3)e CcidócSoii^cmt Besprekingen te Cairo in een binnenkamersfeer De Sphinx laat Menzies praten Parijse beurs maakt zich niet zenuwachtig De toestand in Algiers Anti-negerrelletjes in de Verenigde Staten Japanners willen groter zijn Levenspeil in Amerika Zal je overkomen! Ned. vrouwen in Priok gearresteerd Geen spoor van ontvoerde baby Het weer blijft onbestendig DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13898 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., 12.35 p. mnd„ 17.— p. kwart. Franco p.p.17.40 - Advertenties: 17 et. p. mm. Teietoontje» 1.50 MENZIES vond de ontvangst onprettig Te Cairo zijn gisteren de besprekingen tussen president Nasser van Egypte en de commissie-Menzies over de crisis om het Suezkanaal begon nen. Premier Menzies van Australië drong er op aan dat de onderhandelin gen in een objectieve geest en niet in een sfeer van vijandigheid gevoerd zouden worden. Nasser was in een goede stemming en lachte toen hij de leden van de commissie ter verwelkoming de hand schudde. Het eerste onderhoud begon om elf uur en duurde 35 minuten. Menzies diende officieel het plan van de achttien landen van Londen voor een internationaal beheer van het Suezkanaal in. Verder werd alleen over procedurekwesties gesproken. Tijdens de tweede bijeenkomst, die gister avond plaats had en 70 minuten duurde, lichtte Menzies het voorstel toe. Na afloop zei hij: „Tot dusver ben ik alleen aan het woord geweest". Medewerkers van Menzies heb ben verteld, dat de Australische pre mier „geschokt" was door de wijze waarop de Egyptische regering hem zondag bij zijn aankomst in Cairo heeft ontvangen. Menzies had ver wacht, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken op het vliegveld aan te treffen, maar er was alleen de chef van het protocol. Hij verwacht te verder begroet te worden door een officier uit de omgeving van pre sident Nasser, maar dit geschiedde door de gouverneur van Cairo. Ook vond premier Menzies het niet aan genaam, dat de Egyptische politie niet had willen verhinderen, dat hij, toen hij uit het vliegtuig stapte, werd bestormd door verslaggevers en fotografen. Premier Menzies maakte een ver stoorde indruk toen hij zijn handte kening plaatste in het register van het paleis van de president, aldus wordt gemeld. Na de eerste bijeenkomst zei Men zies tot verslaggevers, dat gespro ken was over de procedure en dat besloten was 's avonds een begin te» maken met de behandeling van de eigenlijke kwestie. Verder zei de Australische premier dat niet verwacht wordt, dat er da gelijks een communiqué over het verloop van de onderhandelingen zal worden uitgegeven. De besprekingen moeten in de rustige, vertrouwelijke sfeer en in de vriendschappelijke geest worden gevoerd, die bij de eer ste bijeenkomst zijn gebleken, aldus Menzies. Nassers voornaamste politieke raadgever, luitenant-kolonel Ali Sa- bri, die de besprekingen bijwoont, wilde maandagavond geen enkel commentaar geven. „Het spijt mij. Wij zijn overeen gekomen, dat gedurende de beraad slagingen niets zal worden ARRESTATIES IN EGYPTE. Het hoofd van de Egyptische voor lichtingsdienst heeft maandag mee gedeeld, dat er dertig arrestaties zijn verricht i.v.m. de zogenaamde „spio- nage-groep Swinburn". Volgens hem behoorden de gear resteerden tot „verschillende natio naliteiten." Op Cyprus zijn gisteren opnieuw militaire voorraden gelost van zeven pas aangekomen vrachtvaarders. Drie van de schepen waren Franse, vier Britse. De Franse voorraden zijn gezonden ter voorbereiding van de komst van duizenden Franse militai ren. De Britse luchtmaarschalk Sir Claude Pelly, die zondag het com- De politie heeft maandag een cor don getrokken om het Mohamme daanse stadsdeel (Casbah) in Algiers met het doel de steeds toenemende aanvallen van opstandelingen de kop in te drukken. In de afgelopen veertien dagen zijn vanuit dit stadsdeel dertien aan slagen gepleegd op Franse kolonisten en Algerijnen. Volgens officiële cijfers zijn in de periode van november 1954 tot 1 augustus van dit jaar 363 Franse bur gers en 2.720 Mohammedaanse bur gers door rebellen gedood. In Clinton, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn wederom moeilijkheden ontstaan tengevolge van het feit dat nu elke Amerikaanse school openstaat voor blanken en negers. Op de foto ziet men een neger-student van de Clinton-universiteit die een plein in de nabijheid van de hogeschool over steekt en door jong en oud wordt uitgejouwd en nagewezen. Te zijner bescherming wordt hij begeleid door een politie-officier (midden). terrein. Een kleurling heeft hier na melijk een huis gehuurd in een wijk, waar tot nu toe slechts blanken woon den. Tweehonderd verontwaardigde blanken hebben voor zijn deur gedefi leerd., met stenen gegooid en spandoe ken ontplooid, waarop stond „Geen nikkers in deze buurt". Aan een boom werd een (neger)strOpop opgehangen. De kleurling zelf stond al die tijd achter een gesloten raam met een ge. laden geweer aar» de voet. Toen de betogers naar zijn huis opdrongen, opende hij het raam en schoot vóór hen in de grond. Even later kwam een opgeschoten jongen aanrijden en wees op een gat in het dak van zijn auto, dat hij er naar alle waarschijn lijkheid zelf in had gemaakt. „Kijk eens, wat die nikker met mijn wagen heeft gedaan", riep hij. De menigte hief daarop een nieuw geloei in köor aan en uitte allerlei dreigementen, die echter niet in daden werden om gezet. Al die tijd stonden twee poli- tie-agenten als toeschouwers het spektakel te bekijken zonder een hand uit te steken. Clinton lijkt een bezette stad Clinton in Tennessee (Amerika) biedt de aanblik van een stadje, waar revolutie broeit. Aan de rand van de stad staan tien tanks en een aantal pantserwagens opgesteld, klaar om bij alarm de straten in te rijden. De twee bataljons van de Nationale Garde, die ter versterking zijn aangetrokken, zijn al herhaaldelijk in de stad ver schenen om de orde te herstellen. Tweehonderd gardisten hebben het gemeentehuis bezet en bivakkeren op het plein ervoor in volle wapenrus ting met de bajonet ophet geweer. Vrachtwagens met scherpe zoeklich ten rijden in de avonduren door de straten en houden hun stralenbundels op de menigte gericht. De wanorde lijkheden zijn sinds zondagavond be perkt gebleven tot baldadigheden. Ondertussen heeft Texas er een an der anti-negerfront bij gekregen in Forth Worth, ditmaal op particulier mando over de Britse strijdmacht in het Midden-Oosten heeft overgedra gen aan luchtmaarschalk Hubert L. Patch, omdat hij met pensioen gaat, heeft naar officieel is bekendge maakt, besloten voorlopig op zijn post te blijven vanwege de Suezcri- iis. Pelly zal het commando de vol gende twee weken blijven waarne men, terwijl Patch een rondreis zal maken langs de basissen in Jordanië, Libië, Irak en Cyprus. AANDELEN PRIJSHOUDEND. De noteringen van aandelen Suez- kanaalmaatschappij bleven maandag op de Parijse effectenbeurs stabiel op het niveau van vrijdag, hetgeen de algemene mening weerspiegelde, dat er „niets zal gebeuren" als recht streeks resultaat van de besprekin gen tussen Menzies en Nasser. Invloedrijke figuren uit het be drijfsleven zijn van mening, dat er in de naaste toekomst geen kracht gebruikt zal worden, om een oplos sing voor de Suezkanaalcrisis te vinden, tenzij een nieuwe uitdaging door de Egyptische autoriteiten plaatsvindt. Zij zijn van mening, dat vermoedelijk de diplomatieke fase van de crisis nog lange tijd zal voort duren. Drie Japanse ambtenaren zijn maandag te Sydney in Australië aan gekomen om een onderzoek in te stellen naar de tarweverbouw in het kader van een proefneming om de Japanner groter te doen worden door zijn voeding een Westers ka rakter te geven. Een van de leden van deze com missie van drie, het parlementslid Nakadjina, zei, dat er bijde Japan ners op wordt aangedrongen minder rijst en meer tarwe en vlees te eten. Aan Japanse scholieren wordt gratis brood verstrekt. Men verwacht, dat deze wijziging in de voeding tot gevolg zal hebben, dat de Japanner groter en sterker zal worden. De ambtenaren zullen zeven we ken in Australië blijven. BEST BAANTJE. De oliebron in Perzië spuit nog Steeds en elke dag gaan duizenden vaten olie verloren. Gelukkig is de Amerikaanse olie-deskundige Kenely thans aan het werk gegaan om de oliestroom te bedwingen. Een goed kope kracht is hij niet, want zijn loon is vastgesteld op 2400 dollar per dag. Bovendien werd voor hem een ver zekering gesloten van 100.000 dollar per jaar. Het door Kenely uitgewerkte plan om de put in bedwang te krijgen, be staat uit drie fasen. Allereerst zal het metalen geraamte boven de ope ning van de put worden weggeno men. Daarna zal de temperatuur van 80 gr. van het ontsnappende gas on der controle worden gebracht. Deze temperatuur belet de ingenieurs hun werk te verrichten. De derde fase zal zijn het onder controle brengen van de uit de put stromende olie met behulp van van een reusachtige af- sluitkraan. Kenely heeft verklaard dat hij hoopt binnen een week te slagen, Nog nooit in tijden van oorlog of van vrede is het peil van de Ameri kaanse economie zo hoog geweest. Er zijn thans 5y2 miljoen mensen meer aan het werk dan vier jaar geleden, toen Eisenhower president werd. Dit is meegedeeld door de Ameri kaanse minister van Arbeid, James P. Mitchell, in een rapport aan Eisen hower. Het rapport vermeldde ver der, dat de gemiddelde fabrieksarbei der in de V.S. thans 13 dollar (onge veer 50 gulden) meer verdiend dan vier jaar geleden. Van een jeugdige boerin uit Kon- ja in Centraal Anatolië, wordt ver teld, dat zij kort geleden door een beer is ontvoerd en gevangen gehou den. Op zekere dag, toen zij op de ak ker bezig was, voelde zij eensklaps een hevige slag in haar rug, die haar ter aarde wierp en haar het bewust zijn deed verliezen. Weer bijgeko men kwam zij tot de ontdekking, dat zij zich in het hol van een beer bevond. Zij poogde te vluchten. Dj-ie dagen lang belette de beer haar dit. Het dier werd tenslotte door boeren, die een klopjacht hadden georgani seerd, gevonden en gedood. Volgens een relaas van de jonge boerin aan het Istanbulse avondblad „Aksam" heeft de beer haar tijdens haar gevangenschap met' zorgen overladen en met honing gevoed. TRAMTARIEF WAS TE HOOG. Een woedende menigte van onge veer 500 mensen heeft in Napels twee tramwagens met stenen bekogeld uit protest tegen verhoging van de ta rieven. De politie heeft de mensen uiteen gedreven. Twee demonstranten moes ten in het ziekenhuis worden opge nomen. Elf andere personen, onder v/ie twee employé's van de tram- maatsohappij en negen passagiers, ontvingen eerste hulp. Drie Nederlandsen, mevr. Th. We ner, juffrouw T. E. Wener en mevr. Muller, die in Surabaja aan boord waren gegaan van de „Johan van Oldenbarneveldt", met bestemming Nederland, zijn door de politie ge arresteerd, toen het schip gister de haven van Tandjung Priok aandeed. Zij worden ervan beschuldigd be trokken- te zijn in een oplichtings zaak in Surabaja, aldus is heden in Djakarta verklaard. Haar zaak is nog in onderzoek. De „Johan van Oldenbarneveldt" is inmiddels naar Amsterdam ver trokken. WERVELSTORM OVER FORMOSA. Een wervelstorm, die door meteoro logen met de naam Dinah" wordt aangeduid, heeft gisteren Taipeh, de hoofdstad van Formosa, getroffen. De schade wordt op miljoenen dol lars geschat. Eén persoon verloor het leven. Door de windstoten met een snel heid van 160 km per uur werden op het vliegveld verscheidene vliegtui gen tegen elkaar gesmeten en ge heel vernield. De wervelstorm beweegt zidh in de richting van de Chinese kust, ter hoogte van de provincies Foekien en Tsjekiang. EEN SLECHT WIJNJAAR. Volgens voorspellingen over de komende Franse wijnoogst zullen dit jaar de Franse wijnen duurder zijn, minder góed smaken en minder overvloedig zijn dan anders. .Dit is hoofdzakelijk het gevolg van ae vorst in de afgelopen winter, doch de kille zomer he§ft de zaak nog ver ergerd. Volgens vertegenwoordigers van de wijnproducenten zal het slechte weer Frankrijk waarschijnlijk 8 mil joen hectoliter wijn kosten. De to tale wijnoogst zal naar verwacht wordt ongeveer 52 miljoen hectoliter groot zijn. De laatste weken is de wijnprijs reeds sterk gestegen door de verwachte kleinere produktie. De spoorwegen in Italië beproe ven op het ogenblik een nieuw idee, waarbij automobilisten met hun auto de trein kunnen inrijden ei de plaats van bestemming er uit kunnen rijden. Schilderij voor Heusdens raadhuis De Brabantse kunstschilder Arnoud Paashuis bij het door hem vervaardigde schilderij van H.M. de Koningin bestemd voor het nieuwe raadhuis van Heusden, dat op 11 september door de koningin zal worden geopend. Het 2.30 X 1-30 m. metende doek is vervaardigd naar schetsen, die de schilder indertijd op paleis Soestdijk heeft gemaakt. De archeoloog prof. Rudolf Egge heeft maandag in Klagenfurt mee gedeeld, dat er op de berg Magdale- na ten noorden van Klagenfurt een grote Romeinse tempel is ontdekt. Men is vaxl mening, dat deze tem pel een van de grootste van Europa is. Delen van de tempel bestrijken een oppervlakte van 3000 vierkante meter. Al tien jaar lang verricht men archeologisch onderzoek op de ze berg. Te Foggia (Zuid-Italië) zijn maandag zes en twintig bruilofts gasten wegens voedselvergiftiging in een ziekenhuis opgenomen. De bruid en bruidegom hebben eveneens ver giftiging opgelopen. Grote tragedie 'n lege wagen Op de foto ziet men brandweerlieden die de lege kinderwagen opladen waaruit de zes weken oude Synthia Rutoio werd gestolen in een warenhuis te Hamden in de Amerikaanse staat Connecticut op het moment dat de moeder lunchte in de snackbar van het warenhuis. De ouders van de ontvoerde baby Cynthia Ruotolo uit Harnden (Con necticut) blijven voor radio en tele visie vurige beroepen doen op het ge weten van degene hoogstwaar schijnlijk een vrouw die hun kind uit de voor een warenhuis staande kinderwagen heeft meegenomen. De politie heeft met haar uitgebreid on derzoek niets bereikt en geeft toe, dat in feite haar®enige hoop gevestigd is op het geweten van de dief of die vegge. De omroeper en nieuwslezer Dick Galiette van een radiostation te New Haven in Connecticut is sinds zondag avond vijf keer door dezelfde vrouw opgebeld. De vrouw heeft niet ge zegd, dat zij de baby had, maar wel de indruk gewekt dat zij het kind zou kunnen hebben. De depressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse Kanaal was gelegen, trok al opvullende naar Midden-Engeland. Een randstoring van de depressie, waarin enkele buien voorkomen, naderde vanmor gen het zuidwesten van het land. Voor de Golf yan Biscaye ligt een nieuwe Oceaanstoring, die zich in de richting van Zuidwest-Engeland be weegt. Het regengebied van deze de pressie, zal waarschijnlijk reeds mor gen in de loop van de dag ons land bereiken. De grenslijn tussen de koude lucht boven West-Europa en de warmere in het oosten, liep vanmorgen van Polen via de Balkan naar Italië. Westelijke winden drijven de war mere lucht steeds verder naar het oosten terug. Mr. Arn. J. d'Ailly heeft H. M. de Koningin verzocht hem per 1 januari 1957 ontslag te willen verlenen uit zijn ambt als burgemeester van Am sterdam. De leden van de Amsterdamse ge meenteraad hebben vanochtend per post .de mededeling van dit besluit van mr. d'Ailly ontvangen. Daarin wijst de burgemeester erop, dat het na een ambtsperiode van 10 jaar mogelijk moet zijn door het be noemen van een opvolger nieuwe en frisse invloeden naar voren te doen komen. Mr. d'Ailly werd op 1 oktober 1946 benoemd tot burgemeester van de hoofdstad. Zes jaar later volgde zijn herbenoeming, zodat zijn ambtster mijn officieel Op 1 oktober 1958 zou eindigen. Voor zijn benoeming tot burgemeester maakte mr. d'Ailly deel uit van de directie der Nederlandse Bank. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). REGEN. I Veel bewolking met tijdelijk 5 regen. Weinig verandering in 2 temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot ma- tige, later matige tot krachtige 2 wind tussen zuidoost en zuid- j west. Hoogwaterstanden 5 Sept. 3.20 v.m.; 3.50 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel 20 C. KOPENHAGEN half bew. 21 ABERDEEN motregen 11 LONDEN geheel bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS geheel bew. 18 BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE half bew. 20 NICE onibew. 25 BERLIJN onbew. 28 FRANKFORT mist 16 MüNCHEN mist 20 ZüRICH nevel 14 GENèVE zwaar bew. 19 LOCARNO half bew. 21, WENEN zwaar bew. 32 ROME nevel 34 AJACCIO licht bew. 21 MALLORCA onbew. 26 Korreltie

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1