Mulo-scholieren, die een administratieve functie ambië ren, terwijl voorts meerdere inge schrevenen in principe reeds een werkking - hebben aanvaard, doch waarvan de definitieve plaatsing op een later tijdstip is vastgesteld. De stijging van het aanbod heeft dan ook slechts geringe reëele bete kenis en omvat in hoofdzaak kan toorpersoneel. De vraag bleef constant (200 aan vragen). De ex-scholierenactie wordt met kracht voortgezet en het laat zich aanzien, dat goede resultaten verwacht mogen worden. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten nam enigszins toe, n.l. van 105 op 125. De vraag onderging geen wijziging en bedroeg 420. Bijna 200 aanvragen hadden be trekking op jeugdigen 15 t/m 18 jaar De behoefte aan vrouwelijke ar beidskrachten doet zich in vrijwel alle bedrijfstakken gevoelen, doch voert t.a.v. huishoudelijk personeel den en de avondspreekuren begin- nog steeds de boventoon.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2