Indrukwekkende openingsrede van KONINGIN JULIANA Septemberen volop gladiolen „De toekomst hangt af van een herstel van de mens" Geen prijsverhoging voor volkswit- en bruinbrood DOOR BABY VAN VERSTIKKING GERED Door modderschoenen VERRADEN 5)e zamet aan nu en oxvage faten Monument voor Spinoza DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE'COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 INTERNATIONALE CONFERENTIE MENSELIJKE VERHOUDINGEN „Ga op weg naar de ander" De internationale conferentie in zake menselijke verhoudingen, die van 3 tot 15 september in Berg en Dal, Nijmegen, wordt gehouden, werd hedenmorgen geopend in „De Ver- eeniging" te Nijmegen. De plechtige openingszitting stond onder het algemeen voorzitterschap van Prins Bernhard. Koningin Juliana, beschermvrouwe der conferentie, hield de volgende rede: Weliswaar kan het vreemd schij nen aldus de Koningin dat men een bijeenkomst als deze moet orga niseren over een zo elementaire le vensvoorwaarde als de menselijke verhoudingen. Als iemand zich, vol komen onbevangen, plotseling in de ze omgeving zag overgebracht b.v. een kind en besefte, dat men een congres hield over menselijke ver houdingen, dan zou dat kind den ken: wat is dat nu weer voor onzin van al die volwassenen Om gewich tig te gaan praten over het feit, dat je met elkaar overweg moet kunnen, Dat weet toch iedereen en dat kan immers toch niemand goed. Laten wij toegeven dat het mal Is hierover te moeten confereren. Iets wat zo vanzelfsprekend de volle aan dacht zou moeten hebben, is op de achtergrond geraakt en te lang daar gebleven. Toch is er in onze moderne samen leving m.i. een kentering gaande van groot belang, wanneer men zich weer gaat beraden over deze eerste levens voorwaarde, teneinde een nieuw be gin te maken met het eraan gaan schenken van onze volle aandacht en toewijding. Ik zie ook de noodzaak om ons te bezinnen $en aanzien van het ver schijnsel van het mechandsatieproce6, dat zelfs de mens dreigt te maken tot robot no. X. De mensheid vermenig vuldigt zich van de oertijd af en thans wordt de bevolkingsdichtheid, worden de aantallen en massa's zo groot, dat de mens meer dan ooit een nummer dreigt te worden. Het schrikbeeld by dit alles is de termietenstaat, waarin de individuele werkmier alleen nog maar wordt ge waardeerd als arbeidskracht. Zijn taak in het algemeen arbeids proces is zijn enig bestaansrecht en behalve als werkkracht wordt hij dus niet gewaardeerd. Alzo bij de termieten. Bij onze eenzijdige opvatting van efficiency heeft de mens de neiging eveneens alleen als werkkracht te worden beschouwd, als robotmens Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. ÏO.'OO Boekbespreking. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 11.05 Weense muziek. 12.00 Accordeonorkest en so list. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12'.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Voor de zieken. 16.45 Gram. 17.00 Or gelspel. 17.15 Promenade orkest. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Brandon. Tweede lezing. 19.00 Instru- Elektrische verschijnselen in het die renrijk en bij de mens, door dr. A. mentaal kwintet. 19.15 Onze grond wetsherziening van 1956, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Gram. 20.45 Op theevisite bij dr. Borsig, hoorspel. 21.50 Concert gebouworkest en soliste. 22.50 Medi sche kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr. 23,50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM TI. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewiide muziëk. 7.4Ö Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Lichte muziëk. 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Kamerorkest. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.35 Zigeunerlcwïntet. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. of act. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Orgelspel. 18.15 Zang. 18.35 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Zingende mensen ge lukkige mensen, reportage. 21.00 Bil- derdiik en Vondel, caus. 21.20 Muzi kale luisterwedstrijd. 21.40 Pianoduo. 22.00 Wonderlijke wetenswaardighe den. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NORV: 17.0017.30 Voor de kin deren. KRO: 20.00 Kath. nieuws. 20.15 Filmprogramma. 20.40 Zwart Wit, dus, een figuurtje zonder ziel. Al wie nog een ziel heeft, verzet zich tegen de schi'omelijke armoede waarin die komt te verkeren. Het is in een holle arrtizalige ruimte van de grootste eenzaamheid, waarin hij dan moet leven, als hij zo nog leven kan. Zou de mensheid in staat zijn door een dusdanig geestelijk gebrek, zichzelf om te brengen? We hebben allen de neiging, de geestelijke vrijheid als de schoonste conditie te beschouwen, waarin men kan leven. Waarom vinden we het dan zo gemakkelijk een 'ander de ver antwoordelijkheid in de schoenen te schuiven en ons te laten leiden? En die ander de schuld te geven als het mis gaat? Arme dwazen. Dringen wij onszelf dan eigenlijk niet op aan een ander als zijn robot? Neem de medemens zoals hij is in ner is dan die van uzelf heb eer bied voor zijn gaven en talenten en voor zijn pogingen ten goede geef hem de waardigheid die ge persoon lijk zoudt willen genieten en dan nog met interest. Dit geldt in de intimiteit van het eigen gezin. Dit geldt eveneens in de verhouding tegenover de collega maar ook in de menselijke betrekking tussen hen, die in een leidende posi tie zijn geplaatst en hen die overeen komstig die leiding moeten handelen. Wie nu de menselijke verhoudingen in zijn omgeving wil verbeteren, zal het oude voorschrift moeten volgen: ken uzelf, wees uzelf, begin zelf, ga op weg naar de ander. Hoe zal an ders ooit ergens de bestaansmogelijk heid voor een kleinere of grotere, laat staan voor een totale gemeenschap kunnen groeien van bewuste men sen, die èn hun energie èn werk- zijn hulpbehoevendheid, die niet klei- kracht; èn hun verstand, wetenschap, technisch kunnen, efficiency, èn hun waardigheid kunnen inpassen in het patroon van hun leven naast dat wat hun ziel behoeft en wat hun hart hun ingeeft? Het is toch to, dat liefde het hoog ste is in alle verhoudingen en dat is het géven van het hart. Is het dwaas? Kost het iets en brengt het iets op? Geeft men soms alles, maar ont vangt men niets, of geeft men soms niets maar ontvangt meni alles? Het kost alles, het is alles waard en het brengt alles op wat van waarde is. Zo gij liefde hebt onder elkander, daaraan zullen de mensen herkennen, dat gij discipelen zijt van de Ene, die tot het eindp toe de mensen heeft lief gehad. Later» wij niet vergeten, dat dit de formalistische mens een ergernis en de verstandsmens een dwaasheid is. Dit is de aanbiddelijke onbereken baarheid waarmee God het leven schept en steeds verjongt en het ons schenkt, opdat wij het zouden beste den in Zijn dienst en in die van Zijn kinderen". Toespraak van Prins Bernhardt Voordat koningin Juliana de leden van de conferentie toesprak had prins Bernhard een rede gehouden, welke hij in het Nederlands als volgt aanving: Majesteit, Namens alle deelnemers aan deze internationale conferentie over menselijke verhoudingen mag ik dit openingswoord be ginnen met ons aller erkentelijk heid te betuigen voor uw aan wezigheid. Wij weten dat u persoonlijk grote belangstelling hebt voor dit onderwerp. Daarom hebt u het beschermvrouweschap van de conferentie aanvaard. Uw aanwezigheid Onderstreept de be tekenis van de bestudering en bevordering der menselijke en menswaardige verhoudingen. Daarom zal het voor u een vreugde zijn dat deze conferen tie in Nederland plaats vindt. Vervolgens verwelkomde de prins de genodigden in het Frans, om daar na in het Engels enige gedachten met betrekking tot het vraagstuk van de menselijke verhoudingen te ontwik kelen. De gedragswijze van geen enkele groep, misschien van niemand, aldus de prins, schijnt vrij te zijn van de een of andere vorm van inbreuk op de menselijke verhoudingen. Ongemerkt werken mensen met vooroordelen en misverstanden. Waarom? Staat mij toe, het risico te wagen, dat ik een verkeerd ant woord geef. De reden is, dat ieder van zichzelf denkt, dat hij in een of ander opzicht beter is dan de ander en dat mensen van nature vrezen, wat onbekend of vreemd voor hen is. Daarbij komt, dat wij, evenals kinderen dat doen, vlot generalise ren. Zo meent men in den vreemde, dat Nederlandse kinderen klompen dragen en denken onze kinderen, dat Indianen mensen, zijn die alle dagen hun hoofd met veren tooien. Grote veranderingen. Vraagt men waarom de menselijke verhoudingen eerst in de laatste ja ren een probleem zijn geworden, dan ben ik geneigd te vermoeden, dat het ontzag voor de grote vernieuwingen, die techniek en civilisatie in het le ven van iedereen hebben teweegge bracht, de daarmee samengaande wijzigingen in de verhoudingen tus sen man en vrouw, tussen ouders en kinderen, tussen leiding en onderge schikten aan de aandacht heeft doen ontsnappen. In de loop van ons leven is zeer veel veranderd. De belevingsmoge lijkheden en ook de mogelijkheden om met anderen in contact te ko men, zijn veel talrijker geworden dan voorheen. Ongemerkt verloor de betrekking van mens tot mens aan levendige onmiddellijkheid en ver schraalde de innerlijke verwerking van de ervaringen. Men ging spreken in tegenstellingen, van persoonlijke en van onpersoonlijke contacten, van spontane en van berekende verhou dingen. De persoonlijke ontmoeting werd een specialisme, dat van de pu- woord staan en gunstig stemmen werd een specialsme, dat van de pu blic relations officer. Noodzakelijk complement. Wat van de mensen binnen hun eigen kleinere levenskring geldt, drukt niet minder op de onderlinge verhouding der volkeren. Ook de volkeren leven in. veel grotere mate dan voorheen in onderlinge afhan kelijkheid. Het besef ontwaakt, dat elke groep en elk volk niet alleen het eigen voordeel op het oog moet hebben, maar tevens het gemeen schappelijk welzijn. De wereld, waar in wij leven, is kleiner geworden en in een kleine gemeenschap moet het belang van de ander worden nage streefd, wil het welzijn van allen niet op het spel worden gezet. De wereld is door de atoom-energie voortaan één, voor leven of dood. Wij zijn voor de noodzaak komen te staan tot een grondige herziening der menselijke verhoudingen, in het klein en in het gróót. Zo gezien, is de be weging voor menselijke verhoudin gen een noodzakelijk complement voor de UNO, voor de Unesco en voor alle internationale vormen tot vreed zame samenwerking. Dat is echter een ideaal in de verte. Met uw des kundigheid en ervaring zult u geen romantische illusies najagen. Herstel van de mens. Wij weten, zo zeide de prins, dat van onze generatie veel geyraagd wordt. De techniek heeft de mensheid vóór haar gevoel tot een eenheid ge maakt. Die eenheid moet op het vlak van de mórele en geestelijke waar den worden aangevuld. Er zijn vele instellingen, voor wel ke de menselijke verhoudingen, als ik dat zo mag zeggen, een natuur lijke aangelegenheid zijn. Ik denk aan de kerken, scholen, bonden, or ganisaties e.d. Al die instellingen zullen er zich ongetwijfeld over ver heugen als sociologen, psychologen en andere beoefenaars van aanver wante wetenschappen zich beraden over de wijze, hoe zij kunnen bijdra gen om de mens de centrale plaats in het levën te doen behouden. Het gaat niet óm een wijziging van de samenleving van buiten af, maar van binnen uit. Dat is het punt waar het om gaat. De toekomst van de wereld hangt af van een herstel van de mens. HAARLEMSE KEURING Septembereen maand, waarin de gladiolenkwekers niet meer over exposeren denken, maar waarin men zo langzamerhand voorbereidingen treft om te gaan rooien. Althans: zo is het onder normale omstandighe den. De zomer van 1956 is echter niet normaal en zo kon het gebeuren, dat men maandag in het Krelagehuis nog een keuringszaal-vol-gladiolen had. die geflankeerd werden door flinke groepen dahlia's. C. S. van Dobben de Bruin jr, Noordwijk, was met een flinke groep gladiolen-zaailingen aanwezig. Qua kleur was Summer Night stellig een der mooiste uit deze collectie: prach tig blauw met viooltjespaars merk. Een prachtige combinatie. Kloek van bouw is de lieht-rose Pink Giant, terwijl we Axtón Mauve, hard lila met wit gevlekt paars merk, opval lend van kleur was. Daarnaast no teerden we de fel-rode Crater, de roserode Climax, de fantastisch mooi zalmrode Joy en de rode Olympia. P. Visser, St. Pancras, ontbrak ook dit keer niet op het gladiolen-appèl en etaleerde o.m. de kleinbloemige red 491, een purperen primulinus, de best gevormde lichtrose Pink Beauty, imposante Keukenhof, de forse, rode Vulcano, de prima gebouwde 'lichtrose 54/39 en de sterk gefran- jerde 55/3, lichtrose met rood merk. Machtig beste kwaliteit liet H. J. Sal man Z, Noordwijk, zien. De aparte purperrode New Times prijkte in een conditie, die men hartje zomer niet beter kan wensen. De bloemen wa ren volkomen zuiver. De blauwe Flying Dutchman trok ook nu weer sterk de aandacht, evenals de fel rode Patriot. 'De lichtrose Smiling Queen heeft een uitstekend gevorm de tak en René Coty viel op door de aparte roserode tint. Eifeltoren is een heel lichtblauw en heeft eveneens en wat dohkerder randje. Van C. P. Alkemade, Noordwijk, zagen we weer de merkwaardig getinte smoky Magic Beauty, terwijl Jonkman Hulsebosch, Sassenheim, de forse rose Flower Dream naar voren bracht. De Kon. Bloembollenkwekerij P. v. d. Meer, Noordwijk, die de laatste weken diverse zeer verdienstelijke zaailingen naar voren heeft gebracht, voerde ook nu weer een aardige groep ten tonele. Picasso is goed van bouw, maar naar onze smaak schuw lelijk van kleur: purper met rood en crème. Niettemin trekt deze giadiool juist daardoor nog de aandacht ook en wie weet zijn er nog wel landen, waar men voor dergelijke kleuren combinaties vol bewondering op de knieën ligt. Daarnaast was de goede rose Mi Sueno geëxposeerd met de frisse zalmrose Catania, en de best ge bouwde purperen no. 30. Gebr. Vink, Noordwijk, die zich vooral op het gebied der vroegbloeiende gladiolen bewegen, voerden nu ook een latere ten tonele: de slanke, rode Evening Sun. Van N. N. J. Laan, Bovenkar- spel, kon men de teer-rose Morning Glow weer zien. Wat de dahlia's betreft: Bruide gom, Baarn, bracht een mooie groep naar voren met de kleinbloemige witte s.c. Little Kernaid, de al meer bekende Golden Heart, de oranje s.c. Soest Vooruit, de zeer mooie diep- lila Heimatland, en de dec. lilarose Young Bess. Van Topsvoort, Aals meer, vonden we de griloge cactus Caroussel en de lilarose dec. 409 de mooiste. Magnifieke dahlia's waren er van K. Maarse Dzn, Aalsmeer. We noemen slechts de kleinbloemige dec. Huntsman met de felrode bloe men, de kleinbloemige Cordiality, witte sport uit Alfred Nobel en zal wat een goed snijdahliatje lijkt, de het stellig wel klaren. Van A. J. Prejjde, Breezand, was er ook een mooie groep. Op een der eerste plaat sen kwam wel de witte Polar Snow met de mooie, zware tak. Sophocles is somber wijnrood van tint. Dan vonden we My Love, lichtrose met fel rose stipjes aan de rand heel wat aantrekkelijker. Hymn, lichtrose met helderrose rand, kwam kennelijk uit •1. Lady's Friend is bijzonder mooie decoratieve Bright Light, die flonkerend van kleur is en tot slot de lilarose Pink Delight. Een fris getinte dahlia is de helder rode dec. All Right van de fa. Van Oosten, Den Haag, die tevens de licht lila sc. Don Pasquale, de fel rode dec. Saffier en de lilarose s.c. 1455 voor het voetlicht bracht. De helderoranje s.c. Priscilla van L. HeeV. T>m TTa=y, is een dahlia van klasse en dat zouden we van de hel derrode dec. John J. Leigh ook wil len zeggen. Van deze firma noteer den we ook de mooie fluweelrode dec. 98. Geerlings, Heemstede, be sloot de keuring met een bést opge stelde groep, waarin de halskragen een eerste viool speelden. Daar ston den o.m. de vrolijk getinte rood-gele Kaiserwalzer, de idem Grand Due, de lilapurperen Florisant, de witte Northpole, de donkerrode Desirée met de witte kraag en verder diverse soorten Mignons. De prijzen van het volkswit- en volksbruinbrood zullen niet ver hoogd worden en de jongste verho gingen van deze prijzen zullen onge daan worden gemaakt. Tot deze afspraak zijn de demis sionaire minister van Econ. Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de Nederland se Bakkerij stichting gekomen. Voorts zal de waterwitbroodprijs in de grote en provinciesteden, voor zover de prijs 41 cent of meer be draagt, niet worden verhoogd en prijsverhogingen van 42 cent en daarboven naar een hoger niveau zullen ongedaan worden gemaakt. Dit blijkt uit een officieel schrij ven van de Nederlandse Bakkerij - stichting aan haar bakkerij commis sies in de verschillende rayons. Minister Zijlstra kan er zich mee Schroeland-br andend Maagzuur kunt U blussen. On-mld-dnl-ltik met Realties. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te^ pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U ste ken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag 'een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot- in-nood uit de brand te helpen. (Advertentie) De tweejarige baby van een familie te Groningen heeft vannacht het le ven van het gezin gered. De vader, die wakker werd toen het kind plotseling begon te huilen, stonid op en zakte bewusteloos in elkaar. Zijn hevig geschrokken echt genote trok hem de gang in, rende naar buiten en viel daar eveneens be wusteloos neer. De ijlings gealarmeer de G.G.D. diende het echtpaar zuur stof toe, waarop spoedig de levens geesten weerkeerden. Het bleek, dat het echtpaar bewus teloos was geraakt door kolendamp. Toen de haard, die het euvel veroor zaakt had, uit de woning verwijderd was, kon de verstoorde nachtrust worden voortgezet. De proef met een politiehond wees uit, dat de 29-jarige J. P. die van morgen door de Hengelose poltie ge arresteerd werd, dezelfde is als de man, waarop de politie gisternacht jacht had gemaakt. De man had toen in de buurt van villa's bij de Oeler- brug rondgezworven en was gevlucht toen een agent op het toneel ver scheen. Zelfs waarschuwingsschoten hadden hem niet tot staan kunnen brengen. De modderige schoenen van P. wa ren genoeg om vanmorgen de achter, docht van een agent op te wekken, hetgeen de arrestatie tot gevolg had. Bij zijn aanhouding had de arrestant, die ontvlucht bleek te zijn uit de Rekkense inrichtingen, een groot sla. gersmes bij zich. INTERDIOCESANE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND IN DE BISDOMMER HAARLEM EN ROTTERDAM. De Bisschoppen van Haarlem en Rotterdam hebben goedgevonden dat de Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem en Rotterdam in bedoelde bisdommen belangenbehar- tigend zal blijven optreden voor de katholieke middenstand. In verband hiermede is de naam van de Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem gewijzigd in: Interdiocesane Katholieke Midden standsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam. verenigen: 1. De waterwitbroodprijs in de ste den Haarlem, Breda, Dordrecht en Tilburg op te trekken van 40 cent tot 41 cent. 2. De jongste verhogingen van de waterwitbroodprijs in de steden van 41 naar 42 cent niet ongedaan te ma ken. 3. Recente verhogingen van de wa terwitbroodprijs op het platteland van 42 naar 43 cent en van 43 naar 44 cent niet ongedaan te maken. Minister Zijlstra heeft bovendien meegedeeld: Dat de .overheid ten aanzien van de beoordeling van toekomstige ver hogingen van de waterwitbroodprijs ten plattelande met 1 cent een soe pele houding zal aannemen. Dat de bakkers wat de prijsvast stelling van het luxebrood (klein- brood, krentenbrood, melkbrood enz.) betreft vrijheid zal worden ge laten, mits van deze vrijheid geen ongepast gebruik zal worden ge maakt. INBREKEN BRAK UITBREKER OP Een oplettend voorbijganger zag in de nacht van zondag op maandag een man op het dak van een warenhuis te Dordrecht rondsluipen. De direct gealarmeerde politie zette 't waren huis af en begon een achtervolging over het dak. Na enige tijd slaagde zij erin de man te grijpen. Bij identificatie bleek het de 23-jarige I. v. d. B. te zijn, die op 25 augustus j.l. uit de Scheveningse strafgevangenis ont snapt was. ONEERLIJKE PTT-EMPLOYé? Er was verdenking gerezen tegen de 27-jarige PTT employé II. G. L. Custers uit Valkenburg, dat hij zich bij zijn werk op het postkantoor te Valkenburg had schuldig gemaakt aan verduistering. Om dit na te gaan had een wachtmeester bij de opspo ringsdienst der PTT een postkan toor-schrijfster uit Den Bosch een girostorting van 1500.laten ver richten met 15 biljetten van 100. waarvan de nummers werden gecon troleerd. De verdachte had toen zoals hij dat reeds eerder zou heb ben gedaan beweerd, dat hij maar 14 biljetten had ontvangen. Maar dit van gelden in de onder zijn beheer zijnde kas aangetroffen. Verdachte, die gisteren voor de Maastrichtse rechtbank terecht stond ontkende echter deze 100.te heb ben verduisterd, hoewel bij de poli tie na het gebeurde op boven-bedoel- de dag zeker 12 aangiften waren ge volgd van soortgelijke gebeurtenis sen, waarbij telkens een biljet van 100 te weinig zou zijn aangeboden, deze vergissingen gebeurden altijd en alleen bij de ambtenaar C. De officier van justitie achtte ver duistering in dienstbetrekking be wezen en vroeg tien maanden gevan genisstraf. Mr H. Sanders te Maastricht, be toogde, dat de verduistering door zijn cliënt geenszins vaststond, om dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat iemand anders het bewuste biljet voor een ander kon hebben geruild en het gecontroleerde biljet tussen de kasgelden van zijn cliënt had verstopt. Mr Sanders conclu deerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 17 september uitspraak doen. DODE OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag omstreeks een uur is de 55-jarige landbouwer C. Steen- dijk uit Arnemuiden op een onbe waakte overweg, even voorbij de Sloedam, door een personentrein ge grepen en op slag gedood. De heer Steendijk naderde de overweg per fiets en heeft waarschijnlijk door het lawaai van een achteropkomende tractor de trein niet horen naderen. De bestuurder, die het ongeluk zag gebeuren, probeerde zo snel moge lijk de trein tot stilstand te brengen. De heer Steendijk werd echter een eind door het treinstel meegesleurd en overleed vrij spoedig na het on geval. De trein kreeg vijf minuten vertraging. Oh wat 'n zomer Als wij het over een ding eens zijn dan is het wel over het feit dat deze zomer heel wat slechter was dan die van het vorig jaar. Wij hebben weer eens een zomer gekregen waar heel Nederland over sprak. Bezien wij de resultaten van juni, juli en augustus dan zien wij dat ze in De Bilt totaal Op het erf van de Nieuwe Kerk aan het Spui te Den Haag, werd gis termiddag een gedenkteken onthuld op het graf van Spinoza. De plechtigheid werd verricht in tegenwoordigheid van de gezant van Israël, vertegenwoordigers van de gemeente 's-Gravenhage, de provin cie en van het departement van O. K. W. Het monument bestaat uit een staande zerk van lichte natuursteen, waarin de Amsterdamse beeldhou wer Johan G. Wertheim in bas-reliëf een beeltenis van Spinoza heeft uit gehouwen, en dat aan weerszijden geflankeerd wordt door een lage 428 uur zon maten waarmede duide lijk is gebleken dat deze zomer heel wat slechter was dan het vorig jaar toen men in De Bilt 642 u. zon no teerde. Wij kregen deze zomer zelfs minder uren zonneschijn dan in de beruchte „regenzomer" van 1954 toen wij, ondanks alle regen, toch nog 452 uur zon ontvingen wat altijd nog iets meer was dan dit jaar. Het zal wel geen verwondering wekken dat met de 428 uur zon die er in De Bilt werd gemeten augustus geen warme maand kon worden en augustus was dan ook de koudste maand sedert 1714! Oim het' gebrek aan zon duidelijk te onderstrepen zien wij uit onze grafiek dat het aan. tal uren zon over de maahden juni, juli en augustus totaal 615 uur is, zo dat wij dus 187 uur zon tekort kwa men om „normaal" te zijn. Naast de uren zon heeft men in De Btil ook trouw gemeten hoeveel re gen er uit de hemel viel. Normaal is een hoeveelheid van 215 mm., maar deze zomer bracht ons 317 mm., waar mede wij zo slecht af waren dat wij maar net onder de „regenzomer" van 1954 bleven. En vergeleken met het vorig jaar kregen wij nu meer dan 2 maal de hoeveelheid regen in ont- otv AL fL~r w feit bij voegen dat wij ook 1/3 min der zon kregen dan vorig jaar, dan kan Nederland met recht zeggen: „Oh.... wat een zomer". HOE ERG HET WAS. DE ZON DIE W'J KREGEN Totaalaantal uren2onneschiin in juni.juli.aug 642 u. 615u DEREGEN DIE W'J KREGEN TbNe regenval in juni, juli,aug. 331 mm normaal 1954

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6