PRINSES BEATRIX VAN ORANJE ZET EEN TRADITIE VOORT Studietijd van koningin (uliana bracht drie gelukkige jaren Honderdste verjaardag mevr. v. d. Nieuwendijk Moeder en dochter u/ïlden beiden gewoon student zijn PRINSES COMBINEERT SOCIOLOGIE MET DE RECHTENSTUDIE Ook de vriendinnen van het eindexamen studeren te Leiden DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Sinds gisteren telt de Leidse studentengemeenschap weer een Oranje on der haar burgers. De prinses, die zich onder de naam „Prinses Beatrix" in het register van de faculteiten zal inschrijven, stelt op de voorgrond, dat zij gewoon studente wil zijn. Op haar wens zal door de pers slechts aan enkele hoogtepunten in haar studietijd aandacht besteed worden en ook van de Leidse burgerij wordt verwacht, dat zij geen overdreven aandacht aan de studente prinses Beatrix zal besteden. colleges dié zij zal volgen. Zij heeft dus voorheen nog geen contact gehad met de Leidse hoogleraren. Ook hier. Het zou bijvoorbeeld in strijd met de wens van de prinses en de ko ninklijke familie zijn, indien het op treden naar buiten van de prinses als studente oploopjes zou veroorzaken of indien passanten haar met hinderlijke belangstelling zouden volgen. Het Leidse studentenleven zal een normaal verloop hebben. De aanwe zigheid van prinses Beatrix mag hier op geen invloed hebben. Studierichting. Prinses Beatrix heeft ook geduren de haar studietijd aan het Baarns Ly ceum grote belangstelling getoond voor de sociologie. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat zij te Leiden deze studierichting gekozen heeft. De prinses meent ook, dat zij met de kennis van de sociologie wel licht in haar later leven het meest Zij zal de sociologie combineren met een rechtenstudie. Overigens zal zij weinig gelegenheid hebben ook de colleges van de bijvakken voor de sociologische studie bij te wonen. Zij zal met andere woorden niet aan het totale studieplan van de sociologie deelnemen. Het ligt waarschijnlijk niet in de bedoeling van de prinses alle examens te doen. Zij zal ongetwijfeld, enige tentamina afleggen, wellicht een en kel examen, maar de representatieve plichten, die zij tijdens haar studie behoudt, zullen haar weinig gelegen heid schenken vóór de examens te werken. De prinses, wier representatieve taak in de laatste jaren van haar stu die aan het Baarns lyceum toch al aanzienlijk beperkt moest worden, heeft zich vast voorgenomen, tijdens haar studie aan de Leidse universiteit aandacht aan representatie te blijven schenken. Studieduur. Er bestaan nog geen vaste plannen omtrent de duur van de studie van de prinses te Leiden. Dit hangt te veel van de omstandigheden af. In begin sel echter is een studietijd van drie jaar geprojecteerd. Tijdens haar novi- tiaat zal de prinses met de professo ren spreken over haar studie en de De bijeenkomst in de Pieterskerk voor de eerstejaars is ten einde. Om twaalf uur vanmorgen begaf prinses Beatrix, vergezeld van haar secre taresse, mej. mr. Meurs zich naar het Prytaneum. De foto is gemaakt op de hoek van Rapenburg en Rloksteeg. Voor verslag eerste-jaarsdag, zie el ders in dit blad. in wijkt haar entrée in de Leidse stu denten-gemeenschap niet af van die van andere studenten. Zij is lid van de V.V.S.L. en zal als zodanig de novitiaatstijd doorma ken. Over een voorkeur voor bepaal de subverenigingen van de V.V.S.L. heeft zij zich nog niet uit kunnen spreken, omdat zij uiteraard nog niet op de hoogte is van alle mogelijkhe den. Er bestaat echter een kans, dat zij in universitair verband de ruiter sport zal beoefenen en dat zij ook ge legenheid vindt in Leiden aan haar liefhebberijen zoals boetseren, teke nen, schilderen en beeldhouwen te blijven beoefenen. Ook eindexamen-vriendinnen. Jkvr. Renée Roëll is een van de studiegenoten, die zij ook in Leiden onder haar vriendinnen zal tellen. Re née Roëll die met haar het huis Ra penburg 45 betrekt, zal psychologie gaan studeren. De twee andere vrien dinnen, waarmee zij aan het Baarns lyceum eindexamen gymnasium heeft gedaan, hebben zich ook voor het nieuwe studiejaar aan de Leidse uni versiteit laten inschrijven. In afwijking met haar moeder, die in Katwijk in ,,'t Waelre" verbleef, heeft prinses Beatrix Leiden als haar woonplaats gekozen. Vooral het verblijf op het Rapen burg trok haar aan, omdat het een schilderachtige historische omgeving is en dicht bij de universiteit gelegen is. Zij heeft hiermede het ideaal van de doorsnee-student op het Ra penburg te huizen kunnen verwe zenlijken. Levenslustige studente van Willem van Oranje heeft de Leidse universiteit tevens onwrik baar aan de grondlegging van de Ne derlandse staat geklonken en hier door neemt zij temidden van de ho gescholen in de gehele wereld een bijzondere plaats in. De universiteit werd het symbool van de vrijheid, die Willem de Zwij ger nastreefde. Een band werd toen Prof. Huizinga geeft een merkwaar- Prof. Huizinga geefdt een merkwaar dig bewijs, dat de band blééf bestaan, ook in tijden, dat het Huis van Oran je geen deel had aan de staatsrege ring: de schoorsteenversiering in de senaatskamer van de universiteit, met de beeltenis van Prins Willem als middelpunt, is van 1735. In enige artikelen willen wij schrij ven over de voortdurende binding van het Huis van Oranje met de Leidse universiteit. Nu wederom een prinses van de Oranjes zich voor de studiën aan de Leidse universiteit heeft laten inschrijven,bestaat hier voor een goede aanleiding. Gaarne willen wij alvorens die per in de historie te duiken aller eerst herinneringen wekken aan de studietijd van kroonprinses Juliana. de Leidse universiteit zou gaan studeren, werd bekend gemaakt tij dens een galamaaltijd aan het hof op de verjaardag van de prinses, waar koningin Wilhelmina haar dochter mededeelde, dat haar ouders beslo ten -hadden gevolg te geven aan de wens van de prinses, in Leiden te studeren. Het studieplan voor de prinses ging aanvankelijk niet verder dan één jaar. De bedoeling was het ver werven van wat algemene ontwikke ling door sfudies aan verschillende prinses Juliana alles gewoon mee te I geschiedenis, adat-geschiedenis van maken. Daarom,werd de prinses lid Nederlands Indië, volkenrecht, oud van de V.V.S.L. en zij doorliep ook vaderlands recht en algemene ge- de novitiaatstijd op normale wijze. Prof. dr. A. J. Wensinck, rector mag nificus, schreef haar als eerste in het nieuwe studiejaar Op 21 september 1927 in als: Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Prinses van Oran- je-Nassau, Hertogin van Mecklen burg. Faculteit: rechten, vacantie- adres: Noordeinde 68, 's-Gravenhage. Het had veel moeite gekost de prin ses te overreden zich als eerste te laten inschrijven. Later tekende zij op de collegelijsten zo simpel moge lijk met „J. van Oranje N.M." Zij nam haar intrek in ,,'t Waerle" te Katwijk aan Zee, waar ook haar studievriendinnen mej. M. Michelin, mej. M. Roosebóom en jonkvrouwe L. C. E. de Brouw zich vestigden. Dit groepje vriendinnen had onder stro mende regen Op 19 september door een erepoort van teertonnen en vis netten dit nieuwe verblijf betrokken. De prinses kreeg in Leiden wat zij verlangd had: het was haar ge geven gewoon student te zijn. Met veel enthousiasme wijdde zij zich aan de belangen van de V.V.S.L. Bij zondere belangstelling toonde zij voor het literaire en voor toneelspe len. Al tijdens het novitiaat werd een lied van haar bekroond als het beste jaarlied. Deze beoordeling vond plaats zonder dat de namen der in zenders bekend waren. Het leven aan de faculteiten ging zijn gewone gang. Bij het collegebe- zoek werden alle plichtplegingen achterwege gelaten. De professor vertrok het eerst als de colleges be ëindigd waren en de prinses schaar de zich onder de wachtenden aan hét begin van een college-uur. Alleen een oplettende figuur, de kamerdie naar Rotteveel, die bij de colleges onder het gehoor was, getuigde van iets bijzonders. De prinses studeerde de vakken faculteiten. Het was de wens van Nederlandse Letterkunde, godsdienst- schiedenis. Daarnaast volgde zij pri vaatlessen over Franse letterkunde en over vaderlandse geschiedenis. Na één studiejaar werd besloten de studietijd met één jaar te verlen gen. De prinses zou in dit jaar in enige vakken, die haar bijzonder in teresseerden, een tentamen afleggen. Om haar te leren zich goed in woor den uit te drukken werd een dispuut opgericht, waarvan de leiding werd toevertrouwd aan prof. Huizinga. Dit dispuut kwam om de veertien dagen op ,,'t Waerle" bijeen. Hier werden onderwerpen behandeld als: de Ne derlandse volksaard, de tegenstelling stad en land etc. Ook een derde leer jaar beleefde de prinses nog te Lei den, een jagtr waarin het zeste lus trum van de V.V.S.L. werd gevierd. De prinses heeft in drie i jaar ge toond, dat het haar ernst was met de studie. Daarom rees bij de senaat van de academie de vraag hoe de universiteit de studie met een schriftelijke getuigenis zou bevesti gen. Een officieel examen-diploma kon niet gegeven worden, omdat de prinses geen einddiploma gymnasium bezat. De senaat wilde méér doen dan een enkel getuigschrift afgeven. Hij verleende de prinses de graad van doctor honoris causa. Hiermede bracht de universiteit verdiende eer aan een serieus studente en dank aan haar ouders, die de universiteit het vertrouwen hadden geschonken. De promotie vond plaats op 31 ja nuari 1930; aan al de studenten-ge bruiken werd voldaan: de paarden droegen witte pluimen, men wachtte in „het zweetkamertje" tot de pro motor, prof. dr. J. Huizinga, was binnengegaan. Koningin Wilhelmina, de koningin- moeder en prins Hendrik waren van de plechtigheid getuige. Prinses Juliana aan de ingang van de universiteit In baar promotie tot doctor honoris «ansa. Een hartelijk afscheid van de V.V. S.L.-leden in de vorm van een sere nade op ,,'t Waerle" beëindigde de studietijd van prinses Juliana. Hoe zeer het studentenleven haar na aan het hart is blijven liggen, bewijst zij tijdens haar bezoeken aan de Leidse studentengemeenschap. Meestal ver blijft zij véél langer onder de stu denten dan het programma aangeeft. MIJLPAAL IN NOORDWIJKERHOUT Terwijl op enkele honderden me ters afstand de electrische treinen elk kwartier met een snelheid van meer dan 90 km per uur voorbijraas den, luisterde gisteren de honderd jaar geworden mevr. P. van den NieuwendijkVan Kampen naar de felicitatiewoorden, die namens de Ned. Spoorwegen door de Inspecteur van het Vervoer te Amsterdam, mr. J. A. Jager tot het vroegere perso neelslid werden gericht. „Of eigenlijk", zo zeide mr Jager, „bent U niet bij de Ned. Spoorwegen maar bij de voorloper daarvan, de Hollandsche IJzeren Spoorwegmij. in dienst geweest". Deze maatschappij had juist haar 50-jarig bestaan gevierd, toen de thans honderdjarige op zeven en twintigjarige leeftijd als wachter es bij de overweg in Lisse in dienst trad Toen reden er niet zo veel treinen voorbij en zeker niet zo snel. Op en kele jaren na heeft zij bijna heel haar leven in de nabijheid van de spoor baan gewoond. Zij is getrouwd ge weest met een spoorwegwerker en geniet thans nog van haar pensioen, uitgekeerd door de Spoorwegen. Haar leven was vervlochten met het Spoor. „Daarom zijn de Spoorwegen trots op de honderdjarige". Voor zover mr. Jager kon nagaan is mevr. Van den Nieuwendijk het eerste personeelslid van de Spoorwegen, dat de honderd jaar bereikt. De heer Jager, die vergezeld was van de stationschef van Leiden, de heer A. W. Zwier, bood de jarige een étui met tafelmessen aan, die, zo zei- de hij, voor minstens 100 jaar waren gegarandeerd. Des morgens om 8.30 uur had ka pelaan N. J. Donkers van de St. Vic- torparochie in de woning van mevr. Van den Nieuwendijk de H. Mis op gedragen, waarbij het meisjeskoor van de parochie de gezangen uit voerde. Het moet voor Pastoor L. Brink wel een grote teleurstelling zijn weest, dat hij door ziekte verhinderd was de H. Mis op te dragen. Alleen strenge bevelen van de arts konden verhinderen, dat hij die dag het bed verliet. Zijn gelukwensen echter bracht hij telegrafisch over. Ook de burgemeester en mevr. Van der Weijden kwamen de jarige feli citeren. De burgemeester overhan digde mevr. Van den Nieuwendijk een schriftelijke gelukwens van de koningin. Naast veel familieleden en kennis- n boden ter receptie gelukwensen aan de gemeente-secretaris, de heer J. A. M. Pijnenburg, de heren P. Rij- neveld en B. Zandbergen namens hét Comité Ouden van Dagen, de heer F. van de Wetering, directeur van de Twentsche Bank, de heren J. R. Zon neveld en G. N. Post namens de Coöp. Boerenleenbank, kapelaan Donkers en de leden van het Kerk bestuur der St. Victorparochie en dr. B. C. C. Wösten. Schriftelijke felici taties zonden onder anderen deken J. P. A. Brinkman en kapelaan A. J. C. M. Janssen, oud-kapelaan der paro chie. Een bijzonder aardig moment was het bezoek van de heer G. Bouw meester, die met zijn 93 jaren, op mevr. Van den Nieuwendijk na, dé d,e oudste inwoner van Nóórdwijker- hout is. In de avonduren boden de plaatse lijke muziekverenigingen e,en serena de aan, die de jatöge Jcenhëljjjk veel plezier deed. De belangstelling voor en het me deleven met mevr. Van den Nieu wendijk bleek ook uit een schat van bloemen en fruit, o.a. van het Ge meentebestuur van Noordwijkerhout, burgemeester en mevr.. Van der Weijden, dr K. A. van Praag, de St. Elisabeth- en St. Marthavereniging, de Ned. Spoorwegen te Leiden, de Sociale Bijstand der Spoorwegen te Den Haag, de Twentsche Bank, de Coöp. Boerenleenbank en vele ande ren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5