Als hst Susz-kanaal zou sluiten, kan Nederland benodigde olie voor 25 pet uit eigen bodem boren In afgelopen 10 jaren groeide proefneming uit tot 'n economisch belangrijke winning Vier Nieuwkoopse geslachten OP ÊÉN PLAATJE Kortere werktijd voor winkelpersoneel Scheepje van garnalenvisser voor Friese kust uitgebrand DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT •TWEEDE BLAD PAGINA 1 uiei&ante fc.m. %eikt att& tand nen dan allerlei voorwaarden t.a.v. boring en winning worden opgesteld. l 01 Q g I De N.A.M. verwacht, dat deze pro staat de apaxeng,ól aan Het. oxaten cedurede i00p van 1957 bee^d ^MANNEER MEN „OLIE" hoort, denkt men aan West Amerika, waar y mensen op zekere dag rijk wakker werden, doordat op hun stukje land olie begon te spuiten. Eh als men in het Nederlandse landschap een spaar zame boortoren ziet opgesteld, denkt men onwillekeurig aan een niet- onverdienstelijk experiment, die echter slechts voor vakmensen een inte ressant werkobject is. Nederland blijkt echter in de laatste 10 jaar een olie-aanwinning ontwikkeld te hebben, die een woordje gaat meespreken in de economie van ons land en vooral sinds men met succes boringen heeft uitgevoerd in het Westen van Nederland, zijn de toekomstverwachtingen hooggespannen. Nog enkele proefboringen moeten in deze omgeving gedaan worden om een juist beeld te krijgen, doch deskundigen hebben berekend, dat Neder land in de naaste toekomst 2025 van het nationale verbruik uit eigen bodem kan halen, hetgeen neerkomt op een opbrengst van 1.020.000 ton olie per jaar. Wanneer we deze winning in kilometers van het landoppervlak omzet ten, dan blijkt Nederland per kilometer 32 ton te produceren, tegen Amerika 42 ton per kilometer. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat Nederland wanneer o.m. rond Wassenaar en Zoetermeer nieuwe bronnen in exploitatie genomen zullen zijn, het Amerikaanse cijfer zal evenaren, waarmee het de belangrijkste olieproducent van West-Europa zou worden. OOSTEN LOOPT TERUG. J diverse produkten. Ruim de helft daarvan wordt uitgevoerd naar an- De produktie van het Schoone- j dere landen van West-Europa. Ons beekveld in Drenthe met 275 putten werelddeel voorziet zichzelve slechts loopt langzamerhand terug. Nog een vijftal putten zal daar worden ge slagen, doch over 70 jaar zal Schoo- nebeek geen oliewinning meer heb ben. De achteruitgang van de pro duktie, die thans 2900 kubieke me ter per dag bedraagt, wordt in toene mende mate gecompenseerd door de produktie in het Westen. Hoe groot de uiteindelijke produktie in het Westen zal zijn kan eerst becijferd worden, na het verlenen van een concessie aan de Nederlandse Aard olie Maatschappij (N.A.M.) voor het Westen van het land. WESTEN IN OPKOMST. In het Westen deed de N.A.M. een goede greep op IJsselmonde bij Rid derkerk, waar 20 ton per dag ge wonnen wordt. Men hoopt daar op vergunning voor nog drie boorter- reinen. De putten van Berkel-Schie- broek, Delft, De Lier, Pijnacker, Rijswijk en thans ook Wassenaar le veren exploitabele hoeveelheden. De ene spuiter van Wassenaar levert prachtige, zwavel vrije olie uit zeer mooi oliezand. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen, wanneer men tenminste verder kan boren. Bij Monster, Ridderkerk en Zoe termeer zullen binnenkort ook nieu we verkenningsboringen worden ge daan. In De Lier zal men een nieu we boring tot 3000 meter doen op vermoeden van een diepe Oliehou dende aardlaag; de meeste andere boringen toonden olie op 12001300 meter aan. De Ned. Aardollemij Is over tuigd de exploitatie in 't Westen ter hand te kunnen nemen zon der schade aan bewoning, be woners, natuurschoon, landbouw en drinkwatervoorziening toe te brengen. EUROPESE CIJFERS. De 275 putten te Schoonebeek pro duceren 2900 tot 3000 kubieke meter olie per d^g. Het totaal der putten voor plm. 8 percent met aardolie. Het Nederlandse produkt is voor de raffinaderijen, die veel zwavel houdende grondstof uit Venezuela en kan zijn. Zonder schade te veroorzaken hoopt de N.A.M. na het verkrijgen ener concessie in het Westen min stens haar aanzienlijke bijdrage in de voorziening in de Nederlandse be hoefte (2025 percent) te kunnen blijven leveren. Dit wordt tegen de achtergrond van de situatie van Suez voor de Nederlandse economie zeer belangrijk geacht. Geheel West- Europa verbruikt jaarlijks 108 mil joen ton ruwe olie, waarvan 74 mil joen ton uit het Midden-Oosten. Van de stroom uit het Midden-Oosten komt 4050 miljoen ton in tank schepen door het Suez-kanaal. Moch. ten hier onverhoopt storingen op treden, dan zal ons land zich in elk geval een eindweegs zelf kunnen blijven bedruipen. De mogelijkheid, dat de bronnen in het Westen op den duur meer zul len geven, dan men thans durft aan te nemen, is geenszins uitgesloten. Reële gegevens daarover zal men pas na het volledige verkennen der voor raden en de exploitatie daarvan kun nen hebben. Men is voorzichtig, niet 1 alleen vanwege de thans geïnvesteer de 40 miljoen gulden, doch ook, om- dat men slechts met de harde feiten i rekening wenst te houden. Om 7 uur moet de zaak aan kant zijn Zaterdag, treede een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels in werking. Voortaan mag het winkel personeel niet langer werken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond 9J4 uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen de kappersbedienden het Midden-Oosten verwerken, mede j en personeel van winkels waar daarom zo belangrijk, omdat ver menging van het zwavelvrije Neder landse produkt met het zwavelhou dende van elders, verdere rationele verwerking mogelijk maakt. De Nederlandse produktie van 1,02 miljoen ton per jaar is geringer dan die van Duitsland met 3,16 mil joen ton per jaar en van Oostenrijk met 3,67 piiljoen ton per jaar. Per vierkante kilometer van de landsom- vang echter produceert Oostenrijk 40 ton, Nederland 32 ton, Duitsland 12 ton en Roemenië 29 ton en de Ver. Staten 42 ton. Het is, gezien de recente vondsten, niet onmogelijk, dat ons land op het Amerikaanse ni veau zaj komen en daarmee in deze verhouding de andere Europese lan den voorbij zal streven, waarmede het dan het rijkste olieland van het Westelijke continent zal zijn. TOEKOMSTBEELD. West-Nederland levert op het Ogenblik 13 percent van de totale na tionale produktie tegen 8 percent in 1955 en 0,3 percent in 1953. Ondanks de langzame achteruitgang van Schoonebeek in Drenthe, zal de na tionale produktie door de vondsten in het Westen op peil kunnen blij ven gedurende minstens 20 jaren. Het vraagstuk, of de Kroon aan de N.A.M. concessie in het Westen des lands zal verlenen, hangt samen met de situatie in het waterwingebied in de duinstreek. Den Haag en Wassenaar en diens waterleidingmaatschappijen betwij felen, of exploitatie in en bij het duingebied de watervoorziening niet zal storen, maar de N.A.M. ver klaart, dat dit niet het geval zal zijn, omdat de gehele olie-industrie geba seerd is op isolatie van oliebronnen. Over het verlenen van een conces voedings. en genotmiddelen worden verkocht, gedurende 1 jaar (dus tot I september 1957) nog 9 uur per dag en 50 uur. per week werken. Het tijdstip, waarop het werk moet zijn beëindigd is teruggebracht tot 7 uur 's avonds. De oude regeling stond half negen toe. De wekelijkse rustdag is verlengd van 32 tot 36 uur. De we kelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandagmorgen moe ten vallen. Voor deze bepaling geldt een overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Drukke dagen. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen (b.v. koopavond). Eens per week is voor winkelperso neel boven 18 jaar een werkdag van Westelijk Nederland bedraagt sie beslist de Kroon. Aanvragen wor- tbans dagelijks meer dan 400 ton en beweegt ziclj in stijgende lijn. De langzaam dalende produktie van Schoonebeek wordt dus in toene mende mate aangevuld door de put ten in het Westen. De Nederlandse raffinagebedrij- ven verwerken op het ogenblik ruim 12 miljoen ton aardolie per jaar tot den Ingediend bij Gedeputeerden ener provincie, die advies uitbren gen, evenals de inspecteur-generaal van* het staatstoezicht op het mijn wezen en diverse ministeries. Uit eindelijk wordt de Raad van State bij deze advies-procedure ingescha keld. In de loop van deze procedure worden eventuele bezwaarschriften Vragen aan minister Partijpropaganda voor VARA-TV Het lid van de Tweede Kamer de heer Fokkema (a.-r.) heeft aan de minister van O., K. en W. schriftelijk gevraagd of hij kennis heeft gekregen van de wijze, waarop de VARA in de door haar verzorgde televisieuitzen ding op woensdag 22 augustus buiten het aangekondigde programma om gemeend heeft politieke voorlichting te moeten geven over de kabinets formatie en over een der vraagstuk ken welke bij de kabinetsformatie zijn betrokken. Meent de minister niet, dat deze voorlichting op weinig objectieve wij ze heeft plaatsgevonden? vraagt de heer Fokkema. Hij is van oordeel, dat deze partijpolitieke propaganda door middel van de televisie strijdig is met de mening van de minister, „dat bij de beelduitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog al leen gedurende een zeer beperkt aan tal uren, een bijzondere mate van zelfbeperking, zowel wat betreft de politieke uitzendingen als de propa ganda voor de eigen omroepvereni ging, op haar plaats is". Tannelmuur bij Veisen, die vandaag verbroken werd Vandaag werd in tegenwoordigheid van minister Algera de noordelijke kopwand van de autotunnel te Velsen verwijderd, waardoor de verbinding met de zuidelijke oever vanaf de noordelijke zijde tot stand is gekomen. We zien hier een groepje arbeiders bezig met het sehoo maken van de tunnel in verband met het hóge bezoek van heden; op de achtergrond de damwand die thans is verdwenen. 11 uur toegelaten. Het maximum van' 48 uur per week mag dan echter niet worden overschreden. Ten slotte is een langere werktijd voorzien voor de uitverkooptijd en voor perioden, dat winkels ingevolge de Winkelsluitingswet extra lang open zijn, zoals met festiviteiten. Hieronder kunnen ook de seizoenbe- drijven gedurende het seizoen vallen. De bestaande faciliteiten voor de Sin terklaas- en de Kersttijd blijven on gewijzigd gehandhaafd. Lederwarenbedrijven 6 pet loonsverhoging In de lederwarenindustrie is vol ledige overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van zes procent per 1 september op basis van het re geringsbesluit van 19 maart j.l. Aan het college van rijksbernidde- laars is verzocht om met ingang van 1 september deze verhoging in de CAO gr ed te keuren, waarbij de rro- geajkhtid is opengelaten, dar onder nemingen die een desbetreffend ver zoek bij de looncommissie indienen dispensatie tot drie procent kunnen ontvangen. 3 Jongens verdwenen Lastige rekening In de nacht van zondag op maan dag zijn drie jongens uit Voorthui zen per rijwiel uit hun woonplaats vertrokken, zonder hun ouders iets van hun voornemen te vertellen. Men weet tot nu toe niet waar ze zich thans bevinden, maar maandag middag zijn de knapen in de Noord oostpolder gezien. De jongens, een 18-jarige elektricien, een 17-jarige broodbezorger en diens 16-jarige achterneef zijn vermoedelijk aan de haal gegaan omdat zij een rekening hadden gekregen van een garage houder in Barneveld voor de scha de, die aan een door de jongens in 't geheim gehuurde auto was ontstaan. De ouders maken zich ernstig onge rust over hun zonen en hebben de politie te hulp geroepen om de kna pen op te sporen. Zwendel bij legerwerken Arrestaties te Assen Dank zij een bekentenis van een burger-employé heeft de politie een uitgebreide zwendel bij de genie kunnen oprollen, die gepleegd is door een vernuftig samenspel tussen aannemers en burger-krachten bij de genie te Assen. Ingenieuse knoeierijen met mate rialen, overuren en andere financiële onderdelen hebben tot een benade ling van de staat geleid, die nog niet te schatten is. Inmiddels heeft de koninklijke marechaussee vier arrestaties ver richt, maar zij beschikt over aanwij zingen, die de mogelijkheid waar schijnlijk maken, dat in het genie- kamp te Assen en ook in andere ge nie-kampen van Nederland meerdere bij de zwendel betrokken zijn. Bedriegelijke fantast Een 32-jarige kantoorbediende is door de Maastrichtse recherche in verzekerde bewaring gesteld, om dat hij onder allerlei voorwendsels aan de paters van een klooster te Ma'astricht verscheidene malen be dragen van tientallen guldens zou hebben afgetroggeld met een ver haal, dat hij in ernstige moeilijkhe den verkeerde. Dat laatste zou dan niet gelogen zijn, want de man heeft zich in Swalmen schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrek king. Na opgemaakt procesverbaal is hij overgebracht naar Swalmen, waar de verduisteringszaak nader wordt onderzocht. Een reebok, die in de nacht van dinsdag op woensdag nabij Elspeet onverwacht de weg overstak, werd aangereden door een personenauto en op slag gedood. De tunnel onder het Bossche station zal nog dit jaar geopend worden, waardoor een nijpend ver keersprobleem opgelost zal zijn; te genslagen hadden de voltooiing van de tunnel dit jaar lange tijd onzeker gelaten, maar thans meent men ze kerheid omtrent de ingebruikname te kunnen geven. Vier Nieuwkoopse geslachten op één plaatje. In het midden de nog zeer krasse 84-jarige „opoe" Hoogerwerf Lelieveld, inwoonster van het kath. Bejaardentehuis op de bank voor het huis van haar dochter. Ze is moeder van 7 kinderen, grootmoeder van 37 kleinkinderen en over-grootmoeder van 6 achterkleinkinderen. Rechts zit haar dochter mevr. M. Wansinck Hoogerwerf, 54 jaar en links haar kleindochter mevr. Tli. Verhage Wansinck, 24 jaar, met op haar schoot haar dochtertje van 2 maanden Helma. ZAAK ANNEKE BEEKMAN Verhoor uitgesteld Mevr. G. Langendijk-Van Moorst, die op 19 augustus j.l. te Moncevaux door de Belgische rijkswacht werd aangehouden omdat zij in Nederland nog gevangenisstraf moet ondergaan, zou donderdag hebben moeten ver schijnen voor de Luikse Kamer van Inbeschuldigingsstelling. Deze Ka mer moet aan de Belgische regering advies uitbrengen over de geldig heid van het verzoek van de Neder landse regering tot uitlevering. Daar sommige stukken nog niet door het ministerie van justitie werden over gemaakt, zal de Kamer van Inbe schuldigingstelling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen da tum voor de bijeenkomst worden vastgesteld; het bevel tot voorlopi ge inhechtenisneming is 21 dagen geldig. Onzekerheid. Inmiddels is het nog geheel onzeker of de Belgische autoriteiten tot uit levering zullen overgaan, zelfs al zijn alle benodigde bescheiden aanwezig. Om te beginnen hebben de Neder landse autoriteiten geen hernieuwd verzoek tot uitlevering gedaan, toen het rechtbankvonnis door het hoger beroep van het Gerechtshof gewijzigd werd; dit in tegenstelling met eerder vermelde berichten. Maar dit is niet bijzonder belang rijk in deze kwestie. Doorslaggevend is, hoe de Belgi sche justitie wenst te reageren op het door de Nederlandse autoriteiten gedane verzoek tot uitlevering, om dat de Belgische wet hier meer mo gelijkheden toelaat, dan de Neder landse. De Belgische wet zegt, dat het ont trekken aan de wettelijke macht van minderjarige kinderen een voldoen de reden kan zijn om een verzoek tot uitlevering in te willigen. Geen plicht. De Belgische wet zegt echter niet, dat de justitie in dit geval tot uitle vering verplicht is. In het speciale geval van Anneke Beekman hangt het dus af van de vraag, hoe de Belgische autoriteiten de houding van mevrouw Langen- dijkVan Moorst zullen beschouwen. De justitie-autoriteiten brengen advies uit aan de minister van justi tie, bij wie de uiteindelijke beslissing ligt. Slechts in hoge uitzonderingsge vallen zal de minister van justitie een beslissing nemen, die afwijkt van het advies der justitie. Voortaan eieren zonder stempel In een gistermorgen te Utrecht ge houden bestuursvergadering, van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren is medegedeeld, dat zaterdag binnen, gekomen is de ministeriële bekrachh. tiging van de verordening, die een einde maakt aan het verplichte stem pelen van eieren. Deze stempeling zal thans facultatief zijn. PRIESTERWIJ JDING MISSIONARISSEN VAN HET H. HART. Z. H. Exc. mgr. Ch. v. d. Ouwelant MSC, bisschop van Surigao (Fhilip- pijnen) zal op zondag 2 september in de kapel van he Missiehuis der Mis sionarissen van het H. Hart te Stein de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende theologanten van deze congregatie: G. Prins, Voorhout; H. van Maanen, Arnhem; W. Goossen, Eindhoven; J. Vink, Leiden; J. Jans sen, Overloon; N. Tromp, Beverwijk; J. van Kampen, Spierdijk; C. Schip- perijn, Utrecht; J. Schrama, Nes a. d. Amstel; J. Rijk, Schravenpolder en P. Hardjesoemaria. Soldaat weigert pokken-inenting Vrijspraak Een diensplichtig soldaat kreeg in juni opdracht van zijn bataljonsarts om zich tegen pokken te laten inen ten, maar de jongen, die enkele ja-' ren geleden van een inenting ernstig ziek is georden, weigerde op adviesi van zijn ouders en van zijn huisarts zidh aan de inenting te onderwerpen. Gisteren stond hij voor de krijgs raad, waar de auditeur-militair ver telde, dat de militair door een twee de arts onderzocht was, die geen ge vaar aanwezig achtte. Vanwege de verzachtende omstan digheden het advies van huisarts en ouders vroeg de auditeur de minimumstraf ƒ1.boete. De verdediger vond, dat vooral het advies van de huisarts, die blijkens een verklaring bij zijn mening blijft, voor de militair doorslaggevend is geweest en dat er geen sprake is van schuld. De krijgsraad kon zich hiermede verenigen, want na overleg in de raadskamer werd de militair vrijge sproken. DE MOORD TE HEER Echtgenote van het slachtoffer bekent Revolver gekocht Bij het onderzoek inzake de zater dagavond j.L gepleegde moord op de rijwielhandelaar J. Mohnen te Heer bij Maastricht, heeft de echt genote van de verslagene erkend, dat zij mede ödhuldig is aan de uitlpk- king van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revolver, waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knecht had doorgegeven, die op zijn beurt het wapen ter hand stelde aan de twee daders. Zij erken de tevens, de toezegging van de 29.000 beloning voor het volvoeren van de moord, door de knecht aan de daders gedaan,tegenover deze daders te hebben bevestigd. Vissers gered De garnalenvissers C. Bosker en zijn zoon Jan Bosker uit Delfzijl hebben gistermorgen om ongeveer 8 uur op de Eems nabij Borkum hun garnalen kotter voor hun ogen zien verbranden, terwijl beiden een toe vlucht in het water hadden gezocht. De heer Boster senior had een zwemvest weten te bemachtigen, en Bosker jr., een uitstekend zwemmer, wist zich drijvende te houden. De reddingsboot „Borkum" viste de drenkelingen op, nadat zij een half uur in het water hadden gelegen. De brand aan boord van het vis sersvaartuig dat om 6 uur was uit gevaren ontstond, door onverklaar bare oorzaak, in de machinekamer. De heer C. Bosker bevond zich op dat moment in de stuurhut en zijn zoon was op het dek van het schip dat ongeveer 500 liter gasolie aan boord had. Beiden hebben nog geprobeerd de brand te blussen, maar dit mocht hun niet gelukken. In allerijl ontdeden zij zich daarop van hun kleding en sprongen in het water. Een gelukkige omstandigheid voor hen was, dat de Duitse passagiers boot „Rijnland", die een geregelde dienst tussen Emden en Borkum on derhoudt, in de buurt was. De kapi tein van de Rijnland waarscuhwde zo spoedig mogelijk de Borkumse reddings-maatschappij, waarna het reddingsvaartuig Borkum uitvoer en de onfortuinlijke vissers oppikte. De drenkelingen liepen geen ern stig letsel op en de boot is verzekerd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5