Leidse studentengemeenschap begroet nieuwe burgers Pastoor Smitz gaat Leiden verlaten PRINSES BEATRIX en het NOVICIAAT TE LEIDEN Gouden huwelijksfeest te Alphen aan den Rijn 3 SEPT. a.s. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 LIET is geen prettige taak om iemand uit te luiden.. Onlangs gold dit Pater Hogenelst, maar het pijnlijke van dat af scheid werd verzacht door de gedachte, dat hij geroe pen werd om 'n nieuwe grootse taak te gaan ver vullen. Nu echter betreft het iemand, die door de kwalen van de ouderdom geraakt, door zijn Overste naar 'n nieuwe omgeving wordt verplaatst. Em. pas toor Smitz gaat Leiden verlaten! Dit feit betekent op de eerste plaats voor hem, maar ook voor heel veel parochianen en vrienden van de Hartebrug een zeer pijnlijke gewaarwording. Twee en twintig jaar heeft pastoor Smitz in Leiden gewoond: 15 jaar als pas toor van de Hartebrug en 7 jaar als lid van de kloos tercommuniteit op de Haagweg. Hoe sterk hebben deze 22 jaar hem met Leiden én de Leidenaars verbonden! Alleen hijzelf zou het zui ver en raak kunnen zeg gen, hoezeer hij aan deze stad is ge hecht. Vooral de Hartebrug had heel zijn hart gestolen. Bewonderenswaardig is zijn inten se yver, waarmee hij voor kerk en parochie heeft gezwoegd, totdat de kwaal, waaraan hij nog steeds lijdt, het pastoreren Wel al te moeilijk maakte. De jaarverslagen in het parochie archief wijzen het uit, dat zijn in spanningen met succes bekroond werden. Gemakkelijk heeft hij het niet gehad! Toen hij in 1934 tot pastoor werd benoemd, kwam hij in 'n mid denstandsparochie, die ernstig leed onder de z.g. malaise. Van '40 tot '45 moest hij de Hartebrug laveren door de verschrikking van de oorlog en toen de ergste narigheid geleden was en normaler omstandigheden terug keerden, moest hij zijn taak als pas toor neerleggen. Gemakkelijk heeft hij het niet ge had en toch wist hij door zijn ener gie, zijn rustig oordeel en vooral door zijn onverwoestbare opgewekt heid aller sympathie en vertrouwen te winnen. Deze grote eigenschappen bleven hem bij, ook toen hij als pastoor moest abdiceren. Tot zijn niet geringe vreugde mocht hij in het dierbaar Leiden blij ven wonen. Hij bleef de goede vriend en wijze raadgever en vond een nieuwe werkkring in de nazorg van bekeerlingen, in de actie voor de bejaarden om van zijn adviseurstaak in het liefdewerk Oud Papier maar niet te spreken. Pastoor Smitz gaat Leiden verla ten. De stad verliest in hem 'n mar kante figuur, geacht ook door veel niet-katholieken; katholiek Leiden ziet met weemoed een eerste klas zieleherder vertrekken, die zich ja renlang geheel heeft ingezet voor het geluk van anderen. Mogen zijn oud-parochianen en zijn talrijke vrienden hem dankbaar indachtig blijven! Begin september vertrekt pastoor Smitz, die nog altijd in het St. Elisa- beth-ziekenhuis verpleegd wordt, naar het klooster te Venray. Pastoor LOHUIS O.F.M. Het vijfjarige meisje, J. F., wonend aan de Middelstegracht te Leiden, raakte gistermiddag om twaalf uur al spelend in het water van de Nieuwe Rijn, tegenover pand 65. De 62-jarige Leidenaar, P. Ouwerkerk, Noordrundersteeg, sprong geheel ge kleed in het water en wist de dren keling op het droge te brengen. Het meisje moest door de E.H.D. naar het Academisch ziekenhuis wor den overgebracht. Er is geen levens gevaar. Noodkerk Rapenburg. De diensten van de St. Lodewijks- parochie zijn morgen voor de eerste maal in de noodkerk aan het Rapen burg 52. Ingangen zijn aan het Ra penburg en aan het Pieterskerkhof 6. De H Missen zijn om half acht, negen uur, kwart voor elf en twaalf uur. Aanvang 6 sept. Zoals wij gasteren reeds meldden naar aanleiding van een mededeling van zeer bevoegde zijde zal prin ses Beatrix haar studie aan de Leid se universiteit in september begin nen. Leidse schilderijen naar Zuid-Afrika De Leidse Lakenhal heeft twee schilderijen van Floris Verster afge staan voor twee tentoonstellingen in Zuid-Afrika in Johannesburg en De collectie, die in het kader van het cultureel akkoord tussen Neder land en Zuid-Afrika werd verzonden, is samengesteld uit bezit van een aantal musea en bestaat uit werken van Breitner, Isaac Israëls, Suze Ro bertson en Floris Verster. De schilderijen van de Leidenaar Verster, die Leiden afstond tot het begin van het volgens jaar, zijn een zelfportret en „stilleven met bok- tingen. kingen". Aangezien het novitiaat van de VVSL begin septemiber een aanvang neemt en de colleges van de universi teit eerst in het midden van oktober, kan men concluderen, dat de prinses zeer vermoedelijk het novitiaat (groentijd) van de VVSL, de vereni ging van vrouwelijke studenten te Leiden, zal doormaken. Volgens een bericht van de sfcudentengameen- schap zal de novieten tijd op 6 sept. a.s. een aanvang nemen. Oo dinsdag 4 september zal de ge bruikelijke eerste-jaarsdag gehouden worden. GEM. MNKONDGGING AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Heemskerkstraat en de Suma- trastraat met ingang van 27 augustus 1956 voor de duur der aldaar plaats vindende bestratingswerkzaamheden, zullen zijn afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- er trekdieren en vee, in beide rich- Advertentie) Op dinsdag 4 september zal te Leiden weer de gebruike lijke Eerstejaars-dag worden gehou den. De Civitas Academica zal dan haar nieuwe burgers begroeten en welkom heten. De dag wordt geopend om 10.30 in de Pieterskerk met een plechtige bij eenkomst. De Rector Magnificus, Prof. dr A. E. van Arkel, zal daar een welkomst- rede uitspreken. Omstreeks 12 uur zal faculteitsgewijze een lunch wor den gebruikt, waaraan behalve de eerste jaars ook verschillende pro fessoren, de besturen der faculteits verenigingen en enkele ouderejaars zullen aanzitten. Een der professo ren zal met een enkel woord de stu die nader toelichten. In de loop van de middag zal de Rector Magnificus recipiëren en persoonlijk iedere aan komende student begroeten. Voorts zullen de studentenfacul teiten een middagprogramma ver zorgen dat erop gericht is de eerste- jaar de sfeer van het studie-milieu te tonen. De Christen-studenten Raad, de Kath. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus", evenals de Humanistische studentenvereniging, zullen een thee organiseren, waar gelegenheid is met de studentenpas tores en het confessionele studen ten-leven kennis te maken. De ge zelligheidsverenigingen, het Leid- sche Studenten Corps en de Vereni ging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden, zullen de nieuwe studenten ontvangen bij de mensamaaltijd, die rond 6 uur zal worden gebruikt. De dag wordt besloten met een film voorstelling, een woordje van de Studentendecaan en een slotwoord van de vice-voorzitter van het Con silium. Toelichting. Deze Eerstejaarsdag moet worden gezien in het kader van de introduc tie der nieuwe studentengeneratie in het Leidse studentenleven. Een snelle en intensieve introductie is noodzakelijk. Het studentenbestaan is slechts kort. De thans leidende groepen zullen over een a twee jaar nen hier een belangrijke hulp zijn Op zondag 9 september zal het op (huize Gouwsluisseweg 34 te Alphen aan den Rijn groot feest zijn. Daar toe is ook alle aanleiding. Daar woont het echtpaar Hubertus Gerardus Mattheus van Leeuwen en Johanna Wilhelmina van Leeuwen—Smeele. Het zal die dag in het middelpunt van de belangstelling komen. Dan zijn de heer en mevr. Van Leeuwen- Smeele 50 jaar in de echt verbonden. Beiden zijn in Alphen geboren en getogen. De heer Van Leeuwen, die nu 73 jaar is, is in de Hoorn gebo ren, mevr. v. Leeuwen in Gouwsluis. Zij hoopt over enkele maanden 78 jaar te worden. Het echtpaar was destijds het laat ste bruidspaar, dat wijlen pastoot Koopman van de Sint Bonifacius- parochie te Alphen nog op een zon dag in de echt heeft willen verbin den. Uit dit huwelijk werden vijf meisjes en 1 jongen geboren. Op één na zijn alle. kinderen gehuwd en werden 19 kleinkinderen van het gouden echtpaar ter wereld ge bracht. De jongste en de oudste ge huwde dochter wonen te Alphen, t.w. resp. met de heer J. Paardeko- per, aan de Herenweg en met de heer C. P. Klerks, die met de jong ste dochter van het gouden bruids paar in hetzelfde huis woont aan de Gouwslu'sseweg 34. De overige ge trouwde kinderen, wonen in Zoeter- woude (1) en in Voorburg (2). De zoon, die niet gehuwd is, woont in Utrecht. De heer Van Leeuwen is in de ge meente algemeen bekend. Hij is in het verenigings- en organisatieleven een veel geziene figuur. Ruim 30 jaar heeft de bruidegom als huisknechts gediend bij de fami lie Stokhuizen, een oud Alphens ge slacht. De familie Stokhuizen bezat in Alphen o.m. het destijds algemeen bekend, doch sedert een kleine twin tig jaren geliquideerde gelijknamige jambedrijf te Alphen. Vaak nog spreekt de heer Van Leeuwen vol trots over zijn eerste betrekking. Hij had het er erg naar zijn zin. Het was altijd afwisselend werk en ook de patroon en vooral ook niet te ver geten mevr. Stokhuizen, was altijd tevreden. Hij werd door de familie schertsend „De Gouverneur" in fami liekring genoemd. Zijn kleine, vor stelijke figuur gaf dan ook wel de nodige aanleiding daartoe Vaak vergezelde de heer Van Leeuwen de heer Stokhuizen op zijn zakenreizen. Het ging in die dagen per bokkewagen de dorpen en steden in en dan was het „de gouverneur" die als bestuurder van de wagen het leven van de heer Stokhuizen in zijn macht had. Motornech kwam er in die dageii natuurlijk niet' voor. maar „bokke-peoh" zeldzaam. Zo kwam het dan wel eens voor, dat het programma wel eens in de war liep als de bokken j het in hun kop kregen om dienst te 1 weigeren. Nadat het bedrijf van de firma 1 Stokhuizen was beëindigd verzeilde j de heer Van Leeuwen in een geheel j andere branche van werk. Hij kwam toen in de motorenfabriek van de N.V. D. en Joh. Boot. Daar werkte hij gedurende twintig jaar en kwam vervolgens in het veevoedersbedrijf te werken van de heer A. v. d. Vaart. Toen hij 65 jaar werd veran derde hij noodgedwongen van werk kring. Nu werkt hij alweer ongeveer 8 jaar in de graan-branche. Van hem kan zonder iemand tekort te doen wel eerlijk en oprecht worden ge- utgid, dat hij een welbesteed, ar beidzaam leven leidt. Vele jaren heeft de heer Van Leeuwen ook zijn vrije avonduren werkzaam benut Kon. Erk. PITMANSCH00L PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Aanvang lessen Typen Steno in 4 talen Boekhouden Middenst. opl. Duits Engels Frans Nederlands Spaans Privé Secretaresse Leiden verlaten hebben en de thans aankomende generatie zal dan de leiding moeten kunnen nemen. Het studentenleven verdraagt niet, dat men er lang over doet thuis te *ra- ken in de sfeer die het beheerst. Men moet binnen een half jaar het stu denten leven kennen, er zich thuis voelen, er zich weten te bewegen. Het is daarom dat telkenjare de studenten alles doen om de aanko menden zo snel en effectief mogelijk in Leiden in te leiden. De gehele vacantie door is er een Studentenin lichtingenbureau geopend, gevestigd in het Academiegebouw, dat aan alle belangstellenden de nodige voorlich ting geeft. De eerstejaars wordt de weg gewezen in het labyrinth van organisaties en afkortingen. Zij kun nen ook een aantal brochures en boekwerken krijgen waarin zij alles kunnen vinden wat zij weten moe ten: colleges en college-uren, contri buties der verschillende verenigin gen etc. Hier krijgen zij ook een zgn. stu diepatroon toegewezen, een oudere jaars van dezelfde studierichting, die hen in hun eerste tijd in Leiden zal helpen en de weg wijzen. Dit is niet overdreven: er moet veel schroom overwonnen worden en er moet met verstand gekozen worden. De morele steun van een oudere stu- dent en zijn kennis van zaken kun- tember. voor de jong-aankomende. Het is al belangrijk, dat er tenminste een is, naar wie de eerstejaars toe kan gaan als hij ergens geen raad mee weet. Voorlichting. Behalve het Studenteninlichtin genbureau, dat meer algemeen voor- ting geeft, is er nog het spreekuur van het Collegium van het V.V.S.L.- bestuur, waar alle moeilijkheden ook financiële met het lidmaat schap van deze verenigingen ver bonden kunnen worden besproken. De confessionele verenigingen en de faculteitsverenigingen hebben even eens hun informateurs die voorlich ting geven over de sectoren van het studentenleven, die meer speciaal hun terrein zyn. De Eerstejaarsdag is geplaatst in begin september: een volle maand vóór het begin van de colleges. Zij is dus niet de opening van het acade mische jaar. Maar men kan haar wel zien als de opening van het studen tenjaar. Na de Eerstejaarsdag gaat het studentenleven weer volop draaien. De hele maand september gaat intussen op aan de introductie van de nieuwelingen. Groentijd en Noviciaat beginnen resp. 11 en 6 sep tember en eindigen pas rond 30 sep- beckestraat, naast het Nutsgebouw, een nieuw automobielbedrijf, annex service-station heeft geopend als off. General Motor dealer. Ongetwijfeld zal dit station in een grote behoefte op dit punt voorzien. Het zal door daartoe speciaal opgeleid personeel worden bediend. Men zal daar de als kollner in de Sint Josephzaal, als grootst mogelijke service kunnen de katholieke verenigingen hun ver- gaan bieden. Een grote voorraad van gaderingen en uitvoeringen hielden. Ook dat werk ging hem steeds vlot af. In het katholiek verenigingsleven was hij een vaak geziene figuur. Iedereen kent „Dikke Bertje" zoals hij in de wandeling genoemd wordt. Hij kwam bij velen aan de deur als het een inzameling voor nuttige doel einden gold. „Herwonnen Levens- de meest gewenste benzine- en olie soorten zal de automobilist ten dien ste staan van 7 uur v.m. tot 23 uur n.m. Het bedienend personeel zal de nodige vakbekwaamheid bezitten om zonodig de meest voorkomende tech nische hulp te verlenen. Hoewel (het station a.s. maandagmorgen om 7 uur reeds zijn diensten gaat verle- kracht" kende hem gedurende vele nen, iigt het "in de bedoeling om aan jaren als de aktieve propagandist, ingebruikname omstreeks 11.30 die regelmatig met de busjes en ze- uur een officieel cachet te geven, geitjes „liep". Gedurende meer dan dertig jaren heeft de heer Van Leeu- Geb. Jobanna jacoba d. v. F. C. wen zich ook in dienst gesteld van van x3older en j j van Eijk Sybeila de vereniging ..Eerbied m Gods Eleonora A v. N. Peet en G. M. Veld. Huis Van de Volkdbond en later |huis. Cornelia Catharina Maria d. v. C. W. Blakenburg en J. G. Enthoven. de K.A.B. was hij zolang de organi satie bestaat, een trouw lid en als gevolg hiervan ook van zijn aange wezen vakorganisatie. Wij willen ook mevrouw Van Leeuwen niet tekort doen. Ook zij heeft een arbeidzaam leven achter dc rug. Bij velen is zij bekend door haar spontane en welgeftieende hulp. En ook vandaag de dag is zij aktief, al moet zij zióh, op dokters-advies, enigermate beperken. Het enige wat -het gouden echtpaar van zijn kindeken en kleinkinderen verlangt is een geestelijk geschenk: een H. Mis. Welnu, dat krijgt het, een hele plechtige H. Mis en wel de Hoogmis op zondag 9 september om 9.30 uur! Nieuw benzinestation. Op het punt waar de Oranje Nassausingel overgaat in de Heerenweg te Alphen, een verbinding van de rijksweg Lei den-Utrecht aan de zuidzijde van de Rijn met de provinciale weg naar Amsterdam ten noorden van deze rivier, gaat de Shell maandag a.s. een nieuw benzine-, lucht- en wa terpompstation openen. Dit station wordt beheerd door de heer J. W. H. was toch niet 4 Bink, die het vorig jaar aan de Thor- Maria Johanna d. v. Pieter J. H. Ver- kade tn J. de Koning; Nicolaas z. v. J. Wille en J. Bruijnjé; Alida Corne lia A'c-ria d. v. Petrus C Hoogervorct en J. M. Kleijn; John William z. v. 1/annus A. J. v. d. Hurk en M. G. V/' :m; Maria José Jacqueline d. v. A. Snokkereef en J. T. Kroor.en- burg: Adriana Wilhelmina d. v. C. Mulder en Wilhelrmna J. van Tol Hendrika Alberdina d. v. M. Zui- dam er. H. A. de Groot; Marianne d. v. Geirit de Wit en Marrigje de Vos; Johanna Maria Allegonda d v. C. Rietveld en M. van Duiven Franicscus z. v. P. Straathof en M. T. van den IJsel; Marianne d. v. J. van de Vech- te en A. Verlooij Ondertr: Adrianus de Jong, 24 jaar en Cornelia de Bruin 21 jaar; Jacob W. N. van der Sluis 26 jaar en Ida Diebertje Moleman 22 jaar. Getr: Zacharias van Ginhoven, 31 jaar en Johanna Maria Burggraaf 27 jaar; Willèm H. te Koste 35 jaar en Anthonia Bakker 26 jaar; Cornelis Altona 56 jaar en Bertha Chr. Kurz- bach 39 jaar. Piet H. van Eijk 21 jaar en Maria J. A. van Leeuwen 19 jaar. W. Brugman nam afscheid van H.C.W. Gistermiddag werd in de recreatie zaal van de Hollandse Constructie Werkplaatsen, in aanwezigheid van het gehele fabriekspersoneel afscheid genomen van de heer W. Brugman, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt De heer Brugman is 66 jaar en heeft in totaal 37 dienstjaren bij deze vennootschap volgemaakt. Hij is ge komen als aanbouwer en heeft daarna gewerkt als monteur, terwijl hij de laatste tijd traceurswerkzaamheden verrichtte. In de afgelopen jaren heeft hij deel uitgemaakt van het Bestuur van het Werkliedenfonds en is liij tevens lid geweest van de fabriekskern. Sedert de oprichting van de toneel groep van de „Stalen Band" heeft hij hierin een actieve rol gespeeld. Bij de huldiging nam de voorzitter van de kern de Heer .S v. d. Wete ring het eerst het woord. In eenvou dige termen schetste hij het werkzame leven van de heer Brugman. Hij deelde mede, dat de heer Brugman node gemist zal kunnen worden, daar hij steeds met raad en daad 'n ieder ter zijde heeft gestaan. Nu hij ons bedrijf verlaat zal hij een andere vrijetijdsbesteding moeten zoeken, maar zijn gedachten zullen toch steeds bij ons bedrijf vertoeven. Aan het eind van zijn betoog wenste spreker de vertrekkende en zijn vrouw nog vele jaren en een gelukkig samenzijn, waarna hij hem een enveloppe met inhoud, namens het gehele fabrieks- personeel van de H.C.W., overhandig de. Daarna richtte de heer J. Arke- veld het woord tot de heer Brug man. Namens de collega's in de zelfde loods en de omgeving van de heer Brugman werkzaam, bood hij een electrische klok en een fruit mand aan. De heer Verlind gaf namens het Werkliedenfonds een sigarenaanste ker met sigaren. De heer H. Laman sloot de rij van gulle gaven af om namens „De Sta- 'len Band" een schemerlamp aan te bieden. Last but not least overhandigde de (heer Mooyekind mevr. Brugman een bloemenmand en de heer Brugman een rolletje zuurtjes, hiermede de voorliefde van deze laatste demon strerende voor deze zoete versnape ring. Met enkele gevoelvolle woorden dankte de heer Brugman, mede na mens zijn vrouw, voor deze grootse hulde, welke hij niet had verwacht. Hij sprak de wens uit nog lange jaren lid te mogen blijven van „D.S.B." Hierdoor zal de band met het be drijf, hetwelk hij zo vele jaren trouw heeft gediend, steeds levend blijven. Leidse Agenda K.N V.E.-Lelden; Afscheidsreceptie de heet Hogervurst. Gulden Vlies, 8 uur ü.30 nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. zondag 26 aug. zal de dienst worden waargenomen door dr. Pieterse, Lahr; de Bruyne, Sdhaefer en Wij'dicihs. Doktersdienst Oegstgeest: F. W. N. E. J. B. Hügenholtz en J. J. Lanen Baron. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Zaterdag 25 aug. zijn des middags, 's avonds en des nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552; Haven- Apotheek, Haiven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wil'helmina- park 8, telefoon 26274. Zondag 26 aug. zijn van 's och tends 8 uur tot 's avonds 12 uur ge opend de Haven-apotheek en Apo theek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargeno men door Apotheek Boekwijt, Haven- Apotheek en Apotheek Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Cornelia Jansje dr van F. J. Lardee en J. de Horn. Jo seph Antonius zn van F. G. A. Wel ling en C. J. M. Hogeboom. Cornelis Paulus zn van C. Kouwen en J. M. Stikkelorum. Andreas Petrus Maria zn van A. P. Heuzen en C. M. in 't Groen. Hermanus Johannes zn van L. van Es en K. Boezaard. Albert Jan zn van O. L. Wolthuis 6n J. M. Bregonje. Joannes zn van A. N. Spring in 't Veld en M. van Dijk. Johannes zn van J. Simons en W. de Vink. Johannes Antonius Joseph zn van St. Menken en M. E. J. Blomert. Overleden: man 58 jr. P. D. H. Willebrand, Ondertrouwd: P. A. A. Spijkers en J. J. Krol. E. G. H. van Vloten en J. Fuchs. A. Fuchs en C. A. Niehot. S. J. J. Hamerling en H. H. Groen. J. I. Fielemon en C. Flanderhijn. C. F. Segaar en C. Harteveld. W. J. van Rooyen en C. Wetselaar. C. van Rijn en E. Hoogeveen. R. H. C. M. Bazel- mans en J. C. M. van der Klugt. C. J. van Daalen en C. H. A. Kanbier. J. van Wingerden G. de Bock. J. B. Cas- telein en J. M. Stikvoort. J. M. Slin gerland en P. C. Mieloo. L. Vernet en E. A. C. Ouwerkerk. J. Brusseé en A. J. P. de Koning. L. J. Bosch en H. M. C. Foks. G. van Fruchten en M. Neuteboom. C. M. Troost en C. Dietz. L. Lacroix en N. Houweling. A. Plaizier en I. A. Rode wijk. Sprookje werd nuchtere werkelijkheid De fakirs met hun vliegende tapijten zijn geklopt: het westen heeft de vliegende matras. Dit in Engeland vervaardigde toestelletje biedt een groot aantal voordelen al ziet het er niet erg indrukwekkend uit: het kost niet veel, kan gebruikt worden op zeer kleine vliegvelden, is goedkoop in onder houd en neemt weinig plaats in, daar de vleugel uit een opgepompte rubberballon bestaat, die men leeg kan laten lopen en in de romp opbergen. Je moet er alleen niet mee tegen een spijker vliegen....

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7