n 3* Zeventien van de 22 landen achter het PLAN DULLES Vier „Bandoengstaten" steunen 't Westen Minister Luns verwijt de V.S. hun onverschilligheid Distributiekaart uit het jaar 1956 Eindrapport van Lieftinck over onmogelijke opdracht WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG N Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes 1.50 RUSLAND, INDONESIË EN EGYPTE IN ÉÉN SCHUITJE ZEVENTIEN VAN DE 22 LANDEN De belangrijkste gebeurtenissen op de Suez-kanaalconferentie in Londen is gisteren geweest, dat Pakistan, Ethiopië, Iran en Turkije zich hebben uit gesproken vóór steun aan het plan van minister Dulles. De steun van deze vier landen uit de Aziatisch-Afrikaanse groep voor het westelijke plan werd mogelijk, nadat de Pakistaanse delegatie mede namens de drie andere lan den een aantal amendementen op het voorstel had ingediend, die aange zien zij het wezen van het plan niet aantastten door minister Dulles kon den worden aanvaard. Gisteren hebben ook Zweden, Australië, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Frankrijk (met een amendement), West-Duits- land, Japan, Nederland en Portugal hun definitieve standpunt ten aanzien van plan Dulles bekend gemaakt, waarmede het westelijke plan zeker is van de steun van de zeventien landen. Daarentegen hebben de Sowjet-Unie, Indonesië en Ceylon zich uitge sproken ten gunste van het Indiase voorstel. Spanje heeft een eigen amendement op het plan Dulles ingediend, dat indien het niet aanvaardbaar zal zijn voor de westelijke mogendheden, zal kunnen worden opgenomen bij de documenten, die als basis zullen dienen voor onderhandelingen met Egypte. Zoals men weet wil Amerika een internationale raad voor het beheer van het kanaal oprichten en India wenst alleen een louter adviserend orgaan. NEDERLANDS STANDPUNT. In zijn korte rede, waarin minister Luns de steun van Nederland aan het plan Dulles bevestigde, zeide hij, dat het noodzakelijk is, dat de conferen tie spoedig tot een beslissing komt. Minister Luns zeide, dat alleen door snel en doeltreffend handelen kan worden bereikt, dat een goede func tionering van het kanaal zal worden gehandhaafd. Tegen het einde van de zitting ver klaarde Sjepilof dat Rusland geen eigen plan zou voorleggen, maar zich in grote lijnen bij de voorstellen van India zou aansluiten. Sjepilof stelde een commissie ter voorbereiding van de verdere over eenkomst voor, waarin Egypte, Ame-' rika, Engeland, Frankrijk en Rus land zitting zouden nemen. SLAPPE CONFERENTIE "LIET SUEZ-CONFLICT is een naar conflict. Dat zijn tenslotte alle conflicten, maar deze affaire heeft voor het Westen wel een bijzonder onaangename kant. En, naar wij vre zen, onaangename gevolgen. Neen, wij verwachten geen derde wereld oorlog; wij verwachten zelfs niet eens een tijdelijke sluiting of boycot van het Suez-kanaal dat zal alle maal zo'n vaart niet lopen. Maar wij zien het prestige van het Westen ernstig beschadigd uit dit conflict tevoorschijn komen. Reeds eerder hebben wij er- 0 op gewezen, dat o.L 't voor naamste aspect van deze ge schiedenis niet het Suez-kanaal niet de juridische kwestie van de naas ting is, noch de praktische kwestie van de vrije doorvaart, maar de vraag of men in deze wereld maar door kan gaan met te doen wat men wil zonder zich te storen aan afspra ken, contracten en verdragen. De naasting van het Suez-kanaal is een zelfde symptoom van het systeem van onbetrouwbaarheid en willekeur als de niet-erkenning der Indonesi sche schulden aan Nederland; het is een systeem dat in het Oosten mode schijnt te zullen worden. Wanneer het Westen eensgezind 'n krachtige houding daartegen had aangenomen, zou men in het Oosten gemerkt hebben, dat men daarmee op moest houden. Maar nu heeft het er veel van weg alsof er een premie gegeven wordt voor elke daad van machtswillekeur. De les van de Lon- dense conferentie schijnt te worden: ga je gang maar, het Westen doet toch niets. Toen Nasser in een boze bui over de weigering van gelden voor de As- soean-dam het Suez-kanaal inpalm de, rinkelden Engeland en Frankrijk flink met de sabel; maar al spoedig kwam Amerika met de vermaning: geen geweld a.u.b. De landen, die belang hadden bij het Suez-kanaal moesten maar eens gaan praten en Nasser vertellen, dat zij „het" niet namen. Er kwamen 22 landen bij el kaar en het resultaat is nu, dat 17 van hen zeer voorzichtig als hun me ning uitspreken, dat er eigenlijk een raad moet komen, welke het Suez- kanaal moet beheren. Zij willen deze mening behoedzaam onder het oog van Nasser brengen en hem beleefd verzoeken over dit denkbeeld te wil len onderhandelen. Nasser lapt het natuurlijk aan zijn laars, want hij weet, dat de Sowjet- Unie achter hem staat en met deze grote broer achter hem, kan niemand hem wat maken. Men kan nu in Londen hoog op geven, van het succes, dat er toch maar vier Oosterse landen geweest zijn, die zich achter het Westerse pian hebben geschaard en dat er ten slotte een flinke meerderheid is, die het niet met Nasser eens is de vraag, wat er zal gebeuren als Nas ser lak heeft aan die meerderheid, wordt met een bedremmeld stilzwij gen beantwoord. Deze commissie zou het materiaal van de huidige conferentie tot een ontwerp voor een nieuwe conventie (in plaats van die van 1888) moeten verwerken. Hierna zou deze commis sie in de nabije toekomst een con ferentie van alle ondertekenaars van de conventie van 1888 moeten bijeen roepen die dit ontwerp in bespreking zou moeten HOE NU VERDER? Men vraagt zich nu af, wat het ver dere verloop van deze eigenaardige Rflbberondernemingen dreigen te sluiten De heer Nolen, voorzitter van de vereniging van Nederlandse onder nemingen in Sumatra, de „Avros", heeft heden onthuld, dat vijf rubber ondernemingen op Sumatra bedreigd worden met sluiting, als gevolg van de illegale occupatie van de onder- nemingsgronden. Hij zei, dat het van. de verdere ontwikkeling zou afhangen, of be sloten zal worden deze ondernemin gen te sluiten. Het eind van dit jaar zou beslis send zijn, zo voegde hij hier aan toe. Ongeveer acht procent van de be doelde vijf ondernemingen zijn ille gaal bezet, aldus de heer Nolen. conferentie zal zijn. Normaal zou zijn, als men tot stemming overging en het resultaat aan Nasser meege deelde. Maar er zijn verscheidene landen die er niet voor voelen, te stemmen omdat men de indruk wenst te ver mijden, dat men Egypte, dat zelf niet aan de conferentie deelneemt, iets wil opleggen. Waarschijnlijk zullen dus de landen die het Westelijke standpunt delen, het plan van Dul les „onderschrijven". Dan zal de conclusie van de con ferentie ter kennis worden gebracht van Nasser. Tegelijkertijd zal men dan Nasser vragen met de andere mogendheden in onderhandeling te willen treden over de instelling van de internatio nale raad, die toezicht moet houden op de gang van zaken in en rondom het Suezkanaal. Dat zal de proef op de som zijn. Niemand maakt zich daar veel illusies over: het staat vrij wel vast dat Nasser zal weigeren daarop in te gaan. De nasleep van MARC1NELLE In de speciale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de mijn ramp in Marcinelle, zullen ook ver tegenwoordigers uit de vakbeweging, van de E.G.K.S. van het internationale arbeidsbureau en van de Italiaanse mijnwerkers zitting hebben, zo is in Charleroi meegedeeld. Er wordt ook een commissie inge steld ter herziening van het mijn reglement. Ook hierin zijn de vak verenigingen vertegenwoordigd. Over de werkzaamheden in de on geluksmijn wordt meegedeeld, dat de redders, als alles goed gaat, binnen 48 uur verdieping 1035 kunnen be reiken. Indonesië erger dan Egypte „Wij in Nederland zijn van mening dat de Amerikaanse regering ons met minder dan onverschilligheid behan delt. Toch zijn wij een van Amerika's trouwste bondgenoten in Europa. Wij hebben altijd onze beloften en toezeg gingen gehouden, zelfs als ons dat soms aanzienlijke offers kostte". Dit verklaarde minister Luns giste ren in Londen in een onderhoud met United Press. De minister wees op de onbegrijpelijke houding van de Ver enigde Staten tegenover de K.L.M. bij het sluiten van luchtvaartovereen komsten. Des te onbegrijpelijker achtte mi nister Luns dit, omdat de KJL.M. een van de grootste kopers is van Ameri kaanse vliegtuigen en ook omdat Ne derland driemaal zoveel uit de Ver enigde Staten invoert, dan het naar dat land uitvoert. Dit is een van de onderwerpen geweest van 't gesprek, dat minister Luns eergisteren met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gevoerd. Ook over Indonesië. Minister Luns deelde mee met Dul les ook te hebben gesproken over In donesië. Hij voorspelde andermaal dat als Indonesië wordt toegestaan j&f! ■i%3 M DEUTSCHE DEM0KRAT1SCHE RE PUB LIK l§! sgs JuTtSb Lebensmittel- Grundkarte hmf )9S6 zvd&x ïlfxscJ JcJÜrsb WÊÈ §Üd Hie Monatsrahcmim: Fleisfti 1350 t etl 90% Ztuker 1200 g Name Vorname sjjyg 20£g w FE*.T m 2Qfg w W' i£7ib m 20©g w F»T j&rfciT w 5 fCf g 20§g mt lJ jSZfcb iBet VerJuai kein Ersatz Lose Ab&dmitfcf ungüitig Nicht tiborfragbar 5,gf *Zt*3b yWvfr J^Üb Sb •m Ssb Herinnert u zich nog de distributiekaarten, waarop wij in de oorlogsjaren en enige jaren daarna onze levensmiddelen moesten betrekken? Wij zijn ze alweer vergeten als een boze droom. Heden ten dage zijn er echter nog miljoenen mensen die precies weten hoe zulk een kaart er wel uitziet, om de eenvoudige reden dat men in hun land nog steeds aangewezen is op de „bonnen". Als een schril bewijs geven wij hierbij een afbeelding van een distributiekaart anno 1956! Het is een levensmiddelenkaart uit Oost-Duitsland over de maand juni Deze kaart geeft de „Normalverbraucher", dat zijn de meesten van de 16 miljoen Oost-Duitsers, recht op 45 gram vlees per dag, 30 gram vet en 40 gram suiker per dag. Bij verlies van deze kaart wordt er geen nieuwe afge geven zodat men dan zonder bonnen de maand moet zien rond te komen. Wie met deze rantsoenen niet uitkomt, hetgeen wel zeer bezwaarlijk lijkt, kan zich extra levensmiddelen aanschaffen in de staatswinkels. Deze bon- loze levensmiddelen zijn echter zo schrikbarend duur, dat de meesten *zich wel tweemaal moeten bedenken eer zij deze levensmiddelen gaan kopen. Prof. Lieftinck in zijn (ivoren) torentje Prof. mr. dr. P. Lieftinck de informateur in zijn werkkamer in het torentje van binnenlandse zaken. De oud-minister wacht op de melk of de honing of op de reuzen zoals zijn woordvoerder zich dinsdagmorgen uitdrukte. het internationale recht met voeten te treden, dit unilaterale optreden zal dienen als een precedent in Azië en in het naburige Oosten. Een van de redenen waarom Nederland op de Suezconferentie steun heeft verleend aan het plan van de westelijke Grote Drie, was volgens mr. Luns de over weging dat een gemeenschappelijke internationale actie de beste manier is om op te treden tegen schendingen van het internationale recht. Zuiver juridisch gezien achtte mi nister Luns de naasting van de Suez- kanaalmaatschappij overigens minder ernstig dan wat Indonesië had ge daan. In het geval Egypte kan men nog betwisten dat enige internatio nale wet is geschonden, maar in het geval van Indonesië kan daar geen twijfel over bestaan. Wij menen, dat de reactie tegen schendingen van internationaal recht niet uitsluitend beheerst moet den door de vraag of de* belangen van de grote mogendheden al dan niet zijn geschaad. Wij menen, dat het beginsel van het internationale recht op allen van toepassing moet zijn. Als dat recht wordt geschonden, dan ontstaat een soort kettingreactie, aldus mr. Luns. Bisschop van Berlijn overleden Gisteravond omstreeks 6 uur is te Berlijn na langdurige ziekte overle den mgr. dr. Wilhelm Weskamm, bisschop van Berlijn. Mgr. Weskamm was sinds septem ber 1955 ziek; een operatie, die hij in februari van dit jaar moest onder gaan, had niet het gewenste resul taat. Wilhelm Weskamm werd op 13 mei 1891 als zoon van een spoorwegbe ambte te Helsen in het district Wal deck geboren. Na zijn priesterwijding te Paderborn op 3 april 1914 was hij waarnemend leider van de hulp der krijgsgevangenen te Paderborn. Op 17 oktober 1949 benoemde Paus Pius XII hem tot tweede wijbisschop van Paderborn met zetel in Maag denburg. Tot bisschop van Berlijn werd hy benoemd op 4 juni 1951. Het werk van de bisschop van Ber lijn werd gekenmerkt door moeilijk heden als gevolg enerzijds van de diaspora en van de verdeling van Duitsland door het IJzeren Gordijn, anderzijds van de sectorenverdeling van Berlijn. Het bisdom Berlijn sterkt zich uit tot de Oost-Zee-eilan- den Usedom en Ruegen, doch omvat ook de wereldstad Berlijn en de plattelandsgebieden ten oosten van de Havel. De toestand in Algerië De Franse minister met standplaats in Algerië, Robert Lacoste, heeft ver klaard, dat de Franse troepensterkte in Algerië om en nabij 400.000 man zal blijven totdat de vrede is hersteld. De laatste drie maanden is de sterkte van 200.000 op 400.000 man gebracht. De taak van Frankrijk wordt ver zwaard door invloeden uit omrin gende Arabische landen. „Ik hoop dat deze landen zullen begrijpen, dat de verwijdering van Frankrijk uit Noord-Afrika de ergste bedreiging van de vrede zou betekenen", aldus Lacoste. De minister zei, dat er talrijke Franse militairen in Algerië omko men door onvoorzichtigheid. Van elke drie gesneuvelden is er één door on voorzichtigheid en één door een on geluk om het leven gekomen. De Franse verliezen zijn echtér gering vergeleken bij die van de opstande lingen. De nationalistische opstand duurt al 21 maanden. I Franse functionarissen te Algiers verklaren, dat zij htans voor het eerst het stellige bewijs hebben, dat er uit het onafhankelijk geworden Marokko i wapens binnenkomen in Algerië. De Kabinetsformatif „Hedenmorgen heeft H.M. de Ko ningin op het Huis ten Bosch prof. mr. P. Lieftinck ontvangen voor het uitbrengen van een eindrapport over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwer- De vier door de informateur prof. Lieftinck aangezochte figuren van christelijke zijde, de heren Kolfscho ten, Witte, Staf en Zijlstra, hebben hem medegedeeld, in een kabinet, als door de informateur bedoeld, geen zitting te zullen nemen. Het bestuur van de socialistische Tweede Kamer-fractie kwam gis teren enige malen bijeen, om de ont stane situatie te bespreken. Ook de andere fracties hebben ge zamenlijk en afzonderlijk, besprekin gen gehad. Het programma, dat de informa teur gereed had, moet er, wat de be zitsvorming betreft, minder gunstig hebben uitgezien dan bij zijn eerste poging. De portefeuille-verdeling had hij zich gedacht zonder departementen voor PBO en Maatschappelijk Werk. Aan de socialisten had prof. Lief tinck het minister-presidentschap, Sociale Zaken, Verkeer en Water staat en Financiën aangeboden. Voor de KVP had hij Binnenlandse Za ken, Landbouw, O. K. en W. en We deropbouw en Volkshuisvesting ge reserveerd. Voor de A.R. dacht hij aan de portefeuille van Economische Zaken, voor de C.H. de portefeuille van Oorlog en Marine en voor de VVD de portefeuille van Justitie. De portefeuille van Buitenlandse Zaken wilde hij aanvankelijk aan een par tijloze figuur aanbieden, doch giste ren werd bekend dat hij deze porte feuille aan de KVP wou aanbieden, n.i. aan mr. Luns. Het is nog niet bekend, wie prof. Lieftinck onder de socialisten Ver keer en Waterstaat en Financiën zou aanbieden. Maandag bood prof. Lief tinck aan de burgemeester van Eind hoven, mr. Kolfschoten, het vice-mi- nister-presidentschap en de porte feuille van Binnenlandse Zaken aan. Gistermiddag zocht hij ir. Witte op nieuw voor de portefeuille van We deropbouw en Volkshuisvesting aan. Het is nog niet bekend, welke KVP- er is gevraagd voor het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en voor het departement van O. K. en W. Zoals bekend zijn de burgemeester van Rotterdam, mr. Van Walsum, en de demissionaire minister Suurhoff gepolst voor resp. het minister-pre sidentschap en Sociale Zaken; prof. Zijlstra voor Economische Zaken en ir. Staf voor Oorlog en Marine. Uit de liberale kamefracties wil de in de liberale kamerfracties wil de in formateur een minister voor Justitie zoeken, doch niet prof. Oud. Het lag niet in de bedoeling van de infor mateur om de demissionaire minis ter van Buitenlandse Zaken als par tijloze opnieuw voor dit departement te vragen. Hij heeft hiervoor een an der op het oog, waarschijnlijk de heer Luns. Dit blad bestaat uit 8 pagina's Morgen weer regenkans In de afgelopen nacht passeerde een zwakke rug van hoge luchtdruk ons land. In de polaire lucht, waarin we ons nog steeds bevonden, kon de temperatuur bij heldere hemel en weinig wind flink dalen. In De Bilt werd een minimumtemperatuur van 5 graden gemeten. In de nanacht kwam uit het zuiden echter bewol king opzetten, die samenhangt met een depressie, die van de Oceaan West-Frankrijk binnendrong en die tot in Noord-Frankrijk regen bracht. Deze storing neemt echter in beteke nis af, terwijl zij naar het Alpen gebied trekt. De storing wordt ge volgd door een rug van hogedruk, die vannacht weer opklaringen en opnieuw lage minimum-temperatu ren zal brengen. Over de Oceaan beweegt een volgende Oceaandepres sie in de richting van Schotland. Het bijbehorende frontensysteem nadert de Britse eilanden. Tegen morgen avond kan dit systeem het weer ir ons land gaan beïnvloeden, zodat de regenkansen dan weer toenemen. (Geldig van woensdagavond 3 tot donderdagavond. Opgemaakt 3 te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Koude nacht met weinig wind 3 en plaatselijk mist. Morgen zon nige perioden en tot het einde 3 van de middag op de meeste 3 plaatsen droog. Zwakke tot ma- tige wind. Ongeveer dezelfde 3 temperaturen als vandaag. 23 aug. zon op 5.39, onder 19.49, maan op 19.59, onder 7.53. Hoogwaterstanden 23 aug. v.m. 4.25; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bewolkt 19 C. OSLO half bewolkt 20 KOPENHAGEN licht bewolkt 17 ABERDEEN mist 12 LONDEN nevel 20 AMSTERDAM nevel 18 LUXEMBURG zwaar bewolkt 19 PARIJS regen 22 BORDEAUX half bewolkt 23 GRENOBLE zwaar bewolkt 23 NICE h&lf bewolkt 26 EERLIJN onbewolkt 20 FRANKFORT nevel 22 MüNCHEN mist 20 ZURICH nevel 18 GENèVE zwaar bewolkt 23 LOCARNO zwaar bewolkt 27 WENEN zwaar bewolkt 22 ROME onbewolkt 36 AJACCIO zwaar bewolkt 33 Korreltje Niet wie van alles iets kan, maar wie van iets alles kan, is de beste werker.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1