Gouverneur VAN TILBURG aangezocht als MINISTER PRESIDENT? te A C Vwide' Slwklgat óbjmWAD Scherp Twaalfde K O-seizoen met boeiend programma SECRETARESSE „Catena'' kent geen ontgroening Bob Slingeland leidt in de LEIDSÈ JEUGDTOUR VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Kabinetsformatie De informateur prof. mr. De Gaay Fortman heeft hedenochtend een onderhoud gehad met de demissionaire minister-president dr. W. Drees op het departement van algemene zaken. Dit onderhoud heeft van kwart voor tien tot kwart voor elf geduurd. De informateur heeft de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname verzocht per snelste gelegenheid naar Nederland te komen teneinde hem in verband met de kabinetsforamtie te raadplegen. De heer Van Tilburg vertrekt vandaag van Suriname naar Curasao, waar hij op een aansluiting wacht. Hij hoopt zondagavond in Nederland te arriveren. De heer Van Tilburg is, voor hij geroepen werd tot zijn ambt in Suriname, wethouder van Rotterdam en lid van de Eerste Kamer geweest. Hij had zitting voor de P. v. d. A. De woordvoerder van de informateur zeide desgevraagd er geen mede deling over te kunnen doen of er verband bestaat tussen het onderhoud met dr. Drees en het verzoek aan de heer Van Tilburg om naar Nederland te komen. Naar de woordvoerder verklaarde heeft prof. De Gaay Fortman de laatste hand gelegd aan zijn ontwerp-program. Over een punt is hij het advies van dr. Van den Berge, de staatssecretaris van financiën, nog wachtende. Canadees vliegtuig neergestort Twaalf doden Een vliegtuig van de „Canadian Pacific Airline" is, op weg van Van couver naar Tokio, nabij Cold Bay in Alaska neergestort, Van de veertien passagiers en de bemanning van acht kwamen er twaalf om het leven, ter wijl er nog drie worden vermist. De overige zeven hebben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken vóór het ongeluk had de bestuurder gemeld, dat het toestel in brand stond. Bij een po ging om op het vliegveld bij Cold Bay een landing te maken, stortte het vliegtuig neer. Emigrantjes worden verwend Voor de eerste maal sedert zij clan destien uit Australië vertrokken zijn, werd de vijf emigranten-kinderen Zandvliet gisteren toegestaan aan wal te gaan, toen de „Orontes" uit Dur ban in Kaapstad meerde. Zij stonden onder het persoonlijke toezicht van de Nederlandse consul J. Beekman, zo gauw het schip aangelegd had. Een plaatselijk Afrikaans 'blad had voor de vijif kinderen Anna, Adriaan, Gerard, Robert en Pauline een rijtoer door Kaapstad georga niseerd, maar zij moesten om 5 uur weer aan boord zijn. De kinderen worden aan boord goed behandeld. „Iedere dag als ik opsta, ligt er voor mijn deur een heleboel snoep, chocolade en sigaretten van „iemand", aldus Anna, die optreedt als „moeder" voor de vier andere kin deren. De passagiers hebben ook ge- zorgd dat de kinderen goed in de kle ren kwamen. De bosbranden aan de Riviera De prefect van het departement Al- pes-Maritimes, in het uiterste zuid oosten van Frankrijk, Jieeft verklaard, dat drie arrestaties zijn verricht in verband met de bosbranden in het departement, waar zich in de afge lopen maand 47 grote branden nebben voorgedaan, die meer dan drie dui zend ha bos en struikgewas in de as hebben gelegd. De prefect wees er op, dat herhaal delijk bijna gelijktijdig grote branden waren uitgebroken. De buitengewone om-vang van de branden weet de pre fect voornamelijk aan de grote droogte in het gebied, waar sedert 10 juli slechts 5 mm regen :s geval len. POTLOOD en GEEST No. 518. Horizontaal: 1. lang, smal en licht roeivaartuig, 5. beet, 8. koe mestvocht, 10. de oudste (afk.), 11. voorvoegsel, 13. kleur, 15. jongens naam, 17. fijnste in zijn soort, 19. hoe veelheid eten, 21. sprakeloos, 22. pookijzer, 24. rund, 25. teken, 27 voor zetsel, 29 telwoord (Fr.), 3'1. lipharen, 33. kade, 34. Spaans of Portugees zee schip. Verticaal: 1. voor, 2. voorzetsel, 3. bloeiwijze, 4. straatje dat doodloopt, 6. spil van een wiel, 7. platboom- vaartuig, 9. romp van een verminkt beeld, 12. meisjesnaam, 14. hetzelfde, 16. vast rantsoen, 18. druivensap, 19. plat indisch vaartuig, 20. jongens naam, 23. litteken, 26. gevangenis, 28. afgesloten bebouwd veld, 30. voor zetsel, 32. oude Egyptische zonnegod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 517. Horizontaal: 1. vore, 4. pit, 6. Ede, 7. ras, 9. re, 10. Pan, 11. Eef, 13. pip, 14. nest, 16. kans, 17. iep. 18. maat, 19. cm., 20. baar, 22. kelp, 23. me, 24. lans, 25. wis. Verticaal: 1. veronica, 2. ode, 3. re, 4. pan, 5. is, 7. raf, 8. taps, 10. pet, 11. pint, 12. esp, 13. paar, 15. Eem, 16. kaap, 18. mals, 20. ben, 21. hes, 22. ka, 23. mi. De in Afrika verongelukte Ned. vlieger Het blijkt thans, dat de Nederlandse bestuurder van het sinds 18 augustus j.I. boven Portugees Oost-Afrika ver dwenen vliegtuig de heer Verkaik is. De 24-jarige heer Verkaik is in 's Graven'hage geboren en heeft in de Ver. Staten en in Nederland zijn opleiding voor straal jager vlieg er ge volgd. Hij is op de basis Welschap ge legerd geweest. De heer Verkaik is ongeveer twee maanden geleden ge ëmigreerd naar Johannesburg, waar hij een betrekking had gekregen als vlieger voor de „Johannesburg Light Plane Club". Zijn echtgenote, mevrouw Ver kaikDe Nooy, zou haar man bin nenkort naar Johannesburg narei zen. Zij zijn in december j.I. gehuwd. ONTPLOFFING OP BRITS SCHIP. Aan boord van het 27.955 ton me tende Britse passagiersschip „Hima laya", dat op weg was naar Malta, heeft zich een ontploffing voorge daan, waardoor elf opvarenden zijn gewond. Eén der bemanningsleden is dooi de ontploffing om het leven gekomen. Er vielen geen slachtoffer onder de ongeveer duizend passagiers, die zich PLANTSOEN 65 aan boord bevinden. 1 Sensatie-zucht rond Eastbourne Detectives van Scotland Yark, die is Eastbourne een onderzoek instellen naar geruchten over de dood van een groot aantal vrouwen, hebben aan hun hoofdbureau bericht, dat ze tot nu toe nog geen redenen aanwezig achten om enkele van de lijken op te graven. In politiële kringen vermoedt men, dat het nog ten minste drie weken zal duren voor de geruchten officieel tegengesproken of bevestigd kunnen worden. Het Labour-weekblad „Tribune" heeft donderdag geprotesteerd tegen „sensatiezucht" in de pers. „Nog niet het geringste bewijs is tot nu toe ge leverd voor het bestaan van een mas samoordenaar of het vermoeden van moord", aldus het blad. De zaak-van Doornik Het gerechtshof te Djakarta zal 10 september een begin maken met het proces tegen de Nederlander A. H. van Doornik, voormalig ambtenaar van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is nog niet bekend wie de verdediging van de heer Van Doornik op zich zal nemen. Raden Dardo is aangewezen als rechter in de zaak tegen de Neder lander. Van Doornik werd 32 maan den geleden aangehouden op'beschul digingen van staatsgevaarlijke acti viteit. De openbare aanklager, Harahap, heeft verklaard, dat hij Van Doornik ten laste zal leggen het verlenen van steun aan benden van de Daroel Is-1 De Stadsgehoorzaal kan slechts 1100 lam in West-Java via een organisatie Opera in het vooruitzicht Op zaterdag 1 september a.s. be gint de Leidse Volksuniversiteit K. O. haar twaalfde seizoen. Door ervaringen wijzer geworden heeft 2ij telkenjare haar programma verbe terd en aangepast aan de vele wen sen en verlangens van vele leden en cursisten. De belangstelling, voor wat K. O. biedt, beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Dit moge blijken uit enige vergelijkende cijfers over het afgelopen seizoen en het, daaraan voorafgaande. Het aantal bezoekers van de toneelvoorstellingen kwam van 13.000 op ruim 15.000 en het be zoekerstal van de kleinkunstavonden liep op van ruim 2000 tot meer dan 3400. Jammer genoeg moest het aan tal concertbezoekers gelijk blijven. Zowel in het afgelopen seizoen als in het daaraan voorafgaande waren na melijk alle acht in de Stadsgehoor zaal gegeven concerten uitverkocht. van dorpshoofden, die hij zou hebben opgericht. Subsidiair zal Van Door nik worden beschuldigd van het ver zamelen van wapens en munitie voor het Daroel Islam. Een Indonesische advocaat, Soeprapto (niet te verwar ren met de Indonesische procureur- generaal van dezelfde naam) heeft een verdoek van Van Doornik om diens verdediging op zich te nemen, van de hand gewezen. Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Mulo vóór-opleiding is hiervoor reeds voldoende. Kon. Erk. PITMANSCHOOL - TELEF. 26558 Advertentie LAATSTE MAAL. De „Victoria Regia", het pronk juweel van de Leidse Hortus bloeit vanavond voor de laatste maal. He denavond van 9'11 kunt u de bloem maagdelijk wit aanschouwen, mor genavond is zij rose. 10 JAAR WETHOUDER. De wethouder van financiën, de heer D. van der Kwaak, zal op dins dag 11 september a.s. 10 jaar wethou der te Leiden zijn. In die tien jaar zijn ruim 100 mil joen gulden door zijn handen ge gaan. Hij is van het college van bur gemeester en wethouders te Leiden het laatst benoemd. 1 Juni j.I. was het tien jaar geleden, dat burge meester, jhr. mr F. H. van Kinschot, de functie van voorzitter aanvaarde. De heren Van Schaik en Menken herdachten dit feit vorig jaar; wet houder Jongeleen vierde zijn twee de lustrum in april van dit jaar. 20.000STE BIJ „REMBRANDT". In een groep van Duitse toeristen bevond zich de 20.000 bezoeker aan de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester", die nog tot en met zondag a.s. voor het publiek geopend is. BEIAARD SPEELT VOLKSLIEDEREN. leum als beambte der Amsterdam- sche Bank. In 1916 trad hij in dienst van de toenmalige bankiersfirma Lezwijn Eigemah, welke in 1918 werd over genomen door de Amsterdamsche Bank; bij het kantoor Leiden van deze instelling is hij thans werkzaam als chef van de afdeling Buitenland se wissels. Uit dien hoofde is de heer Blangé een bekende figuur voor de vele za kelijke en particuliere relaties der bank, die in de moeilijke materie der deviezentransacties zijn vakkun dige voorlichting behoeven. TAFELTENNIS Westerkwartier Bij de tafeltennis vereniging „Westerkwartier" bestaat er gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leden. Zowel heren als junioren en spe ciaal dames zijn van harte welkom. De trainingsavonden vinden plaats in hét clubhuis van Westerkwartier, Ten Katestraat (Haagweg). Ingaande 10 sep tember vinden de trainingsavonden plaats op maandag- en vrijdagavond van 710 uur. Tevens bestaat er de gelegen heid tot inschrijving aan de volgende adressen: voorz. J. v. Dam, Boshof 19, Leiden; seer. I. Baart, Boshuizerkade 39, Leiden. toehoorders bevatten. Mèt meer dan vierhonderd groeide het aantal leer lingen van 3800 tot ruim 4200, ter wijl het totaal aantal letlen van K. O. steeg van 93£0 tot 10.050. In vergelijking tot andere steden ligt dit aantal zeer gunstig. Toneel. Doch het zijn niet alleen uitbrei dingen die in het oog springen, er zijn ook enkele veranderingen. De benamingen „groot" en „populair" toneel zijn vervangen door de aan duidingen „serie A" en „serie B". Het loslaten der oude namen geeft het bestuur meer vrijheid in de keuze der stukken. Het verschil tus sen de voorstellingen van serie A en serie B is hiermede dus praktisch vervallen: alleen zal in de serie B het accent meer op de blijspelen vallen. In beide series treden alleen de beste Nederlandse gezelschappen op, n.l. de Nederlandse Comedie, de Haagse Comedie, het Rotterdams To neel, het Nieuwe Nederlandse To neelgezelschap en het toneelgezel schap „Theater". Op K. O.-voor- stellingen zal men dus prominente Nederlandse toneelspelers op de plan ken kunnen zien. Kleinkunst. In het kleinkunst-programma is wel de grote verrassing, dat Wim Kan bereid werd gevonden om vlak voor zijn vertrek naar Zuid Afrika toch nog een tweetal voorstellingen te geven. Ter vervanging van Wim Sonne- veld, die naar de V.S. vertrokken is, is het K. O.-bestuur er in geslaagd het nieuw-samengestelde Triangel- cqbaret te contractueren, waaraan medewerken Hetty Blok, Sophie Steyn en Wim lbo. Ook Georgette Hagendoorn staat weer op het pro gramma met een repertoire, dat Lei den nog niet kent. Concerten. Ook wat de muziek betreft, heeft K. O. zich van de medewerking van gerenommeerde orkesten verze kerd. De vier abonnementsconcerten van K. O. zullen gegeven worden door Het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo en het Rotter dams Philharmonisch orkest o.l.v. Eduard Flipse, waardoor de concer ten de naam Meesterserie zeer zeker niet ten onrechte zullen dragen. Het bestuur is er in geslaagd dé program ma's zodanig te kiezen, dat een dub bel optreden van een der solisten i.v.m. engagementen door „Toon kunst" of door de „Kunstkring" niet voorkomt. Als solisten zullen optreden: de vermaarde violist Ricardo Od- noposoff, die het vioolconcert van Tsjaikowsky zal uitvoeren; de begaafde jonge Amerikaanse pianist Abbey Simon, die het con- Op 5 september a.s. zal de Neder landse Vereniging voor de Volks zang haar 50-jarig bestaan herdén ken. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen op die dag Op de beiaard van het Stadhuis te Leiden, van 12.00 13.00 uur volksliederen ten gehore worden gebracht. M. J. BLANGé. Dinsdag 4 september a.s. viert de heer M. J. Blangé zijn 40-jarig jubi- Burgerlijke Stand Geboren: Adriaan Jan zn van A. J. van der Weel en M. Smittenaar; Ber- nardus Johannes Maria zn van J. M. Sassen en C. J. F. Douwen; Enno Jurgen zn van W. F. Dreef en W. Ligtvoet; Jacoba Carla Maria dr van R. H. Schotanus en S. van Em- men; Hendrikus zn van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij. Gehuwd: A. C. van Westbroek en M. v. d. Waals. Overleden: W. Etienne weduwnr 82 jaar; G. Dollen dochter 3 jaar. Toegelaten tot Concilium? Het bestuur van de Leidse Studen tenvereniging „Catena" vreest dat de vereniging ook dit jaar door de voorlichting van de universiteit aan de eerstejaars zal worden genegeerd. Daarom heeft het zich tot de pers ge wend om aan haar idealen rucht baarheid te kunnen geven. Het in 1952 opgerichte „Catena" heeft in de vier jaar van zijn bestaan een stijging van het ledental van 40 op 130 ondergaan. De reactie van deze vereniging was vooral gericht tegen de sfeer in het Leids Studen tencorps, die men in studentenkrin gen pleegt te omschrijven als „be- cactheid". Concreet geformuleerd betekent het. dat men een vereniging wilde hebben, die zich niet als een „maat schappij in een maatschappij" zou manifesteren. Het ideaal van „Catena" is de die nende en verantwoordelijke taak van de student ten aanzien van de maatschappij te benadrukken. Om ieder idee aan afzondering weg te wissen kent men in „Catena" ook geen ontgroening, zoals het Leids Studente Corps, die kent. Er is slechts een periode van ken nismaking op voet van gelijkheid. „Catena", dat bij de federatie van Ünitates en Bonden voorlopig als waarnemer is toegelaten, wordt door het concilium van de Leidse Civitas niet erkend. De commissie-Penning die onlangs een rapport heeft vol tooid over de houdbaarheid van de civitasgedachte te Leiden, heeft voor gesteld om „Catena" tot de bespre kingen van het Concilium toe te la- len. Inlichtingen worden verstrekt aan het sociëteitslokaal, Lage Mare 36. HOOIBROEI-BRAND. Aanzienlijke schade. Een grote boerderij van de Staats domeinen in de polder 'Gelderingen van het land van Vollenhoven, be woond door de pachter R. Vos, is gis teren tengevolge van hooibroei gro tendeels afgebrand. De brandweer uit Steenwijk slaagde erin het woonge- deelde van de boerderij te behouden. Het achterhuis, het daarin geborgen hooi en de landbouwmachines gingeri echter geheel verloren. De schade is nog niet vastgesteld; alleen de inboe del was verzekerd. cert in f-mineur van Chopin zal spelen; de Hongaarse pianiste Edith Far- nady, die nog dit voorjaar in Am sterdam met het Concertgebouw orkest een zo zeer toegejuichte ver tolking gaf van het tweede pianocon cert in g van Saint-Saens, welk con cert zij ook in Leiden zal uitvoeren; en tenslotte de beroemde mezzo sopraan Eugenia Zaresko uit Parijs, de ook in Nederland graag gehoorde artiste, die met haar „bronzen stem"' en gevoelige voordracht steeds volle zalen trekt. Film. Ook filmliefhebbers kunnen bij K. O. terecht Elke rnaand worden er weer besloten voorstellingen gege ven van films speelfilms en docu mentaires die een zodanig artis tiek of cultureel niveau hebben, dat hun opname in het programma ver antwoord !s. Deze voorstellingen zullen in het Casinotheater gegeven worden uitsluitend voor leden van de Volksuniversiteit K. O. „Iets populairder" zijn de circa 8 bijzon dere filmvoorstellingen, die even eens in Casino, gegeven worden in 't kader van de Filmliga. Deze stelt zich ten doel het tonen en eventueel bespreken van films, die waard zijn gezien te worden, maar die hier te lande niet in openbare voorstellin gen worden getoond. Door een onder de leden gehouden enquête, zal in het komend seizoen het eigenlijke karakter van deze stu diekring beter tot zijn recht komen. Over diverse filmische onderwerpen zullen voordrachten gehouden wor den door prominente sprekers. Ballet. Ook de balletkunst is in het uitge breide programma niet vergeten. Ze ker is al het optreden van het Neder lands Ballet, o.l.v. Sonia Gaskell, ter wijl nog onderhandelingen worden gevoerd met het Ballet der Lage Lan den en het beroemde Pakistaans Danstheater. Oök ligt het in de bedoeling om op 20 mei van het volgend jaar in het gebouw voor Kunsten en Weten schap te Den Haag, exclusief voor de inschrijvers van K. O. een opvoe ring van een opera te geven. Het zogenaamd „Groene Kaart werk" van K. O., door middel waarvan speciale voorstellingen wor den geboden aan personeelsleden van aangesloten bedrijven en instellingen wordt ook in het komend seizoen on verminderd voortgezet. Over het pro gramma kunnen we kort zijn en we volstaan met te vermelden dat er komen: 12 Toneelvoorstellingen. Geopend wordt met 2 voorstellingen van ..Een huwelijk onder Lodewijk XV" en één voorstelling van: ,Van de brug af ge zien". 3 concerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en Het Resi dentie Orkest, met meer populaire programma's. Solisten o.a.: Herman Krebbers of Theo Olof, viool; Salva- tore Thomasso, viool; Samuel Brill, violoncel; Dick van der Ven, piano. 3 cabaret- en variété-avonden: 1. Het Triangel van Wim lbo; 2. de revue „Puur Plezier", Frans Vrolijk; 3. een variété-voorstelling met het show- ofkest „De Topliners". Het bestuur deelt ons mede, dat nog voortdurend nieuwe bedrijven zich aansluiten bij het honderdtal, dat reeds van K. O. profiteert. En deze bedrijven zijn meestal in de omlig gende gemeenten gevestigd, daar het aantal bedrijven in Leiden dat nog niet is aangesloten, vrijwel uitgeput Gevaarlijke pillen te Leiden verloren De commissaris van politie te Lei den maakt bekend, dat gisteren te Leiden is verloren een aantal pillen verpakt in een glazen flesje, waarop voorkomt de naam: Goddijn. Het ge bruik van deze pillen kan spe ciaal voor de kinderen gevaarlijk zijn. Het flesje werd verloren op de weg van de Timorstraat, via een bouwterrein naar de Anna van Burenhof. Bij aantreffen wordt men verzocht de pillen te deponeren op liet bureau van politie te Leiden. Leidse Agenda ZONDAG: Cees de Lange en Tobi Rix in „Laat je niet in de boot nemen". Stadsge hoorzaal 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: apotheek Boekwijd Breestraat 74, tel. 30552; Haven-Apo theek, Haver 18, tel. 20085; apotheek Oegstgeest, Wilhelminamark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 31 aug. tot 7 sept. zijn door de Kath. Film centrale als volgt gekeurd: Casino: „Als de kat van huis is", alle leeftijden. Lido: „Elke minuut telt", alle leeftijden. Luxor: „You're never too young", alle leeftijden. Trianon: „Charlie's tante", volwas senen. Rex: „Davy Crocket", 14 jaar. (Donderdagcyclus „Because you're mine", alle leef tijden). Zonder zich te bedenken is de 72- jarige heer J. de Vries uit Rotterdam, die gistermiddag in het park aan de Westzeedijk liep te wandelen en een jongetje midden in een vijver om hulp hoorde roepen, in het water gespron gen om hem eruit te halen. Hij ont deed zich eerst van overjas, colbert en vest, en slaagde er in, het ventje, dat van een leuning op de brug over de vijver gevallen bleek te zijn, op het droge te brengen. De heer De Vries bracht het kind naar 'het Chalet Suisse in het park en keerde daarna snel per taxi naar huis terug. HET KEIZER TRAJANUS MONUMENT TE NIJMEGEN. Donderdagmiddag 6 september a.s. zal het bestuur van de Nijmeegse ver fraaiingsvereniging het monumentale standbeeld van keizer Marcus Ul- pius Trajanus officieel aan het ge meentebestuur van Nijmegen over dragen. Prof. dr. F. J. M. de Waele, hoog leraar in de geschiedenis en staats instellingen der Grieken en Romei nen en klassieke archeologie, gaf gis termiddag op een persconferentie een beschouwing over het monument dat in brons vervaardigd is door de Nij meegse beeldhouwers Charles Hem mes en Ed. van Teeseling. Prof. de Waele deelde mede, dat alleen de stad Rome een modern standbeeld be zit van keizer Trajanus, die 105 jaar na Christus' geboorte Noviomagum erkende als romeinse stad. Nijmegen is nu de tweede stad in Europa met een modern Trajanus standbeeld. Blakende strijdlust in derde étappe De derde étappe van de Leidse Jeugd Toer aan de Hofdijk heeft een overwinning opgeleverd voor Bob Slingerland, die hiermede de gele trui verdiende. De groene trui is nu voor Kooiman, die het punten klassement aanvoert en de tweede plaats bezet. De uitslag van de tijdrit was niet .geheel juist, want niet Slingerland, maar v. Diemen had deze gewonnen. Daaróm droeg deze gisteren de gele trui en Kooiman de groene. In drie manches over 15 ronden werd de strijd gevoerd. Iedere keer startten 20 jongens waarvan alle ingehaalden en na vijf ronden de laatste uit de strijd gehaald werden. Zo bleven iedere keer 10 man in de baan voor de finish. In de eerste manche vormde zich een kopgroep van vier man, waar onder de gele truirijder. Ze liepen vrij snel uit en draaiden de 15 rond jes in 16 min. 55 eruit. In de tweede manohe ging de groene truirijder er op z'n eentje tussenuit en nam langzaam maar zeker een voorsprong van plm. 50 meter. Achter hem lag een groepje van 6 man, waarvan Kees Uljee bijna de hele rit op kop lag. Maar hoe zij ook sprintten, Kooiman •bleef zijn voosprong behouden. Hij maakte een veel beter tijd dan de eerste manche, n.l. 16 min. 22 sec. Ook de groep Uljee met 16 min. 15 sec. mocht er wezen. De volgende manche vertrok Bob S'lingeland, direct van kop in een gewelidg tempo. :t Veld viel verder uiteen in twee constant op 50 meter van elkaar rijdende groe pen. Wat wel opviel was, dat er in deze manche ondanks de snelheid niet „gedubbeld" werd. Via de laatste man iedere ronde, moest het veld gedund worden. Zes tijdwaarnemers liepen geregeld naar elkaar om te zien of ze wel goed bij waren, want Bob draaide elke ronde weer sneller. En de groep ach ter hem draaide ook steeds beter. Bij de finish bleek Slingeland meer dan een minuut sneller te zijn, dan Kooi man: 14 min. 53 sec. gaven de tijd opnemers aan. De Levendaalploeg zat met twee man in de groep die met 16 min. 12 sec. geweldig uit de bus kwam. Door het dagploegklassement te winnen verstevigde de Levendaal ploeg zijn leidende positie in het klassement. Dagklassement: 1. .Slingeland 14 min. 53 sec.; 2. Bakker 15.12; 3. v. d. Tuyn; 4/5. Verberg en Heemskerk z.t.; 6/11. v. Weizen, Brouwer, Bros se, v. Duynen, Kins en Arnoldus, allen in 15.34. 12. Kooiman 16.02; 13/15. Uljee, Calzijn, v. Koperen 16.15; 1'6/17. GooSen, Rietveld 16.17; 18. Del fos 16.H8. Alg. klassement: 1. Slingeland 35 min. 20 sec.; 2. Kooiman 36.11; 3. Ver berg 36.26; 4. v. Diemen 37.04; 5: Bak ker 37.09; 6. v. d. Tuyn 37.22. 7. Heemskerk 37.58; 8. Arnoldus 38.03: 9 en 10. Janmaat en Uljee 38.20; 11. Brouwer 38.23; 12. Delfos 38.39; 13. Brosse 38.49; 14. v. Weizen 38.59. 15. Disseveld 39.02; 16. Kins 39.04; 17. v. Duyn 39.11; 18. v. Koperen 39.14; 19. Rietveld 39.21; 20. Brand 39.37. Dagploegenklassement: 1. Leven daal 46.09; 2. Hoge Mors 46.13. 3. Ma- redijk 4(7.34; 4. Meerburg 48.09; 5. Leidse Hout 49.44 6. Ons Eiland 49.59 7. Kooi 50.08; 8. Plan-Noord 51.29; 9. Lage Mors 52.18; 10. Oranje 52.34; 11. Burggravenlaan 51.14. 12. Gem. ploeg 55.10. Alg. ploegenklassement: 1. Leven daal 1 uur 54 m. 34 sec.: 2. Hoge Mors 1.54.42; 3. Meerburg 1.58.48; 4. Mare- dijk 1.58.53; 5. Ons Eiland 2.00.02; 6. Leidse Hout 2.1.15; 7. Kooi 2.1.42; 8. Plan Noord 2.2.40; 9. Oranje 2.4.53. 10. Lage Mors 2.5.32; 11. Burggravenlaan 2.6.43; 12. Gem. ploeg 2.7.05.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2