Lourdes eeuwfeest bouwt voor het der verschijningen Qto-otöle ketk aan de uwceid Indonesië betaalt alle schulden, zegt Soekarno Deense bus verongelukt Keert de rust terug op Cyprus? Prinses Beatrix en Irene op vakantie naar 't eiland Korfoe L.T.J.-L.T.M.-dag te Woerden ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Wanneer te Lourdes de dagelijkse Sacramentsprocessie uittrekt van de Grot der Verschijningen en langs de toegangspaden tot de Esplanade dan is in het gedeelte tegenover het asyl de zang niet meer te horen wegens het ratelend geluid der pneumatische boren en het ronken der motoren van zwaar beladen vrachtauto's. Op de plaats waar vroeger het Pax Christi- monument stond ter herdenking van de gevallenen uit de eerste wereldoor log, graven nu de draglines aarde en rotssteen weg om ruimte te scheppen voor een ellipsvormige, grotendeels ondergrondse kerk. De autoriteiten van het heiligdom van Lourdes besloten namelijk uit zuinigheidsoverwegingen de kerk op deze wijze te bouwen, daar dan geen versieringen aangebracht behoeven te worden. Vijf meter onder de grond komt deze kerk en vier meter erboven. Het materiaal, dat gebruikt wordt, zal voornamelijk bestaan uit beton en glas. Zij zal plaats bieden aan 20.000 gelovigen. Niet één pi laar zal in het schip het 190 meter lange en flauwgebogen dak ondersteunen. Onderdak voor onvermogenden Voor het einde van dit jaar hoopt men het graafwerk klaar te hebben, en de kerk zelf in het voorjaar van 195>8, wanneer het Eeuwfeest der Verschijning gevierd wordt. De kos ten van het bouwwerk worden ge raamd op 20 millioen gulden. Voor onvermogenden. Een ander millioenenprojedt verrijst op de helling van de Béout, een forse uitloper van de Pyreneeën. Daar bouwt men de Sécours Cité St. Pierre, waar onvermogende pelgrims gediurende 5 dagen gratis onderdak en voeding zullen ontvangen en reeds ontvangen. De eerste gebouwen zyn de vorige maand in gebruik genomen, zij heb ben hondei'den pelgrims geherbergd van alle nationaliteiten. Een derde plan, dat eveneens vele millioenen vergt, betreft het nieuwe asyl, dat aan de overzijde van de rivier de Gave wordt gebouwd; en tenslotte het vierde project: een reus achtige promenade-brug over de Gave voor de Grot om de ruimte ervan uit te breiden. Het ontwerp voor de ondergrondse kerk is van de Franse architecten Le Donné en Puisard en werd vorig jaar novem ber met algemene stemmen door de autoriteiten van Lourdes goedge keurd. Het zal een zeer modern bouw werk worden, waarbij voornamelijk gewapend beton aangewend wordt. Alleen 'voor het gedeelte boven de grond worden behalve beton en glas ook de traditionele, zware rotsblok ken gebruikt. De architecten komen bij de tech nisch voorbereidingen voor talrijke problemen te staan, voornamelijk de toepassing van het gewapende be ton en de ontwatering van de grond, omdat vooral op de plek waar de kerk komt te staan, vele ondergrond se waterstromen moeten worden af gedamd en omgeleid. Zij hébben daarom maandelijks contact met technici voor bronbewa king, betonbouw, verlichting enz. onder leiding van de Lourdese ar chitect M. P. Vago. De werkzaamheden te Lourdes zelf worden nog het meest gehinderd door de aanwezigheid van de tién duizenden pelgrims, die de dikwijls nauwe straten blokkeren. Het is voor de chauffeurs der vrachtauto's soms onbegonnen werk. Wat dit inhoudt voor een vlot ver loop van het afvoeren van het zand en steen, realiseert men zich pas, waanneer men weet, dat in totaal 70.000 rru3 harde en rotsige grond uitgegraven en vervoerd moet wor den. Dat zijn bijna 25.000 ritten voor de vrachtauto's. Grootste kerk ter wereld. Qp het eerste gezicht is de nieuwe kerk van buitengewone eenvoud: een ellipsvormig geboiuw, waarvan de lange middellijn 1>80 meter wordt en de korte 60 meter. Het schip der kerk heeft een oppervlakte van 40.000 m2 en is het grootste ter we reld. Om het zicht op het altaar, dat in het midden wordt -opgesteld, over al te waarborgen loopt de vloer van het midden sohuin naar boven. Het sohip wordt omzoomd door pilaren, waarachter een wandelgang van 5 nieter breed en een totale lengte van 500 meter. Behalve zes gewone uit gangen in de richting van de Espla nade is er nog een 23 meter brede nooduitgang. Daar de kerk 5 meter diep komt te liggen, lopen de ruime toegangswegen sdhuin af in een hel ling, die nergens meer dan 8% be draagt. Twee luchtpompen zullen zorgen, dat de kerk afdoende geven tileerd kan worden. De bouw van zulk een kerk zou weinige jaren geleden nog niet moge lijk geweest zijn. Alleen dank zij de toepassing van de nieuwste bouw technieken kan het gedurfde plan van de architecten gerealiseerd wor den. Cité Sécours de St. Pierre. Op het eerste gezicht doen de ver blijven voor de onvermogende pel grims vreemd aan en doen zij den ken aan.... grote kippenhokken. Doch wanneer men dichter bij komt, ziet men, dat zij zeer practisoh zijn en dat met zeer sobere middelen 'n verrassend resultaat is bereikt. Alle slaapzalen niet groter dan maximaal 8 bedden (beneden) en zes bedden (boven) bieden een ver rukkelijk uitzicht op het in het dal liggende Lourdes. Tijdens een bezoek aan de Cité Sécours hebben wij een onderhoud gehad met de directeur van de „Sé cours Catholique" van Loudes, Mons. Letouze, vrijgezel en volkomen on- frans van uiterlijk, onder wiens lei ding de voltooiing van deze verblij ven voor onvermogende pelgrims snel nadert. Wij bouwen in eerste op zet twaalf centra, aldus Mons. Le touze. Het eerste, dat naar Paus Pius XII is genoemd, werd in juli in gebruik genomen en heeft reeds aan honderden pelgrims onderdak verleend. Elk gebouw kost 150.000 Daarnaast bestaat reeds het hoofd gebouw, een gerestaureerde en ver bouwde boerderij, waarin behalve 1 oigi esge 1 e ge rilheid ook de grote eet zaal en de administratie zijn onderge bracht. Hoger tegen de helling ligt een kapel, gebouwd als Pyreneese schaapstal. Dichterbij huis is een ka pel gebouwd, waar het H. Sacrament bewaard wordt. Er zijn enkele ka mers bijgebouwd. Daar zullen zich twee zusters van de congregatie van Charles de Foucauld vestigen ten be hoeve van de talrijke Noord-Afrika nen, die de Cité bezoeken. Wanneer er hoog bezoek komt dan is daarvoor een stijlvolle ontvangst mogelijk in een buitenhuisje, dat aan de Franse koningin heeft toebe hoord en dat daarom de weidse titel van Chateau heeft gekregen. De heer Letouze heeft angstvallig ver meden de volkomen antieke inrich ting te moderniseren, zodat midden in een bergwei en overschaduwd door vier eeuwen oude tamme kas tanje-bomen een juweeltje van de l'5e eeuwse.huisinrichting bewaard blijft. In tegenstelling hiermee is de ultra-moderne keuken en het hoofd gebouw, waar nikkel en glas de hoofdtoon voeren en waar de gratis en uitstekende maaltijden aan de pelgrims geserveerd worden. Tijdens ons bezoek waren er een „Als ze echt zijn President Soekarno heeft in een rede op onafhankelijkheidsdag be toogd dat Indonesië alle schulden aan Nederland heeft afgelost. „Wij zijn geen oplichters. Wij zullen alle schulden betalen als zij echt zijn" riep hij uit. „Wij moeten nu al onze energie wijden aan de bevrijding van West-Irian" (Westelijk Nieuw Gui nea). In zijn uitvoerige redevoering sprak Soekarno met geen woord over de toenemende corruptie. Wel moes ten de „internationale positie en het prestige van Indonesië die thans zo gunstig zijn" geconsolideerd en ver sterkt worden. Soekarno zei dat het opzeggen van alle Ronde-Tafelovereenkomsten, die in 1949 met Nederland in Den Haag waren gesloten, een „revolutionaire stap" was. „Wij hebben onze moed getoond door stoutmoedig alle RTC- overeenkomsten te verscheuren. Goddank, dat wij niet halfweg zijn opgehouden", zo voegde hij hieraan toe. „Stap voor stap moet de rege ring maatregelen nemen om onze staat schoon te vegen van de over blijfselen van de banden, die ons volk worgen. Toen de Nederlanders onze onafhankelijkheid erkenden lieten zij een brandkast achter, die niet vol geld of goud was, maar vol met kwitanties en schuldbekentenis sen van de Nederlands-Indische re gering, die in de miljoenen guldens liepen. honderdtal gasten, van wie een grote groep Koreaanse vrouwelijke en mannelijke studenten. Ruim 10 nati onaliteiten waren vertegenwoordigd.' De totale bouwkosten van de Cité Sécours kunnen op 2.000.000 ge schat worden; de jaarlijkse kosten op een half millioen. Gratis. Op de vraag hoe hii alles dacht te financieren moest Mons. Letouze eerlijk zeggen, dat hij dat niet wist, wel wist hij, dat de goedgeefsheid der mensen onuitputtelijk is. Iedere pelgrim, die aanklopt, krijgt 5 dagen gratis onderdak en voeding. Zij mogen iets betalen, maar ge vraagd wordt er niet naar. De Fran se diocesen hebben alle een of meer bedden „geadopteerd". Daarvoor hebben zij het recht eenmaal per jaar een onvermogende pelgrim naar de Cité te zenden. De adoptie van een bed is het duurste. Dit kost ongeveer li2"50, maar men kan de Cité ook helpen door een steen te schenken a 2, een laken a 10,een muur van een der gebouwen voor zijn rekening te nemen voor 100,of het verblijf van 5 dagen voor een pelgrim te be talen a 20, Dat er onder de beminde gelovigen mensen zullen schuilen, die uit zui nigheid de Cité verkiezen boven het vrij dure hotel, achtte Mons. Le touze geen reden om controle uit te oefenen. Iedere pedgrim, die erom vraagt, krijgt onderdak. „Wie Cari tas beoefent", aldus Mons Letouze, „moet er tekening meehouden, dat 0 hij zo nu en dan bedrogen wordt".is 45 jaar geworden. Incidenten aan Israëls grenzen Israëlische troepen zijn gisteren op Egyptisch gebied doorgedrongen en hebben negen Egyptische mili tairen gedood. Dit heeft een officiële Egyptische woordvoerder gisteren meegedeeld. De aanvallen het waren er twee —gebeurden binnen 24 uur nadat vier Israëli's gedood werden tijdens een overval uit een hinderlaag op een bus in de Negebwoestijn, niet ver van de Egyptische grens. Een bus vol Deense toeristen is op de Autobahn tussen Hamburg en Lübeck over de kop geslagen na ge slipt te zijn op de gladde weg. Ze ventien passagiers werden gewond. Vier van hen zijn er ernstig aan toe. De toeristen kwamen terug van een uitstapje van drie dagen in Ne derland. Mont Blanc eist mensenlevens De beroemde berggids Arturo Ot- toz en een alpinist, vermoedelijk een Duitser, zijn gisteren verongelukt tijdens een beklimming van de Mont Blanc. Een derde alpinist die samen met de twee anderen werd bedolven on der neerstortende sneeuw, kwam er met verwondingen af. Ottoz heeft de Mont Blanc ten minste zestig maal beklommen. Hij Een maand proeftijd De Engelse overheid op Cyprus gelooft wel dat de wapenstilstand die de Eoka heeft aangeboden oprecht is gemeend, maar zij wil de komende vier weken eerst zien of het de Eoka ernst is Mvorenjs officieel op het aan- bqd in te gaan. Mocht het gedurende die proeftijd rustig zijn gebleven, dan zal de over heid wellicht de teugels wat gaan vieren en misschien zelf de nog niet voltrokken doodvonnissen verzach ten. Dit geeft de bevolking uitzicht op opheffing van de avondklok, collec tieve straffen en andere maatregelen die de Engelse overheid heeft geno men. Er is kans dat de rust op het eiland zal terugkeren en men aan de conferentietafel zal kunnen gaan zitten om openhartig te beraadslagen over een ontwerp-grondwet waar aan lord Radcllffe nu werkt. Niemand stelt zich voor dat de moeilijkheden spoedig tot het verle den zullen behoren maar wel groeit het vertrouwen in de terugkeer van rust en orde op het eiland. De over heid blijft even waakzaam als voor heen en zal streng tegen elke terro ristenactie blijven optreden. De patrouillerende militairen re den gisteren voor het eei-st niet met hun wapens in de aanslag rond in jeeps en vrachtauto's maar zaten rustig in hun voertuigen met elkaar te praten. Zy hielden hun wapens losjes vast en hadden hun wijsvin ger niet aan de trekker. In Engelse kringen vermoedt men dat Griekenland, alvorens de kwes tie Cyprus in de Verenigde Naties aan de orde te stellen, een einde aan het terrorisme wenste te zien gemaakt. Bisschop Anthomos, de huidige leider van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, sprak gisteren de verwachting uit dat Engeland bis schop Makarios spoedig zijn vrijheid zal hergeven. KORTE golf In Turkije is bij Istanbul een autobus in een ravijn van 150 meter diep gestort. Van de 37 inzittenden hebben elf de dood gevonden en zijn er 17 gewond, Een onbemand vliegtuig van de Amerikaanse marine is donderdag plotseling onbestuurbaar geworden, toen het boven het gebied rond Los Angeles vloog. Verscheidene jacht vliegtuigen hebben vergeefs ge poogd de „dolgeworden" machine neer te schieten #en met hun pro jectielen gelukkig gen ernstige schade aangericht. Bij gebrek aan benzine is het eigenzinnige toestel tenslotte in een-woestijn dicht bij Palmland neergestort., In de Mandsjoerijse provincie De Griekse koninklijke familie heeft, zoals is renield, evenals twee jaar geleden, een groot aantal vorstelijke personen uit Europa, bij wie ook de Nederlandse koninklijke familie uitgenodigd voor een vakantieverblijf m Griekenland. De gasten zullen in deze vakantieweek van 19 tot 27 augustus voornamelijk op het eiland Korfoe verblijven. Ditmaal zullen alleen de oudste twee prinsessen van de Nederlandse koninklijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij worden door de prins naar Venetië begeleid, waar zij zich zaterdagmiddag zullen inschepen. De prins zal daarna naar Soestdijk terugkeren. den 9 p.; 4. Woerden 6 p.; 5. Alphen 5 p. Dit sportprogramma is vlot verlo pen en stond onder bekwame leiding van Aad van Leeuwen uit Zoeter - woude. Het weer was prachtig. Het avondprogramma werd ver zorgd door de afd. Alphen. Zy voer den op het blijspel in 3 bedrijven „Het Big van het 168". De rollen werden vlot gespeeld en prima ver tolkt, in het bijzonder van het Big. De Cupido's uit Aarlanderveen zorg den voor muzikale omlijsting, deze was keurig verzorgd. Onder de pauze werden de prijzen uitgereikt en de klassering bekend gemaakt. Om streeks 12 uur trokken allen voldaan huiswaarts. De LTJ en LTM kunnen op een geslaagde dag terugzien. ALPHEN AAN DEN HUN Geb.: Marga, d. v. J. v. Rijswijk en G. v. Leeuwen; Johanna Maria, d. v. W. J. Haverkamp en E. M. J. v. Kam pen; Truusje Tannetje, d. v. J. M. de Witte en T. v. Eijk; Martien Wilhelm, z. v. M. P. van dor Weele en L. Pijl; Maarten, z. v. M. van der Zwaard en A. de Vos; Hilly Sylvia Eleonora, d. v. G. J. W. Roessingh v. Iterson en A. Bos; Gerardus Jan, z. v. D. Boerefijn en J. v. Rijn; Antje Maartje, d. v. M. Fokker en L. Trommel; Maria Theo dora, d. v. C. J. Kempen en A. W. v. Vliet; Maria Wilhelmina, d. v. J. v. Eijk en M. Roggeveen; Pieter, z. v. M. H. v. Egmond en J. L. Noorlander; Willemina Rika Johanna, d. v. H. Uit- vlugt en A. J. Noorlander. Ondartr.: J. L. Zonderop, 26 jr. en G. v. Oijen, 21 jr.; H. van den Boom, 23 jr. en M. A. Kampei4, 22 jr.; C. Kooren, 28 jr. en M. A. Boogerd, 26 jr.; T. v. Leeuwen, 20 jr. en W. M. v. Apeldoorn, 20 jr.; J. van der Bijl, 31 jr. en P. A. Mooij, 31 jr.; H. Bergs- hoeff, 28 jr. en J. v. Velde, 21 jaar. Getr.: B. J. Liggio, 25 jr. en C. A. Hofman, 26 jr.; A.. Zwanenburg, 22 jr. en P. A. de Graauw, 20 jr.; G. H. Bloemendal, 31 jr. en N. A. van de Worp, 35 jr.; I. T. Tuinenburg, 32 jr. en Z. Reumermann, 24 jr.; J. G. v. Egmond. 25 jr. en J. E. Vermijt, 20 jr.; H. de Pater, 23 jr. en D. v. Leeuwen, 18 jr.; W. Tolhuis, 31 jr. en F. J. v. Bijsterveld, 25 jr.; G. van den Hoek, 34 jr. en J. Dekker, 26 jaar. Overl.: Elizabeth M. Noordermeer, 70 jaar. BODEGRAVEN DE FEESTELIJKE NAJAARS- MARKT. HH Dinsdag jl. vergaderde de markt- Heiloewgkiang, bij" de "grens van de I commissie onder leiding van de Sowjet-Unie, zijn 400.000 mensenwaarnemend voorzitter, de heer J. Als nette mensen Volgens de RTC-overeenkomsten waren wij verplicht deze verplich tingen over te nemen. De overeen komsten zijn meer dan zeven jaar van kracht geweest en gedurende die jaren hebben wij als nette mensen betaald, met interest op de koop toe. Wij zijn inderdaad de meest ernstige debiteuren. Toen ons deze schuld bekentenissen werden opgedrongen, hadden wij niet voldoende tijd nauwkeurig te onderzoeken of het juist was of niet, dat wij werden be last met deze schulden. Nadat wij ze aan een nauwkeurig onderzoek hadden onderworpen, bleek dat wij niet alle schulden behoefden te be talen want het grootste deel daarvan was voor de knuppel, waar mee de Nederlanders ons sloegen". De laatste berekeningen hebben aangetoond, dat wij in feite niets meer aan de Nederlanders schuldig zijn. Het grootste deel van de schul den was gemaakt om de oorlog te- - - gen ons te financieren en een kleiner J. iïl deel om wederopbouw-werken te fi nancieren. Dit kleinere deel, dat In- Sportzomerfeest van de LTJ en LTM in district Rijnland-Gouda op 15 augustus. De meeste bezoekers van deze dag woonden in de parochie kerk van Woerden de H. Mis bij. Daarna kwamen allen in het patro naatsgebouw bijeen. Om 11 uur opende voorz. Joop van Vliet met het LTJ-gebed, waarna ook het LTJ-lied gezongen werd. Hierna was het woord aan de heer Lieshout, hoofd van de R.K. Land bouwschool te Montfoort. De titel van zijn rede was: „Zijn er voor ons, land- en tuinbouwjongeren, nog toekomstmogelijkheden". Spr. stelde vast, dat er voor de land- en tuinbouwjongeren veel meer toekomst-mogelijkheden waren, als men wel dacht. Voor elk een eigen boerenbedrijf dat is uitgesloten, maar wel zullen onze jongeren toe komst kunnen vinden over zee door emigratie, mits goed voorbereid. Verder in handel en industrie of in beroepen, die met de boerenstand nauw in contact staan. De jongeren moeten een andere richting bepalen, zyn jonge leven benutten, de feiten willen zien. De ouders staan hier wel niet altijd achter en zouden hun zoon of dochter liever op een boerderij zien, waardoor zij soms te lang thuis gehouden worden, maar laten zij wel bedenken dat studie en tijd van hun zoon of dochter minder kost dan la ter een boerderij kopen. Maar je mag ook niet je ouders voor je toekomst verantwoordelijk stellep; je moet er zelf voor vechten. Spr. kwam tot de conclusie, dat er massa's jonge boe donesië erkende, kon vereffend wor den met het veel grotere deel. Onze schulden aan Nederland zyn dus reeds afgelost", aldus Soekarno. keling doen. Er wordt te weinig ge studeerd; de cursussen op „Ons Erf" worden veel te slecht bezocht. Spr. besloot zijn betoog met te zeg gen: Je eigen daad voor je eigen toekomst. 1 Martens. Alle sombere weersvoor spellingen ten spijt zal deze traditio nele feestdag doorgaan. Reeds maan dagavond 10 september wordt be gonnen met een kaastentoonstelling, die nu in de garage Steenbergen zal worden ingericht. Op dezelfde avond zal op feestelijke wijze de overdracht plaats vinden van de eerste 20 of 30 uniformen aan de muziekkorpsen Semper Avanti en Triomf. Op de Grote Markt vindt een taptoe plaats. In hotel van Rossum zullen officieel de boerinnen ontvangen worden. De dinsdag zelf wordt ingezet met een muzikale mars door het dorp. Om 9 uur zal de jongveekeuring een aan vang nemen, waarna om 11 uur een melkerswedstrijd begint. De bekende kunstuier zal niet ontbreken. Het middagprogramma zal in het teken van de ruitersport staan. Circa 70 paarden zullen aan de wedstrijden deelnemen. Na afloop hiervan volgt i weer een muzikale rondgang door het Na de inwendige mens versterkt te [dorP- Om 8 uur begint het grote hebben, gingen allen naar het VEP-avondprogramma, waaraan o.a. zul- terrein. De sportuitslagen waren: len meewerken het bekende Scheep- Voetbal: Leimuiden 1, Noorden 2>vaartorkest (van de E55). dat voor Reeuwijk 3, Bodegravend, Alphen 5 ?,e radl.° °»,r.e,edt °nder de naam De woerden 6, Aarlanderveen 7, Luw^ ^dTbeiolle^'n gemobiliseerd voor versterking de dijken langs de rivier de Sangari. Door overstroming van de San gari loopt de belangrijke spoorweg verbinding met Harbin gevaar afge sneden te worden. Franse bergbeklimmers hebben vrijdag de lijken van twee Austra lia, die dinsdag in de Alphen van Dauphine verongelukten, gevonden en naar La Berarde gebracht. Onder de leden van de wacht- compagnie van de koninklijke Deense lijfgarde is tyfus uitgebroken. Gister morgen waren tachtig mannen, dat is de helft van de compagnie, in een ziekenhuis opgenomen. Men ver moedt sterk, dat een vruchtensla de besmettingsbron is geweest. ZILVEREN PRIESTERFEEST. koop 1500 m.: Bodegraven 1, Aarlander veen 2, Noorden 3, Reeuwijk 4, Woer- T den 5, Alphen 6, Leimuiden 7, Nieuw- In het Missiehuis Sparrendael te koop 8. j Vught zal Pater W. Wammes van de Tat o missionarissen van Scheut zijn zilve- Langzaam fietsen: Noorden 1, ren prles,erfeest vieren. Geboren te Reeuwuk2, Woerden 3 Bodegraven Schalkwijk 0 16 febr 1907 vol de hij 7 Aarlanderveen 8 8n Le'mUlden de voor wereldgeestelijken op I, Aarlanderveen 8. he( klein-seminarie te Culemborg. 100 m. estafette: Aarlanderveen 1, Na de hogere studies in Leuver», Nij- Bodegraven 2, Alphen 3, Noorden 4, Woerden 5, Reeuwijk 6, Leimuiden 7, Nieuwkoop 8. Zaklopen: Bodegraven 1, Alphen 2, Woerden 3, Nieuwkoop 4, Reeuwijk 5, Noorden 6, Aarlanderveen 7, Lei muiden 8, megen en Brussel vertrok hij naar Peking voor de practische oefening in de Chinese taal. In 1933 ving zijn missionariswerk in Mongolië aan. Zestien jaar arbeidde hij hier onder de nomadische heidenen tegen bijge loof en lama-invloed. Steeds lange Touwtrekken: Noorden 1. Reeuwyk lSeriSdei1.!?gerend^ij z«,n broer "?p Bodeeraven 3. Aarlanrterueen a 1 daZUldz:jdc, 1S Pater Wammes Bodegraven geen onbekende. Ook op de scholen kon de jeugd genieten als hij vertelde van zijn belevenis sen in China. Op zeer bescheiden wijze zal hij nu zijn zilveren jubilé in Sparrendael vieren. 2, Bodegraven 3, Aarlanderveen 4, Alphen 5, Woerden 6, Nieuwkoop 7; Leimuiden 8. Handbal dames: Bodegraven 1, Noorden 2, Reeuwijk 3, Woerden 4, Alphen 5. 4 x 80 m. estafette: Bodegraven 1, Noorden 2, Reeuwijk 3, Woerden 4. Alphen 5. Show-nummer dames: hardlopen met hindernissen: Bodegraven 1, Reeuwijk 2, Alphen 3, Woerden 4, Noorden 5. Puntentotaal van alle wedstrijden heren: 1. Bodegraven 54 p.; 2. Noor den 48 p.; 3. Reeuwijk 41 p.; 4. Alphen 40 p.; 5. Woerden 40 p.; 6. Aarlander veen 37 p.; 7-8. Leimuiden en Nieuw koop ieder 24 p. Totaal punten dames: 1. Bbdegra-i ven 15 p.; 2. Reeuwijk 10 p.; 3. Noor- I BODEGRAVEN Melkerssucces. De heer B. Op 't Land, die onlangs bij het melkers- examen (handmelken) met vlag en wimpel als nummer één eindigde, wist nu een nog groter succes te be halen. Tijdens de grote provinciale melkerswedstrij'den van Zuid-Hol land waaraiam de tien 'beste hand melkers van de provincie deelnamen, legde hij beslag op de derde plaats Nummer één verkreeg 194 pt., de heer Op 't Land behaalde 191,5 pt. Binnenkort zal hy nu mogen deel nemen aan de Leidse melkersdemon straties. Geb.: Johanna d. v. H. Bergsma Bergsma; Leonardus M. z. v. S. Zwa nenburg—KooymanFrancisous Cl. 7. V. C. V. d. Maat—de Wit. Rijkje d. v. H. v. Egdomde Ruyter; Ma- rietje L. d. v. W. Jongeneelv. Leeu wen. Ondertrouwd: Arie Vreeken, 26 jr. en Jitske de Groot, 23 jr. Getrouwd: Bern. Brandsma, 26 jr. en Sonja Uktolseja 20 jr; Mart de Graaf 30 jr. en M. van Dolder, 21 jr. E.S.T.O. Zondag a.s. zal de bal in Oud-Bodegraven weer rollen. De wit-gelen zullen met twee elftallen oefenwedstrijden spelen, en wel om 1 uiur Esto ilAlphense Boys II en om 3 uur Esto IAlphense boys I. Medische dienst. Voor het ko mende weekeinde zal de medische dienst worden waargenomen door dr. S. Beye, Wilhelminastraat, en Zr. Faber, Prins Hendrikstraat 6. BOSKOOP BOKOOPSE VEILING HEEFT EEN KOELBEDRIJF. De Coöp. Ver. „De Boskoopse Vei ling" heeft naast haar bedrijf als bloemenveiling een andere onderne ming opgericht, t.w. een koelbedrijf. Voor de bloemisterij is dit niet ge heel vreemd, vooral niet omdat het Proefstation voor de Nederlandse Boomkwekerij, op initatief van Ir. Broertjes, een methode ontwikkeld heeft om door koelen, Forsythia- takken vroeger dan normaal te doen bloeien. Behalve de mogelijkheid om deze heesters thans zelf het vervroegde winterproces te doen ondergaan, be staat nu de gelegenheid om het ge hele jaar door bloemen op deskun dige manier langer te bewaren. De z.g.n. zondagsrozen kunnen nu b.v. gekoeld worden voor de maandag veiling. Tevens wordt overwogen om bloemen van dinsdag en donderdag te bewaren tot resp. woensdag en vrijdag. Het bouwen van de koelcellen werd opgedragen aan de fa. S. Bo degraven, voor wie de fa. G. van Dam en Zn. het nodige timmerwerk uitvoerde. De fa. J. P. v. d. Broek wijzigde de centrale verwarming, terwijl het loodgieterswerk door de fa. J. J. v. d. Broek, het schilders- werk door de fa. Bongers, de water leiding door de heer Bontekoe en het electriciteitswerk door de heer Kranenburg werd verzorgd. De fa. Gebr. Kooy te Enschede heeft de cellen geïsoleerd en, de ap- peratuur werd geleverd en aange legd door N.V. Koelvries te 's Gra- venhage. De indeling is als volgt. Er zijn twee cellen gebouwd elk met een afmeting van 4 bij bij 2.50 meter. De celtemperatuur is instelbaar. Van min. 5 gr. C. tot plus 5 gr. C. De koellucht wordt door een ventilator naar een plafondkoker gebracht, waaruit een gelijkmatige versprei ding door de gehele celplaats vindt. De cellen zijn apart te regelen. Dit onderdeel is volautomatisch uitge voerd en wordt geregeld vanuit een centrale schakelkast. De koeling ge schiedt door het koelmedium Freon 12 (chemisch gas) en het ontdooien der luchtkoelers geschiedt eventueel met leidingwater. Het gebruik der cellen wordt aan de leden der veiling cn de bloemen handel tegen vergoeding beschikbaar gesteld. Van overblijvende ruimte kan mogelijk ook door anderen ge bruik worden gemaakt. Huldiging zilveren jubilaris. Gisteren herdacht de lieer S. Overes het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad van het drukkersbedrijf van de fa. Taat en v. d. Neut, alhier. In de rijk met bloemen versierde zaal van hotel Neuf werd de jubilaris daar voor gehuldigd, 's Middags recipieer de jubilaris waarbij hij handen te kort kwam om de gelukwensen in. ontvangst te nemen van personen uit allerlei kringen. De huidige firmant, de heer D. Taat, sprak de jubilaris toe waarbij hij opmerkte, dat de heer Overes als 14-jarige jongeling in het bedrijf is gekomen en zich daarin had opge werkt tot chef. Spreker achtte zijn woorden niet voldoende waarom hij de jubilerende employé een envelop met inhoud aanbood. Namens de fa milie Taat sprak mr. dr. Taat die de vriendschapsbanden, die gedurende deze 25 jaren waren ontstaan naar voren bracht. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer P. Blok, namens het personeel, die wees op de kameraadschappelijkheid en het karakter van de „chef" waarop het personeel vaak jaloers was. Een blij vend aandenken vergezelde deze waarderende woorden. De heer Ove res dankte, mede namens zijn echt genote, voor de waarderende woor den, het medeleven en de geschen ken en besloot met de wens dat de drukkerij Taat en v. d. Neut, met het personeel een gelukkige toekomst tegemoet zou mogen gaan. NIEUWVEEN Spreekuur burgemeester. De burgemeester van Nieuwveen, maakt hiermede bekend, dat hij tot nader aankondiging en behoudens onvoor ziene omstandigheden voor de in woners van Nieuwveen, spreekuur zal houden op het raadhuis iedere werkdag van 10 tot 12 uur v.m. uit gezonderd de zaterdagdagen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11