F.N.Z. weigert medewerking het Produktschap Zuivel aan Ons Sand heeft 258.000 woningen te weinig negen jaar tekort met 40»000 verminderd Stijging welstand: minder brood Deiftse taptoe verbindt strijders van Maurits met soldaten van 1956 weeckelykse caonycke Dinsdag as* wordt beslist over de loonronde voor de ambtenaren ONTWIKKELING GEFORCEERD ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGIN^ 2 (Voorlopige) uitslagen van telling Op 30 juni j.l. had ons land 258.000 woningen te weinig om in de woning- behocite te kunnen voorzien. Sedert mei 1947, toen er 298.000 woningen te kort waren, is het tekort dus met 40.000 verminderd. Bedroeg in 1947 het woningtekort veertien procent van de woningvoorraad thans is dit tien procent. De woningvoorraad nam van 2.085.000 in mei 1947 toe tot 2.533.000 op 30 juni 1956. Er zijn sinds 1947 dus 448.COO woningen bijgekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige (dus nog ongecontroleerde) uitslag van de algemene woningtelling, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd. Blijkens de voorlopige cijfers is het tekort in vergelijking met de woning voorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15 procent van de •woningvoorraad bedraagt. In Zuid-Holland, Gelderland Utrecht was dit percentage 12, Overijsel en Noord-Brabant 11, Noord-Holland en Drente 9, in Gro ningen 6 en in Friesland en Zee land 4. Sinds 1947 is in Groningen het ■woningtekort gedaald met 5 procent (het zakte van 11 tot 6 procent van de woningvoorraad in Friesland daal de het met 3 procent, in Drente met 10 procent, in Overijsel met 3 procent, in Gelderland met 6 procent, in Utrecht met 3 procent, in Noord- Holland met 1 procent, in Zuid-Hol land met 2 procent, in Zeeland met 7 procent, in Noord-Brabant met 6 pro cent en in Limiburg met 12 procent. Eigen deur. Bij de voorlopige cijfers is gerekend Eind volgende maand luchtmacht-oefening Eind volgende maand wordt de NAVO luchtmachtoefening „Trek zaag" gehouden, die wordt gecombi neerd rnet een luchtverdedigings oefening „Bolwerk" in Groot-Brittan- nië. De oefening, die zich over een groot gebied zal uitstrekken, zal in twee fasen worden gehouden n.l. van vrijdag 21 september middernacht tot zondag 23 september 's middags drie uur en van woensdag 26 september middernacht; tot vrijdag 28 septem ber 24 uur. In de eerstgenoemde periode wordt geoefend in het gebied van Noord- Ierland, Groot-Brittannië, Zuidwest- Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, West-Duits- land en het omringende zeegebied. In de tweede fase wordt geoefend boven Schotland -en Zuid-West Noor wegen en het daartussen gelegen zee gebied. BABY VIEL UIT RAAM VAN DE 4de VERDIEPING. Niet gewond. In de Dapperbuurt in Amsterdam oost is donderdagmiddag een ander half jaar oud knaapje van vier hoog naar beneden gevallen. Zijn val werd gebroken door een afdakje en ver volgens door een waslijn. Het knaap je behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Afgekondigd is het zandstraalbe sluit, een koninklijk besluit op grond van de in 1951 tot stand gekomen silicosewet ter bescherming van hen, wier arbeid het gevaar van stoflong- ziekte met zich meebrengt. Een eer ste besluit was het enige jaren gele den in werking getreden zandsteen besluit, dat het be- en verwerken van zandsteen verbiedt. Het thans afgekondigde besluit verbiedt het zandstralen. Onder het verbod valt niet het zandstralen van bougies en van klei ne voorwerpen van tandtechnische aard, wanneer dit althans gebeurt in apparaten, die geen stof kunnen ver spreiden. De districtshoofden der arbeidsin specties kunnen ontheffing verlenen in gevallen waarin strikte toepas sing van het verbod tot onoverko melijke moeilijkheden zou leiden. Door dan te stellen voorwaarden zul len de arbeiders tegen het silicose- gevaar worden beschermd. Veel bedrijven, die thans nog met de zandstraal werken, zullen moeten overschakelen op andere werkmetho den. Om het bedrijfleven gelegen heid te geven de nodige ervaring op te doen. treedt het besluit pas een jaar na afkondiging in werking, dus op 24 augustus 1957. KATH. JONGE MIDDENSTAND. Zaterdag 25, zondag 26 en maandag 27 augustus zal in Huize Bergen te Vught een beraad plaats vinden van 150 leiders en leidsters van clubs van katholieke jongeren uit de midden stand en middengroepen. De opzet is zich te verdiepen in de situatie van de jongeren uit dit mi lieu en te zoeken naar middelen en vormen (eventuele organisatie-vor men) om hen te begeleiden bij hun groei naar volwassenheid. Hoewel de drie inleidingen gehou den worden door de voorzitter, se cretaris en 2e secretaris der K.J.M. V. Katholieke Jonge Midden standsvereniging resp. de heren Ton Berends, mr. H. Velu en Simon Klein, zal de sfeer van de dagen die zijn, van een open discussie. ïn 42 gemeenten een overschot tn 42 gemeenten in ons land werd geen tekort, doch een over schot aan woningen geconsta teerd. Totaal bedraagt dit over schot volgens de voorlopige ge gevens van de telling 477 wonin gen. Dit cijfer kan echter niet in mindering gebracht worden op het totale tekort, daar de over schotten in deze gemeenten in principe niet kunnen dienen tot opheffing der tekorten in andete gemeenten. En in het overschot- cijfer is geen rekening gehou den met een normaal geachte reserve met ongeveer 30.000 woningen zonder eigen toegangsdeur. Eerst als de gegevens verder be werkt worden zal kunnen blijken hoeveel van deze woningen toch als een aanvaardbare behofizing kunnen worden beschouwd. Dit aantal zal dan in vermindering kunnen worden gebracht op het woningtekort. Ook zal het tekortcijfer verminderd kunnen worden met het aantal ge vallen, waarin de inwoning geen ver band houdt met de woningnood. In de jaarverslagen van de Centrale directie Wederopbouw en Volkshuis vesting is tot nu toe voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehouden. Houdt men deze cijfers aan, dan zou het woning tekort dus niet 258.000 maar 177.000 bedragen. Maar de hierop betrekking hebbende gegevens van de woning tellers, moeten nog nader uitgewerkt wordien. Sedert het ednde van de tweede wereldoorlog zijn in totaal bijna 500.000 nieuwe woningen tot stand gekomen. Rekening houdend met ver mindering van .het aantal woningen door afbraak onbewoonbaarverklaring enz., is de woningvoorraad in negen jaar van 31 mei 1947 tot 30 juni 1956 per saldo met 448.000 woningen ver meerderd. De toeneming bedroeg dus gemiddeld 50.000 per jaar, een niet onbelangrijk cijfer, als men let op het gemiddelde van ongeveer 32.000 per jaar in de periode 193'11940. Huwelijken. Na 31 mei 19i7 steeg het aantal wo- ningbehoevende eenheden echter met niet minder dan 408.000. Het grote aantal huwelijken en de gunstige ont wikkeling der sterftecijfers hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld. Van 448.000 woningen die na 1947 aan de voorraad zijn toegevoegd, heeft ruim 90% moeten dienen om deze grotere behoefte op te vangen. Slechts 40.000 woningen, dus nog geen tien procent, konden bijdragen tot vermindering van het werkelijke te kort. Het woningtekort is overigens de laatste jaren sneller gedaald dan uit de genoemde cijfers blijkt. Na mei 1947 is het tekort de eerste jaren im mers nog gestegen. In de jaren 1948 '1950 bedroeg het tekort ongeveer 16 procent. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. Alfrink ,zal de begrafenis van kardinaal Grif fin bijwonen. Dinsdag morgen vertrekt de aartsbisschop per vliegtuig en keert woensdag te rug. De pontificale heilige Mis van Re quiem wordt dinsdag 28 augustus om 11 uur door mgr. J. King, aarts bisschop van Portsmouth, in de ka thedraal van Westminster opgedra gen. Daarna zal de overleden kardi naal in de crypte van de kathedrale kerk worden bijgezet. Maastrichter familie blijkt niet verdwenen Naar dc politie te Maastricht gis- teravond heeft medegedeeld, behoeft I er geen ongerustheid te bestaan over het uitblijven van bericht van de fam. Gross Imlinghaus uit Maastricht, i waarvan men vermoedde dat zij op j hun thuisreis van een vakantie in Noord-Italië een ongeluk hadden ge kregen. De politie heeft zich er door een telefoongesprek met Lecco aan het Comomeer, van vergewist, dat de fam. pas j.l. woensdag uit Lecco is vertrokken, in plaats van vorige week zaterdag, zoals men eerst had veron dersteld. De politie meent dat er nu niet langer termen aanwezig zijn voor ongerustheid, omdat de terugreis naar Maastricht zeker wel twee tot drie dagen in beslag zal nemen. Hoe eet Nederland zijn dagelijks brood? Bakkerstrouw Een marktonderzoek inzake brood, waarbij ruim 1.600 huisvrouwen wer den ondervraagd, heeft o.m. vastge steld, dat het gemiddeld broodver- bruik per hoofd (kinderen beneden 1 jaar niet meegerekend), op norma le weekdagen ongeveer 290 gram be draagt. Naarmate de welstand stijgt, daalt het broodverbruik en in het zuiden wordt meer brood gegeten dan in de overige provincies; op het platteland is het broodverbruik relatief het hoogst. Tijdens de week-ends wordt Kleur- en klankvol Voor geheel uitverkochte tribunes, die het historische Deiftse marktplein om zomen, is gisteravond de generale repetitie gehouden van het militair muziekfestival „Taptoe Delft", waar van hedenavond de première wordt gegeven. Het algemene beeld van de taptoe is vrijwel gelijk aan dat van de vo rige jaren, al is er deze keer 'n duide- lij k verschil merkbaar tussen heden en verleden. Het optreden van de muziekkorp sen en het exercitie-detachement, in hun hedendaagse gedaante, wérd af gewisseld door militairen, muziek er exercitie, zoals deze in het staatse leger uit vroeger dagen hebben be staan. Het exerceren, zoals dat in de oude tijd geschiedde, werd uitge voerd door soldaten gekleed als pie- ■keniers en musketiers uit het leger van prins Maurits uit het jaar 1610. I Als scherp contrast hiermede I stond het optreden in moderne batt- j ledress» op de opmerkelijke comman- doloze manier, die ook de vorige ja ren sterk de aandacht heeft getrok ken en veel succes heeft geoogst. Aanrander ontoereke ningsvatbaar geacht Een 53-jarige handelsagent te Am- serdam, die op 28 jan. j.l. een Am sterdams dienstmeisje, dat omgang met hem had gehad, maar zijn atten ties niet langer kon waarderen, met een mes gestoken had, moest zich gisteren voor de Amsterdamse recht bank verantwoorden. De officier van Justitie eiste op grond van psychiatrische rapporten ontslag van rechtsvervolging, opname in een krankzinnige gesticht voor de tijd van één jaar en daarna beschik baarstelling van de regering. De man heeft reeds tien jaar in de gevangenis doorgebracht wegens moord op een vrouw. Prot. gemeenteraadslid werd katholiek Mej. mr. L. W. v. Lindonk, die in de Haagse gemeenteraad de P. v. d. A. vertegenwoordigt, en die tot nu toe lid was van de protestantse werk gemeenschap in de P. v. d. A., is overgegaan tot het katholicisme. Naar „Parool" weet te melden, zal mej. v. Lindonk lid blijven van de P. v. d. A. SOLDAAT VERDRONKEN. Bij het appèl, dat na afloop van een militaire zwemoefening gister middag in het zwembad te Overveen gehouden werd, bleek, dat de 20-ja- rige dienstplichtig soldaat P. Mè van Meel uit Asten (N.-.B. niet aanwezig was. Een onderzoek in het zwembad bracht aan het licht, dat de soldaat zonder dat iemand het gemerkt had, verdronken was. Het slachtoffer was gelegerd in de Ripperda-gazerne te Haarlem en was zoals meerdere malen geschied met een groep militairen in oefen- verband gaan zwemmen. Muziekkorpsen. Het muzikale gedeelte van de tap toe, waaraan werd -medegewerkt door de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel der Koninklijke Marine, de Kapel der Koninklijke Luchtmacht, het Trompetterskorps der Cavallerie, het Fanfarekorps der Genie, het Jachthoornkorps der Gar de Jagers en de Tamboerskorpsen der Koninklijke Marechaussee, Gar de Grenadiers en Garde Fuseliers, allen in hun gale-uniformen, werd in geleid met een openingsfanfare, ge volgd door een lied uit Valerius' Ge- denckklank. Daarna traden de korpsen onder wisselende belichting afzonderlijk pp en tenslotte was er een indrukwek kende finale, waaraan alle korpsen medewerkten. minder brood gegeten dan op werk dagen. Veertig procent van de onder vraagde gezinnen neemt voor de zon dag krentenbrood, duur witbrood of kadetjes in huis. Twee derde deel van de gezinnen verkiest witbrood boven bruinbrood en bijna 30 procent van de onder vraagden koopt wel eens verpakt brood, als regel gesneden. De meerderheid van de ondervraag den vindt het brood van tegenwoor dig lékkerder dan dat van vóór de oorlog en van vijf jaar geleden. 's Morgens bezorgen. 86 Procent van de huisvrouwen laat het brood thuis bezorgen en de overige 14 procent haalt het liever zelf, of laat het halen. Als de bakker 's middags zijn brood bezorgt, ris keert hij ontevreden gezichten. Een achtste deel van de huisvrouwen, die laten bezorgen, is namelijk niet te vreden over de bezorgtijd en geeft in het algemeen de voorkeur aan be zorging in de ochtenduren. Overi gens blijkt de Nederlandse huis vrouw zeer trouw aan haar bakker té zijn: een vijfde deel heeft hem al van vóór de oorlog en gemiddeld bedraagt de tijd, dat men bij de zelfde koopt, ongeveer 8)4 jaar. Brood en koffie mee. De getrouwde mannen, die 's och tends met hun pakje brood de deur uitgaan en vrouw en kinderen niet eerder dan 's avonds terugzien, kun nen zich troosten met de gedachte, dat 46 procent van alle huisvaders Niet bangh voor eenen leeuwensnuyt kroop hij de kooy naer binnen. Hy is een waere persmuskiet en vreest zelfs stereke leeuwen niet en raeckt er niet van sinnen. li/Iaer een dingh, wel, dat vat ick min, hoe Kronus met een enkle sin het houwelyck kan noemen gelyck aen eenen leeuwenkooy, en ('t is waerhaftich al te mooy) sich daerop wil beroemen. Ick sou hem willen vraegen of het lot dat Opoe Nieuwendyck trof met honderd jaer te leeven, ondanx het feyt dat sy getrouwd (en sulx heeft nimmer haer berouwd), hem wel gelyck sal geeven? Dus segh ick, Kronus, denck je dan, en antwoord my als eerlyck man, denck jy het uyt te houwen een eeuw langh in een leeuwenhol? Dat waere waerlyck al te dol, ick sou maer liever trouwen. In Noortwyck daer was veel te doen Opt elfde eeuwfeest van Jeroen, die 't voorgeslacht bekeerde. De Kerreckvorst van Rotterdam daertoe met groote luyster quam en Sint Jeroen vereerde. I"\e roem van Sint Jeroen bleef groot al is hij elf eeuwen dood. Maer eer wil ick oock geeven die als pastoor van onse stad als liturgist veel faem besat. Dat pastoor Beukers leéve! IJy leefde vyf en vyftich jaer als lid van Haerlems priesterschaer voor luyster en voor gracie. Door deese man, syn roepingh trouw, siet men in meenigh kerekgebouw een eredienst vol statie. r\e maere dat een capelaen nu maer eens moest verhuysen gaen bereickte pastoryen. Voor menighe parochie quam met 't hoogh bevel uyt Rotterdam een weemoedsuur van scheyen. Co rolt ons leeven, 't rolt gestaegh, met menigh vreughd, met menigh plaegh, dogh wilt daerom niet treuren. Oft reeghent of de sonne scheynt, of er een capelaen verdwynt, wat moet, sal togh gebeuren. WILLEM VAN HORSTENDAELE. Accoord verwacht Dinsdag a.s. zal de beslissing val len over de 6 pet. verhoging voor ambtenaren en naar het zich laat aanzien, zal deze verhoging zonder tegenstemmen geadviseerd worden. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenza ken is voor dinsdag a.s. bijeen ge roepen, nadat gisteren een vergade ring uitgesteld moest worden, omdat niet alle afgevaardigden van de er- brood meeneemt naar het werk. In kende ambtenaren-organisaties aan- rond vier-vijf de van die pakjes zit ten vier boterhammen of meer. War me maaltijden blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt te worden. Wat tenslotte het ontbijt betreft, thee is hier verreweg de meest ge bruikte drank. In het zuiden van het land wordt evenwel veel koffie ge dronken. Tenslotte blijkt uit de sta tistieken, dat de mannen verhou dingsgewijs meer melk bij het ont bijt drinken dan de vrouwen. wezig konden zijn. De spoed, die achter deze beslis sing wordt gezet, moet gezocht wor den in het feit, dat verschillende ge meenten ongeduldig geworden zijn en het voornemen hebben om de 6 pet. verhoging aan hun ambtenaren toe te kennen, zonder de vereiste goedkeuring. Zal de verhoging-zelf dinsdag a.s., naar wordt verwacht, zonder slag of stoot aanvaard worden, het voorstel Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond, F.N.Z., heeft besloten geen bestuursleden aan te wijzen voor het Produktschap voor Zuivel, dat op 15 oktober in de plaats moet komen van het bedrijfsschap voor Zuivel. De F.N.Z. kan zich n.l. niet verenigen met de wijze waarop en de geest waarin van overheids wege dit produktschap wordt opge bouwd. De coöperatieve zuivelindustrie is voorstander van het tot stand komen van een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in de zuivelsector. Zij aanvaardt het in de wet op de PBO neergelegde principe van de door werknemers en werkgevers gezamen lijk gedragen verantwoordelijkheid „Maar", zo wordt er aan toege voegd, „zij heeft overwegende be zwaren tegen het feit, dat de geest van de wet geweld wordt aangedaan en dat men tracht de in gang zijnde ontwikkeling te forceren". Wanneer, naar de mening van de FJN.Z., de opbouw van het produkt schap niet kan geschieden in een sfeer van vrijwilligheid, is het moei lijk aan te nemen, dat het produkt schap straks tot een levend orgaan zal worden, dat zelf verantwoorde lijkheid kan dragen. Telkens wanneer in de periode van voorbereiding van het produktschap het zuivelbedrijfsleven met voorstel len kwam, werden deze, volgens het bestuur, zonder serieus te zijn bestu deerd, terzijde geschoven, belachelijk gemaakt of in een verkeerd daglicht geplaatst. Met de inzidhten en ervaringen van de zuivelorganisaties werd naar de mening van de F.N.Z. geen reke ning gehouden. Melkprijzen. Typerend voor deze geestesgesteld heid noemt het bestuur de wijze, waarop van regeringszijde wordt ge handeld t.a.v. de betaling van melk naar kwaliteit. De organisaties had den voor het westen van het land een goede onderlinge regeling tot stand gebracht waarmee alle betrokken fabrieken en "boeren vrijwillig wen sten deel te nemen. Toch weigert de minister thans de sinds 1953 tijdelijke maatregelen in te trekken, waarbij de financiële afwikkeling in handen van het oude bedrijfschap ligt. De organisaties wordt dus, aldus het bestuur, niet de vrijheid gelaten de betaling van melk" naar kwaliteit in het westen des lands zelf ter hand te nemen. De minister eist thans, dat dit werk als taak van het produkt schap per 15 oktober zal worden toe gewezen, (tegen het advies van een door hemzelf ingestelde commissie in). Deze handelswijze is aldus het F.N.Z.-bestuur, in strijd met zijn be lofte, dat hij zou eerbiedigen, wat op privaatrechtelijke grondslag te rege len is. Hierdoor is naar de mening van het bestuur het vertrouwen in een objectieve bevordering van wat op vrijwillige basis tot stand kan worden gebracht, ernstig geschaad. Voorzitter. Dezelfde geest spreekt volgens het bestuur uit de wijze waarop de voor zitter van het produktschap is be noemd. De organisatiecommissie van de S.E.R. won slechts informeel het oordeel van enige leden van het be stuur van het oude bedrijfschap in. Daar over de kandidaat ernstige meningsverschillen bestaan tussen de regering en de meeste ondernemers organisaties, had men volgens het F.N.Z. slechts een definitief besluit mogen nemen na grondige kennis geving van opvattingen van deze organisaties. „Dit alles heeft een sfeer van dwang en van opgelegde maatregelen geschapen en getuigt zozeer van de geringe waarde, die men toekent aan de meningen van het zuivelbedrijfs leven, dat de medezeggenschap der ondernemersorganisaties tot een „leeg" woord wordt gemaakt en de uitvoering van de wet geheel in strijd geraakt is met de geest ervan", aldus het F.N.Z. Geweld. Het F.N.Z. ziet „zich genoodzaakt terwille van een gezonde, geleide ontplooiing van de P.B.O.-gedachte, stelling te nemen tegen de duidelijke pogingen om snel en met geweld dat gene te bereiken, dat met enig ge duld en respect voor democratische verhoudingen uit zichzelf tot stand zal komen", aldus het bestuur. van de ambtenarenorganisaties om deze verhoging van 1 juni j.l. met te rugwerkende kracht toe te kennen, zal wel enige discussie verwekken, evenals het regeringsvoorstel om de hogere ambtenaren een extra-ver hoging van 10 pet. toe te kennen. De minister van openbaar onder wijs te Brussel en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen te 's-Gravenhage hebben beslo ten, ter onderscheiding van auteurs van belangrijke oorspronkelijke in het Nederlands geschreven letterkun dige werken, een driejaarlijkse prijs in te stellen, groot 75.000 Belgische francs of 6.000 gulden. Deze prijs draagt de naam: „Prijs der Neder landse letteren". Over de toekenning van de prijs zullen de ministers het oordeel in winnen van een telkenmale door hen te benoemen jury; voor 1956 is deze als volgt samengesteld: Maurice Gilliams te Antwerpen, lid en voorzitter; Jan Engelman, te Utrecht; Karei Jonckheere te Rijme- nam, prof. dr. P. Minderaa te Leiden, Achille Mussche te Gent en prof. dr. G.Stuiveling te Hilversum, allen leden. Tot secretarissen zijn be noemd: dr. R. de Meijer te Brussel en H. J. Michaël te 's-Gravenhage. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin de prijs voor 1956 op zaterdag 27 oktober a.s. uit te rei ken. Ned. Bank verhoogt disconto met 1U pet. De Nederlandse Bank heeft met ingang van 25 augustus haar rente tarieven over de gehele linie met een kwart procent verhoogd. Deze verho ging is geschied wegens de stijging van het discontotarief in New York, alsmede met het oog op de omstan digheid dat het disconto voor drie maands schatkistpapier in de open markt te Amsterdam reeds sedert ge ruime tijd gelijk was aan het bank- diconto. Het wisseldisconto bedraagt nu 3% pet. het promessendisconto 3% pet., rente voor voorschotten in rekening- courant en beleningen aan particu lieren 4% pet. en voor anderen 3% percent. Onder „particulieren" zijn te ver staan alle natuurlijke en rechtsperso nen. behalve: de Staat der Neder landen, de ingevolge de wet Toezicht Kredietwezen in het register der kre dietinstelling ingeschreven handels banken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aan gesloten zijn bij de Nederlandse Or ganisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereniging van Valu tamakelaars en discontohandelaren. 414 LENING ZUID-HOLLAND. De provincie Zuid-Holland gaat over tot het sluiten van een lening, groot 5.000.000,4)4 30-jarige obligaties 1956 tegen de koers van 100

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8