Nederlandse bisschoppen keuren inzamel-akties op scholen af Plaatselijk regen I 1 3§©dkïk n r Wervelstorm over Japan Warouw weigert commando neer te leggen Scherp Toog aan de kant, winst in de hand Misdienaars slaan zangers met 9-6 Uitwisseling leerkrachten Arabische wereld staakte uit sympathie met Nasser U kunt 100 jaar worden door heel hard te werken VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het Nederlandse Episcopaat heeft middels een reglement betreffende het betrekken van de katholieke schooljeugd bij akties er bij de be sturen van katholieke onderwijsin stellingen aan herinnerd, dat het reeds eerder zijn ernstige afkeuring heeft uitgesproken over akties, die ten doel hebben de schooljeugd voor het inzamelen van gelden voor een of ander doel, hetzij direkt, hetzij in- direkt in te schakelen. De letterlijke tekst luidt als volgt: „Het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat, bezorgd over de talrijke akties van allerlei aard, waarvoor een beroep wordt gedaan op het katholieke onderwijs, herinnert er de besturen van de katholieke onder wijsinrichtingen aan, dat het reeds eerder zijn afkeuring heeft uitgespro ken over akties, die ten doel hebben „de jeugd onzer scholen voor een doel, hoe loffelijk ook, hetzij direkt of indirekt in te schakelen". Deze afkeuring geschiedde in de eerste plaats om de jeugd tegen zich zelf in bescherming te nemen en steunde voorts op de overweging, dat het paedagogisch niet verantwoord is, de jeugd te laten bedelen, ook al is het voor een goed doel. De opvatting, dat de bedoelde ak ties de offervaardigheid van de kin deren zou bevorderen, meent men te moeten afwijzen. Integendeel, al te dikwijls werden en worden hun be loningen in het vooruitzicht gesteld, die wel de competitiezucht prikkelt maar die aan de beoefening van de deugd der offervaardigheid niet ten goede komen. De toenemende aandrang, die op Ten westen van Ierland ligt het centrum van een lage drukgebied, waaruit zich telkens storingen los maken, die via Midden-Engeland en de Noordzee naar het Oostzeegebied trekken. De storing, die gisteren in ons land regen bracht, werd snel ge volgd door een tweede, die vannacht en ook vanmorgen aanleiding gaf tot af en toe regen in hoofdzaak in de noordelijke provincies. De depressie activiteit duurt nog voort. Vanmor gen naderde een nieuwe storing het zuidwesten van de Britse eilanden. De juiste omvang en activiteit kon nog niet precies worden bepaald. Rekening houdend met de wind in de bovenlucht, zal de nieuwe sto ring morgen ook het weer in ons ^and gaan beïnvloeden. De kans op regen blijft vrij groot. Het warme en zonnige zomerweer ten zuiden van ons land weet zich te handhaven. In Frankrijk stegen de temperaturen gistermiddag tot 25 a 30 graden. In het uiterste zuiden van Frankrijk en in het Middellandse Zeegebied was het nog warmer. In Engeland, Scandinavië, Midden- en Nöord-Duitsland zijn de temperatu ren ongeveer gelijk aan die in ons land. het katholieke onderwijs wordt uit geoefend, om de opvoeders en de leerlingen ook te betrekken in akties, die met de bovenbedoelde in zoverre verschillen, dat ze niet het inzame len van gelden beogen, doch daar mede gemeen hebben, dat ze met het onderwijs als zodanig weinig of niets te maken hebben, is voor het Hoog waardig Episcopaat aanleiding zich hierover te beraden. Ook ten aanzien van de laatstbe doelde akties geldt het bezwaar, dat zij inbreuk maken op het normale schoolleven, terwijl het toch van eminent belang Is, dat het onderwijs zo ongestoord mogelijk voortgang vindt. De school immers, heeft haar eigen taak en het is derhalve onge wenst, dat het leerproces veelvuldig wordt onderbroken door initiatieven, die hun grond vinden in andere be langen dan die, welke het onderwijs vordert. Het Hoogwaardig Episcopaat geeft derhalve als zijn oordeel te kennen, dat de besturen geen medewerking behoeven te verlenen aan enige ak ties als bovenbedoeld, ongeacht het doel ervan en de wijze waarop zij wordt georganiseerd. Uitgezonderd hiervan blijven een drie-tal reeds eerder door het Hoog waardig Episcopaat goedgekeurde akties, te weten het schoolsparen, de jaarlijkse wereldaktie van de H. Kindsheid en de Kinderpostzegel- aktie. CAMERAS FILM Een wervelstorm, afkomstig uit de Japanse Zee, heeft vrijdagochtend de noord-westkust van Kosjoe, het westelijkste Japanse eiland, geteis terd. In de stad Nagasaki en haar om geving is aanzienlijke schade aange richt. In de omgeving van Nagasaki zijn zeven personen om het leven geko men en 22 gewond. Er zijn twintig vermisten. 32 Vissersschepen zijn in volle zee vergaan. Het lot van 27 vis sers is onbekend. Een Amerikaans vliegtuig, dat in de wervelstorm terecht kwam, is op de klippen rondom het eiland Okina wa te pletter geslagen. Vier der vijf inzittenden werden gered, de vijfde wordt vermist. SPANNING ROND HET LEGER De onthullingen van het jongste corruptieschandaal in Indonesië dreigt te leiden tot nieuwe, ernstige span ningen tussen regering en leger van het land. Reeds heeft de territoraal commandant van Oost-Indonesië, ko lonel Worouw, die benoemd is tot militair attaché in communistisch China, geweigerd naar Peking te ver- POTLOOD en GEEST No. 508 Horizontaal: 1. stad in Italië 5. vernis, 6. opening ener fuik, 8. pers. voornaamwoord, 9. sportterm, 11. waterstand (afk.), 13. nauw, 15. spoedig, 16. opgewekte geest of stem ming, 17. vogel, 19. steen, 21. tel woord, 22. soort café, 24. bekende af korting, 25. bijwoord, 27. stad in Duitsland aan de Donau, 29. rivier in O. Italië. Verticaal: 1. familielid, 2. bijl met lange steel. 3. bijwoord, 4. meisjes naam, 5. regel, 7. voertuig, 8. stad in Italië, 10. heideplantje, 12. stad in Italië aan de Tessino, 14. bitter vocht, 15. ligplaats voor schepen, 18. zijtak Saaie, 20. water in Utrecht, 22. slaapt men op, 23. lichaamsdeel, 26. beken de afkorting, 28. lidwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. vorm, 3. mier, 5. opa, 7. eland, 9. log, 11. snaar, 13. las, 15. alt, 16. smaad, 18. eer, 20. Laren, 22. lat, 23. kade, 24. spit. Verticaal: 1. vaal, 2. mol, 3. manna, 4 raar, 6. pas, 7. egaal, 8. Dalen, 10. olm, 12. Ate, 14. Saaie, 16. slok, 17. dra, 19. roet, 21. ets. trekken, zolang geen klaarheid is ge komen in de „affaire Abdulgani". Warouw heeft meegedeeld zijn commando niet aan zijn opvolger te zullen overdragen zolang geen over eenstemming is bereikt tussen de chef-staf van het leger Nasution enerzijds en de plaatsvervangend chef-staf Liulbis en de voormalige mili taire commandant van West-Java, Kawilarang, anderzijds. Zoals imen zich zal herinneren gaf Nasition op "bevel van premier Sas- troamidjojo en na verleg met pro cureur-generaal Suprapto order het arrestatiebevel teg;en Ruslan Abdul gani (dat door Kiwilarang was on dertekend) in te trekken. Lubis teken de later protest aan tegen de inmen ging van de premier. Warouw, die zijn commando maan dag zou overdragen, verklaarde, dat de affaire „de onaantastbaarheid van het leger zou kunnen aantasten". Hij waarschuwde het leger op zijn hoede te zijn tegen „politieke infiltratie", de militante Westjavaanse moham medaanse leider Isa Anshary, leider van het anti-commiunistische front in het parlement, heeft intussen het leger geprezen voor zijn campagne tegen de corruptie. In jaarlijks sportfestijn van Petrusparochie De ruststand 61 in het voordeèl der misdienaars, deed het vermoeden wekken, dat ze bezig waren een elf tal „op te rollen". Hoe anders heeft zich dat ontwikkeld. De uitslag 9—6 zegt toch wel genoeg met welk een élan de zangers zich na de rust in de strijd hebben geworden. Het had niet langer moeten duren of de zangers hadden de beker mee naar huis ge nomen. Om precies 2 uur riep de voor treffelijk leidende scheidsrechter de aanvoerders bij zich. De zangers wonnen de toss, dus de Misdienaars trapten af. Reeds direkt was er spra ke van een overwicht der Misdie naars, die na vijf minuten door een doelpunt van A. Mentink tot uit drukking werd gebracht (10). Na elf minuten scoorde Kees Mentink uit een corner (20). Aanval op aanval golfde op het doel der zan gers af en na 15 min. voelde B. Nag- tegaal zich genoodzaakt de bal ach ter zijn eigen doelman P. de Jong te plaatsen (30). De druk op het doel der zangers in deze periode was zo groot, dat het leek of de wedstrijd voor de zangers op een débacle uit zou lopen, hoewel de verdediging zich met heldenmoed verdedigde. Uit een mooie pass van „voeder" W. Snijders kon P. Develing wederom scoren. (40). Dit werd voor de zangers toch wel een beetje te erg. Er werd een geraffineerde aanval opgebouwd van uit de achterhoede waaruit T. Kohlbeck met een mooi schot de stand verkleinde (4—1). De Misdienaars pakten hierna de za ken zo energiek aan, dat binnen vijf minuten door doelpunten van K. en A. Mentink, de stand op 61 was gebracht. Met deze stand liet de scheidsrechter de spelers inrukken voor een welverdiende rust. Wat er voor werk door de zangers na de rust werd verzet, tart elke be schrijving. Wel bracht Ferd. Goddijn met een fraai schot de stand op 71, In het kader van het programma, dat het Amerikaanse ministerie van onderwijs voor het academische jaar 1956/1957 voor de uitwisseling van leraren tussen de Verenigde Staten en andere landen heeft opgezet, zul len meer dan 500 leraren buiten de eigen landsgrenzen doceren en er varingen opdoen. Dit jaar zullen 156 leraren van V.S. worden uitgewisseld met een ge lijk aantal collega's uit 15 landen, onder wie 6 uit Nederland, t.w. de drie leraressen: mej. H. van Laar, gem. HBS Leiden, mej. M. E. Koop- mans gem. meisjes-HBS,Rotterdam en mej. G. Oudenampsen, huishoud school, Utrecht, eveneens de drie leraren: de heren J. J. A. Vanstra ten, 2e gem. HBS, Amsterdam; A. G. van Wichen, Prinses Juliana-school, Amsterdam en L. de Jonge, christe lijk lyceum, Dordrecht. Zij zullen in d eloop van deze week in Amerika voet aan wal zetten. Nederland zal 10 gastdocenten van overzee voor een jaar in het middel baar onderwijs opnemen. Nederlander in Zweden gearresteerd De Zweedse politie te Stockholm heeft op verdenking van diefstal, een Nederlander gearresteerd. Hij zou eigendommen, waaronder juwelen, toebehorend aan de echtgenote van de Britse ambassadeur te Stockholm, lady Hankey, hebben gestolen en be graven. Drie jongens die dinsdag bij Li- dingoe, een voorstad van Stockholm in een stukje grond naar wormen zochten, vonden de kostbaarheden, waaronder een cigarettenkoker, die door koningin Elisabeth persoonlijk aan lady Hankey was geschonken, in een gesloten koffer. De politie her kende de inhoud van de koffer als afkomstig van de Britse ambassade. Er werd bij de vindplaats een val voor de dief opgezet, waar de Neder lander is ingelopen. Zelfs de pijpleiding staakte De Arabische wereld heeft giste ren uit protest tegen de Londense Suezconferentie het werk neergelegd. Van Libië tot Syrië waren de win kels en kantoren gesloten. In de pijp leidingen van Irak hield zelfs de olie op te stromen, maar de Egyptische autoriteiten hielden het Suezkanaal open. De mensen trokken de straat op en hielden betogingen die over het al gemeen ordelijk verliepen. Alleen uit Tripolis wordt een botsing met de politie gemeld. In Cairo reden geen treinen, bus sen en taxi's en ook de staking van het luchtverkeer was volledig. In ho tels werden de gasten door een kleine staf alleen koude en eenvoudige maaltijden verstrekt. In Tripolis (Libië) maakte de po litie van traangasbommen gebruik om een grote menigte die pro-Nasser- leuzen schreeuwde uiteen te drij ven. Vele demonstranten werden ge- geresteerd. De regering had bekend gemaakt dat zij geen bezwaar had te gen een algemene staking uit sym pathie voor een zusternatie en een dierbaar nabuurland, maar dat i stige maatregelen getroffen zouden worden tegen personen die een de monstratie op touw zouden zetten. In Casablanca (Marokko) trok de menigte door de straten onder het roepen van anti-Britse en anti-Fran se leuzen en van „Leve Nasser". Ze ventien personen werden gearres teerd. In Tunis werd een sympathiesta king van een uur gehouden. De win kels gingen dicht en de openbare diensten werkten niet. In Karatsji (Pakistan) zijn onge veer 50 personen gearresteerd, Manzar Alam, de algemeen secretaris van de mohammedaanse Liga in Pa kistan. De politie zei dat dit een voorzorgsmaatregel was om inciden ten te voorkomen. maSr dat scheen geen indruk op de zangers te maken. Door doelpunten van Kohlbeck (3x w.o. 'n penalty) Stol lx en Fr. Diergaarde lx (fraai schot) brachten ze de stand op 76. In deze periode viel vooral het ver dedigende webk van Fr. Zandbergen, de back der misdienaars, op. Er lag een zekere matheid over het spel van de misdienaars. Ze voet balden met het idee: jongens, rustig aan, we winnen wel met 10, 121. zangers stelden daar een fris, open spelletje tegenover, zodat een terugslag voor de misdienaars onmo gelijk kon uitblijven. Bij de stand 76 gingen de ogen der Misdienaars open en door doelpunten van K. en A. Mentink werd de eindstand 9—6 bereikt. Na afloop reikte de heer G. Bots, organist van het Sleutelkoor, de be ker uit aan de aanvoerder der mis dienaars. Hiermede was de jaarlijkse wed strijd alweer verleden tijd. Burgerlijke Stand Geb.: Marianne dr. v. J. P. van den Hoek an M. Holswilder; Joseph Joachim Maria zn v. L. G. van Beek en M. C. Ter Morshuizen; Mirjam Gerarda Anna dr. v. H. P. Ocmen en E. C. Turk; Johanna Maria Allegonda dr. v. C. Rietveld en M. van Duiven. Leidse Agenda VRIJDAG 17 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. ZONDAG 19 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus)'. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te keningen door Rembrandt( t.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 10-4 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur n.m. (tjn. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur derdagavond 7.308.30 uur nam. nam. Zondagen 15 uur nam. Don- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tót 1 oktober). Dienst van apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- BIOSCOPEN De films in de week van 1724 augustus zijn door de Kath. Film centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zigeunerharon", alle leeftijden. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar Luxor: „De vrolijke vagebond", al le leeftijden. Trianon: „Troubadour der liefde". 14 jaiar. Rex: „De prairie verdwijnt", al le leeftijden. was en nog zeer onlangs in gebruik werd genomen, explodeerde, waar door de stoom vrij kwam in de steri lisator. Het gevolg was, dat in het gebouw veel ruiten sprongen en dat een deel an het dak vernield werd. Drie per sonen liepen lichte brandwonden op. Pluimveetentoonstelling „L.P.K.V." De Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging „L.P.K.V." organi seert, evenals vorige jaren haar jaar lijkse zomertentoonstelling van jon ge konijnen op zaterdag en zondag in „Oud-Hortuszicht" Ingeschreven zijn ongeveer 150 dieren, verdeeld in 20 verschillende rassen en kleuren. Als jury funge ren de heren Wermer uit Delft en Rodenburg uit Overschie. Openingstijden zaterdag van 18 tot 22 uur en zondag van 10 tot 18 uur. Toegang vrij. Mogen wij nu eens op zomerweer rekenen? Ontploffing bij Conservenfabriek. In de Conservenfabriek „De Ver wachting", van de firma Schoonder- gang aan de Rijnkade, had gistermor gen om kwart over acht een ontplof fing plaats in een sterilisator, die door stoom wordt verhit: De buis die de stoom in het appa raat leidt, dat van een nieuw type Laatste Berichten Hedenmorgen heeft de Marcinelle onder overweldigende belangstelling de uitvaart plaatsgevonden van 37 slachtoffers van de mijnramp: 12 Belgen, 22 Italianen, een Hongaar, een Pool en een Duitser. Op de Place de Hayes, tegenover het altaar waar de H. Mis werd op gedragen, stonden de legervrachtwa- gens, waarin de doodkisten geplaatst waren. De voertuigen met een zwart, met zilverdraad bezet laken bedekt, en over de kisten de Belgische, Itali aanse en Poolse vlaggen gespreid. Op de kransen stonden o.a. de na men van koning Boudewijn en ko ning Leopold. Op het midden van het plein ston den bij de bloedverwanten de ambas sadeur van Italië, de leden van het Italiaanse consulaire korps, de mi nisters Spaak, Larock, Leburton, Le- febre, Troclet en Rey, talrijke parle mentsleden, de raad van beheer van de mijn en delegaties van Belgische en buitenlandse beroepsorganisaties. De H. Mis werd in tegenwoordig heid van mgr. Himmer, bisschop van Doornik en van mgr. Allorio, bis schop van Pavia, opgedragen door pastoor Brassart van Marcinelle. Mevr. v. d. Nieuwendijk uit Noordwijkerhout zegt: MET SCHOERMANTEL EN 'N HOGE HOED IN DIENST VAN SPOORWEG Feest op 3 September IJET behóórt tot de voorrechten **van de ongehuwde redactieleden om zo nu en dan bezoekjes aan de dames op hoge zeer hoge leef tijd te mogen brengen. Dank zij dit voorrecht hadden wij vanmorgen het genoegen kennis te maken met de oudste inwoonster(ner) van Noord- wijkerhout Petronella v. d. Nieuwen dijkVan Kampen, die op 3 septem ber a.s. zich bij de kleine, maar be roemde kring van honderdjarigen voegt. Indien wij u direct vertellen, dat mevr. v. d. Nieuwendijk nog een steen heeft gelegd voor de in aan bouw zijnde katholieke kerk van Voorhout;, dat zij een pastoor, waar van de naam haar ontschoten is, heeft horen preken over de zouaven en over het belang, dat ook de jonge mannen van Voorhout in het leger van de Paus dienst namen, kunt u begrijpen, dat de binnenkort hon derdjarige een schat van herinnerin gen met zich ronddraagt. En het mooie is, dat zij er ook nog van alles een zeer duidelijke voorstelling heeft en er gevat over weet te vertellen. Mevr. v. d. Nieuwendijk heeft n.l. het geluk haar hoge leeftijd zonder merkbare lichaamsgebreken te kun nen dragen. Zij is alleen wat hardhorig, maar een luid geroepen zin kan zij van het begin tot het einde verstaan. Zij leest de krant en steekt in het huis houdentje van haar zoon en doch ter aan de Pilarenlaan 6. de hel pende hand uit. Zij schilt de aardap pelen. Haar dochter vertelt, dat zij vlug de tafel moet afruimen, anders heeft haar moeder het werk al uit haar handen genomen. Hoe wordt men honderd? Natuurlijk was één van de eerste vragen, die wij haar stelden: „Hoe bent u zo oud geworden". Jonge men sen willen altijd graag weten hoe hun een lang leven beschoren kan zijn. Het antwoord werd simpel en niet zonder schalksheid gegeven: „door hard ,heel hard werken". Hard werken heeft Petronella van Kampen sinds haar prille jeugd zeker gedaan. Zij verzucht: „wat heb ik toch hard moeten sloven en dat voor een paar kwartjes in de week". Nadat zij met de spoorwegwerker in dienst van de Hollandse IJze ren Spoorwegmij v. d. Nieuwen dijk was getrouwd, heeft zij er nog eens een schepje op moeten doen. Zij moest n.l. als wachteres van de baan de spoorbomen bedienen en de seinen opzetten. Zij heeft dit ge daan op het oude station te Lisse en bij de molen in het Lageveen. U kunt zich voorstellen hoe dit ging in de tijd, dat zij nog in de kleine kinderen zat. Het wiegekind, dat geholpen werd, moest snel in de wieg als het ijzeren monster over de ijzeren weg naderbij dreunde. Zo gauw de kin deren groot 'genoeg waren om de knop om te duwen en de slinger om te draaien, had de IJzeren Spoorweg mij. er nog enige onbetaalde em- ployé's bij. In 1902 stierf haar man en in hetzelfde jaar werd zij ook door de IJzeren Spoorweg ontslagen. We lezen het „eervol" ontslagbe- wijs en de mededeling, dat men na rijp beraad besloten had haar een „onderstand" te geven van 70 cent per week. Goede keuze. Nu nog kan de bejaarde mevr. v. d. Nieuwendijk zich er over verkneu teren, dat zij deze ondersteuning heeft gekozen in plaats van de 600 gulden ineens. De opzichter heeft in 1902 al gezegd: „u heeft goed geko zen, want u kunt wel tachtig jaar wórden". De geschiedenis heeft hem gelijk gegeven. Nu al 54 jaar lang heeft zij dit pensioen van de IJzeren Spoorwegmij., dat later in handen van de N.S. kwam, genoten. Dank. zij enige verhogingen is het pen sioen inmiddels tot ruim 36 gulden in de maand gestegen. De kinderen werden ouder en sindsdien is het de familie v. d. Nieu- wendijk voor de wind gegaan. Het is een geschiedenis apart te horen hoe de zoons hun vrije tijd besteed den om bollen te kweken. Hoe zij met melken in de veestal één gulden extra in de week konden verdienen. Hoe zij deze éne gulden benutten om er bollen voor te kopen en hoe zij met een lamp het land introkken om de bollen te planten. Thans is het zo, dat aan de Pila renlaan te Noordwijkerhout drie bij na eendere huizen staan, die het eigendom zijn van de familie v. d. Nieuwendijk. Het land strekt zich over een breed gebied uit. „Ting-Tang". Mevr. v. d. Nieuwendijk vertelt nog graag over de periode in haar leven dat het „ting-tang" van de spoorweg haar leven beheerste. Als zij in func tie was droeg zij een „schoermantel" en een hoge hoed. Soms móest zij opblijven tot twee uur om een van de treinen, die zij met allerlei namen gedoopt had, door te laten. Om half- twee in de nacht kwam de „Opera- trein" voorbij, een trein waarin waar schijnlijk de artisten voor uitvoerin gen in Amsterdam gezeten waren. Zij spreekt ook van een „klompen- trein", maar we kunnen niet achter halen, hoe deze naam in de wereld is gekomen. Tenslotte spreken wij over het feest: om half negen draagt pastoor L. Brink van de H. Victor-parochie in haar woonkamer, waar zij zoveel jaren gesleten heeft een H. Mis op. De kinderen en kleinkinderen zullen bij het feest tegenwoordig zijn, en natuurlijk brengt tenminste één fan fare- of harmoniegezelschap Harpe Davids, Jeanne d'Arc een muzi kale hulde. Petronella voegt zich bij de hon derdjarigen. En alhoewel zij zelf daar de verdienste niet van inziet korze lig wees zij er meermalen op, dat zij niet van krantenpubliciteit houdt de gemeentenaren zullen zich op deze heuglijke dag niet onbetuigd laten. (Zie ook de voorpagina). Marktberichten LEIDEN, 17 aug. Vee. Aanvoer 25 stieren, 60 melkkoeien, 370 vette koeien, 90 vare koeien, 2 graskalve ren, 38 vette kalveren, 48 nuchtere kalveren, 300 vette schapei;, 512 wei- deschapen, 650 vette lammeren, 4 veulen, 19 geiten. Totaal 2118 stuks veè. Notering: stieren geslacht 2.45 3.10, melkkoeien 7801115; vet te koeien geslacht 2.603.30; vare koeien 625835; vaarzen 600 870; pinken 400550; vette kal veren levend 2.002.60; nuchtere kalveren geslacht 5870; nuchte re kalveren levend gewicht 1.55 1.70; vette schapen 100120; wei- deschapen 110145; vette lamme ren 115140; zuiglammeren 85 115; weidelammeren 7085; veu lens 300475; geiten 12—40. De handel in melk- en varekoeien, vaarzên, pinken, nuchtere kalveren slepend, vette koeien stug, vette kalveren, veulens en geiten matig. Schapen stug duur, lammeren goed. Kaas. Aangevoerd 53 Goud se partijen en 4 Leidse partijen. No tering Goudse extra kwaliteit tot 2.47. Eerste soort 2.25—2.30, twee de soort 2.182.24, Leidse eerste soort 2.282.40. De handel was re delijk. LEEUWARDEN, 17 aug Kaas. Gouda volvet 2.15—2.16. r.'ammer 40-f 1.902,brood kaars 40-f 2.01 2.02. stemming goed. LEIDSCHENDAM, 16 aug. Eieren. Aangevoerd 68300 kipeieren. Ge noteerd werd voor: 3500 eieren no. 0 19.40-20.30; 5500 eieren no. 1 f 18.20 19.45; 8000 eieren no. 2 17.50 18.35; 16900 eieren no. 3 16.30 17.30; 12300 eieren no. 4 13.10-14.10 14500 eieren no. 5 10.7011.20; 6800 eieren no. 6 9.60—10.20; 800 eieren no. 7 8.058.45. Tevens werden verhandeld: 25 kippen 1.80—4.00; 15 hanen 1.15-3.90; 15 duiven 0.45 0.65; 20 konijnen 1.207.95. Groente. Komkommers A 23 27; idem B 1517; idem C 131 idem krom. 2226 per kg.; tomat A 910—940; idem B 300—840; idem 930980; andijvie 18—26; sla A C 11; idem B 38;

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2