S)e CddóeGoti/Ya/nt Commissiebesprekingen met NASSER zijn mislukt I Westerse Drie steken de koppen bij elkaar Bonn stelt de hereniging weer aan de orde Gevechten in Zuid Soedan Rovers in 'n „landrover" STUDENTEN OVER HUN WONINGNOOD Vlaggetjesdag inIerseke Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No WAT IS „NEE" IN 'T EGYPTISCH? BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.-— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.man. Telefoontjes ƒ1.50 Vandaag misschien laatste bijeenkomst Vrijdagavond werd te Cairo van diplomatieke zijde vernomen, dat de besprekingen tussen president Nasser en de commissie-Menzies volledig mislukt zijn, tenzij de Egyptische onderhandelaren op het laatste ogenblik hun standpunt nog zouden wijzigen. Volgens diplomatieke kringen in Cairo is het duidelijk, dat president Nasser in de besprekingen met de vijflandencommissie krachtig heeft vast gehouden aan het fundamentele Egyptische argument, dat het beheer over het Suezkanaal in Egyptische handen moet zijn. De commissie poogt echter, na de regeringen te Londen en Washington geraadpleegd te hebben, nog steeds een compromis-oplossing te vinden; Radio-Cairo meldt, dat president Nasser vandaag (zaterdag) nog een bespreking zal hebben met de vijflandencommissie. Het aanvangsuur is niet bekend. OVERLEG TE WASINGTON Op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben vrij dag vertegenwoordigers van de wes telijke Grote Drie tot tweemaal toe vergaderd. De eerste maal namen ook deskundigen op het gebied van het Midden-Oosten aan de bespreking deel. Van diplomatieke zijde verneemt Reuter, dat gesproken is over wat er nu moet worden gedaan in de kwestie van het Suezkanaal. Van gewoonlijk welingelichte zijde is meegedeeld dat er geen beslissin gen zijn genomen. Een Franse functionaris zei, dat men spoedig weer zal vergaderen. H. Alphand de pas 'benoemde Fran se ambassadeur in Amerika, heeft gedaan worden", zei Alphand na zijn aankomst uit Parijs. FRANSEN VERTREKKEN Uit Alexandrië zijn vrijdag 159 Fransen, die in Egypte wonen, naar Fran rijk vertrokken. Een aantal Fransen die zich voor repatriëring met het oog op de kanaalkwestie had den gemeld, hebben op het laatste ogenblik verstek laten gaan. Naar in Rome verluidt heeft de Italiaanse ambassadeur in Cairo, Fornai, donderdagavond aan presi dent Nasser een boodschap overhan digd, waarin de Italiaanse regering verklaart dat zij het Westelijk plan, dat de vijflandencommisie deze week aan Nasser heeft voorgelegd, een bruikbare en praktische basis voor besprekingen vindt. De beurswaarde van oliefondsen op de Londense beurs is gisteren kort na opening met tientallen miljoenen pond sterling gedaald, daar de koer sen scherp daalden als gevolg van de berichten over het bereiken van een impasse bij de besprekingen over het Suezkanaal in Cairo. Ook op de beurzen van New York, Parijs en Amsterdam daalden de olie fondsen. Aan dovemans oren West-Duitsland heeft gisteren de Sowjet-Unie voorgesteld geheime on derhandelingen over de hereniging gisteren in New York verklaard, dat van Oost- en West-Duitsland te begin- Frankrijk niet overweegt verdere con cessies te doen in het geschil om het Suezkanaal en de mogelijkheid niet uitsluit zijn toevlucht te nemen tot geweld om de kwestie op te lossen. „Wij hopen dat een vreedzame op lossing gevonden kan worden, maar de minimale oplossing kan alleen die zyn welke in Londen opgesteld werd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Er kunnen geen concessies Regeringstroepen hebben nabij To- rit in Zuid-Soedan slag geleverd met een honderdtal opstandelingen, vroe gere leden van het Soedanese equa toriale korps, die zich niet aan de regering in Khartoem willen onder werpen. Drie militairen zijn gesneuveld en verscheidene gewond. De opstande lingen zwerven sedert vorig jaar augustus rond in 'het grensgebied van Belgisch Kongo en Oeganda. De vorige week hebben de rege ringstroepen een dorp platgebrand, omdat de inwoners de muiters hadden geholpen. Uit wraak hebben de in woners begin deze week een overval gepleegd op een militaire patrouille. De autoriteiten hebben besloten ver sterkingen te sturen. In Mexico is vrijdag een groot scheeps offensief tegen de malaria geopend, die volgens de „Who" tel- kenjare 23.000 slachtoffers in Mexico eist. De anti-malariacampagne, die tot 1960 zal duren, zal ongeveer ze ventig miljoen gulden kosten. nen. De Westduitse regering ontkent, dat een verenigd Duitsland bij voor baat verplicht zou zijn tot de Navo en de Westeuropese Unie toe te treden. Indien een herenigd Duitsland hier toe echter toch zou besluiten, zouden de Russische behoeften op het punt van de veiligheid bevredigd kunnen worden door een gedeeltelijk gedemi litariseerde zone langs de Oder-Neis- se-grens. Dit zegt de regering van Adenauer in een nota aan Rusland, waarvan Amerika, Engeland en Frankrijk afschriften ontvangen heb ben. West-Duitsland meent dat er op het ogenblik geen nieuwe conferen tie van de Grote Vier gehouden dient te worden, maar dat de Grote Vier eerst via de normale diploma tieke kanalen tot overeenstemming met West-Duitsland moeten zien te komen, waardoor het succes van een .latere conferentie verzekerd zou zijn. Teruggegrepen op oud plan. In een memorandum bij de nota is een schema opgenomen voor een overeenkomst over zowel Duitse her eniging als Europese veiligheid. In grote trekken is dit plan hetzelfde als het voorstel dat in oktober en novem ber door de Westerse geallieerde is ingediend op de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Het bevat ook een wat gewijzigde versie van het z.g. plan:Eden voor een gedemilitariseer de zone tussen Oost en West, een plan dat premier Eden van Engeland in juli 1955 aanhangig heeft ge maakt op de Geneefse conferentie- aan-de-top. De Westduitse regering zegt dat slechts één Duitse staat kan toetre den tot een stelsel van Europese be veiliging en dat hereniging tot stand moet komen als resultaat van volko men vrije, al-Duitse verkiezingen. De nota besluit met de waarschu wing dat normale Duits-Russische be trekkingen onmogelijk zijn zolang Rusland de Duitse hereniging tegen houdt. MOSKOU VERWERPT HET PLAN. De sovjetonderminister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren de Westduitse ambas sadeur Wilhelm Taas meegedeeld, dat „de hermilitarisering en de onder drukking van de vrijheid en rechten" in West-Duitsland de Duitse hereni ging onmogelijk heeft gemaakt. Haas bezocht Gromyko om de nota van Bonn te overhandigen. Zes mannen in een Landrover-jeep hebben gisteren in Nottingham in En geland een geldtransport overvallen en daarbij ruim 400.000 gulden buit gemaakt. De chef-kassier en drie kantoorbe dienden van de telefoonmaatschappij Ericsson waren in een auto met de lonen voor de arbeiders op weg toen zij op nauwelijks driehonderd meter afstand van de fabriek werden aan gereden door de Landrover. De bandieten maakten zich door de gebroken ruiten van de wagen meester van het geld, terwijl zij de inzittenden in bedwang hielden. Zij maakten zich met een tweede auto uit de voeten. Ook in Londen werd een overval gepleegd, doch die bracht de over vallers minder op. Bandieten wier pen bij een bank in Zuid-Londen twee kantoorbedienden van een fabriek peper in de ogen, waarna zij er met achtduizend gulden vandoor gingen. De kantoorbedienden hadden juist de lonen voor de fabrieksarbeiders op gehaald. Pas na behandeld te zijn konden de twee kantoorbedienden weer iets zien. De door de algemene studentenvereniging Amsterdam uitgeschreven „Cartoonwedstrijd" in verband met de kamernood voor studenten, heeft 200 inzendingen opge 'everd, waarvan er negen bekroond werden. De foto laat zien hoe een der bekroonde ontwerpen (een student, die afgunstig naar een vogel in zijn nestje opkijkt) door de geestelijke vader, de student i. Veenenbos, op een Amsterdamse schutting wordt geschilderd. De Kabinetsformatie De informateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft gistermiddag de di recteur van het Centraal Planbureau, prof. Polak, om een politiek advies gevraagd. Hedenmorgen zou de in formateur van prof. Polak een ant woord op dit verzoek ontvangen. De woordvoerder van de informa teur deelde mee, dat de besprekingen zich nog geheel in een oriënterende sfeer bevinden. De informateur is nog niet toe aan de samenstelling van een kabinet, als men dit zou afleiden uit de bezoeken, welke hij ontvangt. Zo had het bezoek, dat mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het de partement van algemene zaken, gis ter aan de informateur bracht, een zuiver ambtelijk karakter. Vandaag een maand geleden Vandaag is het een maand geleden, dat de wereld opgeschrikt werd door de mijnramp in Marcinelle. Nog steeds woedt in de mijn Bois du Cazier het vuur, dat 262 mensen het leven ge kost heeft. De stoffelijke resten van 92 slachtoffers moeten nog geborgen worden. Negertjes bleven liever thuis De negerkinderen die donderdag te Sturgis in de Amerikaanse staat Kentucky door mannen van de na tionale garde met gevelde bajonetten naar school zijn begeleid, zijn gis teren niet opnieuw naar school ge weest. De reden zou zijn dat negers, wier kinderen voor de school zijn ingeschreven, door functionarissen van de mijn, waar zij werkten, met ontslag zijn bedreigd. De onders zijn van plan de kinderen maandag weer te sturen. Ongeveer vijfhonderd blanken had den zich gistermorgen weer bij de school verzameld. Rondom het ge bouw staan nog steeds gardisten. De autoriteiten hebben de benodig de papieren gereed voor het afkon digen van de staat van beleg, maar zij denken dat dit op het ogenblik niet nodig is. „Osservatore" laakt rassenonderscheid „Het is een historisch toppunt, dat er een rassenonderscheid wordt ge daan in een land, dat zich altijd heeft beschouwd als de wieg van de vrij heid en de gelijkheid onder mensen", zo meent het officieuze dagblad van het Vaticaan „Osservatore Romano'" in een commentaar op de schoolstrijd in de Verenigde Staten. Het blad rechtvaardigt de reactie van de open bare autoriteiten, die „hier terecht optreden voor de bescherming van mensenlevens en van het nationale fatsoen". De „Osservatore" herinnert aan een maatregel, die de aartsbisschop van New-Orleans, mgr. Francis Rommel, vorig jaar uitvaardigde voor een pa rochie in de stad, waar blanke katho lieken de benoeming van een neger- kapelaan niet wilden aanvaarden. Een tijd lang bleven deze blanken versto ken van sacramenten en kerk diensten. „De Amerikaanse staat treedt thans op eigen manier maar in dezelfde zin op", aldus de „Osser vatore". „Alwie bewust en herhaal delijk de vrijheid en de gelijkheid van de mensen geweld aandoet; alwie zich buiten de gemeenschap stelt, waar deze beginselen worden gehul digd als de adem van het leven, kan en moet worden gestraft naar de maat van zijn vergrijp. Men zou hem zijn borgerrechten moeten ontzeggen, zoals hijzelf zijn (neger)landgenoot de burgerrechten ontzegt: Hij zou ge weerd moeten worden uit de scho len, waaruit hij de anderen wil we ren", zo besluit het officieuze dag blad van het Vaticaan. Met feestelijk vertoon is in Yerseke het Zeeuwse Oester- en Mosselseizoen geopend in aanwezigheid van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote, vele andere autoriteiten en handelsrelaties uit binnen- en buitenland. Het hoogtepunt van de dag was een spelevaart van ongeveer 100 Zeeuwse vissersvaartuigen op de Oosterschelde bij Yerseke. Deze foto geeft een beeld uit dc feestelijke oesterstad; het Zuid-Bevelands dameskoor laat de stemmen klinkeh langs de haven met vrolijk gepavoiseerde scheepjes, waaraan de kleurige kleder drachten nog extra fleur verleenden. ONSTANDVASTIG WEER De depressie, die -gisteren en ook vannacht in ons land een krachtige zuidwesten wind veroorzaakte, heeft zich de laatste 24 uur langzaam in oostelijke richting over de Noordzee verplaatst. Ze vulde geleidelijk op, tengevolge waarvan de wind van daag in kracht afnam. Op de Oceaan is de depressie, welke vrijdagoch tend tussen Groenland en IJsland lag, in zuidoostelijke richting gaan bewegen. Ze verenigde zich met een andere depressie, die van de kant van de Azoren kwam. Als gevolg hiervan is er nu voor de Golf van Biscaye een lagedrukgebied ont staan, dat de neiging vertoont zich naar het zuiden van Engeland en naar West-Frankrijk uit te breiden. Er is een vrü grote kans, dat dit lagedrukgebied morgen in de loop van de dag ook het weer in Nederland gaat beïnvloeden en in de eerste plaats in het zuiden en midden van het land wat lichte regen of mot regen zal veroorzaken. Tevoren zal het weer onder invloed staan van een langzaam naderbij komende rug van hoge druk, die opklaringen met zich meebrengt. Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de verdeling der negers over de bevolking van de Verenigde Staten. Hieruit blijkt, dat in de Zui delijke staten verreweg de meeste negers wonen. Vandaar dat daar het verzet der blanken tegen de opheffing van de rassenscheiding het grootst is. Ofschoon er in de Zuidoostelijke staten een groot aantal negers wonen, treft men toch in geen enkele staat een zwarte meerderheid aan. Wij laten 'hier enkele cijfers volgen: Alabama Georgia Mississippi Virginia Louisiana Texas Arkansas South Carolina North Carolina Tennessee blanken 2 miljoen Dr. Karoly Santha is hersteld in zijn functie van professor in de neurologie aan de medische facul teit te Deforeczen. Hij was in 1949 in ongenade geraakt na de publikatie van een onderzoek, op grond waar van hij concludeerde, dat het „Sta- chanofisme" schadelijk is voor het zenuwgestel van de arbeiders. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUID-OOSTELIJKE WIND. Vanavond en vannacht opkla ringen, hier en daar mist en wei nig wind. Morgen toenemende bewolking met van het zuidwes ten uit enige regen en matige, later tot krachtig toenemende zuidoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Hoogwaterstanden 9 Sept. 6.10 v.m.; 6.30 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 17 C. OSLO regen 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 ABERDEEN geheel bew. 17 LONDEN licht bew. 17 AMSTERDAM regenbui 17 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS nevel 21 BORDEAUX onbewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE licht bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 20 FRANKFORT motregen 18 MüNCHEN regenbui 20 ZURICH nevel 21 GENèVE onbewolkt 22 LOCARNO onbewolkt 24 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ROME half bew. 27 AJACCIO onbewolkt 27 Korreltje Wie zich ongevraagd verontschul digt, bekent schuld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1