S)e CöicbeSoii^cmt MENZIES heeft te CAIRO heel wat af te praten Dat hangt van de socialisten af HELDENROL „Pas halverwege de voorbereidende besprekingen" Rusland levert NASSER loodsen De olie-voorziening van West-Europa Blanken boycotten SCHOOL De „politieke dooi" in RUSLAND blijft niet WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13899 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 'c Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m jn. Telefoontjes f 1.50 WEST-EUROPA TUURT op het ogenblik naar Caïro, om te zien Of Menzies na een conferentie met Nasser soms een opgewekt dan wel een bezorgd gezicht zet; het spitst de oren om te proberen iets Op te van gen van hetgeen achter de stevig ge sloten deuren van de conferentie zaal wordt besproken. Tot nog toe is alles diep geheim en weet niemand iets en toch zou de wereld graag iets meer weten, want er hangt van het resultaat dezer besprekingen heel wat af. Het heeft weinig zin om vooruit te lopen op die eventuele resultaten of op het uitblijven van resul- 0 taten, want alles hangt vol komen in de lucht. De grootste onzekerheidsfactor is op de eerste plaats Nasser zelf. Met dictators is het altijd zó, dat zij hun eigen baas zijn en volkomen eigen zinnig plegen te handelen. Slechts van één ding kan men zeker zijn en dat is, dat dictatoren altijd gewel dige aspiraties hebben en dat zij zich genoodzaakt voelen om hun onderda nen geestdriftig te houden door de opmerkelijkheid van hun successen. Zonder succes vaart geen dictator wel, zOu de lijfspreuk van deze he ren kunnen luiden. En als wij ons afvragen, wat nu wel de aspiraties van Nasser zijn, dan komt hij ons zelf te hulp. Hitier heeft ons van te voren ingelicht om trent zijn plannen in „Mein Kampf", Nasser doet dat eveneens in zijn boek „Filosofie van de revolutie". Hij be toogt daarin dat er in de Arabische wereld enorme krachten liggen te sluimeren welke niets anders dan een „held" nodig hebben Om te ont waken. Nasser heeft voor zich de rol van die „held" uitgestippeld; Egypte is volgens hem het aangewezen land Om de Arabische wereld te leiden en hij is de aangewezen man om Egypte te leiden. Nu is het maar de vraag: hoe heeft Nasser zieh de regie van zijn hel- Politietroepen arriveren in Clinton De (oude) Suezkanaalmaatschappij heeft haar niet-Egyptische loodsen en andere personeelsleden opdracht gegeven op hun post te blijven zolang de huidige besprekingen met Menzies in Caïro voortduren. Wat daarna zal gebeuren, wilde de maatschappij niet zeggen. Tevoren was gemeld dat de niet-Egyptische loodsen van plan waren met ingang van 15 september ontslag te nemen, tenzij tegen die tijd een .be vredigende oplossing zou zijn gevonden. De Kanaalmaatschappij verklaarde gisteren dat zij hierover geen bericht had ontvangen, maar dat het haar niet zou verwonderen, aangezien de niet-Egyptenaren lichamelijk en moreel uitgeput zijn. Radio-Moskou heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de eerste groep loodsen van de Russische Oostzeevloot uit Leningrad naar Moskou is vertrokken, op weg naar Egypte om dienst te doen op schepen die het Suezkanaal passeren. In het regeringsblad „Al Coumhou- ria" schrijft hij, zich tot Menizies wen dend: „Indien uw bedoeling slechts is DE BESPREKINGEN. Dinsdagavond is de derde bespre king tussen de commissie-Menzies en president Nasser gehouden. De bij eenkomst heeft bijna twee uur ge duurd. Woensdagmiddag vergadert men weer. Menzies zei na de vergadering: „Wij zijn pas halverwege de voorbe reidende bespreking". Luit.-kolonel Anwar El Sadat, een vroeger lid van Nassers junta, gaf gis teren de eerste semi-officiële reactie denrol gedacht? In de operette-sfeer op de besprekingen tussen president of in het dramatische genre? Nasser en Menzies. Vanavond nieuw ministerie? Na een ochtend en een middag van langdurig confereren werden de in formateur, prof. De Gaay Fortman, en de gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, gisteravond ach tereenvolgens door H. M. de Koningin op Huis ten Bosch ontvangen. De in formateur bracht tussentijds rapport uit. Hij arriveerde om kwart voor acht op Huis ten Bosch. De heer Van Tilburg om half negen. Om kwart voor tien vertrok de gouverneur. De heer De Gaay Fortman vertoef de nadien nog geruime tijd bij de vorstin. Algemeen wordt aangeno men, dat de Koningin aandrang op de heer Van Tilburg heeft uitgeoefend om het minister-presidentschap in het te vormen kabinet te aanvaarden. Of hij dit zal doen, zal mede in aanzien lijke mate afhangen van de P.v.d.A., waarvan de heer Van Tilburg lid is. Nadat de heer Van Tilburg 's mor gens van half elf tot één uur met de heer De Gaay Fortman Op het To rentje confereerde, gebruikte hij daarna met hem dé lunch. In 't mid daguur werd ook oud-minister Lief- tinck in de buurt van het „Torentje" gesignaleerd. Of hieraan enige poli tieke betekenis moet worden toege kend, is niet duidelijk geworden. Na vervolgens tot vier uur het ge sprek met de informateur - te heb ben voortgezet, nam de heer Van Til burg enige uren rust in het huis van een familierelatie. Om kwart voor zeven begaf hij zich naar het woon huis van de demissionaire minister president dr. Drees, waar ook de voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de P.v.d.A. mr. Burger, aan wezig was. De heer Van Tilburg pleegde uit voerig overleg met de beide topfigu ren van zijn partij. Men neemt aan, dat de heer Van Tilburg zich giste ren op de hoogte heeft gesteld van programma en zetelverdeling van de informateur en dat hij daarna een dag bedenktijd heeft gevraagd. Naar aangenomen wordt, levert het programma ook wat de bezitsvor ming betreft geen moeilijkheden op, maar draait het al- of niet slagen van de informatie om de P.v.d.A., welke houding deze partij tegenover haar lid Van Tilburg aanneemt. Onwaarschijnlijk wordt het geacht, dat de V.V.D. in een eventueel kabi net-Van Tilburg zitting zal nemen. De samenstelling van dit kabinet zal dan zijn: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R., 1 C.H. Genoemd worden naast minister president Van Tilburg (P.v.d.A.), vQor Financiën: Hofstra (P.v.d.A.) De Pakistaanse politie heeft dinsdag te Dacca in Oost-Pakistan het vuur geopend op een opgewon den mensenmenigte, die ondanks een verbod tot samenscholing een beto ging hield voor een betere levens middelenvoorziening. Twee demon stranten werden gedood, ten minste vijf gewond. Sociale Zaken: Suurhoff (P.v.dA..), Landbouw: Waterstaat: Binnen landse Zaken en P.B.O.: Van der Grinten (K.V.P.), Buitenlandse Za ken: Luns (K.V.P.), Wederopbouw: Witte (K.V.P.), Onderwijs- Cals (K. V.P.), Maatschappelijk werk: Justi tie: De Gaay Fortman (A.R.), Econo mische Zaken: Zijlstra (A.R.); Oor log: Staf "(C.H.). het aanbieden van het plan-Dulles voor internationalisatie van het Suez kanaal, dan bent u en uw commissie in Londen om de tuin geleid, want Egypte heeft reeds gedurende en na de Londense conferentie en ook weer jl. zondag verklaard, dat het het plan- Dulles geheel en al verwerpt". „Wij geloven", schrijft het blad ver. der, „dat internationalisatie en inter nationaal bestuur termen zijn die in 1956 roof moeten betekenen". DE EGYPTISCHE SPIONNAGEZAAK. Generaal Hafez Sabek, de Egypti sche assistent openbare aanklager, die de onlangs ontdekte spionnagekwestie behandelt, heeft dinsdag verklaard, dat dagelijks nieuwe arrestaties wor den verricht. Het zal niet mogelijk zijn het vooronderzoek vóór zaterdag te beëindigen. Twee gearresteerden zijn maandag vrijgelaten, nadat gebleken was dat zij onschuldig waren. Suez-kanaal is onmisbaar Volgens oliedeskundigen te Lon den is het tekort aan tankschepen voor de langere route een moeilijker probleem dan de extra kosten, wel ke zouden ontstaan als de route via het Suezkanaal zou worden vervan gen door de route rond Kaap de Goede Hoop. Meegedeeld werd, dat indien alle olie, welke thans via het Suezkanaal wordt aangevoerd, voor taan rond de Kaap zou worden aan gevoerd, hiervoor ongeveer 55 pro cent meer tankcapaciteit vereist zou zijn. Dit zou gedurende korte tijd mogelijk zijn door middel van een aantal improvisaties. Indien noodzakelijk zou de aan voer van olie uit het Midden-Oosten kunnen worden vervangen door aanvoer uit het westelijk halfrond. Zelfs de extra dollaruitgaven hier voor zouden niet ruïnerend zijn. Ge zien over een langere periode zou de z.g. supertankschepen, welke rond de Kaap varen, voordelen bieden boven normale tankschepen, welke het Suezkanaal gebruiken. Deze su pertankschepen zijn reeds goedko- Naaldwijk heeft een druivenprinses per in exploitatie voor een deel van het vervoer naar het oosten van de Verenigde Staten. Bij een even tuele verhoging van de doorvaart- rechten voor het Suezkanaal zouden deze supertankschepen ook meer concurrerend voor West-Europa worden. Op lange termijn bezien ziet het er echter naar uit, dat het Suez kanaal niet kan worden gemist, doch dat de doorvoercapaciteit ervan zal moeten worden verdubbeld voordat de concessie der maatschappij in 1968 zal eindigen. De moeilijkheid ligt niet in de hoeveelheid olie uit het Midden-Oosten, waarvan Europa thans behoefte heeft, doch in de enorm grotere hoeveelheid, welke Europa in de eerstkomende jaren zal nodig hebben.. Als gevolg van de stagnatie van de produktie van ko len zal olie vrijwel geheel moeten voorzien in de toeneming van de vraag naar energie voordat de kern energie kan worden benut. Voor een periode van jaren ziet het er naar uit, dat het Midden' Oosten de enige mogelijke bron voor extra olie zal zijn. In 1955 werden 67 miljoen ton olie via het Kanaal vervoerd. Volgens conservatieve ramingen zal deze hoe veelheid stijgen tot 150 miljoen ton tegen 1965 en 350 miljoen ton tegen 1975. Arrestatie op Cyprus Vanmorgen vroeg is in Nicosia of ficieel bekend gemakat, dat Nicos Kranidiotis, secretaris-generaal van de etnarchische raad, die de Grieks- orthodoxe Kerk op Cyprus leidt, is gearresteerd. In de officiële verklaring wordt gezegd, dat uit de thans beschikbare gegevens Over de voorbereiding en organisatie van de verzetsbeweging op Cyprus, de Eoka, „zonder twijfel blijkt, dat Kranidiotis van het begin af aan een belangrijke rol heeft ge speeld in de samenzwering". De toestand te (Jlinton in de Amerikaanse staat Tennessee, waar onlusten waren uitgebroken naar aanleiding van negerstudenten, die zich bij de plaatselijke universiteit hadden laten inschrijven, heeft een dergelijke om vang aangenomen dat men het raadzaam heeft geacht eenheden van de nationale garde van Tennessee naar de stad te sturen. Op de bovenste foto ziet men een afdeling tanks die door de stad patrouilleren en juist de universiteit passeren. De foto onder toont de leden van de garde met bajonetten op het geweer en gasmaskers voor, die op weg zijn naar het plein voor het gerechtshof om demonstranten met traangas uiteen te jagen. Op de middelbare school van Clin ton in de Amerikaanse staat Tennes see. waar voor het eerst negers zijn toegelaten, is gisteren tweederde van het aantal blanke leerlingen wegge bleven. De omgeving van de school werd door de nationale garde in jeeps streng bewaakt. Negen van de twaalf negerleerlin gen die voor het nieuwe jaar zijn in geschreven, kwamen gisteren naar school. Voor de hoofdingang hadden zich blanke leerlingen opgesteld die de negers uitjouwden. Het is nog te vroeg om te zeggen of dit een uiting van een boycot dan wel vrees voor ongeregeldheden is. Elf mijnwerkers, onder wie één blanke, zijn maandag bij een ont ploffing in Zuid-Afrika omgekomen, aldus is dinsdag in Johannesburg bekendgemaakt. Te Naaldwijk werd dinsdagmiddag op grootse wijze de Druivenprinses inge haald. Nadat zij per helicopter was gearriveerd, maakte zij met haar hof dames een rijtoer op een wagen welke geheel was versierd toet haar symbool „druiven", zoals de foto laat zien. Wat men in Polen ervan denkt Zes Poolse toeristen, die de vorige week in Stockholm zijn achtergeble ven, toen hun schip vertrok en die maandag politiek asiel kregen, heb ben dinsdag op een persconferentie in de Zweedse hoofdstad verklaard, dat niemand in Polen gelooft, dat de hui dige ontspanningspolitiek van de communisten van blijvende aard is. De „politieke dooi" betekent slechts, dat er soepeler toezicht is op pers en meningsuiting en dat het optreden van de geheime politie minder dras tisch is, zo zeiden zij. Als iemand te vrij is in zijn kri tiek op' de regering, volgen spoedig vergeldingsmaatregelen. De economi sche toestand wordt slechter. In Po len zijn nog steeds de Russen de baas. Zij hebben 200.000 man troepen en vele militaire bases in het land, aldus de vluchtelingen. Twee van deze Polen zijn lid van de communistische partij geweest. Zij zeiden, dat er in de Poolse partij een strijd om de macht gaande is. In het centrale partij-comité staan twee groepen tegenover elkaar, de ene on der leiding van legerofficieren, die voor een krachtige politiek zijn, en de tweede onder leiding van premier Cyrankiewicz, die meent, dat de con solidatie van het communisme in Po- len door een soepeler politiek beter gediend is. Het is in Polen algemeen bekend, aldus de vluchtelingen, dat er ook in de communistische partij in de Sow- jet-Unde een machtsstrijd gaande is. Hoge Russische functionarissen in Polen vermijden zorgvuldig partij te kiezen en zich aan één der Russische leiders te binden. Weinig verandering Ten zuidwesten van Ierland ligt bet centrum van een depressie, die maar weinig van plaats verandert en r.og steeds iets in diepte toeneemt. Aan de voorzijde van deze depressie voeren zuidwestelijke winden zeer vochtige lucht naar West-Europa. Het warmtefront, dat deze luöht begrenst, bereikte woensdagochtend vroeg ons land, voorafgegaan door een brede regenzone. Het bijbeho rende koufront schuift als geheel uiterst langzaam op in noordooste lijke richting. De beweging ervan wordt ver traagd door kleine storingen welke over de Golf van Biscaye en het Ka naal naar het noordoosten lopen en over het algemeen tot flinke neer slag aanleiding geven. In verband daarmee zijn ook morgen de regen kansen zeer groot. In de temperatuur komt maar weinig verandering. De wind blijft in de zuidhoek. Een meisje van één jaar is gis ternacht in een sousterrain te Chi cago door ratten doodgebeten. Twee zusjes, die in dezelfde kamer slie pen bleven ongedeerd. De ouders van de kinderen waren 's nachts niet thuis gekomen en bu ren pasten op de kinderen, 's Mor gens bij zijn thuiskomst vond de va der, een 35-jarige fabrieksarbeider, het lijkje dat geheel geschonden was door beten. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar later ook enkele S opklaringen. Matige, hier en 5 daar tijdelijk krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in j temperatuur. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM regen 21 C. OSLO regen 18 KOPENHAGEN half bew. 19 ABERDEEN half bew. 15 LONDEN motregen 18 AMSTERDAM regen 16 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS regen 19 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 23 BERLIJN onbewolkt 20 FRANKFORT nevel 17 MüNCHEN licht bew. 17 ZüRICH mist 19 GENèVE nevel 20 LOCARNO onbewolkt 23 ROME onbewolkt 29 AJACCIO onbewolkt 26 WENEN half bewolkt 20 INNSBRUCK mist 19 MALLORCA onbewolkt g. o. Korreltje De wijze weet, dat hij niet weet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1