Eisenhower blijft vredelievend inzake de SUEZ-KWESTIE sabelgerinkel Vreedzame oplossing, zelfs als Nasssr ,nten' zegt Russen gaan door met atoomproeven Kina onder geen vijf hoedjes te vangen SOEKARNO CONFEREERT IN MOSKOU Koud en buiïg S)e &2id6eSomcmt Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KAJHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13 I EISENHOWER i paait NASSER i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 FRANSE TROEPEN ZLJN OP Cy- prus geland en hebben de kwestie van het Suez-kanaal opeens in een ander licht gezet. Frankrijk had de Engelse regering verzocht troêpen naar het eiland te mogen overbrengen en Londen heeft dat verzoek toegestaan. Teneinde alle misverstand weg te nemen, is er bij gezegd, dat deze troepenverplaatsing verband houdt met het Suez-kanaaL [Hieruit blijkt, dat de Fransen 0 en de Engelsen druk op pre sident Nasser willen uitoefe nen om zich te schikken in de wen sen van de 18 landen, welke zich vóór het plan-Dulles (internationale controle van het Suez-kanaal) hebben uitgesproken. Blijkbaar gaat men van de veronderstelling uit, dat Nasser op die manier op de knieën is te krij gen en gelooft men niet, dat de Egyp tische president wel eens kopschuw zou kunnen worden. In elk geval is dit hernieuwde sa belgerinkel een onderneming, welke vele onzekerheden en risico's met zich meebrengt. Het is de vraag, of de toestemming van Nasser om met de commissie van vijf te gaan praten een uiting is geweest van zwakheid. Het feit dat zovele landen waar onder zelfs een paar Oosterse staten zich tegen zijn zienswijze hebben gekeerd, zal ongetwijfeld indruk op de Egyptische regering hebben ge maakt, maar aan de andere kant heeft hij zich wel de tijd gegund om op het verzoek van de commissie-Menzies een antwoord te geven. Het duurde vier hele dagen voordat hij „ja" zei en toen nog zonder vermelding van tijd en plaats; daarna stelde hij zijn voorwaarden: confereren te Cairo en niet elders en bovendien niet'uitslui tend praten over het plan-Dulles. Heeft Nasser met opzet de ontwik keling willen rekken? Die indruk maakte het wel, doch omtrent de ach tergronden en motieven van zijn han delwijze tast men nog in het duister. Wellicht hebben de Fransen en En gelsen in deze vertragingsactie aanlei ding gevonden om opnieuw hun tan den te laten zien, teneinde te kennen te geven, dat jij niet met zioh laten spotten. De kans is echter groot, dat de snel ontvlambare sentimenten in het Mid den-Oosten door dat militaire vertoon worden geprikkeld en dat de veel misbruikte termen „kolonialisme" en „imperialisme" de nationale harts tochten in vuur en vlam zullen zetten. En wat doet men dan? Doorzetten of bakzeil halen? Volgens de Manchester Guardian is •het nu waarschijnlijk, dat een even tueel „neen" van Nasser onmiddellijk gevolgd zal worden door de landing van Britse en Franse troepen in Egypte. En zelfs indien Nasser tegen voorstellen doet, schijnt er in Britse regeringskringen een krachtig stre ven te bestaan om tot actie over te gaan. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de spanning in het Midden-Oosten van dag tot dag toe neemt. Egypte kan nu, noch in de toekomst, volgens het Verdrag van Constan- tinopel van 1888 de rechten van andere landen in het Suezkanaal met de voeten treden", aldus president Eisenhower tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. „In deze betekenis is het kanaal internationaal". De Amerikaanse president verzwakte daarmee zijn eerdere verklaring van woensdag j.l., dat het Suez-kanaal feitelijk internationaal was tegen welke verklaring Nasser had geprotesteerd. Het is „klaarblijkelijk een misverstand", zei president Eisenhower. De term „internationaal" mis verstaan J sfeer van spanning bijeen voor be spreking van de kwestie-Suez. Vol gens berichten heerste onder de mi- nisters een „volledige eensgezind heid". „Le Monde" schreef over de zit ting: „Het zenden van Franse troepen naar Cyprus zal worden goedgekeurd als een uitdrukking van een welover wogen plan, dat in werking zal tre den indien een diplomatieke impas se is bereikt". LANGS ELKAAR HEEN PRATEN. „Wij praten langs elkaar heen". Want het Verdrag van 1888 geeft vele landen eeuwige rechten in het ka naal, maar dit betekent niet, dat deze landen het Suezkanaal bezitten. Hij herhaalde, wat hij twee dagen eer der had gezegd, dat het voorstel van de 18 landen, dat thans aan Caïro zal worden voorgelegd, de soevereini teit van Egypte volledig respecteert. Hij herhaalde tevens, dat hij op een vreedzame oplossing, van het geschil I rond Suez hcopt en dat zijn regering 1 ook daartoe zou blijven streven als Egypte het plan-Dulles (onverhoopt) zou verwerpen. De president weigerde commentaar te geven op de verscheping van Fran se troepen naar Cyprus. Over deze verscheping wordt uit Parijs gemeld: Een vloot van 26 schepen nam gis teren duizenden soldaten aan boord. Het zijn 5 grote passagiersschepen, 19 vrachtschepen en 2 tankers. An dere schepen hebben bevel gekregen naar havens in Algerije te gaan, waar Frankrijk een half miljoen soldaten heeft staan voor de strijd tegen de nationalistische rebellen. Gisteren kwam het kabinet in een WAAROM FRANSEN OP CYPRUS ZIJN. Tijdens een persconferentie van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vroeg een Egyptische journa list, waarom de Franse regering van mening, was, dat haar onderdanen in Egypte in gevaar verkeren. De woordvoerder antwoordde scherp: Geen dag gaat voorbij zonder dat een der Arabische landen en in het bijzonder Egypte de meest ge mene bedreigingen uit tegen de le vens van Fransen, Britten, blanken en christenen. Dit geeft ons het recht van mening te zijn, dat beschermen de maatregelen ten aanzien van onze onderdanen een dwingende noodzake lijkheid zijn. Vandaar dat onze troe pen in Cyprus zijn". OOK IN SYRIë. De Britse consulaire autoriteiten hebben aan de gezinnen van Britten en aan Britten wier aanwezigheid in Syrië niet strikt nodig, is, de raad ge geven het land in de komende dagen te verlaten. Waar blijven de baggermolens? De Nederlandse ambassade te Cai ro zal de Egyptische regering offi cieel om opheldering vragen over het oponthoud van de twee bagger molens bij Port Said. De molens, eigendom van de firma Holma, heb ben hun werk in het Suezkanaal reeds een week geleden voltooid. De leiders van de nieuwe kanaal maatschappij weigerden echter de vaartuigen te laten vertrekken. Zij verklaarden eerst het gedane werk te willen controleren. Twee sleepbo- boten liggen klaar in Port Said om de baggermolens en een hoeveel heid materiaal terug te brengen naar Nederland. De firma Holma en de Nederlandse ambassade willen het conflict nog zoveel mogelijk „rus tig houden". Maar een woordvoerder van de ambassade verklaarde: „Wij wensen thans te weten, wat de Egyp tische regering er toe brengt, de molens vast te houden". Nabij Hilden, in West-Duitsland, zijn bij een botsing tussen twee auto's vyf personen, onder wie twee kloos terzusters, om het leven gekomen. De kl90sterzusters waren uit Oost-Duits- land op weg naar de Duitse Katho liekendag in Keulen. Een miljard atoombommen? Op de zon hebben zich vrijdagmid dag reusachtige ontploffingen voor gedaan op een gebied, dat vijf maal zo groot is als de aarde. £>e kracht van de ontploffingen, die waargenomen zijn door prof. Waldmeyer van het Zwitserse ob servatorium te Arosa, was zo groot als die van een miljard atoombom men. De radioverbindingen op de korte golf zijn vrijdagmiddag door de ontploffingen, die zich tussen- 13.26 uur en 16.00 uur Ned. tijd voor deden, gestoord geweest. Ondanks propaganda President Eisenhower is gisteren Moskou vóór geweest met de be kendmaking, dat er in Siberië op nieuw een proef was genomen met een atoomwapen van zeer zwaar ka liber. Een paar uur later volgde Tass in Moskou met hetzelfde be richt. Eisenhower zowel als Tass ver bonden aan het bericht enig com mentaar: De Amerikaanse president be klaagde zich over de geheimzinnig heid die aan Russische kant'pleegt te fteersen wanneer er proeven met atoomwapens worden gedaan. Hij vergelijkt het met de Amerikaanse gewoonte om dergelijke dingen tij dig aan te kondigen. Eisenhower vond het ook opmer kelijk dat juist de Russen steeds spreken over het beëindigen van de proefnemingen met atoomwapens, terwijl zij aan de andere kant tel kens nieuwe proeven nemen. Dit bezwaar scheen Tass te hebben voor zien: „Het Westen weigert steeds in te gaan op het Russische aanbod om onafhankelijk over het buiten de wet stellen van alle atoomwapens, op te houden met het beproeven van dergelijke wapens", zegt het Russi sche nieuwsbureau. „Daarentegen wilden sommige Westelijke landen controle op zulke proeven. Controle, van welke aard ook, heeft volgens de Sowjet-unie geen zin, omdat men bij de tegenwoordige stand van de Familiemoordenaar doodgeschoten De Italiaanse politie heeft donder dag j.l. in de bergen van Midden- Sardinë de misdadiger Giovanni Ma- suri in een vuurgevecht gedood. De carabinieri hadden hem al meer dan twee maanden gezocht. Masuri had 2 juli zijn beide broers Salvatore en Pietro gedood en een aanslag gepleegd op het leven van zijn vader en moeder. Donderdag j.l. slaagde men erin de plaats, waar hij zich verborgen hield, te omsingelen. wetenschap binnen enkele uren over de gehele wereld weet, dat er ergens een proef is gehouden." Eisenhower kon nog niets zeggen over het wapen dat beproefd was, daar de Amerikaanse commissie voor de kernenergie nog niet gereed was met -haar rapport. Tass zei daarover: „De Sowjetunie streeft er naar, zo weinig mogelijk radio-actief stof te verspreiden bij dergelijke proeven. Daarom worden onze wapens op zeer grote hoogte beproefd, terwijl de lading zo gering mogelijk wordt gemaakt". Atletiek werd politiek De Londense politie is nog steeds aan het zoeken naar de Russische dis cuswerpster Nina Ponomar eva, die zich donderdag niet volgens afspraak bij de politierechter had gemeld. Zelfs de havenpolitie heeft opdracht gekre gen op te letten, opdat het Russische meisje niet ongemerkt zal kunnen vertrekken. Inmiddels gaat de landenwedstrijd tussen de Engelse en Russische atle ten, welke vrijdag en zaterdag te Londen worden gehouden, niet door De Russen hebben zich voor deze ont moeting teruggetrokken. De leider van de Russische atletiek- ploeg verklaarde, dat hij het besluit om de wedstrijd te annuleren, geno men had als protest tegen de „geme ne provocatie" betreffende de atlete Nina Ponomareva. Vólgens de verklaring van de Rus sische chef d'Equipe bleek voorts dat alle leden van de Russische ploeg zich eensgezind achter deze beslissing hebben geschaard. Zij weigerden in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Groot Brittannië uit te komen en zij zullen zo spoedig mogelijk naar Rusland terugkeren. Voorts is men van mening dat er in bepaalde krin gen alle middelen worden aangewend om de verbetering van de sportieve betrekkingen tussen Rusland en Groot Brittannië te verhinderen. Het feit. Over het voorval zelf, dat de aan leiding was van het bevel tot inhech tenisneming van Nina Ponomareva wegens diefstal van hoeden, meent men aan Russische zijde, dat de ge noemde kringen gebruik gemaakt hebben van het feit, dat Nina geen Engels spreekt en niet op de hoogte is van de Engelse gebruiken, n.l. dat het bij het kopen van artikelen in een Engelse zaak verplicht is een kwitan tie te vragen. Daarop 'heeft men een ongelooflijke aanklacht wegens dief stal ingediend, waaihij het doel van deze provocatie was de wereldbe roemde atlete welbewust zo te belas teren, dat zij niet in de landenwed strijd zou kunnen uitkomen. De Russische ambassade heeft bij ihet ministerie van buitenlandse za- ken geprotesteerd tegen deze „pro- vocatie" en heeft erop gewezen, dat men te doen heeft met een poging van bepaalde kringen om de deelne ming van de prominente atlete aan internationale wedstrijden in Groot Brittannië te verhinderen, met het doel de groei van het sportcontact tus sen beide land ente beïnvloeden. Het protest werd door het ministerie af gewezen. Over het verblijf van de atlete werd van Russische zijde niets medege deeld. Onmiddellijk nadat van Russische zijde de kwestie rondom Nina Pono mareva was toegelicht, verklaarde Harold Abrahams, lid van het bestuur van de Engelse atletiek bond, dat het bestuur alles gedaan had wat moge lijk was om te voorkomen dat de wedstrijd zou worden geannuleerd. De heer Abrahams voegde eraan toe dat de Russen blijkbaar maar niet konden begrijpen, dat een rechtszaak in En geland onmogelijk door politieke druk beïnvloed kan worden. Terwijl de Russische atleten in de hal van hun hotel zaten, hield hun leider, Krupin in een van de zalen een levendige persconferentie, waar bij hij volhield: „Wij zijn er zeker van dat Nina onschuldig is". „Ik weet niet wat de bedoeling was om onze meest vooraanstaande atlete te belasteren of wie het prestige van ons land wil ondermijnen", zei Kru pin. De heer Harold Abrahams ver telde dat hij „zo hoog mogelijk op het ministerie van buitenlandse za ken was geweest om iets in deze zaak gedaan te krijgen". Meer dan atletiek. De heer Abrahams besloot met te zeggen dat men nog geen tijd had gehad om er over te denken wat de volgende stap zal zijn, maar de te rugslag kan enorm zijn. „Het is niet alleen atletiek het is veel meer dan dat". De Russische stap bij het foreign office werd in afwezigheid van de ambassadeur Jakob Malik die met va kantie is, gedaan door de zaakgelas tigde Aleksie Roschin. Hij stelde er lord Reading van in kennis, dat de Russische ploeg be- In Moskou hebben de eerste besprekingen plaatsgehad tussen de Russische regeringsleiders en de Indonesische president Soekarno en -diens delegatie. De foto geeft een beeld van een van deze besprekingen. Links ziet men premier Boelganin met zijn minister van buitenlandse zaken Dmitri Sjcpilof, rechts op de voorgrond president Soekarno. I sloten had zich terug te trekken en dat hij niets kon doen om verandering in dit besluit te bewerken tenzij de aanklacht tegen Nina Ponomareva werd ingetrokken. Lord Reading sprak zijn leedwezen uit over het besluit van de Russen doch zette tevens uiteen dat in Enge land de regering geen macht heeft de stopzetting van een justitiële pro cedure te bewerkstelligen. Vrijdagmiddag is door de president van de Engelse alteliekbond lord Exeter (vroeger lord Burghley) nog herhaaldelijk getracht de Russen op hun besluit te doen terugkomen, doch vergeefs. De landenwedstrijd kon niet doorgaan, tot grote teleurstelling van enkele Britse atleten en van een dui zendtal toeschouwers die zich nog naar het stadion van White City had den begeven. De terugreis van de Russische ploeg is op maandag a.s. bepaald. Sportiviteit op hoog niveau. Het Russische schip „Molotw" is gisteren van Londen vertrokken met bestemming Leningrad. Engelse doua nebeambten hebben aan boord geen spoor van Nina Ponomareva kunnen ontdekken. In sommige Engelse sportkringen heerst grote ontstemming over de houding van de Russen. De Engelse atletiek bond zal de internationale federatie in de zaak mengen. Hier en daar wordt zelfs gesproken van stappen die ten doel zouden hebben de Russische atleten uit te schakelen van deelneming aan de spelen te Mel bourne. In de avonduren bracht een ver klaring van de manager van de Engel se ploeg Jack Crump een mildere stemming teweeg. Hij deelde in een tv-uitzending. mede dat de Russen de Engelse ploeg hebben uitgenodigd voor een wedstrijd te Moskou in 1957. Ook hadden zij hem een geschenk overhandigd Crump noemde in de uit zending Nina Ponomareva „een char mante jongedame die ontegenzegge lijk tot de grootste vrouwelijke atle ten van de wereld behoort". De Russische pers heeft nog geen melding gemaakt van de affaire-Po-, nomarev'a, die echter in sportkrin gen grote opwinding heeft veroor zaakt. Alexis Tsohisehkine, president van de internationale commissie van de Russische sportraad, verklaarde dat het hier naar zijn overtuiging een geval van provocatie betreft en dat het eenvoudig ondenkbaar is dat iemand als Nina Ponomareva zich aan diefstal zou schuldig maken. Op de vraag, wat hij dacht van de houding van de atlete, die niet voor de rechter verschenen is om zich te verdedigen, antwoordde Tschischkine: „Waar zou een proces toe kunnen die nen? In elk geval heeft Nina zeker niet op eigen inititatief gehandeld, maar de raad ingewonnen van de ploegleiding en van de ambassade". Wat de deelneming van Nina Pono mareva aan de spelen te Melbourne betreft, zeide Tschischikine dat het Londense geval, dat na haar terug keer onderzocht zal worden, daar voor zeker geen beletsel 'behoeft te zijn. Dus tóch op de boot? Tschischkine beantwoordde ten slotte nog een vraag over de geruch ten als zou de atlete Engeland hebben verlaten aan boord van een Russisch vrachtschip. Met een glimlach zeide hij: „Alles wijst er toch op dat zij in het gebouw van de Russische am bassade te Londen vertoeft". Vrijdagmiddag heeft een verslag gever van de „Daily Sketch", Jack Lewis genaamd, uit Londen maar schalk Boelganin opgebeld met het verzoek te gelasten dat de wedstrijd door zou gaan, in het belang van de sport en van de goede betrekkingen tussen beide landen. Een secretaris stond hem te woord, die verklaarde dat hij de suggestie aan de maar schalk zou overbrengen zodra deze een moment tijd had, en dat hij de verslaggever, wiens telefoonnummer hij vroeg, terug zou bellen. Maar 's avonds wachtte Lewis nog altijd op het telefoontje uit Moskou. De Kabinetscrisis De informateur prof. mr. De Gaay Fortman is voornemens morgen avond de heer J. van Tilburg, gou verneur van Suriname, die hij ter raadpleging naar Nederland heeft uitgenodigd, op het vliegveld Schip hol af te halen. Vermoedelijk zal de secretaris-ge neraal van het departement van Overzeese Rijksdelen, de heer J. M. Kiveron, de informateur daarbij ver gezellen. Na het onderhoud van hedenmor gen met de minister-president dr. W. Drees in het ministerie van Algeme ne Zaken, heeft de informateur in „bet Torentje" ontvangen prof. dr. L. J. C. Beaufort; daarna heeft hij een bespreking gevoerd met de heer J M. Kiveron, secretaris-generaal van bet ministerie van Overzeese Rijksdelen. De informateur heeft gistermiddag om balf vijf een bezoek gebracht aan de minister van staat, mr. J. H. R. van Scbaick. Hedenmorgen heeft prof. De Gaay Fortman om 10.00 uur op „het Torentje" ontvangen de ge volmachtigde minister mr. dr. R. H. Fos en om 11.30 uur de gevolmach tigde minister W. F. M. Lampe. Schietpartij in ziekenhuis In een ziekenhuis te Nicosia is gis termorgen een vuurgevecht ontstaan toen drie verzetstrijders een politie ke gevangene, die voor een medische behandeling door drie Britse bewa kers naar het ziekenhuis werd ge voerd, trachtten te ontzetten. He vuur van de verzetslieden doodde één der bewakers en ver wondde twee Cyprische verplegers zó ernstig, dat zij spoedig daarop stierven. De andere bewakers vuur den terug en doodden twee van de aanvallers. De derde man werd ern stig gewond. In de verwarring van het gevecht griste de gevangene, om wie alles begonnen was, de revolver van een der gedode aanvallers weg, waarna hij wist te ontsnappen. Dit blad bestaat uit I 2 pagina's HOE wordt het weer? 5 (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). J WEINIG VERANDERING 5 Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen in hoofdzaak in het zuiden van het land en hier en daar opklaringen in hoofdzaak in j het noorden. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach- 5 tige noordoostelijke wind. Hoogwaterstanden 2 Sept. 0.45 v.m.; 1.20 n.m. 3 Sept. 1.45 v.m.; 2.15 n.m. Het weer in Europa OSLO zwaar bewolkt 13 STOCKHOLM onbewolkt 18 C. KOPENHAGEN onbewolkt 17 ABERDEEN zwaar bewolkt 13 LONDEN geheel bewolkt 16 AMSTERDAM regen 16 LUXEMBURG regen 17 PARIJS nevel 18 BORDEAUX regen 22 GRENOBLE regenbui 22 NICE zwaar bewolkt 27 BERLIJN licht bewolkt 18 FRANKFORT regen 18" MüNCHEN zwaar bewolkt 19 ZüRICH nevel 18 GENèVE regenbui 22 LOCARNO regen 22 WENEN onbewolkt 23 INNSBRUCK zwaar bewolkt 23 ROME onbewolkt 32 AJACCIO zwaar bewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 30 Een depressie, die gisteren boven Noord-Spanje was gelegen, verplaat ste zich naar Frankrijk. De verdere uitbreiding van het storingsgebied in noordelijke richting wordt belem merd door een hogedrukgebied, dat ligt van de Oceaan via de Noord zee tot Oost-Europa. In verband daar mede zal het depressiesysteem ook morgen het weer in ons land beïn vloeden. De regenzone van de storing bedekte vanmorgen het midden, ziui- den en oosten van het land. Zondag zal de neerslag echter een meer buiig karakter hebben met enkele verspreid voorkomende opklaringen. De kans op regen is voor het zuiden van het land evenwel groter dan voor de noordelijke provincies. De aanvoer van koude polaire lucht duurt voort. In het temperatuurvörloop komt dan ook niet veel verandering. Korreltje De drukste praters zeggen het minst.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1