TUSSEN BALIE e Eerste-jaars - onder wie prinses Beatrix - luisterden naar rede van prof. Van Arkel Leidse raad over de Haarlemmerstraat: HTM mag wel een offer brengen Scherp Opnieuw onderhandelingen Of „aftdere maatregelen" opMacviLem&e matje Ruzie had 'n dodelijke afloop Premieheffing over inkomen tot f 6900 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 „Student zijn is geen eigen verdienste" Onopvallend bevond zich vanmorgen prinses Beatrix onder de nieuwe lingen in de Leidse studentengemeenschap, die de Pieterskerk bevolkten om te luisteren naar wat prof. A. E. van Arkel te zeggen had. De rector-magnificus prof. dr. A. E. van Arkel vergeleek de telkenjare weer nieuw-aankomende studentengeneratie met de bibit, de jonge rijst, die wordt uitgeplant en in staat moet worden gesteld zich tot volle wasdom te ontplooien. De Universiteit kan slechts de voedingsbodem zo gunstig mogelijk maken. Waartoe de groei van de bibit leiden zal ligt niet in haar hand. Zij kan slechts met vertrouwen hopen. Deze vergelijking gaat echter in zoverre mank, dat de nieuwe studentengeneratie de eigen toekomst gedeeltelijk ook in eigen hand heeft. verenigingen, die het vormingsmilieu zijn in dit algemeen-maatschappelijk opzicht, menen dat deze aanpassing snel en grondig moet zijn, zij het dan ook wat (geestelijk) hardhandig. De groentijd en het novitiaat zijn geba seerd op radicale overplanting van de bibit, dus met schoonwassing van hun wortelgestel. Spreker zou niet durven beweren, dat groentijd en novitiaat zonder fou ten zijn of niet voor verbetering in aanmerking zouden komen, maar het grootste deel van de „slachtoffers" zal daarin achteraf veel waardevols zien. Plechtigheid in de Pieterskerk Om die toekomst zo gunstig moge lijk te beïnvloeden is het voor de aankomende studenten nodig te be seffen, hoe bevoorrecht zij zijn op de overgrote meerderheid van hun leef tijdgenoten. Een bevoorrechting die niet het gevolg is van eigen ver diensten, niet het gevolg van een be ter of belangrijker zijn. Het student-zijn geeft dan ook geen rechten maar integendeel ver plichtingen. Prof. Van Arkel wees er op, dat dit universitaire milieu in de eerste plaats niet een (door misleidende be namingen vaak verondersteld)) school milieu is. De universiteit is in de eer ste plaats een centrum van weten schapsbeoefening. De student is der halve ook geen scholier. Hij dient zich niet passief vol kennis te laten stoppen, maar moet in de eerste plaats leren een kritisch oordeel te ont wikkelen, te ordenen en te schiften. Dat omvat heel wat meer dan het aankweken van vakkennis. Prof. Van Arkel onderscheidde in dit verband belangrijke terreinen voor de student: het verwerven van kennis en vaardigheid op vakgebied, het eigen maken van wetenschappe lijke methoden en denkwijzen, het verwerven van belangstelling en al gemeen begrip buiten het directe eigen vakgebied, de ontwikkeling tot een sociaal voelend wezen met be grip voor wat de toekomstige gees telijke ontwikkeling, die in staat stelt een oordeel te vormen over dingen die niet direct tot het terrein van de aardse samenleving behoren. Spreker raadde de aankomende studenten aan, zich tegen een aan passing in het studentenmilieu, dat deze sociale vorming grootdeels in de hand heeft, niet te verzetten, noch deze aanpassing uit te stellen. Groentijd achteraf waardevol De in Leiden bestaande studenten- KORTE golf Op het eiland Lilloen, in een meer bij Stockholm, is een bronzen Boeddhabeeld, dat 1700 jaar oud is, uitgegraven. Dit zou het tweede der gelijke beeld zijn, dat in Europa is opgegraven. Het eerste werd te Ro me gevonden, aldus een bericht van de Unesco. Abbe Pierre heeft koningin Eli zabeth van België twee chèques ge zonden ten behoeve van de gezinnen der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle. De chèques zijn respec tievelijk 200.000 en 37.170 francs (Franse) groot. Tweehonderd geleerden uit 22 landen nemen deel aan een confe rentie in het voormalige pauselijke paleis te Avignon (Frankrijk), die ten doel heeft middelen te vinden om het Latijn weer tot een levende internationale taal te maken. POTLOOD en GEEST ■30 No. 520. Horizontaal: 2. vis, zalm soort, 6. vaarwel, 8. gem. in Gelder land, 10. oorlogsgod, 12. breedte van kledingstof, 13. geluid van een ezel, 14. plaats voor duiven, 16. maan stand, 17. knaagdier, 18. dat is (afk. Lat.), 20. wiel, 21. afkorting van ar gentum, 23. hoge rand langs een dijk of weg, 25. dus (Lat.), 27. meisjes naam, 29. bloeiwijze, 30. zekere vis der Middell. zee. Verticaal: 1. bosvogel, meerkol, 2. tovergodin, 3. reeks, 4. vrouw van Jacob, 5. teken, 7. spoedig, 9. laag vlakte, 11. hevige wind, 12. verheugd, 15. meisjesnaam, 18. reigerachtige vogel, in oud-Egypte vereerd, 19. plechtige gelofte, 21. Turks bevel hebber. 22. vinkachtige vogel, 24. knaagdier, 26. gemalin van de zee god Aegir, 28. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 519. Horizontaal: 1. klok, 4. pats, 8. rijf, 10. bel, 11. on, 12. Eos, 14. na, 15. knots, 17. citroen, 19. Meden, 21. al, 23. rat, 24. mi, 25. nop, 27. pas, 28. stap, 29. nota. Verticaal: 1. krop, 2. lijn, 3. of, 5. A. B., 6. ten, 7. slak, 9. doordat, 12. enter, 13. stoet, 15. kim, 16. sen, 18. gans. 20. Pisa, 22. lot, 24. mat, 26. pa, 27. Po. Deals einddoel van de Universi taire vorming geziene ontwikkeling tot volledig mens is derhalve nog niet compleet, wanneer zij slechts als ele menten bevat het verkrijgen van practische kennis en de ontwikkeling van wetenschappelijk, sociale en mo rele kwaliteiten: daartoe is ook de bezinning, zelfs een overkoepelende bezinning op het religieuse niveau noodzaak. Ook daartoe biedt de Leid se studentengemeenschap ten volle de gelegenheid in organisaties, die in de Christen Studenten Raad samenwer ken. Naast zijn advies, zich aan te slui ten bij studenten-gezelligheidsver enigingen stelde prof. Van Arkel, be kennende zelf ndet tot een confessio nele groepering te behoren, de raad ook deze organisaties te steunen op grond van het feit, dat zij niet als isolerende factor optreden (iri het bij zonder in Leiden) doch bijdragen tot die hoogstnoodzakelijke algemene academische vorming, die de Leidse Universiteit als een van de belang rijkste van haar taken ziet. Openstaande voor alle godsdiensti ge, philosofische en ideologische op vattingen en overtuigingen is het vrij ondoenlijk om een grondslag voor de Leidse universitaire samenleving te vinden, of het zou moeten zijn de spreuk „Praesidium Libertatis", Bol werk van de Vrijheid. Een Vrijheid die steeds weer in de geschiedenis der Leidse Universiteit die van woord en overtuiging betrof. Uiteindelijk wordt deze lijfspreuk de erkenning van de rechten van de mens, een erkenning die afziende van agressiviteit, onderdrukking en heb zucht leidt tot het gebod' der dienende naastenliefde. Telkens zullen allen weer falen bij het inrichten van hun leven naai' een ideaal. Maar dat ideaal kan niet gemist worden. Individueel noch ge zamenlijk kunnen wij het zonder Utopia stellen. Spreker besloot met de wens, dat het de nieuwe studenten gegeven mocht zijn reeds in hun Leidse tijd een stukje, hoe klein dan ook, van dit Utopia te realiseren. Eerste-jaarsdag in de Pieterskerk Vóór de rector-magnificus van de Leidse Universiteit hedenmorgen op de eerstejaars-bijeenkomst in de Pie terskerk het woord kreeg, heeft de praeses facultatum, de heer Th. Stee man, het woord gevoerd. De heer Steeman zei tot de eerste-jaars, dat zij niet zo maar aan een universiteit maar aan de Leidse Universiteit gaan studeren, een universiteit met een aparte stijl en aparte idealen. Op de eerste plaats wordt het Leidse le ven beheerst door de civitas-gedach- te, waarin ligt verankerd de uitdruk kelijke wil tot één zijn. De eerste-jaarsdag is de exponent van deze gedachte. De Leidse Uni versiteit breidt haar armen uit om de eerste jaars te omsluiten. De Kabinetscrisis Gouverneur Van Tilburg op Schiphol De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, oud-wethouder van financiën te Rotterdam en oud lid van de eerste Kamer voor de P.v.d.A., is vanochtend om kwart over vijf op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door de informateur prof. mr. W..F. de Gaay Fortman. Op een onmiddellijk na aankomst gehouden persconferentie kon de gouverneur nog weinig zeggen. „U weet allemaal meer dan ik over de kabinetsformatie", zei hij. Ook de informateur zelf, prof de Gaay Fortman, kon op Schiphol van ochtend slechts zeer weinig over de kabinetsformatie mededelen. „Maar", zo zei hij, „als u weet, hoe moeilijk ik vroeg kan opstaan, en u ziet mij dan hier om vijf uur 's ochtends op Schiphol de gouverneur afhalen, dan blijkt daar wel uit, dat ik de komst van de heer van Tilburg voor de ka binetsformatie van belang acht". Hedenochtend om half elf heeft de informateur prof. mr. De Gaay Fort man de heer J. v. Tilburg, die goed vijf uur tevoren in ons land was ge arriveerd, voor een onderhoud op „het Torentje" ontvangen. Naar zijn woordvoerder te kennen gaf is het te verwachten, dat dit geen kort onder houd zal zijn. Tijdens zijn verblijf in Nederland logeert de gouverneur van Suriname in het Parkhotel te Rotterdam. In de gisteravond gehouden open bare raadsvergadering van Bever wijk heeft de burgemeester, mr H. J. J. Scholtens, medegedeeld dat hij op medisch advies met ingang van 1 december a.s., aan H. M. de Konin gin ontslag heeft gevraagd als bur gemeester van deze gemeente. De heer Scholtens werd in 1895 te Nuenen geboren en is sedert 1933 burgemeester van Beverwijk, nadat hij tevoren enkele jaren werkzaam was als hoofdcommies op het depar tement voor economische zaken te Den Haag. Van 1925 tot 1931 was hij burgemeester van de Utrechtse ge meente Houten. De Leidse raad heeft gistermiddag en -avond weer het hartige Haarlem merstraat probleem aangesneden en is er wederom niet uitgekomen. Aanleiding waren de voorstellen van de heer Meester (P. v. d. A.), die al enige zittingen lang voorzien van praeadvies als tafelrestjes op de tafel van de raadsleden waren achtergebleven. Gisteren wilde men er zich eens doorheen bijten. Van 's middags vier tot zes, met onderbreking voor een geheime zitting en 's avonds van acht tot half tien, heeft men voorstel en praeadvies besproken. De heer Meester kreeg als eerste het woord. Hij kon het praeadvies van de gemeente hier en daar niet volgen. Allereerst voelde hij weinig voor de argumenten van de H.T.M., dat men passagiers zou verliezen, indien er een vereenvoudigde dienst tussen het Stationsplein en de Haven zou wor den ingericht. Een veilige Haarlemmerstraat is wel een paar passagiers waard. ter. Hij kon echter meegaan met de argumentatie van B. en W. in het preadvies, dat zegt, dat het rijwiel- verkeer niet over de Oude Vest ge leid zal kunnen worden. Hij zou de H'straat willen sluiten voor zware vrachtauto's misschien is er een kans de vrachten op enige uren van de dag aan te laten voeren en liever zou hij ook de bussen, die achter elkaar de lengte van een trein krijgen, uit de Haarlemmer straat weren. Hij zou deze liever langs de singels voeren, dat is niet zo gevaarlijk. Op de hoéken van de stra ten die op de singels uitkomen, zou den waarschuwingsborden geplaatst kunnen worden. Weg over Schuttersveld. De heer Meester ontwikkelde nog een ander idee: hij zou een weg wil len laten aanleggen over het Schut tersveld, die het veikeers-circuit voor het viaduct imet de Rijnsburgersingel zou kunnen verbinden, hierdoor zou de gevaarlijke hoek Rijnsburgerweg Stationsweg ontlast worden. Bromfiets en motoren, die op zater dagmiddag de Haarlemmerstraat on veilig maken, zijn eveneens een doorn in het oog van de heer Mees- De heer De Cler, (Prot Chr.) die in een voorstel op spoedige dem ping van de Langegracht had aan gedrongen toonde zich verheugd, dat b. en w. in het preadvies hadden aangetoond ook van de urgentie overtuigd te zijn. Ook college niet overtuigd. In voorzichtige bewoording maak te wethouder Jongeleen in zijn ant woord aan de raadsleden duidelijk, dat ook het college niet overtuigd is door de argumentatie van de H.T.M. over de te wijzigen dienstregeling. Leiden gaat met de directie van de H.T.M. nog voort met de onder delingen. En hierbij mag toch wel gelden dat ook Leiden door het aan leggen van een lus in de trambaan op het Stationsplein, wel eens offers heeft willen brengen. Het verlies van enige passagiers mag niet zo zwaar wegen. Indien de onderhan delingen niets opleveren, aldus de Politieke nawrijving Enige jaren na de bevrijding is het een strafbaar feit geworden een per soon voor N.S.B.'er uit te maken, zelfs al zou hij lid van de N.S.B. of die richting toegedaan zijn geweest. Dat kwam weer eens ter sprake toen maandagmorgen voor de politie-rech- ter te Haarlem een 66-jarige bollen - kweker uit Noordwijkerhout wegens belediging zich moest verantwoorden. Volgens de dagvaarding zou hij „lelijke N.S.B.'er" tegen iemand heb ben gezegd, welke de belediging niet had genomen. Verdachte ontkende de beschuldi ging. Zich helemaal vrij pleiten wilde hij niet. Hij zou wel een opmerking hebben gemaakt, die kennelijk be trekking hield op het politiek ver leden van de aanklager. Verdachte zou woordelijk hebben opgemerkt: „Het is maar goed, dat het geen oor log meer is, anders zou ik bang voor je zijn!" Het behelst wel een insinuatie, maar het is in ieder geval heel wat anders, vond de politie-rechter, welke de verdere behandeling van deze zaak uitstelde tot zeventién september. Veertien dagen en de stukken betalen Drie weken gevangenisstraf en toe wijzing van een civiele vordering eiste de officier van justitie bij de politie-rechter te Haarlem tegen twee opgeschoten jongens uit Haarlem mermeer, die in de nacht van 13 op 14 juli te Lisse een bollenschuur had den vernield, waarbij een schade van ƒ115.werd aangericht. In een bal dadige bui hadden zij met bierflessen de ruiten kapot geslagen. Benevens andere vernielingen hadden zij ook een handkar in een sloot gereden. Politie-rechter mr. Beeling Brou wer legde ieder der verdachten veer tien dagen gevangenisstraf op. Verder werd de toewijzing van het betalen der geleden schade gehandhaaft. wethouder, zal de gemeente genood zaakt zijn andere maatregelen te ne men. Zware vrachtauto's kunnen volgens de verkeerswet alleen geweerd wor den, indien het wegdek dit vereist. De kwestie van het verkeer over de singels is moeilijker dan de heer Meester wel meent, aldus de wet houder. Denkt u maar eens aan de scholen, die aan de singels zijn gevestigd. Ook in dit opzicht zal het college echter nog onderzoekingen doen. De idee voor een weg over het Schuttersveld wordt op het moment in de verkeerscommissie behandeld. Persoonlijk was de wethouder middels de mening toegedaan, dat ook de motoren en bromfietsen op de Haarlemmerstraat een probleem scheppen. Dit gewijzigd inzicht is ontstaan, nadat hij enige malen op zaterdagmiddagen het weggedrag van deze weggebruikers had bestu deerd. Zoals we enige tijd geleden meld den, heeft er op een terrein achter de Willem de Zwijgerlaan een ruzie plaats gehad tussen een chauffeur van een zandauto en de 47-jarige arbeider C. Griekspoor. De laatste kreeg tijdens deze ruzie met een schop een slag op het hoofd., ten gevolge waarvan hij van het zand- talud in de sloot gleed. Naar wij thans vernemen, is het slachtoffer thans in het Academisch Ziekenhuis, waarheen hij vervoerd was, aan de gevolgen van het ongeval overleden. De Katwijkse chauffeur is voor de Officier van Justitie geleid. JUBILEUM VAN DE HEER M. J. BLANGé. Vanmorgen werd ten kantore van Amsterdamsche Bank N.V., al hier, het 40-jarig jubileum herdacht van de heer M. J. Blangé, chef van de afdeling Buitenlandse Wissels. Hij werd met echtgenote, twee zoons en schoondochter door de Di rectie temidden van het gehele per soneel, ontvangen, waarbij aan me vrouw Blangé bloemen werden aan geboden en door een der directeuren de heer E. H. Moens in een warme toespraak gehuldigd waarin tenslotte de hoop werd uitgesproken, dat de. heer Blangé over 10 jaar onder dé- zelfde goede omstandigheden en even vitaal als thans zijn gouden jubileum zal mogen herdenken. Het waarderend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid, met gouden draagpen- ning werd hem overhandigd, even als een enveloppe met inhoud en een persoonlijk geschenk van de directie. De heer J. Martijn sprak namens alle collega's en oud-collega's even eens onder aanbieding van een stof felijk blijk van grote waardering, ter wijl onder hilariteit de heer Blangé werd gedecoreerd met de „gouden ster der goede samenwerking". Als gebruikelijk bij jubilea werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld de rest van de dag in huiselijke kring feestelijk door te brengen. EMISSIE ZUID-HOLLAND OVERTEKEND. De emissie van 5 millioen 4K pet. obligaties van de provincie Zuid-Hol land is dermate overtekend, dat op de inschrijvingen een belangrijke reduc tie zal moeten worden toegepast. Ouderdomspensioen De premie voor het algemeen ouderdomspensioen (6.75 pet.) zal worden geheven over het inkomen tot 6900 gulden. Voor het deel van het inkomen, dat boven 6900 ligt, is dus geen premie verschuldigd. Dit heeft minister Suurhoff zaterdag avond medegedeeld op een openlucht bijeenkomst van de Bond voor Staats. pensionering te Ilpendam. De minister behandelde voor een aandachtig gehoor de belangrijkste punten van de algemene ouderdoms- verzekering. De uitkeringen zullen, als de wet op 1 januari a.s. in werking treedt, 1404 gulden voor een echtpaar en 846 gulden voor ongehuwden bedra gen. In de wet waren als uitkeringsbe dragen 1338 gulden en 804 gulden genoemd, maar door de stijging van het loonpeil gedurende de afgelopen maanden met meer dan 3 percent is een verhoging nodig geworden. GROTE ZOMERAVOND WANDELTOCHT. De ontwikkelings- en ontspannings vereniging „De Stalen Band" orga niseert in samenwerking met d< wandelgroep van het „Veteranen Le gioen Nederland", afd. Leiden een grote zomeravond wandeltocht, wel ke gehouden zal worden op woens dag 5 september a.s. Gezien de grote belangstelling hiervoor, is de gelegenheid openge steld om aan de start in te schrijven. Gestart wordt om 18.0019,00 uur vanuit „Oud-Hortuszicht", Witte Singel 59. De afstanden voor deze avondtocht zijn 10, 12,5 en 15 km. INSTUIF „JONG NEDERLAND" De Instuif R.K. Jong Nederland opent op zaterdag 8 september a.s. op feestelijke wijze haar nieuwe sei zoen. Alle Instuif-avonden worden gegeven in het Leonardushuis aan de Haagweg tegenover de kerk. Zo ook deze avond, die begint om 8 uur pre cies en waaraan medewerking wordt verleend door het VERI-orkest. Burgerlijke Stand Geboren: Antoon zn van J. D. Kuy- pers en G. C. Middeldorp. Taco Pie- ter zn van B. P. Hegeman en S. Oele. Inge Ymkje Paulette dr van W. Boo- gert en Y. Stormer. Elizabeth Geer- truida dr van J. B. Sloos en J. Koet Adriaan zn van M. Noort en M. Ver does. Akke dr van W. de Mooy en E. M. Jansen. Maria Elizabeth dr van H. J. Zwart en M. Wissink. Jan Dirk zn van A. Roest en C, N. Koster. Benjamin Richard zn van J. Th. Se- meyns de Vries van Doesburgh en D. J. C. Wesseling. Annette dr van K. K. Pelt en A. Tegelaar. Elizabeth Christina Maria dr van J. H. v. d. Fits en H. M. van Leeuwen. Geer- truida Hester dr van A. Eriks en M. Zonneveld. Yvonne dr van A. Brou wer en C. Bey. Overleden: W. Oliemans, man 35 jr. J. C. van Velzen, wednr 82 jr H. Savelkoul man 66 jr. J. C. Schrijver, huisvr. V. Ranselaar 70 jr. J. P. van Schravendijk, man 95 jr. Getrouwd: J. G. B. Krabbendam en J. G. C. Boterenbrood. H. Stikke- lorum en C. M. de Vries. I. Onder water en J. J. Neuteboom. C. Broek hof en A. Blansjaar. J. M. W. Doove, en M. Th. Devilee. De prinsessen Margriet en Marijke zijn van hun vakantie in Zwitserland teruggekeerd. Zij kwamen gister avond in gezelschap van haar ver zorgster mëj. A. Broers op het vlieg veld Schiphol aan. SASSENHEIM FRANSMAN VERONGELUKT Zondagmorgen is ter hoogte van het Klinkerbergerviaduct een tra gisch ongeval gebeurd waarbij een 18-jarige Fransman uit Straatsburg om het leven is gekomen. Om ongeveer 8.15 u. kwamen twee Franse werkstudenten per bromfiets uit de richting Den Haag. Door on bekende oorzaak raakte een der jon gelui in een langs het fietspad lopen de sleuf tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Hij viel daarbij met zijn hoofd tegen een betonnen pilaar van het viaduct. Dr. Klep constateerde een hersen schudding en achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk. Een uur daarna is het slachtoffer aan de gevolgen over leden. VOORSCHOTEN S.V.L.V. KLAAR VGOR HET NIEUWE SEIZOEN Voetballend S.V.L.V. heeft orde op zaken gesteld en zich gereed gemaakt voor het nieuwe seizoen tijdens de jaarvergadering van gisterenavond in het R. K. Verenigingsgebouw. Voor zitter L. J. v. Aken herinnerde in zijn inleidend woord aan de spannende slotfase van de afgelopen competitie, waarin de vereniging promotie op het nippertje ontging. Alle hoop is nu weer gevestigd op het komende seizoen, waarin weer alle krachten zullen worden ingespannen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. M. Janssen, bleek dat het aantal leden thans 176 bedraagt en de ver eniging 124 donateurs telt. Een acht tal jeugdleiders verwierf het afgelo pen jaar het Bondsdiploma. De belangstelling voor voetbal in Voorschoten wordt steeds groter. Een bewijs hiervan is de grote recette van de wedstrijden van de afgelopen com petitie. Het boekjaar kon daardoor met een vrij gunstig saldo worden af gesloten, deelde de secretaris, de heer H. Ph. Vogelezang mee. De bestuurs verkiezing had tot resultaat dat de he ren Kneijber, Vogelenzang en Niers man werden herkozen met algemene stemmen, terwijl de vergadering het ook niet nodig vond in de elftallen- commissie een wijziging aan te bren gén. Voor de rondvraag bleek weinig belangstelling te bestaan en omdat het nog vroeg was, heeft men het zich daarna nog maar gezellig ge maakt. S.V.L.V. WON EERSTE PRIJS OP H.V.S.-TOERNOOI. Op het zondag gehouden HVS- toernóoi te Stomp wijk heeft SVLV, ondanks 4 invalsters, de eerste prijs behaald. De eerste wedstrijd, die de dames speelden was tegen HVS. Deze strijd eindigde gelijk, waarna werd beslist met 13 meter-worpen. Dit le verde voor SVLV de overwinning op. De tweede wedstrijd moest worden gespeeld tegen HLV om de eerste en tweede prijs. Het was een spannende strijd, waarbij SVLV als winnaar eindigde. Hierna werden de prijzen uitgereikt en werd SVLV beloond met een zeer fraaie beker voor deze mooie prestatie. KATWIJK Oranjefeesten De maandag war dus bepaald voor de openluchtfilm avond, die in de tuin achter de St. Jozefschool of bij ongunstig weer in het Parochiehuis zou worden gege ven. En zowaar, ook nu was het weer de feestelingen 'gunstig gezind, want het was voor dit nummer mooi weer, waardoor de belangstelling hiervoor zeer groot was en men zich kostelijk geamuseerd heeft. En heden, dins dagavond begint de Braderie op de Commandeurslaan, waarvoor veel deelnemers staan ingeschreven. ROEKELOOS IN DE NACHT GEREDEN. Een ambtenaar uit Wassenaar, had in de nacht van 16 juni op een zeer zondei'lingè wijze met zijn auto on der Oegstgeest gereden. Na slinge rend over de rijksstraatweg gereden te hebben, was hij met 70 km. snel heid een bocht doorgereden en via een grasberm op de trambaan van de gele tram Leiden—Den Haag om geslagen. Zonder verder naar zijn auto om te kijken, was hij naar huis gegaan, en na gebruik van cognac en een slaapmiddel was hij naar bed gegaan. Hij had pas de volgende morgen dè politie hiervan kennis ge geven, dat zijn auto op de trambaan lag, met afgeslagen linkerwiel. Ver dachte gaf voor dat door een breuk in de stuurinrichting de auto onbe stuurbaar was geworden, maar een opperwachtmeester bij de rijkspolitie verklaarde dat de breuk na het om slaan van de auto was ontstaan. De ,.v. kantonrechter, M. v. d. Brink, veroordeelde verdachte tot 100, boete of 40 d. ALLES VOOR EIGEN GEBRUIK? Een verlofhouder uit Noordwijk stond terecht, omdat op 12 juni in zijn verlofzaak alcoholische dranken voorradig waren geweest. Niet min der dan 24 flessen sterke drank wa ren door de politie in beslag geno men. Verdachte, die verlof B heeft, ontkende dat deze dranken in zijn verlof zaak (cantine) aanwezig ge weest waren. Verdachte verklaarde dat alles voor eigen gebruik bestemd was. De pl.v. kantonrechter, mr. v. d. Brink, veroordeelde verdachte tot 20,en 10,boete of 8 en 4 d. met verbeurdverklaring der 24 in beslag genomen dranken. ONVRIJWILLIG EEN NAT PAK GEKREGEN. Een Leidenaar stond terecht, om dat hij op 26. juni op de Oude Vest met zijn wagen de 14-jarige A. Ver mond, die aldaar met zijn fiets pas seerde, in het water gereden had, waardoor zijn costuum bedorven was. Uitspraak 25,boete of 10 d. 6n toewijzing civ. vordering a 65, INPLAATS NAAR SCHOOL ƒ320,— VERDIEND. Een winkelier uit Noordwijkerhout had zijn zoon inplaats naar school te sturen, laten werken waarmee hij 320,had verdiend. De vorderin gen van het kind waren slecht, hij was 3 jaar in dezelfde klas blijven zitten. Het O.M. die 70,boete of 30 d. eiste vond het meer dan treurig. Uitspraak 40,boete of 20 d. ZONDER RIJBEWIJS. Een groot aantal personen, die zonder rijbewijs een auto of motor rijwiel hadden bereden, kreeg 15, boete of 8 d. met teruggave van de in beslag genomen auto of motor rijwiel. GEEN LUISTERVERGUNNING. Een aantal personen uit Leiden stonden terecht omdat zij clandestien naar de radio geluisterd hadden. Uit spraak 15,boete of 6 d.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2