U VS - EDO EEK MEISJE in STRIJDMAKKERS BEREIDEN zich voor achter thee en roomtaart Ockers gebukt onder voorspelling Vanmiddag "llur-U voor amateurs Gisteren begonnen met U.C.I.-congres Rolf Mulka bijna zeker van de titel Vliegende Hollanders geen hoogvliegers Sensationele strijd op Loosdreclitse plassen Vogler kaapte Poissant de titel af Bob Mus finisht zesde fwild West' ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Hoewel geen enkel ander land de wereldkampioenschappen wielrennen zo vaak heeft georganiseerd als De nemarken, dat deze eer nu voor de 9e maal te beurt valt, is er in Ko penhagen niet bijzonder veel van te merken, dat hier vanmiddag de strijd om de wereldtitels zal losbranden, Het is zelfs zo, dat de buitenlander, die per auto de Ordrup-wielerbaan, die buiten de stad ligt, wil bereiken en die hier en daar de weg vraagt, soms geen ander antwoord ontvangt dan een schouderophalen. Lang niet alle bewoners van de fraaie Deense hoofdstad kennen er blijkbaar het bestaan van. Aanplakbiljetten ziet men vrijwel nergens, hetgeen niet wegneemt, dat voor alle wedstrijd dagen de baan reeds is uitverkocht; dat wil zeggen, dat er maximaal 9000 toeschouwers van de diverse evene menten getuigen zullen zijn. Voor de training op de betonnen piste be stond echter hoegenaamd geen be langstelling, al verdrongen zich voor de uitgang tientallen kinderen met handtekeningenboekjes. Op het circuit nabij Ballerup, on geveer 20 km. buiten Kopenhagen, was men vandaag nog druk in de weer met de voorbereidingen. De twee tijdelijke overdekte tribunes waren gereed, maar verder langs het circuit werkten arbeiders aan con structies van „boxen" voor de ren ners, er werd getimmerd aan veel kleurige reclameborden langs de weg en de operateurs van de televisie brachten hun camera's in stelling, meestal op hoge houten uitkijkpos ten. Eerste kennismaking. Steeds meer renners uit alle delen van de wereld zijn de laatste dagen in Kopenhagen gearriveerd, waar zij zyn ondergebracht in hotels in diver, se wijken van de stad, zodat zij er als het ware tijdelijk in verscholen gaan. Zeer velen hebben zich in de loop van vrijdag op de knusse en uit. stekende Ordrupbaan gemeld voor de controle van de licenties en het af halen van de rugnummers. De Rus sen waren er het eerst bij, maar zij vertrokken ook het snelst en niemand heeft hen zien trainen. De Nederland se ploeg ging in twee gedeelten. Ter wijl de baanrenners naar Ordrup reis den om de formaliteiten te vervullen en op Derksen en Van Vliet na, die de baan voldoende kennen meteen de gelegenheid aangrepen om er een paar rondjes op te rijden, maakten de wegrenners hun trai- ningsrit buiten de stad. Allen, zowel profs als amateurs schaarden zich als vanzelfsprekend onder leiding van „papa" Gerrit Schulte, die de weg wees voor het uitstapje. Ditmaal niet zoals de vorige dag in hoog tem po over het wedstrijdcircuit, dat onze renners op somrrfige plaatsen door de geringe breedte van de weg behoor lijk lastig vinden, maar langs de kust, over de strandboulevard en de strandweg. Wat de snelheid aangaat v/as het voor de renners maar een „wandelingetje", maar die duurde toch drie volle uren, zodat daarna de kostelijke Deense maaltijd alle eer kon worden aangedaan. Goede zorgen. Over de verzorging, het eten en de slaapgelegenheid, de massage door soigneur Van Dinteren en de zorg voor de fietsen door mecanicien Piet Gommans hebben de renners trou wens niets dan lof en dat verhoogt nog de goede stemming, die ontstond nadat de ouderen, de felle concurren ten uit de Ronde van Nederland, Schulte,-Van Est en Gerrit Voorting, zich weer als kameraden van een ploeg rond de tafel hadden geschaard. Allen verheugen zich ook over het succes dat dr. P. van Dijk, de voorzit, ter van de K.-N.W.U. heeft gehad bij het bestuur van de U.C.k Frans Braat en Daan de Groot waren namelijk te laat ingeschreven voor'de achtervol ging respectievelijk bij de amateurs en de beroepsrenners. Aanvankelijk rezen daar moeilijkheden over, maar nadat ook enkele Italianen en een Zwitser, die eveneens telaat waren aangekondigd, nog werden geaccep teerd, moest het U.C.I.-bestuur wel zwichten voor de argumenten van dr. Van Dijk. Onze amateurs op de weg komen zaterdagmiddag het eerst aan bod. Hun chef d'équipe, de heer J. H. Mar tin, die burgemeester van Hoensbroek is, vindt dat de jongens op „scherp" staan. Frans Mahn de tweevoudige Nederlandse kampioen (weg en sprint), evenzeer als de benjamin Coen Niensten, die volgende week donderdag zijn 18e verjaardag zal vieren. „Rijdt om te winnen", zo luidde het advies van de chef d'équipe tijdens zijn bespreking over de tak- tiek en de wedstrijdreglementen. „Maar span je niet voor het karretje van de buitenlanders, vooral de Ita lianen hebben er nogal eens een handje van, een ander het zware werk voor zich te laten opknappen". Tenslotte heeft de heer Martin de zes jongens aangeraden, nog een praatje te maken met Gerrit Schulte, omdat die nu eenmaal op een enorme ervaring kan bogen. Gezelligheid kent geen dieet! In één ding heeft Schulte echter niet veel ervaring en dat is.... in het dragen van een regenjas. Hij had ei gisteren een over de arm meege nomen naar de wielerbaan, omdat er een buitje dreigde. Op de terugweg liet hij het kledingstuk prompt in de elektrische trein hangen. Gerrit was er niet door verontrust. „Dat ding krijg ik wel terug" zei hij. „Hier laten de mensen de boodschappen ge woon voor de deur neer zetten en ex- wordt nooit een ei of een aardappel gestolen".Vlak bij het hotel leid de de Bossenaar zijn jongere makkers nog een „konditorei" binnen en be stelde hij voor allen thee en twee flinke stukken gebak. Drie minuten nadat de bestelling op tafel was ge zet keek Wim Rusman zijn „gids" met verbaasde ogen aan. Zelf had hij nog maar een halve slagroompunt op, en van het bordje van Schulte was alles reeds verdwenen. „Waar laat je het zo gauw?", vroeg de jonge Haar lemmer. „Ja broertje", was het antwoord, „Gerrit is nog altijd snel, heel snel en hij zit nooit ergens lang naar te kijken. Let zondag maar eens op als de professionals aan de beurt zijn". Jeugdig profeet. Er was bij het afhalen van de rug nummers van vrijwel alle deelne mers aan de wereldkampioenschap pen op de wielerbaan van Ordrup een opmerkelijk verschil te bespeu ren tussen de amateurs en de „meer geroutineerde" professionals. De amateurs verschenen vrijwel alle maal in trainingspak en ook verder in vol sportief ornaat, de beroepsren ners di-oegen voor het merendeel keurige burgercostuums. Zo ook de huidige wereldkampioen op de weg, de Belg Ockers. De kleine Stan acht te zichzelf niet favoriet voor de strijd op zondag op het Ballerupcircuit. „Mijn zoontje heeft al gezegd: „Vorig jaar heb je in Italië gewonnen, omdat er van die lastige heuvels in het par cours lagen. Dit jaar -is het circuit te plat en word je in de sprint ver slagen door Rik van Steenbergen". Stan was helemaal niet boos, inte gendeel zelfs bijzonder trots op de voorspelling van zijn spruit, die nog maar zes jaar oud is. Men vi-oeg of hij zelf ook Van Steenbergen tot de kanshebbers rekent. „Tot de kans hebbers ongetwijfeld", antwoordde de Belg „en Rik zeker eerder dan Faus- to Coppi, over wie sommigen nu weer zo druk spreken. Voor mij heeft „II Campionissimo" afgedaan". De Wereldkampioenschappen Wielrennen De wereldkampioenschappen wiel rennen, die te Kopenhagen gehou den worden, werden gisteren ge opend met een congres van de Union Cycliste International, de internatio nale wielerorganisatie. Het congres dat geopend werd door de heer Kai Holm, voorzitter van de Deense wielerbond, welke thans voor de negende maal de wielerkam pioenschappen organiseert, werd voor de K.N.W.U. bijgewoond door voorzitter dr. P. van Dijk, die ook vice-president is van de U.CX en door de heer C. Blekemolen. De extra-sportieve reclame, dat is de reclame van firma's die buiten de wielersport staan, zal op korte ter mijn aan internationale reglementen worden gebonden. Dat was het be langrijkste nieuws, dat tijdens het 102e congres van de U.C.I., de inter nationale wielerorganisatie, naar vo ren kwam. De Fransman Achille Joi- nard, de president van de U.C.I., die er de laatste tijd persoonlijk in Frankrijk nog moeilijkheden mee on dervonden heeft, legde hieromtrent een plechtige belofte af, hetgeen niet wil zeggen, dat het probleem nu ook al zeer binnenkort zal zijn opgelost. De bedoeling is, dat een speciale com missie deze reglementen zal ontwer pen, dat het bestuur van de U.C.I. deze in een extra-vergadering op 25 september in Parijs zal bespreken en dat er eventueel een beslsising over zal vallen in het eerstvolgende con gres. Dan zullen ook voorstellen ter spra ke komen, waarvoor de Fransman Georges Paillard de aandacht vroeg, om de baansport en vooral het staye- ren nieuw leven in te blazen. De heer Paillard opperde zelfs het plan om de beperking, wat betreft het aantal inschrijvingen voor de wereldkam pioenschappen voor het stayersnum mer, te laten vervallen. Ter plaatse zou dan een selectie worden toege past, maar het veld van remiers zal in de titel wedstrijd naar hij ver wachtte, groter worden, de wedstrijd interessante en het financiële resul taat gunstiger. Geldelijk staat de Union er, zoals de penningmeester, de Belg Albert Verougstraete, mededeelde, goed voor. Het kas-overschot bedraagt ongeveer 110.00, Voorts werd medegedeeld, dat ver zocht is om de wedstrijd Warschau BerlijnPraag in het vervolg behal ve voor amateurs, ook open te stellen voor onafhankelijken. Er zijn geen beletselen meer voor de organisa tie van het wereldkampioenschap 1957 door de. Belgische Wielerbond, de baanwedstrijden in Luik en de wegwedstrijden op het nu officeel goedgekeurde circuit nabij Kortrijk (België). Het gedeeltelijk vernieuw de circuit is 23 km lang. De amateurs zullen er 8 ronden (184 km.) rijden en de professionales 12 ronden (276 km,). Met betrekking tot de schorsing van de Argentijnse federatie, totdat de verschuldigde bedragen zijn be taald aan de Europese renners die aan de Ronde van Argentinië in 1952 hebben deelgenomen, wordt nog ver nomen, dat aan de Argentijnse ama teur Jorge Batiz toestemming is ver leend aan de wereldkampioenschap pen deel te nemen. Aan de Italiaanse federatie is een berisping gegeven wegens de te late indiening van de lijst van deelnemers. Tevens is deze federatie gewaarschuwd dat in ge val van herhaling de Italianen niet in de kampioenschappen zullen mo gen uitkomen. Wereldkampioenschap Flying Dutchmanklasse Tijdens de zesde race van de wedstrij den om het wereldkampioenschap in de Flying Dutchman-klasse zijn twaalf bo ten, waarvan de stuurlieden verrast wer den door de heftige windstoten, waarop ze niet snel genoeg konden reageren, omgeslagen. Sommige konden opgericht worden en de race voortzetten, maar van de 46 gestarte deelnemers gingen er slechts 29 door de finish. In verband met de door tal vén boten opgelopen averij zou de zevende en laatste race pas vandaag worden gehou den. De zesde race eindigde met een overwinning van de Duitser Rolf Mulka, vóór de Oostenrijker Auteried en Wal ter Berger (Did), De tijd van de win naar was 1 uur 11 min. 59 sec. ScheidsrecMers- commissie bijeen Tijdens de vergadering van de schcids- rechterscommissie van de internationale voetbal federatie, bestaande uit sir Stanley Rous, dr M. Andrejevic, A. Ri- beiro dos Reis, Pedro Escartini. A. Lin- denberg en K. Gasmann, zijn de volgen de besluiten genomen. Het bestuur van de FIFA zal worden geadviseerd om een onderzoek in te stel len bij de nationale voetbalbonden ten einde een inzicht te krijgen over de re gel inzake met vervangen van een ge blesseerde speler gewijzigd dient te wor den. Volgens het resultaat van dit on derzoek zal een voorstel bij de Interna tional Football Association Board voor de vergadering van 1957 worden inge diend. Voorts zal voorgesteld worden om de scheidsrechterscursus voort te zetten, in weerwil van de gewijzigde financiële stand van zaken. Wel zal dan in de toe komst de bijdrage van de deelnemende bonden verhoogd worden. Een cursus voor scheidsrechters-instructeurs zal in het najaar van 1957 te Magglingênwor- den gehouden. Ook is de moge^Wtelf onderzocht om scheidsrechtersctjsu: in verschillende landen te houdei leiding van een FIFA-instructeur. gelegenheid van het Olympische voetbal toernooi zal zo'n cursus in Nieuw Zee land onder leiding van sir Stanley Rous worden gehouden. Besloten is ook een algemeen hand boek voor scheidsrechters in de vier officiële talen van de FIFA uit te geven. Dit handboek dat de letterlijke tekst van de reglementen bevat, alsmede de uit leggingen en uitspraken van de Inter national Football Association Board en van de scheidsrechterscommissie FIFA. is voor alle scheidsrechters ver- plfcht gesteld. Tenslotte werd beslist dat een plastic- laag om de voetbal is toegest; bij de conditie echter blijft bestaan, dat het omhulsel van de bal van leer is. De volgende zitting van de commissie werd vastgesteld op januari 1957 en zal te Madrid worden gehouden. OLYMPISCHE SPELEN UITNODIGINGEN VOOE MELBOURNE Het ligt in het voornemen van het Nederlandsch Olympisch Comité om op maandag 27 augustus a.s. om 17.00 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam een ceremonie te doon plaatsvinden, waarbij enkele sportmensen, waarvan de uitzending naar Melbourne zeker is, een invitaite zal worden overhandigd vooi deelneming aan de olympische spelen. Deze gebeurtenis zal worden gehou den in het kader van de eerste dag van uitgifte van de olympische postzegels, waarvan de toeslagwaarde ten goede komt aan het NOC ten behoeve van de uitzending van Nederlandse deelnemers aan de olympische spelen te Melbourne. De uitnodiging voor deelname zal daarom worden overhandigd met een z.g. „first-day cover", beplakt met een serie olympische postzegels. WATERPOLO ZOMERCOMPETITIE KNZB Voor de zomercompetitie van de KNZB is te Den Haag in het Zuider park de promotiewedstrijd gespeeld tus sen de herenploegen van ZIAN (Den Haag) en de Robben (Hilversum)De Hilversummers wonnen de wedstrijd met 32, waardoor zij naar de hoofd klasse promoveren. De promotiewedstrijden tussen De Zijl 2, Pinguins 2 en DWR 2 brachten vrij dagavond uiteindelijk toch een succes en met 72 werd verdiend van Pinguins 2 gewonnen. Jammer was het dat De Zijl de eerste twee wedstrijden verloor, waardoor ondanks deze grote overwin ning geen kans meer bestond voor pro motie. Voor de rust werd het reeds 50 ennadien werd de einduitslag 72. Hedenavond zullen in de zweminrich ting De Zijl de onderlinge wedstrijden toch doorgang vinden. Aanvang 6.30 uur. De Duitsers Wagner, Kühlinger en Kohlmeyer werden onderscheidenlijk vierde, vijfde en zesde. Van de Neder landers bezette Schoneveldt de 7e en Guelcher de 10e plaats. Heike Blok werd 15e. Rodenhuis 16e en Stenhuis 22e. Algemeen klassement Na zes wedstrijden staat de Duitser Rolf Mulka op de eerste plaats met een totaal van 8251 p. Mulka is zo goed als zeker van de titel. Alleen wanneer hij andaag in de laatste wedstrijd zou wor den gediskwalificeerd kan deze hem ont gaan. Het algemeen klassement luidt: 1. Rolf Mulka (Did) 8251 p.; 2. Erich Hirt (Did) 6562 p.; 3. Walter Berger (Did) 5887 p.; 4. Herald Kühlinger (Did) 5762 p.; 5. C. Auteried (Oost.) 5649 p. De Nederlanders nemen de volgende plaatsen in: 16. C. Th. Guelcher 3355 p.; 19. J. D. Schooneveldt 3075 p.; 25. J. Stenhuis 2512 p.; 28. H. C. Blok 2297 p.; 33. H. J. Schipper 2078 p.; 34. S G. Ro denhuis 2037 p.; 39. F. Laagwater 1452 p. VOETBAL 4 LFC—SCHOTEN Het elftal dat LFC morgen in het veld brengt in een oefenwedstrijd tegen de tweede klasser Schoten, is samengesteld als volgt: Doel: Missaar Achter: J. Neuteboom Jr, N. Langezaal Midden: J. Neuteboom, B. Pijnakker en B. Senteur. Voor: A. Heymans, G. v. d. Heyden, J. Siera, W. v. Kampen, H. Heymans. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Asbjorn Hansens, de doelverdediger van het Noorse nationale elftal zal zijn sportcarrière moeten beëindigen. Door een ziekte is hij aan beide armen ver lamd. ZONDAG 2.30 UUR 12.30 UUR U.V.S. II—EDO II. Europees kampioenschap Finnjollen Tegen alle verwachting in heeft de Fransman Poissant het Europees kam pioenschap niet behaald. De Oostduitser Vogler was hem met 7789 p. tegen 7770 p. nog juist iets te snel af. Aan sensatie heeft het daar op Loosdrecht gisteren beslist niet ontbroken. Het begon al vroeg, toen de Spanjaard Alonso nog voor het 10-minutensein was gegeven, een mankement aan zijn boot kreeg en de Ier zijn mast over boord zeilde en omsloeg. De start werd dien tengevolge uitgesteld en alles toog aan het werk om beide boten weer zeilklaar te maken. Een nieuwe tijd voor de start werd bekendgemaakt, maar ook deze kon geen doorgang vinden, daar nu weer de giek van Vogler het had begeven. Om kwart over twaalf klonk dan eindelijk het startsein en zetten de deelnemers met een enorme gang het kruisrak in. Dat het een riskante onderneming was bleek al spoedig toen de Fin nauwelijks 5 minuten na de start door het breken van zijn mast werd uitgeschakeld. Hij bleef niet het enige slachtoffer. Want in het voor-de-windse rak sloegen in een ploselinge vlaag Poissant, Ochwadl, Sar- by, Alonso en Markus bijna tegelijker tijd om. De eerste drie namen dadelijk de hulp van de toesnellende volgboten aan, maar de laatste twee weigerden deze en trachtten zelf hun schip weer overeind te krijgen, ten einde de race te kunnen vervolgen. Duel. Intussen was de wind iets in kracht afgenomen en zo konden de overgeble ven acht deelnemers zonder verdere on gelukken de baan afleggen. Het duel om de eerste plaats ging nu tussen Nelis en Vogler, die met een verschil van ca. 30 m. het laatste voor-de-windse rak naar de finish inzetten. Op ca. 60 m. volgde Murray en de Italiaan Pelaschiar .Nelis wist zich tot de finish op de leiders plaats te handhaven, maar Vogler, die Dames roeien om de Europese titel Te Bied in Joego-Slavië is een begin gemankt met de wedstrijden om de Europese roeikamploenschappen voor dames.! De resultaten waren: Skiff: eerste heat: 1. Hongarije 3.52.8; 2. Duitsland 3.54.8; 3. Oostenrijk 4.02.3; 4. Zuid Slavië 4.31.9. Tweede heat: 1. Rusland 4.09.8; 2. Tsjecho Slowakij 4.11.5; 3. BMelgië 4.18.3; 4. Denemarken 4.20.2. Double Scull: eerste heat: 1. Rusland 3.58.-; 2. Tsjecho Slowakije 4.06.3: 3. Frankrijk 4.21.0; 4. Roemenië 4.27.0. Tweede heat: 1. Duitsland 3.56.3; 2. Oostenrijk 4.00.6; 3. Zuid Slavië 4.07.2. Vier met stuurvrouw: eerste heat: 1. Rusland 3.43.9; 2. Polen 3.44.7; 3. Roe menië 3.53.9; 4. Denemarken 3.59.3. Tweede heat: 1. Hongarije 3.41.5; 2. Fin land 3.41.7; 3. Duitsland 3.42.0; 4. Zuid Slavië 3.52.4. De loting voor de eindstrijd van de Dubbel Vier is al geschied. Het resultaat luidt: 1. Oostenrijk, 2. Nederland, 3. Rus land, 4. Duitsland, 5. Hongarije, 6. Roe menië. Nederland zal dus naast Rusland op het water liggen, hetgeen bijzonder gunstig is te noemen. De weersomstandigheden waren niet zo best voor deze kampioenschappen. Gedurende de heats Vier met stuur vrouw regende het stevig, later klaarde het weer wat op. maar de temperatuur van de lucht bleef laag, veel lager dan die van het water, dat door bronnen wordt verwarmd en zeker op 23 graden Celsius mag worden geschat. dit rak laverende aflegde, zag zich juist nog gepasseerd door Murray, die zich een meester in het planeren toonde. Juist op het moment, dat Nelis de fi nish bereikte, hees Bob Markus opnieuw zijn tuig om geheel in zijn eentje dc baan uit te varen. Een ronde ging het goed. maar toen kreeg hij weer met pech te kampen. Vogler aan de kop. Direct na de start plaatste Vogler zich al aan de kop. Poissant lag ergens in het midden en Nelis in de achterhoede. Bei den werkten zich in het kruisrak echter goed naar voren en zo rondden zij resp. als derde en vijfde de eerste boei. In het ruime rak bleef de volgorde de zelfde, maar na het tweede kruisrak had Nelis de Fransman zo ver ingehaald, dat zij boord aan boord achter Vogler en Sarby de boei namen. In de nu volgende ruime rakken verloor Poissant langza merhand terrein en zakte af naar de vijfde plaats. Hiermede was de beslis sing gevallen, want hoewel Vogler zich enkele meters voor de finish nog door Sarby van de eerste plaats beroofd zag. behaalde hij als tweede toch juist nog genoeg punten om beslag te leggen op de zo begeerde titel. Klassement. Het eindklassement, waarvoor de ne gen beste resultaten van de 10 gezeilde wedstrijden gelden, luidt: 1. en Europees kampioen Jurgcn Vogler (Oost-Dld) 7839 p.; 2. Didier Poissant (Fr.) 7770 p.; 3. Apdré Nelis (Belg.) 7369 p.; 4. Rich. Murray (Eng.) 5885 p.; 5. Yury Shavrin (Rusl.) 5868 p.; 6. Bob Markus (Ned.) 5712 p.; 7. Richard Sarby (Zweden) 5680 p.; 8. Erik Rudstroem (Noorw.) 4858 p.; 9. Adelchi PelascWer (It 4827 p.; 10. J. Somers-Payne (Icrl.) 4248 p. WIELRENNEN Swift-Combinalic De voorlaatste rit der avondcompetitie gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Plasmeijer, 2. J. v. d. Berg, 3. J. v. Wetten. C-klasse: 1. J. Faas, 2. P. Hobo, 3. C. Kramer; D-klasse: 1. B. Slingerland (onder protest), 2. N. Kooien, 3. Th. Boom. Aan de morgen te houden Ronde van St. Bavo wordt deelgenomen door: C. Plasmeijer, A. v. Wetten, R. Wallet, B. Rijkelijkhuizen, S. v. d. Pol, Th. de Vroomen. J. v. Wetten, J. v. d. Berg, P. Turk, J. v. Leeuwen, C. Vertegaal, L. Vertegaal en J. du Pon. POSTDUIVEN Wedvlucht met jonge duiven vanaf Pt St. Maxcense. Gelost te 10 uur met wis selende wind. Afstand 344 km. De Bonte Duif le duif te 13.42.44 u. Uitslag: J. Krekelaar 1; Noordervliet 2- 11; H. v. Riet 3-4-6; N. Oudshoorn 5-12- 14; G. v. Albada 7-9; W. Siera 8-15; T. Pijnaken 10. Kampioenschap jonge dui ven: 1. W. Siera 105 p.: 2. J. Krekelaar 99 p.; 3. M. Noordervliet 97 p.; 4. N. Oudshoorn 95 p.; 5. T. Pijnaken 91 p. Leidse Postduiven Club In concours 148 duiven. Uitslag: J. Filippo 1-15; A. Bev 2-9-14; J. K. Prins 3; W. Tcslte 4-5; P. Marks 6-10-11; H. Fascl 7. De Rljnklievers le duif te 13.35.39 uur. Uitslag: L. Noordervliet 1-8; J. Tis- seur 2; W. Habrokcn 3; A. Dubbclaar 4-10; Koppelstok 5-7; Hoogervorst 6; A. Roda 9. Kampioen jonge duiven: 1. W. Hoogervorst 211.46 p.; M. Reicrse 207.60 p.; 3. M. Jongeleen 201.03 p. Winnaars derby: 1. M. v.. d. Wllk 288.42 p.: 2. C. Onderwater 224.44 p.; 3. L. Noordervliet 208.44 p.; 4. J. Tisscur 202.88 p.; 5. L. Klein 175.98 p. De Vriendenclub In concours 124 vogels, le duif te 13.39.18 uur. Uitslag: 1. J. Dekker 1: O. Nekeman 2-8; C. P. Gijs man 3-14: N. Bemdman 4; P. v. Winsen 5-15: C. Braun 6-11; P. v. Schie 9; R. Pet 10. 14) Er waren honderden afgedane chèques op banken van Vancouverj tot San Antonio. De bedragen varieerden tussen vijf dollar en duizenden dollars; negen van de tien chèques luidden aan toon der. Er waren rekeningen, waarvan sommige meer dan tien jaar oud, zon der uitzondering nog niet betaald, al klopten de sommen soms met de be dragen op de chèques vermeld. Hier en daar waren vluchtig noergekladde aantekeningen in het handschrift van Wallace, cijferkolommen en bereke ningen, namen en adressen en noti ties als „1/1917 stieren.22 kal- veren; november.één stier 400'. De lijst, waarop Wallace de namen: Young, Kennedy, Moon, Huntoon, Waller, Fischer, King, Evans geschre ven had, legde zij apart. Achter de naam Young stond „Opzichter", ter- door HOFFMANN BIRNEY j wijl achter de twee laatste namen een paar tekens stonden. „Dat zijn cowboys", zei Court „Ik meen, dat ik de meeste namen al in het slaaphuis gehoord heb. King en Evans zijn de twee, waarvan Young zei, dat ze aan de gTenzen van het landgoed aan het werk zijn". ,U hebt waarschijnlijk gelijk, maar ik begrijp niet goed, wat ik er aan heb". Er klonk enige wanhoop in Nora Jane's stem. „Wat ik in deze onge looflijke rommel zoek is iets, waaraan ik enig houvast heb, de boekhouding of zoiets van de ranch. Dit alles is een hopeloze chaos". „Kan het niet zijn, dat hij de be langrijkste documenten in een safe bewaarde?" „Hij had geen safe. Ik vroeg mr. Carver er naar. Ik vroeg hem zelfs, of de bank de eigendomsbewijzen misschien als onderpand voor oom Tom's schulden hield, en hij ontken de het.ze hebben alleen de hypo theek. Tenzij hij een safe in een an dere stad heeft.wat me onwaar schijnlijk lijkt.... moeten die docu menten hier ergens zijn. Wat zou u in mijn plaats doen?" De man liep naar het raam en keek naar de lange schaduwen der popu lieren. „Nu dadelijk? Ik zou in uw plaats nu met zoeken ophouden en naar de stad teruggaan. Als er dan nog tijd genoeg was, zou ik naar Keizer Augustus gaan en trachten zoveel mogelijk over bankrekeningen te we ten te komen. Ik zou hem ook vra gen, hoe veel tijd ik volgens de wet had, om alle lopende zaken van de erfenis af te wikkelen. Want u bent de executrice van het testament, ver geet u dat vooral niet. U zult een in ventaris op moeten maken; ik meen ergens gehoord te hebben, dat u daar een jaar de tijd voor hebt. Dat wil zeggen, dat twaalf maanden lang geen schuldeiser een aanklacht in dienen nóch een proces beginnen kan of iets van'die aard. Carver kent de wet heel goed en u kunt vertrouwen op wat hij u zegt". „Dat klinkt allemaal hopeloos pro zaïsch. Om de een of andere reden dacht ik altijd, dat hier in het westen die dingen anders waren". „Zocht u een held uit de sage? Eén of andere moedige jongeling.fiere ogen, vlammende blik, golvend haar en de hele rest, die verschijnen zou om uw vijanden te vernietigen en u, ogenblikkelijk tot alleenheerseres over uw bezitting maakte? Helaas, lady Jane, het afgelopen voorjaar was buitengewoon droog en de helden- oogst is slecht uitgevallen. Er is ech ter meer den 'n droogte nodig om ook die advocaten van de aardbodem te doen verdwijnen. Die kruipen in boomstompen of onder stenen en teren op hun vet". „Welnuik zal volgens de wet handelen, wat daarvan voor mij ook het gevolg mag zijn. En wat-zou u dan doen?" „Nadat ik met Zijne Majesteit was gaan praten? Wel, morgen zou ik weer naar de Schedel Canyon huppe len. En als meisje zou ik een of an dere getrouwde dame van onberispe lijke reputatie met me meenemen. Ik zou ook rijkleding meebrengen, zodat ik alle hoekjes van mijn bezit be zoeken kon en ik zou beslist een zeker vertrouwenswaardig individu ge naamd CourtTheodoor Court. meenemen, aangezien dat heerschap niet geheel en al voor accountant on geschikt is, en die moest dan trachten de chaos van die schrijftafel te orde nen". Het lukte Nora Jane haar verba zing te beheersen. „En het zou niet bij u opkomen, dat het eigenlijk onvoorzichtig is een man in dienst te nemen, die geen getuig schriften en referenties bezit wat zijn karakter en kundigheden betreft? Een man, die men buitendien volgens bepaalde raadgevingen beter deed links te laten liggen?" „Neen. Ik zou me herinneren dat ik Iers bloed had en ik zou hem nemen naar aanleiding van de eerste indruk die ik van hem kreeg, toen ik hem verzocht in te stappen en mee naar de stad te rijden". Zij lachte en schudde tegelijkertijd het hoofd. „U hebt, wat grootvader Moran ge noemd zou hebben „de zenuwen van een duivel", mr. Court. „Sympathieke oude heer, die groot vader Moran! Hij wist, wat hij zei". „Daarover kunnen we het later nog bebb?n. Laten we over de bewonde renswaardige talenten spreken van de heer, die u zoeven noemde. Ik ken hem nu juist vierentwintig uur; in die korte tijd heb ik ontdekt dat hij veel van revolvergcvechten weet, dat hij scheikundige is, een drogist, een stenograaf, een zeer handig chauf feur.... de menier waarop mijn oude koffiemolen bestuurde was een genot.... en dat hij een persoon is, die vermeden moet worden. En nu hoor ik, dat hij accountant is. Dat is een aardige lijst, mr. Court. Zoudt u misschien zo vriendelijk willen zijn me te zeggen, of er iets ter wereld is, dat u niet kunt?" „Ik kan' maar miserabel naaien", mompelde hij. „Dat verwondert me. Waarom hebt u zich in uw vrije tijd niet voor mode- ai'tikelen geïnteresseerd? Maar kom aan, op die manier komen we niet verder. Mr. Court.... waarom hebt u zich in vredesnaam tot mijn gids op geworpen en waarom stelt u zoveel belang in mijn zaken?" „Als ik zou vertellen dat ik een eed afgelegd heb, om steeds de schoonheid, die in moeilijkheden ver keert. te helpen, zoudt u mij onge twijfeld niet geloven". „Zeker niet". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11