Oranje en de Leids Universiteit DE HONINGZOETE PHILIPS II VERLEENDE OCTROOI TOT STICHTING Jlet de ietiö, de taan uit AAW DE ZIIOE VflH DE BlIRKMtESTEII Leiderdorp-gezellige plaats, waar mensen met elkaar meeleven M ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD -- PAGINA 1 Studenten kregen vrijdom belasting INDIEN wij in vervolg op ons eerste artikel over Oranje en de Leidse universiteit spreken komen wij te recht bij Willem van Oranje, de vader des vaderlands, die één dag na het ontzet van Leiden zich naar de stad begaf om burgemeester Van der Werff zijn compliment te imaken. Het staat wel vast, dat toen al over de stichting van een universiteit is gesproken. Twee en een halve maand later deed de prins aan de Staten van Hol land en West-Friesland het voorstel tot oprichting van een „goede ge- nouchsame ende vermaerde §chole ofte universiteit". De prins vestigde de aandacht van de staten op de stad Leiden, die als een „bequame plaetse" daartoe zou kunnen dienen. De Staten zetten haast achter de zaken. En men kan wel aannemen, dat prins Willem koste wat het kost het leven wilde schenken aan een le gaal kind. Hij legde zelfs Philips de'Twee de een honingzoete uitspraak in de mond toen deze het octrooi tot de oprichting verleende: „bij rijpe de liberatie ende advijs van onsen lieve neve ridder van onser orde nen (orde van het Gulden Vlies), De schoorsteenversiering In de se naatskamer van de universiteit met de beeltenis van prins Willem is uit een tijd (1735), dat het huis van Oranje geen deel had in de staats regering. Wilhelm, Prince van Oraingien..." Het is echter de vraag of Philips wel op de hoogte was van de stichting der universiteit. Willem van Oranje liet vele besluiten van de koning komen, omdat hij de indruk wilde wekken, dat de op stand niet tegen de koning was ge richt, maar tegen zijn verkeerde dienaren, die niet naar de wil van Philips handelden. De prins heeft zich sinds die tijd voor de behartiging van de belangen der universiteit ingezet. Hij vertoef de dikwijls in Leiden. Maurits student. FJ 1582 beveelt hij in een schrijven aan de senaat zijn zoon Maurits als aankomend student aan. Maurits was vijftien jaar en zeker niet te oud voor een student in die dagen. - Maar de jongeling zal het toch een veilige gedachte gevonden hebben, dat zijn één jaar ouder neefje Philips van Nassau eveneens zijn intrede aan de academie deed. In de Sleutelstad is voor beide neven de sleutel voor een levenslange vriendschap gelegen. Philips werd één van de veldoversten van Maurits. Hij bezegelde zijn vriendschap op het veld van eer: bij Dinslaken sneuvelde hij. Prins Maurits opende met zijn komst te Leiden de traditie van de studie der Oranje-prinsen te Leiden. Zijn Leidse tijd duurde kort, in 1584 was hij genoodzaakt na de moord op zijn vader zijn studies te be ëindigen. Zijn belangstelling voor de universiteit bleef echter levend. Hij bezocht Leiden enige malen en schreef talloze vriendelijke en vader lijke brieven. Maurits was echter niet de éérste uit het geslacht Oranje, die in Leiden hogeschool deed. In 1676 stond al Justinus van Nassau, een onwettig kind van prins Willem, in het Album Studiosorum ingeschre- rVEZE Justinus mag niet ongenoemd blijven, omdat zijn naam in de annalen van de universiteit met lof wordt genoemd. Justinus slaagde er nl. in vrijdom van belastingen te verkrijgen voor de leden van de uni versiteit. Na de fiscus, onderging de schout een gevoelig verlies, want de studenten, die overigens goed met het geweer meenden te kunnen omgaan, kregen vrijstelling van schuttersdienst. Later heeft Justinus van Nassau op het slagveld zijn schade in kunnen halen. Hij werd veldoverste en maak te te Breda een woelige tijd door. L behield het verlangen naar het „gau- deamus" van het studentenleven. In 1601 vestigde hij zich in het „Prin senhof" aan het Rapenburg 610' te Leiden, waar later ook leden van het geslacht Oranje-Nassau als student hun intrek hebben genomen. Frederik Hendrik. ORINS FREDERIK HENDRIK liet zich in het jaar 1594 als student inschrijven, vooral op aandringen van zijn broer Maurits. Het knaapje was nog niet de korte broek ontwassen, toen hij zich, tien jaar oud, aan de universiteit meldde. Een gouverneur kreeg toezicht op zijn studie. De zoon van Frederik Hendrik, Willem II, heeft hier niet gestudeerd; een professor van de illustere univer siteit kreeg echter opdracht de gees telijke vorming van de jonge man te verzorgen. Zonder klap of snauw schijnt deze opvoeding niet verlopen te zijn, want de jonge prins bezat een opbruisend temperament en hij stond bekend als zeer onhandelbaar. Omstreeks deze tijd hebben drie zoons van Ernst Casimir, de Friese stadhouder, te Leiden gestudeerd. J Prins Willem H. HET duurde geruime tijd voor weer een prins van Oranje de 1 universiteit zou bezoeken. In 1669 no digde het bestuur van Leiden een der weinige Oranje-gezinde in Hol land in die dagen de Prinses- Royale, de weduwe van Prins Willem II uit, haar zoon naar Leiden voor de studie te zenden. In het Album Studiosorum treft men zijn naam niet aan. Politieke motieven zullen aan dit verdonkere manen niet vreemd zijn. Het tweede stadhouderloze tijd perk was er de oorzaak van dat het tot 1789 duurde alvorens weer een Oranje-telg naar Leiden kwam: nog in de tijd der republiek kwam de erf prins, de latere koning Willem I, in de leeftijd van 17 jaar te Leiden aan. (Wordt vervolgd). VIJFTIGJARIG BESTAAN DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" De viering van het vijftigjarig be staan van de n.v. drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem is gister morgen ingezet met een H. Mis in de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart. In het Krelagehuis zaten de com missarissen, directie en leden van het personeel aan aan een feestelijk ontbijt. De directeur, dr ir H. J. de Goey, gaf in een toespraak een overzicht over de afgelopen halve eeuw. In het begin van de middag ver enigde men zich vóór het gebouw der drukkerij aan de Nassaulaan. Aan de ingang waren twee beelden, een lezende man en een lezende vrouw, vervaardigd door Hans Pe ters uit Dordrecht, aangebracht. De president-commissaris, prof. dr G. M. G. H. Russel heeft de beelden, door het personeel aan het bedrijf gesohonken, aanvaard. In het con certgebouw te Amsterdam werd gis teravond een feestelijke bijeenkomst gehouden. 'n Tip voor de automobilisten „Take your foot off", oftewel „Haal uw voet eraf" (van het gaspedaal) dat is de dringende raadgeving die op een groot bord langs de hoofdweg vlak bij de Engelse stad Lancaster staat en die nog eens extra onder de ogen van de automobilisten wordt gebracht door de enorme figuur van een politieman. Op deze manier wil men bereiken dat auto's met een matige vaart door de smalle straten in het centrum van Lancaster rijden, waar de laatste paar jaar zeer vele dodelijke ongelukken zijn gebeurd. „Margriet" dit frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want.„Margriet" is véél gezelliger! (Advertentie). Een bootje en een bruggetje zijn altijd een aanlokkelijk object voor een stijlvol plaatje in deze rubriek. Van de week hebben wij de zoeker eens gericht op een overbekend maar daarom niet minder mooi plekje in de buurt van Leiden. Vertelt u ons eens waar en u maakt kans op een prijs van vijf gulden. De vorige week De fotograaf is vorige week even zijn oriëntatie-vermogen kwijtge raakt en zo kwam het, dat hij, wat hij meende dat westelijk was, méér noordoostelijk moest situeren. De oplossers hebben echter on danks het feit, dat we het wat moeilijker wilden maken toch wel begrepen waar zij het monu ment voor de gevallenen moesten zoeken. In Roclofarendsveen nl. naast het Raadhuis. Waardebon van f 5.is voor: B. Muskens, Noordeinde 166, Roe- lofarendsveen. Wat U moet doen dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Een speciale medewerkster ver zorgt voor ons een aantal inter views met echtgenoten van bur- j gemeesters. Hieronder volgt de eerste aflevering. TVE eerste die we in haar woning te U Leiderdorp een bezoek brachten I was mevrouw C. W. van Diepenin- genVan Diezen, een charmante vrouw. Hoe ze Leiderdorp, waar ze nu al weer tien jaar woont, vindt? „O, enig. Het is een aardige plaats. Bovendien zijn de mensen er onder ling zo leuk, ze gaan prettig met el kaar om en zijn behulpzaam. Ja, mijn man en ik hebben het hier best naar ons zin." Trouwens, dit is de mening van vele inwoners van Leiderdorp, ver telt mevrouw Van Diepeningen. Wie eenmaal in deze gemeente is ingebur gerd wil er blijven wonen. De laatste tijd is het dorp veel groter gewor den. Er wordt in deze gemeente flink gebouwd. In deze groeiende gemeenschap vergen de werkzaamheden die het ambt van haar echtgenoot voor haar j meebrengt vrij veel tijd. Er zijn de officiële plechtigheden waarbij zij te- j genwoordig moet zijn, de instellingen die haar interesse hebben, zoals de U.V.V. bijvoorbeeld, die vorig jaar is opgericht. Dan zijn er de bezoe ken aan zieken en ouden van dagen, de kraamvisites, die gezien het aantal jong-gehuwden nogal eens voorkomen. meer tijd beschikbaar zal zijn voor andere dingen, buiten het huishou den om. IJ AAR andere liefhebberijen? Luis- teren naar klassieke muziek. Een concert betékent een avond van ont spanning. Moderne muziek kan ze waarderen en van tijd tot tijd ook jazz. „En daarnaast rijd i'k graag auto en houd er van zelf een japon te naaien", maar er komt zo weinig van. Misschien straks, als haar oudste zoon naar Den Helder gaat voor zijn opleiding bij de Koninklijke Marine. Aan de wand hangt zijn portret, en ook dat van de jong&te zoon, bei de geschilderd door deLeiderdorpse schilder H. Roelandsen. Het zal wel stil worden, dan, overpeinst onze gastvrouw, en de jongste zoon heeft ook al aspiraties om van huis weg te gaan. Maar zover is het nog niet. Na alle drukte gaat het echtpaar in september met vakantie, om in een badplaats of op een rustig plekje in het buitenland enige tijd van een welverdiende rust te kunnen genie ten. AAR ik wil voor alles moeder zijn", zegt de burgemeesters vrouw. Als haar beide zoons afspra ken maken om te gaan roeien, paard rijden of tennissen kan ze gerust weg gaan; maar ze vindt het geen pret tig idee als de jongens bij hun thuis komst uit school de kamers leeg zou den vinden en daarom tracht ze haar tijd zo goed mogelijk tussen hen en de plichten buitenshuis te verdelen. Het beoefenen van sport beschouwt mevrouw Van Diepeningen als een onderdeel van de opvoeding. Het maakt de jongeren sterk, ze worden j gehard en kunnen later veel beter overal tegen. Zelf is ze een liefheb ster van tennissen, maar daar moest ze een jaar geleden mee ophouden omdat haar gezin de aandacht vroeg. Het probleem van de hulp in de huishouding, waar vele huisvrouwen mee zitten, komt nog even ter spra- ke. Ook mevrouw Van Diepeningen 1 kan hiervan meepraten. Gelukkig heeft ze nu weer hulp, zodat er in de toekomst misschien weer wati

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7