Volgende week woensdag is de termijn verstreken Eigenmachtige „nationali satie" te MAKASSAR Rusland hielp Indonesië Uit een vliegtuig gevallen Onlusten in Zuid-Afrika Wat wil Nenni eigenlijk 7 Augustus was zonnig Brand in Frans atoomcentrum Nieuu) vliegveld.... op wieletjes Ware vrienden in de nood Australië in tweestrijd over de immigratie Vóór-en nadelen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 NOG GEEN KABINET? Minister kamerlid af Volgens een bepaling in de kies wet kan een minister negentig dagen na de verkiezingen nog Kamerlid blijven. Volgende week Woensdag loopt deze termijn af. Indien er op die datum nog geen nieuw kabinet is, zullen de ministers voor de keuze staan hun ambt neer te leggen en Kamerlid te blijven of zich terug te trekken als Kamerlid en minister te blijven. Waarschijnlijk zilllen de de missionaire ministers, die Op de sa menstelling van het kabinet wachten, de laatste oplossing kiezen. Dit bete kent, dat zij hun Kamerlidmaatschap neerleggen en door de tien hoogstge- plaatsten op de verkiezingslijst zullen worden opgevolgd. In de plaats van scooterrijder en lifter verongelukt. Het slachtoffer van de botsing op rijksweg no. 12 onder de gemeente Zevenhuizen, die jl. maandagavond ia geschied, blijkt te zijn de 17-jarige A. S. uit 's Gravenhage. Zijn identi teit was aanvankelijk niet vast te stellen, reden waarom de groeps commandant der rijkspolitie te Bleis- wijk gisteren om inlichtingen ver zocht. De jongeman was als lifter meege reden op een scooter, bestuurd door de 45-jarige heer B. uit Zeist. De scooter is in botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de scooter is eveneens om het leven gekomen. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Dinsdag is in de gieterij van Werk spoor de 54-jarige arbeider W. J. la Hey uit Utrecht door een gietkast, die tijdens de werkzaamheden kantelde, getroffen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. de Kamerleden: Drees, Witte, Algera, Staf, Zijlstra, Luns, CalS, Van Thiel, Mansholt en Suurhóff, zullen dan tien anderen him intrede in de Kamer doen. Het is nog nooit voorgekomen, dat de termijn van negentig dagen ver streken was. telegram van protestantse unie aan informateur. De Protestantse Unie, die gisteren In Zeist haar jaarlijkse landdag hield, heeft aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman een telegram gezonden, Waarin zij hem meedeelt, dat zij, in het besef van de bijzondere moeilijk heden welke zijn taak als informa teur meebrengt, het noodzakelijk acht tot heil van het hele volk dat het reformatorisch karakter van Ne derland bewaard wordt en Gods Woord als richtsnoer voor overheid en volk wordt erkend. De Perfecta methode! 3 Geurige kopjes Van Nella's Thée uit één builtje. Handig, heerlijk envoordelig. Per doos van tien 50 cent. Per doos van twintig 98 cent. Van Nella's Thee kwaliteit! (Advertentie) De Sowjet-Unie heeft Indonesië economische steun toegezegd met een minimum van 100 miljoen dollar voor elk der twee grote projecten die Indonesië onder handen heeft, aldus berichten uit regeringskringen in Djakarta. De projecten omvatten grote repa raties aan de Oembilin-kolenmijnen in Midden-Sumatra en het hydro- elektrische werk in het Towoetimeer op Celebes, waarbij is voorzien in de bouw van een grote dam. In dit gebied zou men ook de exploitatie van de voorrraden ijzer- en nikkel erts op grote schaal ter hand nemen. De economen en technici der Sow jet-Unie die op het ogenblik in Dja karta zijn om de details te bespreken van het hulpverleningsakkoord dat op 12 augustus tussen de Sowjet- Unie en Indonesië werd gesloten, hebben hun vertrek uitgesteld. Er zijn nog enige details die een oplos sing behoeven. Men vestigt er in regeringskrin gen de aandacht op dat Indonesië geen Russische hulp zal gebruiken voor de projecten die reeds gedeelte lijk door leningen van de Verenigde Staten, Engeland, Australië en an dere landen zijn gedekt. De Amerikaanse studente Flora Anderson (22) is gisteren nabij San Rafael (Californic) uit een vliegtuig gevallen. Het toestel cirkelde op dat ogenblik op driehonderd meter hoog te boven de onherbergzame heuvels van Californlë. Stanley Gordon.de piloot, vertelde aah de politie, dat hij en het meisje het vliegtuig hadden gehuurd op de luchthaven San Francisco Bay. Tij dens de vlucht opende het meisje de deur en zei: „Jeetje, wat zijn we vreselijk hoog!" „Niet doen", waarschuwde Gor don, „het toestel raakt zo uit zijn evenwicht". Maar het meisje deed de deur nog verder open en ging met haar benen buiten boord zitten, juist op het ogenblik dat het toestel een duik maakte. Toen Gordon het toestel weer optrok was het meisje verdwenen. Te Evaton bij Johannesburg is dinsdag een bejaarde (protestantse) bisschop, John Robert Douglas Sims, bij onlusten om het leven gekomen. Zijn verminkte en /erkoolde lijk werd onder een boom bij zijn huls aangetroffen. De bisschop is vele ja ren hoofd geweest van de christelij ke nationale kerk van Afrika. Volgens de politie bevonden de bisschop en zijn gezin zich thuis toen hun huis door naturellen werd aan gevallen. Er werd met stenen ge gooid, en enkele malen op het huis geschoten. Vervolgens werd het huis met benzine aangestoken. Terwijl de bisschop naar buiten vluchtte vatten zijn kleren vlam. Echtgenote en dóchter zijn tot dusver nog niet ge vonden. Ook kortgeleden hebben zich on- hir+r-r, in TWVf^oon. Zonder goedkeuring van DJAKARTA Volgens woensdag in Djakarta ontvangen beTichten, is de „Drukke rij Makassar" in Makassar, welke Nederlands eigendom is, maandag eigenmachtig „genationaliseerd'' door een comité, dat speciaal voor dit doel was gevormd. Het comité, dat bestaat uit de uit gevers van drie dagbladen, welke bij de „Drukkerij Makassar" de grootste in Oost-Indonesië wor den gedrukt, heeft een communiqué uitgegeven, waarin het meedeelt: „Wij 'hebben alle rechten en ver plichtingen van de Nederlandse eige naars overgenomen, in overeenstem ming mét de geest van de uni-late- rale opheffing door Indonesië van de R.T.C.-Overeenkomsten met Neder land". Het comité gaf opdracht tot het hijsen van de rood-witte vlag op het gebouw van de „Drukkerij Ma kassar" en nam alle sleutels ovef van de bedrijfsleider Tan Seng Hae, die bij afwezigheid van de Neder landse directeur het bedrijf voerde. De bedrijfsleider deed onmiddellijk aangifte bij de politie, Kabinet keurt actie af. Het Indonesische kabinet heeft deze „nationalisatie bij verrassing" in zijn gisteravond gehouden zitting bespro ken. In een heden uitgegeven com muniqué wordt het optreden.van het comité veroordeeld. Nationalisatie Pietro Nennl, de leider van de Ita liaanse linkssocialistische partij, die de afgelopen tien jaar nauw verbon den is geweest met de communisten, heeft dinsdag de voorwaarden be kendgemaakt voor samengaan van zijn partij met de Italiaanse sociaal democraten van vicepremier Sara- gat. In tegenstèlling met vroegere ge ruchten, als zou Nenni ingestemd hebben met een pro-westelijke bui tenlandse politiek, eiste Nenni „een actieve buitenlandse politiek van ontspanning en vrede, gericht op de overwinning van de verdeeldheid der wereld in vijandige militaire blokken", waarmee vermoedelijk be doeld is, dat Italië zich moet losma ken van het Westelijk bondgenoot schap. van- een bedrijf kan alleen dóór de regering wórden bewerkstelligd, op basis van dé Wet, aldus het commu niqué. De minister van voorlichting, Su- dibja, verklaarde dat de kwestie zal worden gerégeld dóór hét provin ciaal bestuur van Celebes, waarvan Makassar de hoofdstad is. De drié Indonesische dagbladen, welker uitgevers de drukkerij tot nationaal bezit „proclameerden", zijn sinds de „nationalisatie" niet meer verschenen. op IJsland had, in tegenstelling tot bijna geheel Europa, een van de zon nigste augustusmaanden sinds de ja ren twintig. In scherpe tegenstelling met de meeste Europese landen had IJsland in augustus bijna anderhalf maal zo veel zonneschijn als gewoonlijk. Er werden 224 uren zonneschijn tegen normaal 162 geteld. Ruw berekend is dit 56 uur zonneschijn per week, terwijl in Engeland en elders in Eu ropa de weken in dezelfde periode parapluweken warén. In het Franse atoomcentrum te Cratillon bij Parijs heeft dinsdag een felle brand gewoed, die het gebouw aanzienlijk heeft beschadigd. Bij de blussing, waaraan acht brandweer ploegen deelnamen, zijn drie brand weerlieden gewond. Het atoomcentrum te Chati/Uon is gevestigd in een oud fort. Een hou ten gebouw met een vloeroppervlak van meer dan 400 m2, waarin labora. toria en kantoren waren gevestigd, is geheel uitgebrand. Een loden vat met splijtbaar materiaal liep even gévaar door de vlammen, te worden aange tast, maar dit gevaar kOn worden bezworen. Met geigertellers werd ge controleerd of er ergens gevaarlijke radio-activiteit optrad, doch dat was niet het geval. Overstromingen, zware regen buien en ongewoon lage temperatu ren hebben deze zomer in Neder- Saksen voor zeker 170 miljoen mark schade berokkend aan de landbouw. Op circa 2.900 boerderijen is de oogst voor meer dan 75 procent vernield en op 8.200 boerderijen voor 50 tot 75 procent, aldus de voorlichtings dienst van Westduitse democratische partij. Franse deserteurs Franse functionarissen hebben dinsdag in Algiers bekendgemaakt, dat een Franse officier, die naar de rebellen was overgelopen, gevangen genomen Is en dat twee Franse de serteurs enige tijd geleden zijn ge- Sneuveld. Zij waren in het begin van dit jaar naar de opstandelingen over gelopen om een „Europees communis tisch commando" te vormen, aldus de functionarissen. Dé Officier Ghérab, is zaterdag tij dens gevechten mét Franse troepen nabij Aain Temouchment, gevangen genomen. Ghérab, een Mohamme daanse luitenant, was in april uit het ziekenhuis van Blida, waar hij dienst deed, gevlucht. Hij had een grote hoe. veelheid medicamenten meegenomen. Hij hééft vroeger gewerkt voor een links Algerijns blad, dat nu verbo den is. Zijn oudste broer is directeur van een bank in Saoedi-Arabië. De twee Franse deserteurs die ge sneuveld zijn, in juni j.l., waren de Onderwijzer La-ban en de kadet Maillot. In verscheidene delen van Algerië hebben de opstandelingen dinsdag af zonderlijke aanslagen gepleegd op Europeanen en Mohammedanen. Wervelstorm bereikte Chinese kust De wervelstorm „Dinah" heeft dins dag de Chinese kustprovincies ge troffen. Er worden 76 vissersschepen met 220 man aan boord vermist, zo meldt radio-Pekingè In Noord-Formosa, waar de wer velstorm maandag passeerde, zijn vijf mensen om het leven gekomen en 13 gewond. Te Kienklang, aan de monding van de rivier dé Min, zijn dinsdag bijna 700 ha. bouwland overstroomd als gevolg van de zware regenval, die met de wervelstorm gepaard ging. Verscheidene dijken zijn doorgebro ken. Enige huizen stortten in, doch er vielen geen slachtoffers. Vern Pagel uit Minneapolis weet wat het betekent goede vrienden te heb ben: in zes uur noeste arbeid gaven zijn 47 beste vrienden die hem wilden helpen, omdat Vern gedeeltelijk verlamd is zijn huis aan de buitenkant een nieuw verfje, knipten de heggen bij, restaureerden de kel dermuren, repareerden de stoep bij de voordeur. Een hartverwarmend staaltje van wat vriendendiensten vermogen! Op de luchtvaartshow, welke deze week weer te Farnborough in het Engelse graafschap Hampshire zal worden gehouden, zal o.xn. deze zeer lichte helikopter van de Fairey vliegtuigfabrieken worden gedemonstreerd. Het machientje is zo licht, dat noch het vervoer over de weg, noch een landingsplaats een probleem vormt; de U(ltra) L(icht) H(elicopter) ge bruikt de platte bak van een vrachtwagen rustig als heliport en kan dus ook op die wagen worden vervoerd. De foto geeft een beeld van een landing nn hpf rijdende ..vliegveld". (Van onze correspondent in Australië). Eigenlijk is het geen nieuw vraag stuk, waarover men in Australië zich heeft te beraden, wanneer het gaat over de immigratiepolitiek. Zo lang de stroom van immigranten dit land binnenvloeit, zijn er discussies ge voerd of zij moet worden beperkt, c.q. in welke richting zij moet wor den geleid. Het zijn slechts de tijdsomstandig heden, welke de discussies actueel maken en een kans voor effect ge ven. In zulke tijdsomstandigheden ver keert Australië momenteel, om wel ke reden er kans is op nieuwe maat regelen inzake de immigratie. Doch niet, zolang de huidige mi nister voor immigratie, Harold Holt het voor 't zeggen heeft! Minister Holt stelt het zó: „Op het ogenblik houden wij de sleutel voor voor de toekomstige ontwikkeling van Austrailië in handen. Die sleutel is ons immigratie-pro gramma. Daar zijn ruim èën miljoen immi granten ons land binnengekomen en zij hebben bergen werk verzet, ter wijl zij tevens aan hun eigen toe komst bouwen. In een paar cijfers: 75 procent aan vullende arbeiders in de staalfabrie ken kwam uit d.e immigranten- rijen, waardoor de productie met 8J procent werd opgevoerd. Er kwamen bijna 50.000 bouwvakarbeiders het land binnen en zij zijn verantwoor delijk voor de bouw van 30.000 hui zen. Waar per jaar 20.000 emigran ten-families Australië binnenkomen; is er dus een overschot van 10.000 huizen. En zo gaat het inzake de aanleg van electriciteit, water, spoor wegen, etc. Hoe snel vult het land zich op? Bij de huidige immigrantenstroom, en een aantal inwoners van 9^ mil joen, kan Australië in 1985 negen tien miljoen inwoners hebben: zon der immigranten zal dat duren tot het jaar 2007. En het is aan de Australiërs wel bekend, dat „opvulling" van het land nodig is, ook om andere dan econo mische redenen. Waarmee eigenlijk alle discussie zou kunnen ophouden, ware het niet, dat de Australiërs, zoals ik vaker vertelde zich allerminst zorgen maken over de dag van morgen. Eigenlijk ligt hier de kern van de tweestrijd. Want minister Holt moge nóg zo veel goeds omtrent immigratie en immigranten opsommen, degenen die vandaag bier konden krijgen en op de paardenraces waren, zien met andere ogen dan' de minister. Men vindt dezulken óók in rege ringskringen, om welke reden de toekomstige immigratiepolitiek he lemaal niet zeker is. Waarbij dan weer komt een zeke re onstabiliteit, welke zich momen teel op economisch terrein hier laat gelden en immigranten en immigra tie binnen het brandpunt van dis cussie brengt. Dit was alles aanleiding voor mi nister Holt, in de Sydney „Daily Telegraph" een warm pleidooi te schrijven voor de immigranten. En er zijn verschillende kranten, die zich van harte bij dit pleidooi aan sluiten, al is er bijv. in Sydney „The Mirror" die éen sterke antipatie te gen de immigranten demonstreert terwijl „The Herald" in Melbourne alle welwillendheid betoont, zoals trouwens verreweg het merendeel der Australische bladen. Versnellen, vertragen, stoppen.. De geluiden omtrent de immigran tenstroom variëren van: versnellen, welk geluid in tijden van voorspoed het meest wórdt gehoord; vertragen, hetgeen momenteel opgeld doét, ter wijl sommigen de immigratie gehéél stop willen zetten. „Emigranten móet je nemen, wan neer ze er zijn", betoogt minister Hólt; „wanneer je ze nu weigert, zouden ze later wèleens niet meer willen." „Dan blijven ze maar weg", ant woordt de flegmatische Australiër. „We hebben zoveel land nog op té vullen, wat zouden we al niét kun nen produceren en exporteren, in dien we de arbeiders voor dat alles hadden", constateert de minister. „We komen ér zó ook wel", is de tevreden repliek van sommigen. Hun ontgaat ook het argument in zake het te lage geboortecijfer van Australië, wegens hetwelk naar schat ting gedurende de jaren van econo mische depressie, de bevolking met 150.000 personen verminderde. „Zonder immigranten zouden we een schrikbarend tekort aan arbei ders hebben, hetgeen blijkt uit het feit, dat van de 626.000 toename in volwassen bevolking gedurende 1947 1954, er 400.000 van immigratie af komstig waren." „Op die manier wordt Australië ook voortdurend jonger", zegt de mi nister tevreden. Het zijn vooral de werkgevers die hij aan zijn zijde vindt en die zelfs onder de huidige omstandigheden, versnellen van de immigranten- stroom bepleiten. Hetgeen bijkomstige omstandig heden verwaarlozend van waar dering jegens de emigranten getuigt. En bij werkloosheid? Er werden enige tijd geleden bij een groot semi-regeringswerk, ruim 500 personen ontslagen; de rangorde was: vrouwen, ongehuwde mannen iimmigranten. Over laatstgenoemden stak een storm op, óók in het parlement, waai de minister meteen verklaarde dat die ontslagen ingetrokken moesten worden en immigranten op gelijke wijze behandeld moesten worden als de „oud-Australiërs". Nu is bedoeld feit naar mijn me ning, niét symptomatisch wat be treft ontslag-verhoudingen. Toen, nu ongeveer vier jaar gele den, in Australië zich een depressie liet gelden, heb ik indertijd de vraag gesteld wat de houding t.o.v. de im migranten zou zijn bij ontslagen. Dé tijd heeft toén geleerd, dat in het algemeen zulks is meegevallen en er waren eigenlijk maar weinig van onze landgenoten in Australië werkloos. De reden hiervan was, dat de meeste werkgevers deze werkers meer op prijs stelden dan Austaliërs, die niét alleen veelal van de ene baan naar de andere zwerven, doch in werktempo en interesse bij menig immigrant achter stonden en staan. Het is, na die ervaring, dat indien een nieuwe depressie en eventuele werkloosheid zou komen, onze im migranten bet er m i. n<-»g ni*t z* slecht zouden afbrengen, óók, om dat de „ÖutCh" hier een goede naam heeft. Tijdens een gesprek dat ik dezer dagen had met een official van de Australische immigratiedienst, drong hij er op aan om Australië bij mijn landgenoten té „verkopen", dat wil zéggen, te wijzen op de goede mo gelijkheden in dit land voor hen aanwezig. Ondanks dat, zou ik niet gaarne op overdreven verwachtingen een dergelijke „verkoping" willen doen; op het vóór, dóch vooral ook het té gen van emigreren vestigde ik in het verleden vaak genoeg de aandacht. Sluiten? Neen. Rekeninghoudend met de gelui den, welke ik hier opvang, lijkt het er niet óp, dat degenen dié dé sleutel van het immigratie-program radicaal willen omdraaien, een kans zullen krijgen. Wel ziet het er naar uit, dat lang- zamerhend scherper selecties toege-» past zullen worden en deuren min der wijl open gezet, in elk geval voor immigranten uit bepaalde lan den. Er is, na deze ruim vijfjarige pe riode, waarin immigranten werden opgenomen, een duidelijker inzicht gekregen in het type immigranten. Daar zijn er, die na deze vijf jaar nog even vreemd zijn, zoal niet nóg vreemder, dan toen zij in Australië arriveerden gevolg van het feit dat er geen „oplossen" in de bevolking plaats vindt. Heel sterk wordt dat gezien bij de Italianen, die trouwens ook de groot ste moeilijkheden met de taal onder vinden. Het moge vreemd klinken, doch ook met de Engelse immigranten bo tert het niet al te best, waarbij de schuld wel aan beide kanten ligt. Want de Australiërs mogen zich wat autonoom voelen in hun land, de „Pommies" stralen een sfeer van su perioriteit uit, welke de „Aussies" intolerant maakt. En dit zijn allemaal weer factoren, welke mede het omdraaien van de sleutel beïnvloeden, met de tijds omstandigheden als barometer. Zo dat bij de huidige stand,de nieuwe tweestrijd valt te verklaren. Wilt U iets weten Vraag: Route per fiets van Noord- wijk naar Vught en Valkenburg; hoe veel km? Antwoord: Noórdwijk, Leiden, Al- phên, Woerden, Utrecht, Houten, Cu- lemborg, Den Bosch, Vught; afstand 122 km. Vught, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Beek, Valken burg; afstand 120 km. Vraag: Route HillegomHoender- loGiethoorn-, 'hoeveel km? Antwoord: Hillegom, Aalsmeer, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Barneveld, Otterlo, Hoenderlo; af stand 90 km. Hoenderlo, Apeldoorn. Epe, Zwolle, Hasselt, Zwartsluis, Giet hoorn; afstand 75 km. Vraag J. W. te H.: Een meisje wordt met febr. 1957 14 jaar en zit in de 7de klas. Wanneer mag zij nu de school verlaten? Antwoord: Zij mag de schóól ver laten aan het einde van het volgen de schooljaar. Vraag J. v. d. B.: Waar zijn do aardappelschilmajchines te verkrijgen merk Orbis Alëxanderwerke? Antwoord: Het adres luidt Alexan- derwerke A.G., Remsc'heid, WeSt- rviitclanrl.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6