Manifesteert vreugde om tien jaar K.N.J.B.T.B. Feestelijke herdenking in Bossche Vliertstadion Prinsjesdag gaat in ieder geval door KOREN: het resultaat vari de arbeid Een vlieger, die goed opgaat Beroepsvervoer heeft gezonde financiering nodig Inbreker liet brand achter MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Katholieke Boeren, en Tuindersjeugd Een Pontificale Hoogmis werd opgedragen door Z.H. Exc. mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, die tijdens deze Hoogmis de oogstgaven zegende. De foto laat zien hoe de oogstgaven voor de zege ning door meisjes werden aangedragen en voor het altaar werden geplaatst. Koningin vergezeld door prinses Beatrix Vreest niet: Prinsjesdag gaat ge woon door, ook al zijn er geruchten, die het tegendeel willen bewijzen. De koningin zal morgen over een week zich naar de Ridderzaal bege ven om de eerste zitting van de sta- ten-generaal te openen. De koningin zal worden vergezeld van prinses Beatrix. In de gouden goets zal het tweetal de gebruikelijke tocht naar Binnenhof maken. Prinsjesdag zal ook il is er geep kabinet op de gebruikelijke wijze worden gevierd. Het nieuwe carillon van Den Haag zal op die dag in gebruik genomen worden en de koningin zal de gebrui kelijke troonrede uitspreken, ook al zal de inhoud weinig zeggend en bij zonder kort zijn. Ook zal minister Van der Kieft volgende week dinsdag met zijn kof fertje naar de Tweede Kamer gaan om de begroting voor 1957 in te die nen. De toelichtingen, die hij geeft zullen echter ook zeer bescheiden zijn. Tijdens de behandeling van de begroting zal het toekomstig beleid uit de doeken gedaan moeten wor den. Toch nog kabinet? Er zijn ook nog kansen, dat prof. De Gaay Fortman er voor die tijd nog in slaagt een kabinet te vormen. Men heeft niet veel hoop meer, dat het de informateur zal gelukken so cialisten aan te trekken. Indien er een kabinet gevormd wordt, zal het van overwegend-katholiek-protes- tantse samenstelling zijn. De infor mateur heeft vorige week prof. Van der Grinten, de oud-staatssecretaris, een katholiek, gepolst. Zondag heeft hij advies gekregen van prof. Polak, een onafhankelijk socialist. De gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, zal donderdag a.s. naar Suriname terugkeren. DR. G. BOLKESTEIN OVERLEDEN. Te zijnen huize in Den Haag is gis termorgen vroeg op 84-jarige leeftijd overleden dr. G. Bolkestein, oud-mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen. De katholieke boerenjeugd van Nederland heeft zondag in 's-Her- togenbosch het 35-jarig bestaan van haar gewestelijke organisatie en het 10-jarig bestaan van de landelijke federatie, de K.N.J.B.T. herdacht. Deze viering werd geopend met een pontificale H. Mis door de bisschop coadjutor van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, in het stadion „De Vliert" te 's-Hertogenbosch opgedra gen. Mgr. Hanssen, die in 'n plech tige stoet het stadion werd binnen geleid, temidden van een erehaag van vaandels heeft tijdens de H. Mis een korte toespraak gehóuden, waar in hij, namens het hoogwaardig epis copaat dank bracht aan de leiding, voor het vele werk, dat in de afge lopen jaren verricht is en uiting gaf aan de waardering voor de bereikte resultaten. Mgr. Hanssen wees er op, dat de organisaties van de boerenjeugd ook in deze tijd, waarin de boerenstand zich zo snel evolueert, een belang rijke en verantwoordelijke taak heb ben. In de namiddag werd in het zelfde stadion de bijeenkomst geo pend door de staffanfare te paard van de N.C.B. 'waarna 'n welkomst woord werd gesproken door de voor zitster van de boerinnenjeugdbond, mej. A. Oomen, die daarin, behalve mgr. Hanssen, ook de commissaris der koningin in Noord Braband, prof dr. J. E. de Guaay, 'n vertegenwoor diger van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen en burgemeester en wethouders van 's-Hertogenbosch kon betrekken. Tevens verwelkomde zij de verte genwoordigers van de bij de M.I.J. A.R.C. aangesloten West-Europese landen, die deze feestviering bij woonden. Ook de voorzitter van de K.N.J.B.T.B., de heer A. Dormans, hield een korte toespraak, waarin hij vooral de verantwoordelijkheid van de organisaties der boerenjeugd in de toekomst. Toen begon het spel, waarin na 'n overzicht van de activiteiten der jonge boerenorganisaties het leven van de boer in spel en dans werd uitgebeeld. Daarbij namen zowel de landelijke ruiterij als de sport- en rij dansclubs een aanzienlijke plaats Met name de demonstratie door de Branbantse sportclubs en de fleu rige oogstgroep van de Limburgers, kreeg van de vele duizenden toe schouwers een geestdriftig applaus. Het hoogtepunt was de intocht van de dragers der vlaggen van de bij de M.IJ.A.R.C. aangesloten landen, welke vlaggen op de oogstwagen werden geplant en waaromheen zich een dansfeest van vele honderden jonge boeren en boerinnen voltrok. Daarna reed weer de staffanfare het stadion binnen om aan het hoofd te gaan van een défilé voor de auto riteiten door alle deelnemers, welk défilé tevens het einde van deze feestelijke herdenking was. De 53-jarige L. J. M., wonende te Memexhe (België) is Zaterdagnacht (waarschijnlijk met zijn auto te wa ter geraakt in het kanaal Maas tricht—nLuik vlak by de Belgische grens ter hoogte van de Eerste Ne derlandse Cement Industrie. Voorbij gangers ontdekten gistermorgen het stoffelijk overschot, dat in het water dreef. Later heeft men de auto uit het water gehaald. Vermoed wordt, dat de bestuurder de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt, er is n.l. een meerpaaaltje langs de weg geraakt, mogelijk is M. daarbij uit de wagen' geslingerd dan wel in de wagen te water geraakt, waaruit hij zich dan zou hebben bevrijd. EUROPESE JONGE CHRISTENDEMOCRATEN BIJEEN. Maandag vangt te Nijmegen een studiebijeenkomst aan van jongeren der Europese Christendemocratische partyen. Het thema luidt: „christe lijk geweten en nationaal bewust zijn". De deelnemers zijn gehuisvest in de volkshogeschool „Ons Erf' te Berg en Dal, waar ook de bespre kingen gehouden worden. Inleiders zyn de heren dr. E. Klepsch, voorzitter van de Junge Union uit Hessen, Jacques Mallet, secretaris van de M.R.P. (Mouve ment Republicain Populair) en dr. W. J. Schuijt, adjunct secretaris-generaal van de Unie van Christendemocraten, welke unie te Parijs „haar zetel heeft. Maandagmiddag te" 15.00 uur wordt de studiebijeenkomst geopend met een welkomstwoord door de heer mr. M. W. Dirksen, voorzitter van de Ne derlandse groep van de internationale unie, van jonge christelijke democra ten, waarna de heer mr. J. W. van de Poel uit Oegstgeest, de openings rede zal uitspreken. Om 17.00 uur wordt ten gemeentehuize te Nijmegen een ontvangst gehouden. De bijeen komst wordt vrijdag 14 september gesloten door de heer dr. W.J. Scuhijt. INTERNATIONAAL CONGRES VAN KATH. JONGE BOEREN GESLOTEN. De technische vooruitgang, ook in het landbouwbedrijf, is van grote in vloed op het sociale en culturele le ven van de jonge boeren en kweekt een klimaat van een zeker materia lisme. Aldus luidt een van de conclu- sier, waartoe men gekomen is op de internationale conferentie van Kath. Jonge Boeren, die deze week te Nij megen is gehouden en die gisteren werd gesloten. Aan deze conclusie werd vastgeknoopt, dat er voor ge^ waakt moet worden, dat de techniek de geestelijke waarden niet gaat on dermijnen. De christelijke geest in de samenstelling in de samenleving op het platteland kan worden bevorderd door grotere activiteit van de jeugd leiders en van de katholieke jeugdbe weging, zo werd voorts vastgesteld. De jeugdleiders moeten zich daarbij verdiepen in alle activiteiten van de beweging van de jonge boeren en mét kracht en overtuiging leiding geven. De bijeenkomst van gisteren werd bijgewoond door de pauselijke inter nuntius in Den Haag, mgr. P. Giobbe. „BEiRG-HOTEL" TE SLENAKEN. Het Berghotel op de heuvel te Sle- naken (Zuid, Limburg) zal binnen kort worden afgebouwd. Dit werd ons medegedeeld door de burgemeester yan Slenaken, de heer A. H. L. Speet- jens. Het hotel ligt op een der mooiste plekjes van Zuid Limburg. (Klein Zwitserland), boven op de heuvel waar men een schitterend vergezicht heeft op het dal, tot ver in België. Met de bouw werd reeds in 1950 begonnen, doch de toenmalige initia tiefnemer moest wegens het uitblij ven van Marshall-gelden, een jaar later de werkzaamheden stopleggen. De halifibouw, die jarenland aan weer en wind was prijsgegeven, werd het vorig jaar door de heer J. L. Asm an uit Vinkeveen gekocht. Twee archi tecten uit Haarlem en Maastricht kregen opdracht ontwerpen voor de afwerking te maken. Het hotel krijgt 30 slaapkamers, een restaurant, een grote en twee kleine eetzalen. In het sous terrain worden garages voor auto's en scoo ters gebouwd. Het ligt in de bedoeling om het nieuwe hotel voor het volgend zomer seizoen in gebruik te nemen. DODELIJKE AANRIJDING TE LEEUWARDEN. Een auto uit Doorn, die zaterdag, komende uit Leeuwarden in de rich ting Harlingen reed, verleende bij het kruispunt Mr. P. J. Troelstraweg LeeuwrikpleinLeeuwrikstr. geen voorrang aan een van rechts komen de vrachtauto. De personenwagen werd in de rechterzijde gegrepen en sloeg een kwart slag om. Een der in zittende dames, de 59-jarige mevr. Van M., bleek zodanig tussen de zit banken bekneld te zijn geraakt, dat zij moest worden uitgezaagd. Zij werd naar het St. Bonifacius-hospitaal ge bracht, waar zij is overleden. De 63- jarige mevrouw H. J. M. uit Maas tricht werd uit de auto geslingerd en bleef bewusteloos op de weg liggen. Ook de bestuurder, de 67-jarige F. J. K. uit Doorn, en zijn 67-jarige echt genote liepen ernstige verwondingen op. De 42-jarige Canadees George Quinn heeft een nieuwe sport uitgevonden. Hij maakte zich een enorme vlieger van bamboe en canvas, bond een enkele brede waterski onder en liet zich toen over het wateroppervlak voortslepen door een „speedboat", waarbij hij hangend aan zijn vlieger tot meer dan veertig meter hoogte uit het water opsteeg toen de snelheid groot genoeg werd. Quinn presenteerde zijn stunt voor de eerste maal op de jaarlijkse Regatta van Kelowna in Brits Columbia, waar hij zoveel succes oogstte, dat hij er dit jaar weer heen moet. De foto toont de durfal zwevend boven een schip op het Canadese Okana- gan-meer. Feestvergadering „St. Franciscus" Samenwerking is noodzakelijk In het Staargebouw te Maastricht heeft de Nederl. Katholieke Bond voor het Beroepsgoederenvervoer op de weg „St. Franciscus" zaterdag en zondag zijn algemene ledenvergade ring gehouden, die tevens een bij eenkomst was wegens het eerste lustrum van de bond. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft op de ver gadering van zaterdagmiddag blijk gegeven van zijn belangstelling voor het werk van „Sint Franciscus". Hij deed dit tevens door een toespraak vol waardering voor het particulier goederenvervoer. Hij dankte het bondsbestuur voor de openhartige wijze, waarop het probleem van lo nen en prijzen hier aan de orde kwam en voor de opwekking tot de leden om de gegevens te verstrek ken, nodig voor de overheid om een inzicht te krijgen in de stand van zaken. De minister wees op de goede ver houding tussen overheid en bedrijfs leven en legde in zijn toespraak de nadruk op het belang voor de on dernemers om hun vakkennis te ver groten. Hij bepleitte de noodzaak van een gezonde financiering van het bedrijf en zeide over de moei lijkheden voor het grensvervoer al leen, dat de algemene overeenkomst van Genève nu eenmaal bepalingen oplegt, waaraan het vervoer zich zal hebben aan te passen. De bondsvoorzitter, de heer O. M. Bekedam uit Rotterdam, hield een openingstoespraak, waarin hij de be langen uiteenzette voor een zich goed richten op de overheidsorde- Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Nederlandse Katholieke Jonge Boeren- en Tuindersbond werd in de middag een openluchtspel opgevoerd, getiteld „Het leven en werken van de boeren- en tuindersjeugd", waaraan ruim duizend jongeren uit alle gewesten m edewerkten. De foto laat zien hoe tijdens dit spel een groep jonge boeren voor de ere-tribune korenschoven toonde als het resultaat van de arbeid. Echtpaar aan de dood ontsnapt De heer en mevr. Dekker zijn zon dagmorgen in Den Helder aan de dood ontsnapt. Een verstikkende rook drong door het plafond de slaapka mer van het echtpaar binnen. De woonkamer stond in brand. De "brandweer kon niet worden ge alarmeerd, omdat de telefoon was afgesneden. Toen later bleek, dat ook hét elektrisch licht onklaar was ge maakt en dat uit 'n bureaulade 20, wgs ontvreemd, stond voor de politie vast dat hier sprake was van mis daad. Bij een nader onderzoek is ko men vast te staan, dat onbekenden via een ladder op het pakhuis van de kaashandelaar bij de woning zijn geklommen en daarna een deur heb ben geforceerd. Uit de bureaulade is alleen geld ontvreemd. De sleutels van de brandkast, die in deze lade la gen, zijn ongemoeid gelaten. Men concludeert daaruit, dat diefstal niet de opzet van de inbraak is geweest. Deze mening wordt versterkt door het feit, dat men niet heeft getracht het kantoortjewaar de kluis stond) binnen te dringen. Ton kaas. De heer Dekker vraagt zich thans af, of misschien een maniak aan het werk is geweest. Er was ongeveer een ton kaas in huis voor een waarde van 200.000. Een gedeelte van deze voorraad was opgeslagen in de kelder onder de woning. Het eerste werk van het echtpaar Dekker was, nadat het uit zijn slaap was opgeschrikt, deze zeer brandbare kaasvoorraad in de kelder nat te spui ten. De heer Dekker sloot daarvoor tuinslangen aan op de waterleiding. Een buurman waarschuwde intussen brandweer en politie. De woonkamer is totaal uitgebrand. De heer Dekker was tegen brand ver zekerd. ning van het beroepsgoederenver voer, van de actie tot lonen- en ta rieven-verhoging in de vervoers sector, waarbij de betrokken ver voerders loyale hulp moeten geven aan de overheid om deze een inzicht te geven in de economische resulta ten van het bedrijf en van de econo mische, maar vooral ook menselijke, belangen van een onophoudelijke zorg voor de verkeersveiligheid. De directeur van het Nederl. Bin- nenvaartbureau, de heer F. Balhui zen, sprak over de verhouding wa- tervervoer-wegvervoer, en stelde vast, dat in het enorme apparaat van vervoersdiensten in Nederland, het goederenvervoer op de weg aan de spits staat: 48 miljoen ton wegver voer, 30 miljoen ton watervervoer en 17 miljoen ton vervoer door de spoorwegen. „Een samenwerking in het gere gelde vervoer op de weg zal de lan delijke vervoersvoorziening van ons land ten goede komen. De particu liere vervoerders verzorgen thans rond 40 miljoen zendingen. Zij doen dit economisch en correct. In de toe komst zal de vervoersverzorging echter nóg verbeterd kunnen wor den door vooral het overlading-ver voer (een kwart van het wegver voer) meer efficient te doen geschie den". Onderscheiding. In de zondagmiddag gehouden feestvergadering hield bonJsadviseur pater Van Galen o.f.m. een toespraak. Mgr. M. Jenneskens, pastoor deken van Maastricht, richtte namens mgr. dr. A. Hanssen aan bondsvoorzitter Bekedam in opdracht van het Ned. episcopaat, de ridder-orde van de H. Sylvester uit, welke onderscheiding hem door Z.H. de Paus werd ver leend voor zijn vele verdiensten voor de kath. organisatie van be roepsvervoerders. HAZENRERGS VERENIGEN ZICH. Tweehonderd dragers van de naam Hazenberg, in vergadering bijeen te Leek in Groningen, hebben besloten tot oprichting van een familievereni ging. De uit vele provincies van ons land en zelfs uit Madeira toege stroomde Hazenbergs kregen uit de mond van de genealoog W. T. Vleer uit Hardegarijp de geschiedenis van hun geslacht te horen. De oudste Ha zenberg van wie de archiefstukken verhalen was Willem Wiebe geheten en leefde omstreeks 1620, zo deelde hij mee. Elf nazaten van Willem Wie. -be werden gekozen in het voorlopig bestuur der nieuwe vereniging, met als voorzitter mr. dr. J. Hazenberg uit Wassenaar, die ook deze eerste vergadering leidde. Een door mr. dr. J. Hazenberg samen met de heer Vleer en de heer Padhuis uit Gronin gen ontworpen familiewapen werd door de vergadering goed bevonden. Aan deze besluiten ging een inleiding door een andere Hazenberg, mr. A. J. uit Groningen, voorat

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8