SteftziebeGou/fca/nt Pauselijke radio-boodschap sluit Keulse Katholiekendag 1" Paus waarschuwde tegen valse coëxistentie Avondlijke procecsie op de Rijn Pech bij Kabinetsformatie De Nederlandse baggermolens in het Suez-kanaal VERZOEK AAN DE BURGERIJ NASSER WIL WEL PRATEN MAAR NIET ONDERHANDELEN „Het is bittere ernst", zegt min. Menzies Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13897 Praten of onderhandelen in Cairo? Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes^ 1.50 „De Katholieken over de gehele wereld kunnen door hun eenheid in het geloof en in de Kerk een geweldige kracht worden voor de vestiging van de vrede, ook de sociale vrede", aldus de H. Vader in een radioboodschap welke hij zondagmiddag ter sluiting van de 77ste Duitse Katholiekendagen aan Katholiek Duitsland heeft gericht. Het thema van de Katholiekendag volgend, belichtte de H. Vader vooral de Kerk als teken Gods onder de volkeren in deze tijd. Nadrukkelijk wees Z.H. op de zware kerkvervolging, waarbij de tegen standers der Kerk middelen gebruiken zoals nog nimmer een kerkvervolger in vroeger tijden heeft gedaan. De Paus spoorde de gelovigen in de vrije landen aan, zich bewust te blijven van het gevaar, dat de tegenstanders van geloof en Kerk opleveren, en waarschuwde opnieuw voor het drog beeld van een valse coëxistentie. De boodschap van de Paus was het besluit van de slotbijeenkomst van de 77ste Duitse Katholiekendag in het stadion in Keulen-Muengersdorf. De bijeenkomst werd bijgewoond door 800.000 a 1.000.000 personen. DE KERK DWINGT NIEMAND. „De kerk dringt niemand haar lidmaatschap op, doch zij eist ook voor zichzelf dezelfde vrijheid, name lijk om volgens haar beginselen en wetten te kunnen leven, haar gelovi gen te kunnen verzorgen en de bood schap van Jezus Christus openlijk te kunnen verkondigen. Dit is waarlijk haar onmisbare basis voor eerlijke coeëxistentie". De Kerk biedt een houvast zonder de mens in een totalitair systeem te dwingen. Nadrukkelijk wees de Paus ten slotte op de bijdrage der Kerk tot de vorming van de sociale ordening. De Katholieke Kerk, aldus de H. Vader kan er trots op gaan, dat zij op enor me wijze heeft bijgedragen tot het goede in het sociale leven. „Dat zij alleen het sociale probleem zou kun nen oplossen, heeft zij nimmer be weerd". SACRAMENTSPROCESSIE OP DE RIJN. Zaterdagavond had zich een menig te van rond een miljoen mensen aan de oevers van de Rijn verzameld, waar een scheepssacramentsprocessie met 11 schepen was georganiseerd. Alle andere verkeer op de Rijn lag stil. Onder luid orgelspel vertrok om zes uur de Sacarmentsgroep uit de Dom. Een lange rij van kardinalen en 'bis schoppen begaf zich naar het veel kleurig gepavoisseerde Sacraments schip, de „Cecilie". Op het voordek was het Sacramentsaltaar opgesteld, overhuifd door een oranje baldakijn. Hier knielden neer kardinaal Piazza uit Rome, kardinaal Wendel uit Mün- chen, kardinaal Frings uit Keulen, de apostolisch nuntius in Duitsland mgr. A. Muench. Op het achterdek, dat met ontelbare veelkleurige lampjes was verlicht, flankeerden een hon derdtal misdienaars met brandende kaarsen de daargezeten bisschoppen, abten en prelaten. Om half zeven stak de met denne- groen versierde „Cecilie" van wal en zette koers naar de Muehlheimer- bruecke, waar de andere schepen in lange formatie gereed lagen. Onder doodse stilte gaf kardinaal Piazza hier de eerste zegen met het H. Sacrament, terwijl alle schepen de vlaggen stre ken. Vandaar ging het stroomop waarts naar Bayenthal Guertel. Het indrukwekkende schouwspel werd geheel door televisie-camera's opge nomen. Op de oevers volgden de honderd duizenden met intense aandacht het voorbijvaren der schepen. Achtereen volgens gaven de kerkelijke hoog waardigheidsbekleders de zegen met het Allerheiligste, terwijl telkens de klokken van alle kerken in Keulen luidden. Egypte laat ze niet vertrekken Sedert acht dagen liggen zoals bekend twee baggerschepen, ver schillende schuiten en pontons van een Nederlandse baggermaatschappij in h$t midden van het Timsah-meer voor anker, vlak tegenover de haven van Ismailia waar zij vastgehouden worden na baggerwerken in de „Ka- bret"-arm tussen de twee Bittermeren verricht te hebben. De Egyptische overheid schijnt vastbesloten te zijn, het Nederlandse materieel vast te houden, totdat een voor haar gunstige beslissing zal zijn bereikt. Ibrahim Zaki, de Egyptische onder staatssecretaris voor openbare wer ken, heeft verklaard, dat reeds vóór de haasting van het kanaal een con tract met de Nederlandse baggermaat schappij was afgesloten om een deel van het kanaal tot 35 voet diep uit te baggeren. Dit werk wordt op an dere plekken verricht door een Italiaanse en een Belgische maat schappij. De Belgische en Italiaanse aannemers zetten hun werk voort, aldus Zaki, maar dit wordt nutteloos, als de Nederlanders weg gaan. „Onder deze omstandigheden", al dus Zcfki, „zouden wij er direct van beschuldigd worden, niet in staat te zijn het onderhoud en de verbetering van het kanaal te verzekeren". Zaki zei te hopen, dat de Nederlanders als- nog bun werk zullen voortzetten. Gouverneur J. van Tilburg. De twaalfde week van de kabi netscrisis begint met een dag vertra ging in de besprekingen, welke de informateur prof. mr De Gaay Fort man voert. Gisteravond zou de heer J. van Tilburg, gouverneur van Su riname, die voor een onderhoud was uitgenodigd, op Schiphol arriveren, maar wegens een technische storing aan het vliegtuig, waarmede de gou verneur onderweg was, zal de heer Van Tilburg niet voor vannacht één uur in ons land kunnen arriveren. Zo mogelijk zal de informateur mor gen het beoogde onderhoud met hem hebben. Gistermiddag heeft de heer De Gaay Fortman hier ter stede nog een onderhoud van een uur gehad met mr J. Cramer, Commissaris der Ko ningin in Drenthe en voordien lid van de Eerste Kamer, waar hij zit ting had voor de P.v.d.A. Hedenmorgen om half twaalf heeft de informateur een bezoek ge bracht aan mr J. R. H. van Schaik, Minister van Staat en lid van de Raad van State. Naar de woordvoer der van de informateur mededeelde moeten deze beide bezoeken nog in de oriëterende sfeer worden gezien. 37 MIJNWERKERS TE MARCINELLE BEGRAVEN Zondagochtend zijn in totaal 37 slachtoffers van de mijnramp te Mar- cinelle ter aarde besteld. Te Marcinelle werd in de open lucht een uitvaartdienst gehouden voor 36 slachtoffers, onder wie twin tig Italianen, drie Belgen, een Duit ser en een Hongaar. De overige elf heeft men niet kunnen identificeren. De plechtigheid werd bijgewoond door drie Belgische ministers en de Italiaanse ambassadeur in België. Eén mijnwerker werd te Farcien- nes volgens de protestantse ritus ter aarde besteld. Autobus stortte in ravijn Een autobus met 25 passagiers is zaterdag bij Vicenza (Italië) van een bergwand af in een 300 meter diep ravijn gestort. Dertien personen kwa men om het leven, elf werden ernstig gewond en slechts één bleef onge deerd. Het ongeluk had plaats in het ge bied van de Campogrosso-pas op een hoogte van 1500 meter. Dit is het derde autobusongeluk van dit jaar in Italië. Alle slachtoffers zijn Italianen die terugkeerden van een bezoek aan een militaire begraafplaats. De politie heeft het relaas van de ramp in een ziekenhuis van gewonden vernomen. De chauffeur die gevlucht is was uitgestapt om zijn voorruit schoon te maken, toen de bus plotse ling begon te rijden. Passagiers, die voorin zaten, probeerden tevergeefs de rem en het stuur te grijpen. Anderen sprongen dodelijk ver schrikt uit de bus. Tijdens de val werd het dak van de wagen openge scheurd, en enkele passagiers vielen door de opening. Weer kinderroof in Amerika Het zes weken oude dochtertje Cynthia van het echtpaar Ruotolo is zaterdag in de Amerikaanse stad Hamden (Connecticut) ontvoerd. De baby verdween uit de kinderwagen, die mevr. Ruotolo voor een waren huis had neergezet. De moeder was voor het eerst sinds de geboorte met het kleintje uitge gaan. Zij ging met een buurvrouw winkelen en zo om de tien minuten naar de baby kijken. Toen zij de tweede maal bij de wagen kwam, was de kleine Cynthia verdwenen. Het blad New Haven Register heeft meegedeeld, zaterdagavond laat te zijn opgebeld door een onbekende vrouw, die met omfloerste stem mom pelde: „De baby is veilig". Men denkt dat het kindje niet om losgeld ontvoerd is, maar door iemand die een baby wilde. Benoemingen Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan de z.e. heer Th. T. Blom, eervol ontslag verleend als pastoor te Sdheveningen (H. Anto- ir.us Abt) en in zijn plaats benoemd de z.e. zeergel. heer dr. K. Steur. Tot pastoor te Pijnacker is benoemd de z.e. heer H. G. J. de Wijs; tot pas toor te Moordrecht de z.e. heer J. L. J M. Langemeijer, die kapelaan was te Den Haag (H. Liduina); tot ka pelaan te Den Haag (H. Liduina) de weleerw. heer M. W. Meiman, die kapelaan was te Leidschendam. Mgr. M. A. Jansen verleent woens dag a.s. geen audiëntie. 3hUióe& ffieatiix te Heiden aangekomen Hedenmiddag om tien minuten over half een heeft H.K.H. prinses Beatrix haar intrek genomen in het huis van de familie Drijber aan het Rapen burg 45, waar zij zich gedurende de tijd van haar studie te Leiden zal vestigen. Prinses Beatrix kwam aan met een kleine zwarte auto AA 15. De reis naar Leiden heeft zij ondernomen in haar Fiat 1100, vergezeld van haar secretaresse mej. mr. Meurs. Het pand aan het Rapenburg 45 is het voormalig huis van prof. Telders. De prinses zal de gehele noviciaats- tijd van het V.V.S.L. te Leiden meemaken en zij zal ook aanwezig zijn bij de Eerste Jaarsdag, die morgen in de Pieterskerk zal plaats vinden. Het is echter haar wens en die van de koninklijke familie, dat zij haar studietijd in Leiden zo onopgemerkt mogelijk zal doormaken. De landelijke en plaatselijke pers hebben verzoeken in dit verband ontvangen. De Leidse burgerij zou in overeenstemming met deze wens handelen indien zij het incognito als studente van prinses Beatrix zou respecteren. Commissie-Menzies te Cairo aangekomen De Australische premier, Menzies, voorzitter van de commissie van de Londense conferentie, welke met president Nasser besprekingen over de Suez-kwestie gaat voeren, is zondagavond in Cairo aangekomen in gezel schap van de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Unden. President Nasser zei zondagavond op een persconferentie, dat zijn over leg met Menzies en de andere leden van diens commissie niet het karakter van onderhandelen, maar „slechts van besprekingen" zou hebben. Op een vraag, of hij voornemens is een overeenkomst aan te gaan, waarbij de rechten van de gebruikers van het Suez-kanaal zouden worden gegaran deerd, antwoordde hij: „Ik heb reeds beloofd te onderhandelen over iedere nieuwe overeenkomst op basis van de conventie van 1888, waarbij de vrij heid van scheepvaart wordt gegarandeerd. Dit aanbod is nog steeds van kracht". Hij was niet bereid tot een compromis aangaande de kwestie van Egypte's recht om het kanaal te beheren. VOORZORGSMAATREGELEN. Het personeel van de Britse am bassade in Cairo zal wegens de on zekere toestand en een vermindering van werk iets worden ingekrompen. De vrouwen en kinderen van het ambassade-personeel wordt aange raden Egypte te verlaten. De Britse regering heeft ook de Britse staatsburgers in Jordanië, die geen werk. verrichten dat hen dwingt in dit land te blijven, aangeraden Jordanië te verlaten i.v.m. de Suez- kwestie. Het Franse passagiersschip „Athos" (15.276 ton) is zaterdagavond met onbekende bestemming uit Marseille vertrokken. Het schip heeft 2.000 mi litairen met uitrusting aan boord. De Australische minister voor het leger, John Cramer, heeft meege deeld dat een volledig uitgerust ba taljon in gereedheid wordt gehou den voor het geval militaire hulp nodig zou zijn in het geschil om het Suezkanaal. Op korte termijn zou nog een bataljon kunnen worden ge mobiliseerd en-zonodig een comple te divisie van 17.000 man. Cramer voegde hier evenwel aan toe, dat het leger niet in alarmtoe stand is. Het was zelfs nog de vraag of de hulp van Australië zou wor den ingeroepen. Bittere ernst. De Australische premier Robert Menzies, voorzitter van de vijflan- dencommissie die met Nasser gaat praten, heeft vóór zijn vertrek uit Londen verklaard: „De wereld verkeert in een zeer gevaarlijke positie en het is bittere ernst". „We zullen doen wat we kunnen binnen de grenzen die ons ii. Londen gesteld zijn. Dat betekent echter niet dat we alleen maar koeriers zijn die een stuk papier (het plan-Dulles) ko men brengen. Er zijn nog veel din gen die uitgelegd moeten worden en waarover we besprekingen willen voeren. Wij hebben echter geen be voegdheid om enig principieel punt uit het voorstel te laten schieten". De Egyptische minister van oor log en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoor Ab- del Hakim Amer, heeft vandaag ver klaard, dat Egypte zijn „militaire voorbereidingen voltooid heeft en gereed is aan iedere aanval het hoofd te bieden. Onbestendig Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een depres sie, waarvan het centrum vanmorgen voor de ingang van het Kanaal werd aangetroffen. In een omvangrijk gebied, om het centrum gelegen, circuleert koude en onstabiele lucht. Over Duitsland stroomt echter warme lucht afkom stig uit het Middellandse Zeegebied via Denemarken naar het noordelijk deel van de Noordzee. In het overgangsgebied tussen de warmere en de koudere lucht, dat zich vanmorgen uitstrekte van Ne derland via West-Duitsland naar het Alpengebied, kwam uitgebreid re gen voor. De overgangszone zal zich de ko mende 24 uur geleidelijk naar het noordoosten verplaatsen, zodat ons land weer geheel in de koude lucht zal komen te liggen. In verband met de onstabiele opbouw zullen naast opklaringen ook nog enkele locale buien tot ontwikkeling kunnen ko men. De „honderdduizend" uitgeloot In de vierde klasse van de 532ste staatsloterij is vanochtend bij de ne gende trekking de hoofdprijs van 100.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op het nummer 2144. De series van dit lot zijn verkocht in Bussum, Den Haag, Zeist, Amsterdam en Haar lem. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJKE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar en kele buien. In de ochtend ver spreid voorkomend mist. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige i wind tussen zuid en west. Hoogwaterstanden 4 Sept. 2.40 v.m.; 3.10 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van maandag morgen 7 uur luid-en: STOCKHOLM onbewolkt 19 C. OSLO mist 20 KOPENHAGEN lióht bewolkt 21 ABERDEEN regen 21 LONIDEN licht bewolkt 18 AMSTERDAM motregen 17 LUXEMBURG regen 16 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN regen 19 zwaar bewolkt 18 zwaar bewolkt 18 zwaar bewolkt 27 licht bewolkt 25 FRANKFORT - geheel bewolkt 24 MüNOHEN ZÜRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bewolkt 25 regen 24 zwaar bewolkt 16 geheel bewolkt 18 zwaar bewolkt 28 regenbui 28 onbewolkt 34 onweer 34 onbewolkt 28 Korreltje Wie zijn ogen sluit, moet zijn beurs vaak opendoen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1