^z&zidóz&ouïcvnt Maandag a.s. beginnen besprekingen te Cairo Onthullingeni over Britse spionage Ook 'N CONFERENTIE over Duitslands eenheid Op initiatief van Bonn Sowjet-russische spionage in de Verenigde Staten Vriendjes vinden elkaar op het Moskouse vliegveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13894 Tot maandag aan de oevers van de Nijl Directeur: C. M HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f 2J5 p. mmL, 17e- p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et.p.ro-m. Telefoontjes f 1.50 Nenni* s bekering OIETRO NENNI, de leider van de linkse socialisten in Italië, heeft voor 3 september een vergadering van het bestuur van zijn partij be legd. Hij zal bij die gelegenheid ver slag uitbrengen over de besprekin gen, die hij met Giuseppe Saragat, leider van de gematigde Italiaanse socialisten, over de vereniging van beide partijen heeft gevoerd. Wij zullen dan weten, of het par tijbestuur meegaat met zijn leider en of het zal komen tot een her oriëntatie van de politiek der linkse socialisten. Sinds 1947 werken de Nenni- 0 socialisten samen met de com munisten en zó nauw was tot nu toe hun samengaan, dat bij de verkiezingen de Nenni-socialisten hetzelfde embleem gebruikten als de communisten, nl. hamer en sikkel. Bij de leiders heeft zich evenwel sinds de ontluistering van de nage dachtenis van Stalin een merkwaar dige verandering van inzicht voorge daan. Met Togliatti, de Italiaanse communistenleider, vroeg Nenni zich af, hoe het mogelijk was, dat de hui dige Russische bonzen zo lange ja ren vrolijk en wel hebben kunnen samenwerken met een man, die ach teraf een zó afschuwelijk monster bleek te zijn geweest. Togliatti is bij die vraag blijven stilstaan; hij heeft er hoogstens de conclusie aan ver bonden, dat alles wat de huidige leiders in Rusland doen en zeggen, daarom nog niet klakkeloos door de Italiaanse communisten behoeft te worden overgenomen. Dat was al erg genoeg voor een satellietje en men dacht er reeds aan, dat Togliat ti daarmede zijn eigen doodvonnis; had getekend. Hij is echter door Moskou merkwaardig schappelijk behandeld en wij begrijpen nu, waarom. Togliatti heeft de heren in Moskou duidelijk weten te maken, dat hij zich een beetje van de Mos kouse gebeurtenissen moest distan tiëren, teneinde zijn aanhang te be houden. En onder die aanhang res sorteerde ook Nenni. Deze ging evenwel verder in zijn gevolgtrekkingen uit de Stalinver- guizing. Hij concludeerde eruit, 4.at een systeem, hetwelk het optreden van zo'n monster mogelijk -maakte, in zichzelf niet deugt en dat hij dus niet langer gemene zaak mocht ma ken met degenen, die dit systeem nóg bleven aanhangen. De omstandigheden hebben Nen- ni's besluit vergemakkelijkt. Bij de jongste verkiezingen in Italië, in mei van dit jaar, hebben de Nenni- socialisten flink ge\yonnen, terwijl de communisten een veer moesten laten. Blijkbaar ziet Nenni geen heil meer in „Volksfronf'-perspectieven en daarom zoekt hij een hereniging met die socialisten,-die het indertijd niet eens waren met zijn uiterst- linkse politiek en zich onder Saragat hebben afgescheiden. Wij wachten met belangstelling de verdere ontwikkeling af. Vooral voor Italië, dat in het Westerse kamp maar een zwakke broeder was, kan dit ver-strekkende gevolgen hebben. Dag van gebed in de Ver. Staten President Eisenhower heeft woens. dag twaalf september geproclameerd toi nationale dag van gebed. Hij deed zulks in overeenstemming mét een resolutie, die in 1952 door het Congres is aangenomen. In de proclamatie wordt er bij de Amerika nen op aangedrongen, die dag in het bijzonder „God te smeken over ons te blijven waken in ons dagelijks leven en in de leiding van onze nationale zaken". President Nasser van Egypte heeft ermede ingestemd maandag a.s. te Cairo een bespreking te hebben met de na de Londense Suezconferentie ingestelde vijflandencommissie. De Egyptische ambassadeur te Londen heeft Nassers antwoord woensdag avond aan de Australische premier Menzies, die voorzitter der commissie is, overhandigd. Een woordvoerder der commissie zei, dat Menzies en de meeste com missieleden zondag a.s. per vliegtuig naar Cairo zullen vertrekken. De oude Suezkanaal-maatschappij heeft aangekondigd, dat zij president Nasser twee weken de tijd zal geven om tot overeenstemming te komen met de commissie-Menzies, alvorens zij haar voornaamste employé's en loodsen uit de kanaalzone zal terugroepen. Volgens berichten uit Londen zal de termijn van afwachting voorshands tot en met 13 september duren. Terugroeping van de loodsen en employé's zou ten gevolge hebben dat de scheepvaart door het Suezkanaal vrijwel stilgelegd wordt. Loodsenvraagstuk over 2 weken urgent een beroep gedaan op het Egyptische publiek, geen levensmiddelen of far maceutische artikelen te hamsteren. De regering heeft maatregelen geno- SPIONAGE-KOMPLOT? Alle Egyptische avondbladen heb ben gisteren Engeland ervan be schuldigd de omverwerping van Nas sers regiem te hebben beraamd. Deze „onthulling" gaat gepaard met de ontmaskering van het (zoge naamde?) Britse spionagekomplot. De openbare mening in Egypte zal hierdoor ongetwijfeld sterk worden beïnvloed. Waarnemers veronderstellen dat president Nasser op deze wijze wil trachten een hecht Egyptisch front te plaatsen tegenover de vijflanden commissie. President Nasser heeft gisteren een decreet ondertekend, dat publi- katie van inlichtingen over de Egyp tische strijdkrachten verbiedt. Zon der vergunning mogen geen berich ten over omvang en bewapening der strijdkrachten of verplaatsing van troepen gepubliceerd worden. Over treding kan gestraft worden met ge vangenisstraf tot een maximum van vijf jaar en een boete van ruim 5000 gulden. De Egyptische minister van Be voorrading, dr. Ramzi Stino, heeft men. voor een voldoende voorziening van suiker, graan, mais, rijst, spijs olie, vlees, vis en andere levensmid delen. De regering heeft besloten de graanverbouw met 15 procent hit te breiden teneinde het hoofd te bieden aan „welke economische druk ook, waaraan Egypte blootgesteld zou kunnen worden". Russische loodsen. De Egyptische ambassadeur in Moskou, Mohammed El Kony, heeft woensdag meegedeeld dat een aantal ^owjetloodsen zich heeft opgegeven voor dienst in het Suezkanaal. Steun van Eisenhower. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft woensdag na een con ferentie met minister Dulles een verklaring over de Suezkanaalkwes- tie uitgegeven, waarin hij het wes telijke plan tot oplossing van dit probleem krachtig verdedigt. In politieke kringen in Bonn wordt het niet uitgesloten geacht, dat de Bondsregering binnen afzienbare tijd het initiatief zal nemen tot het bijeenroepen van een internationale conferentie over het herstel van de Duitse eenheid. Sprekend over de te Londen ge houden Suezconferentie, zei minister van buitenlandse zaken von Bren- tano woensdag voor de radio, dat de Duitsers zich afvragen, of ook niet eens een „conferentie van vrije vol keren" zich met de aangelegenheden Via Ver. Naties In een brief aan het Amerikaanse Congres heeft het „State Depart ment" woensdag meegedeeld, dat het de onmiddellijke terugroeping van Rostislav Shapovalov, Sowjet- Russisch functionaris bij het hoofd kwartier van de Ver. Naties ver zocht heeft. Shapovalov is een van beide func tionarissen, tegen wie in juni be schuldigingen van spionage zijn ge uit. De andere is de directeur van het technische hulpprogram der Ver. Naties voor Azië en het Verre Oos ten, Aleksei Petukhov. 'Het „State Department" deelde voorts mede, dat het de secretaris generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft bericht, dat Petukhov voormalige staatsburgers van de Sow jet-Unie had trachten te overreden naar de Sowjet-Unie te rug te keren. Elke nieuwe aanduiding van der gelijke werkzaamheden, door Petuk hov verricht, zullen „een verzoek tot ontslag uit zijn functie bij de Ver. Naties en zijn vertrek uit de Ver. Staten ten gevolge hebben", aldus de brief van het „State Department" Michael Shatov, een voormalige kapitein van het Sowjet-leger, die naar het westen overliep, heeft op 21 juni meegedeeld, dat Shapovalov en Petukhov hadden getracht hem te dwingen tot spionage. Perzische oliebron spuit nog steeds Sedert zondag jl stroomt de olie nog steeds onbedwongen uit de nieu we Perzische oliebron, zonder dat de druk afneemt. De autoriteiten, de Perzische en buitenlandse ingenieurs wachten, evenals de troepen, die het gebied hebben afgezet, op de komst van de Amerikaanse deskundige Kenly, die vandaag te Teheran werd verwacht. De sjah heeft een vlucht boven het gebied gemaakt, om zich te over tuigen van het belang van de bron. Een Amerikaanse deskundige heeft tegenover journalisten ver klaard, dat hij zich al 35 jaar lang bezighoudt met het boren naar olie, maar dat hij nog nooit een oliebron heeft gezien als de zo juist aange boorde. van Duitsland moet bezig houden. Of het voorstel tot bijeenroeping van een dergelijke conferentie is op genomen in de nota, welke de Bonds regering volgens haar verklaring te Washington, Parijs, Londen en Mos kou zal laten overhandigen, is nog niet bekend. Naar verluidt zal Bonn in deze nota de Sowjet-Unie uitge breide veiligheidsgaranties aanbie- De Westduitse regering heeft ech ter haar standpunt, dat er niet met het. te Oost-Berlijn zetelende bewind over de hereniging van Duitsland kan worden gesproken, niet ge wij rigd. Minister von Brentano verklaarde, dat een conferentie, zoals door hem genoemd, wellicht de Sowjet-Unie er van zou kunnen overtuigen, dat een herenigd, vredelievend Duitsland meer in haar belang zou zijn dan de huidige verdeling van dit land. Oostduitse yoorwaarden. De waarnemende Oostduitse premier Ullbridht heeft woensdag, in antwoord op de vraag van een afgevaardigde, medegedeeld, welke de Oostduitse voorwaarden voor een hereniging van Duitsland zijn. 1. Beperking der strijdkrachten in Oost- en West-Duitsland, die uitslui tend uit vrijwilligers mogen bestaan. Een herenigd Duitsland zou moeten behoren tot een gebied, waarin slechts op beperkte schaal bewapend mag worden, en zijn leger zou een sterkte van ongeveer 200.000 man niet te boven mogen gaan. 2. „Militaristen" en „fascisten" het Westduitse ambtenarenkorps in het leger moeten worden ontsla gen. „Wapenfabrieken, die een mono polistische positie innemen", moeten genationaliseerd worden. 3. De zich in Duitsland bevinden' de buitenlandse strijdkrachten moe ten geleidelijk aan worden terugge trokken. 4. Het tegen de Westduitse com munistische parfcij uitgevaardigde vedbod dient te worden opgeheven, terwijl alle „militaristische en fascis tische organisaties" in West-Duits land verboden moeten worden. 5. Aan hereniging moet samen werking tussen de regeringen van Oost en West-Duitsland vooraf gaan, om de beide delen des lands nader tot elkander te brengen. Franse troepen op Cyprus Eenheden van de Franse lucht macht, welke in Algerië waren ge stationeerd, zijn naar Cyprus over gebracht. Engeland heeft Frankrijk n.l. op diens verzoek toestemming gegeven, tijdelijk een contingent Franse troe pen op Cyprus te stationeren met het oog op de bescherming van de Franse burgers in Egypte en het oostelijke deel van de Middellandse Zee. In vier Russische vliegtuigen zijn president Soekarno van Indonesië en zijn gevolg voor een bezoek aan de Sovjet-Unie in Moskou aangekomen, waar hij door een aantal Russische regeringsleiders werd verwelkomd. Deze telefoto laat zien hoe de president op het vliegveld werd begroet door maarschalk Nikolai Boelganin, de Russische premier. In het midden president Worosjilof. Kloosterkleding redt zuster in Amersfoort Bijna overreden Gistermiddag fietste de 45-jarige zuster Adolpha, het hoofd van een kleuterschool te Amersfoort op het Julianaplein te Amersfoort, waar zij tegen een trailer met aanhanger bot ste en kwam te vallen. Juist toen zij door een van de wie len overreden zou worden, werd zij aan haar lange rok, die aan een uit steeksel van de wagen was blijven haken, meegesleurd, zodat zij niet onder het wiel geraakte. I Voorbijgangers deden de trailer stoppen en de zuster moest met een lichte hersenschudding en andere ver wondingen naar het ziekenhuis wor den gebracht, waar zij momenteel de praktische waarde van zusterkleding overweegt, die haar van een wisse dood gered heeft. In haar eigen nieuwe auto, een geschenk van haar vader in verband met haar slagen voor het eindexamen aan het Baarns Lyceum, arriveerde H.K.H. prinses Beatrix woensdagochtend op het terrein van het interna tionale concours hippique te Rotterdam, waar tevoren Z.K.H. prins Bernhard met prinses Irene in zijn wagen reeds was aangekomen. De foto laat zien hoe de kroonprinses uit haar trotse bezit stapte, ondanks het nieuwe „dak boven het hoofd" toch gewapend met een fikse paraplu. De Kabinetscrisis De informateur, prof. mr. De Gaiay Fortman heeft hedenochtend te half twaalf de staatssecretaris van finan ciën, dr. Van den Berge ontvangen. Naar de woordvoerder van de infor mateur hedenmorgen te kennen gaf heeft dit onderhoud iets te maken met de kwestie der bezitsvorming. Dit ge sprek zal nog wel leiden tot een amb telijk rapport, dat naar de informa teur hoopt binnen 24 uur zijn beslag zal kunnen krijgen. Inmiddels heeft hij het ambtelijke rapport van prof. dr. J. Horring, de directeur van het Landbouw Econo misch Instituut, met wie de informa teur woensdag een onderhoud heeft gehad, ontvangen. Op een vraag of de informateur pessimistisch was heeft hij zo deel de de woordvoerder mede ontken- Uit het feit, dat er verschillende moeilijkheden zijn behoeft niet te vol gen, dat hij pessimistisch is. De infor mateur heeft zich in deze zin uitge laten: zodra er geen kans meer in zit eindig ik. Uit het feit, dat hij bezig blijft kan worden geconstateerd, dat hij kansen ziet. Het is mogelijk, dat prof. De Gaay Fortman in de loop van de middag of hedenavond nog iemand voor een onderhoud zal ontvangen. Dit ge sprek zou in ambtelijke sfeer liggen. De informateur legt de laatste hand aan een program, zo deelde zijn woordvoerder nog mede. binnenland tengevolge van de zon nestraling eveneens enkele buien. Ten westen van Portugal is een Oceaandepressie verschenen, die de komende 24 uur naar het Iberisch schiereiland trekt. Voor de depressie uit heeft zich boven Frankrijk een hogedrukgebied gevormd, dat naar Oost-Europa zal wegtrekken. Een en ander heeft op het weer in ons land niet veel invloed, zodat het huidige weertype met opklaringen maar ook met enkele buien voort duurt. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? Nederlands slachtoffer te Marcinelle In een der galerijen op 1035 meter diepte van de rampmijn te Marcinelle is gisteren het stoffelijk overschot ge vonden van het Nederlandse slacht offer, de 41-jarige heer J. H. Stroom, afkomstig uit Heerlen, die in opdracht van een Luikse machinehandel toe zicht hield op de installatie van nieu we machines. Ook het lijk van de Franse mijn werker Gaillard is gevonden. Gail- lard weigerde zich in de laatste mi nuten voor de ramp in veiligheid te stellen, omdat hij niet zonder zijn kameraden naar boven wilde gaan. Weinig verandering Koude arctische lucht, waarin de temperaturen in de nacht van woensdag op donderdag plaatselijk tot 6 graden daalden en de maxi mumtemperaturen woensdag slechts tot 16 a 18 graden opliepen, stroomt met zwakke westelijke tot noord westelijke wind over de Noordzee naar onze omgeving. In deze lucht ontstaan 's nachts boven zee buien, die tegen de ochtend het land bin nendrijven. Overdag ontstaan in het (Geldig van donderdagavond •tot vrijdagavond. Opgemaakt te J 1.1.16 uur). I AANHOUDEND KOEL. Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien, j Weinig wind en dezelfde tempe. •raturen als vandaag of iets ho- gere. Hoogwaterstanden 31 Aug. 11.55 v.m.; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van donderdag morgen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 17 C. OSLO regen 10 KOPENHAGEN half bewolkt 17 ABERDEEN zwaar bewolkt 13 LONDEN geheel bewolkt 17 AMSTERDAM regenbui 17 LUXEMBURG zwaar bewolkt 17 PARUS nevel 16 BORDEAUX zwaar bewolkt 19 GRENOBLE nevel 21 NICE half bewolkt BERLIJN geheel' bewolkt FRANKFORT regen MüNOHEN zwaar bewolkt zwaar bewolkt 31 ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN AJACCIO licht bewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt Korreltje Menigeen gaat om wol en komt geschoren thuis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1