Niet steeds gewenste soorten brandstoffen verkrijgbaar V.V.V. negeert Rhenens hotel 11 September zal de koningin nieuwgebouwd stadhuis openen Grootse oplichtersbende in de hoofdstad werd opgerold Gedurfde kunst in een stad met levensdurf Rood-stoplichtje voor vissen Nederlands journalist leert de negers in Afrika etsen! Soep vergiftigt bruiloftsgasten VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 IN SEPTEMBER KOLEN NOG DUURDER Het „Consumentencontactorgaan" (waarvan o.a. de vakcentralen deel uitmaken) deelt mede, dat het ko mende stookseizoen niet steeds de igewenste soorten brandstoffen ver krijgbaar zullen zijn en dat in toe nemende mate brandstoffen zullen moeten worden geïmporteerd, zodat op hogere prijzen moet worden gere kend. „In veiband hiermee", aldus 't ge noemde orgaan, „verdient het aan beveling om, voor zover de opslag ruimte daartoe de mogelijkheid biedt, reeds thans in ieder geval een ge deelte van de wintervoorraad in te slaan en niet strikt te willen vasthou den aan eisen van kwaliteit, soort en afmeting, welke vroeger plachten te worden gesteld. Niet alleen maakt men het daardoor de brandstoffen- handel mogelijk vóór het eigen lijke stookseizoen zijn voorraden tijdig weer op peil te brengen, doch tevens zal de consument zich daarmee uitgaven besparen. In september moet namelijk, als gevolg van hogere productie- en vrachtkosten, rekening worden ge houden met een stijging der kolen- prijzen van 40 a 50 cent per mud. Bij het aanschaffen van eventuele nieuwe stookapparaten doet men goed in zijn overweging te betrekken de omstandigheden, dat men in de DOODGEWAANDE MISSIONARIS VOOR K.R.O. Pater Missael Kammerer O.F.M. begint zaterdagavond, 25 augustus, een serie van vier causeriën over zijn belevenissen als missionaris in het centrale bergland van Nieuw- Guinea. Toen enige jaren geleden Pater Kammerer bij een bezoek aan de Papoea-stemmen in moeilijkhe den geraakte, werd ten onrechte het bericht van zijn dood verspreid. Kort geding Een hotelhouder te Rhenen heeft zich verbolgen tot de rechter ge wend om deze te laten uitzoeken of hij lid moet zijn van de plaatselijke V.V.V. om opgenomen te worden op de officiële hotellij st. De hotelhouder vindt, dat de V.V. V. in dienst staat van de vreemde lingen en dat dit dienstbetoon ook een verwijzing naar zijn hotel in houdt. In het verleden zo vertelt de hotelhouder is het voorgekomen, dat de V.V.V.-Rhenen toeristen naar een andere plaats doorzond, terwijl er bij hem nog plaats was. De Rhenense V.V.V. bepaalt zich tot het toeristenfoldertje en ver klaart, dat zij gerechtigd is alleen de namen van haar leden daarin op te nemen. De rechter zal nu een uitspraak moeten doen. AANSTAANDE ZONDAG: ELKE DEUR EEN BUSHALTE! Ongeveer 10.000 collectanten van 1500 Thuisfront-afdelingen zullen op zondag 19 augustus aan vrijwel alle. parochiekerken van Nederland col lecteren voor de katholieke soldaat. Elke kerkdeur een bushalte. Zorg dat u de collectebus van Katholiek Thuisfront niet mist! DIEVEN MET SMAAK- Gistermorgen is men in een fabriek van goud- en zilverwerken firma C. Teulings te 's-Hertogenbosch tot de ontdekking gekomen dat in een van de afgelopen nachten door dieven voor verscheidene duizenden guldens aan edelstenen, sieraden en gouden voorwerpen is gestolen. Van de da ders ontbreekt tot dusverre elk spoor. toekomst niet altijd de voor de be treffende apparatuur vereiste soor ten brandstof zal kunnen betrekken. De consument zal daarom verstandig handelen wanneer hij over de ver- bruiksmogelijkheden van de aan te schaffen haard of kachel zorgvuldig overleg pleegt met 'leverancier en kolenleverancier en zo mogelijk offi ciële voorlichtingsinstanties. Naar van de zijde van Economi sche Zaken wordt meegedeeld, moe ten vooral verbruikers, die uitslui tend gascokes verbruiken, met ern stige moeilijkheden in de voorziening rekening houden, omdat de produk- tie van gas-cokes o.a. door de con centratie van de gasproductie hier te landen afneemt." Bij het voorstel van b. en w. in de gemeenteraad van Haarlemmermeer tot aankoop van genie-gronden te Hoofddorp ter grootte van 8.30.45 ha van de Staat der Nederlanden voor een prijs van 101.875, hetgeen over eenkomt met 1.23 per m2, werd kri tiek van de zijde der raadsfractie van de PvdA uitgeoefend op heit feit, dat de overheid een hoge prijs vraagt voor grond, die bestemd is voor woningbouw. Er zal ook geld nodig zijn voor het maken van af scheidingen, voor de aanleg van een weg en voor het bouwrijpmaken. Indien een particulier een dergelijk bedrag zou vragen, aldus werd opge merkt, dan zou de raad besluiten tot onteigening over te gaan. Wethou der dr. Brouwer (ar) merkte op, dat de grondprijzen steeds stijgen, dat de gevraagde prijs hoog is, maar dat een procedure van onteigening groot tijdverlies zou opleveren, waarom 't voorstel met 15 tegen 9 stemmen werd aanvaard. Heusden herrijst uit zijn as Op 11 september a.s. zal in aanwe zigheid van H.M. de Koningin het nieuwe stadhuis van Heusden offi cieel in gebruik worden genomen Dit feit roept tevens de herinnering wakker aan een van de grootste ram pen, die dit Maas-stadje in zijn toch al bewogen geschiedenis getroffen heeft. In de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 november 1944 hebben de terugtrekkende Duitse troepen de to ren van het oude raadhuis doen springen en wel op een zodanige ma nier, dat van de pl.m. 250 Heusdense burgers, die onder in het stadhuis een toevlucht tegen oorlogsgeweld had den gezocht, er 134 het leven lieten. Ook verder heeft Heusden veel van de oorlog te lijden gehad en daarom vroeg het herstel van de woongelegenheid een zodanige in spanning, dat jaren voorbij gingen eer aan de concrete plannen voor een nieuw stadhuis kon worden gedacht. Ook de realisering van die plannen ■heeft nog veel voeten in de aarde ge had, maar het resultaat dat bereikt is, is al die inspanning ten volle waard: Heusden beschikt nu over een raadhuis, dat vele grotere ge meenten dit 3100 zielen tel einde stad. je benijden kunnen. Gedenkteken. Men heeft niet getracht het oude raadhuis opnieuw te bouwen doch heeft in een geheel nieuwe vormge ving toch een bouwwerk geschapen, dat aansluit bij de sfeer der oude om liggende straten. Deels uit piëteits-overwegingen, deels om stedenbouwkundige redenen heeft men de plaats, waar het oude raadhuis stond, niet bebouwd. De contouren van het grondplan zijn in het plaveisel aangegeven en ook is daar een steen aangebracht met een opschrift dat aan de ramp herinnert. Ook in de hal van het nieuwe stad huis blijft Heusden de slachtoffers van die droeve nacht gedenken. Daar is een gedenkplaat geplaatst met de tekst: „Hier staat in steen geschre ven geen daad of droom, geen leven, Opa kreeg 'n costume Enkele dagen geleden publiceerde een ochtendkrant in Nederland 'n onderhoud, dat één van haar verslag gevers gehad had met de 100-jarige opa Boidin, die momenteel in het Haagse rusthuis „Bosch en Duin" verblijft en wiens hartewens het was om zijn 101ste verjaardag, 30 augus tus a.s. in een nieuw pak te vieren. Een Rotterdamse kledingindustrie, die deze wens in de krant las, heeft daarop een van haar coupeurs naar „Bosch en Duin" gestuurd en op 30' augustus zal opa Boidin alle bezoe kers, die hem komen feliciteren, in een sierlijk maatpak kunnen ont vangen. maar slechts het blijvend feit van hun afwezigheid". Een week feest. Evenals de oude stadhuistoren be vat ook de nieuwe een carillon, dat 30 klokken omvat. Ook het ruiter - spelwerk is in ere hersteld. Voor de raadzaal wordt door de Vugthse schilder Arnoud Paashuis een statie portret van H.M. de Koningin ge schilderd. Op 11 september zal H.M. de Ko ningin om 3 uur in Heusden arrive ren, waar een plechtige raasszit ting zal worden gehouden. Na deze zitting zal de Koningin de gedenk plaat onthullen en daarbij een korte toespraak houden. Enkele nabestaan den van de gevallenen zullen aan de koningin worden voorgesteld. Na de opvoering van het feestspel „Rad en Vuur", dat door Willem Hoffman is geschreven en door Kees Spierings geregisseerd en dat de sage uitbeeldt, die aan het stadswapen van Heusden ten grondslag ligt, zal de koningin de restauratie werken van de Ned. Hervormde Kerk bezoeken. De gehele week van 10 tm. 15 sep tember zal Heusden feestvieren om zijn nieuwe raadhuis. Deken R. J. J. Reijnen officier Or. Nassau De deken van Schiedam, deken R. Reijnen, heeft op het feest van Maria Hemelvaart onder overweldigende jjelangstelling zijn veertigjarig pries terfeest gevierd. Deken Reijnen is ook te Leiden bekend als oud-rector van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Een van de hoogtepunten was de recep tie: waarop mgr. M. A. Jansen zijn oud-leraar kwam gelukwensen. Onder de vele gelukwensers wa ren ook afgevaardigden van het ge meentebestuur van Schiedam. De loco-burgemeester, wethouder H. Sa bel, bracht hier de mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris te benoemen tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Geschenk van de parochianen was een televisietoestel. De feestdag werd ingezet met een plechtige intocht. De jubilaris celebreerde op de dag van zijn feest de Hoogmis. Mgr. Niekcl vierde 40-jarig jubileum Rotterdam heeft met luister het veertigjarig priesterfeest van zijn de ken, mgr. J. H. Niekel, gevierd. Bij het feest waren de bisschopen van Rotterdam en Haarlem tegenwoor dig, alsmede de burgemeester van Rotterdam en zijn echtgenote. Ge schenken, die zullen bijdragen tot grotere luister van de kathedraal werden hem aangeboden. Het deke naat heeft bijv. een bedrag van on geveer 10.000 bijeengebracht, voor het herstel van de kerk. Daarnaast schonken de textiel-detaillisten „St. Willibrord" twee driestellen papar- menten met bijpassend velum. De parochie overhandigde eed door Adriaan v. d. Plas geschilderd por tret van de jubilaris. De feestelijkheden werden inge leid met een feestelijke inkomst op de vooravond. De jubilaris droeg de volgende morgen een plechtige H. Mis op, geassisteerd door pastoor P. J. Maas en rector A. M. Niekel uit Gouda, een broer van de deken. In het priesterkoor hadden plaatsgeno men mgr. M. A. Jansen en mgr. P. J. Huibers. PLEINPREEK OVER „HET KAPITAAL DER KERK" Zaterdag 18 aiugustus om 4 uur houdt pater Jelsma een Plein-Preek op het Plein (vóór het gebouw van de Hoge (Raad) te Den Haag over: „Het Kapitaal der Kerk". „Goede relaties" De Amsterdamse centrale recherche heeft drie kooplieden uit de hoofd stad gearresteerd, die er ernstig van verdacht worden een jaar lang tien tallen fabrieken van geconserveerde levensmiddelen in ons land te heb ben opgelicht voor een bedrag van naar schatting ruim 20.000 gulden. De basis voor het langdurige onder zoek in deze omvangrijke flessen trekkerij- en oplichtingzaak werd ge legd door de politie te Hoorn. De gearresteerden, een 53-jarige, een 66-jarige, beiden goede bekenden van de politie, en een 40-jarige, zijn reeds voor de officier van justitie ge leid. In het begin van dit jaar deed een Hoornse fabriek van levensmiddelen- conserven aangifte terzake van op lichting tegen de 53-jarige. Deze had van de fabriek vleeswaren gekocht, die niet betaald waren, doch elders beneden de aankoopeprijs waren ver kocht. Omdat de man een Amsterdammer is, werd de recherche in de hoofde stad ingeschakeld, waarna aan het licht kwam, dat hier sprake was van een combinatie, die zich met deze praktijken bezig hield. Soms, als de fabrikanten lastig werden en aan drongen op betaling, werd wel eens Aan beide zijden van het nieuwe Rotterdamse Centraal station zijn moderne stenen kunstwerken verrezen. De foto toont een van deze moderne beeldhouwwerken. een deel van de geleverde conserven betaald. Als een van het trio bij een fabriek er in geslaagd was een partij los te krijgen, volgde het bezoek van de andere collega's. Papieren bank. De 66-jarige is directeur van de alleen op papier bestaande N. V. Continentale Bank Mij. Toen hij bij een fabriek in het oosten van het land kwam en een bestelling deed, gaf hij deze bank op als referentie om daar naar zijn kredietwaardigheid te informeren; de fabriek deed dit, omdat zij nog nimmer met hem zaken had gedaan. Prompt kwam een keurige en alleszins betrouwbare in formatie terug, die de man zelf uiter aard had opgesteld en op onleesbare w\jze ondertekend. Van alle markten thuis. De 53-jarige wordt bovendien nog verdacht van verduistering van een in huurkoop gekochte auto, alsmede machines. Voorts heeft hij zijn hande laar in gedistilleerd flessen drank, die hij van een andere zaak in gedis tilleerd zonder betaling had meege nomen, als delging van zijn niet be taalde drankrekening gegeven. De combinatie liet de goederen bij een expeditiefirma in Amsterdam be zorgen, waar zij de partijen geconser veerde levensmiddelen zelf afhaalde. Daar vond de recherche een groot aantal vrachtbrieven van verschei dene op de reeds geschetste wijze verkregen en afgeleverde partijen. De kooplieden vertelden, dat zij een groot afzetgebied tot zelfs in het Mid den-Oosten, voor de geoonserveerde levensmiddelen hadden. De heer A. G. van Riet uit Den Haag is een verwoed visser, dat hij boven dien een verwoed knutselaar is bewees hij door het uitvinden van een in genieus apparaatje dat hem moet waarschuwen wanneer er een vis zo spor tief is om in het aas te happen. Het apparaat meldt dit door een rood lichtje dat gaat branden, bovendien begint er een belletje te rinkelen. De heer van Riet die gewoonlijk met meerdre hengels vist behoeft nu zijn aandacht niet te verdelen maar kan rustig afwachten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Uruguay" 26 aug., ms „Alcantara" 25 aug. Australië: ss „Himalaya" 24 aug., via Engeland 25 aug. Brazilië: ms „Uruguay." 20 aug., s& „Alcantara" 25 aug. Canada: ss „Nieuw Amsterdam" 22 aug., ss „Sloterdijk" 23 aug. Chili: via New York 23 aug. Indonesië: ms „Java" 20 aug. Ned. Antillen: ms „Oharis" 20 aug. Nieuw Zeeland: via Engeland 25 augustus. Suriname: ms „Hydra" 21 aug. Unie van Z.-Afrika: ms „Oranje fontein" 22 aug. Z.W. Afrika: ms „Stirling Castle" 25 aug. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Arts verloor buisje gevaarlijke pillen Bij z'n zoontje in bed „Ik ben een flesje met 25 gevaar lijke tabletten kwijtgeraakt." vertel de gistermorgen een Utrechts arts opgewonden aan de politie en deze zond onmiddellijk een waarschuwing over het telexnet, gaf persberichten door aan de plaatselijke kranten en overwoog een waarschuwing via de radio. Juist toen alle alarm- en opspo ringsapparaten op hoogspanning gin gen draaien, kwam er een telefoontje van de dokter, die vertelde, dat hij het flesje in het bed van zijn zoontje gevonden had, waar het hoogstwaar schijnlijk terecht gekomen is, toen hij 's avonds zijn zoontje eens extra onder ginig stoppen. Geen apartheid! Met 5.000 foto's twee films, een reeks bandopnamen van uitstervende negermuziek, kunstvoorwerpen en tal van nieuwe gegevens over neger toneel en -dichtkunst, zegswijzen en dergelijke in 1.200 talen en dialecten, is de 43-jarige journalist-etnoloog Rolf Italiaander van zijn negende een mans-expeditie door Midden-Afrika teruggekeerd. Hij bereisde Kongo, Tanganyika, Frans Equatoriaal Afri ka en keerde van Mozambique via Cairo en Tunis naar Europa terug. Italiaander heeft, na zelf de tech niek geleerd te hebben, op zijn jong ste tocdit geslaagde proeven genomen om negerkunstenaars het etsen bij te brengen. Voorts is hij tot de ontdekking ge komen, dat de ontwikkeling der schil, derkunst in Afrika gestimuleerd is doorkleurige reclameplaten. Deze uiterst verrassende produkten, l in het bijzonder ook aquarellen, hoopt Rebelse Ambonnezen naar andere kampen Teneinde de rust in de Ambonne- zenkampen te bevorderen, zijn 9 lei ders, die beschouwd kunnen worden als de geestelijke vaders van de jong ste moeilijkheden, gisteren uit hun woon'kampen te Middelburg, Burg- sluis en Beenribben weggevoerd naar kampen in de Wieringermeer en Limburg. Hier zullen zij, zolang zij zich van opruiende activiteiten onthouden, volledige bewegingsvrij heid genieten. De regering heeft gemeend tot de ze maatregel te moeten overgaan, omdat de bovengenoemde 9 mannen bewezen hebben niet voldoende res pect te hebben voor de Nederlandse wet. De gedwongen verhuizingen ver liepen zonder enig incident, zodat de uitgebreide politiesteun, waarmede de „operatie" werd uitgevoerd, niet tot activiteit behoefde te komen. Het zilveren huwelijksfeest van het bruidspaar B. VogelT. de Ko ning te Boven Hardinxveld heeft gis teren een nogal verward en angstig einde gevonden, toen achtereenvol gend alle bruiloftsgasten met ern stige vergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Nadat de oudste zoon ziek gewor den was, moest zijn jonge vrouw met erns ti ge vergif tigings vc rsch ijnselen naar het ziekenhuis worden gebracht en even later werd de 82-jarige groot vader ziek; deze laatste is er het ernstigst aan toe. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de soep aan de bruiloftsmaal de vergiftiging veroorzaakt heeft. Alle bruiloftsgasten heblben zich onder doktersbehandeling gesteld en voorlopig mogen zij geen van allen het bed verlaten. Levensgevaar schijnt bij geen van hen aanwezig te zijn. MEER FAILLIETEN IN JUNI Het aantal faillissementen in ons land heeft in juni j.l. een kleine ver mindering ondergaan in vergelijking met de voorafgaande maand. Ten op zichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar viel echter een stijging te constateren van het aantal faillissementen. In juli wer den n.l. 93 faillissementen uitgespro ken, tegen 96 in juni en 79 in juni van het vorig jaar. Door deze ont wikkeling kwam het aantal faillisse menten in de eerste zeven maanden van het lopende jaar op 678, tegen 683 in de overeenkomstige periode van 1955. Volgens opgave van Van der Graaf hij, samen met andere kunstvoorwer pen in het voorjaar van 1957 in mu sea te Rotterdam, Den Haag en Am sterdam ten toon te stellen. Strijdom en Liberië. Italiaander, schrijver van een boek over Albert Schweitzer en van vele werken over de Afrikaanse mens in Co. beliep het aantal faillissemen- diverse delen van dat continent, is van mening, dat Europa en Afrika elkaar blijven hard nodig hebben, zij het dan ook beslist niet in koloniale zin. Hij is een tegenstander van apart heid en vreest, dat uit het optreden van blanke heersers in Afrika een „zwarte apartheid", reeds aanwezig, in toenemende mate zal optreden. Zelf heeft hij de gevolgen van deze apartheden reeds ondervonden. Zijn werk is in Zuid-Afrika veboden en premier Strijdom heeft hem de toe gang tot deze republiek ontzegd; dit zelfde lot trof hem in de vrije neger republiek Liberië ten gedurende juli in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 11 (v.m. 14; v.j. 8); Amsterdam 15 (13, 13); Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam 10 (7,9); Den Haag 6 (8,9); Rotterdam 6 (6,7); Utrecht 5 (4, 4); Gelderland 6 (12, 5) Noord-Brabant 14 (13, 7); Limburg 2 (9, 4); Zeeland 2 (1, 2); Friesland 6 (4, 6); Groningen 3 (2, 2); Drente 3 (3, 0); en Overijsel 4 (0, 3). Het totaal aantal definitief ver leende surseances van betaling was in juli 4 (6, 2) en in de eerste zeven maanden van dit jaar 34 (v.j. 32). Het totaal aantal voorlopig verleen de surseances beliep 1 (13.4) en in de periode jan./juli 58 (39).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5