3)e £<2idóe6oti/fcci/nt Nassers WEIGERING Is na Zondagavond DEFINITIEF Mevr. Bouwmans pleidooi in de zaak-Schmidt VRIJSPRAAK j VOOR SCHMIDT j GEVRAAGD j Vandaag beraden zich de Westerse mogendheden Slachtoffer der wetenschap Vrijspraak gevraagd wegens algehele onschuld STERKE, BLANKE MANNEN IN STURGIS. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13903 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Om een halve zetel F EN mededeling van de partij- raad van de P.v.d.A. rept weer van een miskennen van de verkie zingsuitslag. Volgens de algemene toon in de so cialistische pers heeft de P.v.d.A. bij de verkiezingen de overwinning be haalt. Het is juister, te zeggen, dat de P.v.d.A. een overwinning heeft be haald. Tussen de woordjes „de" en „een" ligt een belangrijk verschiL De P.v.d. A. is wat hardleers dit verschil in te zien. De socialistische partij zou „de" overwinning hebben behaald, wan neer zij in de volksvertegenwoordi ging méér dan de helft van het aan tal zetels bezette. Zover zijn we nog lang niet! Zij heeft echter „een" over winning bevochten door van 30 tot 34 zetels te stijgen, een aantal dat door de P.v'.d.A. nog nooit werd be reikt. De katholieke partij steeg bij de zelfde verkiezing van 30 tot 33 zeiels, een aantal dat door de katholieke partij nog nooit werd bereikt. In de zienswijze van de socialisten hebben de 3 zetels winst van de K.V. P. niets te betekenen vergeleken bij de 4 zetels winst van de P.v.d-A. Want, redeneren zij, 2 zetels van de K.V.P. zijn overlopers uit de K.N.P., zodat er eigenlijk maar 1 zetel winst voor de K.V.P. is gemaakt. Daaren tegen zij (de P.v.d.A.): 4. Het is verre van ons de P.v.d.A. en de C.P.N. over één kam te willen scheren, maar beide partijen hebben niettemin het socialisme gemeen; de eerste wil het bereiken langs demo cratische, de tweede langs revolutio naire weg. De redenering van de P. v.d. A. 'nu op haarzelf toepassend, kunnen we dus de twee overgelopen communistische zetels (die van 6 op 4 daalde) afschrijven van een toe name van de socialistische invloed op het landsbestuur. Er blijven nog twee zetels „echte" winst voor de P.v.d.A. over en in die twee zetels is het niet te beramen maar onmiskenbaar per soonlijk succes van dr. Drees verdis conteerd. (Hoe groot en ook hoe kortstondig dat persoonlijk succes zelfs bij koele Nederlandse verkiezin-, gen kan zijn, bleek vóór de oorlog,' toen met dr. Colijn de Anti-Rev. in felle sprongen van 12 op17 ze tels stegen). Bovendien is het niet juist, dat alle stemmen van de K.N.P. naar de K.V.P. zijn overgegaan! Was het maar zo. Laten we aannemen (maar we ge loven te hoog te schatten), dat de K.V.P. V/2 zetel te danken heeft aan voormalige K.N.P.-stemmen. Zij be haalde dan een katholieke politieke winst van VA zetel. De P.v.d.A. be haalde een socialistische winst van 2 zetels („Drees-stemmers" meegere. kend). Op dat verschil van een halve zetel (ongetwijfeld Drees-stemmers) ba seert de P.v.d.A. al haar drukte over „de" overwinning. Wegens dat verschil van een halve zetel winst, meent zij hoger eisen te mogen stellen dan de K.V.P. en be schouwt zij ieder streven vaa de K.V.P. haar invloed te doen gelden als „overspannen". Is ook dat geen miskennen van de verkiezings-uitslag? HIJ WEET 'T AL heer Voskuil (hoofdredacteur van „Het Vrije Volk") hebben een twistgesprek voor de radio de een door de K.R.O.-mikrofoon, de ander door die van de V.A.R.A. De heer Peters heeft enkele weken geleden gezegd, dat tussen de so cialistische informateur Lieftinck en de K.V.-P.-fractieleider prof. Romme een akkoord werd bereikt over de be zitsvorming, doch dat het door de P.v. d.A. is verworpen. De heer Voskuil heeft dat met de stelligheid, voor hem karakteristiek, ontkend en de heer Peters ervan be schuldigd de feiten onjuist weer te geven. De heer Peters zei gisteravond voor de radio, dat hij een brief heeft ont vangen van een socialistische luiste raar, die voorstelde een commissie te benoemen om de zaak uit te zoeken. De commissie zou moeten bestaan uit drie leden: een anti-revolutionair, een christelijk-historisch man en een liberaal. De heer Peters verklaarde zich van harte bereid het voorstel te aanvaarden. De heer Voskuil daarentegen ont trekt zich aan de ontknoping. In zijn „Antwoord aan radio-luisteraars" in het „Vrije Volk" van zaterdagavond schrijft hij: Er zijn luisteraars, die het einde van de informatieperiode-Lieftinck als een zaak-Peters-Voskuil willen zien. Er moet dan worden uitge maakt wie een leugenaar is, waar bij als ik het wel heb begrepen, voor de briefschrijvers de uitslag van het onderzoek al vaststaat. Ik heb daar volstrekt geen be hoefte aan. Voor mij is de zaak af gedaan. Het ging mij om de feiten en niet om de heer Peters. Een ge vecht tussen radiosprekers begeer ik niet en in een discussie tussen twee microfoons begeef ik mij bij voorkeur niet. Het was deze keer helaas onvermijdelijk, maar ik zet er een streep onder. De K.V.P. kan met dit soort bestrijding rustig Ook de laatste bijeenkomst van de commissie-Menzies met de Egyptische president Nasser, welke zondagavond plaats vond, is op niets uitgelopen. Het afscheidswoord van Nasser was, dat er voor het Egyptische volk moeilijk iets te vinden is dat uitdagender is dan het plan van de achttien landen voor internationaal beheer van het Suezkanaal. Elke poging om dit beheer op te leggen, zou volgens hem het signaal zijn voor een onbereken bare strijd. Nasser zei dit in een brief, die hij tijdens het afscheidsbezoek van de vijflandencommissie overhandigde aan de Australische voorzitter Menzies. Van zijn kant noemde Menzies de toestand „zeer, zeer ernstig". Het afscheidsbezoek van de commissie duurde slechts twintig minuten. Er wer den alleen documenten uitgewisseld. Daarna poseerde men voor de foto grafen. Nasser glimlachte breed. Worden Ver*Naties er nu voorgespannen? VERSCHIL VAN INZICHT. Menzies zei, dat er geen mening- verschil in zijn commissie was ge weest. Hij zei, nog nooit in zo'n eens gezinde commissie te hebben geze ten. Hij en de vier andere vertegen woordigers hebben geen grief jegens de Egyptische regering. Zij waren, naar hij zei, zeer hoffelijk bejegend. In een brief van premier Men zies aan president Nasser wordt ge zegd, dat hun besprekingen „zijn ge voerd in een sfeer van hoffelijke openhartigheid en van verantwoor delijkheid, maar, dat zij, naar ons oordeel, grote verschillen in benade ring en uitgangspunt aan het licht hebben gebracht, waaraan, naar duidelijk schijnt te zijn, geen her haling van bespreking iets kan doen". BERAAD TE LONDEN. Dt; Franse premier, Guy Mollet, en zijn minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, zijn van middag naar Londen gevlogen. Zij zullen besprekingen voeren met pre mier Eden en minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd. Premier Menzies van Australië, voorzitter van de Suez-commissie, zal dan waarschijnlijk ook aanwezig zijn. Als één van de eerste maatregelen wordt nu gedacht aan een beroep op de Verenigde Naties. Dulles zou er bij de Britse rege ring op aangedrongen hebben een eventueel beroep op de Verenigde Naties inzake het Suezkanaal te ba seren op het probleem van het be heer en de vrije doorvaart en niet op de naasting door Egypte. In kringen van Edens volgelingen bestaat niet veel enthousiasme voor raadpleging van de Verenigde Na ties, omdat men vreest, dat de kwes tie dan zal vervallen in langdurig, onvruchtbaar gepraat. Eden heeft zaterdag een bezoek gebracht aan koningin Elisabeth, die zich op het kasteel Balmoral in Schotland be vindt om de Suezcrises te bespreken. Intussen arriveerden op Cyprus ge durende het weekeinde weer ver scheidene schepen met Franse troe pen en voorraden. De Franse gene raal Jean Gilles is gisteren in Nico sia aangekomen om het commando op zich te nemen van de Franse parachutisten op Cyprus. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat de aanvoer van Franse troepen op Cyprus op 15 september voltooid zal zijn. Het aantal Franse Prof. Mario Ponzio, de Italiaanse geleerde die negentien operaties heeft ondergaan wegens radium- brandwonden, is zaterdag in Turijn overleden. Prof. Ponzio, die 71 jaar is gewor den, heeft zijn laatste levensjaar in bed doorgebracht. Zelfs het hevigste lijden kon hem echter niet van zijn gevaarlijke werk afhouden: het on derzoek naar de bestrijding van kan ker door middel van radium. Als ge volg van de straling verloor hij zijn linkerarm, vier vingers van zijn rechterhand en een sleutelbeen. Verleden jaar werd de beroemde radioloog onderscheiden met de gou den medaille voor gewichtige dien sten, de hoogste eer die een Italiaan se burger te beurt kan vallen. Nog niet zo lang geleden zei prof. Ponzio: „De radiologie heeft een ge weldige toekomst. Als ik het nog eens over moest doen, zou ik precies hetzelfde vak kiezen, ondanks de verminkingen en de pijn die ik moest lijden." Er moet „worden uitgemaakt wie een leugenaar is", maar de heer Vos kuil heeft daar „volstrekt geen be hoefte" aan. Hjj weet het blijkbaar all troepen op Cyprus zal dan tussen de vijf- 'en zevenduizend bedragen. Uit Southampton vertrokken twee Britse troepenschepen naar het Mid dellandse Zeegebied. Nog zes troe penschepen liggen in de Britse ha vens op vertrek te wachten. In be richten uit Djiboeti in Frans-Soma- liland wordt gezegd, dat daar voort durend per vliegtuig Franse val- sdhermtroepen uit Madagaskar aan gevoerd worden. De minister van buitenlandse za ken van Jemen heeft gisteren in Kairo verklaard, dat de Imam van Jemen een algemene mobilisatie in zijn land afgekondigd heeft om Nas ser te steunen. In de mobilisatieor der had de Imam gezegd dat de maatregel slechts „een eerste stap" was en dat „de tweede stap" spoedig zou volgen. DE LOODSENKWE STIE In diplomatieke kringen te Was hington meent men te weten, dat Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, de regeringen van Engeland en Frank- Een buitengewone vacantie Een 15-jarige Engelse schooljon gen heeft een buitengewone vakan tie gehad. Zesentwintig dagen achtereen heeft Sebastian als gast van het Bel gische koningshuis niet anders ge daan dan paardrijden en golfspelen. Hij werd goede maatjes met prins Alexander (14 jaar) en af en toe maakte hij een praatje met koning Boudewijn op het koninklijk land goed Ciergnon. Sebastian, die werd gekozen uit tientallen Engelse kandidaten, zou aanvankelijk slechts twee weken de gast zijn geweest van de koninklijke familie, maar de jongeman viel zo in de smaak van zijn hoge gasten en van de kleine prins Alexander dat hij twaalf dagen langer mocht blijven. Koning Boudewijn had aan de uit nodiging voor „een Britse jongen" de voorwaarde verbonden, dat zijn gast de zoon moest zijn van een Brits oorlogsheld, Sebastians vader is gestorven in een Japans gevange nenkamp. rijk verzocht zou hebben, er bij de Engelse en Franse kanaalloodsen op aan te dringen, ook na 15 september op hun post te blijven ondanks mis lukking van de besprekingen te Cairo. Uit officiële Egyptische bron te Port Said is vernomen, dat het nieuwe beheersorgaan voor het Suezkanaal sedert de nationalisatie van het kanaal, eind juli, drie-en- vijftig nieuwe loodsen in dienst heeft genomen, zeven-en-veertig Egyptenaren, vijf Grieken en één Italiaan. In welingelichte kringen meent men, dat zij echter eerst ge durende een periode van ten minste drie maanden voor hun eigelijke ar beid geschikt gemaakt moeten wor den. De Kabinetscrisis De informateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft hedenochtend een be zoek gebracht aan minister Staf. De woordvoerder gaf te kennen, dat de oriënterende fase in de werkzaam heden van de informateur thans voor bij is. Desigevraaigd verklaarde de woordvoerder, dat prof. De Gaay Fortman zich er nie^over heeft uitge laten of een spoedige ontwikkeling is te verwachten. Gisteren heeft de informateur geen bezoeken afgelegd of ontvangen. Wel heeft hij enige telefonische gesprek ken in veJband met zijn taak gevoerd. GOUVENEUR VAN TILBURG TERUG NAAR SURINAME. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die in verband met de kabinetsformatie op verzoek van de informateur naar Nederland is gekomen, zal waarschijnlijk vol gende week naar Suriname terug keren. Voor hem is bij de K.L.M. passage geboekt voor de terugtocht op donderdag 13 september. VERKLARING P. v. d. A. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft over zijn zaterdagmid dag gehouden bijeenkomst de vol gende verklaring uitgegeven: „De partijraad heeft met instemming kennis genomen van de wijze waar op door of namens de kamerfractie is gepoogd de vorming van een ka binet, houdende waarborgen voor 'n voortgezet progressief beleid, te be vorderen. „Met teleurstelling werd echter vernomen hoe blijkens de voorstel len van de huidige informateur het aantal geschilpunten is vergroot, terwijl daarin tevens een verzwak king van de positie van de Partij van de Arbeid in het kabinet is vervat. „De partijraad bleek unaniem van mening, dat de Partij van de Arbeid zich met kracht dient te verzetten tegen pogingen, waardoor de verkie zingsuitslag wordt miskend." Volgens de Oostduitse atoomdes- knudige Manfred von Ardenne, een Stalin-prijswinnaar, bedraagt de voor raad atoombommen in de wereld op het ogenblik minstens 50.000 stuks. Hedenmorgen heeft mevr. Bouman haar pleidooi gehouden in de zaak- Schmidt. Zoals bekend, heeft drie weken geleden de officier van justitie Jusuf Suwondo tegen Schmidt 15 jaar gevangenisstraf geëist op beschuldiging van opstand tegen het gevestigde gezag en lidmaatschap van organisaties die ondergrondse acties tegen de regering voerden. Voor de heden gehouden zestigste ritting van de rechtbank in deze zaak bestond grote belangstelling van het publiek, menigeen moest zich vergenoegen met een plaats buiten de geheel gevulde rechtszaal. Geen enkel getuigenis klopte met een ander DE DOOD VOOR DE „BRUUT". Papieren,.waarop voor de „bruut" Schmidt de' doodstraf wordt geëist, waren geplakt op de muren van de rechtzaal en jongelingen deelden die blaadjes buiten het gebouw en zelfs in de rechtszaal uit vóór de zitting aanving. Op die blaadjes stond: „De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld; vernietigd de subver sieve Nederlandse benden, vernietig het Nederlandse kolonialisme". De beklaagde toonde zijn gewone kalmte, toen bij zijn binnenkomen de fotograven opnamen van hem maak ten. Onmiddellijk nadat rechter Roch- jani de zitting had geopend, maakte mevrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidooi. HET PLEIDOOI. In een korte inleiding van haar 75 pagina's tellende pleitreide, die zij be ëindigde met een verzoek om vrij spraak voor Schmidt, stelde mevrouw Bouman, dat in juridisch opzicht de zaak tegen Schmidt zeer eenvoudig is. De kernvraag in het geding is deze: Of de getuigen a charge al dan niet als betrouwbaar kunnen worden aan gemerkt. De verdediger nam hun ver klaringen stuk voor stuk in ogen schouw en kwam tot de slotsom, dat deze getuigen a charge niet betrouw baar zijn. De kroongetuigen, zeide zij, hebben van het begin tot het eind bewust gelogen en de desalie- den, die hebben verklaard, dat zij Schmjdt in de bergen hebben gezien, in actie bij het leinen van acties van rebellen, hebben Schmidt aangezien voor een ander, vermoedelijk een ze kere Van Kleef, een Nederlander die zich bij de rebellen had aangesloten. Mevrouw Bouman wees er op, dat er steeds slechts één getuige is geweest, die getuigenis heeft afgelegd over een bepaald feit en geen enkele keer verkreeg een bezwarende verklaring tegen Schmidt steun in het getuigenis van een tweede getuige. Aangezien Schmidt onschuldig is aan alles wat hem wordt ten laste ge legd, wenste mevrouw Bouman ook geen verzachtende omstandigheden aan te voeren. SCHMIDT'S EIGEN VERDEDIGING UITGESTELD. Verwacht werd, dat Sdhmidt zijn eigen verdediging zou voeren, on middellijk nadat mevrouw Bouman haar pleidooi had voorgelezen. Maar de rechter besliste, dat beklaagde hem tenminste een Indonesische vertaling van zijn 30 pagina's tellen de pleidooi, dat hij in het Neder lands heeft geschreven, moest over- handigen. Schmidt werd een weefc de tijd gegeven voor deze vertaling. Hij zal zijn pleidooi in het Neder lands mogen voorlezen. Rustig weer Een depressie, die uit Labrador ko mend naar het oosten trok, is nu in het zeegebied tussen IJsland en Groenland aangekomen en het laat ste etmaal flink in diepte toegeno men. Hiermede samenhangend vond er op de Oceaan op grote hoogte een krachtig warmtetransport in de rich ting van de Britse eilanden plaats. De druk in Schotland en Ierland be gon snel te stijgen en de depressie, die zaterdag de Franse westkust na derde, werd naar het zuiden ge drongen. Haar centrum bevindt zich nu nabij de uiterste noordwestpunt van Spanje. Hoewel deze depressie dus op grote afstand van Nederland bleef, heeft ze toch het weer hier te lande beïnvloed. Haar front trok over Frankrijk naar het noorden en veroorzaakte zondagmiddag voorna melijk in de zuidelijke provincies regen. Tegelijkertijd stroomde voch tige Oceaanlucht Nederland binnen met mistvorming als gevolg. Belang rijke veranderingen in het thans heersende weertype zijn niet te ver wachten. Het weer blijft rustig en vrij zacht en de neerslagkansen zijn niet groot. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatse- lijk mist. Weinig wind. Dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets ho- gere. Hoogwaterstanden 11 Sept. 7.25 v.m.; 7.50 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van maandag morgen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN ABERDEEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX onbewolkt 17 C. regen 14 zwaar bew. 17 motregen 16 mist 13 geheel bew. 18 geheel bew. 20 mist 23 licht bewolkt 23 GRENOBLE zwaar bewolkt NICE zwaar bewolkt 24 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT nevel 21 MüNCHIEIN zwaar bewolkt 26 ZüRTOH mist 19 GENèVE nevel 19 LOCARNO geheel bewolkt 2*1 WENEN nevel 27 INNSBRUCK nevel 26 ROME half bewolkt 30 Deze foto geeft een beeld uit «fc strijd om de toelating van neger-leerlingen tot de middelbare school in het stadje Sturgis in de Amerikaanse staat Kentucky, waar de blanken zich sterk tegen deze toelating, mogelijk geworden door een nieuwe wet, verzetten. Troepen van de nationale garde waren genoodzaakt te chargeren met de bajonet op het geweer teneinde de massa opstandige demonstranten uiteen te drijven. We zien hier een politieman (rechts) in gevecht met een van de belhamels. Korreltje Die niets doet zonder raad, klaagt nimmer na de daad.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1