Prins Bernhard was map kwijt Leidse studenten, die kazerne stalen, voor wapens uit de rechter ♦♦En hofauto reed tegen een boom De ministerraad blijft bij 1 sept. Chefarine „4" doet wonderen! Dragline scheurt ongemerkt leiding MARS NADERT DE AARDE Rancune tegen overheid en militaire dienst V/'OGNSLAG 5 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COTTRANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Koningin en prins op congres in Nijmegen Dinsdag opende H.M. de Koningin het congres over menselijke verhoudingen waarvan zij ook beschermvrouwe !s. Na afloop van haar rede luisterde H.M. de Koningin naar vertalingen door een koptelefoon in gezelschap van Z.K.H. prins Bernhard, die algemeen voorzitter van het congres is. r Wj de aanvang van de middagzit ting van de internationale conferen tie inzake menselijke verhoudingen in Nijmegen miste prins Bernhard, die reeds achter de bestuurstafel was gezeten, zijn map met congresstuk ken. Zijn secretaris, dr F. A. de Graaff, beijverde zich de actetas van de prins, waarin de congresmap moest zitten, uit de auto te laten ha len. De auto was evenwel door de chauffeur, die in de omgeving een kopje thee was gaan drinken, afge sloten. Een der Nijmeegse agenten ging ijlings op zoek naar de chauf feur, die spoedig gevonden' was. Bij opening van de tas, die thans uit de auto kon worden gehaald, bleek er evenwel geen congresmap aanwezig. Ben der ordecommissarissen herin nerde zich daarop, dat er des mor gens een map in de blauwe zaal was gevonden. Daar ook de ambassadeur van Mexico zijn map had laten liggen, verkeerde men in de mening dat het de zijne was. Daarom werd hij afgegeven in ho- Ambtenarensalarissen De ministerraad heeft beslóten de datum van ingang van de verhoging der ambtenarensalarissen met zes procent te handhaven op 1 septem ber, ondanks bezwaren van over heidspersoneel in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg zijn geopperd. GENERALAAT VAN DE KRUISHEREN TE AMERSFOORT. Met ingang van 10 september wordt het Generalaat van de Kruis heren van het klooster Sint Agatha bij Cuyk verplaatst naar Amersfoort, waar het in een gebouw aan de La,an 1914 gevestigd is. De hoogwaardige heer mgr. dr.' W. van Hees, magister- generaal van de Orde, heeft er zijn intrek genomen. PARKET OP HET STRAND TE NES Gistermiddag is op het strand te Nes (Ameland) onder zeer grote pu blieke belangstelling en bij stralend zomerweer een zitting van het kan tongerecht gehouden met als ver dachte de heer Steinvoorte, hotel houder te Nes, die een proces ver baal had uitgelokt door te gaan zwemmen bij een plaats aan het strand, waar zulks door de gemeente Ameland was verboden. De heer Steinvoorte beschouwde de gemeente-verordening terzake als onrechtvaardig. Tijdens de rechts zitting werd geredetwist over palen, die nu eens hier, dan waar daar ston den. Voorts werd opgemerkt, dat de gemeente, die met het oog op de veiligheid, zelf de badexploitatie ter hand heeft genomen voor het strand- gedeelte voor het hotel Steinvoorte een badmeester in dienst heeft, die geen zwemdiploma heeft. De bad- verordening van Ameland dateert van lange tijd terug („De badveror- dening rammelt", aldus de ambte naar van het openbaar ministerie) en zou niet aangepast zijn aan de tegenwoordige tijd. Men heeft haar laten bestaan en haar zelf uitge breid. De uitspraak in deze zaak is be paald op dinsdag 18 september te 09.30 uur op het kantongerecht te Leeuwarden. tel „Berg en Dal". Het hotel werd nu gebeld. De koninklijke auto snelde op weg naar Berg en Dal om de map te ha len, maar de eigenaar van het hotel had inmiddels reeds een auto naar „De Vereniging" gestuurd met de map, die daarna spoedig in het bezit van Prins Bernhard was. De koninklijke hofauto, die de auto van het hotel had gekruist, kwam evenwel niet meer terug. De bestuurder moest onderweg plotse ling uitwijken voor een van rechts komende auto die aanvankelijk stop te, maar daarop weer verder reed. De chauffeur van de hofauto week uit, waarbij de auto tegen een boom terecht kwam en zwaar werd bescha digd. De koningin is na afloop van de con ferentie met een andere hofauto naar Den Haag vertrokken. Ziekenbezoek op opvouwbare fiets Indien binnenkort vele platte- ■landsdokters in Zuidwest-Drenthe per Opvouwbare fiets hun patiënten zouden gaan bezoeken, dan zou de aanstichter hiervan in Havelte ge zocht moeten worden. Daar heeft nl. dokter L. J. Landeweer zich zulk een vervoermiddel aangeschaft. Ten plat- telande komt het nogal eens voor, dat de dokter per auto niet ver komt. Veelal moeten zandwegen worden bereden om de boerderijen te kun nen bereiken en vooral in het natte jaargetijde kan men zich, wegens het gevaar te blijven steken, daarop be ter niet per auto wagen. Dokter Lan deweer zag een oplossing in de op vouwbare fiets, die hij in de baga geruimte van de auto kan meenemen en in voorkomende gevallen kan ge bruiken. De plaatselijke krant maakte mel ding van een en ander en reeds de zelfde avond kreeg dokter Landeweer telefoontjes van verscheidene colle ga's, die nadere inlichtingen vroegen. De volgende dag leek het of dokter Landeweer een apart spreekuur voor zijn opvouwbare fiets móest instel len: artsen, dierenartsen, en insemi- natoren van de vereniging voor kunstmatige inseminatie kwamen persoonlijk blijk geven van hun be langstelling voor de mogelijkheden van de opvouwbare fiets voor hun praktijk. KORTE golf Op de Veluwe bloeit thans de heide. De strenge winter heeft ech ter vele struiken en heesters ver woest. Onder1 Garderen (gemeente Barneveld) bloeit de zeer zeldzame witte heide. Een relikwie van St. Martinus, afkomstig uit de basiliek van St. Martinus te Tours (Fr.), zal tijdens een kerkelijke plechtigheid op zon dag 21 Oktober uit handen van mgr. J. Sadoux, kanunnik van genoemde basiliek, in de kathedraal van St. Martinus te Groningen, in ontvangst worden genomen. Op weg van school naar huis werd het elfjarig zoontje van de fa milie Bunt uit Voorthuizen door een slippende vrachtwagen aangereden en tegen een boom gedrukt. Zeer I zwaar gewond werd de jongen naar het St. Elisabethziekenhuis te Amers-1 foort vervoerd, voor zijn leven wórdt gevreesd. De vrachtwagen die op de gladde weg slipte toen hij moest rem men voor een tegenligger, werd zwaar beschadigd. Bij de verbouwing van een per ceel aan de Nieuwesloot te Alkmaar werd onder de grond een geldkist gevonden, waarin zich een groot aan tal vOor-oorlogse bankbiljetten bleek te bevinden. N IH& Gasvergiftiging Bij het werk aan een riolering in de Nieuwstraat te Gilze heeft een dragline een gasleiding in de grond geraakt. De leiding brak door en on opgemerkt ontsnapte het gas, dat zich in de grond ophoopte. Het gas is op nog niet verklaarde wijze binnenge drongen in één van de slaapkamers van de bakkerij Ouweland in Nieuwstraat, waarin twee broers te slapen lagen. Toen de twee broers dinsdagmor gen niet verschenen, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de 21-jarige zoon Henk ten gevolge van gasvergiftiging was overleden. De 22-jarige zoon Piet gaf nog tekenen van leven, hij werd naar het zieken huis overgebracht, waar zijn toe stand redelijk wel bleek. Vermoedelijk is het gas langs de muur via het raam, dat op een kier stond de kamer binnengedrongen. In andere vertrekken van het huis wer den geen gassporen aangetroffen. FLES LYSOL LEEGGEDRONKEN. Thuis gekomen van de kermis heeft de 28-jarige Tè te Arcen in de kelder van de ouderlijke woning nog naar allerlei drinkbaars gezocht. Hij heeft daarbij een fles lysol gevon den en die leeg gedronken, waarna hij naar béd is gegaan. Hier is hij na enkele uren onder hevige pijnen overleden. Hij was de oudste zoon uit een groot gezin. Bestaan er Marsbewoners, die nu en dan bij wijze van vakantie in vliegende schotels naar de aarde reizen? Hebben die (veronderstelde of gefantaseerde) Marsieten een zo grandioze graad van technische be kwaamheid bereikt, dat zij in staat bleken hun rossige planeet te door graven met kanalen zo reusachtig lang en breed sommige wel 50 km! dat onze machtige kanalen daarbij in het niet vallen?-Of berusten de lijnen op onze zusterplaneet die men aanziet voor kanalen, louter op waar nemingsfouten? Zijn er geen aan ons gelijke, maar intellectueel ver boven ons staande Marsbewoners? Is daar eigenlijk wel leven in hogere vor men mogelijk? Is er, in het algeméén gesproken, leven op Mars?" Vragen, vragen, vragen, hét gonst van vragen, veronderstellingen en de vreemdste fantasieën rond Mars, de planeet die aan het eind van aug. en gedurende de eerste weken van september extra dicht bij de aarde NIEUWE PAROCHIE IN NOORDOOSTPOLDER. Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, heeft in de Noordoost- polder een nieuwe parochie opgericht te Nagele-Espel-Tollébeek onder de bestaande parochie Emmeloord. Tot pastoor aldaar is benoemd de z.e. heer G. B. Sanders. zal staan. Een buitenkansje voor sterrenkundigen, dat hun maar eens in de vijftien jaar ten beurt valt, Van dat „extra dicht" moet men zioh, in aardse verhoudingen uitgedrukt, geen overdreven voorstellingen vormen. Mars zal over enkele dagen toch nog zo'n zestig miljoen kilometer van ons verwijderd zijn, Dat is nog altijd rond 156 keer zo ver als de maan van ons •afstaat, of wel 1500 keer de omtrek van de aarde. Men moet zich dan ook niet voor stellen, dat Mars dan als een vurige bol aan de hemel zal prijken; voor goede waarnemers zal hij 's avonds en 's nachts wel duidelijk zichtbaar zijn boven de zuidelijke horizon, met als achtergrond „links" het sterren beeld de Vissen en „rechts" de Wa terman. En de sterkste telescopen zullen hem toch niet groter kunnen weergeven als de Maan, met het blo te oog gezien. Hoeveel mysteriën er ook zijn om- trc.it Mars ware oppervlak en le vensmogelijkheden eigenlijk de enige planeet behalve de aarde, waar naar voorziöhtig uitgesproken menin gen enig leven mogelijk is, iets is er toch wel bekend. En wel een héél belangrijk ding: Mars heeft een dampkring. Dit is bij optimistische fantasten al dadelijk, zodra dat be kend werd, doed ingeslagen. Maar de latere nuchtere feiten hebben, helaas? veel van die wildste fantasiën, over Marsmensen bijvoorbeeld wegge vaagd. Want Mars heeft maar een heel ijle, en voor levende wezens uiterst ongunstige dampkring. De luchtdruk is er gemiddeld maar één elfde van de aardse, en de samen stelling van Mars' luchtlaag is ook niet bepaald levensbevorderend. Hij bestaat voor 98,5 pet uit stik stof, 1,2 pet. uit het edelgas argon, 0,25 pet koolzuur en slechts voor 0,05 pet uit zuunstof, waterdamp en ande re voor leven onontbeerlijke gassen, Hoe moeten wij Mars uiterlijk voorstellen? Voor het overgrote deel als een grote Saharah, maar bepaald niet zo heet. Overdag rond 15 gra den boven nul, 's nachts er wel 60 onder. Een verschil tussen dag en nacht van 75 graden. lEENVQUDujoe uffvaeaiNG^ Twee Haagse broers, een boekdrukker en een Leidse student, die enige maanden geleden het land in opschudding brachten met een sensationele wapendiefstal uit de Prins Mauritskazerne te Ede, stonden gisteren terecht voor de Haagse Rechtbank. De officier van justitie eiste tegen beiden een jaar en tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Zij werden er van beschuldigd in maart van dit jaar uit de Prins Mau ritskazerne te Ede vier karabijnen te hebben gestolen. De volgende nacht herhaalden zij de inbraak en maakten vier pistolen, twee stenguns en een aantal karabijnhouders uit de wapenkamer buit. Zoals bekend hebben zij al deze voorwerpen in een koffer gepakt en uit vrees voor ontdekking alles in het water van de Haarlemmertrekvaart te Leiden geworpen. De militaire politie heeft de wapens bij de houtmolen van Mulder opgedoken. Wapens in Haarl. Trekvaart De oudste van de twee broers, de 23-jarige N. J. M. V., die op een stu diebeurs in Leiden rechten studeer de, zeide gehandeld te hebben uit rancune tegen de overheid en haat tegen de militaire dienst, waaruit hij het vorig jaar was ontslagen. Samen met zijn jongere broer, de 22-jarige W. J. M. V., was hij in de nacht vier op vijf maart van dit jaar met zijn auto naér Ede gereden, waar uit de wapenrekken op een der slaap zalen vier karabijnen werden weg gehaald. Eerst hadden zij nog een inbraak gepleegd in een dansschool in Den Haag, waar zij 200.een schrijfmachine en en radio buit maakten. De volgende avond was het tweetal weer naar Ede getogen om een inbraak te plegen in de wapen kamer van de kazerne. Het motief Menselijk moment bij Menselijke verhoudingen' voor deze inbraak was, naar zij zei den, te vermijden, dat de soldaten de schuld zouden krijgen van de vier verdwenen karabijnen. Op weg naar Ede pleegden zij een inbraak in het •militaire hospitaal in Austerlitz, waar de oudste broer enige maan den was verpleegd, voordat hij uit de dienst was ontslagen. Sigaretten, chocolade en blikjes worst was hier hun buit. In de sloot. Sigaretten kwamen toch weer bij militairen terecht, toen zij op hun nachtelijke tocht naar Ede in een sloot reden en voor de hulp door militairen geboden, bedankten met een deel van de opbrengst van de inbraak in het hospitaal. Hierdoor was het die nacht te laat geworden voor de uitvoering van hun plannen en daarom besloten zij de inbraak uit te stellen tot de volgende nacht. Toen kregen zij assistentie van een mede-student van de oudste broer, K. H. A. van U., die in Leiden socio logie studeert. Ondanks het meege brachte gereedschap lukte het hen niet de deur van de wapenkamer te openen. Nadat zij een paneel hadden ingetrapt wisten zij vier pistolen en twee stengunst te bemachtigen, als mede een hoeveelheid patronen en houders voor de karabijnen, die zij twee nachten tevoren hadden gesto len. De daarop volgende nacht werd een mislukte poging gedaan tot in braak in een wijnhandel in Den Haag. Boven zijn stand geleefd. Op de vraag van de rechter, hoe zij tot deze en nog andere misdrijven waren, gekomen, brachten zij ook hun huiselijke omstandigheden in het geding. De rechter echter wees de oudste van beide broers op de wijze, waarop deze ver boven zijn stand in Leiden had geleefd en in kor te tijd liefst drie auto's had ver sleten. „Je hebt de kans van je leven ge had om te bereiken, waar je jaren lang naar hebt gestreefd", zeide hij tot de oudste verdachte, die advo caat had willen worden, „maar je begrijpt, dat je die carriëre hebt vergooid". De rechter bepaalde de uitspraak op 18 sept. om half tien 's morgens. In „De Vereeniging" te Nijmegen begon dinsdagmorgen de internationale conferentie over de menselijke ver houdingen in tegenwoordigheid van H.M. koningin Juliana, beschermvrouwe der conferentie en onder het algemeen voorzitterschap van Z.K.H. prins Bernhard. De foto geeft een beeld van het wel zeer menselijke moment, waarop de vijfjarige zoon Kufi van prof. K. A. Busia van de Goudkust bloemen aanbood aan koningin Juliana toen de landsvrouwe met prins Bernhard (achtergrond) op de conferentie arriveerde. Scheepsberichten ALMDIJK 4 v. Le Havre n. Antw. ARKELDIJK 4 Tampa. CALTEX PER NIS p. 4 Bizerta n. Isle of Grain. CAL TEX UTRECHT 4 v. Djibouti n. Rasta- nura. CORILLA 5 Hongkong. CRANIA p. 4 Bizerta n. Curacao. EEMLAND 4 Las Palmas. ESSO AMSTERDAM p. 4 Gibraltar n. Antw. GAROET 4 Belawan. HERSILIA p. 4 Landsend n. Emden. KONINGSWAARD 5 Durban. KOTA GEDE 4 v. Cochin n. Port Sudan. ME- LISKERK 5 Port Swettenham. MER- WEDE p. 4 Ouessant n. Dakar. PRINS CASIMIR 5 Montreal. PRINS WILLEM VAN ORANJE 6 R'dam. STAD ARN HEM 4 Narvik. TALISSE 4 v. Padang n. Aden TARAKAN 5 Singapore. WAAL 4 Malta. WILLEM BARENDSZ p. Kp Bon n. Le Havre.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5