Derksen en Van Vliet in kwartfinales sprint Norbert Koch in de stayersfinale De onthulling van Kopenhagen Veteranen-steun op Ordrupbaan Overzicht van de gisteren verreden wedstrijden De Groot en Post uit achtervolging Vorstelijke belangstelling voor vorstelijke prestaties «EP VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Wereldkampioenschappen Wielrennen De tijd vergeten Op deze, door een opmerkelijk in cident en enkele regenbuien onder broken en verlaten wieleravond, tij dens welke de boroepsbaanrenners hun krachten met elkaar hebben ge meten, zijn de resultaten van de Ne derlandse sprinters verblijdend ge weest. Jan Derksen plaatste zich door een schitterende rit uit zijn serie di rect in de kwartfinale en Arie van Vliet bereikte de kwarteindstrijd via de repechages. Het was een hartroe rend moment, voor de Nederlandse veteraan toen, reeds na middernacht, enkele minuten na zijn tweede her- lcansingsrit tegen de jonge Franse kampioen Gaignard, de finishfoto bleek uit te wijzen, dat de Woerde naar met een banddikte voorsprong had gewonnen. Van de achtervolgers werd de Am sterdammer Peter Post meteen in zijn serie uitgeschakeld. Wel won hij de race, maar zijn tijd de acht snel- sten werden geplaatst in de kwart finales was niet goed genoeg. Daan de Groot daarentegen, handhaafde zich in de series uitstekend, maar in de kwartf jpale werd hij door de titel houder, de Italiaan Guido Messina verslagen. Bij de stayers zorgde de Utrechter Norbert Koch die dinsdag in zijn serie sterk had teleurgesteld, voor een sensatie door de herkansing, na een prachtig duel met de Engels man Bunker, te winnen en zich als nog voor de finale te klasseren. Voor de Nederlandse kampioen, Jan Pronk, die vijfde werd, is de strijd om de wereldtitel afgelopen. Het eerst incident. Het eerste incident was al voorge vallen toen er nog maar één rit in de achtervolging was gereden. Het betrof het duel, dat direct al als het voorproefje van de finale beschouwd kan worden. Voor de acht series van de achtervolging waren namelijk de sterkst geachte deelnemers, de kam pioen van de beide voorgaande jaren, de Italiaan Guido Messina en de Fransman Jacques Anquetil, de hou der van het wereldduurrecord, tegen over elkaar geplaatst. Van de 16 deel- nemens van de series zouden de acht snelste naar de kwartfinales over gaan. De rit tussen Messina en Anquetil was overigens een uur te laat begon nen, tengevolge van de regen. Het werd een spannende race, waarin de zichtbaar rustiger en gelijkmatiger rijdende Anquetil in het begin een kleine voorsprong nam, die hij in de achtste ronde tot tien meter en in de negende tot 15 meter vergrootte. Door een sterke tempiverhoging wist de titelhouder echter zijn achterstand in de laatste ronde tot de helft terug te brengen. Van de gemaakte tijden die door de luidsprekers werden be kend gemaakt 6 min. 7.2 sec. voor Anquetil gingen er aanvankelijk kreten van bewondering op, die wel dra oversloegen in gejoel en gefluit. „Wat een tijd, dat bestaat niet", zei Gerrit Schulte, die zich op het middenterrein bevond. „Het zou een wereldrecord voor de overdekte ba nen betekenen. Die tijd hebben ze ze ker op een duivenklok afgelezen". Onbegrijpelijk. Inderdaad bleek de zaak niet in orde; met alle moderne elektrische middelen welke hen ten dienste staan, had-den de wedstrijdfunctionarissen de chronometers on-geveer een halve ronde te vroeg afgedrukt. Er volgden eindeloze discussies en ook weer malse regenbuitjes zodat het pro gramma opnieuw werd vertraagd. Tenslotte besloot de internationale jury, de renners in de andere series eveneens een halve baan minder te laten rijden. Dat kwam er op neer, dat niet vijf km. maar 4810 meter moesten worden afgelegd, een nogal vreemde beslissing. De beraadslagin gen hadden zo lang geduurd, dat het Deense publiek, dat toch niet zó ge makkelijk uit de plooi komt, begon te krijsen van ongeduld. Het was droog geworden en men-wilde wedstrijden zien. Pracht "c zege voor Derksen In zijn serie behaalde de Neder landse sprinter Jan Derksen een De grote ontdekking van de wereldkampioenschappen sprint voor amateurs, welke zijn verreden op de Ordrupbaan in Kopenhagen, is de kwieke 29-jarige Franse rijwielhersteller Michel Rousseau, die de titel verwierf door o.m. de wereldkampioen van vorig jaar, de Italiaan Guiseppe Ogna, gedecideerd te kloppen. In de tweede manche van de halve finale versloeg Rousseau de vermaarde Italiaanse sprinter Pesenti in de sensationele tijd van 11.2 seconde, slechts 0.2 seconde hoger dan het te Ordrup door Arie v. Vliet gevestigde wereldbaanrecörd. De foto toont Rousseau in volle actie. rivaal was de jonge Fransman Gaig nard maar Derksen had evenzeer re kening te houden met de Deen Ste- phesen in deze rit „a trois". Derksen ging de tweede ronde in als laatste kwarteindstrijden geplaatst. De Duit ser Portzern Heim deed dit eveneens, tenkoste van de Italiaan Sacchi. In de herkansingen kwam Arie van j Strehler en Anquetil tegen Nielsen. Vliet zonder inspanning het eerst over lend gereden Koch, als vijfde ge start, rukte over Otte, Zehnder en Bunker heen naar de tweede plaats achter de Fransman Le Stratt. Na elf minuten begon Pronk aan een op mars en verdrong hij Koch uit diens tweede positie. Doch niet voor lang, want Koch kwam energiek terug en passeerde in de 21e minuut zelfs de leider Le Stratt. Na dertig minuten op de helft van de wedstrijd, lag de robuste Utrech ter nog steeds aan de kop, voor de Engelsman Bunker, de Fransman Le Stratt, Jan Pronk, de eenogige Ita liaan Martino en de Duitser Otte, welke laatste drie ronden achterstand had. De Zwitser Zehnder had inmid dels de strijd gestaakt. Koch, die nu met een kleinere ver snelling veel soepeler reed dan dinsdag, heeft nadien de leiding niet meer afgestaan. Achter hem voerden Bunker en Pronk een felle onderlinge strijd om de tweede plaats, die de Engelsman in zijn voordeel besliste, waarna Pronk naar de achterhoede verdween. Vervolgens trachtte Bun ker de positie van Koch aan te tasten, Het werd een heroïsche strijd tot de laatste minuut, maar de Nederlander, die het vanavond aanmerkelijk beter kon vinden met zijn gangmaker De Graaff, sloeg alle aanvallen van de Engelsman voortreffelijk af. Als enige van de zeven deelnemers van de herkansing, komt hij zaterdag in de finale, waaraan eveneens zeven combinaties zullen deelnemen. De heer Dick Bessem, de directeur van het Olympisch Stadion, die als gewoonlijk de wereldkampioenschap pen wielrennen bezoekt, heeft al ver scheidene renners geëngageerd voor de revanches van de strijd te Kopen hagen, die hij op 4 september in Am sterdam organiseert. De volgende stayers hebben reeds een contract ge accepteerd: Verschueren (België), Jacobi (Duitsland), French (Aus tralië), Timoner (Spanje) en Koch (Nederland); ook de nieuwe amateur sprintkampioen de 20-jarige Frans man Michel Rousseau zal m de hoofd stad rijden en verder zullen o.a. Ger rit Schulte, Daan de Groot en Peter Post in een omnium uitkomen. Als steun en toeverlaat voor de jongere generatie en uiteraard als bijzonder geïnteresseerd toeschouwer, verblijft Piet Moeskops, eens onbetwist Neder lands heerser in de internationale sprinterswereld en vijfmaal wereld kampioen in de sprint, op het ogenblik op de Ordrupbaan te Kopenhagen, waar de strijd om de diverse wereldtitels amateurs en profs 1956 volop aan de gang is. De foto toont (links) Moeskops op een bankje bij de Kopen- haagse wielerbaan in gesprek met de voormalige Duitse wereldkampioen Walter Rött. OLYMPISCHE SPELEN HONGAARSE SPORTIVITEIT Het Hongaarse voetbalelftal zal de gouden medaille, die bij de olympische spelen van 1952 te Helsinki werd be haald. niet verdedigen. Het Hongaarse olympische comité heeft dit besluit ge nomen in verband met de teleurstellen de resultaten van het team in het laatste jaar. De secretaris van het Hongaarse olym pische comité. Istvan Kutas. verklaarde verder, dat de olympische ploeg zal be staan uit 167 actieve sportlieden, maar Achtervolging professionals Acht kwalificatieritten. (De acht ren ners die de snelste tijden maken plaat sen zich voor de kwartfinales): le rit: Anquetil (Fr.) 4810 meter in 6 min. 07.2 sec.; 2. Messina tit.) 6.09.2e rit: 1. Nielsen (Den.) 67.07.8, 2. Strehler (Zwits.) 6.08.1; 3e rit: 1. De Groot (Ned.) 6.11.4, 2. De Paepe (Belg.) 6.19.2; 4e rit: 1. Piazza (It.) 6.14.5, 2. Gillen (Lux.) 6.26.2; 5e rit: 1. Brun (Fr.) 6.14.8, 2. De Beuckelaer (Belg.) ingelopen; 6e rit: 1. Post (Ned.) 6.20.6, Larsen (Den.) gaf na lekke band op; 7e rit: 1. Mitchell (Eng.) 6.21.4; 2. Anderson (Austr.) ingelopen; 8e rit: 1. Wirth (Zw.) 6.16.2, 2. Pusey (EngJ 6.24.4. Kwartfinales: le rit-: 1. Anquetil 6.21.- over 5000 meter; 2. Wirth 6.31.6. 2e rit: 1. Nielsen 6.31.2; 2. Brun 6.41.2. 3e rit: 1. Strehler 6.30.6; 2. Piazza 6.37.8. 4e rit: 1. Messina 6.24.8; 2. De Groot 6.29.4. In de halve finales rijdt Messina tegen man achter Gaignard die demarreer- de streep tegen de Deen Andresen de. Onze landgenoot reageerde geen en de Zwitser Itiefenhaler, maar hij seconde telaat en bleef de Fransmanmoest nog een tweede keer in een volgen. Het werd een razend snellematch „a deux" rijden tegen de jon- eindspurt, die de Amsterdammer ge-1 ge Fransman Gaignard. Van Vliet lanceerde op gedecideerde wijze won, nam van het begin af de kop en liet in de prachtige tijd van 11.4 sec. over de Fransman geen kans te passeren. de laatste 200 meter. Dolblij, dat hij zich direct in de kwartfinales had ge plaatst, maakte onze landgenoot, luid toegejuicht door het Kopenhaagse pu bliek, nog een extra rondje langs de tribune. Onze nationale kampioen Arie van Vliet was minder fortuinlijk. Hij had als een berg tegen deze rit met de gevreesde Italiaan Morettini en de gladde Engelsman Peacock opgezien. En het werd inderdaad een strijd van twee man 'tegen een, zoals de Woer denaar had gevreesd. En hij wist op het kritieke moment niet tegen wien hij zich moest weren. Hij stond als het ware tussen twee vuren. Op van de zenuwen, passeerde hij bij het in gaan van de tweede ronde Morettini, wiens lange spurt hij vreesde. Maar Peacock dook onder beiden door en nam de leiding over. In de voorlaat ste bocht bleef Van Vliet niet veel anders over dan te demarreren, een besluit waarop Morettini zat te wach. ten. Hij had niet mooier gelanceerd kunnen worden om .ongeveer met een wiel lengte) van de Nederlander te winnen. Van Vliet moest dus later op de avond nog eens in de repecha- ges starten. Evenals Derksen hadden de favorieten, de titelhouder Antonio Maspes, Reg Harris en Oscar Plattner, prachtige overwinning. Zijn sterkste zich zonder veel moeite voor de Daan de Groot reed tegen de Belg Paul de Paepe uitstekend, hoewel de Amsterdammer, zoals hij beweerde, het weer niet mee had. Het was nu bijna windstil en daan prefereert „een halve storm", maar hij voelde zich sterk en trok zich niets aan van zijn startnummer 13. Hij vertrok in een stevig tempo en vergrootte lang zaam maar zeker zijn voorsprong, die aan de finish een kwartbaan lengte bedroeg. Zijn tijd van 66.11.5 lag evenwel ruim vier seconden boven die van Anquetil. Te zwaar voor Post. Ook Peter Post won zijn serie met groot gemak tegen de Deen Hennkig Larsen, die halverwege, toen Post hem in de rug keek, de strijd staak te. Peter ging alleen door, omdat de tijden beslissend wesen voor het over gaan naar de kwartfinales. Maar de tijd van de Amsterdammer was be slist onvoldoende: 66.20.66 sec. IJij was er door teleurgesteld, wierp zijn handschoenen kwaad in het gras en riep uit: „Ik kan dit niet, het is veel te zwaar. Ik rijd nooit meer een ach tervolging". Daan de Groot kreeg het in de kwartfinale tegen de titelhouder Messina, uiteraard veel moeilijker dan eerder op de avond. Hij liep al in de eerste ronde een kleine achterstand op. Die werd groter naarmate de Ita liaanse „Tempobeul" de pedalen sneller rond maalde. Dapper vocht Daan, die zich volkomen leeg reed, tegen de overmacht. Doch in de laat ste twee ronden verloor hij snel ter rein, zodat hij tenslotte ongeveer 40 meter achter lag. Zijn tijd was niette min uitstekend en beter dan die van enkele renners die wel in de halve finale kwamen. De andere „halve" finalisten werden Anquetil die de Zwitser Wirth als het ware „ver slond". De Deen Nielsen die de Fransman Brun versloeg en de .Zwit ser Sehler, door zijn tege op de Ita liaan Piazza. Ook in de laatste bocht toen deze nog eens verbluffend snel aanzette, ving de Nederlander de aanval van zijn tegenstanders uitstekend op en in een adembenemende eindspurt raas den beiden op de finish af. „Van Vliet" riepen velen „.Gaignard" rie pen anderen, de finishfoto wees later uit, dat onze landgenoot met miniem verschil had gewonnen. Koch wint herkansing. In de spectaculaire herkansing van de stayers, waaraan zeven combina ties deelnamen, een recordaantal voor de Ordrupbaan, hebben in het begin zowel Koch als Pronk sterk aanval- Stayers professionals Herkansingsrit over één uur: 1. Koch (Ned.) in één uur 65.860 km; 2. Bunker (Eng.) op 30 meter; 3. Le Strat (Fr.) op 1 ronde; 4. Martino (It.) op 1 ronde; 5. Pronk (Ned.) op 1 ronde 6. Otte (Did) op 3 ronden; 7. Zehnder (Zwits.) strijd gestaakt. Sprint professionals De uitslagen van de zes series sprint voor professionals luiden: le serie: 1. Maspes (It.) 200 m. in 11.8 sec.; 2. Gerardin (Fr.); 3. Hansen (Den.) 2e serie: 1. Harris (Eng.) 11.8 sec.; 2. Prenninger (Zw.); 3. Gosselin (B.). 3e serie: 1. Plattner (Zwits.) 12.4 sec.; 2. Belenger (Fr.); 3. Andersen (Den.). 4e serie: 1. Morattini (It.) 11.8 sec.; 2. Van Vliet (Ned.); 3. Peacock. 5e serie: 1. Derksen (Ned.) 11.4 sec.; 2. Gaignard (Fr.); 3. Stephenson (Den.). 6e serie: 1. Potzerheim (W-Dld) 12 sec.; 2. Sacchi (It.); 3. Tiefenthaler (Zwits.). Vier series herkansing: le rit: 1. Sachi 12.-; 2. Gerardin; 3. Gosselin. 2e rit: 1. Gaignard 11.8; 2. Hansen; 3. Pfenniger. 3e rit: 1. Peacock 11.8; 2. Belenger; 3. Stephenson. 4e rit: 1. Van Vliet 12.6; 2. Andersen; 3. Tiefenthaler. Finales herkansing: le rit: 1. Van Vliet 11.6; 2. Gaignard. 2e rit: 1. Peacock 12.6; 2. Sachi. ATLETIEK In Amsterdam worden zondag a.s. de Nederlandse Junior-clubkampioenschap pen gehouden, waarvoor de volgende verenigingen zijn uitgenodigd: AAC (A'dam), Estafette (A'dam), HAV (Haar lem), AV Holland (Leiden), V L, (Den Haag) en DOS (R'dami). IJSHOCKEY INVITATIES VOOR YHO De Haagse ijshockeyclub YHC heeft zowel uit Tsjechoslowakije als uit Polen invitaties ontvangen om aldaar in het a.s. seizoen weer enige wedstrijden te komen spelen. Gezien het zeer drukke wedstrijd program dat de Haagse club te wachten staat, kan op het ogenblik nog geen beslissing worden genomen ten aan zien van deze uitnodigingen Wel is in principe reeds besloten dat YHC op 27 en 28 oktober a.s. zal deelnemen aan het toernooi dat te Chaux-de-Fonds in Zwit serland wordt gehouden. Verleden jaar heeft de Haagse club dit toernooi ge wonnen. AUTOMOBILISME KNAC-HEUVELKLÏM De KNAC-Heuvelklim, die jaarlijks op de Camerigerberg in Zuid Limburg wordt gehouden heeft, doordat thans ook buitenlanders daaraan kunnen deelne men, een internationaal karater gekre gen. Daar het aantal inschrijvingen hier door vermoedelijk nog groter zal zijn dan anders, werd besloten de klim over twee dagen uit te breiden. Vrijdagmor gen 14 september zal er tot 14.00 uur kunnen worden getraind, terwijl daarna de wedstrijden een aanvang nemen. Deze worden de volgende dag om 10.00 uur voortgezet. De prijsuireiking zal nog die zelfde dag in Vaals plaatsvinden. dat van hen slechts enkele midden- afstandlopers, kanovaarders, schermers en zwemmers werkelijke „kanshebbers" zijn en dat van de overigen moet worden aangenomen, dat zij niet tot prestaties op hoog internationaal niveau in staat zullen zijn. VOETBALCOMPETITIE 56/-S7 Donderdag werd tijdens het Internationaal Concours Hippique het Nationaal Kampioenschap voor Juniores verreden. H.M. de Koningin volgt samen met H.K.H. Prinses Beatrix op de tribune de verrichtingen van H.K.H. Prinses Irene, die aan dit kampioenschap deelnam. Zondag neemt de voetbalcompeti tie 19561957 een aanvang. In ver band hiermede geven wij U een overzicht van dc 3 hoogste afdelin gen van ons voetbal. De kaart waarop de verenigingen zijn aangegeven die in de ere-dlvi- sie spelen laat duidelijk zien dat top-voetbal tegenwoordig in hoge mate een aangelegenheid is van de zuidelijke provincies, aangevuld met enkele clubs van de oude garde uit het westen. In het noorden en oos ten van ons land behoren alleen GVAV en Enschede tot de topklasse. Dc eerste divisie is hoofdzakelijk samengesteld uit vroegere eerste klassers uit west en oost met een enkele zuidelijke vereniging. In de tweede divisie vindt men thans verschillende van de vroegere noordelijke eerste klassers. Wij den ken hierbij b.v. aan Heerenveen, Velocltas, Be Quick enz.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7