S)e Cd/dóeSoti/ïo/nt r i pr Vorming extra-parlementair kabinet aan 't eind van deze week te verwachten President Nasser komt met een nieuw voorstel Dat door Londen prompt wordt afgewezen Kuis van Britse Demonstranten in Djakarta gooiden met stenen ,Dood aan mevr. Bouman" (Zfüandiging, aan de Qtandwetótuifzigmg, Geheel onafhankelijk van de partijen DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13904 Directeur: c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 f Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertênties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50 President Nasser is gisteren met een nieuw voorstel voor de dag geko men. Nauwelijks was de commissie-Menzies vertrokken of hij liet aan alle landen der wereld met uitzondering van Israël een voorstel toekomen om een commissie in te stellen van onderhandelaars die de verschillende opvattingen zouden vertegenwoordigen van de landen die het Suezkanaal gebruiken. Maar Engeland kwam onmiddellijk met een koude douche. „Het voorstel schijnt geen enkele basis voor onderhandelingen te bieden", verklaarde het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Kort na aankomst in Londen vertrok Menzies naar Downingstreet voor een bespreking met premier Eden. Tevoren waren de Franse premier Guy Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau reeds aangekomen. Nasser wil „lichaam voor onderhandelingen" en een nieuwe conferentie HET EGYPTISCHE VOORSTEL. De Egyptische regering stelt voor een „lichaam voor onderhandelingen" in te stellen, dat zou moeten optre den voor de staten-gebruikers van. het Suezkanaal en in welks samenstelling de „uiteenlopenden inzichten deze gebruikers" tot uitdrukking zouden moeten komen. Er zouden onverwijld besprekingen over de samenstelling van dit lichaam en een plaats en datum van bijeen komst moeten worden gevoerd. Dit lichaam zou ook tot taak kun nen krijgen een herziening van de in 1888 gesloten overeenkomst van Con- stantinopel waarin werd vastgelegd op welke wijze het kanaal dient te worden gebruikt, terwijl er tevens in wordt gewaarborgd, dat het een in ternationale waterweg blijft voor te bereiden. Volgens het voorstel meent Egypte, dat door middel van vreedzame on derhandelingen een oplossing moet worden gevonden voor de volgende vraagstukken: 1. De vrijheid van doorvaart en de veiligheid van navigatie in het kanaal. 2. Het uitvoeren van werken aan het kanaal, opdat dit kan blijven vol doen aan de toenemende eisen der scheepvaart. Het huis van de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten voor het Midden-Oosten, dat te Episcopi op Cyprus werd ingericht en over eni ge weken klaar zou zijn, is maandag vrijwel geheel vernield door een zware ontploffing, gevolgd door brand. Men vermoedt, dat de ontplof fing te wijten is aan sabotage. Te Episcopi, ten westen van Limas sol, is het Britse hoofdkwartier voor land- en luchtmacht in het Midden- Oosten gevestigd. Een gedeelte van het hoofdkwartier is in gebruik, de j maakt, zal de Egyptische vloot van rest is nog in aanbouw. woensdagavond a.s. af gedurende vier 3. Het vaststellen van gerecht vaardigde en op juiste basis bere kende loods- en passagegelden. De verklaring besluit: „Egypte zal vastbesloten blijven werken voor een oplossing door onderhandelingen, dit volgens letter en geest van het Hand vest der Verenigde Naties". Egypte heeft dit initiatief genomen, omdat er tot dusver geen orgaan voor onderhandelingen was, zo wordt van Egyptische zijde gezegd. „De commissie-Menzies was naar Cairo gekomen om het standpunt van 18 landen der Londense conferentie uiteen te zetten. Wij begrijpen dit standpunt en de commissie begrijpt de onze. dagen manoeuvres houden. Op die dagen zal de haven van Alexandrië van zes uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends voor alle scheepvaartver keer gesloten zijn. NAASTEN IS TOCH VOORDELIGER Het Britse blad „Financial Times" heeft uitgerekend, dat de naasting van het Suezkanaal door president Naser Egypte maandelijks waar schijnlijk 2.500.000 tot 5.000.000 gul den oplevert. Het land ontvangt iedere maand ongeveer 15.000.000 gulden aan tolgel den, vaa*welk bedrag alles exploita tiekosten moeten worden betaald. Vorig jaar beliepen deze kosten een bedrag van 97.000.000 gulden, terwijl bovendien nog 25.000.000 gulden werd betaald aan Egypte in de vorm van belasting en dergelijke. Voor.de berekening van het netto voordeel van de naasting moeten deze laatstgenoemde kosten niet worden meegerekend, daar Egypte dit geld ook thans zou ontvangen, in dien het het kanaal niet zou hebben genaast. Met politie-auto's naar school Vijf-en-dertig politie-auto's, met ge wapende politiemannen, stonden maandagochtend, een uur vóór de lessen begonnen, pal achter elkan der bij de middelbare school te Stur- gis, in de Amerikaanse staat Ken tucky, waar zich moeilijkheden heb ben voorgedaan, toen acht negerleer lingen voor het eerst deze tot nu toe geheel „blanke" school bezochten. Voor het aangaan der school had zioh een aantal blanken in de omge ving van het schoolgebouw verza meld. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De negerkinderen konden ongestoord het schoolgebouw betreden. De blanke kinderen lieten echter verstek gaan. Nog geen honderd van de 310 blan ke leerlingen gingen maandag naar school en vijftien van hen verlieten later het schoolgebouw weer, onder gejuich van de menigte buiten, die zich overigens vrij rustig hield. Nu en dan schreeuwde een stem boven het gejoel uit: „d'r uit, nikkers". In Texarkana verhinderden maan dag 300 schreeuwende en fluitende blanken, dat een negerjongen en een negermeisje de middelbare school bin nengingen. De 'betogers liepen op het trottoir voor de school heen en weer en wierpen kiezelstenen naar de kin deren, die na een kwartier naar huis terugkeerden. Communistische jongeren, behoren- Dat liet echter geen ruimte voor j de tot de communistische organisatie onderhandelingen. De commissie- Menzies was daartoe niet gemachtigd en daarom hebben wij het initiatief genomen om de landen van de wereld uit te nodigen een lichaam voor on derhandelingen in het leven te roe pen". De Egyptische regering zal de be vindingen van het voorgestelde on derhandelingsorgaan en de latere gro tere internationale conferentie, die de besluiten van dit orgaan bespreken en goedkeuren moet, aanvaarden, mits er geen sprake is van interna tionaal beheer van het Suezkanaal. DULLES IS DIEP TELEURGESTELD De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren zijn diepe teleurstelling uitgesproken over het feit, dat presi dent Nasser van Egypte zijn plan voor internationaal beheer van het Suez kanaal heeft verworpen. In een officiële verklaring zei Dul les, dat de ondertekenaars van het verdrag van 1888 rechten inzake vrije doorvaart hebben „die moeten wor den gewaarborgd in de geest van het handvest van de Verenigde Naties". Dulles betuigde dank aan de commis sie-Menzies. MANOEUVRES VAN DE EGYPTISCHE VLOOT. „De Volksjeugd", gooiden gisteren te Djakarta naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij gisteren de rechts zaal verliet. Een menigte van onge veer 200 personen wachtte hem op, nadat zijn verdedigster, mevrou*? Bouman, aan het einde van een vier uren durend pleidooi zijn vrijspraak had gevraagd. De menigte schreeuw de en eiste doodstraf voor Schmidt. Sommigen van hen schreeuwden „De dood aan mevrouw Bouman". Zij spuwden naar Schmidt en gooiden met stenen, toen hij naar de politie auto liep, die hem naar de gevange nis moest terugbrengen.. Een politie agent werd door een steen geraakt. De opgewonden demonstranten tracht ten de auto aan te houden en sommi gen van hen poogden tevergeefs in de auto te komen. Nadat Schmidt was vertrokken be sloten de demonstranten op mevrouw Bouman te wachten. „Zij moet re kenschap geven voor het gedrag van Een 33-jarige Duitse duiker is maandag om het leven gekomen toen de dynamietlading, die 'hij onder een gezonken wrak in de haven van Zee- brugge zou leggen, te vroeg ontplofte. De kapitein en drie bemanningsleden van het vaartuig, dat voor het werk werd gebruikt, raakten bij de explo sie gewond. Op hetzelfde moment werden maandagochtend In alle gemeenten ln den lande de grondwetswijzigingen afge kondigd. Deze foto geeft een beeld van het middeleeuws aandoende schouwspel van de plechtige afkondiging van de grondwetswijzigingen te Utrecht. Voorafgegaan door trompetgeschal van herauten leidde'de loco-bur gemeester van Utrecht, wethouder H. Ploeg jr. (achter de microfoon) de wijzigingen in waarna de gemeente secretaris geassisteerd door twee „rakkers" de wijzigingen voor las. haar man", riepen de demonstratielei- ders uit. Maar voordat mevrouw Bouman in de uitgang van het gerechtsge bouw verscheen, waren politieman nen uit een passerende politieauto gesprongen, ranselden een van de demonstranten af en arresteerden een ander. De demonstranten gingen toen naar het politiebureau, waar zij werden opgewacht met knuppels en geweren. Gedurende het opstootje glimlachte Schmidt. Hij glimlachte nog steeds, toen de auto,.waarin hij zat, hem te rugbracht naar de gevangenis, waar hij thans meer dan 30 maanden heeft doorgebracht. Menzies bracht verslag uit aan Eden Robert Menzies, de Australische premier, die voorzitter is van de commis sie van vijf, welke de resultaten van de internationale conferentie over het Suez-kanaal te Londen, aan president Nasser van Egypte heeft voor gelegd, is maandagavond uit Cairo in Londen aangekomen, waar hij nog diezelfde avond besprekingen voerde in Downingstreet 10, de ambtswoning van de Engelse premier Anthony Eden. Deze telefoto toont Menzies (links) met premier Eden op de stoep van Downingstreet 10. Al wordt het niet op „brede basis" toch zal Nederland als de voortekenen ons niet bedriegen aan het eind van de week een kabinet bezitten: een extra-parlementair kabinet. Volgens de verwachtingen zal de verdeling zijn: 7 KVP, 3 AR, 2 CH en 2 WD. Er is echter ook kans, dat het kabi net zal worden aangevuld met enige prominente, onafhankelijke figuren. Volgens prof. De Gaay Fortman, wordt het een ministerie, dat geheel onafhankelijk staat tegenover de Ka mer. Ook zijn eigen lidmaatschap de informateur is lid van de A.R. houdt in, dat zijn partij geheel vrij tegenover hem kan staan en hem zelfs kan bestrijden. Er zijn alsnog pogingen onderno men om de socialisten tot andere gedachten te brengen, ditmaal door ir. Staf, demissionair minister van Oorlog en Marine, die echter tot de overtuiging is gekomen, dat de breuk in de brede basis niet meer te repa reren valt. De informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft behalve met ir. Staf, ook geconfereerd met de heer An- driessen (KVP), die hij de portefeuil le van Sociale Zaken of van Bezits vorming heeft aangeboden. Het slagen van de opzet van de informateur is echter afhankelijk van de medewerking van de WD en daarnaast moet men rekening hou den met de mogelijkheid, dat de KVP er niet mee akkoord gaat een kabinet te steunen, waarin de VVD twee por tefeuilles krijgt toegewezen. De heer Staf heeft uit laten komen, dat hij bereid is zjjn portefeuille op nieuw te aanvaarden, onder voorbe houd, dat de WD meedoet. Bij de VVD wordt het Tweede Kamerlid Korthals genoemd, voor de tweede OH-portefeuille wordt ge dacht aan het Eerste Kamerlid Lich- tenauer. Telefonisch gepolst. Bekend is reeds, dat prof. De Gaay Fortman in het te vormen kabinet zelf de portefeuille van Algemene Zaken op zich zal nemen. Voor Finan ciën wordt gedacht aan de KVP-er de heer Van Kampen, prof. Zijlstra zou Economische Zaken toegewezen krijgen en O. K. en W. zou aan de AR-prof Donner gegeven worden. Voor de portefeuilles van Wederop bouw en Volkshuisvesting en Buiten landse Zaken worden de namen ge noemd van resp. de demissionaire ministers Witte en Luns. De overige portefeuilles zijn nog niet toegewe zen. De informateur kan echter al ver gevorderd zijn met het polsen van de ministers in spe, omdat het peilen van de kandidaten voornamelijk tele fonisch plaats vindt. Meer wind In de luohtdrukverdeling boven West-Europa en het aangrenzende deel van de Oceaan treden nu de be langrijke veranderingen op, waar door er aan het rustige weer een einde komt. De belangrijkste oor zaak van deze omslag is een depres sie, die over het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen naar het oosten trekt en tot op de Noordzee sterke barometerdalingen teweeg brengt. Tegelijkertijd breidt het bij de Azoren gelegen gebied van hoge druk zich in de richting van Frank rijk uit. Het gevolg hiervan is, dat de luchtdrukverschillen op de Noord zee snel toenemen en de wind uit het Zuidwesten gaat aanwakkeren. De komende nacht zal 't fronten systeem van de depressie ons land bereiken en waarschijnlijk geheel passeren, hetgeen aanleiding tot eni ge regenval zal. zijn. Achter het front dringt iets koudere lucht bin nen. Een daling van de temperatuur is daarom te verwachten. Op het oostelijk deel van de Oceaan, be vindt zioh 'n oude tropische cycloon, die langs New-Foundland de Oceaan op trekt. Bovendien is in Labrador een depressie aangekomen die zich eveneens naar de Oceaan begeeft. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). IETS KOUDER. Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtig, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuidwestelijk later westelijk. Iets lagere tem- peraturen. Hoogwaterstanden 12 Sept. 8.20 v.m.; 8.45 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM neve^ 16 C. OSLO geheel bewolkt 15 KOPENHAGEN half bew. 17 ABERDEEN geheel bewolkt 17 LONDEN geheel bewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG licht bewolkt 21 PARIJS mist 23 BORDEAUX mist 25 GRENOBLE zwaar bewolkt 26 NICE licht bewolkt 26 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT mist 19 MüNCHEN zwaar bewolkt 25 ZüRIOH nevel 24 GENèVE onweer 25 I/DCARNO zwaar bewolkt 22 WÉNEN zwaar bewolkt 27 INNSfBRUGK motregen 28 ROME onbewolkt 32 AJAOCIO zwaaT bewolkt 36 Korreltje Tussen zeggen en doen verslijt men vaak een paar schoenen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1