Zo bloeit Leiden en I pronken zijn plantsoenen Met de tem de taan. uit Supporters per telefoon 50 Procent buitenlanders op tentoonstelling in de „Lakenhal" De Stadskwekerij voor StxifAaiaag. rr 5)e nieuwe dameóAaedenmade JCCeuten maken de mauut ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 op de zwarte aarde liggen. Sansevièr-1 Het vorig jaar werd de kas pas ra, het blauw van Kaapse viooltjes afgebouwd en werd ook de palmenkas en de langgerekte felrode bloempjes voltooid, waarin nu palmen en va- van het hangplantje Columnia. Al rens welig tieren als in een tropisch deze kamerplanten zijn bestemd om woud wachtend op een feestelijke, het leven in 42 openbare gebouwen officiële ontvangst van vooraanstaan- van Leiden te veraangenamen. de personen in Leiden. De Rijnsburgerweg volgend tot aan de Lijsterstraat, komen we, door de Vogelbuurt bij de bakermat van de gemeenteplantsoenen, de stadskwe kerij. Het is het antwoord op onze vraag: „Hoe is de afdeling Plantsoe nen van de Leidse gemeentewerken in staat, de gehele stad voortdurend te voorzien van bloeiende planten en fris groen?" De kwekerij, teeltgrond, kassen, platglas en bedrijfsschuren incluis, heeft slechts een oppervlakte van 5 bunder maar de produktie, onder leiding van de heer J. B. Hendrik- sen is opzienbarend hoog. Per jaar worden er 6 a 800 straat- en laanbomen afgeleverd. Bij grote stadsuitbreidingen loopt dit getal zelfs op tot het drievoudige. Het aantal heesters, in dat geval tezamen met de aankopen van par ticuliere kwekerijen bedraagt wel 30.000 stuks. Alle jonge komen die worden aan gekocht, worden hier „aangekweekt", tot ze rijp zijn om in parken en la nen geplant te worden. Ook worden er monsters van nieu we aankopen beoordeeld, want Lei den is een polderstad en lang niet al le bomen of planten gedijen er. Modern bedrijf, oud handwerk. Jaarlijks gaan er van hier uit zo'n 15.000 rozen „de straat op". Voor het zover is, krijgen die een opvoeding, die klinkt als een klok. Door ocu- latie worden bladogen van gekweek te variëteiten op een wilde stam ge plaatst, zo, dat elk van die ogen uit groeit tot een eigen struik. Het is een bijzonder zorgvuldige bewerking die ouder is dan de christelijke jaar telling. Van de afdeling „vaste planten" komen elk jaar 10.000 stuks ter be schikking van de plantsoenen, maar i.v.m. het tekort aan personeel, dat deze planten moet dunnen, terugsnij- den en dorre bloemen moet verwij deren, is er een tendenz, de pro duktie in te krimpen. Immers het is dan economische om de gewone „bloemisterij gewassen" te gebruiken, zomerplanten en zaaigoed, waarvan ieder jaar 118.000 stuks worden af- Bloemenweelde in de grote kas. geleverd. In vergelijking met de Haagse kwekerije, die er 600.000 pro duceren, maakt Leiden geen slech te indruk! Onder plat glas, waarvan de kwe kerij over ca. 600 m2 beschikt, staan begonia's, geraniums, afrikaantjes hel oranje en steenrood en dahlia's in alle kléuren. Groeistoffen. Van deze laatste worden in het voorjaar de knollen getrokken in de grote kweekkas, waar men met be hulp van groeistoffen ook nieuwe loten trekt van moeilijk te stekken heesters. We zien hier gloxiniaös en sier- mossoorten, die als groene sponsen Het verdient vermelding, dat 50 procent van het aantal bezoekers ge vormd werd door buitenlanders. Hier van waren weer 50 procent Duitsers. Vermoedelijk waren miet meer dan 1.800 bezoekers (10 procent) Leide- naren. Ook in andere steden heeft men de ervaring ppgedaan, dat de burgers in hun eigen stad weinig gebruik maken van de gelegenheid een goede ten toonstelling te gaan zien. Tijdens een radio-reportage in het rijksmuseum te Amsterdam kon men onder de bezoekers zelfs geen Ne derlanders vinden voor een vraagge sprek over de tentoonstelling. De re porter heeft toen zijn toevlucht moe ten zoeken 'bij een suppoost en bij de ruim 600 m2 plat glas Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboorteaankondigingen Boerderijen z(jn een geliefd toe vluchtsoord voor de fotograaf, in dien hij onderweg door een fris buitje wordt overvallen. Tussen de buien dóór kan de zon zich nog wel eens van de betere zijde laten zien. En dan ziet de boerderij er zo uit: monument van Hollands welvaren, ondanks de „regenramp" waarover de agrariërs niet uitgepraat raken. Vraag blijft voor u: waar ligt de ze boierderij, zoek haar niet te ver van Leiden. De vorige week Bijna alle inwoners zijn met de oplossing van de vorige week in Koudekerk aan de Rijn terechtge komen en dat was precies waar zij moesten zijn. De foto stelde voor een gezicht op de Hervormde kerk van Koudekerk. De prijs werd gewonnen door: Th. Hoppenbrouwer, Hoorn 358 Alphen aan den Rijn. Hij ontvangt een waardebon van 5. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje TT in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral den en U behoedt TT zelf voor de niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe- teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. {iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiijiii illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIII1 Een kamer, die op 't noorden ligt, die op zichzelf dus al „koud" aandoet omdat zij het grootste deel van de dag van zonlicht verstoken blijft, zal men met groene en blauwe tinten nog „kouder" maken. En in een ka mer, die op het zuiden ligt, die dus in overvloedige mate zon en daglicht ontvangt, zal men niet te veel met rood of geel moeten werken. Keukens doen het beter in „koude" dan in „warme" kleuren, en in een slaapkamer, die overdadig met gele of rode tinten is bewerkt, zal geen kleurgevoelig mens bij daglicht ook maar één oog toe kunnen doen. \7ELEN weten en begrijpen niet, dat de kleuren in onze kleding van het allergrootste belang zijn. Wij zien maar al te dikwijls om ons heen, hoe som mige vrouwen als het ware de >pot drijven met alle regels voor kleurencombinaties en ver moedelijk dringt het niet tot hen door, dat zij zich door deze han delwijze zelf grote afbreuk doen. De indruk, die een vrouwelijke verschijning maakt, wordt door verschillende factoren bepaald, waarvan de kleurencombinatie in haar kleding een der voor naamste is. Tegenwoordig is het toegestaan scherpe kleurcontrasten en fel aftekende kleurcombinaties te dragen, doch de vrouwen die zich hieraan wagen, moeten wel over een zeer goede smaak beschik ken, want zij betreden hiermede gevaarlijk terrein. Men kleedt zich nog altijd het meest correct, wanneer men zich in de kleuren beperkt. Dat toont bijvoorbeeld onze illustra tie, waar op een bruin plisérokje een wit truitje wordt gedragen, terwijl beige snéde schoenen de voeten sieren. Over het geheel kan een aardig jerseyvestje gedragen worden, dat als dessin een heel kleine beige ruit heeft. Al deze nuan- De nieuwe hoedenmode voor de naderende herfst en winter is uit! De voornaamste kenmerken kunnen als volgt worden samen gevat: kegelvorm met variaties; vrijwel randloos; muurvast aap sluitend; hoge bol; strakke lij nen. De hoed ziet er op deze wijze uit als een verlengstuk van het hoofd en is vooral prettig voor kleine vrouwtjes, die zichzelf reeds met hoge hakken kwellen om niet te erg in 't niet te vallen naast hom heer gemaal of ver loofde. ces van bruin doen het heel aar dig en worden opgefleurd door het witte jumipertje. Het hoge boordje, de laag geplaatste zak ken en de splitten in de mou wen geven het jasje een interes sant cachet en geven de gehele combinatie iets bijzonders. Wan neer men zich in nuances van één kleur kleedt, waarbij wit of zwart altijd passen, loopt men geen risico de wetten der kleu rencombinaties te overschrijden. Uit de keuken geklapt Helaas is de vakantie voor de meesten alweer voorbij! Voor de huisvrouw betekent dit dat ze zo langzamerhand weer terugkeert tot de normale gang van haar huishouden. Het is prettig om nu weer eens een extraatje klaar te maken voor de zondag. Wat denkt u b.v. van zo'n kwetsen- taart die bijzonder fris en sma kelijk is en niet eens zo heel veel tijd vraagt! Recept: kwetsentaart. Voor het deeg: 250 gr. bloem, 125 gr. boter, 90 gr. suiker, 5 a 10 gr. vanille suiker ,zout, 1 ei, citroensap, 2 a 3 eetlepels melk. Voor de vulling: 1 kg. kwetsen, Yi dl. water, iets ci troensap. Voor het deeg de boter door de gezeefde bloem snijden en er met de rest van de bestanddelen een stevig deeg van maken, hier mede de beboterde open vruch tentaartvorm voeren, de andere delen erin strooien en daarna de gehalveerde kwetsen (de pit verwijderen!) erin leggen. Hier- overheen de suiker, die in het water is opgelost en waaraan iets citroensap is toegevoegd, gieten en de taart 30 a 40 min. in een matig hete oven bakken. Recept: witte ragoütsoep. 1 Liter bouillon, iets foelie, pe terselie, 40 gr. bloem, 40 gr. bo ter, 1 ei, Yi dl. melk of room, iets citroensap, 50 gr. gehakt. De bouillon met de foelie en peterselie Yi uur laten trekken en zeven en er met de boter en bloem een glad gebonden soep van koken. Van het gehakt klei ne balletjes vormen en deze 10 min. in de soep mee laten ko ken. Het ei in de soepterrine kloppen, .de melk erbij doen en onder voortdurend roeren de hete soep erbij gieten. De soep op smaak afmaken met een paar druppels citroensap. KINDEREN VRAGEN: Papa wat is een experiment? Papa: een gewezen draai orgel. Papa wat betekend agnosti cus? Papa: dat weet ik niet Jantje. En waar ligt Nagasaki? Nee, dat wil me ook niet te binnen schieten. En wat is een Dinosaurus? Papa: Jongen, nu moet je niet allemaal van die moeilijke vra gen stellen. Vind u het vervelend als ik vragen stel, Papa? Papa: welnee jongen, daar léér je van. Expositie twee dagen verlengd De tentoonstelling „Rembrandt als leermeester" heeft tot op heden 18.000 bezoekers getrokken. Dit is niet min der, maar ook niet meer, dan de organisatoren begroot hadden. assistente van één van de weteen schappelijke ambtenaren. op de nationale radiotentoon^telling, die te Londen gehouden wordt, Wij vernamen van de directeur van I staat onder meer dit aardigheidje: een autorenbaan, waarvan de auto's de Lakenhal, dat de tentoonstelling, i worden voortgedreven door de aanmoedigingskreten van de supporter aan die op 1 september a.s. zou sluiten, de telefoon. Hoe harder men in de telefoon schreeuwt, des te harder gaan ook het weekeinde 1 en 2 septem- de wagentjes over de baanOp de foto, die de dag voor de opening werd ber nog geopend zal blijven. I gemaakt, proberen twee Engelse marva's en twee milva's het apparaat.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12