Nieuwe trainer van Nederlands Elftalclub in actie Doissant verdrong Vogler op tweede dag Gunstig weer voor Sneekweek Weer 1n stichting Voetbal pools die wil gaan saneren Nederlands meisje verbeterde wereld-zwemrecord Interessante Paardenshow R'dams Concours Hippcque Demonstratie van romantische kunst uit vroeger tijd WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De geselecteerde spelers van de A- trainingr, de kandidaten dus voor het Ne derlands elftal zUn dinsdagavond voor het eerst in het nieuwe seizoen b(J el kaar gekomen. Ditmaal was niet het Olympisch Stadion te Amsterdam de plaats van samenkomst, maar het sport park „Molenwijk" in Boxtel. De belang stelling van de bevolking was hier zeer groot Vooral de jongens lieten zich niet de kans ontgaan, de spelers van het Ne derlands elftal bezig te zien ,zfj hoefden er trouwens geen entree voor te betalen. Onder de ogen van de TC- en KC-leden, de heren Kruiver, Hoolboom, Pelllkaan en Steinvoorte heeft de Oostenrijker Wudi Müller, die tijdelijk belast is met de centrale training, de spelers flink on der handen genomen. Onafgebroken heeft de Willem II- coach de uitverkorenén van half zeven tot half negen aan het werk gehouden. Door de snel invallende duisternis moest de training toen worden beëindigd. De lichtinstallatie van het gemeentelijk sportpark was nl. nog niet gereed. Overigens waren zowel de leden van de technische- en keuze-commissie van de KNVB als de spelers en de trainer zeer te spreken over de prachtige con ditie van het terrein, dat ideaal gelegen is tussen de bossen. De heer Müller vond, dat de spelers hard moesten wer ken om de conditie weer op peil te brep- gen. Daarom heeft hij hen flink laten sjouwen. Van de uitgenodigde spelers waren Van der Hart, De Munck en No- termans niet op het appèl verschenen omdat Fortuna een wedstrijd in Kam pen speelde tegen GVAV. De anderen waren allen present, behalve Wiersma, die geblesseerd en Kuys, die ziek is. Feyt, die gekozen is voor de B-training oefende ook mee en hij zal dit blijven doen, zolang Müller van Willem II de centrale training leidt. Aanwezig waren: Landman (Schev. Holland-Sport), Kerkum (Feijenoord), Koopal (Willem II). Van Melis (Rapid JC). Wilkes (VW), Moulijn (Feijen oord), Schaap ('t Gooi), Schouten foto toont vJLn.r.: Jan Klaassens, Faas Wilkes en Rinus Schaap hol lend achter de bal. Na afloop van de training, die met groot enthousiasme werd gevolgd, kwa men de aanwezige leden van de TC en KC met de spelers bijeen in een hotel te Boxtel om een bespreking te houden over de stand van zaken. De heer G. Kruiver wees er de spelers op, dat er een belangrijk internationaal seizoen voor de deur staat. Hij legde er de nadruk op, dat er niet alleen bij de centrale training hard gewerkt moest worden, maar dat ook op de club-oefen avonden alles moest worden gegeven. Hij dankte verder de heer Müller voor zijn bereidwilligheid om de training te leiden en Willem II voor het afstaan van de oefenmeester. Europees kampioenschap Finnjollen Marcus werd vijfde geklasseerd Onder ideale weersomstandigheden werd gisteren de Finnjollenstrijd op Loosdrecht voortgezet. Na de tweede dag leidt de Fransman Poissant. De ochtendrace bracht met een prak tisch bezeilde baan uiteraard weinh» spanning. De Fransman Poissant zag bij de eerste boei nog juist kans deze voor de Rus Shavrin als eerste te ronden. Maar zijn triomf was slechts van korte duur, daar hij al in het 2e rak de Rus als zijn meerdere moest erkennen. Op korte afstand van deze twee volg den de Zweed Sarby en onze Nederland se vertegenwoordiger Bob Markus. In de vier volgende ruime rakken ver anderde aan deze stand van zaken niets. Wel liep Markus enige meters op de Zweed in, doch van een ernstig bedrei gen was geen sprake. Vinnig duel. Anders werd het in het kruisrak. Hier in ontstond al spoedig een vinnig duel tussen Shavrin en Poissant, terwijl ook Markus heftige pogingen in het werk stelde om de Zweed de zo begeerde der de plaats afhandig te maken. Zowel de Rus als de Zweed moest het onderspit delven en zo zette Poissant 5 seconden eerder dan Shavrin de laatste twee ruime rakken in. Met een minuut verschil volgde Markus, die op zijn beurt weer 10 seconden voorlag op Sarby. In deze volgorde bereikten zij ook de finish. 's Middags werd scherp gestart. De Duitser Vogler en de Zwitser Pieper waren een fractie van een seconde te vroeg en werden teruggeroepen. Pieper startte ook de tweede maal niet goed, moest weer terug en was door de opge lopen achterstand vrijwel kansloos ge worden Markus startte heel hoog. dicht onder de starttoren, maar hier liep het niet zo goed en hij raakte in het middenveld verzeild. Achtervolging. Shavrin en de Noor Rudstroem maak ten zich al spoedig van het veld los en bereikten als eersten de eerste ton. Mar kus rondde deze als zesde, achter Zwe den, Oost-Duitsland en Frankrijk. En in het nu komende ruime rak, zette hij de achtervolging in. In het rak naar de hoge wilgen liep hij onder Poissant en Ochwadt door, terwijl hij voor de wind varend naar het Witte Huis hetzelfde deed bij de twee Scandinaviërs. Even leek het er op. dat hij ook de Rus nog zou passeren, maar deze ving hem prachtig op en zo zetten zij met slechts luttele seconden verschil het kruisrak in. Markus trachtte zich vrij te maken, maar zonder suces. De Rus draaide hard nekkig mee. Van dit duel maakte de Noor handig gebruik en zo zagen wij deze voor Markus en Shavrin weer het voordewindse rak naar het Witte Huis ingaan. Hier paste Shavrin hetzelfde kunstje toe. dat Markus te voren zoveel winst opgeleverd had en onder hem doorlopende, bereikte hij weer als eerste de ton; op de spegel gevolgd door Mar kus en Rudstroem. Nu volgden twee guime rakken, waarin de stand ongewij zigd bleef. Naar hoge wal. Maar in het kruisrak bond eerstge noemde opnieuw de strijd aan, een strijd, die in hevigheid zeker niet voor die vo rige onder deed. De Rus maakte echter nu op het laatst de fout Markus alleen naar de hoge wal te laten gaan, hetgeen hem noodlottig werd. Met een voor sprong van 10 seconden bereikte de Ne derlander als eerste de boei, een voor sprong, welke hij echter langzaam, maar zeker aan de veel sneller lopende Rus verspeelde. De overwinning kon deze dan ook niet meer ontgaan. En zo bereikte Markus dan achter hem als tweede de finish, gevolgd door de Noor Rudstroem en de Duitser Ochwadt. Totaalstand: 1. Poissant (Fr.) 3245 p.; 2. Vogler (O.-Dld) 3217 p.; 3. Shavrin (Rusl.) 2993 p.; 4. Rudstroem (Noorw.) 2701 p.; 5. Markus (Ned.) 2370 p.; 6. Ochwadt W.-Dld) 2350 p.; 7. Nelis (Belg) 2074 p.; 8. Sarby (Zweden) 2028 p. Bij de voortzetting van de wedstrijden voor het wereldkampioenschap Flying Dutchmann-klasse op dinsdagmorgen herhaalde de Duitser Rolf Mulka zijn succes van de vorige dag. Met „Macky Rormisch" werd hij eerste in 2 uur 23 min. voor de baan van ongeveer 10 zee mijlen. Tweede werd de Italiaan Mario Capo met „Aldebaran II", derde Kohl- meyer (Did) en vierde Wagner (Did). De Nederlanders Steenhuis uit Aals meer met „Sneeuwwitje" en Kremer uit Vinkeveen met „Tineke" bezetten de 5e en 6e plaats. De plaatsingen van de an dere Nederlanders waren: 16. C. Th. Guelcher (Naarden) met „Frithjofna"; 19. F. Laagwater (A'dam) met „Water- wiek"; 20. S. G. Rodenhuis (A'dam) met „Barbary Ape" en H. J. Schipper (Loos drecht) met „Mooi maar link". Onze landgenoot J. D.'Schooneveld (A'dam) met „Duysz ter Ghast" staakte in deze race de strijd. In de namiddag werd de derde race gezeild. Er werd niet minder dan zeven protesten ingediend. De derde race werd gewonnen door de Duitser Kühlinger. Hij legde de bijna 9 zeemijlen af in 2 uur 27 min. 45 sec. Hij had 58 sec. voorsprong op de Italiaan Mario Capo. Daarna volg den de Oostenrijkers Berger en Auteried en de Duitsers Mulka, Hirt en Kallhardt. De Nederlander J. D. Schooneveld werd achtste. De plaatsingen van de andere Nederlanders waren: 18. H. C. Blok; 20. F. Laagwater; 21. H. J. Schipper. Onder zeer gunstige weersomstandig heden zijn gisteren de wedstrijden van de Sneekweek voortgezet. De resultaten waren: Dameswedstrijd in de Pampusklasse: 1. Wervelwind, mej. E. Sieverts (Sant poort) 2. Fitis, mevr. A. van der Meer— Hofman (Leeuwarden). Dameswedstrijd in de 12 Voetsjollen- klasse: 1. Kaagbaby, mej. H. C. Mulder (Langweer); 2. mej. J. van Staveren (A'dam). Dameswedstrijd in de Vrijheidsklasse: 1. Skal, mej. I. Ringnalda (Sneek); 2. Good Luck, mevr. R. JagerGebben (Lemer); 3. Twirke, mej. J. Hoekstra (Sneek). Dameswedstrijd in de Jeugdklasse: 1. Stormpje, mej. M. Niermeyer (Sneek); 2. Andi, mej. M. van Schie (Utrecht). Dameswedstrijd in de 16 m2-klasse: 1. Tammo, mej. J. B. Minks, (Leeuwarden) 2. Arcus Pluvius. mej. B. van Wieren (Nijhuizum)3. John William, mej. M. Benekamp (Sneek). Dameswedstrijd in de Valkenklasse: 1. Ali, mej. B. Helder (Paterswolde)2. Zilvermeeuw, mej. I. Boltje (Zwolle); 3. Maaike, mevr. M. de WildeMuilwijk (Gouda). Dameswedstrijd in de Regenboogklas se: 1. Algri, mevr. DijkstraKuipers (Sneek); 2. Pipa, mevr. M. van der Bas Maartense (Den Haag); 3. Oranje, mevr. J. SwartHoeksema (Sneek). Eenmanswedstrijd in de 30 m2-klasse: 1. ietvink, H. Geveke (Hoogeveen); 2. Ola Marie. S. Th. Rijkmans (Hattem). Eenmanswedstrijd in de 22 m2-klasse: 1. Cadans, A. Bonnema (Delft)2. Porto Alegre, H. R. Schaap (Deersum). Eenmanswedstrijd in de Pampusklasse: 1. Fitis. dr W. B. van der Meer (Grouw); 2. Poele Poele. J. S. van der Harst (Was senaar)3. Golvenspel, H. B. Jongejans (Sneek). Eenmanswedstrijd in de Jeugflklasse: 1. Popeye, G. L. Woortman (Groningen) 2. Stormpje, R. Alberda (Sneek); 3. Deupie, Jan Caspers (Haren). Eenmanswedstrijd in de Vrijheids- klasse: 1. Agressor, P. Knossen (Sneek) 2. Good Luck, U. Jager (Lemmer); 3. Twirke, E. Wierstra jr (Sneek). Eenmanswedstrijd in de 16 m2-klasse B: 1. Marat, A. Zegwaard (A'dam)2. Ingrid. J. N. Bodegraven (Nieuwkoop); 3. Keesie, J. Blonk (Rijswijk). Eenmanswedstrijd in de Valkenklasse: 1. Prae Record, H. Prins (Loosdrecht); 2. Zilvermeeuw. U. de Vries (Grouw) 3. Ali, F. Jansma (Grouw). Eenmanswedstrijd in de Regenboog klasse: 1. Cadans, ir G. A. Bakker (Rot terdam) 2. Algri, J. Alberda (Sneek) 3. Hennie, A. Postma (Sneek). Eenmanswedstrijd in de 16 m2-klasse A: 1. Taas II, A. A. Taselaar (IJsselmon- de)2. Dirk Tom, B. de Haan (Sneek); 3. Butterfly, H. van der Veen (Joure). Boeiers: 1. Constanter, H. B. Halberts- ma (Grouw); 2. Friso, N.N.; 3. Friso, A. L. M. van der Lande (Helmond). Friese jachten: 1. Neptunus, E. D. en J. H. de Jong (Joure)2. Sylnocht, H. Wes terhuis (A'dam)3. Mercurius, R. Buis man (Leeuwarden). Tjotters: 1. Twa Sisters, J. Haagsma (Workum); 2. Reiddomp II, N.N. (Heeg) 3. Anna, R. Roodenburg (Wassenaar). WIELRENNEN JAN VAN VLIET EN COEN NIESTEN NAAR BAZEL De 23-jarige Rotterdammer Jan van Vliet heeft de tweede selectie-tijdrit voor amateurs, dienende voor de afvaardiging naar de Zwitserse internationale tijdrit BoncourtBazel over 52 km, in de IJpolder gewonnen De weersomstandig heden waren bijzonder gunstig in tegen stelling tot die, waaronder zaterdag jl. de Beverwijker Coen Niesten de eerste rit won, waardoor de tijd van Van Vlet 12 min. 28 sec. beter was: 1 uur 16 mn. 9 sec. De uitslag luidt: 1. Jan van Vliet (R'dam) 1.16.09; 2. A. Geldermans (Beverwijk) 1.16.17; 3. J. de Haan (Klaaswaal) 1.17.12; 4. G. Pos (Vreeland) 1.18.01. L. Stoete (A'dam) staakte na 15 km de strijd door pech en Piet Steenvoorde (Heemstede) staakte de strijd na 40 km. Naar de tijdrit in Zwitserland zullen afgevaardigd worden Jan van Vliet en Coen Niesten. Plan van Xerxes zal wel niet doorgaan Op initiatief van een Amsterdamse vereniging, die een zeer grote voetbal pool heeft, zijn de afgelopen maanden de besprekingen gevoerd, die tot resul taat hebben gehad, dat op 2 juli jl. de oprichtingsakte van de „Stichting Neder landse voetbalpool" is verleden. In het bestuur hebben zitting genomen een vpetbaldeskundige, een financieel expert en een jurist, terwijl voorts vier afge vaardigden van de aangesloten en nog aan te sluiten verenigingen zullen wor den opgenomen. De stichting is opgericht met de be doeling de bestaande clubvoetbalpools te saneren, d.w.z. ze een vorm te geven, waarin ze zoveel mogelijk aan de letter van de wet zullen voldoen. Want men is wel tot de overtuiging gekomen, dat de meeste clubspools, zoals ze tot nu toe marcheerden, konden bestaan dank zij de welwillendheid van overheidsinstan ties, die af en toe wel eens iets door de vingers hebben gezien. Om echter een eventuele stopzetting van deze inkom sten tegen te gaan, is het Amsterdamse initiatief gekomen. Want het ligt in de bedoeling, dat de clubpools normaal blij ven bestaan onder het overkoepelend or gaan, dat richtlijnen geeft en controle uitoefent. In de afgelopen vakantiemaand zijn besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van negen verenigingen, waarvan er een gewogen en te licht bevonden is. Van de acht andere clubs (drie uit Bra bant, een uit het Oosten en vier uit Am sterdam en Rotterdam) hebben reeds vier definitief toegezegd toe te zullen treden tot de stichting, terwijl de overige vier in afwachting van het dezer dagen gepubliceerde plan tot samensmelting van een aantal pools, waarvan het ini tiatief van Xerxes uitgaat, hun sympa thie met de stichting hebben betuigd. Zou de Rotterdamse combinatie nl. toe stemming krijgen om te gaan werken (de Rotterdamse politie schijnt er vol gens latere, berichten weinig voor te voelen), dan zou de stichting Neder landse voetbalpool in deze vorm geen reden van bestaan hebben en zou men tot een andere vorm van samenwerking kunnen overgaan. Maar in de boezem van het stichtingsbestuur is men er van overtuigd, dat het plan Xerxes niet goed gekeurd zal worden door de overheid en dat de stichting binnenkort haar werk zaamheden zal kunnen beginnen, geheel op amateuristische basis. Men hoopt i: de komende tijd een steeds groter aan tal verenigingen tot zich te kunnen trek ken, om wanneer er later een officiële, door de regering goedgekeurde nationale voetbalpool komt. een woord te kunnen meespreken, althans zijn voordeel te kunnen doen met de opgedane ervarin gen. WATERPOLO DE ZIJL—VZV 5—1 Ondanks het feit, dat de thuisclub met drie invallers verscheen, tw. voor J. Blansjaar, Th. Bik en goalgetter K. Pre- voo. deden de reserven het gisteravond zo best dat toch met grote cijfers werd gewonnen. Bijna direct na het opzwem- men van Hensing werd de bal corner gewerkt en kon v. Tol met een goede doorslagbal de stand op 10 brengen. De thuisclub behield een sterk over wicht en vele kansen gingen door even veel corners steeds verloren, totdat Hen sing een goede aanval lanceerde, de bal tegen de doellat kwam en v. Tol de stand op 20 bracht. In de tweede helft wilde VZV de strijd enigszins forceren en nadat twee spelers naar de kant werden verwezen gelukte het Roman toch de stand tot 30 op te voeren. Jammer was het dat even later een Zijl-speler ook naar de kant werd verwezen en uit de strafworp de stand 31 werd. Ondanks heftige tegenaan vallen. meest gepaard, met te forse; doel- worstelingen, lagen steeds twee VZV- spelers op de 2 m.-lijn, en wist toch Hen sing met twee fraaie doelpunten de eind stand op 51 te brengen. NEREUS—SLEUTELSTAD 2 2—2 Aanvankelijk nam de thuisclub spoe dig de leiding (10) maar, nadat een Nereus-speler het water was uitgestuurd wist Frans Thijssen met een boogbal de stand gelijk te maken (11). Vlak na de rust hernam de thuisclub de leiding en toen een Sleutelstad-speler het water was uitgezonden, kon Hilni Bekkering toch gelijk maken (22). Door deze uitslag promoveert Sleutel stad 2 naar de reserve tweede klasse van de KNZB. SERIEWEDSTRIJDEN „VNA" De 3e ronde van de seriewedstrijden om de Van Alkemade-beker is als volgt: a.s. vrijdagavond 6.30 uur VNASVLV; a.s. zaterdagmiddag 4 uur: Or. Groen Katwijk. Uitslagen van de 2e ronde: Leiden VNA 68; KatwijkMeerburg 10. POSTDUIVEN De Vooruitgang (Noorden) Wed vlucht Pont Maxence, afstand 351 km. De duiven werden gelost om 10 uur, aankomst eerste duif om 13.36 uur. Uit slag: D. v. d. Helm 1; Oosterman 2-3-4- 7-9;'A. van Leeuwen 5-6-8. Wedvlucht Parkastone (Eng.), af stand 245 km. Gelost 8.30 uur. eerste duif 11.14 uur. Uitslag: Oosterman 1-2-3-4; D. v. d. Helm 5; J. Grifioen 6. De Zwaluw (Voorschoten) Wed vlucht met jonge duiven van Pont St. Maxsence, afstand 340 km. In concours 69 duiven, gelost 10 uur met z.w.-wind. eerste duif 13.43.19 uur, snelheid 1520.30 m. p.m., laatste 14.04.16 uur, snelheid 1392.48 m. p.m. Uitslag: P. J. d'Haens 1-4 P. N. v. Wissen 2-3-6-7; G. L. Schrijvers 5; F. Hendriks 8. Ie kampioen jonge dui ven P. N. v. Wissen 582,9 p.; 2. P. J. d'Haens 557.5 p.; 3. F. Hendriks 545.3 p.; kampioen derby's F. Hendriks 514,3 p. PAARDENSPORT De Nederlandse équipe, waaruit t.z.t. een keuze zal worden gemaakt voor de Grote Prijs der Naties, op 2 september a.s. tijdens het internationaal concours hippique van Rotterdam te houden, be staat uit de volgende combinaties: B. J. J. Arts met „Tatjana", ritm. b.d. J. J. Gruppelaar met „d'Artagnan" of „Pik- bube". M. M. Koster met „Cobbey" of „Tarahumara", Tonny Timmer met „Master" of „Roxane" en B. Uytendaal met „Hanko" of „Manilla". Als chef d'equipe zal majoor W. F. K.» Bischoff van Heemskerck fungeren. Voort zullen tijdens het internationaal concours 'hippique enkele interessante shownummers worden gehouden. Op vrijdagmiddag 31 augustus is er o.m. een rassendemonstratie van de 9 in Nederland gefokte paardenrassen, t.w. Arabieren, volbloeds dravers, Hackneys, warmbloedpaarden Gelders type, warm- bloedpaarden Groninger type, trekpaar den, Shetlandponies en Friezen. Op zaterdagmiddag 1 september is er Of „spinnen" wel een ambacht is, weten wij niet zeker, hoewel het werk aan het spinnewiel vroeger door duizenden werd gedaan. De mechanisatie heeft het romantisch ronkende spinnewiel echter verdreven, zodat er thans slechts weinigen zijn, die met het spinnewiel nog raad weten. Een aantal dames, die de kunst van het spinnen nog meester zijn, hebben dinsdag in Ede op de „schanendag" demonstraties gegeven, waarvoor grote belangstelling bestond. Tijdens de zwemkampioenschappen van de kring midden-Nederland van de KNZB in het zwembad „De Krom me Rijn" te Utrecht heeft Jans Kos ter van ,,'t Gooi" uit Bussem het we reldrecord verbeterd en gebracht op 20 min. 22.8 seconden. Het oude re cord stond sedert 23 juli 1955 op naam van Lenie de Nijs van de Rob ben met 20 minuten 46.5 seconde. De foto laat zien hoe het kranige zwem- stertje na haar recordprestatie wordt gehuldigd door de heer B. van As, een van de tijdwaarnemers. een exclusieve demonstratie van het Friese paard bestaande uit het voor brengen van het ras aan de hand. mer ries met veulens, een-, twee en driejari gen; het Friese paard aangespannen voor hooibouwwerktuigen en daarna de zelfde paarden in een- en tweespannen antieke Friese sjezen. Op zondagmiddag 2 september worden de springconcoursen afgewisseld met aantrekkelijke demonstraties. Begonnen wordt met een vendelgroet door 32 ven deliers van 9 Brabantse gilden. Als twee de shownummer wordt de meute van de Koninklijke Nederlandsche Jachtvereni- ging getoond, een jaarlijk terugkerend evenement. Tenslotte worden de befaam de Friese hengsten van de stichting „Ka- valjos"-beiaard, Friso, Tresor en Flevo, gepresenteerd in vrijheidsdressuur. In de Duitse springéquipe, die zal uit komen op het internationaal concours hippique van Rotterdam, van 29 augus tus tot en met 2 september a.s., is een wijziging gekomen. Ernst Schueler zal worden vervangen door de jonge talent volle Hans Lanckohr. Deze zal met de paarden „Astor" en Titan" in de ring verschijnen. AUTOMOBILISME DE ACHTSTE WEST-NEDERLAND-RIT Op 28 en 29 september a.s. zal voor de 8e maal de West-Nederland-rit worden gehouden, waarvan de resultaten, be haald in de A-klasse, mede bepalend zijn voor het individueel KNAC betrouw- baarheidsrit-kampioenschap 1956. Dit evenement is een kaartleesrit wel ke jaarlijks door de RAC-West wordt georganiseerd. De gemiddelde snelheid bedraagt 40 km/u. (in de B-klasse rijden de minder-geoefenden ca. 400 km, waar van een groot deel met een gemiddelde snelheid van 36 km/u.) Op 28 september start deelnemer no. 1 om 20.00 uur bij hotel „Bouwes" aan de boulevard te Zandvoort en in de mor gen van 29 september omstreeks 8 uur zal deze de finish nabij hotel „Ham- dorff" te Laren bereiken. Onderweg is een verplichte rust van één uur gepro jecteerd; gedurende welke er gelegen- U nadert een opgebroken weg

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8