S)e £cidóe(Soti/fca/nt „DE KWESTIE van geweld IS NOG NIET AAN DE ORDE" B LIJKJE van ontvoerde baby gevonden Maar als Nasser recalcitrant blieft? 8 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13890 Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.5C i 7 n» IC 1 11 nitieve verwerping van het plan- Aldus rineau over de suez-kanaalkwestie les door Nasser. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft vrijdag na zijn terugkeer in Parijs verklaard, tevreden te zijn over het resultaat van de Londense Suezconferentie. Zeventien landen, Frankrijk niet meegerekend, hadden hun goedkeuring gehecht aan het geamendeerde Amerikaanse plan voor de toekomst van het Suezkanaal. Wat er zou gebeuren als Nasser „neen" zou zeggen en of in dat geval geweld gebruikt zou worden, ant woordde de Franse minister, dat er zeker meer besprekingen gevoerd zou den worden. „De kwestie van geweld is nog niet aan de orde", zo voegde hij er aan toe. DULLES IS OPTIMISTISCH. De Amerikaanse minister Dulles Is gisteravond uit Londen per vlieg tuig naar de Ver. Staten terugge keerd. Vóór zijn vertrek verklaarde Dulles, dat hij ervan overtuigd is, dat het voorstel van de achttien landen om het Suez-kanaal te internationali seren, door Egypte zal worden aange nomen. „Ik geloof beslist dat de commis sie der vijf landen, die het voorstel aan president Nasser moet voorleg gen, succes zal hebben", zei de Ame rikaanse minister. Stijlbloempje |>E parlementaire redacteur van het socialistisch „Parool" heeft in de boeiende avonturen van „De Graaf van Montecristo" zitten lezen. Nog geheel verslonden in gru welverhalen over kerkers en kete nen, begaf hij zich op politiek terrein. De geest van Alexandre Dumas werd over hem vaardig en deed hem schrij ven: „Buigen de socialisten, dan mo gen zij meedoen. Buigen zij niet, dan is hij vastbesloten op een christelijke coalitie" aan te ste venen, de protestantse partijen als gevangenen in zijn kille ke tenen meevoerend". Aan fantasie ontbreekt het de schrijver, wanneer hij Romme wil neerzetten, niet; dat moet gezegd! Maar is het rammelen met ketenen, kille ketenen, niet een weinig uit de tijd? Zulk een stijl in een Nederlands i dagblad is belachelijk. NASSER UITGENODIGD. Premier Menzies van Australië heeft gisteravond in Londen namens de vijf landen aan de Egyptische am bassadeur een nota overhandigd waarin president Nasser wordt uitge nodigd tot overleg op het hoogste niveau. Geneve en Rome worden als geschikte plaatsen voor de onde: han delingen beschouwd. In berichten uit Cairo wordt ge zegd dat Nasser bereid is met de commissie te praten maar op ba sis van de complete notulen van de conferentie en niet op basis van het plan-Dulles dat hij reeds heeft af gewezen. Het is niet bekend of Nasser be reid is de commissie persoonlijk te ontmoeten in een „neutrale" stad, of dat hij vertegenwoordigers zal stu ren. Maar diplomaten geloven dat te gen eind volgende week het Westen zich gesteld zal zien tegenover defi- Moeilijke beslissingen. Engelajid en Frankrijk komen dan voor de moeilijke beslissing of zij al dan niet hun toevlucht zullen nemen tot geweld. Diplomaten voorspellen, dat die beslissing misschien verhaast zal worden door een ipassale uittocht van Britse en Franse Suezloodsen en de chaos die daardoor zou ontstaan. Er zijn op het ogenblik slechts 146 kanaalloodsen in functie, wat reeds veel te weinig is. Het is zeker niet on waarschijnlijk, dat indien president Nasser weigert op de westelijke voor stellen in te gaan, een groot aantal Franse en Engelse loodsen zal wei geren verder voor de Egyptische maatschappij te werken. Een woordvoerder van de Egypti sche ambassade in Bonn heeft meege deeld, dat „een flink aantal" Duitsers zich bij de nieuwe Suezkanaalmaat- schappij heeft aangemeld om als loods te werk te worden gesteld. Het zouden er minstens dertig zijn. De Kabinetsformatie De informateur prof. mr. De Gaay Fortman hoopt maandagmiddag om vijf uur mr. Burger te ontmoeten en wel in hotel Wientjes te Zwolle. Het onderhoud, dat de informateur gisteravond heeft gehad met drs. Korthals, duurde van kwart over ze ven tot negen uur. Nadien heeft hij tot kwart over elf gesproken met de heer Tilanus. De zaterdagmorgen besteedt prof. De Gaay Fortman aan de bestudering van stukken: Het is mogelijk, zo ver klaarde zijn woordvoerder, dat hij morgen nog iemand zal spreken. Bosbrand in Z.-Frankrijk Een angstaanjagende bosbrand, d!e het Zuidfranse stadje Grasse be dreigde, heeft aan drie politiemannen het leven gekost. Twee dagen lang hadden twee gro te bosbranden in de omgeving ge woed. Gisteren bereikten zij elkaar en de geweldige vuurzee naderde Grasse tot op 200 meter van de rand van de stad, over een frontbreedte van 10 kilometer. Toen draaide op eens de wind en het gevaar vermin derde. EERSTE PROVINCIAAL DER CONVENTUELEN. Op het eerste kapittel van de nieu we Nederlandse provincie der Min derbroeders Conventuelen, te Wij- nandsrade gehouden, is tot eerste provinicaal gekozen pater Willibrord Leudemeier. Tot secretaris werd ge kozen pater Rosarius v. d. Broeck uit Urmond, tot custodes pater Godefri- dus Knibbeler en pater Werenfridus Schouten, tot definitor pater Alber- tus van Cuyk. Briefje werd dader noodlottig De Amerikaanse politie heeft vrij dag in een bebost gebied in de omge ving van Mineola een lijkje gevon den, dat, naar zij vermoedt, het stof felijk overschot is van de baby Peter Weinberger, die een maand geleden uit een kinderwagen in de tuin van zijn ouders werd ontvoerd. Het stof felijk overschot lag onder bladeren en takken. De politie was bij haar onderzoek Weer een commissie i.p.v. overeenstemming Foto boven: een beeld van de eerste bijeenkomst in Lancaster House te Londen van de commissie van vijf, welke de voorstellen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, op de Suez- kanaalconferentie in Londen gedaan met betrekking tot de internationa lisatie van het Suez-kanaal, aan de Egyptische president Nasser zal voorleggen. Geheel links achter de tafel zit Robert Menzies, de Australische premier en voorzitter van de commissie, en vóór hem, met de rug naar de camera, zien we Foster Dulles. Onder: tussen de besprekingen door hadden de vijf leden nog wel even tijd voor de fotograaf. V.l.n.r.: Dulles, de Australische premier Menzies, Gunnar Hagglof, de Zweedse ambassadeur in Londen, Aklilou Habtewold, minister van buitenlandse zaken van Ethiopië en Ali Gholi Ardelan, Perzisch minister van buitenlandse zaken. uitgegaan van een verklaring van de 31-jarige taxichauffeur Angelo La- marca, die donderdag op beschuldi ging van ontvoering van de baby was aangehouden. Deze had meegedeeld, dat hij het kind op vijf juli, een dag na de ontvoering, op dit terrein had achtergelaten. De plek, waar het lijkje werd gevonden ligt achthon derd meter van het huis van Lamarca en ruim tien km. van de woning van de Weinbergers. Het verraderlijke haaltje. De arrestatie van de taxichauffeur is tenslotte het gevolg geweest van het briefje, dat de ontvoerder ge schreven had, in welk handschrift een verraderlijk „haaltje" zat. De politie snuffelde 2 miljoen hand tekening na, totdat zij het .haaltje" weer tegenkwam. In het archief van New Yorks gerechtshof kwam de handtekening van Lamarca tevoor schijn. Hij had die in 1954 geplaatst tijdens een proces over dranksmok kel. Deskundigen stelden vast, dat de handtekening in hetzelfde schrift was als het losgeldlbriefje. De handtekening van Lamarca kwam zeer toevallig onder de ogen van de politiemannen, die de stuk ken van 30 veroordeelden met proef tijd in het archief nakeken. Terwijl zij aan het werk waren, zagen zij een typiste de documenten van drie man nen wier proeftijd bijna om was, uit het archief nemen. Deze documenten keken zij eerst nog even in, en daar bij kwam het handschrift van La marca met het verraderlijke „haaltje" aan het licht. Waren de politieman nen een paar dagen later gekomen, dan was dit document vrijwel on vindbaar opgeborgen geweest tussen de stukken van 13.000 andere voor malige veroordeelden wier proeftijd verstreken was. Slechts 2 gevallen niet opgelost. De Amerikaanse Federale recher che heeft sedert 1932 in totaal 460 gevallen van ontvoering behandeld, waarvan er slechts twee niet werden opgelost. Kidnapping was vroeger een kwestie voor de politie van de afzon derlijke Amerikaanse staten en werd in 1932 een zaak voor de fede rale politie. Dit gebeurde door de zgn. Liindfoerghwet, een uitvloeisel van de ontvoering van het achttien maanden oude zoontje van kolonel Charles A. Lindbergh. Het aantal ont voeringen is sindsdien in de Ver. Staten aanmerkelijk gedaald. De politie van Chicago schat dat tussen 1930 en 1932 ongeveer 200 ontvoeringen gepleegd zijn en dat 2 miljoen dollar aan losgeld werd be taald. Zillertal weer bereikbaar In het Oostenrijkse Zillertal zakt het water alweer. Gistermiddag was de weg tussen Zeil am Ziller Mayerhofen weer goed begaanbaar en konden ook automobilisten van deze weg gebruik maken. Verreweg de meesten van de 4000 toeristen die oorspronkelijk waren in gesloten, waren reeds gisteren uit hun isolement verlost. Vrijdagoch tend kon men echter vaak slechts gebruik maken van provisorisch her stelde verbindingen, waarbij diver se trajecten uitsluitend, te voet kon den worden afgelegd. Koninklijk paar ging op vacantie Nieuw proces in Djakarta De Nederlander A. H. Doornik, die op het ogenblik in Djakarta gevan gen zit, zal in het begin van septem ber terechtstaan wegens „ondermij nende activiteiten". Dit heeft de In donesische openbare aanklager, Joe- soef Soewondo bekend gemaakt. Soewondo, die vertelde, dat er „een duidelijke schakel bestaat tussen Doornik en Schmidt" verklaarde voorts, dat hij R. M. Harahap heeft aangewezen als aanklager in de zaak Doornik. Harahap heeft inmiddels reeds meegedeeld, dat hij in geen geval iemand van buiten Indonesië als verdediger zal aanvaarden. In Nederlandse kringen te Dja karta verneemt U.P., dat mevrouw Mieke Bouwman de verdediging van Doornik niet op zich zal nemen. Het is niet bekend, wanneer de Neder lander R. de Mey van Gerwen, die in december 1954 tegelijk met Schmidt en Doornik werd gearresteerd, te recht zal staan. MEVR. BOUMAN WIL NAAR NEDERLAND. Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster in de zaak tegen de Ne derlander H. Schmidt, heeft vandaag aan de correspondent van het A.N.P. te Djakarta medegedeeld, dat zij een verzoek om als verdedigster te wil len optreden in de zaken tegen de andere Nederlanders, die zich op de beschuldiging van e ondermijnend activiteiten nog in hechtenis bevin den, niet in overweging zal nemen. Mevrouw Bouman zeide, dat zij zodra de zaak-Schmidt is afgelopen, naar Nederland wenst terug te ke ren. De spanning op Cyprus De Cyprische verzetsbeweging Eoka heeft in Nicosia een nieuw pamflet verspreid, gericht aan „de Britse soldaten". Daarin wordt ge zegd, dat het niet de schuld van de Eoka is ,.als er weer Engels bloed gaat vloeien veel bloed deze keer". Bij een ontploffing in het gebied van Larnaca, op Cyprus, is vrijdag een Griekse Cyprioot gedood, ter wijl een ander werd gewond. Volgens een officiële verklaring werd de ontploffing „vermoedelijk veroorzaakt door een bom", in open terrein. Later werd officieel bekend gemaakt, dat het een zelfgemaakte bom was, die door twee jonge man nen werd vervoerd en per ongeluk was ontploft. De rijke weduwen van Eastbourne De kwestie van de dood der rijke weduwen in Eastbourne is nog lang niet afgelopen, al is het eerste geval, dat voor de justitie is gekomen, op niets uitgelopen. Hoofdinspecteur Hannam van Scot land Yard heeft kunnen vaststellen, dat in de testamenten van vier over leden weduwen de naam van een en dezelfde persoon voorkomt. Voorts heeft hij geconstateerd dat in de meeste door hem bestudeerde testamenten een bepaling was opge nomen dat de overledenen gecre meerd wensten te worden. Dat komt hem verdacht voor, want niets is zo moeilijk als het vaststellen van iemands doodsoorzaak nadat hij is verast. De hoofdinspecteur ziet dan ook een dubbele aanleiding om het on derzoek naar de dood van tientallen rijke oude weduwen met kracht voort te zetten. De veronderstelling dat een mas sa-moordenaar in zijn stad aan het werk is geweest heeft de burgemees ter bezorgd gemaakt over de repu tatie van zijn gemeente. Hij heeft een beroep op zijn gemeentenaren gedaan zich tot de politie te wenden als zij menen waardevolle inlichtin gen te kunnen geven. Laten we niet over de zaak roddelen en in ieder geval sensationele publiciteit voor komen, zei hy. Aanvankelijk verhinderd door drukke werkzaamheden in Nederland heb ben H.M. Koningin Julinana en Z.K.H. Prins Bernhard zich nu toch nog per vliegtuig naar het Griekse eiland Korfoe begeven, om zich met vele vorstelijke personen, onder wie de prinsessen Beatrix en Irene, in te sche pen op het Griekse koninklijke jacht „Achillcus" voor een pleziertocht op de Middellandse Zee. Deze tclefoto toont H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins tijdens een korte onderbreking van hun reis op het vliegveld van Nice. UITVAART KARD. GRIFFIN. De uitvaart van wijlen kardinaal Griffin, in leven aartsbisschop van Westminster, welke dinsdag a.s. zal plaats vinden in de kathedraal van Westminster, zal zowel door de B.B. C. (Home Service) als door de Brit se televisie worden uitgezonden. Vertaler spioneerde De secretaris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjoeld, heeft het ontslag bekend gemaakt van de Rus Iwanowitsj Petrof, die als vertaler in dienst was bij het secretariaat van de V. N. De Ver. Staten hebben deze man van spionnage beschuldigd. Hij heeft donderdag Amerika verlaten. Het ont slag is geschied, aldus Hammars kjoeld, op grond van door het secre tariaat verkregen inlichtingen over ongeoorloofde activiteit van Petrof. Volgens de Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft het Amerikaanse departement van justitie aangetoond, dat Petrof heeft getracht gegevens te verkrijgen, die van vitaal belang zijn voor de verdediging van de Ver enigde Staten. Vijf leden van een Hongaars Zigeunerorkest, dat ter gelegenheid van een internationaal congres voor volksmuziek en -dansen naar Genè- ve was gekomen, hebben in Zwitser land asiel gevraagd. Opklaringen en buien Een storing, welke zonder veel in betekenis te veranderen met een snelheid van ongeveer 100 kilome ter per uur in oostelijke richting de Oceaan overtrok, bereikte vrijdag avond Bretagne. Daarna nam de be wegingssnelheid af en daalde de luchtdruk in de zich vormende de pressiekern snel, terwijl deze een meer naar het noordoosten gerichte baan begon te volgen. De kern trok zaterdagmorgen tussen en 10 uur over ons land van midden Noord- Brabant naar Twenthe. Aan de zuid zijde van de baan kwamen geduren de korte tijd veel wind voor. Het vliegveld Eindhoven registreerde een stoot van 30 meter per seconde. Ook bracht de depressie in het hele land veel regen. Het weer blijft overigens in geheel West- en Midden-Europa en een deel van Scandinavië onder invloed van verschillende lagedruk gebieden. Een ander depressiegebied trok namelijk de laatste dagen in diepte toenemend van Tsjechoslo- wakye over polen naar de Randsta ten, vergezeld van regen en onweer. Tenslotte bevindt zich bij de Schot se oostkust nog een thans vrijwel stationnair lagedrukgebied, dat ge heel gevuld is met onstabiele polaire lucht. Gedurende het weekeinde zal het weer in ons land onder invloed van dit laatste lagedrukgebied blij ven en zullen perioden met buien, welke plaatselijk van onweer verge zeld kunnen gaan, afgewisseld wor den door opklaringen. Koningin en Prins op Korfoe Koningin Juliana en prins Bern hard zijn gisteravond per vliegtuig op het eiland Korfoe aangekomen. Zij hebben zich daar ingescheept op het schip „Achilleus", dat met de konink lijke gasten van het Griekse konings paar een rondvaart maakt. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFWISSELEND BUTiG. Buien, plaatselijk met onweer, S afgewisseld door opklaringen. 5 Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig 2 verandering in temperatuur. 27 aug. zon op 5.45, onder 19.41, maan op 21.39, onder 12.34. 28 aug. zon op 5.47, onder 19.38, maan op 22.19, onder 13.45. Hoogwaterstanden 26 aug. v.m. 5.55; n.m. 6.15. 27 aug. v.m. 6.30; n.m. 6.50. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 18 C. OSLO zwaar bew. 17 KOPENHAGEN onbewolkt 15 ABERDEEN geheel bew. 13 LONDEN licht bew. 19 AMSTERDAM regenbui 17 LUXEMBURG regenbui 15 PARIJS zwaar bew. 17 NICE. onbewolkt 30 BERLIJN. nevel 18 FRANKFORT regen 17 MüNCHEN regen 17 ZüRICH geheel bew. 17 GENèVE geheel bew. 18 LOCARNO geheel bew. 24 WENEN zwaar bew. 21 INNSBRUCK zwaar bew. 17 ROME onbewolkt 27 AJACCIO onbewolkt 25 Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1